Macomb Invitational

Scores:
Men's Score
Jacksonville114
Macomb100
Illinois School for the Deaf84.5
Liberty58.5
Carthage46
Warsaw35
Camp Point Central34
Astoria13.5
Barry6
 
Women's Score
Macomb171
Carthage96
Liberty59
Barry43
Warsaw37
Astoria18
Illinois School for the Deaf10
Camp Point Central6

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wheelan, Tristan FR Barry 13.30
2 Malmgren, Harley SR Warsaw 13.30
3 Heller, Colton FR Astoria 13.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Little, Sonny SR Carthage 11.70 0.5
2 Peters, Gage SO Camp Point Central 12.10
3 Freesmeyer, Dan SO Macomb 12.30
4 Summers, Ethan JR Warsaw 12.40
5 Daniels, Dakota SR Liberty 13.40
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schippel, Nick SR Jacksonville 10.60 10
2 Mills, Andy JR Jacksonville 11.30 8
3 Guymon, Kayden SR Carthage 11.30 6
4 Peter, Mason SR Liberty 11.40 4
5 Manges, Jordan FR Illinois School for the Deaf 11.60 2
6 Wright, Jimel SR Illinois School for the Deaf 11.70 0.5
7 Fulton, Tyler JR Astoria 12.00
8 Lafortune, Tyler SR Macomb 12.00

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rigg, Levi SR Camp Point Central 25.30
2 Heberlein, Alex SR Liberty 25.40
3 Moore, Eric FR Illinois School for the Deaf 26.50
4 Schilson, Kolbie JR Warsaw 26.60
5 Brunenn, Lucas JR Warsaw 27.10
6 Hoskins, Tre FR Barry 27.50
7 Scheiter, Alex FR Liberty 28.10
8 Heller, Colton FR Astoria 30.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 jackson, james JR Jacksonville 22.60 10
2 Manges, Jordan FR Illinois School for the Deaf 23.30 8
3 Scholl, Jacob FR Carthage 23.60 6
4 Johnson, Nick SO Macomb 23.80 4
5 Mills, Andy JR Jacksonville 24.30 2
6 Draper, PJ FR Astoria 24.80 1
7 Lafortune, Tyler SR Macomb 25.10
8 Huss, Dakota SO Carthage 26.40

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Corvaia, Joseph FR Warsaw 58.80
2 Barry, Brad JR Liberty 1:01.70
3 Brinkman, Hayden SR Camp Point Central 1:02.10
4 Beasley, D.J. SO Camp Point Central 1:02.90
5 Ahmad, Tahir FR Macomb 1:03.80
6 Hoskins, Tre FR Barry 1:03.90
7 Tarvin, Jesse SR Astoria 1:07.50
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wright, Jimel SR Illinois School for the Deaf 54.50 10
2 Matthews, DaJaughn JR Illinois School for the Deaf 55.70 8
3 Jackson, Juan FR Jacksonville 56.80 6
4 Sorrill, Jacob JR Liberty 57.10 4
5 Huss, Dakota SO Carthage 57.60 2
6 Draper, PJ FR Astoria 57.90 1
7 Adams, Liam FR Macomb 58.20
8 McMillan, Jesse SO Carthage 1:00.40

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Coleman, Xavier JR Illinois School for the Deaf 2:21.70
2 Kirchner, Chase FR Warsaw 2:24.70
3 Saldana, Alger FR Camp Point Central 2:26.60
4 Jones, Caleb JR Astoria 2:27.70
5 Shawgo, Jacob JR Astoria 2:29.00
6 Comstock, Joe Joe SR Jacksonville 2:31.30
7 Brock, Cameron FR Macomb 2:45.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thomas, Darius JR Macomb 2:04.90 10
2 Gold, Alex SR Carthage 2:08.60 8
3 Turner, Lorenzo JR Illinois School for the Deaf 2:09.60 6
4 Walter, Alex SR Camp Point Central 2:14.30 4
5 Schreacke, Evan SO Liberty 2:18.70 2
6 Adams, J.T. SR Carthage 2:19.50 1
7 Brinkman, Shane JR Liberty 2:20.70
8 Petersen, Joseph SO Warsaw 2:24.70

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cavett, Jack JR Macomb 4:43.80 10
2 Genenbacher, Brett SO Liberty 5:07.00 8
3 Enz, Aaron JR Jacksonville 5:13.00 6
4 Adams, J.T. SR Carthage 5:20.00 4
5 Schenk, Chris SO Liberty 5:24.10 2
6 Vollmer, Steven JR Jacksonville 5:28.00 1
7 Brock, Cameron FR Macomb 5:52.50
8 Adams, Tyler SO Warsaw 6:06.00
9 Grimm, Ken SR Astoria 6:10.50
10 Koeller, Clark FR Barry 6:11.90
11 Harris, DeAndre JR Illinois School for the Deaf 6:23.60
12 Gill, Jacob SO Barry 6:25.10
13 Contreras, Eleazar SO Illinois School for the Deaf 6:28.40
14 Nott, Brandon SR Warsaw 6:37.00

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Crozier, Kevin SR Warsaw 10:56.60 10
2 Peter, Jonah SO Liberty 11:19.10 8
3 blackley, shane SR Jacksonville 11:54.60 6
4 Merry, Dalton FR Carthage 12:11.60 4
5 Stewart, Cody SO Jacksonville 12:22.30 2
6 Reichert, Derek JR Liberty 12:36.50 1
7 McCarty, Michael FR Warsaw 12:55.40
8 Stromquist, Chris SR Carthage 13:41.20
9 Contreras, Eleazar SO Illinois School for the Deaf 14:12.90
10 Davis, Matt SR Illinois School for the Deaf 14:39.00

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ford, Max JR Macomb 15.70 10
2 Nienhouse, Andrew JR Illinois School for the Deaf 15.70 8
3 Fee, Austin JR Barry 17.00 6
4 Schilson, Kolbie JR Warsaw 17.70 4
5 Pennell, Dillon FR Jacksonville 18.00 2
6 Wright, Logan SO Astoria 18.90 1
7 Stice, James SR Warsaw 19.00

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wright, Logan SO Astoria 47.00 1
2 Stice, James SR Warsaw 47.90
3 Bates, Larry SO Jacksonville 50.00
4 Belville, Jordy JR Astoria 53.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nienhouse, Andrew JR Illinois School for the Deaf 42.40 10
2 Kirkenslager, Spencer SR Carthage 43.40 8
3 Smith, Bryton FR Carthage 44.70 6
4 Pennell, Dillon FR Jacksonville 45.80 4
5 Bizarro, Adam SR Illinois School for the Deaf 46.30 2
6 Hopp, Gavin SR Warsaw 47.70
7 Fee, Austin JR Barry 48.00
8 Peter, Jonah SO Liberty 49.60

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Jacksonville A , ,
,
42.80 10
2 Carthage A , ,
,
44.50 8
3 Illinois School for the Deaf A , ,
,
45.20 6
4 Macomb A , ,
,
46.30 4
5 Liberty A , ,
,
48.60 2
6 Camp Point Central A , ,
,
49.60 1
7 Warsaw A , ,
,
50.50

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Nick SO Macomb 5' 10.0" 10
2 Jones, Casey JR Astoria 5' 8.0" 8
3 Deming, Ben FR Liberty 5' 4.0" 6
4 Johnson, Leighton SO Carthage 5' 4.0" 4
5 Leapley, Kody JR Liberty 5' 2.0" 1.5
6 Anderson, Bryar JR Astoria 5' 2.0" 1.5
7 Fee, Austin JR Barry 5' 2.0"
8 Byther, Joshua SO Illinois School for the Deaf 5' 2.0"
9 Moore, Eric FR Illinois School for the Deaf 5' 0.0"
10 Crenshaw, Derrick FR Camp Point Central -
11 Grotts, Bryor SO Carthage -
12 Peters, Gage SO Camp Point Central -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Steinkruger, Cody JR Macomb 6' 6.0" 10

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ford, Max JR Macomb 20' 7.25" 10
2 Neives, Ricky SO Jacksonville 20' 3.0" 8
3 Peter, Mason SR Liberty 20' 0.5" 6
4 Walter, Alex SR Camp Point Central 19' 8.5" 4
5 Saldana, Alger FR Camp Point Central 19' 2.0" 2
6 Manges, Jordan FR Illinois School for the Deaf 19' 2.0" 1
7 Matthews, DaJaughn JR Illinois School for the Deaf 19' 0.5"
8 Vasquez, Aaron JR Jacksonville 18' 10.5"
9 Smith, Bryton FR Carthage 18' 9.5"
10 Little, Sonny SR Carthage 18' 4.0"
11 Draper, PJ FR Astoria 17' 6.0"
12 Freesmeyer, Dan SO Macomb 17' 3.5"
13 Belville, Jordy JR Astoria 17' 1.0"
14 Stice, James SR Warsaw 16' 1.5"
15 Petersen, Joseph SO Warsaw 15' 11.5"
16 Koeller, Clark FR Barry 15' 1.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ford, Max JR Macomb 42' 9.5" 10
2 Neives, Ricky SO Jacksonville 42' 5.5" 8
3 Walter, Alex SR Camp Point Central 41' 2.0" 6
4 Bizarro, Adam SR Illinois School for the Deaf 39' 3.5" 4
5 Peters, Gage SO Camp Point Central 38' 7.0" 2
6 Vasquez, Aaron JR Jacksonville 37' 9.5" 1
7 Williams, Dj SO Macomb 37' 9.0"
8 Jones, Casey JR Astoria 37' 7.0"
9 Matthews, DaJaughn JR Illinois School for the Deaf 36' 8.0"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garner, Jamal FR Illinois School for the Deaf 34' 10.0" 1
2 Graham, Kody FR Liberty 32' 6.0"
3 Derry, Justin SR Macomb 31' 8.25"
4 Klingele, Connor FR Liberty 31' 6.5"
5 Cepeda, Hector SR Illinois School for the Deaf 31' 3.5"
6 Taylor, Colton JR Warsaw 30' 10.0"
7 Coulter, Levi JR Astoria 29' 3.5"
8 Wheelan, Tristan FR Barry 27' 6.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lopez, Freddy JR Warsaw 41' 9.0" 10
2 Stone, Alex SR Carthage 39' 4.5" 8
3 Fraizer, Trevor SR Camp Point Central 35' 10.0" 6
4 Murfin, Blaze FR Carthage 35' 6.0" 4
5 Obert, Brandon SO Camp Point Central 35' 0.25" 2
6 Buren, Mark FR Macomb 34' 7.0"
7 Kreps, Brenden FR Astoria 34' 1.5"
8 Megginson, Gabe FR Jacksonville 33' 11.0"
9 Kording, Gabe SR Jacksonville 31' 6.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garner, Jamal FR Illinois School for the Deaf 100' 8.0"
2 Klingele, Connor FR Liberty 96' 1.0"
3 Turner, Lorenzo JR Illinois School for the Deaf 92' 2.0"
4 Graham, Kody FR Liberty 90' 7.0"
5 Kreps, Brenden FR Astoria 87' 0.0"
6 Derry, Justin SR Macomb 80' 11.0"
7 Lopez, Matteo FR Warsaw 69' 10.0"
8 Smith, Lars JR Astoria 53' 0.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kording, Gabe SR Jacksonville 128' 8.0" 10
2 Kelly, Dwyer SO Camp Point Central 121' 0.0" 8
3 Murfin, Blaze FR Carthage 108' 3.0" 6
4 Steinkruger, Cody JR Macomb 106' 2.0" 4
5 Lopez, Freddy JR Warsaw 104' 2.0" 2
6 Fader, Avery FR Carthage 102' 9.0" 1
7 Megginson, Gabe FR Jacksonville 78' 5.0"
8 Fraizer, Trevor SR Camp Point Central -

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deitrich, Cassie SR Warsaw 14.00 4
2 McClain, Alexis FR Warsaw 14.50 2
3 Hartrick, Zoey FR Carthage 14.60 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Goetz, Halie SR Carthage 13.10 10
2 Grammer, Jessica SO Barry 13.40 8
3 Birmingham, Dashira SR Macomb 13.60 6
4 Brown, Tiera SO Illinois School for the Deaf 14.90
5 Fulton, Jamiesha SO Macomb 16.00

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ngati, Emma SO Macomb 30.50 2
2 Waight, Lindsey JR Illinois School for the Deaf 31.80
3 Froman, Amber FR Warsaw 33.10
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carlisle, Aubrie FR Carthage 27.40 10
2 Bray, Paige SO Carthage 28.10 8
3 Gates, Shannon SO Barry 28.40 6
4 Brown, Tiera SO Illinois School for the Deaf 29.10 4
5 Borrowman, Maggie FR Barry 30.60 1
6 Moreno, Julia JR Macomb 30.70
7 McClain, Alexis FR Warsaw 31.00

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bruenger, Stephanie SR Camp Point Central 1:12.50
2 Turner, Kathy SR Illinois School for the Deaf 1:16.10
3 Beckus, Sissy SO Warsaw 1:17.30
4 Clinging, Cassie SO Liberty 1:17.80
5 Morgan, Sarah SR Warsaw 1:19.00
6 Graham, Megan SR Liberty 1:19.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paisley, Karyn SO Macomb 1:03.60 10
2 Rhea, Katelyn SO Camp Point Central 1:04.30 8
3 Saddler, Yanni FR Macomb 1:05.20 6
4 Gates, Shannon SO Barry 1:06.60 4
5 Bollinger, Destini SR Astoria 1:07.20 2
6 Melton, Loren FR Barry 1:07.60 1
7 Gold, Emily SO Carthage 1:08.80
8 Fox, Jessica JR Carthage 1:10.70

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Westen, Lauren SR Macomb 2:26.60 10
2 Wooldridge, Kara JR Macomb 2:36.40 8
3 Rhea, Katelyn SO Camp Point Central 2:36.90 6
4 Klingele, Taylor JR Liberty 2:37.50 4
5 Syfert, Samantha SO Warsaw 2:40.70 2
6 Ayo, Ashley SO Barry 2:48.30 1
7 Foote, Emily FR Camp Point Central 2:52.50
8 Clough, Ariel FR Warsaw 2:56.80
9 Kveton, Madison SO Astoria 3:06.90
10 Neisen, Montanna JR Liberty 3:16.50
11 Rios, Neredya SR Illinois School for the Deaf 3:24.50
12 Raif, Deniz SO Barry 3:40.10
13 Macias, Diana FR Illinois School for the Deaf -

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paisley, Karyn SO Macomb 5:52.10 10
2 Klingele, Taylor JR Liberty 6:02.30 8
3 White, Lauren SO Carthage 6:09.90 6
4 Ayo, Ashley SO Barry 6:18.20 4
5 Harrison, Race SO Macomb 6:24.00 2
6 Obert, Meghan JR Liberty 6:34.90 1
7 Austin, Cheyanne SO Warsaw 6:51.40
8 Embry, Taylor SO Warsaw 7:39.40
9 Rios, Neredya SR Illinois School for the Deaf 7:56.60

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paisley, Karyn SO Macomb 12:27.70 10
2 Obert, Meghan JR Liberty 14:01.50 8
3 Moreno, Julia JR Macomb 15:32.90 6
4 Henderson, Mattie FR Camp Point Central 16:45.80 4
5 Kelleher, Amber SO Illinois School for the Deaf 17:27.50 2

Women's 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carlisle, Aubrie FR Carthage 16.20 10
2 Eilers, Melanie FR Camp Point Central 16.20 8
3 May, Ashlyn JR Liberty 17.10 6
4 Sorrells, Kelsey SO Astoria 18.70 4
5 Thompson, Shelby SO Carthage 18.80 2

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eilers, Melanie FR Camp Point Central 51.60 10
2 May, Ashlyn JR Liberty 54.30 8
3 Hartrick, Zoey FR Carthage 58.90 6
4 Murray, Emily SO Macomb 59.30 4
5 Thompson, Shelby SO Carthage 1:02.40 2
6 Waight, Lindsey JR Illinois School for the Deaf 1:02.40 1

Women's 4 x 100m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Carthage A , ,
,
52.60 10
2 Macomb A , ,
,
55.10 8
3 Barry A , ,
,
56.50 6
4 Warsaw A , ,
,
58.30 4
5 Illinois School for the Deaf A , ,
,
1:01.00 2
6 Camp Point Central A , ,
,
1:07.10 1

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bollinger, Destini SR Astoria 4' 10.0" 10
2 Ngati, Emma SO Macomb 4' 8.0" 8
3 Wiewel, Brooke FR Liberty 4' 6.0" 6
4 Gronewold, Lauren SR Carthage 4' 6.0" 4
5 Breedlove, Maggie SO Astoria 4' 2.0" 2
6 Gold, Emily SO Carthage 4' 2.0" 1

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ngati, Emma SO Macomb 6' 0.0" 10

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wooldridge, Kara JR Macomb 16' 8.0" 10
2 Eilers, Melanie FR Camp Point Central 15' 6.0" 8
3 Grammer, Jessica SO Barry 14' 8.0" 6
4 Murray, Emily SO Macomb 14' 6.5" 4
5 Gronewold, Michaela FR Carthage 14' 3.0" 2
6 Hartrick, Zoey FR Carthage 13' 9.25" 1
7 Thill, Abby JR Warsaw 13' 8.5"
8 Borrowman, Maggie FR Barry 13' 4.0"
9 Froman, Amber FR Warsaw 12' 1.0"
10 Miller, Emily SR Camp Point Central 11' 5.0"
11 Wolf, Katelyn SO Liberty 11' 4.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Birmingham, Dashira SR Macomb 31' 10.0" 10
2 Gronewold, Michaela FR Carthage 30' 7.0" 8
3 Grammer, Jessica SO Barry 29' 7.0" 6
4 Cookson, Alex SO Liberty 29' 5.0" 4
5 Miller, Emily SR Camp Point Central 28' 10.0" 2
6 Turner, Kathy SR Illinois School for the Deaf 27' 5.0" 1
7 Thompson, Shelby SO Carthage -

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Awumbag, Tia JR Macomb 33' 8.0" 10
2 Tate, Francis JR Carthage 32' 0.25" 8
3 Duffy, Taylor SR Carthage 31' 1.5" 6
4 Mowen, Kasey FR Camp Point Central 30' 11.5" 4
5 Coggeshall, Lydia SO Camp Point Central 28' 10.0" 2
6 Cameron, Brooke FR Warsaw 28' 8.5" 1
7 Batterton, Alyssa JR Astoria 26' 10.5"
8 McCormick, Blake SO Astoria 20' 5.0"
9 Raif, Deniz SO Barry 14' 9.25"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Whitcomb, Amanda SO Warsaw 102' 3.0" 10
2 Awumbag, Tia JR Macomb 98' 10.0" 8
3 Duffy, Taylor SR Carthage 96' 3.0" 6
4 Tate, Francis JR Carthage 84' 8.0" 4
5 Wiewel, Brooke FR Liberty 79' 9.0" 2
6 Daniel, Laurie JR Macomb 68' 0.0" 1
7 Mowen, Kasey FR Camp Point Central 64' 5.0"
8 Aikman, Breanne JR Camp Point Central 57' 3.0"
9 Cameron, Brooke FR Warsaw 55' 11.0"
10 McCormick, Blake SO Astoria 46' 1.0"
11 Stilson, Aundrea SO Illinois School for the Deaf 27' 10.0"
12 Batterton, Alyssa JR Astoria -