2012 Kansas Relays

Event List:
Men's
Men 100m Dash Invitational
100m Dash High School
Men 100m Dash Open
M 100
Men 100m Dash College
Men 200m Dash Open
Men 200m Dash College
Men 400m Dash College
400m Dash High School
M 400
Men 800m Run Unseeded College
800m Run High School
Men 800m Run College
Men 1500m Run Unseeded College
Men 1500m Run College
M 1500
1600m Run High School
Men 1 Mile Run Invitational
3200m Run High School
Men 5000m Run College
Men 10000m Run College
Men 110m Hurdles College
M 110h
110m Hurdles High School
Men 110m Hurdles Invitational
300m Hurdles High School
Men 400m Hurdles Invitational
Men 400m Hurdles College
2000m Steeplechase High School
Men 3000m Steeplechase College
Men 3000m Steeplechase Unseeded College
4 x 100m Relay High School
4 x 100m Relay High School
4 x 100m Relay College/Open
4 x 200m Relay High School
4 x 400m Relay High School
4 x 400m Relay High School
4 x 400m Relay College/Open
4 x 880 Yard Relay College/Open
4 x 880 Yard Relay High School
4 x 1 Mile Relay College/Open
4 x 1 Mile Relay High School
1,600m Sprint Medley High School
1,600m Sprint Medley College/Open
4,400 Yard Distance Medley College/Open
4,400 Yard Distance Medley High School
M hj
Men High Jump College
High Jump High School
Men Pole Vault Invitational
Pole Vault High School
M pv
Men Pole Vault College
M lj
Men Long Jump College
Long Jump High School
Men Triple Jump College
Triple Jump High School
Men Shot Put Invitational
Men Shot Put College
Shot Put High School
M sp
Discus Throw High School
Men Discus Throw College
M dt
Men Hammer Throw College
Men Javelin Throw College
M jav
Javelin Throw High School
Men Decathlon College
 
Women's
Women 100m Dash College
Women 100m Dash Invitational
100m Dash High School
Women 200m Dash College
F 200
Women 400m Dash Invitational
Women 400m Dash College
400m Dash High School
F 800
800m Run High School
Women 800m Run College
Women 800m Run Unseeded College
Women 1500m Run College
Women 1500m Run Unseeded College
1600m Run High School
Women 3000m Run College
3200m Run High School
Women 5000m Run College
Women 10000m Run College
F 100h
Women 100m Hurdles College
Women 100m Hurdles Invitational
100m Hurdles High School
300m Hurdles High School
Women 400m Hurdles College
2000m Steeplechase High School
Women 3000m Steeplechase College
4 x 100m Relay High School
4 x 100m Relay High School
4 x 100m Relay College/Open
4 x 200m Relay High School
4 x 400m Relay College/Open
4 x 400m Relay High School
4 x 400m Relay High School
4 x 880 Yard Relay College/Open
4 x 880 Yard Relay High School
4 x 1 Mile Relay High School
4 x 1 Mile Relay College/Open
1,600m Sprint Medley College/Open
1,600m Sprint Medley High School
4,400 Yard Distance Medley College/Open
4,400 Yard Distance Medley High School
Women High Jump College
F hj
High Jump High School
Women Pole Vault College
Pole Vault High School
Women Long Jump College
F lj
Women Long Jump Invitational
Long Jump High School
Women Triple Jump College
Triple Jump High School
Shot Put High School
Women Shot Put College
F sp
Discus Throw High School
Women Discus Throw College
Women Hammer Throw College
Women Javelin Throw College
F jav
Javelin Throw High School
Women Heptathlon College

Men's Men 100m Dash Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Patton, Doc SR Nike 10.29
2 Padgett, Travis SR Adidas 10.31
3 Williams, Ivory SR Nike 10.42
4 Edgar, Tyrone SR Nike 10.44
5 Harris, Adam SR Unattached 10.57
6 Edwards, Rae SR Nike 10.85

Men's 100m Dash High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cotton, Kenzo SO Papillion-LaVista 10.61
2 Bay, Roy JR Truman 10.80
3 Reagan, Joe FR Topeka-Seaman 10.91
4 Alexander, Jaron SR Grandview 10.93
5 Gagliano, Michael SR Olathe-North 10.95
6 Smith, Larry JR Grandview 10.97
7 Stewart, Morgan SR Staley 11.01
8 Holley, Erron SR Blue Springs 11.01
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Gagliano, Michael SR Olathe-North 10.88
2 DORSEY, ADORIN SR Liberty 11.01
3 Jones, Gari SR Lawrence 11.08
4 Jackson, Corey SR Central (St. Joseph) 11.09
5 Wills, Sean SR Hazelwood Central 11.10
6 Mooney, Orange SR Olathe-North 11.11
7 Hursh, Cody SR OP-Blue Valley Southwest 11.23
8 Hutton, Dante JR Bishop Miege 11.42
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bay, Roy JR Truman 10.80
2 Stewart, Edwin SR Ruskin 11.05
3 Winn, Terrence SR Carrollton 11.15
4 Gillen, Tyler SO Kearney 11.18
5 Coleman, Chris JR Olathe-South 11.24
6 Pullem, Rashid SR Kirkwood 11.54
7 Jackson, Chris SR Lockhart 11.70
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Cotton, Kenzo SO Papillion-LaVista 10.67
2 Holley, Erron SR Blue Springs 10.85
3 Thompson, Deron SO Wichita-Northwest 11.07
4 Diederich, Drew JR Sacred Heart 11.10
5 Oaks, Brandon SR Osawatomie 11.20
6 Robinson, Jordan SR Topeka-Highland Park 11.23
7 Douglas, Jordan JR Oak Grove 11.49
8 Landford, Mleh FR Kansas City-Bishop Ward -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Stewart, Morgan SR Staley 10.81
2 Smith, Larry JR Grandview 10.91
3 Hannon, Asher SR Baldwin 11.32
4 Preston, Kendall JR Hazelwood Central 11.40
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Alexander, Jaron SR Grandview 10.79
2 Reagan, Joe FR Topeka-Seaman 10.83
3 Fancher, David SR Shawnee Mission Northwest 11.00
4 Wilbur, Dresden SO Olathe-South 11.07
5 Lloyd, Aaron JR Leavenworth 11.10
6 Elliott, Ezekiel JR John Burroughs 11.17
7 Phillips, Eric SO Kirkwood 11.24
8 O'Bannon, Austin JR McPherson 11.68

Men's Men 100m Dash Open   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vance, Shaquille SR Unattached 13.89
2 Clemons, Kory SR Unattached 14.01
3 Wallace, Trevor SR Unattached 14.07
4 Woods, Regas SR Unattached 15.10
5 Burke, Brandon SR Unattached 16.05
6 Clapp, Cameron SR Unattached 16.16
7 Driscoll, Brendan SR Unattached 17.14

M 100   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 11.24
2 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 11.34
3 Whitaker, Ser SR Missouri 11.48
4 Granillo, Tony SR Unattached 11.61
5 Gilman, Tim SR Missouri 11.72
6 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 11.84
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walford, Teran SR Nebraska 11.30
2 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 11.67
3 Menzie, Robert SR Sioux Falls 11.90
4 Leonard, Jon SR Missouri Valley 12.19
5 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 12.38

Men's Men 100m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bascoe, Gerald SR Unattached 10.45
2 Lewis, Romel SR Lincoln (Mo.) 10.49
3 Bruce, Kimour SR Unattached 10.50
4 Grey, Ravel SR Lincoln (Mo.) 10.51
5 Taylor, Fred SO Cowley County CC 10.54
6 Thompson, Tim SR Nebraska 10.57
7 Higgs, Alfred SO Iowa Central CC 10.59
8 Sanders, Alex SO Johnson County CC 10.60
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bascoe, Gerald SR Unattached 10.51
2 Higgs, Alfred SO Iowa Central CC 10.57
3 Soles, Keenan SR Pittsburg St. 10.72
4 Johnson, DeMario SO Kansas City CC 10.83
5 Carter, Cameron FR Kansas City CC 10.85
6 Turner, Joe SO Johnson County CC 10.95
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lewis, Romel SR Lincoln (Mo.) 10.30
2 Sanders, Alex SO Johnson County CC 10.50
3 Dickson, Ryan SR Emporia St. 10.69
4 Manuel, Joshua SR Lincoln (Mo.) 10.70
5 Grembo, Emmanuel SR Tiffin 10.77
6 Ware, Justin SR Tiffin 10.86
7 Buckwalter, Jacob SR Tiffin 10.86
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Thompson, Tim SR Nebraska 10.42
2 Grey, Ravel SR Lincoln (Mo.) 10.57
3 Prioleau, Daniel SR Kansas 10.82
4 Patterson, Cordarrelle SO Hutchinson CC 10.83
5 Clement, Jared SR South Dakota 11.04
6 Glomstad-Foster, Samuel SR Wichita State 11.05
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Taylor, Fred SO Cowley County CC 10.55
2 Freeland, Emmanuel SR Shore AC 10.85
3 Welk, John SR Nebraska 10.96
4 Hill, Devin SR Lincoln (Mo.) 10.99
5 Conwell, Rahim FR Iowa Central CC 11.09
6 COKER, JONATHAN SO Unattached 11.15
7 Sharp, Travian FR Johnson County CC 11.20
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bruce, Kimour SR Unattached 10.41
2 Smith, Shawn SR Kansas 10.76
3 Gasway, Cornellus FR Kansas City CC 10.85
4 Leung Woo-Gabriel, Aaron SR Wichita State 11.00
5 Kovash, Brandon SR South Dakota 11.22

Men's Men 200m Dash Open   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ortiz, James SR Unattached 26.33
2 Vance, Shaquille SR Unattached 28.12
3 Wallace, Trevor SR Unattached 29.81
4 Clapp, Cameron SR Unattached 32.44
5 Burke, Brandon SR Unattached 33.71
6 Driscoll, Brendan SR Unattached 35.84
7 Woods, Regas SR Unattached 41.76

Men's Men 200m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cotton, Terrel SR Lincoln (Mo.) 21.29
2 McKenzie, Dexter SR Nebraska 21.36
3 Anderson, Clarence SR Ottawa 21.45
4 Thompson, Tim SR Nebraska 21.62
5 Howze, Vincent SR Emporia St. 21.72
6 Telesford, Dan-Neil FR Iowa Central CC 21.86
7 Sitek, Mark FR Johnson County CC 21.92
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 McKenzie, Dexter SR Nebraska 21.32
2 Cotton, Terrel SR Lincoln (Mo.) 21.45
3 Hawkins, Adriel SR Missouri S&T 21.78
4 Bahner, Austin SR Wichita State 21.93
5 Lightner, Kenny SO Johnson County CC 22.02
6 Freeland, Emmanuel SR Shore AC 22.07
7 Dickson, Ryan SR Emporia St. 22.10
8 Smith, Shawn SR Kansas 22.25
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Anderson, Clarence SR Ottawa 21.35
2 Howze, Vincent SR Emporia St. 21.40
3 Brown, Darryl FR Cowley County CC 22.28
4 Hester, Michael SR Kansas 22.33
5 Hermes, Alex SR Kansas 22.48
6 Bascoe, Gerald SR Unattached 22.48
7 Prioleau, Daniel SR Kansas 22.55
8 Kovash, Brandon SR South Dakota 23.19
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Thompson, Tim SR Nebraska 21.61
2 Telesford, Dan-Neil FR Iowa Central CC 21.66
3 Meeks, DeWain SR Missouri Baptist 22.01
4 Taylor, Ronnie SR Hastings 22.22
5 Gathright, Jeremy SR Baker 22.28
6 Welk, John SR Nebraska 22.37
7 Clement, Jared SR South Dakota 22.61
8 Browne, Carrim SR Unattached 24.82
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Sitek, Mark FR Johnson County CC 21.71
2 Long, De'Andre FR Neosho County CC 21.79
3 Hill, Devin SR Lincoln (Mo.) 22.75
4 Powell, Garfield SO Iowa Central CC 22.86
5 Schumacher, Jordan SR South Dakota 23.49

Men's Men 400m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blakely, Fernada SR Shocker Track Club 46.28
2 McCuin, Kenneth SR Kansas 47.40
3 Pfeifle, Nic SR Dordt 47.80
4 Hester, Michael SR Kansas 47.98
5 Charles, Josh FR Cloud County CC 48.02
6 Campbell, Chris SR Kansas State 48.73
7 Pickerel, Matt SR Missouri 48.76
8 Blackwell, Ryan SR Missouri 49.48
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hester, Michael SR Kansas 48.03
2 Charles, Josh FR Cloud County CC 48.47
3 Bennett, Darrlyn SO Iowa Central CC 49.19
4 Erickson, Parker SR South Dakota 50.04
5 Parson, Brandon FR Colby CC 51.73
6 Amador, Jason SR McPherson 52.34
7 McDougald, Forika SR UMKC 53.18
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Blackwell, Ryan SR Missouri 49.40
2 Flores, Mike SR Wichita State 49.75
3 Roberts, Dana FR Kansas City CC 50.23
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Pickerel, Matt SR Missouri 49.17
2 Toussaint, Keron SR Unattached 49.21
3 Frazier, Redell SR UMKC 50.11
4 Borland, Shaun SR Tiffin 50.31
5 Hermes, Alex SR Kansas 50.53
6 Pierre, Andrew FR Kansas City CC 51.88
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 McCuin, Kenneth SR Kansas 47.90
2 Colvin, Dominic SR Tiffin 49.02
3 Hannah, Chandler SR UMKC 49.25
4 Cortez, Frankie SR Emporia St. 49.40
5 Hugg, Rashawn SR Lincoln (Mo.) 49.88
6 Alvarez, Alex SR Grand View 50.14
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Blakely, Fernada SR Shocker Track Club 46.08
2 Pfeifle, Nic SR Dordt 47.92
3 Campbell, Chris SR Kansas State 48.37
4 Spann, Aaron FR Colby CC 49.59
5 Sternhagen, Tyler SR South Dakota 49.76
6 Sterling, Chris SR Hastings 49.78
7 Barnett, Johnathon SR UMKC 51.21

Men's 400m Dash High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bamburg, Max SR Liberty 49.55
2 Schultze, Jacob SR Olathe-East 49.58
3 Wright, Brannen JR Jackson 49.70
4 Quarells, Matt SO Hazelwood Central 50.24
5 Proctor, Ashton SR Mill Valley 50.40
6 Deterding, Nick SR Smoky Valley 50.41
7 Taylor, Josh JR Lee's Summit North 50.93
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Wright, Brannen JR Jackson 51.30
2 McNutt, Tanner JR Humboldt 51.37
3 Morales, Austin SR Liberty 51.83
4 Willis, James SO Kirkwood 51.96
5 Hannah, Tim JR Liberty 52.37
6 Hager, JT JR Lansing 52.44
7 Williams, Marcus JR Salina South 53.33
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Drew SR Olathe-South 50.78
2 Todd, Jay SR William Chrisman 51.29
3 Acosta, Kevin SR Shawnee Mission West 51.57
4 Jacob, Tyus SR Topeka 52.11
5 Kaleta, Chris SR Rockwood Summit 52.16
6 Franks, Marc SR Hazelwood Central 52.59
7 Wheeler, Carl SR Farmington 53.91
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bamburg, Max SR Liberty 49.82
2 Quarells, Matt SO Hazelwood Central 51.01
3 Taylor, Josh JR Lee's Summit North 51.04
4 Somberg, Zach JR OP-Blue Valley Northwest 52.09
5 Newman, Tony SR University City 52.60
6 Bormolini, Jimmy JR Lansing 52.87
7 Ramos, Juan JR Shawnee Mission East 53.70
8 Mays, Colton JR Rose Hill -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Schultze, Jacob SR Olathe-East 50.29
2 Diederich, Drew JR Sacred Heart 51.93
3 Stewart, Edwin SR Ruskin 51.94
4 Strunk, Sam SR Maize 52.57
5 Fay, Jack SR Shawnee Mission East 52.76
6 Wade, DeAndre JR Hazelwood Central 54.37
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Deterding, Nick SR Smoky Valley 50.64
2 Proctor, Ashton SR Mill Valley 51.08
3 Taylor, Chris SR Kirkwood 51.28
4 Hawkins, Thomas SO Lee's Summit North 51.41
5 Cozart, Montel JR Bishop Miege 52.12
6 Sharp, McClain JR OP-Blue Valley North -

M 400   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Granillo, Tony SR Unattached 52.08
2 Whitaker, Ser SR Missouri 52.34
3 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 53.13
4 Leonard, Jon SR Missouri Valley 54.16
5 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 56.28
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walford, Teran SR Nebraska 49.93
2 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 50.62
3 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 51.87
4 Gilman, Tim SR Missouri 52.74
5 Menzie, Robert SR Sioux Falls 52.88
6 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 53.11

Men's Men 800m Run Unseeded College   Top↑

Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vos, Zach SR Grand View 1:59.50
2 Whittaker, Josh FR Allen County CC 1:59.83
3 Loving, Skye FR Neosho County CC 2:00.11
4 Heim, Andrew SR Baker 2:00.75
5 Danner, Greg SR Benedictine (Kan.) 2:02.00
6 Loughman, Nick SR Benedictine (Kan.) 2:02.03
7 Nuessen, Colby FR Butler County CC 2:02.27
8 Rodriquez, Cody SR Sterling 2:02.56
9 Parker, Taylor FR Butler County CC 2:02.61
10 Sipe, Travis SR Emporia St. 2:02.93
11 Reimer, Jared SR Sterling 2:07.26
12 Gautier, Austin SR Sterling 2:07.69
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Taylor, Will FR Coffeyville CC 1:57.98
2 Bohnsack, Taelor SR Grand View 1:59.09
3 Bell, Cooper SO Johnson County CC 1:59.45
4 Karley, Chris SR Graceland 1:59.52
5 Kristofferson, Kellen SR Baker 1:59.61
6 Skinner, Alex SR Emporia St. 1:59.89
7 Brown, Drake FR Butler County CC 2:00.58
8 Ball, Tanner SR Sterling 2:01.21
9 Corcoran, Andy SO North Iowa Area CC 2:01.31
10 White, Tariq SR Grand View 2:01.79
11 Tadokoro, Vincent SR Baker 2:02.20
12 Nuckolls, Dale FR Butler County CC 2:02.41
13 Martus, Cody SR Kansas Wesleyan 2:02.69
14 Barragree, Conner SR Southwestern (Kan.) 2:03.12
15 McConnell, Texaz JR 311 2:03.59
16 Earhart, Zach FR Cloud County CC 2:06.07
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roberts, Derek SR NW Missouri 1:56.98
2 Sternhagen, Tyler SR South Dakota 1:57.18
3 Sparkman, Matthew SR Fort Hays St. 1:57.34
4 Williams, Coty FR Butler County CC 1:58.52
5 Tribble, Louis SR Southwest Baptist 1:58.76
6 Fay, Jameson SO Butler County CC 1:58.83
7 Vukas, Kurt FR Johnson County CC 1:58.86
8 Smith, Jordan SR Emporia St. 1:59.31
9 Williams, Aaron SR Southwest Baptist 1:59.55
10 Penner, Chris SR Sterling 2:00.69
11 Schneider, Kellum SR Kansas 2:00.85
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Farris, James SR Bethany (Kan.) 1:54.70
2 Adams, Evan FR Allen County CC 1:55.24
3 Bonthius, Daniel SR Wartburg 1:55.29
4 Ward, Ethan SR Southwest Baptist 1:56.54
5 Schulz, John SR Wartburg 1:56.98
6 Browne, Ebo SR Wichita State 1:56.99
7 Gray, Lance FR Cowley County CC 1:57.51
8 Killian, Blaze SR Sioux Falls 1:57.86
9 Robley, Devery SO Butler County CC 1:58.20
10 Pfleiderer, Max SR Missouri S&T 1:58.95
11 Ojullu, OJ FR North Iowa Area CC 1:59.58
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Conway, Brett SR Missouri S&T 1:56.85
2 Purdue, Nathan SR Fort Hays St. 1:57.19
3 Mapp, TJ SR Pittsburg St. 1:57.47
4 Bowlin, James FR Johnson County CC 1:57.55
5 Franco, Ignacio SR Missouri Valley 1:57.61
6 Nielson, Stephen SR South Dakota 1:57.75
7 Irving, Brice SR Pittsburg St. 1:58.06
8 Potter, Aaron SR St. Mary (Kan.) 1:58.13
9 Klipstein, Brian SR Wis.-Milwaukee 1:58.49
10 Peters, Jordan SR Pittsburg St. 1:58.73
11 Jacob, Andrew SR Unattached 1:59.33
12 Filburn, Dylan SR Wichita State 1:59.68
13 Ottey, Denray FR Cloud County CC 2:02.92
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Michael, Tegan FR Allen County CC 1:56.12
2 Leonard, James SO Colby CC 1:56.43
3 Jones, Sam SR Kansas 1:56.77
4 Segura, Robert SO Johnson County CC 1:58.05
5 Hawk, London SR Nebraska 1:58.29
6 Chambers, Alex SR Missouri S&T 1:58.34
7 Hughes, Jon SR Missouri 1:58.38
8 Barnett, Johnathon SR UMKC 1:58.84
Finals Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hocker, Ryan SR Wichita State 1:52.77
2 Frazier, Redell SR UMKC 1:54.00
3 Stevensen, Blake SR Sioux Falls 1:54.30
4 Tobias, Alney SR UNAT-Nebraska 1:54.45
5 Nannen, Scott SR Nebraska-Kearney 1:55.59
6 Proehl, Sean SR Kansas 1:55.66
7 Pittman, Darnell SR Southwestern (Kan.) 1:56.56
8 Madlock, Sidney SR Nebraska 1:58.11
9 Palma, Octavio SR Fort Hays St. 2:03.67
Finals Heat #9
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Busienei, Kelvin SO Butler County CC 1:53.20
2 Barrientez, Brayden SR Oklahoma Christian 1:54.05
3 Smith, Logan SR Kansas State 1:54.50
4 Smith, Brendan SR Missouri S&T 1:55.00
5 Copeland, Chris SR Southwestern (Kan.) 1:55.15
6 Mesta, Nathan SR Oklahoma Christian 1:55.60
7 Miller, Cody SR Emporia St. 1:55.68
8 Seckfort, Nick SR Kansas 1:55.73
9 Pigg, Jeffery SR Wis.-Milwaukee 1:55.75
10 Manley, Dominque SR Kansas 1:58.02

Men's 800m Run High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Demott, Lucas SR Olathe-Northwest 1:59.77
2 Pixler, Zack SR Liberty 1:59.96
3 Lamb, Jacob JR Smith-Cotton 2:00.15
4 Ellis, Kain JR Benton 2:00.19
5 Anstaett, Ben SR Olathe-North 2:01.07
6 White, Kyle SR Oak Grove 2:01.25
7 DeSplinter, Adam SR St. Charles West 2:01.38
8 Keirns, Bryant SR Wichita-Haysville-Campus 2:01.42
9 Abrams, Zac SR Festus 2:01.88
10 Daniel, Mitch SR Shawnee Mission East 2:01.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sheldon, Kolton SR Lee's Summit North 1:57.30
2 Donahue, Colton JR Stilwell-Blue Valley 1:59.33
3 Barbour, Jackson JR Shawnee Mission Northwest 2:00.72
4 Bryan, Jeremy SR OP-Blue Valley West 2:00.76
5 Jones, Tavion SR McCluer 2:01.40
6 Lombardo, Alex JR Rockhurst 2:01.67
7 Somogye, Derek JR Lee's Summit North 2:03.09
8 Winkler, James SR St. Pius X (Kansas City) 2:03.39
9 McCulloch, Michael SR Staley 2:05.76
10 Davis, Marcus SO Hazelwood Central 2:10.61
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dojiok, Mach SR Omaha Benson 1:55.24
2 Thor, David SR Wichita-Bishop Carroll 1:55.65
3 Rice, Anton SR Omaha Gross Catholic 1:56.47
4 Haik, Spencer SO Glendale 1:56.73
5 Davis, Cole SR Hazelwood Central 1:59.41
6 Garst, Grant JR Inman 1:59.46
7 Sees, Collin SR Rock Bridge 1:59.88
8 Wilfong, Caleb SR Rock Bridge 2:00.86
9 Hinrichs, Nick SO Olathe-East 2:02.95
10 Harris, Rashod JR Ritenour 2:04.01
11 Skwarlo, Stan SO Lawrence-Free State 2:04.49

Men's Men 800m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pape, Paul SR Nebraska-Kearney 1:51.68
2 Manring, Lucas SR Central Methodist 1:51.68
3 Blake, Jermaine SR Lincoln (Mo.) 1:52.59
4 Soucie, Brendan SR Kansas 1:52.90
5 Fink, Dalen SR Kansas 1:53.82
6 Shipp, Matt SR Nebraska-Kearney 1:53.87
7 Spaciel, Jake SR Wis.-Milwaukee 1:54.75
8 Cullinan, Matthew SR Unattached 2:04.29

Men's Men 1500m Run Unseeded College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jacobs, Tyler SR Cameron 4:12.28
2 Hobson, Marquez SO North Iowa Area CC 4:15.18
3 Alcorn, Phillip FR Cloud County CC 4:16.83
4 Kochanowicz, Ron SR Kansas City Smoke TC 4:17.27
5 Warnke, Nick SR Southwestern (Kan.) 4:18.65
6 Erbert, Collin SR Emporia St. 4:21.06
7 Leonard, David SR Southwestern (Kan.) 4:21.54
8 Thompson, Blake FR Pratt CC 4:22.03
9 Moreno, Antonio SR Cameron 4:22.53
10 Hatch, Brandon SR Southwestern (Kan.) 4:22.63
11 Woody, Matt SR Haskell Indian 4:23.69
12 Lightfoot, Eric SR Southwestern (Kan.) 4:23.98
13 Cude, Tim SO Colby CC 4:26.95
14 Aldrighetti, Michael SR Unattached 4:28.19
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cornell, Chris SR UMKC 4:06.03
2 McCloskey, Kyle SR UC-Colo. Spgs. 4:06.10
3 McCullough, Jason SR Hays Track Club 4:06.56
4 Larsson, Carl SR NW Missouri 4:07.38
5 Lowery, Damarius FR Colby CC 4:08.47
6 Larson, Eric SR Baker 4:09.13
7 Barnes, Aubrey SO Iowa Central CC 4:09.89
8 Stoots, Nicholas SR Oklahoma Christian 4:10.76
9 Van Sickle, Daniel SR Southwestern (Kan.) 4:11.65
10 Bedsworth, John SR Hannibal-LaGrange 4:11.92
11 Dahlke, Jordan SR Bethany (Kan.) 4:13.84
12 Brokaw, Trey SR Emporia St. 4:14.23
13 Calvin, Kyle SR Fort Hays St. 4:14.66
14 Koistinen, David SR Oklahoma Christian 4:17.59
15 Zimmerman, Paul SR Emporia St. 4:18.61
16 Mills, Isaac SR Fort Hays St. 4:21.72
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Yoder, Aaron SR Unattached 3:58.07
2 Rumsey, David SR Unattached 3:59.23
3 Keehn, Cory SR Fort Hays St. 4:01.24
4 Aberle, Carson SR UC-Colo. Spgs. 4:01.26
5 Tonui, Philiph SR Hannibal-LaGrange 4:01.94
6 Boma, Jamal FR Iowa Central CC 4:01.98
7 Wasinger, Randy SR Kansas City Smoke TC 4:02.14
8 Gurley, Michael SR Friends 4:02.34
9 Marchman, Chris SR Missouri S&T 4:04.33
10 Hacker, Rikki SR Kansas City Smoke TC 4:04.66
11 Furtkamp, Mitch SR Southwest Baptist 4:05.03
12 Schmitz, Kyle SR NW Missouri 4:05.72
13 Bull, Jacob SR Emporia St. 4:06.21
14 McDaniel, Sam SR Southwestern (Kan.) 4:06.97
15 Feehan, Sean SR NW Missouri 4:08.87
16 Gardiner, Ransom SR UNAT-Kansas State 4:12.02
17 Stayton, Hunter SR Kansas Wesleyan 4:17.11
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Evenson, Jacob SR South Dakota 4:01.64
2 Morris, Trenton SR Southwest Baptist 4:01.75
3 Velazquez, Raymond SO Colby CC 4:01.86
4 Stocker, Kyle SR Missouri S&T 4:03.12
5 Leschisin, Sam SR Wis.-Milwaukee 4:04.13
6 Nall, Taylor SR Baker 4:04.17
7 Loats, Ben SR Pittsburg St. 4:05.65
8 Langat, Benson SR South Dakota 4:06.19
9 Garrett, Logan SO Coffeyville CC 4:07.53
10 Diaz, Roberto SR Oklahoma Christian 4:16.42
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Connor SR Nebraska 3:51.91
2 Hernandez, Mike SR Kansas City Smoke TC 3:52.07
3 Darling, Ryan SR NW Missouri 3:52.32
4 Wissing, Brandon SR Nebraska-Kearney 3:53.89
5 Walls, Joey SR Truman State 3:53.93
6 Brenner, Travis SR South Dakota 3:55.08
7 Mann, Dann SR UNAT UMKC 3:55.80
8 Kibby, Calvin SO Iowa Central CC 3:55.90
9 Burgess, Jonathan FR Colby CC 3:56.51
10 Winfrey, Matt SR UC-Colo. Spgs. 3:56.90
11 Venteicher, Colten SR Unattached 3:57.86
12 Adelman, Frank SR Southwestern (Kan.) 3:58.56
13 Christian, Austin SR East Central 3:59.01
14 Caldwell, Aaron SR Baker 4:05.17

Men's Men 1500m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wasinger, Don SR Kansas 3:47.76
2 Hershner, Ryan SR UNAT-Kansas State 3:53.55
3 Hendee, Alex SR Fort Hays St. 3:53.55
4 Mettler, Jeffrey SR South Dakota 3:54.07
5 Blahnik, Bryant FR Unattached 3:54.53
6 Cameron, Matt SR UC-Colo. Spgs. 3:54.67
7 Bussing, Greg SR Kansas 3:54.90
8 Reilly, Jake SR Wis.-Milwaukee 3:55.15
9 Buchanan, Reid SR Kansas 3:56.44

M 1500   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walford, Teran SR Nebraska 4:32.75
2 Granillo, Tony SR Unattached 4:32.86
3 Menzie, Robert SR Sioux Falls 4:40.64
4 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 4:53.46
5 Gilman, Tim SR Missouri 4:57.71
6 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 4:59.94
7 Leonard, Jon SR Missouri Valley 5:02.10
8 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 5:03.81
9 Whitaker, Ser SR Missouri 5:05.39
10 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 5:07.98
11 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 5:08.88

Men's 1600m Run High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Broaddrick, Kyle JR Broken Arrow 4:26.11
2 Belete, Simon JR Blue Springs 4:26.76
3 Anstaett, Ben SR Olathe-North 4:26.84
4 Andrade, Dino JR Har-Ber 4:27.67
5 Fambrough, Jason SO Raymore-Peculiar 4:27.74
6 Mooneyham, Chris JR Glendale 4:27.90
7 HALL, SHANNON SR Liberty 4:28.09
8 Gawlick, Michael SR Shawnee Mission South 4:29.04
9 Mugeche, Stephen FR Blue Springs 4:29.52
10 Keown, Nathan JR Rock Bridge 4:29.85
11 Melgares, Chris SO Manhattan 4:30.65
12 Demott, Lucas SR Olathe-Northwest 4:31.78
13 O'Mara, Colin JR LR Catholic 4:36.56
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Heng, Jonah SR Shawnee Mission West 4:21.16
2 Cook, Jordan SR Rock Bridge 4:22.57
3 Anderson, Marshall SR Papillion-LaVista 4:23.26
4 Sheldon, Kolton SR Lee's Summit North 4:24.27
5 Donahue, Colton JR Stilwell-Blue Valley 4:24.65
6 Hopkins, Ryan SR Maize 4:24.70
7 Vasquez, Angel JR DeSoto 4:25.02
8 Keirns, Bryant SR Wichita-Haysville-Campus 4:25.22
9 McKinley, Josh SR Francis Howell Central 4:25.71
10 Brown, Shane SR Festus 4:26.85
11 Morgan, Jacob SR Topeka-Washburn Rural 4:27.39
12 Esswein, John SO St. Louis Univ. High 4:30.34
13 Yoakum, Sam SR Shawnee Mission North 4:32.78
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 White, Drew SR Festus 4:19.35
2 Bartelsmeyer, Amos JR MICDS 4:20.39
3 Goodin, Blake SR Princeton 4:21.51
4 Thor, David SR Wichita-Bishop Carroll 4:21.78
5 Haik, Spencer SO Glendale 4:24.57
6 Bryan, Jeremy SR OP-Blue Valley West 4:25.76
7 Findlay, Noah JR LR Catholic 4:26.46
8 Guinn, Sam SO OP-Blue Valley Northwest 4:27.10
9 Anderson, Kain SR Lawrence-Free State 4:27.60
10 Herriott, Zach SR Rockhurst 4:28.81
11 Wise, Chris SR Hutchinson 4:30.68
12 Wilfong, Caleb SR Rock Bridge 4:33.89

Men's Men 1 Mile Run Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 van der Westhui, Peter SR Unattached 3:56.90
2 Acosta, AJ SR Nike 3:57.08
3 Adams, David SR Lincoln Track Club 3:58.44
4 Symmonds, Nick SR Oregon Track Club 4:01.57
5 McNamara, Jordan SR Unattached 4:02.22
6 Leer, Will SR Nike 4:02.50
7 Coe, Michael SR Total Sports 4:04.70
8 Munsch, Josh SR Kansas 4:04.83
9 Eby, Joseph SR Shocker Track Club 4:14.60
10 Wike, Jake SR Wichita State 4:17.82
11 Scherer, Matt SR Unattached -

Men's Men 5000m Run College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mettler, Jeffrey SR South Dakota 14:50.35
2 Marquardt, Ethan SR South Dakota 15:09.59
3 Pacheco Orozco, Juan Joel FR Colby CC 15:12.11
4 Feldotto, Sam SR UC-Colo. Spgs. 15:16.81
5 Hudson, Dirk SR UMKC 15:18.04
6 Eidson, Cale SR East Central 15:18.20
7 Keefer, Drew SR NW Missouri 15:21.85
8 Karamitros, Luke SR Southwest Baptist 15:24.36
9 Martin, Clay SR NW Missouri 15:30.95
10 Nooney, Brock SR Friends 15:35.82
11 Wade, Peyton SR Friends 15:44.43
12 Nail, Alex SR UMKC 15:54.40
13 Layton, Zach SR NW Missouri 15:59.37
14 Banowetz, Phillip SR Kansas State 16:01.12
15 Schultz, Ted SR UC-Colo. Spgs. 16:03.44
16 Galli, Alexander SR Kansas 16:32.32
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Volkert, Adam SR Pittsburg St. 14:42.09
2 Baden, Josh SR Kansas 14:50.89
3 Landes, Evan SR Kansas 14:51.32
4 Pohren, Matthew SR Unattached 14:51.57
5 Hendee, Alex SR Fort Hays St. 14:54.61
6 Meyer, Ryan SR William Woods 14:55.73
7 Reyes, Bobby SR BRC/Adidas 14:58.71
8 English, Mike SR UC-Colo. Spgs. 15:02.19
9 Limo, Edward SO Colby CC 15:05.60
10 Davidson, Aaron SR Kansas City Smoke TC 15:13.87
11 Leibold, Brandon SR UMKC 15:18.40
12 Kiprono, Nicholas SR Pittsburg St. 15:28.59
13 Smith, Cody SR Southwest Baptist 15:33.58
14 Burton, Alloch SR UMKC 15:43.47
15 Falcon, Peter SR Nebraska 16:07.70
16 Zarda, Zach SR Kansas -
17 Wilson, James SR Kansas -
18 MAYES III, CLAY SR JATC -

Men's Men 10000m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Saldivar, Armando SR East Central 30:49.26
2 Benton, Jacob SR Missouri Southern 31:02.60
3 Kuhman, Dan SR Memphis 31:03.72
4 Schott, Eric SR Missouri Southern 31:05.63
5 Reith, Cameron SR Fort Hays St. 31:09.12
6 Ceja, Javier SR Friends 31:10.87
7 McCullough, Jason SR Hays Track Club 31:14.81
8 Sawyer, Steven SR UNAT-East Central 31:15.44
9 Bailon, Marcos SR Wichita State 31:19.44
10 Haffner, Matt SR Pittsburg St. 31:41.32
11 Buhler, Jacob SR Unattached 31:42.34
12 McNinch, Colton SR Southwestern (Kan.) 31:45.30
13 Spencer, Sterling SR Wichita State 31:58.43
14 McWilliams, David SR Oklahoma Christian 31:58.84
15 Adams, Jessop SR Unattached 32:01.48
16 Todd, Adrian SR Missouri Southern 32:05.97
17 Nunes, Joey SR NW Missouri 32:10.62
18 Walker, Travis SR Nebraska-Kearney 32:12.23
19 Sanabria, Cesar SO Butler County CC 32:16.78
20 Jokisch, Colin SR Kansas 32:17.62
21 Lee, Derek SR Southwest Baptist 32:18.48
22 Tonui, Philiph SR Hannibal-LaGrange 32:21.15
23 Ufford, Scott SR Wichita State 32:23.10
24 Toth, Thomas SR Cameron 32:24.14
25 Ballou, Brooks SO Johnson County CC 32:28.28
26 Zarazua, Joseph SR Oklahoma Christian 32:28.35
27 Metcalf, Joseph SO Butler County CC 32:35.39
28 Simkins, Austin SR Oklahoma Christian 32:37.04
29 Aguero, Matt SR Unattached 32:44.75
30 Pulsifer, Ryan FR UNAT-Allen County CC 32:52.50
31 Wells, Thomas SR Wis.-Milwaukee 32:55.42
32 Kizzire, Nick SR Nebraska-Kearney 32:56.78
33 Wilson, Ben SR Kansas 33:09.74
34 Colglazier, Garrett FR Allen County CC -

Men's Men 110m Hurdles College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Busby, Durell SR Wis.-Milwaukee 13.90
2 Wright, Dezasmon SR Unattached 13.94
3 Ukaoma, Miles SR Nebraska 14.17
4 Williams, Chris SO Iowa Central CC 14.19
5 Anderson, Sabiel SR Lincoln (Mo.) 14.25
6 Hill, Tarique SR Kansas State 14.31
7 Eastman, Dominick SR Tabor 14.41
8 Etheridge, Andrew SR Emporia St. 14.61
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Etheridge, Andrew SR Emporia St. 14.39
2 Williams, Chris SO Iowa Central CC 14.40
3 Anderson, Sabiel SR Lincoln (Mo.) 14.43
4 Shingles, Nickola FR Neosho County CC 14.93
5 Lockard, Devon SR Wichita State 15.38
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Busby, Durell SR Wis.-Milwaukee 14.32
2 Mack, Gannon SR Emporia St. 14.92
3 Johnson, Larry SR Wartburg 15.01
4 Jasmin, Bryan SO Cowley County CC 15.57
5 Wright, Rhashard FR Neosho County CC 15.74
6 Bernard, Lukas SR South Dakota 16.50
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Wright, Dezasmon SR Unattached 14.35
2 Cleve, Moritz SR TV Wattenscheid 01 (Germa 14.45
3 Wilmore, Aaron SR Lincoln (Mo.) 14.55
4 Schirmer, Josh FR Johnson County CC 15.17
5 Gime, Wala FR Iowa Central CC 15.25
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Eastman, Dominick SR Tabor 14.87
2 Bodie, Patrick FR Cowley County CC 15.06
3 Hill, Erik SR South Dakota 15.81
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ukaoma, Miles SR Nebraska 14.31
2 Hill, Tarique SR Kansas State 14.41
3 Stigler, Michael SR Kansas 14.47
4 Swalley, Tyler SR Emporia St. 14.83
5 Woods, Rodgerick FR Cowley County CC 15.12

M 110h   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 16.21
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 14.71
2 Whitaker, Ser SR Missouri 15.23
3 Leonard, Jon SR Missouri Valley 15.34
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walford, Teran SR Nebraska 14.89
2 Granillo, Tony SR Unattached 15.65
3 Gilman, Tim SR Missouri 16.76
4 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 17.54
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 16.26
2 Menzie, Robert SR Sioux Falls 17.09
3 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 19.25

Men's 110m Hurdles High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Akinmoladun, Dapo SR Grandview 13.75
2 Elliott, Ezekiel JR John Burroughs 14.11
3 Copelin, Levi SR Broken Arrow 14.19
4 Pearson, DeMonte SR Ruskin 14.80
5 WILKEY, BLAKE SR South Haven 14.81
6 Kendall, Harvey SO Grandview 14.87
7 Burks, Justice JR Raytown South 14.96
8 Egharevba, Nathaniel SR Rock Bridge 15.77
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Egharevba, Nathaniel SR Rock Bridge 15.25
2 Nicholas, John SR Towanda-Circle 15.49
3 Wheeler, Carl SR Farmington 15.84
4 Bell, Joseph SR Lockhart 15.93
5 Hulse, Skyler SO Oak Grove -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Elliott, Ezekiel JR John Burroughs 14.46
2 Arnold, Garrett SR Kearney 15.28
3 Wright, Chris SO Hazelwood Central 15.34
4 Bodicky, Drew JR Central (St. Joseph) 15.39
5 Kingsley, John SO Kearney 15.50
6 Brown, Kevin JR Ruskin 15.68
7 McReynolds, Sam SR Olathe-East 15.69
8 Davis, Tyler SR Omaha South 17.33
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 WILKEY, BLAKE SR South Haven 14.85
2 Kendall, Harvey SO Grandview 15.04
3 Williams, Marcus SR Gardner-Edgerton 15.42
4 Stokes, Stefan SR Carthage 15.45
5 SHINDELAR, KOLTON JR Liberty 15.46
6 Richardson, Clint SR Pleasant Hill 15.52
7 Augustine, Trey SO Lee's Summit West 15.82
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Akinmoladun, Dapo SR Grandview 13.97
2 Burks, Justice JR Raytown South 14.96
3 Askew, Danny JR Ritenour 15.49
4 Osheim, Adam JR Olathe-East 15.61
5 McGehee, Tanner JR Rose Hill 15.98
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Copelin, Levi SR Broken Arrow 14.91
2 Pearson, DeMonte SR Ruskin 15.03
3 Martin, Jon SR Rose Hill 15.45
4 Burton, Devin JR Shawnee Mission East 15.54
5 Webb, Trevor SO Sacred Heart 15.65
6 Doramus, Payton SR Mulvane 15.69
7 Page, Jared SO Hutchinson 16.33

Men's Men 110m Hurdles Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ash, Ronnie SR Nike 13.37
2 Porter, Jeff SR Unattached 13.44
3 Hicks, Antwon SR Adidas 13.46
4 Phillips, Richard SR Puma 13.51
5 Atkins, Ty SR Unattached 13.51
6 Thomas, Dwight SR Adidas 13.54
7 Dutch, Johnny SR Nike 13.68
8 Faulk, Dexter SR Nike 13.76

Men's 300m Hurdles High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lofton, Ivan JR Grandview 40.32
2 Oaks, Brandon SR Osawatomie 40.41
3 Bartels, Nick JR Papillion-LaVista 40.49
4 Dozier, Brandon SR Topeka-Washburn Rural 41.20
5 Martin, Jon SR Rose Hill 41.43
6 Osheim, Adam JR Olathe-East 41.49
7 Hurt, Deion SR Central (Kansas City) 42.24
8 WATKINS, LINDELL JR Liberty 43.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 WILKEY, BLAKE SR South Haven 40.39
2 Augustine, Trey SO Lee's Summit West 41.04
3 Wyms, Terrell SR Hazelwood Central 42.14
4 Willis, Garrett JR Ritenour 43.17
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burton, Devin JR Shawnee Mission East 40.12
2 Page, Jared SO Hutchinson 40.21
3 Snow, Zakhari SR Ritenour 40.77
4 Bodicky, Drew JR Central (St. Joseph) 40.81
5 Pearson, DeMonte SR Ruskin 41.46
6 Wheeler, Carl SR Farmington 42.31
7 Mertlik, Colin JR Blair 42.60
8 Askew, Danny JR Ritenour 43.24
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Elliott, Ezekiel JR John Burroughs 38.60
2 Akinmoladun, Dapo SR Grandview 38.66
3 McReynolds, Sam SR Olathe-East 39.36
4 Price, Emanuel SR University City 40.09
5 Wright, Chris SO Hazelwood Central 40.22
6 Copelin, Levi SR Broken Arrow 40.61
7 Clark, Chris JR Blue Springs 41.10
8 Brown, Kevin JR Ruskin 41.20
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jacobs, Jeff SO Stilwell-Blue Valley 41.40
2 Davis, Tyler SR Omaha South 42.37
3 Schnieders, Blake JR Bishop Miege 42.84
4 McCarthy, Matt SR St. Louis Univ. High 43.26
5 Rose, Steven SR Hutchinson 44.24
6 Baird, Alex SR Stilwell-Blue Valley -

Men's Men 400m Hurdles Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jackson, Bershawn SR Nike 48.20
2 Gaymon, Justin SR Nike 49.53
3 McFarlane, Danny SR Unattached 50.39
4 Cato, Roxroy SR Unattached 50.52
5 Bennett, LaRon SR Nike 51.13
6 Findlay, Adrian SR Unattached 51.55
7 Rucker, Reggie SR Nike 52.52

Men's Men 400m Hurdles College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ukaoma, Miles SR Nebraska 51.01
2 Davis, Chris SR Unattached 51.58
3 Lund, Eric SR Nebraska 51.60
4 Hines, Junior SR Missouri Baptist 52.32
5 Fogarty, Kellyn SR Missouri 52.64
6 Koroknai, Tibor SR UNAT-Nebraska 52.67
7 Stigler, Michael SR Kansas 52.84
8 Anderson, Sabiel SR Lincoln (Mo.) -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Stigler, Michael SR Kansas 51.47
2 Schleis, Dexter SR Wis.-Milwaukee 53.27
3 Long, Kyle SR Wichita State 54.10
4 Colomar, Franciso SR Kansas State 54.87
5 O'Quinn, Ronnin FR Cloud County CC 56.35
6 Hill, Erik SR South Dakota 57.52
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ukaoma, Miles SR Nebraska 51.78
2 Koroknai, Tibor SR UNAT-Nebraska 51.96
3 Delveaux, Alex SR Wis.-Milwaukee 54.13
4 Koehler, Mike SR Wartburg 54.51
5 Ramler, Ryan SR Pittsburg St. 56.67
6 Blackwood, Jodi-Rae SR Nebraska -
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lund, Eric SR Nebraska 52.21
2 Hines, Junior SR Missouri Baptist 53.01
3 Anderson, Sabiel SR Lincoln (Mo.) 53.12
4 Schuckenbrock, Andy SR Missouri 54.49
5 Hibbeler, Luke SR Kansas State 54.56
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Davis, Chris SR Unattached 52.04
2 Fogarty, Kellyn SR Missouri 52.74
3 Gime, Wala FR Iowa Central CC 53.19
4 Robinson, Terry SR Missouri S&T 53.62
5 Bradshaw, Isaac SR Kansas 55.47
6 Downing, Kyle SR Emporia St. 55.54
7 Kenney, Xavier SR UMKC 57.99

Men's Men 3000m Steeplechase College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dickerson, Sam FR Unattached 9:29.11
2 Limo, Edward SO Colby CC 9:34.48
3 Haines, Nick SR St. Mary (Kan.) 9:34.87
4 Knudson, Nick SR Nebraska-Kearney 9:36.54
5 Schneider, Kaman SR Kansas 9:39.19
6 Dyson, Eric SR Kansas 9:39.22
7 Derrick, Ryan SR UC-Colo. Spgs. 9:41.98
8 Harris, RJ SO North Iowa Area CC 9:44.93
9 Henry, Jake SR NW Missouri 9:45.20
10 Ellis, Neal SR Oklahoma Baptist 9:49.84
11 Pursell, T.R. SR NW Missouri 9:51.07
12 Delmott, Asher SR Emporia St. 9:53.46
13 Guemmer, Brett SR UMKC 10:04.12
14 Humphreys, Griffin SR UMKC 10:11.05
15 Khalif, Ahmed SR Graceland 10:14.57

Men's Men 3000m Steeplechase Unseeded College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thompson, Talon SR Pittsburg St. 9:50.50
2 Hohenthaner, Alex SR South Dakota 9:52.31
3 Haun, Mitchell SR East Central 9:54.50
4 Silovsky, Ethan SR Pittsburg St. 10:01.44
5 Whitmore, Taylor SR Hannibal-LaGrange 10:02.29
6 Portofee, Marcus SR Emporia St. 10:02.92
7 Coil, Joe JR Unattached 10:04.35
8 Anderson, Kit SR NW Missouri 10:04.98
9 Benton, Alstin SR Friends 10:11.87
10 Wayman, Andrew SR Emporia St. 10:12.69
11 Cox, David SR Unattached 10:18.59
12 Diener, Travis SR Fort Hays St. 10:19.52
13 Anders, Eric SR Southwestern (Kan.) 10:22.29
14 Bruton, Trey SR Southwestern (Kan.) 10:24.88
15 Worley, Jonny FR North Iowa Area CC 10:28.97
16 Wiedel, Chase SR Kansas Wesleyan 10:30.14
17 Pimentel, Nick SR Graceland 10:45.84
18 Salinas, Isbek SR Pittsburg St. -

Men's 4 x 100m Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grandview A Jason Higgs, Larry Smith,
Jerel Alexander, Jaron Alexander
42.62
2 Kearney A Jordan Ingersoll, Isaac Brown,
Trey Anderson, Tyler Gillen
42.66
3 Hazelwood Central A Aaron Floyd, Kendall Preston,
Marc Franks, Sean Wills
42.97
4 Olathe-East A Jaylen Branson, Parker Evans,
John Kelsh, Sam McReynolds
43.05
5 St. Louis Univ. High A Terek Hawkins, Darion Baker,
Jamil Irvin-Muhammad, Alex Groesch
43.30
6 Raytown South A Mustaffa Rose, Dion Williams,
Glen Pargo, Tyshawn Pennington
43.58
7 Olathe-North A Lee Loyd, Michael Gagliano,
Orange Mooney, Marquis Butcher
44.08
8 Ritenour A Anthony Harris, Devin Alexander,
Irving Moorehead, Terrence Hollins-White
44.34
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Raytown South A Mustaffa Rose, Marquise Moye,
Glen Pargo, Tyshawn Pennington
43.28
2 Shawnee Mission West A Josh Potter, Ricco Hopkins,
Kevin Acosta, Roosevelt Bryson
43.93
3 Stilwell-Blue Valley A Alex Baird, Justin Fulks,
Tyler Randall, Dante Dawson
44.50
4 Kirkwood A Rashid Pullem, Andre Harris,
Eric Phillips, Mike McHugh
44.70
5 William Chrisman A David Daniel, Sam Michell,
Carter Martin, DeMarco Hill
44.96
6 Lindbergh A Grant Krueger, Garrett Krueger,
Sebastiano Ferko, Ryan Woodland
45.08
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Ritenour A Anthony Harris, Devin Alexander,
Irving Moorehead, Terrence Hollins-White
43.01
2 St. Louis Univ. High A Terek Hawkins, Darion Baker,
Jamil Irvin-Muhammad, Alex Groesch
43.42
3 Leavenworth A Jason Randall, isaiah Ross,
Aaron Lloyd, De'Vante Butler
43.88
4 Liberty A Aaron Kelley, Rob Dodd,
Caleb Taylor, Adorin Dorsey
44.26
5 Kansas City-Piper A Dion Saunders, Julian Cole,
Brandon Fahnestock, Paul Jones
44.62
6 Rock Bridge A Matt Kelly, Chas Barbee,
West Wilson, Nathaniel Egharevba
44.98
7 Rose Hill A Jon Martin, Blazye Miller,
Tyler Knight, Colton Mays
45.03
8 Olathe-Northwest A Connor Middleton, Zee Pinkerton,
Trevor Bowley, Avery Parker
45.09
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Hazelwood Central A Aaron Floyd, Kendall Preston,
Marc Franks, Sean Wills
43.25
2 Olathe-South A Dresden Wilbur, Chris Coleman,
Tanner Green, Drew Johnson
43.50
3 Lawrence-Free State A Adam Joice, Tyler Odell,
Dayshawn Berndt, Seth Maples
44.10
4 Lawrence A Jordan Brown, Brendon Maxey,
Asaph Jewsome, Gari Jones
44.41
5 O'Hara A Gabe Spencer, Montel Caruthers,
Brett Coatney, Jorge Belcher
44.89
6 Topeka-West A Jovan Inyard, LJ Wallace,
Mark Bleich, Montoy Perry
46.32
7 Truman A Roy Bay, Devin Hastings,
Landon Rogers, Ben Sander
46.48
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-East A Jaylen Branson, Parker Evans,
John Kelsh, Sam McReynolds
43.08
2 Topeka A Tyus Jacob, Todd Hetherington,
Alec Freeman, Rahim Esquibel
43.52
3 University City A Tony Newman, Nelson Atkins,
DeVante Washington, Emanuel Price
43.76
4 Lansing A JT Hager, Joe Henry,
Royal Gatson, Jimmy Bormolini
44.11
5 Baldwin A Chad Berg, Tosh Mihesuah,
Joel Halford, Asher Hannon
44.64
6 Kansas City-Wyandotte A Desi Reed, Duane Smith,
Jammie Nunnally, Antonio Moore
45.13
7 Ruskin A Andrew Sauls, Bobby Neal,
Montel Berry, Dante Oliver
50.41
Prelims Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Kearney A Jordan Ingersoll, Isaac Brown,
Trey Anderson, Tyler Gillen
43.18
2 Raytown A Nate Dixon, Chris Jackson,
Reese Fisher, Shannon Rollins
44.35
3 Hutchinson A Jared Page, Steven Rose,
Charles Norman, Reggie Slaton
44.93
4 Omaha Creighton Prep A Ben Kaftan, James Scott,
Lucas Henson, David Chambers
45.14
5 Basehor-Linwood A Trey Kincheloe, Zac Smith,
Jesse Jones, Lane Young
45.42
Prelims Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-North A Lee Loyd, Michael Gagliano,
Orange Mooney, Marquis Butcher
42.17
2 Grandview A Jason Higgs, Larry Smith,
Jaron Alexander, Jerel Alexander
43.21
3 Bishop Miege A Dante Hutton, Connor DeLeon,
Quanzy Johnson, McKinley Johnson
43.78
4 Lee's Summit West A Eric Carter, Logan Cheadle,
Troy Cole, Brandon Smith
44.04
5 Mill Valley A Logan Zavadny, Jack Lopez,
Kendall Short, Ashton Proctor
44.64
6 Carrollton A Terrence Winn, Jerin Hudgens,
Aaron Miller, Darrian Owens
45.23

Men's 4 x 100m Relay College/Open   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lincoln (Mo.) A Ravel Grey, Romel Lewis,
Joshua Manuel, Terrel Cotton
40.11
2 Nebraska A Tim Thompson, Dexter McKenzie,
Bobby Carter, Chris Phipps
40.69
3 Johnson County CC A Alex Sanders, Mark Sitek,
Kenny Lightner, Joe Turner
40.95
4 Kansas City CC A Chris Henry, DeMario Johnson,
Cornellus Gasway, Tyler Cue
41.02
5 Pittsburg St. A Jason Crow, Keenan Soles,
Jordan Riffel, Austin Riggs
41.26
6 Hutchinson CC A Rashawn Baker, Juwan Cubit,
Donnie Woods, Cordarrelle Patterson
41.39
7 Kansas A Shawn Smith, Chris Toombs,
Michael Stigler, Daniel Prioleau
41.54
8 Emporia St. A Shjuan Richardson, Ryan Dickson,
Andrew Etheridge, Vincent Howze
41.91
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Lincoln (Mo.) A Ravel Grey, Romel Lewis,
Joshua Manuel, Terrel Cotton
40.55
2 Emporia St. A Shjuan Richardson, Ryan Dickson,
Andrew Etheridge, Vincent Howze
41.19
3 Johnson County CC A Alex Sanders, Mark Sitek,
Kenny Lightner, Joe Turner
41.28
4 Ottawa A Clinton Weldin, Anthony Perry,
J.D. Johnson, Clarence Anderson
42.34
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Hutchinson CC A Rashawn Baker, Juwan Cubit,
Donnie Woods, Cordarrelle Patterson
41.28
2 Cowley County CC A Darryl Brown, A.J. Singh,
Dane Steil, Fred Taylor
41.50
3 Tiffin A Tony Marshall, Justin Ware,
Jacob Buckwalter, Emmanuel Grembo
41.97
4 Bethany (Kan.) A John Zamora, Johannes Riemann,
Milton Collins, Ira Autrey
43.46
5 Pratt CC A Pernell Saxton, Junior Doerue,
Pedro Medellin, Jared Walker
43.82
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Nebraska A Tim Thompson, Dexter McKenzie,
Bobby Carter, Chris Phipps
40.81
2 Kansas City CC A Chris Henry, DeMario Johnson,
Cornellus Gasway, Tyler Cue
41.10
3 Pittsburg St. A Jason Crow, Keenan Soles,
Jordan Riffel, Austin Riggs
41.14
4 Butler County CC A Shauron Jennings, Jamelle Ardis,
Cameron Hampton, Lonell Watkins
42.06
5 Wis.-Milwaukee A Durell Busby, Matt Ferry,
Washington Farrington, Jake Whitewater
42.40
6 South Dakota A Tim Brown, Brandon Kovash,
Jared Clement, Jeff O'Connell
42.79
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Kansas A Shawn Smith, Chris Toombs,
Michael Stigler, Daniel Prioleau
41.91
2 Missouri Baptist A Tim Glockner, Jared Kaufman,
Junior Hines, DeWain Meeks
42.24
3 Wichita State A Dylan Hartnett, DJ Lindsay,
Devon Lockard, Alex Reed
42.35
4 Missouri A Jeremy Lampley, Malcom Pennix,
Matt Pickerel, Jonathon Ilori
42.45
5 Grand View A Wes Hammer, Toi Jones,
Keonte White, Tyler Patten
42.93

Men's 4 x 200m Relay High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lansing A JT Hager, Royal Gatson,
Jimmy Bormolini, Jake McCurry
1:31.05
2 Lawrence-Free State A Tyler Odell, Seth Maples,
Kyle Freeze, Dayshawn Berndt
1:31.58
3 OP-Blue Valley Northwest A Bailey Strohl, Austin Swailes,
Garrett Fugate, Tejas Patel
1:31.94
4 Raytown A Nate Dixon, Chris Jackson,
Reese Fisher, Shannon Rollins
1:32.62
5 Bishop Miege A McKinley Johnson, Connor DeLeon,
Quanzy Johnson, Montel Cozart
1:32.70
6 William Chrisman A David Daniel, Carter Martin,
Sam Michell, Jay Todd
1:32.92
7 Stilwell-Blue Valley A Alex Baird, Jeff Jacobs,
Dante Dawson, Justin Fulks
1:34.02
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shawnee Mission Northwest A David Fancher, Jackson Barbour,
Alan Baur, Blake Evans
1:30.87
2 Lee's Summit North A Chris Solomon, Kyle Brown,
Josh Taylor, Thomas Hawkins
1:30.98
3 Topeka A Rahim Esquibel, Eli Weinbrecht,
Cedric Vinson, Todd Hetherington
1:31.47
4 Rockhurst A Tommy Seitz, Kit Linscott,
Jonathan Goodwin, Dylan Stoetzer
1:31.77
5 Shawnee Mission East A Juan Ramos, Connor Rellihan,
Jack Fay, Joe Lewis
1:33.59
6 Rock Bridge A Bennett Arey, Ty Griggs,
Chas Barbee, Matt Kelly
1:33.91
7 Olathe-South A Dresden Wilbur, Chris Coleman,
Tanner Green, Drew Johnson
1:39.16
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Ruskin A Bobby Neal, DeMonte Pearson,
Kevin Brown, Edwin Stewart
1:30.22
2 Olathe-North A Lee Loyd, Michael Gagliano,
Jaques Hampton, Marquis Butcher
1:30.61
3 Lindbergh A Ryan Woodland, Sebastiano Ferko,
Garrett Krueger, Grant Krueger
1:32.96
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grandview A Larry Smith, Dapo Akinmoladun,
Jerel Alexander, Jaron Alexander
1:28.23
2 Ritenour A Anthony Harris, Devin Alexander,
Irving Moorehead, Terrence Hollins-White
1:29.73
3 Kirkwood A Eric Phillips, James Willis,
Charvae Roddy, Mike McHugh
1:30.49
4 University City A Tony Newman, Nelson Atkins,
Jamour Kaid, Emanuel Price
1:43.81
5 Raytown South A Dion Williams, Marquise Moye,
Glen Pargo, Tyshawn Pennington
1:47.23

Men's 4 x 400m Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Hazelwood Central A Cole Davis, Sean Wills,
Matt Quarells, Marc Franks
3:19.36
2 Shawnee Heights A Jayce Donnelly, Corey Ballentine,
Rasheed McAlpin, Austin Smith
3:21.53
3 Shawnee Mission Northwest A Blake Evans, Timothy Dormady,
Jackson Barbour, David Fancher
3:21.98
4 Liberty A Tim Hannah, Adorin Dorsey,
Austin Morales, Max Bamburg
3:25.25
5 Olathe-North A Lee Loyd, Jaques Hampton,
Alex Hink, Marquis Butcher
3:25.33
6 Lee's Summit North A Kyle Brown, Josh Taylor,
Chris Solomon, Thomas Hawkins
3:27.26
7 Olathe-East A Parker Evans, Sam McReynolds,
Adam Osheim, Jacob Schultze
3:27.66
8 Stilwell-Blue Valley A Jeff Jacobs, Alex Baird,
Dante Dawson, Tyler Randall
3:31.06
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Liberty A Tim Hannah, Adorin Dorsey,
Austin Morales, Max Bamburg
3:26.70
2 Ruskin A Andrew Sauls, Montel Berry,
DeMonte Pearson, Kevin Brown
3:27.15
3 Ritenour A Anthony Harris, Irving Moorehead,
Zakhari Snow, Rashod Harris
3:27.84
4 Raytown A Manuel Pecina, Lovell Dean,
Reese Fisher, Jamal Johnson
3:31.74
5 Rose Hill A Jon Martin, TJ Slade,
Austin Brown, Colton Mays
3:34.13
6 Topeka-West A Jovan Inyard, Connor Immenschuh,
Mark Bleich, Montoy Perry
3:35.35
7 Tri County A Hunter Garrison, L. J. Haake,
Zach Schuerman, Garrett Kowalski
3:35.77
8 O'Hara A Brett Coatney, Luke McCarville,
Cardell Miller, J D Meyers
3:42.79
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Shawnee Heights A Jayce Donnelly, Corey Ballentine,
Rasheed McAlpin, Austin Smith
3:23.99
2 Topeka A Alec Freeman, Tyus Jacob,
Cedric Vinson, Rahim Esquibel
3:27.59
3 Topeka-Seaman A Matt Bryan, Josey McNorton,
Tyler Campbell, Cody Scheck
3:29.85
4 Lawrence-Free State A Kyle Freeze, Stan Skwarlo,
Seth Maples, Dayshawn Berndt
3:29.98
5 Raytown South A Tyshawn Pennington, Justice Burks,
Steven Addison, Marquise Moye
3:31.92
6 William Chrisman A Jay Todd, Sam Michell,
DeVante Wilkerson, Joe McIntyre
3:32.62
7 Glendale A Michael Lewis, Roman Graesser,
Spencer Haik, Chris Mooneyham
3:34.77
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Shawnee Mission Northwest A Blake Evans, Timothy Dormady,
Jackson Barbour, David Fancher
3:23.70
2 St. Louis Univ. High A Tyler McNeil, Darion Baker,
Luke Gilsinger, Alex Groesch
3:28.53
3 McCluer A Jarion Brown, Curtlan Gavin,
Jon Pounds, Tavion Jones
3:29.03
4 Oak Grove A Corey Martin, Jacob Ledger,
Derrick Dow, Kyle White
3:30.87
5 Osawatomie A Keenan Tate, Doug Kueser,
Joshua Criddle, Brandon Oaks
3:32.01
6 Kansas City-Piper A Dion Saunders, Bernie May,
Brian Mosier, Julian Cole
3:33.98
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-North A Lee Loyd, Jaques Hampton,
Daniel Parrott, Marquis Butcher
3:28.53
2 Baldwin A Chad Berg, Tosh Mihesuah,
Joel Halford, Asher Hannon
3:29.93
3 Mill Valley A C.J. Meeks, Jack Lopez,
Keenan Ford, Ashton Proctor
3:30.40
4 Omaha Creighton Prep A James Scott, David Chambers,
James Wingerter, Lucas Henson
3:33.39
5 Leavenworth A Joe Bartenslager, Cliff Hodges,
Geron Tapia, Demetrius Heath
3:36.05
Prelims Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-East A Parker Evans, Sam McReynolds,
Adam Osheim, Jacob Schultze
3:25.10
2 Lee's Summit North A Josh Taylor, Kyle Brown,
Chris Solomon, Thomas Hawkins
3:25.46
3 Fort Zumwalt West A Eric Rogers, Tyler Percy,
Tyler Diederich, Jason Matthews
3:28.77
4 Hutchinson A Jared Page, Reggie Slaton,
Chris Wise, Jack Bever
3:32.31
5 Smith-Cotton A Jacob Lamb, David Desmond,
Gage Harden, Luke Rosendale
3:34.73
Prelims Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Stilwell-Blue Valley A Jeff Jacobs, Justin Fulks,
Dante Dawson, Tyler Randall
3:27.25
2 Rock Bridge A Bennett Arey, Ty Griggs,
Chas Barbee, Matt Kelly
3:28.74
3 Kirkwood A Eric Phillips, James Willis,
Clayton Shead, Chris Taylor
3:28.97
4 Sacred Heart A Aaron Diederich, Andrew LeValley,
Chris Sandquist, Drew Diederich
3:30.38
5 Olathe-Northwest A Zee Pinkerton, Avery Parker,
Trevor Bowley, Josh Thomasen
3:32.16
6 Lawrence A Gari Jones, Philip Gabler,
Josh Shump, Noel Fisher
3:36.42
Prelims Heat #7
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Hazelwood Central A Cole Davis, Sean Wills,
Matt Quarells, Marc Franks
3:22.92
2 Shawnee Mission East A Joe Lewis, Carter Olander,
Jack Fay, Juan Ramos
3:27.14
3 Lansing A Jimmy Bormolini, Royal Gatson,
Coby Anderson, JT Hager
3:28.93
4 Lee's Summit West A Birdsong Warren, Troy Cole,
Ben Wharton, Austin Burau
3:30.52
5 Bishop Miege A McKinley Johnson, Richard Smith,
Quanzy Johnson, Montel Cozart
3:31.41
6 Festus A Zac Abrams, A.J. Scheffler,
Sean Brown, Corey Carr
3:33.49

Men's 4 x 400m Relay College/Open   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Kansas A Michael Stigler, Michael Hester,
Kenneth McCuin, Kyle Clemons
3:08.67
2 Wichita State A Alex Reed, DJ Lindsay,
Kyle Long, Dylan Hartnett
3:09.90
3 Iowa Central CC A Alfred Higgs, Carvin Nkanata,
Wala Gime, Darrlyn Bennett
3:10.72
4 Lincoln (Mo.) A Michael Ashley, Romel Lewis,
Terrel Cotton, Rashawn Hugg
3:12.14
5 Tiffin A Dominic Colvin, Jacob Buckwalter,
Justin Ware, Shaun Borland
3:15.77
6 Cowley County CC A Rodgerick Woods, Charles Ross,
Lance Gray, A.J. Singh
3:16.46
7 Nebraska A Jodi-Rae Blackwood, Miles Ukaoma,
London Hawk, Dexter McKenzie
3:26.11
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Nebraska A Jodi-Rae Blackwood, Miles Ukaoma,
London Hawk, Dexter McKenzie
3:17.41
2 Southwestern (Kan.) A Darnell Pittman, Brandyn Willard,
Kevin Rodgers, Chris Copeland
3:17.91
3 Johnson County CC A Kenny Lightner, Mark Sitek,
Alex Sanders, Marquel Nickens
3:20.50
4 South Dakota A Erik Hill, Tyler Sternhagen,
Parker Erickson, Lukas Bernard
3:21.10
5 Coffeyville CC A Kelvin Musgrove, Will Taylor,
Kenny Roach, Carlton Sheppard
3:21.92
6 Graceland A Kyle Stewart, Nick Gaitan,
Matt Hydorn, Chris Karley
3:34.27
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Kansas A Michael Hester, Dominque Manley,
Kenneth McCuin, Michael Stigler
3:13.66
2 Wichita State A Alex Reed, DJ Lindsay,
Kyle Long, Dylan Hartnett
3:13.78
3 Wis.-Milwaukee A Dexter Schleis, Jordan Schmidt,
Cory Yttre, Jake Spaciel
3:17.91
4 Emporia St. A Frankie Cortez, Cody Miller,
Gannon Mack, Vincent Howze
3:21.43
5 Hutchinson CC A Paul Hatch, Juwan Cubit,
Skylar Gutierrez, Julio Martinez
3:21.52
6 North Iowa Area CC A Eric Peters, Nako Omot,
OJ Ojullu, Andy Corcoran
3:25.14
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Iowa Central CC A Alfred Higgs, Carvin Nkanata,
Wala Gime, Darrlyn Bennett
3:15.05
2 Lincoln (Mo.) A Rashawn Hugg, Michael Ashley,
Sabiel Anderson, Jermaine Blake
3:16.24
3 Cowley County CC A Rodgerick Woods, Charles Ross,
Lance Gray, A.J. Singh
3:16.98
4 Pittsburg St. A Jordan Riffel, Austin Riggs,
Randy Mustain, Darius Johnson
3:18.93
5 Grand View A Wes Hammer, Alex Alvarez,
Zach Vos, Tariq White
3:20.54
6 William Woods A Tanner Edwards, Bryn Zink,
Jordan Fleming, Jon Williams
3:22.32
7 Missouri Baptist A Jared Kaufman, Tim Glockner,
Junior Hines, DeWain Meeks
3:24.65
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Tiffin A Dominic Colvin, Jacob Buckwalter,
Justin Ware, Shaun Borland
3:18.09
2 UMKC A Johnathon Barnett, Chandler Hannah,
Xavier Kenney, Redell Frazier
3:20.81
3 Wartburg A Mike Koehler, Justin Meyer,
Brandon Steggall, Larry Johnson
3:21.08
4 Butler County CC A Leroy Moore, Cameron Hampton,
Devery Robley, Kelvin Busienei
3:21.77
5 Tabor A James Dotson, Garrett Daugherty,
Chris Lopez, Nathan Vogel
3:24.83
6 Bethany (Kan.) A John Zamora, Tomas Ortiz,
Milton Collins, Ty Bieker
3:30.90

Men's 4 x 880 Yard Relay College/Open   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Tabor A Chris Lopez, Garrett Daugherty,
Phillip Magos, Nathan Vogel
7:48.03
2 Hutchinson CC A Skylar Gutierrez, Issac Williams,
Brandon Massey, Julio Martinez
7:51.74
3 Allen County CC A Josh Whittaker, Evan Adams,
Garrett Colglazier, Tegan Michael
7:52.02
4 Coffeyville CC A Logan Garrett, Carlton Sheppard,
Kelvin Musgrove, Will Taylor
7:52.31
5 Fort Hays St. A Nathan Purdue, Matthew Sparkman,
Octavio Palma, Kevin Sander
7:57.04
6 North Iowa Area CC A RJ Harris, Andy Corcoran,
OJ Ojullu, Jonny Worley
7:57.78
7 Baker A Eric Larson, Aaron Caldwell,
Kellen Kristofferson, Taylor Nall
8:00.90
8 Emporia St. A Jacob Bull, Alex Skinner,
Jordan Smith, Cody Miller
8:08.05
9 Cloud County CC A Denray Ottey, Ronnin O'Quinn,
Zach Earhart, Phillip Alcorn
8:23.18
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Iowa Central CC A Derek Finsterwalder, Garfield Powell,
Kevin White, Kuaniyal Chol
7:43.88
2 Kansas A Nick Seckfort, Sean Proehl,
Dominque Manley, Sam Jones
7:44.91
3 Wis.-Milwaukee A Jeffery Pigg, Brian Klipstein,
Jake Spaciel, Toney Fisher
7:45.72
4 Southwestern (Kan.) A Frank Adelman, Chris Copeland,
Sam McDaniel, Darnell Pittman
7:47.59
5 Wichita State A Ryan Hocker, Ebo Browne,
Dylan Filburn, Robbie Martinez-Garcia
7:47.64
6 South Dakota A Stephen Nielson, Tyler Sternhagen,
Alex Hohenthaner, Jacob Evenson
7:54.46
7 Johnson County CC A Nickson Baselle, James Bowlin,
Kurt Vukas, Robert Segura
7:55.39
8 Butler County CC A Devery Robley, Jameson Fay,
Kelvin Busienei, Drake Brown
7:56.13

Men's 4 x 880 Yard Relay High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Liberty A Shannon Hall, TY Cogdil,
Kyle Gabrielson, Zack Pixler
8:10.52
2 Lindbergh A Kyle Pieper, Tyler Gloss,
Ronald Bass, Tommy Skosky
8:12.51
3 OP-Blue Valley West A Jonah Klug, Joe Nail,
Grady Lenihan, Justin Bryan
8:18.13
4 Shawnee Mission West A Ryan Cooney, Jonah Heng,
Garrett Wilson, Tes Mintesinot
8:18.84
5 Lee's Summit West A Austin Clowes, Cooper Abrahamson,
Andrew Pierson, Trevin Lyles
8:21.48
6 Olathe-North A Easton Moore, Mike Chalfant,
Alex Finestead, Ben Anstaett
8:27.97
7 Sacred Heart A Cory Donley, Chris Sandquist,
Kane Comfort, Andrew LeValley
8:28.87
8 Salina South A Justin Stonebraker, Tyler Boling,
Sinjin Perez, Marcus Williams
8:29.33
9 St. Charles West A Travis Weidenbenner, Sheldon Keence,
Kurt Dostal, Adam DeSplinter
8:29.99
10 Gardner-Edgerton A Luke Fischer, Dewey Molenda,
Omar Quintana, Chris Kreiser
8:30.33
11 Maize A Elijah Ybarra, Brooks Rummery,
Matt Kranick, Ryan Hopkins
8:30.73
12 OP-St. Thomas Aquinas A Nick Boyles, Bryan Zack,
Brad Kellerman, Chris Ernst
8:31.20
13 DeSoto A Chad Ollendick, Nick Mechler,
Jacob Schneiders, Ted Koehler
8:36.51
14 Topeka-West A Connor Immenschuh, Brock Elgin,
Noah Lindquist, Zach Lynch
8:38.03
15 Lawrence A Reid Hildenbrand, Nathan Stringer,
Simon Fangman, John Mwithiga
8:38.34
16 Olathe-Northwest A Gaspar Jaen-Maisonet, Evan Holloway,
Sam Ireton, Bruce Dougherty
8:39.76
17 Carthage A Charles Whitehead, Ben Southwick,
Jose Delval, Carter Hensley
8:50.03
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Smoky Hill A Dylan Adams, Clayton Adams,
Kyle Ames, Tanner Ruhl
7:59.99
2 Shawnee Mission Northwest A Anthony Yates, Blake Evans,
Clayton Henderson, Jackson Barbour
8:05.47
3 Lee's Summit North A Derek Somogye, Corey Wheaton-Werle,
Hunter Pickering, Kolton Sheldon
8:06.54
4 Topeka-Seaman A Matt Bryan, Josey McNorton,
Wyatt McKay, Cody Scheck
8:06.60
5 Rockhurst A Alex Lombardo, Tanner Shuey,
Sam Maassen, Kevin Jantsch
8:07.51
6 Rock Bridge A Jordan Cook, Caleb Wilfong,
Nicholas Dale, Zach Cook
8:08.77
7 OP-Blue Valley Northwest A Sam Toby, Zach Somberg,
Tyler Fischer, Nick Loehr
8:10.81
8 Olathe-East A Jacob Schultze, Garang Anyit,
Omar Davis, Nick Hinrichs
8:11.53
9 Blue Springs A Jacob Belke, Alex Johnson,
Dominic Piccinini, James Barnett
8:12.43
10 St. Louis Univ. High A Michael Swan, Matt Nicholson,
Joe Archer, John Esswein
8:15.57
11 Lawrence-Free State A Stan Skwarlo, Jon Volkin,
Josh Ideus, Kain Anderson
8:15.61
12 Shawnee Mission East A Blake Hill, Carter Olander,
Evan Nichols, Mitch Daniel
8:17.85
13 Oak Grove A Garrett Cross, Jacob Ledger,
Corey Martin, Kyle White
8:19.70
14 Kirkwood A Chris Taylor, Ben Neuhaus,
Michael Rath, James Willis
8:21.68
15 Hazelwood Central A Cole Davis, Ryan Griffin,
Myles Cameron, Marcus Davis
8:28.23
16 Lockhart A Nicholas Avey, Joseph Hefner,
Colton Russell, Robert Uhr
8:30.04
17 Festus A Zac Abrams, Sean Brown,
Shane Brown, Drew White
8:30.41
18 Lansing A Coby Anderson, Jake Nye,
Taner Sass, Felix Albl
8:34.47
19 Topeka A Kyle Snyder, Jaaron Vaughn,
Ty Coultis, Cedric Vinson
8:49.44

Men's 4 x 1 Mile Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Kearney A Dillon Graf, Nolan Zimmer,
Jacob Olson, Davis Behle
18:02.82
2 Rock Bridge A Jordan Cook, Nathan Keown,
Zach Cook, Caleb Wilfong
18:19.17
3 Rockhurst A Ryan McAnany, Van Schloegel,
Alex Lombardo, Zach Herriott
18:31.64
4 Shawnee Mission West A Jonah Heng, Ryan Lansdon,
Jeb Stewart, Ryan Cooney
18:31.87
5 Shawnee Mission South A Michael Gawlick, Brett Schauwecker,
Jack Powell, Curtis Cline
18:34.24
6 Shawnee Mission Northwest A Clayton Henderson, Connor McDonald,
Connor Kelley, Anthony Yates
18:36.76
7 Shawnee Mission East A Mitch Kaskie, Evan Nichols,
Ian Wiseman, Mitch Daniel
18:40.67
8 St. Louis Univ. High A Nathan Rubbelke, Joe Esswein,
Joe Archer, Matt Nicholson
18:53.97
9 Shawnee Mission North A Sam Yoakum, Nick White,
Jason Foster, Ryan Rodriguez
19:02.21
10 Lindbergh A Kyle Pieper, Tyler Gloss,
Ronald Bass, Tommy Skosky
19:04.53
11 Bishop Kelley A Aaron Alonso, Sam Stephan,
Michael Duke, Sean Kane
19:04.93
12 Maize A Ryan Hopkins, Brooks Rummery,
Jason Costello, Elijah Ybarra
19:05.08
13 Manhattan A Chris Melgares, Konner Cool,
Chris Davis, James Leblow
19:09.61
14 Festus A Christian Hunter, Sean Brown,
Max Manansala, Dakota Hunter
19:25.87
15 DeSoto A Angel Vasquez, Chad Ollendick,
Diego Sanchez, Phillip Kaul
19:28.55
16 Central (St. Joseph) A Jeff Bachman, Michael Lindsey,
Carter Hernandez, Brett Bachman
19:28.71
17 Liberty A Kyle Bremer, TY Cogdil,
James Brizendine, Zack Pixler
19:41.57
18 Lawrence-Free State A Kamp Wiebe, Evan Smith,
John Corbett, Jon Volkin
19:41.99
19 Raytown South A Daniel Worthington, Micah Palmer,
Justin Howard, Tony Zajic
19:52.39
20 OP-Blue Valley North A Luke Embry, Chris Sesti,
Darion Horner, Zach Schwermann
20:00.81

Men's 1,600m Sprint Medley High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Omaha Gross Catholic A Alex Hunt, Matt Sullivan,
Jake Johnson, Anton Rice
3:39.52
2 Omaha Creighton Prep A David Chambers, Lucas Henson,
James Wingerter, Roberto Herrera
3:41.94
3 Lindbergh A Ryan Woodland, Garrett Krueger,
Grant Krueger, Tommy Skosky
3:43.56
4 Liberty A Caleb Taylor, Clay Newberry,
Eric Greely, James Brizendine
3:46.30
5 Leavenworth A Aaron Lloyd, De'Vante Butler,
Darren Swanson, Jordan Boyce
3:46.41
6 Lawrence A Brendon Maxey, Gari Jones,
Philip Gabler, Josh Shump
3:50.02
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Olathe-Northwest A Connor Middleton, Zee Pinkerton,
Avery Parker, Lucas Demott
3:38.58
2 Shawnee Heights A Austin Smith, Rasheed McAlpin,
Corey Ballentine, Jayce Donnelly
3:39.71
3 Staley A Morgan Stewart, Dijon Washington,
Khaluna Bouchard, Michael McCulloch
3:41.00
4 Lawrence-Free State A Seth Maples, Dayshawn Berndt,
Kyle Freeze, Kamp Wiebe
3:41.40
5 Mill Valley A Jack Lopez, Kyal Long,
Ashton Proctor, C.J. Meeks
3:42.15
6 Fort Zumwalt West A Eric Rogers, Tyler Percy,
Tyler Diederich, Steve Heim
3:42.31
7 Hutchinson A Reggie Slaton, Steven Rose,
Charles Norman, Chris Wise
3:47.65
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Stilwell-Blue Valley A Justin Fulks, Dante Dawson,
Tyler Randall, Colton Donahue
3:36.11
2 Hazelwood Central A Kendall Preston, Matt Quarells,
Marcus Davis, Cole Davis
3:38.73
3 Lockhart A Dettrick Reed, Chris Jackson,
Nate Moore, Robert Uhr
3:39.53
4 Kirkwood A Chris Taylor, Charvae Roddy,
Mike McHugh, Ben Neuhaus
3:41.45
5 Shawnee Mission Northwest A Alan Baur, Timothy Dormady,
Anthony Yates, Connor Kelley
3:47.31

Men's 4,400 Yard Distance Medley High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Liberty A Kyle Gabrielson, Tim Hannah,
Zack Pixler, Shannon Hall
10:50.68
2 Lawrence-Free State A Stan Skwarlo, Kyle Freeze,
Jon Volkin, Kain Anderson
10:51.02
3 Staley A Brendan Schneider, Khaluna Bouchard,
Michael McCulloch, Dijon Washington
10:58.76
4 Lee's Summit North A Brian Green, Derek Somogye,
Hunter Pickering, Corey Wheaton-Werle
10:58.81
5 Herculaneum A Jacob Coffman, Adam Maxwell,
Austin Haas, Ryan Jackson
11:00.59
6 Lindbergh A Kyle Pieper, Ronald Bass,
Tyler Gloss, Tommy Skosky
11:02.22
7 OP-Blue Valley Northwest A Tyler Fischer, Zach Somberg,
Sam Toby, Sam Guinn
11:02.75
8 Maize A Brooks Rummery, Sam Strunk,
Elijah Ybarra, Ryan Hopkins
11:05.96
9 OP-St. Thomas Aquinas A Nick Boyles, Dillon Moran,
Brad Kellerman, Bryan Zack
11:10.87
10 Shawnee Mission West A Ryan Cooney, Jeb Stewart,
Matt Franchett, Ryan Lansdon
11:15.93
11 Lawrence A John Mwithiga, Philip Gabler,
Reid Hildenbrand, Nathan Stringer
11:16.11
12 Hazelwood Central A Myles Cameron, Gordon Taylor,
Marcus Davis, Ryan Griffin
11:24.52
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lockhart A Robert Uhr, Chris Jackson,
Nicholas Avey, Nate Moore
10:32.52
2 Smoky Hill A Tanner Ruhl, Clayton Adams,
Dylan Adams, Kyle Ames
10:37.18
3 Blue Springs A James Barnett, Alex Johnson,
Jacob Belke, Simon Belete
10:42.78
4 Kearney A Tim Smith, Isaac Brown,
Nolan Zimmer, Jacob Olson
10:51.82
5 St. Louis Univ. High A Joe Esswein, Michael Swan,
Alex Groesch, John Esswein
10:53.95
6 Lee's Summit West A Andrew Pierson, Austin Burau,
Trevin Lyles, Austin Clowes
10:57.83
7 Shawnee Mission East A Evan Nichols, Carter Olander,
Blake Hill, Mitch Kaskie
10:58.55
8 Topeka-Seaman A Josey McNorton, Tyler Campbell,
Cody Scheck, Matt Bryan
11:02.26
9 Shawnee Mission Northwest A Anthony Yates, Alan Baur,
Clayton Henderson, Connor McDonald
11:02.93
10 OP-Blue Valley West A Grady Lenihan, Joe Nail,
Jonah Klug, Staurt McNutt
11:10.08
11 Truman A Michael Frazier, Landon Rogers,
Greyson Rogers, Cole Rockhold
11:16.31
12 Shawnee Mission North A Sam Yoakum, Ryan Rodriguez,
Jason Foster, Nick White
11:19.53

M hj   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 1.99
2 Walford, Teran SR Nebraska 1.93
3 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 1.93
4 Granillo, Tony SR Unattached 1.87
5 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 1.81
6 Gilman, Tim SR Missouri 1.78
7 Leonard, Jon SR Missouri Valley 1.75
8 Whitaker, Ser SR Missouri 1.72
9 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 1.66
10 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 1.66
11 Menzie, Robert SR Sioux Falls 1.63

Men's Men High Jump College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 White, James SR Iowa Central CC 2.18
2 Fuller, Jonathan SR Kansas 2.15
3 Hernandez, Carlos SR Nebraska 2.10
4 Toney, Derrick SR McPherson 2.10
5 Giancana, Nick SR Kansas 2.10
6 Jasinski, Ben SR Unattached 2.10
7 Stelzer, Cody SR Unattached 2.05
8 Elusme, Jonas SR Wartburg 2.05
9 Carter, Randal SR Omaha Racers 2.05
10 Englund, Travis SR Nebraska 2.05
11 Canton, Nick SR Kansas 2.05
12 Taylor, Cameron JR Unattached 2.00
13 Saidi, Samuel SO Dodge City CC 2.00
14 Neloms, Dominique SR Wartburg 2.00
15 Hughes, Nick SR Wis.-Milwaukee 2.00
16 Amerine, Spencer FR Hutchinson CC 2.00
17 Calleja, Marcus SR Emporia St. 2.00
18 Beeler, Jon SO Coffeyville CC 2.00
19 Bombardier, Bryant SR Fort Hays St. 1.95
20 Carlisle, Jordan SR Fort Hays St. 1.95
21 Sathoff, Jordan SR Wartburg 1.95
22 Mikkelsen, Adam SR South Dakota 1.95
23 Longboy, Andrew SR Missouri Valley 1.95
24 Crogan, Ben SR Wis.-Milwaukee 1.95
25 Hoag, Austin SR Kansas 1.90
26 Fulton-Wilson, Jovan SR Southwestern (Kan.) 1.90
27 Chippeaux, Ryan SR Tabor 1.90
28 Johnson, Devandrew SR Nebraska -
29 King, Abiance SR Iowa Central CC -

Men's Men Pole Vault Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roth, Scott SR Nike 5.42
2 Scott, Jeremy SR Nike 5.42
3 Manson, A SR Unattached 5.27
4 Scott, Jordan SR Vault United 5.27
5 Hysong, Nick SR Nike -
6 Neidermeyer, Darren SR Unattached -
7 Hancock, Brian SR Unattached -

M pv   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 4.85
2 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 4.85
3 Walford, Teran SR Nebraska 4.15
4 Menzie, Robert SR Sioux Falls 4.05
5 Gilman, Tim SR Missouri 4.05
6 Granillo, Tony SR Unattached 3.85
7 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 3.75
8 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 3.15
9 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 2.95
10 Leonard, Jon SR Missouri Valley 2.35
11 Whitaker, Ser SR Missouri -

Men's Men Pole Vault College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Quiller, Rory SR Unattached 5.25
2 Bishop, Alex SR Kansas 5.25
3 Polacek, Nate SR Nebraska 5.25
4 Schenavar, Brian SR Unattached 5.25
5 Wait, Kyle SR Kansas State 5.15
6 Lupton, Greg SR Kansas 5.05
7 Scott, Jason SR Unattached 5.05
8 Wessel, Kyle SR Missouri 5.05
9 Zollner, Andrew SR Unattached 4.90
10 Vetesnik, Garrett SR Wis.-Milwaukee 4.90
11 Hellwig, Dan SR Missouri S&T 4.90
12 Sutterfield, Erik SR Nebraska 4.90
13 Owens, Tane SR Unattached 4.90
14 Piepenbrink, Jeff SR Pittsburg St. 4.75
15 Gilbert, Regan SR Kansas 4.75
16 Phillips, Josh SO Cowley County CC 4.75
17 Blevins, Aaron SR Kansas 4.60
18 Snyder, Colbie SR Pittsburg St. 4.45
19 Ellsworth, Andrew SR Unattached -
20 Hays, Kevin SR Kansas -
21 Franssen, Luke SR Nebraska -
22 Crogan, Ben SR Wis.-Milwaukee -

M lj   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 7.06
2 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 6.58
3 Walford, Teran SR Nebraska 6.58
4 Granillo, Tony SR Unattached 6.40
5 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 6.00
6 Whitaker, Ser SR Missouri 5.94
7 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 5.77
8 Menzie, Robert SR Sioux Falls 5.75
9 Gilman, Tim SR Missouri 5.71
10 Leonard, Jon SR Missouri Valley 5.62
11 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 5.48

Men's Men Long Jump College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Connell, Jeff SR South Dakota 6.85
2 Autrey, Ira SR Bethany (Kan.) 6.78
3 Riordan, Mark SR Fort Hays St. 6.74
4 Katzfey, Brian SR Kansas 6.72
5 Gathright, Jeremy SR Baker 6.70
6 Taylor, Dontay SR UMKC 6.52
7 Pinkelman, Chad SR South Dakota 6.48
8 Utsey, Kyle SO Coffeyville CC -
9 Englund, Travis SR Nebraska -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Toombs, Chris SR Kansas 7.11
2 Jorgenson, Scott SR Nebraska 7.00
3 Jones, Kiara SR Pittsburg St. 6.93
4 Wall, Dwayne SR Emporia St. 6.85
5 Rodgers, Kevin SR Southwestern (Kan.) 6.74
6 Mann, Steven SR Pittsburg St. 6.56
7 Whitfield, Robert SO Hutchinson CC 6.55
8 Kukus, Clifford SR Fort Hays St. -
9 Hinton, Charles SR UMKC -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phipps, Chris SR Nebraska 7.58
2 Taylor, Ronnie SR Hastings 7.54
3 Douglas, Kadeem SO Coffeyville CC 7.51
4 Carter, Bobby SR Nebraska 7.46
5 Soles, Keenan SR Pittsburg St. 7.39
6 Ezell, Orlando SO Coffeyville CC 7.39
7 Wilcox, Donald SR Emporia St. 7.22
8 Emegano, Oscar SR UNAT UMKC 7.16
9 Wiedel, Seth SR Nebraska 6.99
10 Raedler, Patrick SR Nebraska 6.95

Men's Long Jump High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Price, Emanuel SR University City 6.31
2 Smith, Richard SR Bishop Miege 6.27
3 Johnson, Casey SR Central (Kansas City) 6.25
4 Gabler, Philip JR Lawrence 6.21
5 Hink, Alex SR Olathe-North 6.20
6 Chambers, David SO Omaha Creighton Prep 6.11
7 Betts, Nick SR Goddard 6.10
8 Caruthers, Montel SO O'Hara 5.77
9 Hooks, Anthony JR Bishop Miege -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reagan, Joe FR Topeka-Seaman 6.56
2 Laurent, Shawn SR Shawnee Mission South 6.54
3 Nguot, Deng SR Omaha South 6.33
4 WILKEY, BLAKE SR South Haven 6.29
5 Deterding, Nick SR Smoky Valley 6.12
6 Williams, Nick JR OP-St. Thomas Aquinas 6.07
7 Jackson, Chris SR Raytown 6.05
8 Sewell, Keshawn SO McPherson 5.98
9 McNutt, Tanner JR Humboldt 5.94
10 BENSON, JARED SR Liberty 5.90
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schultze, Jacob SR Olathe-East 6.97
2 Ramirez, Nick SR Clinton 6.86
3 Cowling, Caleb JR Lincoln Pius X 6.81
4 Werner, Dalton JR Plainville 6.76
5 Mahan, Logan SR Manhattan 6.59
6 Butcher, Marquis JR Olathe-North 6.56
7 Daniel, David JR William Chrisman 6.37
8 Wright, Neshaune JR Topeka 6.21
9 Gavin, Curtlan SR McCluer 6.03

Men's Men Triple Jump College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Neloms, Dominique SR Wartburg 1' 1.99"
2 Elusme, Jonas SR Wartburg 1' 1.86"
3 Saidi, Samuel SO Dodge City CC 1' 1.73"
4 Asuncion, Andrew SR McPherson 1' 1.01"
5 Flores, Mike SR Wichita State -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Theriot, Jason FR Colby CC 1' 2.68"
2 Wall, Dwayne SR Emporia St. 1' 2.41"
3 Whitewater, Jake SR Wis.-Milwaukee 1' 2.37"
4 Whitfield, Robert SO Hutchinson CC 1' 2.17"
5 Winston, Corey SR Nebraska 1' 2.08"
6 Williams, Alex FR Cloud County CC 1' 1.96"
7 Moxey, Rashad SR Nebraska 1' 1.75"
8 Skipper, Artrail FR Pratt CC 1' 1.72"
9 Riordan, Mark SR Fort Hays St. -
10 Hinton, Charles SR UMKC -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Raedler, Patrick SR Nebraska 1' 3.8"
2 Phipps, Chris SR Nebraska 1' 3.75"
3 Douglas, Kadeem SO Coffeyville CC 1' 2.95"
4 Johnson, Reid SR Unattached 1' 2.92"
5 Carter, Bobby SR Nebraska 1' 2.59"
6 Bridgman, Nathan SR Unattached 1' 2.45"
7 Dillon, Aaron SR Wis.-Milwaukee 1' 2.34"
8 Gathright, Jeremy SR Baker 1' 1.87"
9 Pinkelman, Chad SR South Dakota 1' 1.49"
10 Johnson, Devandrew SR Nebraska 1' 1.49"
11 Trotter, Darryl SR Kansas -

Men's Triple Jump High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wright, Neshaune JR Topeka 1' 1.12"
2 Lamb, Tyler SR Smithville 1' 0.87"
3 Sewell, Keshawn SO McPherson 1' 0.86"
4 Rago, Austin SR Wichita Home School 1' 0.55"
5 Warner, Devon SR William Chrisman 1' 0.53"
6 Bonner, Jouquin SR Olathe-North 1' 0.5"
7 Akinmoladun, Dayo SO Grandview 1' 0.5"
8 Lewis, Boo SR Larned 1' 0.43"
9 Dawson, Trevor SR Leavenworth 1' 0.3"
10 Richardson, Trent SR Raytown -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Dettrick SR Lockhart 1' 1.57"
2 Nguot, Deng SR Omaha South 1' 1.34"
3 Griffin, Tyrone SR McCluer 1' 1.2"
4 Scott, Maverick JR Central (Park Hills) 1' 0.85"
5 Riley, DaVonne SR McCluer 1' 0.85"
6 Kaid, Jamour SR University City 1' 0.85"
7 Morgan, EJ SO Carthage 1' 0.78"
8 Boyce, Lorenzo JR Shawnee Mission West 1' 0.75"
9 McNutt, Tanner JR Humboldt 11.99
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dillard, Darrion SR McCluer 1' 2.48"
2 Ramirez, Nick SR Clinton 1' 2.31"
3 Betts, Nick SR Goddard 1' 1.94"
4 Smith, Richard SR Bishop Miege 1' 1.93"
5 Hill, Steven SR Lawrence 1' 1.84"
6 Cheadle, Logan SO Lee's Summit West 1' 1.74"
7 Sheard, Bryce JR Papillion-LaVista 1' 1.6"
8 Veith, Hunter JR Cheney 1' 1.28"
9 Brennan, Daniel SR Rock Bridge 1' 1.26"
10 Achoki, Keith SR Olathe-North 1' 0.95"
11 Parker, Avery SR Olathe-Northwest 1' 0.69"

Men's Men Shot Put Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffa, Reese SR New York Athletic Club 1' 9.73"
2 Cantwell, Christian SR Nike 1' 9.71"
3 Rodhe, Justin SR Nike 1' 9.11"
4 Nelson, Adam SR Saucony 1' 8.79"
5 Whiting, Ryan SR Nike 1' 8.64"
6 Taylor, Dan SR Nike 1' 8.22"
7 Martin, Cory SR Nike 1' 8.18"
8 Mulbegovic, Nedzad SR Nike 1' 8.01"
9 Bookout, Kevin SR Unattached 1' 7.5"
10 Armstrong, Dylan SR Nike -

Men's Men Shot Put College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kertz, Bryan SO Unattached 1' 3.41"
2 Fitzgerald, Patrick SR Missouri 1' 3.2"
3 Arneson, Skylar FR Hutchinson CC 1' 3.09"
4 Maxwell, Lance SO North Iowa Area CC 1' 2.95"
5 Boyd, Dylan SR Wartburg 1' 2.79"
6 Fisher, Bryce SR Wichita State 1' 2.55"
7 SanMartin, Lucas SR Emporia St. 1' 2.3"
8 McElroy, Tim SR Fort Hays St. 1' 2.22"
9 Truman, Luke SR Fort Hays St. 1' 1.27"
10 Dawson, Taylor SR Kansas 1' 0.12"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Canaday, Deondra FR Coffeyville CC 1' 3.69"
2 Roberts, Justin SR Hastings 1' 3.52"
3 Haynes, Jordan FR Coffeyville CC 1' 3.41"
4 Benning, Quentin SR Friends 1' 3.4"
5 Moore, Evan SO Hutchinson CC 1' 3.31"
6 Williams, Stargell SO Coffeyville CC 1' 3.17"
7 Thalken, Michael SR Nebraska-Kearney 1' 2.85"
8 Redman, Josh SR Nebraska-Kearney 1' 2.21"
9 McDonald, Alex SR Missouri -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Finley, Mason SR Kansas 1' 7.89"
2 Pinkelman, Luke SR Nebraska 1' 6.54"
3 Mosier, Brooks SR Missouri 1' 5.84"
4 Hitchler, Tyler SR Nebraska 1' 5.23"
5 Wright, Chad SR Nebraska 1' 5.2"
6 McKelvey, Kyle SR South Dakota 1' 5.04"
7 Krause, Joel SR Kansas 1' 4.85"
8 Dubree, Chris SR Wichita State 1' 4.4"
9 Shapland, Taylor SR Nebraska 1' 4.19"
10 Wells, Tyler SR Grand View 1' 3.96"
11 Hershberger, Ryan SR Kansas State 1' 3.8"
12 Snyder, Cody SR South Dakota 1' 3.47"

Men's Shot Put High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cox, Jameel SR Raytown South 1' 3.54"
2 Jordan, Jackson SR Blair 1' 3.51"
3 Rushin, Ben SR Jackson 1' 3.21"
4 Stockman, Tyler SR Tonganoxie 1' 3.1"
5 Cox, Jamal SR Raytown South 1' 2.94"
6 Petersen, Nick JR Kearney 1' 2.8"
7 O'Dea, Logan SR Wellsville 1' 1.99"
8 Armstrong, Alex JR Rockwood Summit 1' 1.86"
9 Camburako, Mikael JR Olathe-South 1' 1.67"
10 Mindez, Jake SR Baldwin 1' 1.54"
11 Keezer, Nick SO Jackson 1' 1.15"
12 Coffman, Josh SR Herculaneum 1' 0.82"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Braden SO Olathe-South 1' 4.68"
2 Klein, Jameson SR Plainville 1' 4.15"
3 Walker, Jason SR Festus 1' 3.9"
4 Ray, Austin SR Rock Bridge 1' 3.64"
5 Kowalski, Grady JR Kearney 1' 3.52"
6 Horton-Loftin, Michael SR Ladue Horton Watkins 1' 3.42"
7 Matthews, George SR Rockwood Summit 1' 3.39"
8 Marcinko, David SR Staley 1' 3.33"
9 Lott, Jacob SR Horton 1' 3.24"
10 Boehm, Evan SR Lee's Summit West 1' 3.21"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hocking, Blake SR Lawrence 1' 6.08"
2 Valentine, Dayton JR Baldwin 1' 5.73"
3 Schindler, T.J. SR Blair 1' 5.32"
4 Beckmann, Brian SR OP-Blue Valley West 1' 5.26"
5 Farrow, Beau JR Broken Arrow 1' 4.85"
6 McNitt, Luke JR Kearney 1' 4.82"
7 Utter, Dylan SR Papillion-LaVista 1' 4.49"
8 Schieber, T.J. SR Penney 1' 4.43"
9 Huckaby, Jordan SR Lockhart 1' 4.38"
10 Pinion, Jake SR Blair 1' 3.74"
11 Loesch, Zach SR Lyons 1' 3.53"
12 Deshazer, Steven SR Raytown -

M sp   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Granillo, Tony SR Unattached 1' 1.22"
2 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 1' 1.14"
3 Walford, Teran SR Nebraska 11.90
4 Whitaker, Ser SR Missouri 11.50
5 Gilman, Tim SR Missouri 11.31
6 Menzie, Robert SR Sioux Falls 10.26
7 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 9.88
8 Leonard, Jon SR Missouri Valley 9.78
9 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 9.77
10 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 9.56
11 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 9.18

Men's Discus Throw High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bohanan, Ahren SR St. Charles West 4' 0.55"
2 Burns, Brian JR Carthage 3' 11.67"
3 Valentine, Dayton JR Baldwin 3' 10.91"
4 Hocking, Blake SR Lawrence 3' 10.91"
5 CHAPMAN, BRANDON SR Liberty 3' 9.0"
6 Lott, Jacob SR Horton 3' 8.52"
7 Jenniges, Tony SR Kearney 3' 7.87"
8 McNitt, Luke JR Kearney 3' 7.86"
9 Hahn, Sam SR Tri County 3' 7.32"
10 O'Dea, Logan SR Wellsville 3' 6.1"
11 Young, Kenneth SR McCluer 3' 5.96"
12 Bell, Joseph SR Lockhart 3' 3.68"
13 Anderson, Jillan SR Kansas City-Wyandotte 3' 3.13"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deshazer, Steven SR Raytown 4' 8.94"
2 Huckaby, Jordan SR Lockhart 4' 4.29"
3 Farrow, Beau JR Broken Arrow 4' 3.61"
4 Boehm, Evan SR Lee's Summit West 4' 3.3"
5 Petersen, Nick JR Kearney 4' 2.93"
6 Walker, Jason SR Festus 4' 2.9"
7 Beckmann, Brian SR OP-Blue Valley West 4' 2.03"
8 Pinion, Jake SR Blair 3' 11.29"
9 Klein, Jameson SR Plainville 3' 10.32"
10 Smith, Braden SO Olathe-South 3' 9.49"
11 Johnson, David SR Blue Springs 3' 9.47"
12 Schieber, T.J. SR Penney 3' 8.2"
13 Ray, Austin SR Rock Bridge 3' 6.95"
14 Ray, Tyler SR Blue Springs -

Men's Men Discus Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Jonathan SR Kansas 4' 2.31"
2 Kertz, Bryan SO Unattached 4' 1.04"
3 Roe, Alex SR Kansas State 3' 11.92"
4 Maxwell, Lance SO North Iowa Area CC 3' 11.85"
5 Wheeler, Kyle SR South Dakota 3' 11.54"
6 Krause, Joel SR Kansas 3' 11.5"
7 Nichols, Kirt SR Friends 3' 10.99"
8 Arneson, Skylar FR Hutchinson CC 3' 10.69"
9 McElroy, Tim SR Fort Hays St. 3' 10.0"
10 Dawson, Taylor SR Kansas 3' 5.9"
11 Paddock, Chris SR Southwestern (Kan.) 3' 2.36"
12 McKelvey, Kyle SR South Dakota -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morgan, Jason SR Unattached 5' 1.65"
2 Wright, Chad SR Nebraska 5' 0.38"
3 Young, Jason SR Unattached 4' 11.05"
4 Finley, Mason SR Kansas 4' 10.79"
5 Hitchler, Tyler SR Nebraska 4' 10.42"
6 Bishop, Brian SR Unattached 4' 7.65"
7 Opfer, Tim SR Missouri 4' 3.86"
8 McDonald, Alex SR Missouri 4' 3.21"
9 Screen, Devin FR Coffeyville CC 4' 1.88"
10 Mosier, Brooks SR Missouri 4' 1.59"
11 Snyder, Cody SR South Dakota 4' 1.46"
12 Hershberger, Ryan SR Kansas State 3' 11.36"
13 Conner, Jeff SR Wichita State 3' 8.19"

M dt   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 3' 5.0"
2 Granillo, Tony SR Unattached 3' 2.39"
3 Walford, Teran SR Nebraska 2' 11.62"
4 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 2' 7.37"
5 Whitaker, Ser SR Missouri 2' 7.17"
6 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 2' 7.03"
7 Menzie, Robert SR Sioux Falls 2' 5.22"
8 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 2' 4.47"
9 Gilman, Tim SR Missouri 2' 4.06"
10 Leonard, Jon SR Missouri Valley 2' 3.6"
11 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 2' 0.73"

Men's Men Hammer Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Arneson, Skylar FR Hutchinson CC 4' 6.39"
2 Johnson, Ryan SR Kansas State 4' 3.89"
3 Jensen, Matt SR Wis.-Milwaukee 4' 2.56"
4 Ingram, Cole SR Nebraska 4' 2.08"
5 Mosier, Brooks SR Missouri 4' 1.93"
6 Roe, Alex SR Kansas State 4' 1.16"
7 Stephens, Denton SR South Dakota 4' 0.96"
8 Thalken, Michael SR Nebraska-Kearney 4' 0.79"
9 Opfer, Tim SR Missouri 4' 0.77"
10 Cotrell, Weston SO Hutchinson CC 4' 0.13"
11 Gattman, Chris SR Kansas State 3' 9.47"
12 Armstead, Chance SR Hastings -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holly, Chris SR Unattached 4' 9.73"
2 Bogovic, Tomaz SR Kansas State 4' 9.58"
3 Wickham, Gabe SR Hastings 4' 9.21"
4 Duncan, Brian SR Missouri 4' 8.62"
5 Wasem, Carter SR Nebraska 4' 8.22"
6 Heady, Mitchall SR Unattached 4' 6.68"
7 McElroy, Tim SR Fort Hays St. 4' 6.6"
8 Weber, Cody SR Hastings 4' 6.52"
9 Victor, Justin SO Coffeyville CC 4' 6.19"
10 Wickham, Garrett SR Hastings 4' 5.55"
11 Giesselmann, Matt SR Nebraska 4' 4.9"
12 Karlin, Brandon SR Nebraska-Kearney 4' 0.52"

Men's Men Javelin Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garton, MaCauley SR Missouri 5' 5.92"
2 Grissom, Hayes FR Johnson County CC 5' 4.59"
3 Kalisky, Tom SO Coffeyville CC 5' 1.48"
4 Rotering, Paul SR McPherson 5' 0.62"
5 Wyatt, Asa SR Missouri 4' 11.12"
6 Maxwell, Tyler SR South Dakota 4' 9.35"
7 Hitman, Daniel SR Kansas 4' 9.11"
8 Cantrell, Garrett SR Pittsburg St. 4' 8.9"
9 Hughes, Calvin SR Pittsburg St. 4' 6.17"
10 Farnow, Adam SR Pittsburg St. 4' 5.88"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Russell, Scott SR Unattached 6' 8.6"
2 Swanepoel, Johannes SR Kansas 6' 2.51"
3 Beeler, Mike SR Pittsburg St. 5' 9.88"
4 Mazanec, Trent SR Shocker Track Club 5' 9.01"
5 Hetzendorf, John SR Shocker Track Club 5' 6.8"
6 Boulanger, Cory SR Kansas State 5' 5.84"
7 Braman, Austin SR Nebraska 5' 5.78"
8 Rizzo, Jon SR Wichita State 5' 5.37"
9 Vaughn, Jesse SR Kansas 5' 4.68"
10 Hartung, Ivan SR Kansas State 5' 4.48"

M jav   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Granillo, Tony SR Unattached 4' 4.06"
2 Whitaker, Ser SR Missouri 4' 3.88"
3 Gilman, Tim SR Missouri 4' 3.16"
4 Walford, Teran SR Nebraska 3' 11.64"
5 Connealy, Jacob SR Benedictine (Kan.) 3' 9.48"
6 Barrefors, Bjorn SR Nebraska 3' 7.88"
7 Anderson, John SR Hannibal-LaGrange 3' 5.25"
8 Menzie, Robert SR Sioux Falls 2' 11.12"
9 Simon, Dan SR Wis.-Milwaukee 2' 10.66"
10 Majerus, Taylor SR Sioux Falls 2' 10.19"
11 Leonard, Jon SR Missouri Valley 2' 4.04"

Men's Javelin Throw High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 beird, jimmy SO Oak Park 4' 3.45"
2 Henderson, Zach SR Topeka-Seaman 4' 2.32"
3 Yoxall, Alex SO Minneapolis 4' 2.23"
4 Romero, Manny SR Lawrence 4' 2.1"
5 Liby, Nathan SO Salina South 3' 11.87"
6 Ahlgren, Ryan JR Olathe-East 3' 10.05"
7 Silkman, David SR Bishop Miege 3' 9.63"
8 Blazevic, John JR Olathe-East 3' 9.62"
9 Pirotte, Nick JR Shawnee Mission East 3' 9.42"
10 Perry, Damien SO Lansing 3' 6.44"
11 Muckenthaler, Parker SO Mill Valley 3' 5.01"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Griffin, Garrett SR Louisburg 5' 3.38"
2 Holmes, Tyson SR Shawnee Heights 4' 8.35"
3 Reimer, Dylan SR Meade 4' 6.93"
4 Webb, Derek SR Eudora 4' 6.83"
5 Murrell, Ben SR Ellsworth 4' 5.43"
6 Grove, Dylan SR Republic County 4' 5.05"
7 HENN, ANDREW SO Paola 4' 4.95"
8 Songster, Trenton SR Mulvane 4' 4.93"
9 Rubendall, Jon SR Lansing 4' 3.67"
10 Pinkelman, Eric SR Shawnee Mission Northwest 4' 3.56"
11 Leininger, Alex SR Shawnee Mission West 3' 11.17"
12 Mindez, Jake SR Baldwin 3' 6.18"

Women's Women 100m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thomas, Reyare SO Iowa Central CC 11.45
2 Kimpel, Dominique FR Iowa Central CC 11.48
3 Daniels, Paris SR Kansas 11.52
4 Burchell, Remona FR Butler County CC 11.74
5 Weekes, Mara SR Nebraska 11.82
6 Geubelle, Andrea SR Kansas 11.83
7 Keys, Alisha SR Kansas 11.91
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kimpel, Dominique FR Iowa Central CC 11.39
2 Geubelle, Andrea SR Kansas 11.72
3 Butler, Rasheta SR Northern Illinois 12.02
4 Williams, Monaye SR Wichita State 12.03
5 Balogun, Munirat SR Jackson State 12.39
6 Niederklein, Abby SR Hastings 12.70
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Burchell, Remona FR Butler County CC 11.70
2 Dixon, Diamond SR Kansas 11.71
3 Mitchell, Janay SR Northern Illinois 11.92
4 Momo, Michelle SR UMKC 12.14
5 Cooper, Jazmine SR UMKC 12.26
6 Moyer, Dani SR Sioux Falls 12.40
7 Richardson, Chelsea SR UMKC 12.41
8 Smith, Nakiya FR Kansas City CC 12.49
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Keys, Alisha SR Kansas 11.80
2 King, Latoya SR Lincoln (Mo.) 11.95
3 Pruitt, Shamoya SR Wichita State 12.02
4 Moore, Toni-Ann SR Lincoln (Mo.) 12.14
5 Roberts, Christina SR South Dakota 12.58
6 Brady, Courtney SR Wichita State 12.90
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Thomas, Reyare SO Iowa Central CC 11.63
2 Nelson, Rosalyn SR Pittsburg St. 12.08
3 Beaumont, Nickeisha SR Lincoln (Mo.) 12.28
4 Borders, Chelsey SO Johnson County CC 12.33
5 Johnson, Kierra FR Dodge City CC 12.65
6 Toukan, Michelle SR Hastings 12.82
7 Olive, Danielle SR UMKC 12.87
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Daniels, Paris SR Kansas 11.31
2 Weekes, Mara SR Nebraska 11.69
3 Kellyman, Chanel SR Northern Illinois 11.75
4 McCarty, Breunna SR Nebraska 12.25
5 Bivins, Briana SR Wartburg 12.66

Women's Women 100m Dash Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Moore, LaShaunt'e SR Unattached 11.14
2 Asumnu, Gloria SR Nike 11.30
3 Okparaebo, Ezinne SR Norway 11.47
4 Mahan, Shayla SR Unattached 11.49
5 Facey, Simone SR Reebok 11.50
6 Pierre, Barbara SR Adidas 11.52
7 Harrigan, Tahesia SR Unattached 11.83

Women's 100m Dash High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 VALENTINE, TIANNA SR Hazelwood East 11.66
2 Chaney, Peyton SR Nerinx Hall 11.73
3 McCoy, Jazmin JR North Kansas City 12.07
4 Bingaman, Clare SR Shawnee Mission South 12.46
5 Thomas, Jasmine SO Olathe-East 12.47
6 CORHN, KRYSTAL SR Topeka 12.49
7 Wilson, Mandy SR Kaw Valley 12.51
8 Aguiar, Toni SR Shawnee Mission East 12.68
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Aguiar, Toni SR Shawnee Mission East 12.50
2 Lee, Kristian SR Kansas City-Piper 12.61
3 Ross, Samahj SO Topeka-Highland Park 12.69
4 Stovall, Jewel SR Lincoln College Prep 12.71
5 Morgan, Kaylee SR Carthage 12.73
6 Box, Dominique JR Olathe-North 12.80
7 Edmonds, Dakkota SR Basehor-Linwood 12.88
8 Wathup, Jade FR Kansas City-Bishop Ward 13.42
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 McCoy, Jazmin JR North Kansas City 12.07
2 Wheeler, Waynieka JR William Chrisman 12.52
3 Kinnamon, Kaley SR McPherson 12.65
4 Mitchell, Kim SR Eureka 12.65
5 Martin, Kyla SO Gardner-Edgerton 12.83
6 Bingaman, Nora SR Shawnee Mission South 12.87
7 Lee, Aliyah FR Oak Park 13.06
8 Bright, Kennedy FR St. Teresa's Academy 13.42
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Chaney, Peyton SR Nerinx Hall 11.75
2 Isom, Alex JR Nerinx Hall 12.50
3 Marshall, Tori FR DeSoto 12.56
4 Lane, Khadijah SR Lawrence-Free State 12.68
5 McWoods, Bria SR Kirkwood 12.84
6 Jackson, Helima SO Lincoln College Prep 13.01
7 Alexander, Alexis SO Kansas City-Turner 13.08
8 Smith, Delores SR Topeka-Highland Park 13.21
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 VALENTINE, TIANNA SR Hazelwood East 11.91
2 Thomas, Jasmine SO Olathe-East 12.25
3 Wilson, Mandy SR Kaw Valley 12.42
4 Annelus, Angerlene FR Grandview 12.51
5 Hall, Gabby FR Blue Springs 12.66
6 Mathis, Rashayla JR Leavenworth 13.06
7 Boston, Denisha JR Raytown 13.12
8 Smith, Tiffany FR Topeka-Highland Park 13.49
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 CORHN, KRYSTAL SR Topeka 12.30
2 Bingaman, Clare SR Shawnee Mission South 12.42
3 Lindsey, Leslie SR Olathe-Northwest 12.53
4 Engle, Natalie SO Goddard Eisenhower 12.66
5 Bartlett, Marli SR O'Hara 12.93
6 Childs, Skye JR Leavenworth 12.99
7 Needham, Taylor SO Cheney 13.03
8 Jacobs, Lauren SR Hutchinson 13.26

Women's Women 200m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Keys, Alisha SR Kansas 24.36
2 King, Latoya SR Lincoln (Mo.) 24.42
3 Burchell, Remona FR Butler County CC 24.50
4 Mitchell, Janay SR Northern Illinois 24.61
5 Kellyman, Chanel SR Northern Illinois 24.77
6 Butler, Rasheta SR Northern Illinois 25.21
7 Morrison, Nevada SR Wartburg 25.47
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Keys, Alisha SR Kansas 24.10
2 Keane, Tamara SR Lincoln (Mo.) 25.18
3 Reed, Tiarra FR Neosho County CC 26.25
4 Johnson, Jenea SR Lincoln (Mo.) 26.95
5 Dennis, Andrea SR Oklahoma Christian 27.12
6 Smith, Nakiya FR Kansas City CC -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Morris, Denesha SR Kansas 24.23
2 King, Latoya SR Lincoln (Mo.) 24.40
3 Morrison, Nevada SR Wartburg 24.83
4 Sanders, Raina SR Jackson State 24.88
5 Marisette, Marqueita SR Emporia St. 25.74
6 King, Carmen SR Emporia St. 25.84
7 Roberts, Christina SR South Dakota 26.09
8 Parnell, Porche SR Hastings 26.16
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Burchell, Remona FR Butler County CC 24.45
2 Mitchell, Janay SR Northern Illinois 24.68
3 Burt, Faith SR Wartburg 25.26
4 Gant, Sierra SR Missouri 25.31
5 Taylor, Whitney SR Fort Hays St. 25.84
6 Pickens, Lauren SR UNAT-Wichita State 27.00
7 Cowan, Maegan SR Oklahoma Christian 27.05
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kellyman, Chanel SR Northern Illinois 24.43
2 Butler, Rasheta SR Northern Illinois 24.83
3 Morrison, Skye SR Wartburg 24.99
4 Momo, Michelle SR UMKC 25.50
5 Jacobs, Jackie SR Emporia St. 25.59
6 Niederklein, Abby SR Hastings 26.21
7 Brady, Courtney SR Wichita State 26.49

F 200   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 25.99
2 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 26.10
3 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 26.43
4 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 27.91
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 25.02
2 Whitson, Morgan SR Missouri 26.45
3 Caines, Amanda SR Kansas 27.33

Women's Women 400m Dash Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Trotter, DeeDee SR Saucony 50.94
2 Dixon, Diamond SR Kansas 51.80
3 Wineberg, Mary SR New York Athletic Club 52.10
4 Faun Dorr, Wendy SR Oxygen Energy 4 53.13
5 Hargrove, Monica SR Under Armour 53.63
6 Anderson, Nikesha SR Unattached 54.18
7 Woods, Shareece SR Unattached 55.72

Women's Women 400m Dash College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Washington, Taylor SR Kansas 54.37
2 Sanders, Raina SR Jackson State 55.52
3 Kregel, Kendra SR Wartburg 57.33
4 Marisette, Marqueita SR Emporia St. 57.90
5 Giles, Kiara SR Wichita State 57.94
6 Kelly, Dereka SR Lincoln (Mo.) 58.00
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kelly, Dereka SR Lincoln (Mo.) 57.37
2 Dickey, Hillary SR Pittsburg St. 58.31
3 Andjelkovic, Jelena SR Nebraska 58.33
4 Lewis, Sade FR Coffeyville CC 1:00.01
5 Olive, Danielle SR UMKC 1:00.40
6 Taylor, Sakia SR UMKC 1:01.08
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Sanders, Raina SR Jackson State 55.01
2 Cronin, Julie SR Northern Illinois 58.82
3 Stevenson, Taalor SR Missouri 59.05
4 Cheeseman, Rachael SR Wartburg 59.69
5 Scott, Autumn SR UMKC 59.97
6 Garvey, Hillary FR North Iowa Area CC 1:00.93
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Giles, Kiara SR Wichita State 57.72
2 Marisette, Marqueita SR Emporia St. 57.96
3 Taylor, Whitney SR Fort Hays St. 58.82
4 Chambers, Brittany SR South Dakota 59.93
5 Bailey, Deonna SR Jackson State 1:00.36
6 Miller, Erica SR Northern Illinois 1:00.64
7 Hyronimus, Anna SR South Dakota 1:00.77
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Daniels, Paris SR Kansas 53.88
2 Kregel, Kendra SR Wartburg 57.27
3 Garrett, Alyssa SR Oklahoma Christian 1:00.14
4 Pickens, Lauren SR UNAT-Wichita State 1:01.58
5 Willis, Marriah SR Graceland 1:03.07
6 Botello, Elena FR Pratt CC 1:05.41
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Washington, Taylor SR Kansas 54.40
2 Scott, Bethany SR Unattached 56.62
3 Edmond, Tanesha SO North Iowa Area CC 58.12
4 Rollins, Veronica SR UMKC 58.77
5 Keller, Kara SR Grand View 59.29
6 Jackson, Abby SR Hastings 59.64
7 Muhlenbruch, Abby FR North Iowa Area CC 1:03.27

Women's 400m Dash High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adams, Whitney JR Francis Howell 55.28
2 Nichols, Clara SR Millard South 56.07
3 Chaney, Peyton SR Nerinx Hall 56.65
4 Hutton, Ashanti FR Bishop Miege 57.06
5 Bingham, Caroline FR Maranatha Academy 58.28
6 Yetter, Gavyn SR Shawnee Heights 58.72
7 Oak, Lexie SR St. Pius X (Kansas City) 58.95
8 Wilson, Mandy SR Kaw Valley 59.26
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Chaney, Peyton SR Nerinx Hall 57.87
2 Wilson, Mandy SR Kaw Valley 59.86
3 Gibson, Mary SO St. Teresa's Academy 1:01.30
4 Zollman, Casey SR Liberty 1:02.24
5 Stovall, Jewel SR Lincoln College Prep 1:03.24
6 Goldsberry, Jessica SR Staley 1:03.54
7 Lane, Erika JR Topeka-Washburn Rural 1:03.65
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bingham, Caroline FR Maranatha Academy 59.00
2 Yetter, Gavyn SR Shawnee Heights 59.25
3 Oak, Lexie SR St. Pius X (Kansas City) 1:00.07
4 Bethune, Chantel SR University City 1:00.80
5 Martin, Trudy SO Staley 1:01.85
6 Kearney, Meghan FR Notre Dame de Sion 1:02.67
7 Lee, Aliyah FR Oak Park 1:04.08
8 Lister, Tracy SR Topeka-Seaman 1:05.37
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hutton, Ashanti FR Bishop Miege 57.71
2 Engle, Natalie SO Goddard Eisenhower 1:00.61
3 Knoche, Taylor SO Francis Howell 1:01.97
4 Rodney, Brady SO Central (St. Joseph) 1:02.39
5 Baker, Malika JR Lansing 1:03.37
6 Davis, Lindsay SO Lansing 1:06.26
7 Steele, Elisa JR Kirkwood -
8 Andersen, Morgan SO Blair -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nichols, Clara SR Millard South 57.33
2 Schultz, Conner JR Riverside 1:01.02
3 Isom, Alex JR Nerinx Hall 1:02.10
4 Boone, Olivia SR OP-Blue Valley West 1:02.23
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Adams, Whitney JR Francis Howell 57.12
2 Hall, Gabby FR Blue Springs 1:00.57
3 Needham, Taylor SO Cheney 1:01.47
4 Dunn, Abby SR Shawnee Mission East 1:02.29
5 Ogle, Hilary SO Festus 1:04.05
6 Hellwege, Megan SO Kirkwood 1:04.20
7 Heinen, Maddy FR OP-Blue Valley West 1:04.48
8 Cummins, Azah FR Kansas City-Bishop Ward -

F 800   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 2:17.44
2 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 2:18.08
3 Whitson, Morgan SR Missouri 2:33.07
4 Roehrig, Liz SR Unattached 2:33.85
5 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 2:33.87
6 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 2:36.00
7 Caines, Amanda SR Kansas 2:36.22

Women's 800m Run High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sullivan, Bailey SO Lawrence-Free State 2:20.35
2 Tuck, Katie JR Smithville 2:21.37
3 Harrell, Lauren FR Maranatha Academy 2:23.20
4 Baker, Nashia JR Lansing 2:23.63
5 Quinlan, Grace SO Shawnee Mission East 2:25.06
6 Monsees, Sabrina FR Winnetonka 2:25.23
7 Schultz, Conner JR Riverside 2:25.41
8 Hailes, Lindsey SO OP-Blue Valley West 2:27.16
9 Dunbar, Mackenzie JR Riverton 2:27.24
10 Lee, Nichol SO Clinton 2:29.00
11 Hines, Emily SO Olathe-North 2:33.28
12 Kiefer, Alexis SR Farmington 2:40.35
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Church, Anna SR Bishop Miege 2:16.44
2 Maguire, Lane JR St. Teresa's Academy 2:17.27
3 Taylor, Marie JR Liberty 2:18.64
4 Ruckman, Sara SR Truman 2:18.68
5 Miller, Hanna JR Savannah 2:19.88
6 Kearney, Meghan FR Notre Dame de Sion 2:20.35
7 Dickerson, Taylor SR Jackson 2:20.42
8 Kidd, Janell JR Sunrise Christian Academy 2:22.86
9 Danaher, Shannon SR Blue Springs 2:25.74
10 Kempfer, Jamie SO Festus 2:26.17
11 McNeel, Jessie SR Eureka 2:27.26
12 Schulz, Taylor SR Eureka 2:33.62
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cash, Alli JR Shawnee Mission West 2:13.99
2 Long, Hannah FR Eureka 2:14.11
3 Horton, Jahnell SR Evanston Township 2:14.27
4 Topham, Rebekah FR Griswold 2:16.50
5 Woitzel, Morgan SR Millard South 2:16.98
6 Montoya, Maggie JR Rogers 2:17.18
7 Richardson, Hannah SR Kirkwood 2:18.68
8 Coppinger, Courtney JR St. Teresa's Academy 2:19.46
9 Ruder, Heather JR Hays-TMP-Marian 2:20.89
10 Donnelly, Mary Frances SR Notre Dame de Sion 2:21.20
11 Anthony, Mariah JR Lansing 2:25.60
12 Halamicek, Valeska JR Francis Howell 2:29.78

Women's Women 800m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Chapman, Danielle SR Wichita State 2:07.16
2 Cronin, Rebecca SR Northern Illinois 2:08.94
3 Wilson, Shayla SR Kansas 2:10.12
4 Hamik, Erica SR Nebraska 2:11.47
5 Wachter, Landon SR Missouri 2:11.94
6 Christensen, Corinne SR Kansas 2:13.15
7 Rich, Maddy SR Kansas 2:15.33
8 Mona, Katelyn SR Emporia St. 2:16.03

Women's Women 800m Run Unseeded College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Michelle SO Johnson County CC 2:23.15
2 Nielsen, Jasmine SR Grand View 2:26.48
3 Loveland, Dana SR Baker 2:28.18
4 Botello, Elena FR Pratt CC 2:30.50
5 Farrell, Alyssa FR Pratt CC 2:30.52
6 Penner, Julie SR Sterling 2:31.99
7 Baker, Bayleigh SR Sterling 2:35.05
8 Stine-Melgares, Susan SR Team Body First 2:39.18
9 Dunigan, Erica SR Southwestern (Kan.) 2:43.48
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hug, Renee SR NW Missouri 2:22.36
2 Nelson, Darcy FR North Iowa Area CC 2:22.97
3 Masai, Fiona FR Butler County CC 2:23.00
4 McFayden, Allison SR Grand View 2:25.07
5 Gross, Theresa SR Benedictine (Kan.) 2:25.97
6 Visoso, Maricarmen FR Cowley County CC 2:26.09
7 Roberts, Kelly FR Cowley County CC 2:27.53
8 Money, Mychala SR Southwestern (Kan.) 2:31.54
9 Davis, Tara SR Kansas Wesleyan 2:32.87
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McCormick, Bridgette SR Pittsburg St. 2:18.05
2 Henderson, Katelyn SR Pittsburg St. 2:18.37
3 Scott, Autumn SR UMKC 2:18.73
4 Mapson, Sean'e SO Cloud County CC 2:18.83
5 Epps, Casey SR Pittsburg St. 2:19.04
6 Turpin, Ashley SR Fort Hays St. 2:19.54
7 Osborne, Kassie SR Missouri S&T 2:19.73
8 Cronin, Julie SR Northern Illinois 2:20.06
9 Gourdet, Juliette SO Butler County CC 2:21.34
10 Minnick, Anna SR Nebraska 2:23.49
11 Barber, Anna SR Kansas 2:23.50
12 Wells, Kaitlyn SR Nebraska-Kearney 2:23.53
13 Messer, Emilee SR Benedictine (Kan.) 2:26.69
14 Hunt, Cori SR Southwestern (Kan.) 2:32.68
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bongers, Marissa SR Nebraska-Kearney 2:14.89
2 Szczublewski, Sam SR Fort Hays St. 2:16.59
3 Canning, Kristin SR Wartburg 2:16.83
4 Ortega, Jordan SR Fort Hays St. 2:18.52
5 Luckel, Elizabeth SR Southwest Baptist 2:18.73
6 Boettger, Raven SR Fort Hays St. 2:20.04
7 Linnebur, Jillian SR Sterling 2:21.35
8 Fisher, Karissa SR Southwest Baptist 2:21.40
9 Rollins, Veronica SR UMKC 2:21.40
10 Higgins, Suzanne SR Nebraska 2:26.56
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Andjelkovic, Jelena SR Nebraska 2:14.30
2 Temaat, Kaley SR Pittsburg St. 2:15.05
3 Mullen, Kristie SR South Dakota 2:15.62
4 Gannon, Angel SR UMKC 2:15.62
5 Adkins, Kaly SR Wartburg 2:15.92
6 Newman, Natalie SR South Dakota 2:16.02
7 Schuette, Kristi SR Wis.-Milwaukee 2:16.54
8 Cochrane, Karly SR Wartburg 2:17.19
9 Chrisman, Chelsea SR Missouri 2:17.55
10 Kruse, Paige SR Missouri S&T 2:21.06
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morrison, Nevada SR Wartburg 2:10.39
2 Adderley, Te'shon SO Iowa Central CC 2:10.78
3 Grooters, Ellie SR Nebraska 2:13.16
4 Ross, Alison SR Missouri 2:14.19
5 Burr, Jamie SR Northern Illinois 2:15.20
6 Hanson, Erika SR Wis.-Milwaukee 2:15.53
7 Keller, Kara SR Grand View 2:15.62
8 Urban, Alexa SR UC-Colo. Spgs. 2:15.66
9 Callaway, Amanda SR Pittsburg St. 2:18.19

Women's Women 1500m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dunne, Amanda SR Saucony 4:21.68
2 Stowe, Rebeka SR Kansas 4:22.50
3 Williams, Twishana SR Lincoln (Mo.) 4:28.40
4 Mona, Katelyn SR Emporia St. 4:29.00
5 Reida, Elizabeth SR Missouri 4:29.96
6 Christensen, Corinne SR Kansas 4:37.50
7 Thompson, Kathleen SR Kansas 4:38.67
8 Harris, Brooke SR Nebraska-Kearney 4:47.52

Women's Women 1500m Run Unseeded College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Speaks, Hana SR NW Missouri 5:06.14
2 Johnson, Lindsay FR Cowley County CC 5:07.65
3 Resh, Vanessa FR Cloud County CC 5:08.49
4 Chestnut, Annelle SR Kansas State 5:08.87
5 Brown, Lindsey SR Baker 5:11.07
6 Zuniga, Konnie FR Cowley County CC 5:11.62
7 Cathcart, Briana SR Southwestern (Kan.) 5:11.84
8 Stanbrough, Jenna SR Baker 5:22.00
9 Coffman, Mallorie SR Southwestern (Kan.) 5:37.73
10 Belone, Christina SR Haskell Indian 5:47.30
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rosario, Leslie FR Neosho County CC 4:47.57
2 Robish, Kelsey SR South Dakota 4:50.10
3 Spencer, Taylor SR UMKC 4:50.32
4 Herbert, Anne SR NW Missouri 4:53.92
5 Nelson, Alex SR Fort Hays St. 4:56.64
6 Lindemann, Alexis SR Southwest Baptist 4:56.97
7 Gaughan, Kylie SR Fort Hays St. 4:59.50
8 Brady, Mandy SR Southwest Baptist 5:00.68
9 Caldwell, Melody SR Midwestern St. 5:01.38
10 Lanoy, Jessalyn SO Cowley County CC 5:02.05
11 Schaller, Marie SR Fort Hays St. 5:02.70
12 Frey, Aspen SR McPherson 5:10.13
13 Maddux, Courtney SR Emporia St. 5:17.96
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Heidi SR NW Missouri 4:48.44
2 Hill, Carman SR Fort Hays St. 4:49.49
3 Woodruff, Taylor SR NW Missouri 4:49.89
4 McClure, Krenda SR Southwest Baptist 4:51.43
5 Thomas, Jessica FR Johnson County CC 4:56.83
6 Hallam, Cassandra SR Oklahoma Christian 4:57.29
7 Walker, Amber SR East Central 5:01.09
8 Whitetree, Tsianina SO Allen County CC 5:04.55
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ratermann, Anne SR Truman State 4:38.01
2 Wood, Courtney SR Missouri 4:39.04
3 Unruh, Ashley SR Sioux Falls 4:42.31
4 Giese, Ashleigh SR South Dakota 4:44.15
5 Allen, Ragan SR Kansas 4:44.49
6 Miller, Carol SR South Dakota 4:47.32
7 Effinger, Maria FR Unattached 4:47.41
8 Woller, Sammy SR Wis.-Milwaukee 4:47.99
9 Seiwald, Sara SR Kansas 4:49.00
10 Stahl, Siara SR UMKC 4:56.34

Women's 1600m Run High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Balch, Kaelyn JR Wichita-Bishop Carroll 5:18.66
2 Maguire, Lane JR St. Teresa's Academy 5:22.65
3 Franklin, Olivia FR Kearney 5:23.39
4 Harris, Emily SR Farmington 5:26.54
5 Murata, Leah JR Horton 5:28.49
6 Kernodle, Sada FR Shawnee Mission North 5:28.98
7 Cunningham, Megan JR Eureka 5:31.54
8 Watkins, Kassidy FR Maize 5:31.75
9 Schulz, Taylor SR Eureka 5:33.16
10 WAGEMAKER, EMILY SR Topeka 5:35.19
11 McCarthy, Lauren SO Shawnee Mission South 5:40.80
12 Smith, Molly SR Shawnee Mission West 5:43.61
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tuck, Katie JR Smithville 5:11.65
2 Krause, Leah SR Francis Howell 5:13.15
3 Sitzes, Katherine SR Farmington 5:13.72
4 Hicks, Maci SR Tri County 5:16.29
5 Sumner, Angie SR Eureka 5:19.43
6 DeVries, Hannah SR North Kansas City 5:20.92
7 Robinson, Lynn SR Lawrence-Free State 5:21.64
8 McDannold, Brenna JR Olathe-East 5:22.20
9 Donnelly, Mary Frances SR Notre Dame de Sion 5:26.08
10 Miller, Hanna JR Savannah 5:29.93
11 Anthony, Mariah JR Lansing 5:31.82
12 Oropeza, Frankie SO Kansas City-Bishop Ward 5:59.24
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cash, Alli JR Shawnee Mission West 4:50.71
2 Topham, Rebekah FR Griswold 4:53.37
3 Long, Hannah FR Eureka 4:53.45
4 Bates, Heather JR Discovery Canyon 4:56.57
5 Nightingale, Samantha SR Blue Springs South 4:57.63
6 Schroeder, Alaina SO Manhattan 5:09.79
7 Ruder, Heather JR Hays-TMP-Marian 5:10.70
8 Wedekind, Morgan JR Valley Center 5:13.09
9 Taylor, Marie JR Liberty 5:13.40
10 Lee, Nichol SO Clinton 5:13.77
11 Richardson, Hannah SR Kirkwood 5:13.96
12 Reina, Valerie SR Har-Ber 5:16.36
13 Dickerson, Taylor SR Jackson 5:20.34
14 Eichkorn, Amber SR Wichita-North 5:26.46

Women's Women 3000m Run College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Turcotte, Tessa SR Kansas 10:08.45
2 Gompers, Annika SR Unattached 10:09.02
3 Krezonoski, Michelle SR Midwestern St. 10:30.63
4 Plambeck, Sarah SR Nebraska 10:32.13
5 Quillin, Marissa SR Wichita State 10:43.83
6 Moase, Alex SR Pittsburg St. 10:45.04
7 Hernandez, Noemi SR Oklahoma Christian 10:58.68
8 Krezonoski, Kim SR Midwestern St. 11:01.77
9 Budder, Talisa SR Haskell Indian 11:05.97

Women's Women 5000m Run College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nyandwi, Ebeissa FR Iowa Central CC 18:01.35
2 Miller, Jodi FR Iowa Central CC 18:07.00
3 Esry, Jordan SR NW Missouri 18:15.39
4 Graves, Kylie SR Wichita State 18:24.26
5 McLeod, Kaitlyn SR Wichita State 18:26.99
6 Sandoval, Veronica SR UC-Colo. Spgs. 18:28.69
7 Jaqua, Lauren SR Baker 18:33.17
8 Westervelt, Brianna SR Unattached 18:41.30
9 Doss, Meg SR UMKC 18:54.42
10 Adams, Briana SR Nebraska-Kearney 18:59.21
11 Wiegers, Devin SR Kansas 19:04.82
12 Janssen, Katie SR Northern Illinois 19:09.03
13 Hallam, Jacqueline SR Oklahoma Christian 20:23.33
14 Sesemann, Erin SR Oklahoma Christian 20:43.91
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williams, Twishana SR Lincoln (Mo.) 16:58.87
2 Arnold, Jordan SR Friends 17:08.02
3 Birru, Obsie SR Grand View 17:23.94
4 Summey, Faith FR Unattached 17:35.95
5 Priebe, Maggie SR Missouri 17:38.73
6 Grauel, Karen SR Truman State 17:47.16
7 Tauscher, Liza SR Kansas 17:48.24
8 Flores, Ashley SR Midwestern St. 17:49.34
9 Brandli, Jessica SR South Dakota 17:50.27
10 Hrdlicka, Kayli SR NW Missouri 17:53.53
11 Bonte, Aimee SR Missouri 17:54.10
12 Brown, Courtney FR Unattached 17:57.04
13 Kilwein, Kyra SR Kansas 18:21.31
14 Hines, Heidi SR Fort Hays St. 18:38.77
15 Ostrem, Kristen SR Evangel 18:41.52
16 Waller, Britni SR South Dakota 18:51.24
17 McAuley, Claire SR Northern Illinois 18:59.68

F 100h   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Caines, Amanda SR Kansas 16.68
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 14.57
2 Whitson, Morgan SR Missouri 15.44
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 15.58
2 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 16.47
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 14.14
2 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 15.09

Women's Women 100m Hurdles College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Richardson, Ladonna SR Lincoln (Mo.) 13.49
2 Andric, Mila SR Nebraska 13.65
3 Frye, Roneisha SR Northern Illinois 13.69
4 James, Anna-Kay SR Lincoln (Mo.) 13.74
5 Morerod, Natalie SR Wichita State 13.74
6 Friesen, Tanya SR Wichita State 13.98
7 Brown, Briana SR Jackson State 14.32
8 Asigby, Fiona SR Unattached -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Richardson, Ladonna SR Lincoln (Mo.) 13.66
2 James, Anna-Kay SR Lincoln (Mo.) 13.93
3 Brown, Briana SR Jackson State 14.27
4 Kwarula, Sharon FR Iowa Central CC 14.98
5 Clarke, Tansha SR South Dakota 15.28
6 Ford, Javona SO Iowa Central CC 15.60
7 Sawtelle, Katlin SR Sioux Falls 15.61
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Asigby, Fiona SR Unattached 14.00
2 Steplight, Shawanna SO Iowa Central CC 14.30
3 Fleharty, Kristen SR Fort Hays St. 14.54
4 Johnson, Dashonda FR Dodge City CC 15.70
5 Ervin, Molly SR South Dakota 15.81
6 Zeiner, Julia SR Kansas State 16.11
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Andric, Mila SR Nebraska 14.01
2 Okonkwo, Chiamaka SR Wis.-Milwaukee 14.43
3 Sorell, Witney SR Wichita State 14.81
4 Morris, Timmie SR Kansas 15.54
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Frye, Roneisha SR Northern Illinois 14.29
2 Kerekes, Greta SR Nebraska 14.40
3 Williams, Shanelle SR UMKC 14.57
4 Goods, Camesha SR Wartburg 14.91
5 Wetstein, Nikki SR Emporia St. 15.22
6 Wallace, Jackie SO Coffeyville CC 15.29
7 O'Grady, Katie SR Benedictine (Kan.) 15.70
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Morerod, Natalie SR Wichita State 14.19
2 Friesen, Tanya SR Wichita State 14.21
3 Andrews, Shanice SR Wichita State 14.44
4 Hart, Angela SR Kansas State 14.87
5 Gray, Shamela FR Coffeyville CC 14.92
6 Downing, Cassidy SR Wichita State 16.17
7 Darden, Sherri SO Dodge City CC 16.27

Women's Women 100m Hurdles Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Castlin, Kristi SR Adidas 12.87
2 James, Tiki SR Adidas 13.12
3 Ali, Nai SR Total Sports 13.25
4 DeLoach, Janay SR Nike 13.27
5 Idlette, LaVonne SR Nike 13.47
6 Barber, Aleesha SR Saucony 13.50
7 Kyung, Lee Yoen SR Korea 13.63
8 Wade, Bettie SR Nike 13.74

Women's 100m Hurdles High School   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Harmon-Thomas, Alexa SO Lawrence-Free State 14.45
2 Bamgbose, Margaret SR Evanston Township 14.77
3 Short, Mallory JR Rock Bridge 15.15
4 Kallenberger, Brittany SR Lee's Summit West 15.24
5 Parr, Shannon SR Kaw Valley 15.43
6 Borman, Breanne SR Festus 15.44
7 Osei, Crystal JR Shawnee Mission Northwest 15.47
8 Stumbaugh, Payton SO Har-Ber 15.75
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Osei, Crystal JR Shawnee Mission Northwest 15.61
2 Smith, Morgan SO Raymore-Peculiar 15.65
3 Lothamer, Lizzy JR Olathe-South 15.87
4 King, Laura SR Eureka 15.90
5 Evans, Skyler SO Central (St. Joseph) 16.27
6 Dabney, Gabbi FR Lawrence-Free State 16.37
7 Shook, Payton SO McPherson 16.63
8 Willliams, Kaylyn SR Olathe-East 16.92
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bamgbose, Margaret SR Evanston Township 15.07
2 Holm, Lauren JR Liberty 16.05
3 Lacy, Kelsey SR Abilene 16.28
4 Box, Dominique JR Olathe-North 16.31
5 Burns, Brandy JR Langdon-Fairfield 17.01
6 Highbarger, Talia SO Towanda-Circle 17.13
7 Stradinger, Chloe JR Shawnee Mission East 17.16
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Stumbaugh, Payton SO Har-Ber 15.00
2 Borman, Breanne SR Festus 15.30
3 Heidelberg, Kayla SR University City 15.79
4 Botley, Kierra SR Olathe-North 15.84
5 Kelly, Tyler JR Hazelwood West 16.02
6 Taiclet, Kendra SR Iola 16.47
7 Whisler, Madison JR St. Pius X (Kansas City) 17.13
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Short, Mallory JR Rock Bridge 15.35
2 Solomon, Amber SR Kirkwood 15.44
3 Surgeon, Alex SR Francis Howell 16.82
4 Wenger, Kelsi SR Topeka-Seaman 17.59
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Harmon-Thomas, Alexa SO Lawrence-Free State 14.61
2 Kallenberger, Brittany SR Lee's Summit West 15.16
3 Parr, Shannon SR Kaw Valley 15.39
4 Marquardt, Kaylee SR Liberty 15.62
5 Soucie, Taylor JR Osawatomie 15.65
6 Chapman, Chelsea SO Omaha South 15.81
7 Wells, Jaycee SR Topeka-Seaman 16.20
8 Janay, Johnson SR Leavenworth 17.05

Women's 300m Hurdles High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bamgbose, Margaret SR Evanston Township 42.35
2 Stumbaugh, Payton SO Har-Ber 44.87
3 Harmon-Thomas, Alexa SO Lawrence-Free State 44.93
4 Youngdoff, Alyson JR OP-Blue Valley Northwest 45.57
5 Smith, Morgan SO Raymore-Peculiar 46.47
6 Solomon, Amber SR Kirkwood 47.09
7 Tomasu, Lisa SR Maize 49.36
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Jaycee SR Topeka-Seaman 47.07
2 Holm, Lauren JR Liberty 47.76
3 Topham, Rebekah FR Griswold 47.81
4 Claybon, Taylor SO Gardner-Edgerton 48.16
5 Stradinger, Chloe JR Shawnee Mission East 48.25
6 Garbarino, Alexandra JR Garnett-Anderson County 49.08
7 Evans, Skyler SO Central (St. Joseph) 49.90
8 Burns, Brandy JR Langdon-Fairfield 51.09
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meyer, Alisha JR Truman 46.26
2 Willliams, Kaylyn SR Olathe-East 47.10
3 Pearson, Tessa JR Topeka-Washburn Rural 47.87
4 Lacy, Kelsey SR Abilene 48.38
5 Young, Seana FR Raytown 48.89
6 Stetzler, Brooke SR Blue Springs South 49.78
7 Goldsberry, Jessica SR Staley 50.47
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McWoods, Bria SR Kirkwood 46.54
2 Chapman, Chelsea SO Omaha South 46.76
3 Kelly, Tyler JR Hazelwood West 47.36
4 Marquardt, Kaylee SR Liberty 47.51
5 Botley, Kierra SR Olathe-North 48.32
6 Soucie, Taylor JR Osawatomie 48.44
7 Schrock, Madison JR Hutchinson 48.49
8 Barker, Alison SR Francis Howell 50.33
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lothamer, Lizzy JR Olathe-South 47.28
2 Schriever, Natalie SO Sullivan 48.60
3 Jackson, Quindara JR University City 48.86
4 Grant, Shaelyn JR Hazelwood West 48.86
5 Miller, Elise JR DeSoto 49.09
6 Whisler, Madison JR St. Pius X (Kansas City) 49.68
7 Kreutzer, Sammy SR Bucklin 51.70

Women's Women 400m Hurdles College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cumberbatch, Michelle SR Lincoln (Mo.) 58.75
2 Haye, Yanique SR Lincoln (Mo.) 59.01
3 Morerod, Natalie SR Wichita State 59.39
4 Andric, Mila SR Nebraska 1:01.26
5 Burrows, Calanetta SR Wis.-Milwaukee 1:01.28
6 Edmond, Tanesha SO North Iowa Area CC 1:01.73
7 Grooters, Ellie SR Nebraska 1:01.83
8 Butler, Rachel SR Nebraska 1:02.34
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Cumberbatch, Michelle SR Lincoln (Mo.) 1:00.72
2 Burrows, Calanetta SR Wis.-Milwaukee 1:02.90
3 Greenlaw, Sha Rone SR Missouri 1:03.63
4 Ballock, Emily SR Unattached 1:04.17
5 Milner, Erin SR Northern Illinois 1:06.06
6 Downing, Cassidy SR Wichita State 1:06.92
7 Gray, Shamela FR Coffeyville CC 1:07.38
8 Haberer, Stephanie SR Wartburg 1:07.52
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Andric, Mila SR Nebraska 1:01.10
2 Richardson, Ladonna SR Lincoln (Mo.) 1:03.19
3 Hart, Angela SR Kansas State 1:03.53
4 Scott, Bethany SR Unattached 1:03.60
5 Osborn, Audrey SR NW Missouri 1:03.90
6 Idolphine, Carole FR Butler County CC 1:07.21
7 Fagerlind, Rebecca SR Wartburg 1:09.02
8 Sponsel, Kristen SR Emporia St. 1:10.87
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Haye, Yanique SR Lincoln (Mo.) 1:00.60
2 Edmond, Tanesha SO North Iowa Area CC 1:02.30
3 Kwarula, Sharon FR Iowa Central CC 1:03.12
4 McAllister, Tashina SR Wartburg 1:03.88
5 Hart, Martisha FR Coffeyville CC 1:04.78
6 Thomas, Evan SR Jackson State 1:05.23
7 Anderson, Conner SR Sioux Falls 1:05.98
8 Morris, Timmie SR Kansas 1:06.12
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Morerod, Natalie SR Wichita State 1:00.47
2 Grooters, Ellie SR Nebraska 1:01.64
3 Butler, Rachel SR Nebraska 1:02.04
4 McCalla, Jenelle SR Northern Illinois 1:04.40
5 Bigby, Latesha FR Butler County CC 1:05.57
6 Maxey, Chelsea SR Wis.-Milwaukee 1:06.43
7 Brown, Briana SR Jackson State 1:09.14

Women's Women 3000m Steeplechase College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hudson, Meagan SR UNAT-Missouri Baptist 10:37.75
2 Poole, Brittany SR NW Missouri 10:54.60
3 Nero, Scarla SR Wichita State 11:10.87
4 Gaughan, Kylie SR Fort Hays St. 11:37.50
5 Fisher, Sadie SR Grand View 11:41.98
6 Robish, Kelsey SR South Dakota 11:44.79
7 Testa, Erica SR Pittsburg St. 11:48.05
8 Masai, Fiona FR Butler County CC 11:55.07
9 Callaway, Hillary SR Kansas Wesleyan 12:05.84
10 Condron, Laura FR Iowa Central CC 12:08.99
11 Nelson, Alex SR Fort Hays St. 12:17.92
12 Peterson, Kayla SO Johnson County CC 12:22.23
13 Hendrixson, Jennifer SR Southwestern (Kan.) 12:40.94
14 Renken, Rachel SR Friends 12:41.61

Women's 4 x 100m Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 University City A Chantel Bethune, Kayla Heidelberg,
Erica Murphy, Jordan Jennings
48.95
2 Olathe-East A Erica Ousley, Taiylor Sharp,
Kaylyn Willliams, Jasmine Thomas
49.20
3 Eureka A Kim Mitchell, Abbey Waddell,
Alana Hester, Laura King
49.40
4 Shawnee Mission South A Kailey Zvosec, Nora Bingaman,
Brooke Holmes, Clare Bingaman
49.60
5 Topeka A Whitney Holloman, Keauna King,
Krystal Corhn, Rhianna Maples
49.62
6 Lee's Summit North A Remy Abrought, Brielle Magee,
Kelsey Lewis, Aliyah Hakim
50.12
7 Lincoln College Prep A Ahmani Lewis, Helima Jackson,
Sha'Niya Roberts, Jewel Stovall
50.69
8 Rock Bridge A Sienna Trice, Madison Wipfler,
Hailey King, Christina Oyelola
51.36
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 University City A Chantel Bethune, Kayla Heidelberg,
Erica Murphy, Jordan Jennings
49.51
2 Rock Bridge A Sienna Trice, Madison Wipfler,
Hailey King, Christina Oyelola
50.65
3 Raytown A Shakala Butts, Seana Young,
Rashae Taylor, Denisha Boston
52.11
4 Kansas City-Washington A Marissa Henry, Doniesha Womack,
Markayla Tolefree, Ashley Rolls
52.82
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Shawnee Mission South A Kailey Zvosec, Nora Bingaman,
Brooke Holmes, Clare Bingaman
50.08
2 Bishop Miege A Sherlene Jones, Emily Meyers,
Anisa Moore, Ashanti Hutton
50.74
3 Kansas City-Piper A Madee Erwin, Tahje' Ochs,
Jordyn Tucker, Kristian Lee
50.92
4 Bennington A Lauren Montgomery, Danielle Nay,
Sarah Stratman, Paige Krahl
52.27
5 St. Teresa's Academy A Kennedy Bright, Mary Gibson,
Abby Dearth, Clare Mitchell
52.63
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Topeka A Whitney Holloman, Keauna King,
Krystal Corhn, Rhianna Maples
49.55
2 Olathe-North A Porsche Besler, Kierra Botley,
Drue Bailey, Dominique Box
51.05
3 Lawrence-Free State A Kayla Presswood, Khadijah Lane,
LaKeisha Wilson, Ana Tuicakau
51.65
4 Leavenworth A Rebekah Covington, Skye Childs,
Johnson Janay, Rashayla Mathis
51.86
5 Lansing A Alexis Miller, Savannah Baker,
Caitlyn Sasnett, Lindsay Davis
52.07
6 Hutchinson A Alliyah Gray, Latasha Scales,
Jenna Higgins, Lauren Jacobs
52.85
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Lee's Summit North A Remy Abrought, Brielle Magee,
Kelsey Lewis, Aliyah Hakim
49.94
2 Shawnee Mission Northwest A Sarah Hansen, Crystal Osei,
Bethany Vonada, Kristina Purinton
52.14
3 Carthage A Amy Keller, Sierra Barrett,
Amanda Shannon, Kaylee Morgan
52.19
4 Mill Valley A Mary Altman, McKenzie Schmitt,
Lauren Shurley, Whitney Hazlett
54.14
5 Randolph-Blue Valley A Annie Ross, Crystal Hoard,
Brittney Pfaff, Sierra Clark
56.62
Prelims Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-East A Erica Ousley, Taiylor Sharp,
Kaylyn Willliams, Jasmine Thomas
49.84
2 Lincoln College Prep A Ahmani Lewis, Helima Jackson,
Sha'Niya Roberts, Lauren Brown
50.17
3 Liberty A Emily Houck, Lauren Holm,
Danielle Coffer, Sharee Zombo
50.84
4 Blue Springs A Ronay Coleman, Tyonna Snow,
Jessica Lawson, Re'yven Lawrence
51.08
5 Raytown South A Shakiera Davis, Amber Baker,
Jaszlyn Jenkins, Jasmine West
51.88
6 O'Hara A Marli Bartlett, Amanda Hull,
Cydnee Reese, McKenzie Roberts
54.14
7 Kansas City-Wyandotte A Cordae McKelvy, Virlesahia Cox,
Destiny Cornish, Verlyssa Timms
55.54
Prelims Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Eureka A Kim Mitchell, Abbey Waddell,
Alana Hester, Laura King
49.46
2 Kirkwood A Taylor Frost, Linna Doty,
Jocelyn Payne, Bria McWoods
50.73
3 Topeka-Seaman A Tracy Lister, Tatyana Legette,
Jessi Hubach, Reegan Riner
51.45
4 Minneapolis A Riley Baker, Jacy Crosson,
Ashlyn Macy, Grace Peters
52.36
5 Lawrence A Amaiya Reeder, Marissa Pope,
Lily Abromeit, Jensen Edwards
53.29

Women's 4 x 100m Relay College/Open   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Kansas A Paris Daniels, Francine Simpson,
Denesha Morris, Diamond Dixon
44.32
2 Iowa Central CC A Javona Ford, Reyare Thomas,
Dominique Kimpel, Shawanna Steplight
45.58
3 Lincoln (Mo.) A Nickeisha Beaumont, Latoya King,
Toni-Ann Moore, Tamara Keane
46.22
4 Nebraska A Breunna McCarty, Mara Weekes,
Greta Kerekes, Monique Lewis
46.78
5 Wartburg A Faith Burt, Skye Morrison,
Briana Bivins, Nevada Morrison
46.87
6 UMKC A Shanelle Williams, Jazmine Cooper,
Chelsea Richardson, Michelle Momo
47.09
7 Pittsburg St. A Jalexis Peterson, Bridgette Kendricks,
Ramie Grayson, Rosalyn Nelson
47.39
8 Jackson State A Evan Thomas, Raina Sanders,
Briana Brown, Munirat Balogun
48.21
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Wartburg A Faith Burt, Skye Morrison,
Sarah Boraas, Nevada Morrison
47.14
2 Pittsburg St. A Jalexis Peterson, Bridgette Kendricks,
Ramie Grayson, Rosalyn Nelson
47.42
3 Jackson State A Evan Thomas, Raina Sanders,
Briana Brown, Munirat Balogun
48.04
4 South Dakota A Christina Roberts, Tansha Clarke,
Brittany Chambers, Molly Ervin
49.03
5 Hastings A Michelle Toukan, Porche Parnell,
Justine Dethlefs, Abby Niederklein
49.88
6 Highland CC A Randi Blaser, Courtney Frady,
Samantha Meisenheimer, Keidra Wade
50.61
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Kansas A Alisha Keys, Francine Simpson,
Denesha Morris, Diamond Dixon
45.14
2 Nebraska A Breunna McCarty, Mara Weekes,
Greta Kerekes, Monique Lewis
46.98
3 Sioux Falls A Holly Suss, Mel Kroupa,
Leah Wensmann, Dani Moyer
48.69
4 Johnson County CC A Ashley Reid, Chelsey Borders,
Kaylee Eklund, Maisha Mitchell
49.15
5 Coffeyville CC A Alexis Deason, Jerika Budgett,
Jackie Wallace, Sade Lewis
49.15
6 Graceland A Zakia Hart, Jaymie Willis,
Marriah Willis, Jamie Whitfield
50.59
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 UMKC A Shanelle Williams, Jazmine Cooper,
Chelsea Richardson, Michelle Momo
47.17
2 Emporia St. A Marqueita Marisette, Jackie Jacobs,
Nikki Wetstein, Carmen King
48.68
3 Dodge City CC A Dashonda Johnson, Stephanie Caro,
Sherri Darden, Kierra Johnson
49.29
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Iowa Central CC A Javona Ford, Reyare Thomas,
Dominique Kimpel, Shawanna Steplight
46.29
2 Lincoln (Mo.) A Nickeisha Beaumont, Latoya King,
Toni-Ann Moore, Anna-Kay James
46.39
3 Missouri A Lauren Flaker, Cara Forte,
Sierra Gant, Sha Rone Greenlaw
48.13
4 Wis.-Milwaukee A Chiamaka Okonkwo, Lauren Grant,
Calanetta Burrows, Chelsea Maxey
48.15
5 Oklahoma Christian A Maegan Cowan, Andrea Dennis,
Somer Helms, Alyssa Garrett
51.33

Women's 4 x 200m Relay High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Leavenworth A Skye Childs, Johnson Janay,
Anna Hernandez, Rashayla Mathis
1:50.62
2 Lawrence-Free State A Kayla Presswood, Khadijah Lane,
Ana Tuicakau, Courtney Huffman
1:51.53
3 Raytown South A Shakiera Davis, Amber Baker,
Jaszlyn Jenkins, Jasmine West
1:51.93
4 Kansas City-Washington A Marissa Henry, Doniesha Womack,
Markaela Moore, Ashley Rolls
1:52.09
5 Mulvane A Amber Allen, Aubree Burkhart,
Kasandra Melick, Alex Allen
1:52.36
6 Shawnee Mission Northwest A Sarah Hansen, Kristina Purinton,
Bethany Vonada, Crystal Osei
1:52.58
7 Hutchinson A Alliyah Gray, Latasha Scales,
Jenna Higgins, Lauren Jacobs
1:54.19
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lincoln College Prep A Ahmani Lewis, Helima Jackson,
Jewel Stovall, Lauren Brown
1:46.10
2 Grandview A Jennis Okwara, Hanah Rutherford,
Victoria Coleman, Angerlene Annelus
1:46.94
3 Rock Bridge A Sienna Trice, Hailey King,
Christina Oyelola, Makayla Jones
1:47.95
4 OP-Blue Valley West A Maddy Heinen, Derian Taylor,
Olivia Boone, Alyssa Kelly
1:48.47
5 St. Teresa's Academy A Kennedy Bright, Mary Gibson,
Maya Burtin, Cari Reardon
1:49.22
6 Hazelwood West A Najah Doss, Dominique Whitaker,
Shaelyn Grant, Tyler Kelly
1:49.22
7 Topeka-Highland Park A Tiffany Smith, Devyn Edwards,
Bree Douglas, Delores Smith
1:52.94
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Evanston Township A Parker English, Margaret Bamgbose,
Kaylyn Pryor, Joppa Banks
1:42.64
2 University City A Chantel Bethune, Kayla Heidelberg,
Erica Murphy, Jordan Jennings
1:44.41
3 Olathe-East A Taiylor Sharp, Kaylyn Willliams,
Jenny Pinkston, Jasmine Thomas
1:45.09
4 Eureka A Kim Mitchell, Taylyr Jordan,
Alana Hester, Laura King
1:45.26
5 Lee's Summit North A Remy Abrought, Jenny Krause,
Kelsey Lewis, Aliyah Hakim
1:45.66
6 Kirkwood A Elisa Steele, Linna Doty,
Amber Solomon, Bria McWoods
1:46.00
7 Blue Springs A Re'yven Lawrence, Tyonna Snow,
Jessica Lawson, Gabby Hall
1:53.97

Women's 4 x 400m Relay College/Open   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Kansas A Denesha Morris, Paris Daniels,
Shayla Wilson, Diamond Dixon
3:31.87
2 Wartburg A Faith Burt, Skye Morrison,
Kendra Kregel, Nevada Morrison
3:40.67
3 Lincoln (Mo.) A Tamara Keane, Yanique Haye,
Michelle Cumberbatch, Dereka Kelly
3:40.87
4 Nebraska A Rachel Butler, Ellie Grooters,
Jelena Andjelkovic, Mara Weekes
3:44.41
5 Wichita State A Kristina Taylor, Kiara Moore,
Audacia Moore, Kiara Giles
3:45.68
6 Cloud County CC A Sean'e Mapson, Kiandra Jones,
Chioma Agwunobi, Vanessa Resh
3:55.65
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Lincoln (Mo.) A Michelle Cumberbatch, Yanique Haye,
Tamara Keane, Dereka Kelly
3:45.97
2 Wartburg A Faith Burt, Kendra Kregel,
Kristin Canning, Nevada Morrison
3:49.57
3 Wis.-Milwaukee A Calanetta Burrows, Chelsea Maxey,
Erika Hanson, Lauren Grant
3:54.24
4 Jackson State A Briana Brown, Raina Sanders,
Evan Thomas, Munirat Balogun
3:58.22
5 South Dakota A Brittany Chambers, Anna Hyronimus,
Kristie Mullen, Natalie Newman
4:03.18
6 Coffeyville CC A Sade Lewis, Martisha Hart,
Linsey Chapa, Alexis Deason
4:05.22
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Nebraska A Rachel Butler, Jelena Andjelkovic,
Monique Lewis, Mara Weekes
3:48.53
2 Iowa Central CC A Te'shon Adderley, Reyare Thomas,
Dominique Kimpel, Chantal Duncan
3:48.84
3 Cloud County CC A Sean'e Mapson, Kiandra Jones,
Chioma Agwunobi, Vanessa Resh
3:55.76
4 Pittsburg St. A Ramie Grayson, Hillary Dickey,
Amanda Callaway, Bridgette Kendricks
4:01.96
5 Hastings A Porche Parnell, Michelle Toukan,
Abby Niederklein, Abby Jackson
4:05.68
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Kansas A Paris Daniels, Denesha Morris,
Diamond Dixon, Shayla Wilson
3:39.34
2 Wichita State A Audacia Moore, Kiara Moore,
Kristina Taylor, Kiara Giles
3:53.11
3 Northern Illinois A Jenelle McCalla, Erica Miller,
Erin Milner, Julie Cronin
3:59.22
4 Fort Hays St. A Jordan Ortega, Sam Szczublewski,
Whitney Taylor, Ashley Turpin
4:01.56
5 Oklahoma Christian A Andrea Dennis, Maegan Cowan,
Somer Helms, Alyssa Garrett
4:03.33
6 Graceland A Jaymie Willis, Emily Mei,
Marriah Willis, Jamie Whitfield
4:14.69

Women's 4 x 400m Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Evanston Township A Parker English, Jahnell Horton,
Kaylyn Pryor, Margaret Bamgbose
3:49.64
2 Millard South A Macy Woitzel, Morgan Woitzel,
Tatum Stenger, Clara Nichols
3:55.71
3 Francis Howell A Valeska Halamicek, Taylor Knoche,
Alison Barker, Whitney Adams
3:56.22
4 Bishop Miege A Emily Meyers, Anisa Moore,
Anna Church, Ashanti Hutton
4:04.37
5 Kirkwood A Megan Hellwege, Linna Doty,
Hannah Richardson, Elisa Steele
4:04.66
6 St. Teresa's Academy A Mary Gibson, Lindsey Valdiviez,
Courtney Coppinger, Lane Maguire
4:07.11
Prelims Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Millard South A Macy Woitzel, Morgan Woitzel,
Tatum Stenger, Clara Nichols
4:01.16
2 University City A Amani Borders, Jordan Jennings,
Jamesha Howard, Chantel Bethune
4:07.04
3 Shawnee Mission East A Toni Aguiar, Annie Kuklenski,
Grace Quinlan, Abby Dunn
4:07.58
4 Lawrence-Free State A Khadijah Lane, Bailey Sullivan,
Courtney Huffman, Lynn Robinson
4:09.89
5 Lansing A Malika Baker, Lindsay Davis,
Cynthia Walpole, Nashia Baker
4:16.64
6 Mill Valley A McKenzie Schmitt, Stephanie Lichtenauer,
Emma Hansen, Katie Strickland
4:22.20
7 Girard A Hayden Bauer, Audrey Bauer,
Emily Rawlings, Randi Pierce
4:31.03
Prelims Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Bishop Miege A Emily Meyers, Anisa Moore,
Anna Church, Ashanti Hutton
4:03.88
2 Kirkwood A Linna Doty, Hannah Richardson,
Megan Hellwege, Elisa Steele
4:04.51
3 Liberty A Marie Taylor, Casey Zollman,
Danielle Coffer, Sharee Zombo
4:08.10
4 Lawrence A Jensen Edwards, Leah Gabler,
Marissa Pope, Monica Howard
4:09.88
5 Olathe-South A Alex Hugo, Emma Davis,
Marisa Sperling, Lizzy Lothamer
4:10.88
6 Truman A Sara Ruckman, Alisha Meyer,
Lauren Connor, Haliee Kramer
4:11.12
7 Mulvane A Alex Allen, Aubree Burkhart,
Amber Allen, Kasandra Melick
4:20.92
8 William Chrisman A Asia Young, Sarah Daniels,
Dasia Young, Rachel Losch
4:24.02
Prelims Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Olathe-East A Kelsey Quiring, Rebekah Raetzel,
Taiylor Sharp, Jenny Pinkston
4:07.48
2 Eureka A Jessie McNeel, Taylyr Jordan,
Eilish Overby, Hannah Long
4:11.27
3 Hutchinson A Latasha Scales, McKenzie Miller,
Megan Thurston, Madison Schrock
4:14.52
4 Bennington A Lauren Montgomery, Sarah Stratman,
Madison Wolf, Danielle Nay
4:15.27
5 Raytown A Karis Smith, Andrea Chism,
Terri Saunders, Denisha Boston
4:16.81
6 Lincoln College Prep A Ahmani Lewis, Helima Jackson,
Lauren Brown, Jewel Stovall
4:17.20
Prelims Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Lee's Summit North A Brielle Magee, Karley Brown,
Jenny Krause, Shantaja Heath
4:02.08
2 Shawnee Heights A Taylor Rand, Taylor Selk,
Haley Brun, Gavyn Yetter
4:07.96
3 Olathe-North A Porsche Besler, Drue Bailey,
Loretta Achoki, Emily Hines
4:10.26
4 OP-Blue Valley West A Maddy Heinen, Lindsey Hailes,
Shellby Taylor, Olivia Boone
4:11.39
5 Hazelwood West A Shaelyn Grant, Shelby Howard,
Tyler Kelly, Najah Doss
4:15.91
6 Shawnee Mission Northwest A Sarah Hansen, Bethany Vonada,
Laura Crosley, Sarah Barnes
4:24.70
7 Topeka-Seaman A Jaycee Wells, Jessi Hubach,
Reegan Riner, Kelsi Wenger
4:32.19
Prelims Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Francis Howell A Valeska Halamicek, Taylor Knoche,
Alison Barker, Whitney Adams
4:00.44
2 St. Teresa's Academy A Mary Gibson, Lindsey Valdiviez,
Courtney Coppinger, Lane Maguire
4:02.89
3 Topeka-Washburn Rural A Tessa Pearson, Alyssa Golz,
Magdalena Sundstrom, Erika Lane
4:10.52
4 Rock Bridge A Sienna Trice, Hailey King,
Christina Oyelola, Makayla Jones
4:11.26
5 Festus A Jamie Kempfer, Hilary Ogle,
Breanne Borman, Crystal Beffa
4:11.68
6 Bucklin A Sammy Kreutzer, Morgan Hood,
Janae Price, Abbi Price
4:21.53
7 Leavenworth A Madison Schoen, Anna Hernandez,
Rebekah Covington, Dionna Simms
4:25.18
Prelims Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark
1 Evanston Township A Parker English, Jahnell Horton,
Joppa Banks, Margaret Bamgbose
3:58.90
2 Lee's Summit West A Shae Boyd, Emilie Abrahamson,
Annika Sisson, Jamie Newsome
4:08.66
3 Minneapolis A Ashlyn Macy, Lucy Giles,
Riley Baker, Grace Peters
4:12.09
4 Shawnee Mission South A Nora Bingaman, Kailey Zvosec,
Tessa Osborn, Clare Bingaman
4:15.90
5 OP-St. Thomas Aquinas A Brie Putthoff, Taylor Holmes,
Maggie Bourk, Kate Drilling
4:17.24
6 Carthage A Amy Keller, Sierra Barrett,
Amanda Shannon, Kaylee Morgan
4:23.48

Women's 4 x 880 Yard Relay High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Notre Dame de Sion A Meghan Kearney, Ali Gregory,
Mary Frances Donnelly, Julie Steilen
9:51.56
2 Smithville A Leigh Carlson, Brooke Stearns,
Katie Berger, Katie Tuck
9:57.70
3 Maranatha Academy A Caroline Bingham, Hope Manning,
Christa Courtney, Lauren Harrell
9:58.44
4 Shawnee Mission East A Abby Dunn, Kellie Johnson,
Annie Kuklenski, Grace Quinlan
10:03.10
5 Olathe-Northwest A Hannah Kovarik, Ariane Wright,
Jaidan Royal, Kathryn Pamperin
10:04.94
6 St. Pius X (Kansas City) A Katie Lofland, Katie Ross,
Randi Toyne, Lexie Oak
10:08.12
7 Hutchinson A Madison Schrock, Megan Thurston,
McKenzie Miller, Maddie Page
10:15.91
8 Clinton A Heather Goth, Jessica Gegner,
Janie Wetzel, Nichol Lee
10:17.61
9 Topeka-Hayden A Mary Kate Franklin, Maria Doyle,
Peyton Finley, Sarah Pimentel
10:19.53
10 Blair A Molly Dibben, Sam Anderson,
Morgan Andersen, Shannen Jennings
10:19.97
11 Shawnee Mission North A Sada Kernodle, Micki Krzesinski,
Emily Stava, Katie Reighard
10:19.98
12 Lawrence A Leah Gabler, Michala Ruder,
Payton Covert, Riley Shook
10:23.73
13 OP-Blue Valley West A Shellby Taylor, Caroline Distler,
Lauren Jerome, Lindsey Hailes
10:34.12
14 Bucklin A Janae Price, Morgan Hood,
Sammy Kreutzer, Abbi Price
10:35.04
15 Mill Valley A Stephanie Lichtenauer, Katie Strickland,
Devin Ristau, Josie Hanson
10:40.07
16 Rose Hill A Amber Anderson, Keanu Bradley,
Katy Nutsch, Haley Welch
10:41.10
17 DeSoto A Jordan Kline, Taylor Saucerman,
Meredith Wolfe, Sarah Churchwell
10:55.57
18 Grain Valley A Courtney Johnson, Rachell Reddell,
Jessica Jaenson, Kayla Sanning
11:04.36
19 Kansas City-Bishop Ward A Azah Cummins, Frankie Oropeza,
Andrea Oropeza, Karina Solis
11:11.31
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Eureka A Angie Sumner, Jessie McNeel,
Taylor Dazey, Hannah Long
9:34.81
2 Farmington A Katherine Sitzes, Jetaime Hovis,
Alexis Kiefer, Emily Harris
9:37.13
3 St. Teresa's Academy A Courtney Coppinger, Hannah McCausland,
Lindsey Valdiviez, Lane Maguire
9:38.67
4 Shawnee Mission West A Molly Smith, Michelle Willis,
Chloe McMahon, Alli Cash
9:39.61
5 Lee's Summit West A Elizabeth Nolke, Kiersten West,
Annika Sisson, Kennadee Williams
9:44.72
6 Lee's Summit North A Shantaja Heath, Carson Severson,
Karley Brown, Tessa Riley
9:44.79
7 Kirkwood A Linna Doty, Libby Lucianni,
Jane Edmunds, Hannah Richardson
9:47.46
8 Kearney A Jordyn Dahlke, Megan Sughroue,
Mandy Sughroue, Delaney McFadden
9:47.74
9 OP-Blue Valley Northwest A Kelsey Glowik, Alyson Youngdoff,
Hannah Holbert, Paige Kochuyt
9:50.78
10 Olathe-East A Brenna McDannold, Natalie Kopplin,
Paige Schick, Kelsey Quiring
9:50.79
11 Lansing A Mariah Anthony, Malika Baker,
Cynthia Walpole, Nashia Baker
9:55.38
12 Rock Bridge A Mackenzie Schimpf, Sam Garrett,
Sam Farmer, Kayla Funkenbusch
9:55.92
13 OP-St. Thomas Aquinas A Maddie Hopfinger, Kate Drilling,
Rachel Mahon, Brie Putthoff
9:55.95
14 Olathe-North A Taylor Walters, Loretta Achoki,
Libby Friesen, Emily Hines
9:56.34
15 Blue Springs A Stephanie Bursco, Shannon Danaher,
Elizabeth Reynolds, Elena Chavez
9:58.31
16 Tri County A Maci Hicks, Halie Meints,
Sydney Holtmeier, Brooke Knapp
9:58.78
17 Festus A Jamie Kempfer, Hilary Ogle,
Lainey Foltz, Crystal Beffa
9:59.91
18 Lawrence-Free State A Lynn Robinson, Molly McCord,
Lauren Wethington, Bailey Sullivan
10:03.34
19 Maize A Kassidy Watkins, Deidra Walker,
Sydney Roy, MacKenzie Wedman
10:19.52

Women's 4 x 1 Mile Relay High School   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lee's Summit West A Kennadee Williams, Elizabeth Nolke,
Annika Sisson, Kiersten West
21:35.54
2 Shawnee Mission West A Alli Cash, Molly Smith,
Jillian Benson, Caitlin Hooper
21:41.60
3 OP-St. Thomas Aquinas A Maddie Hopfinger, Rachel Mahon,
Christina Metzger, Bailee Cofer
22:04.05
4 Rock Bridge A Sam Garrett, Mackenzie Schimpf,
Megan Schulte, Kayla Funkenbusch
22:06.92
5 Farmington A Katherine Sitzes, Emily Harris,
Jetaime Hovis, Tabitha Griffith
22:22.02
6 Eureka A Angie Sumner, Megan Cunningham,
Rachel Yergenson, Taylor Schulz
22:30.80
7 Madison West A Elena Barham, Bailey Flanigan,
Madeline Brighouse-Gluec, Amelia Barczi
22:37.10
8 Kearney A Olivia Franklin, Olivia Sloan,
Jessica Allen, Jasmine Edwards
22:45.36
9 Liberty A Ashton Hass-Buente, Johnna McGaughlin,
Bethany Nelson, Sarah Hassan
22:48.89
10 Maize A Deidra Walker, Sydney Roy,
Danielle Bever, Kassidy Watkins
22:49.72
11 Shawnee Mission Northwest A Mckenzie Iverson, Hayley Nugent,
Katie Nelson, Sarah Barnes
22:52.21
12 Shawnee Mission North A Sada Kernodle, Micki Krzesinski,
Ali Yancey, Emily Stava
23:20.21
13 Rockwood Summit A Rachael Brekrus, Mikaela Pukszta,
Mary Hopkins, Michelle Shamroe
23:43.81
14 Kirkwood A Libby Lucianni, Bridget Sheridan,
Jane Edmunds, Anne Hellwege
23:48.64
15 St. Teresa's Academy A Ann Cambell, Sarah Vickery,
Alice Green, Brit Maguire
23:50.29
16 OP-Blue Valley North A Sara Hillring, Liz Okenfuss,
Desirae Horner, Gabby Embry
24:33.18

Women's 1,600m Sprint Medley High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Tri County A Amber Staroscik, Shelby Cammack,
Sydney Holtmeier, Maci Hicks
4:24.02
2 Eureka A Kristin McIntyre, Abbey Waddell,
Eilish Overby, Rachel Yergenson
4:29.58
3 Bucklin A Janae Price, Morgan Hood,
Sammy Kreutzer, Abbi Price
4:35.31
4 Leavenworth A Rebekah Covington, Jailyn Settles,
Dionna Simms, Caroline Patelli
4:42.08
5 Mulvane A Alex Allen, Aubree Burkhart,
Kasandra Melick, Amber Allen
4:48.87
6 Rose Hill A Katie Gilbert, Brianna Appel,
Keanu Bradley, Katy Nutsch
5:01.63
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Staley A Jazmine Thompson, Jouen Kori,
Trudy Martin, Haley Loftis
4:22.19
2 Shawnee Mission East A Toni Aguiar, Abby Dunn,
Grace Quinlan, Annie Kuklenski
4:27.12
3 Shawnee Heights A Haley Brun, Taylor Selk,
Gavyn Yetter, Taylor Rand
4:27.19
4 Shawnee Mission South A Clare Bingaman, Brooke Holmes,
Nora Bingaman, Tessa Osborn
4:30.63
5 Lawrence A Jensen Edwards, Monica Howard,
Marissa Pope, Leah Gabler
4:31.44
6 Blair A Morgan Andersen, Michelle Trulin,
Makenzie Zima, Molly Dibben
4:37.48
7 Mill Valley A McKenzie Schmitt, Whitney Hazlett,
Stephanie Lichtenauer, Emma Hansen
4:38.27
8 Lawrence-Free State A Kayla Presswood, Ana Tuicakau,
Kiara Clark, Logan Hassig
4:44.92
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Liberty A Lauren Holm, Sharee Zombo,
Casey Zollman, Marie Taylor
4:15.59
2 Lee's Summit North A Kelsey Lewis, Brielle Magee,
Shantaja Heath, Carson Severson
4:16.41
3 Lee's Summit West A Brittany Kallenberger, Emilie Abrahamson,
Jamie Newsome, Shae Boyd
4:23.25
4 Hutchinson A Lauren Jacobs, Latasha Scales,
Jenna Higgins, Madison Schrock
4:28.96
5 OP-St. Thomas Aquinas A Taylor Holmes, Maggie Bourk,
Kate Drilling, Brie Putthoff
4:31.58
6 Raymore-Peculiar A Sarah Moore, Gabrielle Anderson,
Latianna Russell, Morgan Smith
4:32.87
7 Olathe-East A Erica Ousley, Whitney Nelson,
Lexi Null, Riley Gay
4:32.98
8 St. Teresa's Academy A Maya Burtin, Clare Mitchell,
Abby Dearth, Ann Cambell
4:36.93

Women's 4,400 Yard Distance Medley High School   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Rockwood Summit A Mary Hopkins, Samantha Hahn,
Michelle Shamroe, Alyssa Jones
13:00.67
2 Maize A Kassidy Watkins, Lisa Tomasu,
MacKenzie Wedman, Deidra Walker
13:07.88
3 Blue Springs A Julia Montgomery, Elena Chavez,
Elizabeth Reynolds, Julia Dury
13:09.60
4 Shawnee Mission West A Molly Smith, Michelle Willis,
Chloe McMahon, Caitlin Hooper
13:12.61
5 St. Teresa's Academy A Ann Cambell, Sarah Vickery,
Hannah McCausland, Hayden Lee
13:20.92
6 Kearney A Brenna McFadden, Megan Sughroue,
Hannah Loseke, Jade Cook
13:21.20
7 Olathe-Northwest A Ariane Wright, Leslie Lindsey,
Hannah Kovarik, Kathryn Pamperin
13:22.32
8 Mill Valley A Stephanie Lichtenauer, McKenzie Schmitt,
Devin Ristau, Katie Strickland
13:31.19
9 Rogers A Eden Randolph, Brenda Salinas,
Carlee Rodriquez, Jordan James
13:32.88
10 Kirkwood A Jane Edmunds, Anne Hellwege,
Megan Hellwege, Libby Lucianni
13:39.83
11 Staley A Haley Loftis, Gaiklin Kori,
Kiden Pitia, Maddie Ramos
13:45.44
12 Rose Hill A Katy Nutsch, Brianna Appel,
Keanu Bradley, Haley Welch
14:05.06
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lee's Summit West A Kennadee Williams, Jamie Newsome,
Elizabeth Nolke, Kiersten West
12:33.75
2 Francis Howell A Leah Krause, Taylor Knoche,
Whitney Adams, Valeska Halamicek
12:40.85
3 Lawrence-Free State A Lynn Robinson, Courtney Huffman,
Molly McCord, Bailey Sullivan
12:46.58
4 Farmington A Emily Harris, Alexis Kiefer,
Jetaime Hovis, Katherine Sitzes
12:50.31
5 OP-Blue Valley Northwest A Hannah Holbert, Kelsey Glowik,
Alyson Youngdoff, Paige Kochuyt
12:51.95
6 OP-St. Thomas Aquinas A Rachel Mahon, Kate Drilling,
Bailee Cofer, Maddie Hopfinger
12:52.36
7 Olathe-East A Kelsey Quiring, Rebekah Raetzel,
Natalie Kopplin, Brenna McDannold
12:53.33
8 Lee's Summit North A Carson Severson, Ebony Hollinger,
Karley Brown, Tessa Riley
12:53.36
9 Madison West A Olivia Pratt, Bailey Flanigan,
Amelia Barczi, Madeline Brighouse-Gluec
12:58.38
10 Shawnee Mission Northwest A Katie Nelson, Sarah Hansen,
Sarah Barnes, Mckenzie Iverson
13:20.04
11 Eureka A Rachel Yergenson, Angie Sumner,
Taylor Dazey, Megan Cunningham
13:23.20
12 Lawrence A Brooke Braman, Michala Ruder,
Riley Shook, Grace Morgan
13:52.95
13 Kansas City-Bishop Ward A Frankie Oropeza, Karina Solis,
Azah Cummins, Andrea Oropeza
14:16.36

F hj   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 1.75
2 Whitson, Morgan SR Missouri 1.75
3 Caines, Amanda SR Kansas 1.63
4 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 1.60
5 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 1.60
6 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 1.60
7 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 1.45

Women's Women Pole Vault College   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Soceka, Jenny SR Unattached 4.10
2 Haarklau, Katrine SR Missouri 4.00
3 Willer, Natalie SR Nebraska 4.00
4 Jiskra, Cami SR Nebraska 3.90
5 Green, Heather SR Missouri 3.90
6 Payne, Demi SR Kansas 3.90
7 House, Jamie SR Kansas 3.90
8 Killough, Kristin SR Sioux Falls 3.80
9 Hedberg, Sarah SR Kansas 3.80
10 Coffee, Kayla SR Unattached 3.80
11 Maher, Maggie SR Nebraska 3.80
12 Andrie, Paula SR UNAT-Nebraska 3.65
13 Thurbon, Katie SR Baker 3.65
14 Cummings, Julia SR Kansas 3.65
15 Row, Abby SR Kansas 3.65
16 Eklund, Kaylee SO Johnson County CC 3.50
17 Stuhlsatz, Page FR Hutchinson CC 3.50
18 Fisher, Courtney SR Wis.-Milwaukee 3.50
19 Christie, Claire SR Kansas -
20 Bussel, Breanna SR Nebraska -
21 Koch, Samantha SR Sioux Falls -
22 Pflipsen, Chelsey SR Sioux Falls -
23 Welch, Lauren SR Nebraska -
24 Simpkins, Stephanie SR Unattached -

F lj   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 5.57
2 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 5.38
3 Whitson, Morgan SR Missouri 5.25
4 Caines, Amanda SR Kansas 5.22
5 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 5.12
6 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 4.92
7 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 4.90

Women's Women Long Jump Invitational   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeLoach, Janay SR Nike 6.61
2 Polk, Tori SR Unattached 6.43
3 Glenn, Brianna SR Unattached 6.37
4 Richmond, Rose SR Unattached 6.36
5 Wade, Bettie SR Nike 6.16
6 Bledsoe, Amber SR Unattached 6.13
7 Manning, Crystal SR Unattached 5.98
8 Coleman, Natasha SR Unattached 5.95

Women's Long Jump High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schultz, Conner JR Riverside 5.16
2 Kellie, Carrie SR Larned 4.92
3 Jenkins, Jaszlyn SR Raytown South 4.82
4 Wipfler, Madison SO Rock Bridge 4.82
5 Thomas, Jasmine SO Olathe-East 4.80
6 Reardon, Cari SO St. Teresa's Academy 4.73
7 Gurka, Rebekah JR Olathe-East 4.72
8 Baker, Savannah JR Lansing 4.71
9 Grant, Ashley SR Topeka-West 4.70
10 Altman, Mary SO Mill Valley 4.69
11 Moulthrop, Cassie SR Osawatomie 4.63
12 Bartlett, Marli SR O'Hara -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lindsey, Leslie SR Olathe-Northwest 5.06
2 Whitledge, Jennifer JR Tonganoxie 5.04
3 Jones, Makayla FR Rock Bridge 5.04
4 Anderson, Gabrielle SO Raymore-Peculiar 4.92
5 Ochs, Tahje' JR Kansas City-Piper 4.82
6 Meinke, Brooklynn JR Christ Preparatory 4.80
7 Patelli, Lauren SR Leavenworth 4.78
8 Stumbaugh, Payton SO Har-Ber 4.78
9 Chalmers, Essence SR Lee's Summit West 4.72
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brigham, Emily JR Mill Valley 5.74
2 Kelly, Alyssa SR OP-Blue Valley West 5.73
3 McCoy, Jazmin JR North Kansas City 5.57
4 English, Parker SO Evanston Township 5.48
5 Harmon-Thomas, Alexa SO Lawrence-Free State 5.38
6 Morgan, Kaylee SR Carthage 5.37
7 Pinkston, Jenny SR Olathe-East 5.35
8 Solomon, Amber SR Kirkwood 5.20
9 Borman, Breanne SR Festus 5.01
10 McGee, Kayla SR Lincoln College Prep 5.01
11 Holmes, Brooke SO Shawnee Mission South 4.82
12 Dabney, Gabbi FR Lawrence-Free State 4.59

Women's Women Triple Jump College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rautio, Sarah SO Iowa Central CC 11.07
2 Clarke, Tansha SR South Dakota 11.01
3 Bain, Jordan SR UMKC 10.96
4 Townley, Kristen SR Sioux Falls 10.71
5 McKay, Claire SR Benedictine (Kan.) 9.67
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Collins, Jamaica SR Kansas 11.67
2 Reid, Ashley SO Johnson County CC 11.64
3 Gilbert, Sarah SR Wichita State 11.41
4 Suchla, Erika SR Wis.-Milwaukee 11.39
5 Post, Emily SR Tabor 11.33
6 Cooper, Jazmine SR UMKC 11.27
7 Wetstein, Nikki SR Emporia St. 11.15
8 Williams, Arteshia SR Jackson State 11.12
9 Richardson, Chelsea SR UMKC 11.00
10 Sorell, Witney SR Wichita State -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Griva, Mara SR Nebraska 1' 0.64"
2 Weigandt, Anna SR Nebraska 1' 0.61"
3 Morrison, Skye SR Wartburg 1' 0.61"
4 Taylor, Samia SR Wis.-Milwaukee 1' 0.37"
5 Sio, Jenner SR Northern Illinois 1' 0.03"
6 Reinke, Courtney SR Wichita State 11.84
7 Peterson, Jalexis SR Pittsburg St. 11.68
8 Ford, Javona SO Iowa Central CC -

Women's Triple Jump High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 James, Katie SR Francis Howell 10.27
2 Edwards, Devyn SR Topeka-Highland Park 10.21
3 Grant, Ashley SR Topeka-West 10.19
4 Feldman, Emily JR LaCygne-Prairie View 10.12
5 Dwyer, Brenna SR Olathe-East 9.91
6 Patelli, Lauren SR Leavenworth 9.83
7 Forest, Danielle SO Central (Park Hills) 9.76
8 Nguyen, Kathy JR Mill Valley 9.71
9 Burtin, Maya JR St. Teresa's Academy 9.61
10 Baker, Savannah JR Lansing 9.61
11 Davis, Alex SR Eureka 9.59
12 Chapman, Chelsea SO Omaha South -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kellie, Carrie SR Larned 10.80
2 Walls, Asia SR McCluer 10.61
3 Dorch, Alex SR Rogers 10.58
4 Estell, Maddie JR Mill Valley 10.55
5 Bartolotta, Bria SR Sullivan 10.54
6 Ochs, Tahje' JR Kansas City-Piper 10.38
7 Davis, Lindsay SO Lansing 10.31
8 Short, Mallory JR Rock Bridge 10.27
9 Tenny, Lisa SR OP-Blue Valley North 10.15
10 Gilbert, Katie SR Rose Hill 9.88
11 Holt, Carlea SO Cheney 9.52
12 Pierce, Randi SR Girard 9.45
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kelly, Alyssa SR OP-Blue Valley West 11.47
2 Schultz, Conner JR Riverside 11.32
3 Ray, Alauna JR McCluer 11.30
4 Wipfler, Madison SO Rock Bridge 11.13
5 Lindsey, Leslie SR Olathe-Northwest 11.07
6 Moore, Eboni JR Lee's Summit North 10.91
7 Jenkins, Jaszlyn SR Raytown South 10.77
8 McGee, Kayla SR Lincoln College Prep 10.75
9 Timmons, Laynie SR OP-St. Thomas Aquinas 10.69
10 Wilson, Mandy SR Kaw Valley 10.64

Women's Shot Put High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Caresia, Courtney JR Olathe-East 10.76
2 Augustyn, Tess JR Olathe-South 10.72
3 Burcham, Kyra JR Gardner-Edgerton 10.55
4 Barhum, Natasha SO Lawrence 10.49
5 Kluempers, Catherine JR OP-St. Thomas Aquinas 10.33
6 Weathers, Kellyne SO Mill Valley 10.30
7 Bowls, Gilbriana SR Raytown 10.14
8 Blow, D'Andria SR Grandview 10.11
9 Wiard, Cindy SR Little River 10.05
10 Harvey, Whitney SO Shawnee Mission North 9.44
11 Finley, Matia FR Lawrence 9.39
12 Mingus, Brie SR Lawrence-Free State 9.11
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Guthier, Kylie JR Platte County 11.51
2 Smith, Jasmine JR OP-Blue Valley North 11.19
3 Kennedy, Joylyn JR Mill Valley 11.00
4 Brown , Aliyah SO Rockwood Summit 10.62
5 Hennigh, Jordan SR Maur Hill Prep 10.54
6 Harvey, Daneille FR Lansing 10.49
7 Miller, Mikayla JR Festus 10.48
8 Weidner, Sarah SO Festus 10.29
9 Plank, Danie JR Gardner-Edgerton 10.28
10 Baldwin, Emily SO Little River 10.16
11 Finley, Rebecca FR Lawrence 10.11
12 Clampitt, Jeanette JR DeSoto 10.09
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kehl, Katie JR Baldwin 1' 1.09"
2 Massanet, Mary Jo SR Manhattan 1' 0.87"
3 Caswell, Cassie SR Nickerson 1' 0.65"
4 Bower, Holly JR Superior 1' 0.09"
5 Williams, Meagan JR Valley Center 11.89
6 Chalmers, Essence SR Lee's Summit West 11.76
7 Cameron, Raven SR Topeka-West 11.56
8 White, Payton SR Liberty 11.33
9 Steimel, Mauri JR Johnson-Stanton County 11.26
10 Schneider, Hannah SR Gardner-Edgerton 11.07
11 Gutierrez, Kayla SR Kirkwood 10.93
12 Wachter, Paden JR Jackson 10.81
13 Young, Skyler SR O'Hara 10.69

Women's Women Shot Put College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Maag, Jennifer SR Hastings 1' 1.88"
2 Robertson, Elizabeth SO Dodge City CC 1' 0.87"
3 Gowen, McKayla SR Hastings 1' 0.58"
4 Lewis, Elizabeth SR Emporia St. 1' 0.53"
5 Jordan, Valeria SR Emporia St. 1' 0.49"
6 Honn, Tynan SR Tabor 1' 0.45"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sherrill, Sidra SR Northern Illinois 1' 1.8"
2 Ziemke, Jackie SR Nebraska-Kearney 1' 1.68"
3 Schwartz, Darci SR South Dakota 1' 1.56"
4 Iverson, Autum FR Hutchinson CC 1' 1.22"
5 Griffith, Abby SR Hastings 1' 0.9"
6 Higgins, Megan SR Grand View 1' 0.79"
7 Mvoto, Marie FR Cloud County CC 1' 0.64"
8 Weinandt, Brittany SR Nebraska-Kearney 1' 0.56"
9 Nelson, Stephanie SR Baker 1' 0.36"
10 Myles, Moriah SR Wis.-Milwaukee -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peoples, Kearsten SR Missouri 1' 5.39"
2 Jackson, Annie SR Nebraska 1' 3.49"
3 Grizzle, Veronica SR Nebraska 1' 3.41"
4 Mosley, Jasmine SR South Dakota 1' 3.33"
5 Ervin, Cortni SR Missouri 1' 3.08"
6 Pinkelman, Carlie SR Nebraska 1' 2.9"
7 Maroszek, Jessica SR Kansas 1' 2.78"
8 Leffler, Jacquelyne SR Kansas State 1' 2.66"
9 Rushin, Jill SR Missouri 1' 2.39"
10 Greenfield, Laura SR Missouri 1' 2.06"
11 Evans, Katie SR Missouri 1' 1.77"
12 Hoffmann, Sarah SR Wartburg -

F sp   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 1' 1.36"
2 Whitson, Morgan SR Missouri 1' 0.25"
3 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 1' 0.12"
4 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 10.54
5 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 10.28
6 Caines, Amanda SR Kansas 8.69
7 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 8.39

Women's Discus Throw High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Finley, Rebecca FR Lawrence 3' 3.06"
2 Smith, Jasmine JR OP-Blue Valley North 3' 2.91"
3 Teahan, Megan SR OP-St. Thomas Aquinas 3' 2.07"
4 Stuckey, Courtney SR Maize 3' 0.87"
5 Whitledge, Brooke JR Jackson 2' 11.46"
6 Swenson, Keiryn FR Maize 2' 9.66"
7 Holmes, Cydnee JR Lee's Summit North 2' 9.55"
8 Pfost, Jessica JR Maryville 2' 9.07"
9 Harvey, Whitney SO Shawnee Mission North 2' 7.01"
10 Guthier, Kylie JR Platte County 2' 5.91"
11 Steimel, Mauri JR Johnson-Stanton County -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meyer, Alex SO Superior 3' 7.02"
2 Reese, Cydnee JR O'Hara 3' 6.5"
3 Massanet, Mary Jo SR Manhattan 3' 5.03"
4 Kehl, Katie JR Baldwin 3' 4.22"
5 Wachter, Paden JR Jackson 3' 3.44"
6 Stein, Kaitlin SR Olathe-East 3' 2.44"
7 Blow, D'Andria SR Grandview 3' 1.82"
8 Taylor, Ali JR Staley 3' 0.68"
9 Frazier, Brooke SR Louisburg 3' 0.16"
10 Finley, Matia FR Lawrence 2' 10.33"
11 Goeken, Emily JR Carthage 2' 9.82"
12 Gutierrez, Kayla SR Kirkwood 2' 2.3"

Women's Women Discus Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mvoto, Marie FR Cloud County CC 4' 1.21"
2 Ecker, Jessica SR Unattached 3' 9.86"
3 Sherrill, Sidra SR Northern Illinois 3' 9.73"
4 Smith, Lauren FR Iowa Central CC 3' 7.24"
5 Jackson, Deja SR Emporia St. 3' 6.81"
6 Walter, Kate SR NW Missouri 3' 6.57"
7 Weinandt, Brittany SR Nebraska-Kearney 3' 5.73"
8 Jackson, Annie SR Nebraska 3' 3.18"
9 Edwards, Kyleigh SR Fort Hays St. 3' 3.13"
10 Rodriguez, Alex SR Benedictine (Kan.) -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Maroszek, Jessica SR Kansas 4' 5.06"
2 Peoples, Kearsten SR Missouri 4' 3.98"
3 Fuller, Megan SR Wichita State 4' 2.62"
4 Mosley, Jasmine SR South Dakota 4' 2.52"
5 Rushin, Jill SR Missouri 3' 11.54"
6 Leffler, Jacquelyne SR Kansas State 3' 11.38"
7 Stancle, Ayanna SO Coffeyville CC 3' 8.12"
8 Carter, Jessica SR Kansas State 3' 5.9"
9 Hoffmann, Sarah SR Wartburg 3' 3.66"
10 Evans, Katie SR Missouri -

Women's Women Hammer Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morales, Mary SR Nebraska 4' 4.7"
2 Bonds, Chelsie SR Kansas State 4' 3.2"
3 Greenfield, Laura SR Missouri 4' 3.16"
4 Carter, Jessica SR Kansas State 4' 2.54"
5 Jackson, Deja SR Emporia St. 4' 2.25"
6 Myles, Moriah SR Wis.-Milwaukee 4' 2.2"
7 Pinkelman, Carlie SR Nebraska 4' 0.31"
8 Collins, Megan SR Missouri 4' 0.24"
9 Edwards, Kyleigh SR Fort Hays St. 3' 11.79"
10 Schwartz, Darci SR South Dakota 3' 7.81"
11 Evans, Katie SR Missouri 3' 7.27"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Krechyk, Alena SR Kansas 5' 6.05"
2 Andrews, Chandra SR Shocker Track Club 5' 2.03"
3 Zimmerman, Victoria SR Nebraska 4' 10.03"
4 Walter, Kate SR NW Missouri 4' 9.08"
5 Siegel, Jade SR Nebraska 4' 7.8"
6 Ervin, Cortni SR Missouri 4' 6.2"
7 Coil, Melissa SR Missouri 4' 6.04"
8 Peiffer, Amanda SR Missouri 4' 5.84"
9 Peoples, Kearsten SR Missouri 4' 4.43"
10 Mosley, Jasmine SR South Dakota 4' 3.8"
11 Leffler, Jacquelyne SR Kansas State 4' 0.4"

Women's Women Javelin Throw College   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wellensiek, Kate SR South Dakota 3' 9.17"
2 Mayfield, Allison SR Kansas 3' 5.78"
3 Grizzle, Veronica SR Nebraska 3' 3.88"
4 Gilbert, Sarah SR Wichita State 3' 1.57"
5 Stover, Elizabeth SR Emporia St. 3' 1.27"
6 Velasquez, Alyssa SR Wichita State 3' 0.74"
7 Harris, Courtney SR Ottawa 3' 0.25"
8 Medlin, Jessica SR Emporia St. 2' 10.73"
9 Zentner, Allyssa SR Southwestern (Kan.) 2' 10.47"
10 Sorell, Witney SR Wichita State 2' 10.41"
11 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 2' 10.41"
12 Kamm, Kelsey SR Wichita State 2' 10.04"
13 Brown, Heidi SR Bethany (Kan.) 2' 5.67"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bergmann, Heather SR Kansas 4' 1.44"
2 Wilkinson-Colgr, Kayla SR Unattached 4' 1.0"
3 McPhail, Makayla SR Fort Hays St. 3' 10.97"
4 Twietmeyer, Hailey SR Missouri 3' 9.35"
5 Nelson, Stephanie SR Baker 3' 9.17"
6 Pfeiffer, Bethany SR Missouri 3' 7.36"
7 Dunkin, Sara SR Emporia St. 3' 4.31"
8 Van Ranken, Samantha SR Tabor 3' 2.99"
9 Evans, Erica SR Unattached 3' 2.46"
10 Brown, Holly SR Fort Hays St. 3' 1.84"
11 Markel, Andrea SR Wichita State 2' 11.85"

F jav   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roehrig, Liz SR Unattached 2' 11.64"
2 Schaal, Shelby SR Wis.-Milwaukee 2' 10.39"
3 Abrahamian, Jaclyn SR Wichita State 2' 9.05"
4 Vanarsdall, Kelcy SR Missouri 2' 6.94"
5 Whitson, Morgan SR Missouri 2' 5.53"
6 Campbell, Sheri Kaye SR Lincoln (Mo.) 2' 0.66"
7 Caines, Amanda SR Kansas 1' 8.24"

Women's Javelin Throw High School   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holt, Carlea SO Cheney 3' 0.47"
2 Wiebe, Scout SO Lawrence-Free State 2' 11.69"
3 Justice, Kayla SR Rose Hill 2' 10.52"
4 Starling, Jill SO Gardner-Edgerton 2' 10.39"
5 Holbert, Jazmine SR Olathe-East 2' 9.35"
6 Larson, Kelsey SR Iola 2' 8.95"
7 Owens, Caitlyn JR Langdon-Fairfield 2' 8.53"
8 Meyer, Katelyn SR Topeka-Seaman 2' 8.47"
9 Hodge, Jade SO Eskridge-Mission Valley 2' 8.02"
10 Howard, Monica JR Lawrence 2' 7.84"
11 Vermulm, Kayla SO Olathe-Northwest 2' 7.18"
12 Kennedy, Joylyn JR Mill Valley 2' 5.71"
13 Hicks, Morgan SR OP-St. Thomas Aquinas 2' 3.88"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Herrs, Elizabeth SR St. George-Rock Creek 3' 10.27"
2 Williams, Meagan JR Valley Center 3' 6.54"
3 Plank, Danie JR Gardner-Edgerton 3' 5.44"
4 Bilhimer, Ashlee SR Gardner-Edgerton 3' 5.43"
5 Zerbe, Ally SO Eskridge-Mission Valley 3' 3.29"
6 Orton, Aimi SR Towanda-Circle 3' 2.45"
7 Swenson, Keiryn FR Maize 3' 1.37"
8 Waters, Kristin SR Little River 3' 1.16"
9 Pitko, Haley SR Eureka 3' 0.94"
10 Shearrer, Rachel SR Wichita-Kapaun-Mt Carmel 3' 0.77"
11 Cisneros, Jessica JR Gardner-Edgerton 2' 8.44"
12 Highberger, Maggie JR OP-Blue Valley West 2' 2.82"