2012 Grant Invite

Scores:
Team Score
Deerfield152
Grant123.5
Warren Township105.5
Crystal Lake South67
Carmel61
Vernon Hills45

Men's Men 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boettcher, Zane SR Crystal Lake South 11.40 10
2 Berman, Andrew JR Warren Township 11.80 0.5
3 Smith, Kris JR Grant 11.81
4 Campbell, Mitchell JR Vernon Hills 11.82
5 Walovitch, Brad SR Crystal Lake South 11.90
6 Kilpatrick, Corey JR Grant 12.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cotton, Gabriel JR Vernon Hills 11.50 8
2 Heiser, Geoff SR Deerfield 11.70 6
3 Freedberg, Brett JR Deerfield 11.71 4
4 Severini, Tony JR Warren Township 11.72 2
5 Becker, Devin SR Carmel 11.80 0.5
6 Shoen, Jack SR Carmel 11.81

Men's Men 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Kris JR Grant 23.70 3
2 Freedberg, Brett JR Deerfield 23.80 1
3 Larson, Lake JR Crystal Lake South 24.10
4 Kilpatrick, Corey JR Grant 24.90
5 McClean, Derrick SO Carmel 25.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boettcher, Zane SR Crystal Lake South 22.80 10
2 Cotton, Gabriel JR Vernon Hills 23.20 8
3 Severini, Tony JR Warren Township 23.60 6
4 Heiser, Geoff SR Deerfield 23.70 3
5 Gregory, Kyle SR Warren Township 24.30

Men's Men 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Callahan, David SR Crystal Lake South 54.10 1
2 Kasten, Sam JR Vernon Hills 54.30
3 Hutson, Russell JR Vernon Hills 55.10
4 Allmandinger, Alex SR Crystal Lake South 56.40
5 Santos, Dan JR Carmel 56.70
6 Buss, Artie SR Deerfield 1:00.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Middlebrook, Donald JR Deerfield 52.90 10
2 Hidrogo, David SR Warren Township 53.20 8
3 Herman, Tyler SR Warren Township 53.21 6
4 Horcher, Christian SR Carmel 53.30 4
5 Sullivan, Billy SO Grant 53.90 2
6 Sanchez, Justin SR Grant 55.40

Men's Men 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nunez, Tristan SR Deerfield 2:02.40 10
2 Bowering, Makoto SR Deerfield 2:03.00 8
3 Yancey, Jordan SR Carmel 2:04.20 6
4 Lara, Roberto SR Warren Township 2:05.70 4
5 Hatton, Kyle SO Grant 2:07.30 2
6 Audrain, Peter JR Grant 2:07.60 1
7 Awrey, Zac SR Crystal Lake South 2:10.90
8 Severini, Joe JR Warren Township 2:11.80
9 Roesslein, Brian SR Crystal Lake South 2:13.90
10 Rappaport, Benjamin JR Vernon Hills 2:21.50
11 Housner, John SR Carmel 2:32.50

Men's Men 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Martinez, Martin JR Warren Township 4:35.50 10
2 Matuszak, KJ SR Carmel 4:37.20 8
3 Butler, Jacob JR Warren Township 4:39.30 6
4 Meador, Ian JR Crystal Lake South 4:40.80 4
5 Farhi, Shai JR Deerfield 4:44.40 2
6 Abosch, Jordan JR Deerfield 4:45.20 1
7 Romig, Dalyn SO Grant 4:57.70
8 Coughlin, Joe JR Crystal Lake South 5:03.30
9 Costilla, Jorge SO Grant 5:15.40

Men's Men 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Martinez, Martin JR Warren Township 9:48.00 10
2 Gold, Alex JR Deerfield 9:51.70 8
3 Henderson, Duncan JR Crystal Lake South 10:02.90 6
4 Wolf, Ryan SR Crystal Lake South 10:32.50 4
5 Pierce, Scott SR Deerfield 10:42.10 2
6 Warkenthien, Alex JR Carmel 10:51.00 1
7 Ward, Pat SR Warren Township 11:00.50
8 Costilla, Jorge SO Grant 11:09.00
9 Schrems, Kyle SR Vernon Hills 11:12.40
10 Schultz, Peter SR Vernon Hills 11:36.10

Men's Men 110m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tosti, JT SR Grant 17.30 2
2 Zawaski, Brendan SR Carmel 20.70
3 Wisser, Brad SO Crystal Lake South 21.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Sean SR Grant 14.70 10
2 Katz, Danny SR Deerfield 15.50 8
3 Garner, Myles JR Warren Township 16.60 6
4 Kadowaki, Brain SR Carmel 17.00 4
5 Vanden Berge, Alex SR Warren Township 17.50 1
6 Johnson, Graham SR Deerfield 18.00

Men's Men 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Galinovskiy, Daniel JR Vernon Hills 44.40 1
2 Hoeflinger, Mike SR Warren Township 45.10
3 Zawaski, Brendan SR Carmel 48.90
4 Wisser, Brad SO Crystal Lake South 54.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Sean SR Grant 40.00 10
2 Katz, Danny SR Deerfield 42.20 8
3 Williams, Luke SR Deerfield 43.10 6
4 Tosti, JT SR Grant 43.70 4
5 Garner, Myles JR Warren Township 43.80 2

Men's Men High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Jonathon SO Grant 6' 0.0" 10
2 Foley, Nicholas JR Vernon Hills 5' 10.0" 8
3 Barrett, Dylan JR Grant 5' 4.0" 6
4 Harris, Joe SR Deerfield 5' 4.0" 3
5 Jones, Austin SR Deerfield 5' 4.0" 3
6 Rosquist, Arthell JR Warren Township 5' 2.0" 1
7 Babin, Oleg JR Vernon Hills 5' 0.0"
8 Zawaski, Brendan SR Carmel -

Men's Men Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kadowaki, Brain SR Carmel 11' 6.0" 10
2 Babin, Oleg JR Vernon Hills 11' 0.0" 8
3 Middlebrook, Donald JR Deerfield 10' 6.0" 6
4 Foley, Nicholas JR Vernon Hills 10' 0.0" 4
5 Sanchez, Justin SR Grant 9' 6.0" 1.5
6 Biondo, David FR Carmel 9' 6.0" 1.5
7 Garner, Myles JR Warren Township 8' 6.0"

Men's Men Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Katz, Danny SR Deerfield 20' 6.75" 10
2 Oriot, Connor JR Deerfield 19' 7.5" 8
3 Rosquist, Arthell JR Warren Township 19' 2.5" 6
4 Zawaski, Brendan SR Carmel 18' 11.5" 4
5 Gregory, Kyle SR Warren Township 18' 5.5" 2
6 Walovitch, Brad SR Crystal Lake South 18' 3.5" 1
7 Kucharz, David JR Vernon Hills 18' 2.0"
8 Geallis, Austin SR Crystal Lake South 18' 1.0"
9 Bychowski, Jake SO Grant 17' 10.5"
10 Balitaan, Zach JR Carmel 17' 1.25"
11 Barsky, Mark JR Vernon Hills 15' 11.5"
12 Volpe, Ryan SR Grant 15' 8.0"

Men's Men Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Katz, Danny SR Deerfield 42' 5.5" 10
2 Miller, Keion JR Grant 41' 5.75" 8
3 Williams, Luke SR Deerfield 40' 11.5" 6
4 Shearer, Brad SR Warren Township 38' 2.25" 4
5 Balitaan, Zach JR Carmel 37' 10.75" 2
6 Geallis, Austin SR Crystal Lake South 36' 11.75" 1
7 Berman, Andrew JR Warren Township 36' 0.5"
8 Kucharz, David JR Vernon Hills 35' 4.0"
9 Barrett, Dylan JR Grant 32' 6.0"

Men's Men Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Orc, Chris SR Grant 50' 9.0" 10
2 Lombardino, Brandon JR Grant 47' 1.5" 8
3 Randall, Drake JR Vernon Hills 41' 2.0" 6
4 Godsted, Chris SR Crystal Lake South 40' 5.5" 4
5 Buss, Artie SR Deerfield 39' 10.5" 2
6 Steen, Tom SO Warren Township 38' 10.4" 1
7 Miller, Kenneth SR Carmel 38' 9.4"
8 Mospan, David SR Deerfield 38' 8.0"
9 Clark, Zevin JR Crystal Lake South 38' 7.25"
10 Fenger, Austin JR Carmel 38' 5.0"
11 Jones, Terrel JR Warren Township 38' 3.0"
12 Turley, Ben JR Vernon Hills 36' 10.5"

Men's Men Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lombardino, Brandon JR Grant 163' 11.0" 10
2 Brown, Greg SR Deerfield 127' 2.0" 8
3 Clark, Zevin JR Crystal Lake South 118' 2.5" 6
4 Orc, Chris SR Grant 118' 0.0" 4
5 Godsted, Chris SR Crystal Lake South 111' 3.0" 2
6 Manuel, Justin SR Deerfield 111' 2.0" 1
7 Johnson, Max JR Carmel 107' 4.0"
8 Turley, Ben JR Vernon Hills 106' 5.5"
9 Miller, Kenneth SR Carmel 105' 3.5"
10 Becker, Tim JR Warren Township 98' 10.0"
11 Saliba, Nick JR Vernon Hills 95' 0.0"
12 Safiejko, Matt JR Warren Township 81' 11.0"