Charleston High School Boys Indoor Track & Field Invitationa

Scores:
Team Score
Cahokia65
Edwardsville54.5
East St. Louis53
Pleasant Plains45
Monticello38
Sparta35
MacArthur34
Springfield34
Robinson33
Belleville West32
Newton30
Litchfield29
Plainfield South29
Johnston City28
St. Joseph-Ogden26
Unity (Tolono)25
Villa Grove24
Centralia23
Normal West21
Mt. Vernon21
Mahomet-Seymour20
Manual20
Chester18
Plainfield North18
Teutopolis17
Salt Fork (Catlin)17
Casey-Westfield16
Shelbyville15
Carlinville15
Stewardson-Strasburg14
McHenry13
McNamara13
Riverton High School12
Tremont12
Harrisburg12
Williamsville11
Greenville10
Tuscola10
Neoga10
Beecher10
Belleville East9
Charleston9
Collinsville9
Centennial9
Herrin8.5
Springfield Lutheran8
Effingham8
Vandalia8
Marshall6
Central A & M6
University (Urbana)5
Salem5
Prairie Central4.5
Mascoutah4
Marion4
Greenfield4
East Richland3.5
Mt. Zion3
Dupo3
Pekin3
Freeburg3
Cumberland2
Lawrenceville2
Wesclin1

Men's 55m Dash Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 James, Cameron SR Edwardsville 6.46 10
2 Johnson, Greg JR Manual 6.59 8
3 Moore, Stephonte SR Centralia 6.62 6
4 Echols, Tyrone SR Collinsville 6.63 5
5 Nicholson, Jeremy SR East St. Louis 6.69 4
6 Burnett, Andre JR Belleville East 6.70 3
7 Boey, Jonathon JR MacArthur 6.82 2
8 Williams, Patrick SR Harrisburg 6.83 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Moore, Stephonte SR Centralia 6.66
2 Burnett, Andre JR Belleville East 6.73
3 Hug, Cory SR Freeburg 6.83
4 Teague, Mikeith SR Alton 6.89
5 Neal, Cedric SR Marion 6.92
6 Prather, Quzara SR Springfield 7.03
7 Geiger, Gage FR Highland 7.42
8 Galindo, Alex FR Marion 7.81
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Echols, Tyrone SR Collinsville 6.66
2 Pogioli, Anthony SR Pekin 6.91
3 Grider, Robert SO Mt. Vernon 6.92
4 Harris, Devian JR Centralia 6.92
5 Hall, Jemeal SR Lanphier 6.97
6 Gillespie, Jaylon SO Plainfield South 7.10
7 Davinroy, Michael FR Freeburg 7.28
8 Miller, Zach FR Effingham 7.52
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Jackson, Timiji SR East St. Louis 6.83
2 Clark, Josh JR Edwardsville 6.86
3 Van, Tommy SO Plainfield South 6.88
4 Hunter, Derek JR Mt. Vernon 6.91
5 Decker, Korey SR McNamara 7.03
6 Riggs, Grant FR Highland 7.30
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hammond-Williams, J'Vonta SR Belleville West 6.81
2 Haywood, Jeremiah JR Normal West 6.86
3 Sommer, Stirling SR Prairie Central 7.05
4 White, Jaron SR Springfield Southeast 7.07
5 Frapolly, Brian SR McHenry 7.08
6 Mannie, Bobbie SR Herrin 7.09
7 Fike, Nick SR Normal West 7.33
8 Murphy, Brett SR Clinton 7.68
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nicholson, Jeremy SR East St. Louis 6.76
2 Holmes, Kerry JR Belleville West 6.77
3 Ray, Austin SO Mt. Zion 6.89
4 Farley, Luke FR Springfield 6.95
5 Barham, Duane SR Springfield Southeast 7.06
6 Dillon, Javon SR Collinsville 7.12
7 Blissit, Cashmere JR Champaign Central 7.39
8 McCay, Chance SO Salem 7.55
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Cazley, Dillan JR Charleston 6.77
2 JACKSON, MARYLN JR Cahokia 6.88
3 Daugherty, Damon SR Paris 6.92
4 Wilson, Zach JR Taylorville 6.94
5 Washburn, Dirk JR East Richland 6.96
6 Walker, Jeff SR Centennial 6.97
7 Zimmerman, Kyle SR Washington 7.36
8 Bailey, Devon JR Lanphier 7.51
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Boey, Jonathon JR MacArthur 6.47
2 Nimy, Prince SR Champaign Central 6.87
3 Willis, Antwon SR Alton 6.92
4 Tayo, Michael JR Plainfield North 6.92
5 Sieving, Skyler JR Prairie Central 6.98
6 Leitner, Luke SR Pekin 7.06
7 Williams, Trevahn SO Mascoutah 7.18
Prelims Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Greg JR Manual 6.60
2 Samuels, Delano SR McNamara 6.78
3 Glauser, Alec FR McHenry 6.96
4 Anderle, Zach SR Plainfield North 6.97
5 Henderson, Trey SR Mascoutah 6.98
6 COOPER, FITZGERALD FR Cahokia 7.04
7 Harris, Demarlo SR Herrin 7.18
8 Jenkins, Marcus SR Belleville East -
Prelims Heat #9
Athlete Name Year Team Name Mark
1 James, Cameron SR Edwardsville 6.43
2 Williams, Patrick SR Harrisburg 6.67
3 Williams, Aquintis JR MacArthur 6.82
4 Luck, Caleb SO Clinton 7.35
5 Champley, Tanner FR Taylorville 7.39

Men's 55m Dash Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walter, Cameron JR Greenville 6.64 10
2 Farmer, Daniel SR Johnston City 6.73 8
3 Pearce, Ryan JR Villa Grove 6.76 6
4 Woodruff, Bobby SR Monticello 6.77 5
5 Reents, Tom SO Litchfield 6.80 4
6 McNamara, Jake SR Pleasant Plains 6.81 3
7 Finn, Ridge SR Newton 6.89 2
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Walter, Cameron JR Greenville 6.69
2 McNamara, Jake SR Pleasant Plains 6.81
3 Baldner, Jeremy JR St. Joseph-Ogden 6.97
4 Tice, Jesse FR St. Joseph-Ogden 7.03
5 Kirby, Taylor SO Salt Fork (Catlin) 7.19
6 May, Caden JR Sullivan 7.20
7 Mclain, Seth SO Salt Fork (Catlin) 7.25
8 Johnson, Justin SO Tri-Point 7.76
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Woodruff, Bobby SR Monticello 6.76
2 Pearce, Ryan JR Villa Grove 6.82
3 Tinkahm, Sam SR Riverton High School 7.15
4 Fenton, Chris SO Litchfield 7.24
5 Swofford, Blake JR Vandalia 7.29
6 Moutria, Zach SO Arcola 7.30
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Goff, Justin FR Wesclin 7.01
2 Ahlers, Shaun JR Marshall 7.01
3 Austin, Sharvell JR Sparta 7.11
4 Smith, Joe FR Robinson 7.21
5 Garriott, Wyatt JR Sullivan 7.32
6 Raygoza, Oscar SO Arcola 7.33
7 Wellbaum, Russ SR Teutopolis 7.34
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Smith, Broc SO Tuscola 6.96
2 Schweigert, Issac SO Tremont 7.00
3 Serrano, Patrick FR Carlinville 7.03
4 Anderson, Bryce SO Pleasant Plains 7.05
5 Cho, Nick SR University (Urbana) 7.24
6 Bierman, Nick SO Teutopolis 7.47
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Farmer, Daniel SR Johnston City 6.70
2 Johnson, Dylan JR Newton 7.00
3 Wagenbach, Guito SO Tremont 7.02
4 Ballinger, Zack SO Central A & M 7.13
5 Boston, Kaleb JR Greenfield 7.14
6 Manka, Tate FR Williamsville 7.34
7 Hsieh, Edward SR University (Urbana) 7.43
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Williamson, Derek JR Neoga 6.80
2 Farneti, Cory JR Carlinville 6.99
3 Butler, Kendal SR Cumberland 7.03
4 Barber, Nick SR Riverton High School 7.08
5 Kile, Kody SR Marshall 7.28
6 Kocher, Justin FR Mt. Olive 7.40
7 Goembel, Darian SO Unity (Tolono) 7.45
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Strack, Vinny JR Monticello 6.95
2 Pokalsey, Jason SO Central A & M 7.07
3 West, Chris JR Tuscola 7.08
4 Deterding, Eric SR Wesclin 7.09
5 Abernathy, David SO Neoga 7.16
6 Potts, Ryan JR Lawrenceville 7.23
7 Kaylor, Jared SR Athens 7.29
Prelims Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Reents, Tom SO Litchfield 6.81
2 Finn, Ridge SR Newton 6.88
3 Bishop, Riley SR Villa Grove 6.91
4 Strocher, Dalton SR Williamsville 7.35
5 Cameron, Kurtis JR Shelbyville 7.43

Men's 200m Dash Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kalita, Nealay JR University (Urbana) 23.97 4
2 Watson, JJ SR Williamsville 24.21 3
3 King, Jazeel SR Riverton High School 24.58 2
4 Smyser, Joey SR Neoga 24.77 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Farmer, Daniel SR Johnston City 23.06 10
2 Johnson, Micah JR Unity (Tolono) 23.51 8
3 Strohm, Andre SR Marshall 23.82 6
4 Johnson, Dylan JR Newton 23.89 5
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Watson, JJ SR Williamsville 24.37
2 Donohue, Ryan JR Monticello 24.72
3 Pokalsey, Jason SO Central A & M 24.82
4 Bishop, Riley SR Villa Grove 25.30
5 Mclain, Seth SO Salt Fork (Catlin) 25.39
6 Niemerg, Lukas SR Teutopolis 27.76
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Strohm, Andre SR Marshall 23.81
2 Hennig, Joshua SO Springfield Lutheran 24.63
3 Wright, Eli SR Robinson 25.38
4 Boston, Kaleb JR Greenfield 25.55
5 Hendryx, Tyler FR Shelbyville 26.26
6 Johnson, Justin SO Tri-Point 27.12
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Micah JR Unity (Tolono) 23.67
2 Smyser, Joey SR Neoga 24.41
3 Kalita, Nealay JR University (Urbana) 24.46
4 Fiscus, Cody JR Lawrenceville 26.12
5 Fenton, Chris SO Litchfield 26.16
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Dylan JR Newton 23.94
2 King, Jazeel SR Riverton High School 24.39
3 Austin, Sharvell JR Sparta 24.47
4 Brown, Lucas SR Athens 24.87
5 Dean, Chet SO Tremont 25.51
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Farmer, Daniel SR Johnston City 23.19
2 Stewart, Brendan JR Carlinville 25.08
3 Salinas, Hector SR Arcola 25.40
4 Anderson, Bryce SO Pleasant Plains 25.82
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Smith, Dalton SO Vandalia 24.65
2 May, Caden JR Sullivan 24.91
3 Mills, Brandon JR Tuscola 24.96
4 Carley, Jamie JR St. Joseph-Ogden 25.38
5 Lewis, Wyatt SR Cumberland 26.77

Men's 200m Dash Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hill, Adonis SR Centralia 23.23 6
2 STORY, TREY JR Cahokia 23.28 5
3 Sommer, Stirling SR Prairie Central 24.26 2
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boey, Jonathon JR MacArthur 22.88 10
2 Randolph, Jeremy SR Belleville West 22.90 8
3 Mayweather, Kennedy JR Collinsville 23.30 4
4 Williams, Patrick SR Harrisburg 23.35 3
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Boey, Jonathon JR MacArthur 22.94
2 Fischer, Nick SO Edwardsville 24.03
3 Nimy, Prince SR Champaign Central 24.06
4 Ray, Austin SO Mt. Zion 24.36
5 Galindo, Alex FR Marion 25.86
6 Miller, Zach FR Effingham 26.52
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Daugherty, Damon SR Paris 23.68
2 Garth, Jansin SR Centennial 23.91
3 Boss, Steven JR Mt. Vernon 24.16
4 Lathrop, Gus SR East Richland 24.27
5 Greene, Dorian SR Lanphier 26.72
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Mayweather, Kennedy JR Collinsville 23.21
2 McGee, Brock SR Herrin 23.60
3 Jackson, Timiji SR East St. Louis 23.64
4 Leitner, Luke SR Pekin 24.09
5 Prather, Quzara SR Springfield 24.43
6 Luck, Caleb SO Clinton 25.88
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Sommer, Stirling SR Prairie Central 23.44
2 Wright, Dantrell SR Plainfield South 23.64
3 Crossland, Antonio SR Salem 24.40
4 Broadstone, Jordan SR Washington 25.05
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Randolph, Jeremy SR Belleville West 22.83
2 Williams, Patrick SR Harrisburg 23.32
3 Johnson, Devante JR Springfield Southeast 24.60
4 Wilburn, Delain JR Belleville East 24.92
5 Geiger, Logan FR Highland 26.97
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hill, Adonis SR Centralia 23.35
2 Smith, Tevin SR Alton 24.73
3 Jones, Jordan JR Plainfield North 24.92
4 Major, Dalton JR McNamara 26.28
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 STORY, TREY JR Cahokia 23.39
2 Graham, Marshall SR Mahomet-Seymour 23.90
3 Stroder, Brett JR Freeburg 24.81
4 Moore, Braxton SR Normal West 24.96
5 Preston, Ryan JR Charleston 25.58

Men's 400m Dash Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walls, Dustin JR Centennial 56.84
2 Bolfing, Austin FR Taylorville 58.03
3 Moore, Jar'Mar SO Springfield Southeast 58.04
4 Bailey, Devon JR Lanphier 1:02.51
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holm, Josh SR McHenry 54.52
2 Stovall, Jamir SR Champaign Central 55.72
3 Hohlfelder, Sam SO Mahomet-Seymour 56.22
4 Hicks, Donovan JR Belleville East 57.26
5 Fisher, Tristan FR Alton 59.26
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Robertson, Melvin JR Plainfield North 54.07
2 Gravot, Nick JR Freeburg 55.60
3 Glick, Grant SR Washington 55.72
4 Cufuade, Brady SR Pekin 55.76
5 Cohn, Austin JR Charleston 55.81
6 Dougan, Mac SO Normal West 55.86
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Panega, Andrew SR Centralia 53.94
2 Horton, Luke SO Harrisburg 54.44
3 Reczek, Kye JR Clinton 54.74
4 Ryan, Brandon FR Edwardsville 55.44
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Odeneal, Robbie SO McNamara 53.34 3
2 Hunter, Derek JR Mt. Vernon 53.74 1
3 Ridley, Lamadre JR Belleville West 53.75
4 Sommer, Stirling SR Prairie Central 54.34
5 Newman, Shane SR East Richland 55.25
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bremhorst, Peter SR Springfield 51.38 10
2 BALL, KENNY SR Cahokia 51.72 8
3 Bonner, Jalen SR Plainfield South 51.82 6
4 Strong, Natereac FR East St. Louis 52.89 5
5 Holloway, Anthony SR Manual 53.15 4
6 Brown, Justin SR Marion 53.62 2

Men's 400m Dash Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Niemerg, Lukas SR Teutopolis 1:01.54
2 Thorson, Josh FR Tri-Point 1:02.82
3 Roggow, Jacob FR Metro-East Lutheran 1:06.18
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Saxton, Ben SR Shelbyville 59.57
2 Siegel, Tyler JR Carlinville 1:02.40
3 Bagley, Devin FR Central A & M 1:04.32
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hamel, Colton SO Greenville 57.40
2 Sinn, Drake SR Tremont 57.61
3 Kemper, Ethan SR Cumberland 58.23
4 Eckerty, Austin JR Monticello 58.41
5 Meints, Jarod SO Athens 59.71
6 Weaver, Kevin SR Lawrenceville 59.83
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flynn, Morgan SO Williamsville 55.09
2 Salinas, Hector SR Arcola 56.25
3 Angel, Austin SO Newton 57.01
4 Harney, Caleb JR Pleasant Plains 57.60
5 King, Drew SR Marshall 59.93
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Yoggerst, Zach SR Riverton High School 53.78 5
2 White, Verne SR Chester 54.03 3
3 Wright, Eli SR Robinson 54.40 2
4 Grosenheider, Cole SO Litchfield 55.48
5 Blair, Brandon SR Casey-Westfield 56.44
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Farmer, Daniel SR Johnston City 52.90 10
2 Hennig, Joshua SO Springfield Lutheran 53.14 8
3 Weber, Michael SR Sparta 53.76 6
4 Johnson, Cole JR St. Joseph-Ogden 53.89 4
5 Ambuehl, Ryan JR Vandalia 54.82 1
6 Smyser, Joey SR Neoga 55.12

Men's 800m Run Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paszternak, Jeff JR McHenry 2:12.87
2 England, Zach SR Salem 2:15.58
3 Molen, luke FR Taylorville 2:16.11
4 Sherman, Derek SR Centralia 2:17.95
5 Moore, Josh SO Alton 2:19.93
6 Chittick, Nick SR Paris 2:22.45
7 Weigel, Micah SR Alton 2:23.40
8 Dudas, Tim JR Lanphier 2:24.35
9 Hoyt, Alex SR Collinsville 2:24.61
10 Herboth, Matt JR Effingham 2:28.67
11 Brach, Dalyn SR East Richland 2:29.19
12 Williams, Jamie JR Clinton 2:30.21
13 Boyer, Thomas FR Collinsville 2:34.84
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reiser, Jesse FR McHenry 2:10.14
2 Gonzalez, Nate SR Belleville West 2:11.99
3 Marler, Jacob JR Freeburg 2:13.60
4 Pearsley, Jimmy SO Herrin 2:15.10
5 McClurg, Noah FR Clinton 2:17.27
6 Wilemon, Jordan SO Mt. Vernon 2:18.09
7 Stuckey, Kyle SR Champaign Central 2:19.75
8 Portis, Bryant SO Springfield Southeast 2:20.01
9 Bowling, Matt JR Herrin 2:20.10
10 Martinez, Edgar SR Manual 2:20.29
11 Knudson, Kyle JR Prairie Central 2:20.83
12 Daugherty, Ben SR Harrisburg 2:21.88
13 Morrissey, Leighton SO Taylorville 2:22.64
14 Fischer, Austin JR Highland 2:22.87
15 Hinton, Hayden SO Champaign Central 2:24.05
16 Rautakorpi, Walterri SR Paris 2:28.98
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 AUGSPURGER, CALEB SR Normal West 2:06.65
2 Harris, Tony SR MacArthur 2:07.46
3 Owens, Tyler SO Springfield 2:07.85
4 Butler, William JR Springfield 2:08.29
5 Milligan, Matt SR Harrisburg 2:08.29
6 Moore, Nolan SR Washington 2:08.85
7 Rysiewicz, Richie JR Plainfield North 2:08.96
8 MAGEE, CHRISTIAN SR Normal West 2:10.53
9 Miller, Aaron JR Centennial 2:11.13
10 Mefford, Nathan JR Pekin 2:11.50
11 Bullard, Brandon SR Salem 2:11.56
12 Perkins, Devante SO Springfield Southeast 2:15.78
13 Mason, Reno SR Pekin 2:21.77
14 Foster, Dominic SR Plainfield North 2:26.39
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 PAYTON, DARREN JR Cahokia 1:58.88 10
2 Moore, Devario SR East St. Louis 1:58.88 8
3 Moore, Johnny SR East St. Louis 1:59.47 6
4 Maxwell, Chad JR Edwardsville 2:01.34 5
5 McCormick, Cale SR Mahomet-Seymour 2:02.59 4
6 Grimshaw, Grant SR Freeburg 2:02.95 3
7 Allyn, Nathan JR MacArthur 2:03.00 2
8 Newman, Shane SR East Richland 2:03.31 1
9 Fitzgerald, Jake JR Plainfield South 2:03.72
10 Hahn, Karson JR Mt. Vernon 2:05.26
11 Weis, Joey SR Plainfield South 2:06.79
12 Abert, AJ SR Highland 2:06.96
13 Cramsey, Caden SR Edwardsville 2:07.13
14 BRADY, MARLIN SO Cahokia 2:07.82
15 Fatheree, Taylor JR Effingham 2:08.17
16 Taylor, Traxton SR Marion 2:08.23
17 Robison, Dalton SR Marion 2:08.41
18 Garrett, Taylor SO Charleston 2:13.20

Men's 800m Run Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Imig, Caleb SO Tremont 2:18.36
2 Sheehan, Ross JR Teutopolis 2:26.37
3 Nguyen, Andrew FR University (Urbana) 2:27.42
4 Winenger, Evan JR Metro-East Lutheran 2:29.76
5 Herr, Anthony SR Athens 2:31.13
6 Butts, Roy SO Central A & M 2:34.40
7 Overbeck, Dalton JR Teutopolis 2:35.04
8 Hedges, Jack SR Central A & M 2:35.95
9 Kinworthy, Trenton FR Vandalia 2:37.33
10 Yocum, Taylor FR Casey-Westfield -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Evans, John SO Tuscola 2:13.02
2 Landess, Austin SR Riverton High School 2:13.30
3 Davidson, Dalton JR Litchfield 2:14.45
4 Brooks, Evan JR Newton 2:14.63
5 Thackrey, David JR Litchfield 2:17.15
6 Stockdale, Jaden SO Shelbyville 2:18.06
7 Silva, Josh JR Tuscola 2:18.26
8 Meints, Jace SR Athens 2:24.76
9 Toney, Andrew SR Marshall 2:26.47
10 Wilson, Kenton FR Shelbyville 2:28.07
11 Ray, Geoffrey SO Marshall 2:28.11
12 Conlin, Peyton SR Arcola 2:28.66
13 Kuhns, Eric FR Arcola 2:43.59
14 Smith, Tanner JR Williamsville 2:50.91
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stuber, Sam SR Tremont 2:09.68
2 Owens, Mitch FR Williamsville 2:10.15
3 Polzin, Mike SR Beecher 2:11.03
4 Griffith, Jacob SR Villa Grove 2:12.08
5 Menacher, Matt JR Monticello 2:12.14
6 Hoag, Ellis SO Monticello 2:12.18
7 Davidson, Corey JR Newton 2:13.65
8 Reynolds, Luke SR Pleasant Plains 2:14.06
9 Johnson, Mitch SO Pleasant Plains 2:14.28
10 Yockey, Jonny SO University (Urbana) 2:14.75
11 Serrano, David JR Carlinville 2:14.76
12 Walk, Trevor JR Neoga 2:15.73
13 Crozier, Braydon SO St. Joseph-Ogden 2:16.02
14 Leija, Alex JR Carlinville 2:18.79
15 Miller, Austin SR Cumberland 2:23.70
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hale, Blake JR Robinson 1:57.14 10
2 Crutchley, Adam SR Villa Grove 2:02.15 8
3 Elkins, Zach SR St. Joseph-Ogden 2:02.16 6
4 Morgan, Trevor SR Sparta 2:03.66 5
5 Yoggerst, Zach SR Riverton High School 2:04.83 4
6 Eckert, Kendall SR Unity (Tolono) 2:06.28 3
7 Loeb, Ben SR Lawrenceville 2:07.05 2
8 Bradshaw, Wes SR Sparta 2:09.41 1
9 Wenzel, Eric SR Unity (Tolono) 2:09.70
10 Cowger, Wade JR Vandalia 2:10.15
11 Walk, Travis JR Neoga 2:11.10
12 Brockhouse, Tyler SR Springfield Lutheran 2:12.40
13 Rinella, Reid SO Greenville 2:14.67
14 Thomas, Aaron JR Stewardson-Strasburg 2:19.94

Men's 1600m Run Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Alsup, Brandon SO Prairie Central 5:02.32
2 Wright, Nic SO Taylorville 5:08.58
3 Crowley, Sean SR McNamara 5:10.32
4 Schonert, Connor SR East Richland 5:11.93
5 Vogt, Brennon JR Alton 5:13.95
6 Hawk, Trey SO Collinsville 5:14.84
7 Barillas, Christian SO Clinton 5:15.11
8 Abell, Raven SR Harrisburg 5:20.86
9 Sperber, Brad SO Highland 5:21.44
10 DeVenecia, Matthew SR East Richland 5:21.90
11 Chittick, Nick SR Paris 5:23.75
12 Likes, Noah FR Taylorville 5:23.79
13 Gochenour, Andrew SO Springfield Southeast 5:25.03
14 Herboth, Matt JR Effingham 5:27.42
15 Ellis, Cole SR Alton 5:31.18
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Manzilla, Louie JR Washington 4:49.32
2 Alcorn, Evan SO Belleville West 4:53.18
3 Cranick, Alex SO Highland 4:53.31
4 Flood, Daniel FR Mt. Vernon 4:55.77
5 Richardson, Donnell SR East St. Louis 4:56.01
6 Reed, Alex FR Collinsville 4:58.32
7 Pullum, Ethan SR Herrin 4:58.70
8 Hall, Ryan SR Herrin 4:59.76
9 Harris, Tony SR MacArthur 5:00.36
10 Sanders, Zach SO Charleston 5:00.47
11 Abeling, Logan SR Normal West 5:03.93
12 Ellenburg, Daniel JR Lanphier 5:04.97
13 Avashia, Nimesh SO Champaign Central 5:13.28
14 White, Corey SO Champaign Central 5:14.05
15 Shedelbower, Alec FR Centennial 5:14.12
16 Goin, Robert JR Lanphier 5:17.09
17 WARE, MALIK SO Cahokia 5:31.22
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Heser, Jacob SR Salem 4:43.73
2 Cheatham, Joe SR Belleville East 4:47.58
3 Luebkemann, Grant FR Springfield 4:48.24
4 Grimshaw, Grant SR Freeburg 4:49.70
5 Tharp, Patrick SR Mt. Zion 4:51.87
6 Groves-Scott, Brydon FR Edwardsville 4:52.72
7 Clark, Kris SO Pekin 4:52.94
8 Humphrey, Zach JR Marion 4:53.92
9 Johnson, Tommie JR East St. Louis 4:55.17
10 Jackson, Chris SO Belleville West 4:58.39
11 Delaney, Michael SO Plainfield North 5:00.02
12 Shedelbower, Jackson SR Centennial 5:00.58
13 MONIGAN, MICHAEL SO Cahokia 5:01.17
14 Reed, Dustin FR Marion 5:02.13
15 Brotherton, Luke JR Normal West 5:03.18
16 McClurg, Noah FR Clinton 5:06.31
17 Park, Travis JR Pekin 5:09.19
18 Hurley, Sean JR McNamara 5:12.46
19 Brukett, Preston JR Salem 5:29.63
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Clevenger, Michael SR MacArthur 4:16.81 10
2 Sweatt, Garrett SR Edwardsville 4:17.65 8
3 Dyer, Cody JR Plainfield South 4:28.98 6
4 McInerny, Riley JR Charleston 4:30.47 5
5 Affolder, Murphy SO Mascoutah 4:31.37 4
6 Lathrop, Dan SO Plainfield South 4:33.47 3
7 Quarterman, Calvin JR McHenry 4:33.72 2
8 Modert, David SO Mt. Vernon 4:34.75 1
9 Brown, Jake JR Mt. Zion 4:35.40
10 Hoffman, Nathan JR Springfield 4:36.03
11 Fatheree, Taylor JR Effingham 4:38.16
12 Smoes, Forrest SR Mahomet-Seymour 4:41.91
13 Wallstrom, Cody SR McHenry 4:42.16
14 Wilson, Spencer SR Washington 4:46.06
15 Schaap, Jonathan JR Mahomet-Seymour 4:46.92
16 Woolridge, Dan SR Plainfield North 4:52.14
17 Rodgers, T.J. JR Centralia 4:59.55
18 Renner, David SR Freeburg 5:04.95

Men's 1600m Run Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dixon, Dan SR Metro-East Lutheran 5:14.10
2 Wilkerson, Brandon FR Tri-Point 5:14.37
3 Kocher, Zach JR Lawrenceville 5:26.49
4 Powers, Nathan SO Wesclin 5:31.96
5 Shaw, Evan SR Riverton High School 5:36.61
6 Herr, Anthony SR Athens 5:37.62
7 Goodenow, Johnathan FR Athens 5:38.12
8 Mendoza, Jonathan JR Arcola 5:38.54
9 Elliott, Mitchell JR Central A & M 5:49.75
10 Thomas, Brice SR Wesclin 5:49.85
11 Carmack, Austin SO Villa Grove 5:57.84
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shanbhag, Vinay SO University (Urbana) 4:58.59
2 Davidson, Corey JR Newton 5:00.62
3 Niebrugge, Alex JR Teutopolis 5:04.97
4 Schrock, Levi SR Cumberland 5:05.50
5 McNeil, A.J. SO Casey-Westfield 5:06.24
6 Horton, Noah FR Williamsville 5:16.14
7 Strobel, Ben FR Vandalia 5:17.12
8 Mette, Zach FR Teutopolis 5:18.30
9 Brune, Sean FR Litchfield 5:18.81
10 York, David SO Litchfield 5:22.30
11 Fiscus, Cole SO Robinson 5:26.79
12 Landon, Austin SO Carlinville 5:35.48
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Scamihorn, Ben SO Marshall 4:45.56
2 Plunkett, Dan SO Pleasant Plains 4:46.84
3 Gunter, George SO University (Urbana) 4:48.35
4 Matlock, Alex JR Shelbyville 4:51.03
5 Heaton, Kenny SO Sparta 4:54.72
6 Owens, Mitch FR Williamsville 4:55.23
7 Sutherland, Tye SR Cumberland 4:57.10
8 Vallroy, Devin JR Chester 4:57.71
9 Hernandez, Austin JR Neoga 4:57.92
10 Johns, Alex JR Arcola 4:58.45
11 Dumont, Jace SO Metro-East Lutheran 5:00.00
12 Brockhouse, Tyler SR Springfield Lutheran 5:06.98
13 Walk, Travis JR Neoga 5:15.83
14 Jayne, Trey SO Marshall 5:18.69
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nykaza, Grant JR Beecher 4:19.74 10
2 Schroeder, Steve SR Monticello 4:21.00 8
3 Hill, Jon SR Sparta 4:33.97 6
4 Hale, Blake JR Robinson 4:35.66 5
5 Ehnle, Conor SO Tremont 4:36.98 4
6 Woodard, Scott SR Unity (Tolono) 4:39.44 3
7 Dill, Cole SR Tremont 4:41.51 2
8 Easton, Tim SR Monticello 4:42.10 1
9 Borgman, Aaron SR Beecher 4:44.95
10 Powers, Cory JR Shelbyville 4:45.18
11 Walston, Doran SR Unity (Tolono) 4:47.23
12 Harvey, Cameron SR Sullivan 4:48.45
13 Elkins, Zach SR St. Joseph-Ogden 4:51.25
14 Crutchley, Adam SR Villa Grove 6:13.92

Men's 55m Hurdles Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allen, Spencer SR Mt. Vernon 7.62 10
2 Duncan, Donnie JR Harrisburg 7.63 8
3 Greer, Marcus JR East St. Louis 7.66 6
4 HICKMAN, GARY SO Cahokia 7.95 5
5 Briscoe, David SR Centennial 8.11 4
6 Niemeyer, Kurt JR Edwardsville 8.15 3
7 Mason, Zion JR Plainfield North 8.26 2
8 Bell, Mierocles JR Belleville West 8.56 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 HICKMAN, GARY SO Cahokia 8.02
2 Gray, Brandon JR Belleville East 8.22
3 Hanlon, James JR Springfield 8.66
4 Bramstedt, Zach JR Highland 10.02
5 Johnson, Deonta SO Clinton 11.00
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bell, Mierocles JR Belleville West 8.00
2 Hill, Jeremy SR Belleville West 8.16
3 Moore, Os FR Belleville East 8.22
4 McNeil, Roosevelt JR Lanphier 8.86
5 Sims, Jamal SR Springfield Southeast 9.14
6 Bucco, Tyler SO Pekin 9.36
7 Busch, Ryan SO Highland 9.43
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Briscoe, David SR Centennial 8.03
2 Zilewicz, Zaniel JR Mahomet-Seymour 8.28
3 Bofah, Emmanuel SO Plainfield North 8.88
4 Pyatt, Clint SR Pekin 9.30
5 Buckles, Mike FR Taylorville 9.59
6 Thompson, Tyler SR Marion 10.22
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Greer, Marcus JR East St. Louis 7.84
2 Duncan, Donnie JR Harrisburg 7.86
3 Tyson, Jordan JR Centralia 8.59
4 Reeves, Brandon JR Normal West 8.86
5 Owens, Kyle JR Taylorville 9.04
6 Goad, Austin JR Prairie Central 9.10
7 Thomas, Joel SO Lanphier 9.57
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Allen, Spencer SR Mt. Vernon 7.73
2 Mason, Zion JR Plainfield North 8.15
3 Matias, Gilbert JR McHenry 8.19
4 Duirczak, David JR Plainfield South 8.91
5 Birks, Austin FR Salem 9.70
6 Huggins, Will JR Herrin 10.60
7 Burmon, Eddie JR Springfield Southeast 12.58
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Jackson, David SR Centralia 8.57
2 Grantham, Colton JR Collinsville 8.66
3 Washington, LC FR East St. Louis 9.01
4 Vineyard, Jake FR Edwardsville 9.05
5 Werner, Tyler SR East Richland 10.00
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Niemeyer, Kurt JR Edwardsville 8.16
2 Schmitt, Joe SO McHenry 8.52
3 SESSIONS, KORRION FR Cahokia 8.53
4 Schmitt, Nick SR Freeburg 8.62
5 White, Andrew SR Mascoutah 9.81

Men's 55m Hurdles Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carver, Colin SR Casey-Westfield 7.86 10
2 Vahling, Andrew SR Teutopolis 8.04 8
3 Wayda, George SR Pleasant Plains 8.08 6
4 Austin, Quenten SR Vandalia 8.19 5
5 Scott, Tyler JR Monticello 8.23 4
6 Kirby, Taylor SO Salt Fork (Catlin) 8.39 3
7 Harney, Caleb JR Pleasant Plains 8.41 2
8 Akande, Michael SO Robinson 8.59 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Austin, Quenten SR Vandalia 8.40
2 Akande, Michael SO Robinson 8.55
3 Ward, Kevin SR Greenville 8.76
4 Utterback, Lane FR Robinson 9.41
5 Green, Bryan SR Tremont 9.56
6 Scheffler, Ryan SO Williamsville 10.08
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Wayda, George SR Pleasant Plains 7.97
2 Arteaga, Alex SR St. Joseph-Ogden 8.56
3 Montgomery, Jake SO Athens 9.00
4 Newton, Levi SR Newton 9.02
5 Simms, Laurence SO Tremont 9.55
6 Luesse, Aaron FR Unity (Tolono) 9.88
7 Henderson, John SO Villa Grove 10.08
8 Volk, Jake FR Newton 10.14
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Carver, Colin SR Casey-Westfield 7.87
2 Scott, Tyler JR Monticello 8.23
3 Brown, Lucas SR Athens 8.74
4 Green, Zach SR Lawrenceville 9.10
5 Leitschuh, Devon SO Greenville 9.17
6 Brenton, Seth SR Lawrenceville 9.26
7 Montgomery, Ashton SO Unity (Tolono) 9.93
8 Jones, Mike JR Carlinville 10.07
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kirby, Taylor SO Salt Fork (Catlin) 8.52
2 Bliven, Jason JR Wesclin 9.17
3 Simms, Brandon JR Central A & M 9.21
4 Sexson, Austin JR Tuscola 9.41
5 Probst, Jordan FR Neoga 9.48
6 Poff, Nicholas FR St. Joseph-Ogden 9.50
7 Vahling, Domonic SR Teutopolis 9.66
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Vahling, Andrew SR Teutopolis 8.08
2 Harney, Caleb JR Pleasant Plains 8.54
3 Becker, Jason JR Stewardson-Strasburg 8.92
4 Ballinger, Zack SO Central A & M 8.97
5 Foran, Brett JR Monticello 9.09
6 Marcy, Brandon SR Riverton High School 9.35
7 Buzzell, James SO Williamsville 10.33
8 Fauver, Colton FR Salt Fork (Catlin) 10.44

Men's 4 x 200m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Alton A Mikeith Teague, Jarob Mason,
Tevin Smith, Dontay Pedrero
1:40.59
2 Taylorville A Cody Crites, Zach Wilson,
Kyle Owens, Tanner Champley
1:40.94
3 Salem A Blake Woodward, Dalton Rohrscheib,
Conner Scarbough, Chance McCay
1:44.80
4 Marion A Cory Sangster, Thomas Shafer,
Paul Waddy, Alex Galindo
1:46.10
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Prairie Central A Stirling Sommer, Skyler Sieving,
Garrett Taylor, Dakota Cabbage
1:38.15
2 Charleston A Josh Cazley, Truston Winnett,
Jake McSparin, Dillon Cazley
1:40.30
3 Highland A Brendan Sands, Adam Beck,
Gage Geiger, Grant Riggs
1:45.47
4 East Richland A , ,
,
1:49.91
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Belleville East A Barkley Alston, Andre Burnett,
Pierre Collins, Lawrence Holmes
1:36.17
2 Springfield Southeast A Duane Barham, Devante Johnson,
Jaron White, Monterius Wheatley
1:38.15
3 McNamara A Delano Samuels, Korey Decker,
Dalton Major, Robbie Odeneal
1:38.40
4 Mascoutah A Jarren Underwood, Trey Henderson,
Trehvan Williams, Andrew White
1:38.78
5 Clinton A Brett Murphy, Jacob Rockhold,
Kye Reczek, Caleb Luck
1:40.86
6 Herrin A Demarlo Harris, Austin Butler,
Devontea Branch, Conner Butler
1:44.27
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Centralia A Adonis Hill, Andrew Panega,
Travondis Lee, Stephonte Moore
1:34.73 3
2 Collinsville A Tyrone Echols, Javon Dillon,
Garrett Kanaske, Kennedy Mayweather
1:35.11
3 Lanphier A , ,
,
1:35.89
4 Pekin A Clage Dodson, Anthony Pogioli,
Luke Leitner, Dareus Nixon
1:37.08
5 Centennial A David Briscoe, Jansin Garth,
Jeremiah Peoples, Jeff Walker
1:37.90
6 Harrisburg A Donnie Duncan, Tyler Tuttle,
Brian Miller, Patrick Williams
1:38.24
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Plainfield South A Jalen Bonner, John Kosirog,
DeVonte Taylor, Jason Ochoa
1:34.93 2
2 Normal West A , ,
,
1:34.98 1
3 Mahomet-Seymour A Marshall Graham, Ryan Pavesic,
Jordan Rock, Andrew Shroyer
1:36.25
4 Mt. Vernon A Steven Boss, Clifford Byrd,
Robert Grider, Derek Hunter
1:39.83
5 Freeburg A Cory Hug, Adam Kammler,
Brett Stroder, Nathan Secker
1:41.33
Finals Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Belleville West A Jeremy Randolph, Raymond Scott,
Tevin Suggs, Nick Steding
1:32.35 10
2 Plainfield North A , ,
,
1:32.76 8
3 Springfield A Luke Farley, Vernon Halloway,
Peter Bremhorst, Malik Harrison
1:33.75 6
4 Edwardsville A Cameron James, Craig James,
Brain Crowe, Rene Perry
1:33.83 5
5 Cahokia A Trey Story, Deandre Irving,
Jalen Thomas, Michael Monigan
1:34.02 4
6 East St. Louis A , ,
,
1:37.92

Men's 4 x 200m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Williamsville A Tate Manka, John Karras,
Calvin Walter, Ryan Scheffler
1:40.40
2 University (Urbana) A Nick Cho, Edward Hsieh,
Nealay Kalita, Steven Morse
1:43.34
3 Lawrenceville A Ryan Potts, Tanner Volkman,
Seth Brenton, Kevin Weaver
1:43.53
4 Athens A Jared Kaylor, Jake Montgomery,
Lucas Brown, Jace Meints
1:44.36
5 Greenville A Dillon Clanton, Theo Gibbs,
Daulton Young, Dannon Young
1:45.14
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Pleasant Plains A Jake McNamara, Taylor Ray,
George Wayda, Josh Cornett
1:36.77 6
2 Carlinville A Cory Farneti, Brendan Stewart,
Levi Loveless, Patrick Serrano
1:39.54 2
3 Unity (Tolono) A Nate Finn, Tyler Lindsey,
Justin Deters, Kameron Heath
1:40.49
4 St. Joseph-Ogden A Jesse Tice, Tyler Morris,
Beau Barber, Jeremy Baldner
1:41.76
5 Robinson A Austin Beard, Billy Knust,
Alex Schulte, Joe Smith
1:42.78
6 Tremont A Guito Wagenbach, Laurence Simms,
Caleb Pflederer, Chet Dean
1:43.24
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Litchfield A Tom Reents, Alex Hull,
Kelson Triplett, Dusty Atteberry
1:38.04 4
2 Sparta A Sharvell Austin, Kyonte Fuller,
Isaiah Michl, Orlando Oliver
1:39.36 3
3 Shelbyville A Luke Hatfield, Jake Keown,
Alex Jones, Eli Miller
1:39.63 1
4 Arcola A Pedro Leal, Zach Moutria,
Brad Nall, Oscar Raygoza
1:43.15
5 Neoga A David Abernathy, Corey Kersey,
Joey Smyser, Derek Williamson
1:43.91
6 Vandalia A Blake Swofford, Robbie Lott,
Zach Jackson, Dalton Smith
1:47.95
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Tuscola A Jeff Broch, Broc Smith,
Chris West, Brandon Mills
1:35.69 10
2 Newton A Ridge Finn, Marcus Pilman,
Dylan Johnson, Jake Stone
1:36.67 8
3 Monticello A Vinny Strack, Bobby Woodruff,
Ryan Donohue, Austin Eckerty
1:37.07 5
4 Riverton High School A , ,
,
1:40.04
5 Teutopolis A Kyle Blievernicht, Jacob Hoelscher,
Russ Wellbaum, Cody Heuerman
1:42.17
6 Central A & M A Zack Ballinger, Jason Pokalsey,
Brandon Simms, Chaylin Simms
1:42.78

Men's 4 x 400m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Centralia A Tony Epperson, Andrew Panega,
Adonis Hill, Cole Clift
3:46.27
2 Clinton A Cord Buchanan, Nolan Snyder,
Deonta Johnson, Brett Murphy
3:47.41
3 Salem A Blake Cebulske, Bradley Richards,
Antonio Crossland, Brandon Bullard
3:52.55
4 Prairie Central A Garrett Taylor, Skyler Sieving,
Wyatt Vernon, Kyle Knudson
3:53.55
5 Taylorville A Matt Hadden, Grant Hooper,
Kyle Owens, Austin Bolfing
3:53.64
6 East Richland A , ,
,
4:00.48
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Harrisburg A Donnie Duncan, Matt Milligan,
Logan Hartley, Luke Horton
3:38.97
2 Alton A Berdero Hendrick, Antonio Simon,
Tevin Smith, Dontay Pedrero
3:39.59
3 McHenry A Joe Schmitt, John Konstantelos,
Nick Shawler, Jeff Paszternak
3:44.07
4 Marion A Traxton Taylor, Carson Cash,
Cedric Neal, Justin Brown
3:44.90
5 Centennial A David Briscoe, Jeremiah Peoples,
Reis DeSantis, Aaron Miller
3:53.91
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Belleville East A Pierre Collins, Isaiah Hagood,
Barkley Alston, Aaron Dunn
3:36.54 1
2 Pekin A Reno Mason, Nathan Mefford,
Adam Bollinger, Anthony Pogioli
3:37.79
3 Normal West A , ,
,
3:38.76
4 Lanphier A , ,
,
3:39.61
5 Highland A Trevor White, AJ Abert,
Adam Beck, Grant Riggs
3:48.93
6 Herrin A Austin Butler, Conner Butler,
Nathan Lukens, Jerrell Pirtle
3:53.66
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Edwardsville A Craig James, Chad Maxwell,
Brain Crowe, Cameron James
3:33.58 3
2 Mahomet-Seymour A Jordan Rock, Ryan Pavesic,
Eli Johnson, Matthew Chupp
3:37.48
3 Mt. Vernon A Spencer Allen, Steven Boss,
Karson Hahn, Robert Grider
3:37.65
4 Collinsville A Javon Dillon, Kennedy Mayweather,
Garrett Kanaske, Tyrone Echols
3:38.61
5 Springfield Southeast A Devante Johnson, Jamal Sims,
Kwadjo Akuoko, Jaron White
3:46.43
6 Freeburg A Cameron Houck, Sam Braunseis,
Nick Schmitt, Cole Schwaegal
3:57.47
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Cahokia A Darren Payton, Kenny Ball,
Jalon Monigan, Marlin Brady
3:25.33 10
2 Plainfield South A Mitchell Wolff, Jalen Bonner,
DeVonte Taylor, Jason Ochoa
3:29.83 8
3 East St. Louis A , ,
,
3:30.62 6
4 Plainfield North A , ,
,
3:30.68 5
5 Springfield A Peter Bremhorst, Malik Harrison,
Dalton Timm, Luke Farley
3:30.91 4
6 Belleville West A Raymond Scott, Jeremy Randolph,
Tevin Suggs, Nick Simmonds
3:33.72 2

Men's 4 x 400m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Williamsville A Morgan Flynn, Alex Freschi,
Ben Kovacevich, JJ Watson
3:45.89 2
2 Arcola A Pedro Leal, Zach Moutria,
Brad Nall, Oscar Raygoza
3:56.45
3 Carlinville A Jake Pohlman, Levi Loveless,
Kyle Kleeman, Patrick Serrano
3:56.81
4 Athens A Jared Kaylor, Jarod Meints,
Jake Montgomery, Jace Meints
4:04.59
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Riverton High School A , ,
,
3:45.94 1
2 Vandalia A Wade Cowger, Quenten Austin,
Zach Jackson, Ryan Ambuehl
3:51.79
3 Unity (Tolono) A Austin Kramer, Joe Baker,
Eric Wenzel, Colby Purcell
3:53.52
4 Metro-East Lutheran A Derek Benning, Aaron Winenger,
Micah Lance, Matt Rankin
3:53.94
5 Villa Grove A Bryce Benefield, Casey Kallenbach,
John Henderson, Tyler Harrison
4:04.34
6 Central A & M A Kolten Postin, Brandon Simms,
Ryan Houser, Chaylin Simms
4:08.82
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Robinson A Eli Wright, Chase Dugan,
Billy Knust, Blake Hale
3:41.43 6
2 Litchfield A Tom Reents, Alex Hull,
Kelson Triplett, Cole Grosenheider
3:42.97 5
3 Monticello A Vinny Strack, Bobby Woodruff,
Tyler Scott, Carter Ness
3:43.83 4
4 Tremont A Nic Woerner, Eli Larimore,
Noah Class, Caleb Pflederer
3:45.03 3
5 Neoga A David Abernathy, Corey Kersey,
Joey Smyser, Derek Williamson
3:56.17
6 Teutopolis A Kyle Blievernicht, Riley Drees,
Nick Bierman, Cody Heuerman
3:57.22
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Sparta A Orlando Oliver, Isaiah Michl,
Trevor Morgan, Michael Weber
3:35.59 10
2 Pleasant Plains A Jake McNamara, Taylor Ray,
Josh Cornett, George Wayda
3:41.29 8
3 Lawrenceville A Seth Brenton, Ben Loeb,
Tanner Volkman, Zach Green
3:46.18
4 St. Joseph-Ogden A Beau Barber, Orion Ciota,
Corey Thompsen, Alex Arteaga
3:47.13
5 Newton A Evan Brooks, Ridge Finn,
Levi Newton, Jake Stone
3:47.21
6 Wesclin A Eric Deterding, Ryan Bahl,
Matt Schaeffer, Austin Schultz
3:48.22

Men's 4 x 800m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Edwardsville A Logan Weshinsky, James Mayfield,
Ryker Frohock, Spencer Burkhart
9:03.21
2 Herrin A Ryan Hall, Ethan Pullum,
Matt Bowling, Travis Richardson
9:06.06
3 Springfield Southeast A Dwight Bolden, Keonte Caldwell,
Devante Perkins, Andrew Gochenour
9:17.14
4 Collinsville A Alex Hoyt, Trey Hawk,
Thomas Boyer, Alex Reed
9:18.21
5 Plainfield North A , ,
,
9:18.22
6 Freeburg A Dylan Mueth, Neal Schaller,
Devin Vice, Chris Alt
9:20.04
7 Salem A Ford Barnfield, Dylan Barringer,
Preston Brukett, Quentin Goostree
9:21.83
8 Champaign Central A Hayden Hinton, Kyle Stuckey,
Corey White, Isaac Kasten
9:32.82
9 Taylorville A Noah Likes, Leighton Morrissey,
Nic Wright, Grant Hooper
9:36.60
10 Prairie Central A Austin Goad, Viktor Hernandez,
Bjorn Johnson, Kyle Knudson
9:37.41
11 Clinton A Cord Buchanan, Nolan Snyder,
Jamie Williams, Christian Barillas
9:48.36
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Cahokia A Darren Payton, Marlin Brady,
Kenny Ball, Jalon Monigan
8:12.60 10
2 East St. Louis A , ,
,
8:13.76 8
3 Springfield A Sam Cross, David Sias,
Patrick Fitzgibbon, Nathan Hoffman
8:14.36 6
4 Mahomet-Seymour A Cale McCormick, Eli Johnson,
Matthew Chupp, John Butcher
8:18.23 5
5 Belleville West A James Cole, Evan Alcorn,
Chris Jackson, Nick Simmonds
8:23.63 4
6 McHenry A Evan Hying, Calvin Quarterman,
Jeff Paszternak, Nick Shawler
8:23.84 3
7 Marion A Traxton Taylor, Justin Brown,
Mitchell Rushing, Dalton Robison
8:34.12 2
8 Mt. Zion A Jake Brown, Joe Fritzsche,
Nick Toothman, Sean Moore
8:46.51 1
9 Normal West A , ,
,
8:53.46
10 Plainfield South A Jonah Jett, Misael Tobias,
Kenny Peters, Grant Dziuda
8:55.76
11 Pekin A Travis Park, Nathan Mefford,
Adam Bollinger, Reno Mason
9:03.18
12 Alton A Cole Ellis, Berdero Hendrick,
Draven Choat, Antonio Simon
9:03.46
13 Highland A Trevor White, Alex Cranick,
Jacob Troxell, Brad Sperber
9:05.77
14 Belleville East A Xavier Hall, David Kerley,
Remington Ibarra, Owen Luetkemeyer
9:10.28

Men's 4 x 800m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Metro-East Lutheran A Matt Rankin, Aaron Winenger,
Jace Dumont, Derek Benning
9:14.19
2 Litchfield A David York, David Thackrey,
Dalton Davidson, Cole Grosenheider
9:15.21
3 Wesclin A Chris Isenhower, Ryan Bahl,
Jacob Wilhelm, Nathan Kunz
9:16.33
4 Robinson A J.B. Chapman, Tyler Thompson,
Shane Stewart, Cole Fiscus
9:46.73
5 Arcola A Peyton Conlin, Juan Franco,
Alex Johns, Jonathan Mendoza
10:10.18
6 Teutopolis A Zach Mette, Justin Deters,
Jesse Miller, Jacob Hoelscher
10:20.82
7 Central A & M A Ryan Cooksey, Jack Hedges,
Devin Bagley, Mitchell Elliott
10:32.65
8 Vandalia A Codie Jackson, Wyatt Beck,
Tom Sutton, Blake Hankins
11:50.72
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Monticello A Steve Schroeder, Andrew Hanselman,
Jesse Galaway, Luke Hanselman
8:23.84 10
2 Unity (Tolono) A Austin Kramer, Doran Walston,
Colby Purcell, Kendall Eckert
8:25.18 8
3 Shelbyville A Drennian Martin, Cory Powers,
Myles Foor, Seth Applegate
8:26.42 6
4 St. Joseph-Ogden A Chas Cox, Cole Johnson,
Corey Thompsen, Braydon Crozier
8:27.17 5
5 Sparta A Jon Hill, Wes Bradshaw,
Kenny Heaton, Derrick Barnett
8:34.15 4
6 Tremont A Conor Ehnle, Wilson Pflederer,
Sam Stuber, Cole Dill
8:36.08 3
7 Pleasant Plains A Mitch Johnson, Andrew Hammerlinck,
Luke Reynolds, Matt Vermeersch
8:45.52 2
8 University (Urbana) A George Gunter, Iain Konigsberg,
Vinay Shanbhag, Jonny Yockey
8:45.97 1
9 Carlinville A David Serrano, Jake Pohlman,
Alex Leija, Austin Landon
9:05.66
10 Neoga A Trevor Walk, Ryan Evans,
Austin Hernandez, Travis Walk
9:05.68

Men's High Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ryan, Brandon FR Edwardsville 6' 1.0" 10
2 Dodd, Lavelle JR Manual 6' 1.0" 8
3 Mannie, Bobbie SR Herrin 6' 1.0" 6
4 PIERCE, ANTONIO JR Cahokia 6' 0.0" 5
5 Crossland, Antonio SR Salem 6' 0.0" 4
6 Storer, Blaine SR East Richland 6' 0.0" 2.5
7 Harvey, Julian JR Edwardsville 6' 0.0" 2.5
8 Bonner, Jalen SR Plainfield South 5' 10.0" 1
9 Friske, Devin SR McHenry 5' 10.0"
10 Lukens, Nathan SR Herrin 5' 10.0"
11 Matias, Gilbert JR McHenry 5' 10.0"
12 Erickson, Justin SO Charleston 5' 10.0"
13 HICKMAN, GARY SO Cahokia 5' 8.0"
14 Lewis, Tra SO Springfield Southeast 5' 8.0"
15 Bofah, Emmanuel SO Plainfield North 5' 8.0"
16 Stovall, Jamir SR Champaign Central 5' 8.0"
17 Reczek, Kye JR Clinton -
18 Ingold, Harrison JR Freeburg -
19 Poole, Decarlos SR Springfield -
20 Donoby, Cameron FR East St. Louis -
21 Caroline, Jordan SO Champaign Central -
22 Rockhold, Jacob SR Clinton -
23 Crites, Cody SR Taylorville -
24 Molen, luke FR Taylorville -
25 Bolden, Dwight JR Springfield Southeast -
26 Collins, Pierre JR Belleville East -
27 Goad, Austin JR Prairie Central -
28 Flagg, Evan SR Plainfield North -
29 Lee, Travondis JR Centralia -
30 McNeil, Roosevelt JR Lanphier -
31 Riggs, Grant FR Highland -
32 Swanson, Ethan SO Pekin -
33 Nohren, Tate SR East Richland -

Men's High Jump Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landon, Kyle JR Chester 6' 4.0" 10
2 Wayda, George SR Pleasant Plains 6' 2.0" 8
3 Postin, Kolten SR Central A & M 6' 1.0" 6
4 Williamson, Derek JR Neoga 6' 1.0" 5
5 Rydell, Eric JR St. Joseph-Ogden 6' 1.0" 4
6 Mcdonald, Matt JR Dupo 6' 1.0" 3
7 Ebeling, Blake JR Newton 6' 1.0" 2
8 Blievernicht, Kyle SO Teutopolis 6' 0.0" 1
9 Austin, Quenten SR Vandalia 6' 0.0"
10 Baumgarten, Alex SR Stewardson-Strasburg 6' 0.0"
11 Mueller, Matt SR Mt. Olive 6' 0.0"
12 Goeckner, John SO St. Anthony 6' 0.0"
13 White, Verne SR Chester 5' 10.0"
14 Welling, Daniel SO Monticello 5' 10.0"
15 Breeden, Darren JR Shelbyville 5' 10.0"
16 Steffens, Mason JR Litchfield 5' 8.0"
17 Rogers, Branden SR Riverton High School 5' 8.0"
18 Utterback, Matt SO Pleasant Plains 5' 8.0"
19 Kleeman, Kyle JR Carlinville 5' 8.0"
20 Brent, Matthew SO Tremont 5' 8.0"
21 Green, Jackson SR Cumberland -
22 Simms, Brandon JR Central A & M -
23 Triplett, Kelson FR Litchfield -
24 Hamer, Matthew SR St. Joseph-Ogden -
25 Wilson, Anthony JR Casey-Westfield -
26 Eckerty, Austin JR Monticello -
27 Funk, Evan FR Williamsville -
28 Siegel, Tyler JR Carlinville -
29 Probst, Jordan FR Neoga -
30 Wells, Jared SR Riverton High School -

Men's Pole Vault Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 GORDON, ERIC SR Normal West 16' 2.75" 10
2 Turner, Trace SR Mt. Vernon 14' 6.0" 8
3 Richartz, Nate JR McHenry 14' 0.0" 6
4 Roney, Andrew JR Mahomet-Seymour 14' 0.0" 5
5 Black, Chase SO Charleston 13' 9.0" 4
6 McGee, Brock SR Herrin 13' 6.0" 2.5
7 Cabbage, Dakota JR Prairie Central 13' 6.0" 2.5
8 Jourdan, Tyler SO Salem 13' 6.0" 1
9 Funk, Rick SR Plainfield North 12' 6.0"
10 Brunton, Ryan SO Collinsville 10' 6.0"
11 Carmody, Colton SR East Richland 9' 6.0"
12 Buckles, Mike FR Taylorville 9' 0.0"
13 Kiser, Richard JR Plainfield South 9' 0.0"
14 Northcutt, Brendan SO Edwardsville 9' 0.0"
15 Sykes, Omar JR East St. Louis 9' 0.0"
16 Bramstedt, Zach JR Highland 9' 0.0"
17 Caldwell, Keonte FR Springfield Southeast -
18 Thomas, Joel SO Lanphier -
19 Lowry, Austin FR Harrisburg -

Men's Pole Vault Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mammoser, Mitch SR Newton 14' 3.0" 10
2 Denby, Jack SO Carlinville 14' 0.0" 8
3 Blome, Josh JR Casey-Westfield 13' 6.0" 6
4 McWhorter, Austin SO Teutopolis 11' 6.0" 5
5 Arteaga, Alex SR St. Joseph-Ogden 11' 6.0" 4
6 Wenzel, David SO Unity (Tolono) 10' 6.0" 3
7 Wolke, Monte SR Cumberland 10' 0.0" 2
8 Zimmerman, Luke JR Monticello 9' 6.0" 1
9 Chiarella, Dakota SR Wesclin 9' 0.0"
10 Hickman, Luke FR Williamsville -

Men's Long Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Samuels, Delano SR McNamara 21' 9.5" 10
2 Hill, Adonis SR Centralia 20' 11.5" 8
3 Holley, Marvin SR East St. Louis 20' 10.0" 6
4 Lasher, Thomas JR Effingham 20' 10.0" 5
5 Harvey, Julian JR Edwardsville 20' 8.0" 4
6 Valentine, Mike SO Plainfield South 20' 7.0" 3
7 Ivey, Caleb SR Plainfield North 20' 4.5" 2
8 Holmes, Kerry JR Belleville West 20' 0.0" 1
9 Henderson, Cole SO Pekin 19' 11.0"
10 Harris, Carlos SR MacArthur 19' 10.5"
11 Hug, Cory SR Freeburg 19' 9.5"
12 Harris, Caleb SR Springfield Southeast 19' 8.0"
13 SCOTT, PHILLIP JR Cahokia 19' 6.5"
14 Walker, Jeff SR Centennial 19' 5.5"
15 Mannie, Bobbie SR Herrin 19' 4.5"
16 Ivy, Shekeil SR Marion 19' 3.5"
17 Moore, Braxton SR Normal West 19' 1.5"
18 Hicks, Donovan JR Belleville East 19' 1.5"
19 Hadden, Matt JR Taylorville 18' 11.0"
20 Shroyer, Andrew JR Mahomet-Seymour 18' 11.0"
21 Blissit, Cashmere JR Champaign Central 18' 5.0"
22 Kanaske, Garrett JR Collinsville 17' 11.0"
23 Phillips, Mason SR East Richland 17' 10.0"
24 Mercer, Chase SO Salem 17' 9.0"
25 Luck, Caleb SO Clinton 17' 8.5"
26 Mason, Jarob SR Alton 17' 7.5"
27 Halloway, Vernon SO Springfield 17' 6.0"
28 Zimmerman, Kyle SR Washington 17' 5.5"
29 Follis, Dakota SO Lanphier 17' 2.0"
30 Taylor, Garrett FR Prairie Central 17' 2.0"
31 Watkins, Grant SR McHenry 16' 11.5"
32 Jones, Kaleb JR Manual 16' 11.0"

Men's Long Jump Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baumgarten, Alex SR Stewardson-Strasburg 21' 3.25" 10
2 Reents, Tom SO Litchfield 20' 5.0" 8
3 Keown, Jake JR Shelbyville 20' 1.75" 6
4 Landon, Kyle JR Chester 19' 11.0" 5
5 Roy, TJ SR Neoga 19' 8.5" 4
6 Weck, Austin JR Robinson 19' 7.5" 3
7 Wyatt, Peyton SR Newton 19' 5.75" 2
8 Weaver, Kaleb SR Salt Fork (Catlin) 19' 5.25" 1
9 King, Jazeel SR Riverton High School 19' 2.75"
10 Fuller, Kyonte JR Sparta 18' 8.5"
11 Watson, JJ SR Williamsville 18' 8.0"
12 Broch, Jeff SR Tuscola 18' 6.25"
13 Cornett, Josh SR Pleasant Plains 18' 6.0"
14 McEvers, Mason JR Greenfield 18' 4.75"
15 Kile, Kody SR Marshall 17' 6.75"
16 Ballinger, Zack SO Central A & M 17' 5.0"
17 Arnold, Travis SR Villa Grove 17' 4.5"
18 Schweigert, Issac SO Tremont 17' 4.25"
19 Hamer, Matthew SR St. Joseph-Ogden 16' 11.5"
20 Dunlap, LaDarius SO Carlinville 16' 7.75"
21 Smith, Joey SR University (Urbana) 16' 1.5"
22 Niemerg, Lukas SR Teutopolis 16' 0.0"
23 Swofford, Blake JR Vandalia 15' 9.75"
24 Lewis, Wyatt SR Cumberland 15' 8.75"
25 Weaver, Kevin SR Lawrenceville 12' 10.5"

Men's Triple Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Harris, Carlos SR MacArthur 44' 10.5" 10
2 MONIGAN, JALON SO Cahokia 44' 4.0" 8
3 Nash, Jamion JR Belleville West 43' 5.0" 6
4 Dunn, Aaron JR Belleville East 42' 3.0" 5
5 Nicholson, Jeremy SR East St. Louis 42' 2.5" 4
6 Lasher, Thomas JR Effingham 41' 1.5" 3
7 Friske, Devin SR McHenry 41' 1.0" 2
8 Tinsley, Clayton SR Mt. Vernon 40' 5.75" 1
9 Buchanan, Cord JR Clinton 40' 3.25"
10 Halloway, Vernon SO Springfield 40' 3.0"
11 Ivy, Shekeil SR Marion 39' 5.0"
12 McNeil, Roosevelt JR Lanphier 39' 3.5"
13 Harris, Caleb SR Springfield Southeast 39' 3.0"
14 Pirtle, Jerrell JR Herrin 39' 0.0"
15 Blissit, Cashmere JR Champaign Central 38' 11.5"
16 Duirczak, David JR Plainfield South 38' 9.5"
17 Moore, Braxton SR Normal West 38' 8.25"
18 Hadden, Matt JR Taylorville 38' 8.0"
19 Henderson, Trey SR Mascoutah 38' 5.75"
20 Kammler, Adam SR Freeburg 38' 0.5"
21 Hoosman, Quintin FR Plainfield North 37' 10.0"
22 Mercer, Chase SO Salem 37' 5.5"
23 Cufuade, Brady SR Pekin 37' 3.5"
24 Miller, Brian JR Harrisburg 35' 6.0"
25 Barrows, Gage JR Mt. Zion 35' 0.0"
26 Goad, Austin JR Prairie Central 33' 5.5"
27 Bramstedt, Zach JR Highland 33' 2.0"
28 Pope, Royal SR McNamara -
29 Walker, Jeff SR Centennial -
30 Sharpe, Monty FR Edwardsville -

Men's Triple Jump Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cornett, Josh SR Pleasant Plains 40' 11.75" 10
2 Weaver, Kaleb SR Salt Fork (Catlin) 40' 11.5" 8
3 Weck, Austin JR Robinson 40' 7.25" 6
4 Kleeman, Kyle JR Carlinville 40' 2.5" 5
5 McEvers, Mason JR Greenfield 40' 2.0" 4
6 Heuerman, Cody SO Teutopolis 38' 7.75" 3
7 Ambuehl, Ryan JR Vandalia 38' 5.25" 2
8 Davidson, Dylan JR Newton 38' 4.25" 1
9 Mcdonald, Matt JR Dupo 38' 1.0"
10 Scott, Tyler JR Monticello 37' 11.0"
11 Rydell, Eric JR St. Joseph-Ogden 37' 5.0"
12 Ahlers, Shaun JR Marshall 36' 10.25"
13 Farmer, Ben JR Johnston City 36' 7.75"
14 Jones, Alex SR Shelbyville 36' 3.5"
15 Thoele, Nick SO Wesclin 35' 6.75"
16 Pokalsey, Jason SO Central A & M 34' 3.5"
17 Fitzgerald, Thomas SR Riverton High School 34' 3.5"
18 Fenton, Chris SO Litchfield 34' 0.5"
19 Miller, Steven JR Villa Grove 33' 11.0"
20 Smith, Joey SR University (Urbana) 33' 0.0"
21 Green, Bryan SR Tremont 32' 11.75"
22 Warren, Jamie FR Arcola 31' 11.5"

Men's Shot Put Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hill, Michael SR Greenville 39' 10.25"
2 Dupy, Jordan JR Metro-East Lutheran 38' 9.75"
3 Hollinshead, Luke FR Vandalia 38' 9.0"
4 Cronister, Kyle JR Pleasant Plains 37' 8.25"
5 Woolsey, Colton FR Vandalia 36' 0.5"
6 Maddle, Bert JR Lawrenceville 34' 9.75"
7 McMahon, Latham FR Neoga 34' 7.25"
8 Koester, Alex FR Teutopolis 34' 0.5"
9 Knowles, Logan JR Marshall 33' 0.5"
10 Sandefer, Kyle JR Marshall 31' 11.0"
11 Simms, Laurence SO Tremont 30' 6.5"
12 Rojas, Andres JR Arcola 28' 10.25"
13 Thorson, Josh FR Tri-Point 24' 2.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Neal, Brendan SO Mt. Olive 41' 1.25"
2 Richart, Jesse JR Robinson 40' 5.75"
3 Welton, Mikel FR Shelbyville 39' 10.5"
4 Wood, Alex SO Carlinville 38' 4.75"
5 Frohning, Kyle JR Newton 37' 10.25"
6 Beasly, Wyatt JR Villa Grove 36' 8.25"
7 Houser, Ryan SO Central A & M 36' 4.0"
8 Meade, Steven SO Salt Fork (Catlin) 36' 3.5"
9 Wernsing, Nick SR Neoga 35' 3.5"
10 Carter, Alex SR Cumberland 34' 10.75"
11 Miller, Jesse JR Teutopolis 32' 11.5"
12 Goff, Sean SR Riverton High School 32' 3.75"
13 Zanardelli, Ty SO Tri-Point 31' 9.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dutton, Alec JR Salt Fork (Catlin) 46' 5.25" 5
2 Fry, Jason SO Stewardson-Strasburg 45' 4.25" 4
3 Sopiars, Alek SR Wesclin 43' 5.5" 1
4 Bradshaw, Zach SR St. Anthony 40' 10.0"
5 Burgess, Dalton SR Central A & M 40' 8.0"
6 Morse, Steven SR University (Urbana) 40' 3.5"
7 Flowers, Dalton SR Unity (Tolono) 39' 7.5"
8 Atteberry, Dusty JR Litchfield 39' 7.5"
9 Paden, Justen SO St. Joseph-Ogden 38' 7.5"
10 Ohm, Mason SR Sullivan 38' 4.0"
11 Schmitt, Zach SO Pleasant Plains 38' 1.5"
12 Borrowman, Jarrett JR Mt. Olive 37' 5.5"
13 Albaugh, Kyle SR Robinson 35' 9.0"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pearce, Ryan JR Villa Grove 53' 0.5" 10
2 Bergman, Nic SR Litchfield 49' 0.0" 8
3 Manning, Gabe SR Williamsville 48' 2.75" 6
4 Gilly, Sam SR St. Joseph-Ogden 45' 3.25" 3
5 Griesemer, Brice SR Shelbyville 45' 2.5" 2
6 Benson, Drew SR Monticello 43' 3.0"
7 Sottoriva, Kyle JR Carlinville 42' 5.75"
8 Burton, William JR Greenville 42' 3.75"
9 Risley, Quinton JR Arcola 41' 7.25"
10 McCown, Patrick SR Casey-Westfield 40' 0.5"
11 Auten, Adam JR Monticello 40' 0.0"
12 White, Connor JR Williamsville 39' 10.5"
13 Vasquez, Anthony SO Unity (Tolono) 38' 2.25"

Men's Shot Put Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nance, Kyle JR Alton 42' 3.0"
2 Morrison, Austin SO Marion 41' 10.0"
3 Sullens, Zane FR Prairie Central 41' 5.0"
4 Rueter, Tyler JR Freeburg 40' 0.0"
5 Washington, LC FR East St. Louis 39' 3.5"
6 Jackson, Conner JR Marion 39' 2.5"
7 Hood, DeVon SO Champaign Central 38' 8.0"
8 Handegan, Jason JR Taylorville 37' 6.5"
9 Jackson, Luke SO Springfield Southeast 36' 5.5"
10 Clayton, Daniel SR Freeburg 35' 4.5"
11 Davis, Antwan SR Herrin 35' 3.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tucker, Kyrin SR Normal West 54' 3.0" 10
2 DeKalb, Dustin JR Centralia 46' 0.0"
3 Chiaventone, Layton SR Herrin 42' 11.0"
4 Helm, Anthony SR East Richland 42' 5.0"
5 Roney, David SR McNamara 41' 9.5"
6 Parks, Kenny SR Mascoutah 41' 6.0"
7 Perez, Urbano SR McHenry 41' 2.0"
8 Mitchell, Detric FR Lanphier 40' 4.0"
9 Newlon, John SR McHenry 40' 3.5"
10 Feinhold, Zach JR Prairie Central 39' 10.0"
11 Thompson, T.R. JR Plainfield South 39' 1.0"
12 Edwards, Zack FR Alton 39' 0.0"
13 Uyehara, Harry SO Collinsville 38' 7.5"
14 Gibson, Corey SR Mt. Vernon 38' 0.0"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mitchell, Martinus SO Collinsville 45' 9.0"
2 Brown, James SR Springfield 44' 3.5"
3 Ingram, Isaac JR Harrisburg 44' 1.0"
4 LaBanca, Mario SR Pekin 43' 11.0"
5 Cross, Bennie SR Belleville East 43' 8.0"
6 Becker, Matt SR Highland 41' 8.5"
7 Cecil, Gary JR MacArthur 41' 6.0"
8 O'Connor, Jared SR McNamara 41' 4.0"
9 Uhe, Aaron JR Highland 41' 4.0"
10 Jesse, Austin JR Mt. Zion 41' 4.0"
11 AKINS, DANIALL FR Cahokia 41' 0.0"
12 Periera, Tuomas JR Mahomet-Seymour 40' 7.5"
13 Trumbo, isaiah SO Lanphier 40' 5.5"
14 Jones, Breon SR Manual 40' 1.5"
15 Brown, Billy JR Manual 40' 0.0"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Torgerson, James JR Springfield 52' 4.0" 8
2 Roush, Luke SR Mahomet-Seymour 51' 3.0" 6
3 Vaughn, Luke JR Centennial 51' 3.0" 5
4 Valentine, Vincent SR Edwardsville 51' 0.0" 4
5 Parksey, Tyler SR Pekin 50' 6.5" 3
6 Stewart, Nathan SR Mt. Zion 47' 7.0" 2
7 Donaldson, Caleb SR Plainfield North 47' 6.5" 1
8 Williams, Adrian SR Centralia 47' 5.5"
9 OWENS, CALVIN SR Cahokia 45' 4.5"
10 Norville, Darian JR Taylorville 44' 9.5"
11 Bergstrom, Nick JR Plainfield North 44' 9.0"
12 Weiss, Kavan SO Edwardsville 44' 7.0"
13 Potter, Brian JR Centennial 42' 9.0"
14 Vidican, Matt JR Plainfield South 41' 10.0"
15 GALLAGHER, MICKEY SR Normal West 41' 8.0"