UBC Open

Men's Men 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Parker, Liam SR Com. Cougars 11.82
2 Payne, Cedric SO Unattached 11.92
3 Khan, Bashir SR Vancouver T-Birds 11.99
4 Chow, Conrad JR Unattached 12.54
5 Randhawa, Amrit SR Unattached 12.61
6 Kim, Aron SR UNATTACHED BRITISH COLUMB 13.25
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 He, Jerry FR Unattached 11.68
2 Koorsten, Jean SR Coq. Cheetahs 11.73
3 Hutton, Cody JR KAJAKS TRACK & FIELD CLUB 11.75
4 Chan, Matthew SR Vancouver T-Birds 11.87
5 peleshaty, colby JR CVACS 12.09
6 Taylor-Lewis, Tunji SR Coq. Cheetahs -
7 Payne, Chad SR Unattached -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vaughan, Jarid SR Coq. Cheetahs 10.55
2 Joyce, keefer SR Unattached 10.77
3 Ayin, Nicholas SR Coq. Cheetahs 11.10
4 Nicolas, Dennis SR Simon Fraser 11.42
5 Humphrey, Stephen SR Langley Mustang Gold 11.51
6 Oamen, Charles SR Ocean Athletics 11.91

Men's Men 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Marshal, Ben SR Langley Mustang Gold 24.33
2 Strachan, Alex SR COASTAL TRACK CLUB 24.62
3 Johnson, Kyle SR Com. Cougars 25.13
4 Chow, Conrad JR Unattached 26.09
5 Randhawa, Amrit SR Unattached 26.96
6 Kim, Aron SR UNATTACHED BRITISH COLUMB 27.53
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilkinson, Ethan SR Langley Mustang Gold 24.30
2 Hutton, Cody JR KAJAKS TRACK & FIELD CLUB 24.35
3 De Visser, Andrew SR Vancouver T-Birds 24.49
4 Parker, Liam SR Com. Cougars 24.78
5 Payne, Cedric SO Unattached 25.04
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Commandeur, Adam SR Com. Cougars 23.40
2 McKenzie, Sean SR Unattached 23.41
3 Payne, Chad SR Unattached 23.56
4 Adugalski, Sebastian SR Ocean Athletics 23.91
5 Powrie, Jacob SR Vancouver T-Birds 24.02
6 peleshaty, colby JR CVACS 24.90
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vaughan, Jarid SR Coq. Cheetahs 21.65
2 George, Nathan SR Coq. Cheetahs 21.83
3 Joyce, keefer SR Unattached 22.17
4 Nathan, Andrew SR British Columbia 22.33
5 Vadeboncoeur, Nathan SR Unattached 22.47
6 Linde, James SR Coq. Cheetahs 22.59
7 Humphrey, Stephen SR Langley Mustang Gold 23.26

Men's Men 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilkinson, Ethan SR Langley Mustang Gold 52.52
2 Commandeur, Scott SR Com. Cougars 53.55
3 Rosler, Jerome SR KAJAKS TRACK & FIELD CLUB 54.12
4 Johnson, Kyle SR Com. Cougars 54.69
5 Marshal, Ben SR Langley Mustang Gold 55.40
6 Hellner, James SR Langley Mustang Gold 56.70
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adair, Mike SR Unattached 51.91
2 McKenzie, Sean SR Unattached 52.58
3 Liu, Yubai SR Simon Fraser 52.85
4 Conard, Zach SR Simon Fraser 52.94
5 Lynch, Jesse FR Unattached 53.16
6 Kastelin, Eli SR Langley Mustang Gold 53.18
7 Wong, Mackenzie SR Vancouver T-Birds 53.56
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ellenwood, Stuart SR Simon Fraser 50.25
2 Miletic, Goran SR Edmonton Thunder 50.55
3 Achari, Darcy JR Unattached 50.65
4 Commandeur, Adam SR Com. Cougars 52.68

Men's Men 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Michie, Tom SR Running Room Athletic Clu 2:01.92
2 Kastelin, Eli SR Langley Mustang Gold 2:04.56
3 Wong, Billy SR Unattached 2:05.01
4 Riddell, Patrick SR Vancouver T-Birds 2:05.06
5 Commandeur, Scott SR Com. Cougars 2:05.12
6 Zigic, Jovan SR Unattached 2:06.15
7 McCulloch, Warren SR Phoenix 2:07.27
8 Miles, Jame SR HARSHEY HARRIERS 2:08.08
9 Gibson, Alexander P. SR DOUGLAS COLLEGE RUNNING C 2:08.53
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paul-Morris, Adam SR Coastal Track Club 1:55.57
2 Hole, Nigel SR POINT GREY TRACK & FIELD 1:55.66
3 Goodwin, Nathan SR Coastal Track Club 1:57.66
4 Reid, Adam SR Simon Fraser 1:59.20
5 Proceviat, Cameron FR Unattached 2:01.59
6 Rajala, Devin SR British Columbia 2:01.62
7 Dinsdale, Chris SR Simon Fraser 2:06.33

Men's Men 1500m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 So, Matthew SR Vancouver T-Birds 4:15.56
2 Viola, Lawrence SR Coq. Cheetahs 4:15.66
3 Fraser, Travis SR DOUGLAS COLLEGE RUNNING C 4:18.86
4 McNamara, Paul SR VanRunning 4:20.98
5 Hooton, Jesse SR HARSHEY HARRIERS 4:22.52
6 Johnson, Dustin SR Coastal Track Club 4:22.94
7 Wong, Brendan SR Coq. Cheetahs 4:26.30
8 Reta, Jemal SR New West Spartans 4:27.65
9 Marshall, Adam SR Langley Mustang Gold 4:28.22
10 Norminton, Matthew SR Running Room Athletic Clu 4:28.47
11 Nelson, Carey SR UNATTACHED BRITISH COLUMB 4:29.67
12 Goh, Daniel SR Vancouver T-Birds 4:30.43
13 Palibroda, Martin SR Simon Fraser 4:40.96
14 Huang, Jack SR Unattached 4:46.64
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brockerville, Ryan SR Simon Fraser 3:58.47
2 Kent, Justin SR British Columbia 3:58.64
3 Vugteveen, Travis SR Simon Fraser 4:00.94
4 Smith, Jordan SR British Columbia 4:01.23
5 Hunt, Theo SR British Columbia 4:01.78
6 Huebsch, Tim SR British Columbia 4:02.10
7 Boland, Joseph SR Edmonton Thunder 4:02.72
8 White, Declan SR Coastal Track Club 4:03.09
9 Gravel, Christian SR Vancouver T-Birds 4:03.13
10 Bruchet, Jake SR British Columbia 4:08.79
11 Forster, Keir SR Simon Fraser 4:10.89
12 Humeniuk, Anton SR Simon Fraser 4:14.81
13 Law, Graeme SR Edmonton Thunder 4:15.93
14 Shamsi, Bilal SR British Columbia 4:15.98
15 Dhanani, Samir SR Simon Fraser 4:17.27
16 Bourgeois, Michael SR British Columbia 4:17.88
17 Trapp, Austin SR Simon Fraser 4:20.91

Men's Men 3000m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bruchet, Luc SR British Columbia 8:42.28
2 Delcourt, Tim SR Coastal Track Club 8:52.62
3 Galea, Matt SR British Columbia 9:00.96
4 Reid, Mitchell SR British Columbia 9:06.99
5 Cliff, Will SR British Columbia 9:12.45
6 Heinz, Jonathan SR British Columbia 9:28.29
7 Kent, Justin SR British Columbia -

Men's Men 5000m Race Walk   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gomez, Inaki SR RACEWALK WEST 20:31.29
2 Dunfee, Evan F. SR RACEWALK WEST 20:54.39
3 Thorne, Ben SR British Columbia -

Men's Men High Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adair, Mike SR Unattached 1.90
2 Khan, Bashir SR Vancouver T-Birds 1.90
3 Daly-Grafstein, Ben SR Vancouver T-Birds 1.75
4 Poliak, Gordon SR Unattached 1.50
5 Weaver, Ash SR Winnebago -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mason, Mike SR Valley Royals 2.28

Men's Men Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gallaugher, Robbie SR Langley Mustang Gold 7.41
2 Nicolas, Dennis SR Simon Fraser 6.69
3 De Visser, Andrew SR Vancouver T-Birds 6.41
4 Daly-Grafstein, Ben SR Vancouver T-Birds 6.31
5 Wing, Jeff SR KAJAKS TRACK & FIELD CLUB 6.04
6 He, Jerry FR Unattached 5.98
7 Burke, Jason SR Kajaks T&F 5.84
8 Adugalski, Sebastian SR Ocean Athletics 5.70
9 Hsueh, Albert SR Unattached 5.34
10 Chan, Matthew SR Vancouver T-Birds -

Men's Men Shot Put 7.26   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Yang, Thomas SO Unattached 9.65

Men's Men Javelin Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Moss, Curtis SR Kajaks T&F 6' 3.49"
2 Skermer, David SR Kajaks T&F 4' 10.86"
3 Hanna, Maxwell SR Langley Mustang Gold 4' 5.18"
4 Coles, Ben SR Simon Fraser 4' 3.04"
5 Staeheli, Ivan SR UNATTACHED BRITISH COLUMB 3' 11.67"
6 Birol, Uluc SR British Columbia 3' 9.93"
7 Powrie, Jacob SR Vancouver T-Birds 3' 7.15"

Women's Women 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Yee, Michelle SR Vancouver T-Birds 13.24
2 Bezanson, Hayley SR Com. Cougars 13.98
3 Huang, Mavis SR Vancouver T-Birds 14.16
4 Chow, Cheryl SR Unattached 14.38
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burke, Jason SR Vancouver T-Birds 12.90
2 Lunt, Adrianna JR Unattached 13.16
3 Bains, Chicago SR Com. Cougars 13.41
4 Carr, Delaney SR Com. Cougars 13.71
5 Morton, Tayler SR Com. Cougars 13.74
6 Phillips, Shayla SR Com. Cougars 14.03
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Douglas, Danielle SR British Columbia 12.81
2 Tran, Sophie SR British Columbia 12.91
3 Scott, Lexie (Alexandria) JR UVIC Vikes 12.94
4 Baker, Tia Isabelle SR University of Victoria 12.99
5 Kennedy, Renee SR Com. Cougars 13.22
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nettey, Sabrina SR Universal Athletics 11.96
2 Whitehead, Liza SR Coq. Cheetahs 12.20
3 Sutherland, Carolyn SR Langley Mustang Gold 12.71
4 Ayesu-Attah, Esinam SR Coq. Cheetahs 12.71
5 Joyce, Elisa JR Unattached 12.71
6 Joyce, Adele JR Unattached 12.77
7 Grant, Jasmine SR Langley Mustang Gold 13.13
8 Abrams, Andrea SR Simon Fraser 13.31

Women's Women 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burke, Jason SR Pacific Union College Prep 27.87
2 Sjodin, Jasmin SR Simon Fraser 28.31
3 Phillips, Shayla SR Com. Cougars 28.51
4 Bezanson, Hayley SR Com. Cougars 29.21
5 Morton, Tayler SR Com. Cougars 29.28
6 May, Kyla SR Com. Cougars 29.80
7 Chow, Cheryl SR Unattached 30.51
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burke, Jason SR Vancouver T-Birds 27.28
2 Kent, Brittany SR Coastal Track Club 28.17
3 Carr, Delaney SR Com. Cougars 28.21
4 Wong, Madison SR Vancouver T-Birds 28.39
5 Burke, Jason SR Wynne 7th Grade Boy's Track 28.57
6 Pauls, Sophie SR Vancouver T-Birds 28.91
7 Yee, Michelle SR Vancouver T-Birds -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Payne, Shania SR Coq. Cheetahs 26.23
2 Joyce, Adele JR Unattached 26.44
3 Scott, Lexie (Alexandria) JR UVIC Vikes 26.78
4 Kennedy, Renee SR Com. Cougars 27.26
5 Lunt, Adrianna JR Unattached 27.34
6 Gallaugher, Allison SR Langley Mustang Gold 27.58
7 McLeod, Mackenzie SR Com. Cougars 28.53
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burke, Jason SR LR Catholic 25.80
2 Joyce, Elisa JR Unattached 26.06
3 Ellenwood, Georgia SR Langley Mustang Gold 26.22
4 Douglas, Danielle SR British Columbia 26.48
5 Tran, Sophie SR British Columbia 26.94
6 Grant, Jasmine SR Langley Mustang Gold 27.65
7 Crombeen, Charlotte SR Simon Fraser 29.29

Women's Women 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reeves, Picabo SR Coq. Cheetahs 1:01.73
2 Bains, Chicago SR Com. Cougars 1:05.17
3 Gillespie, Lauren SR VANCOUVER OLYMPIC CLUB 1:05.82
4 Phillips, Shayla SR Com. Cougars 1:07.74
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wiebe, Devan SR British Columbia 59.64
2 Sawatzky, Sarah SR Simon Fraser 59.89
3 Vogt, Abbey SR Simon Fraser 1:01.55
4 Nano, Anne-Mari SR British Columbia 1:01.80
5 Kramer, Addison SR British Columbia 1:03.42

Women's Women 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phipps, Jenna SR Coastal Track Club 2:23.24
2 Hannam, Mikaela SR British Columbia 2:23.96
3 Dacre, Stephanie SR DOUGLAS COLLEGE RUNNING C 2:27.13
4 Balbosa, Chelsea SO Unattached 2:27.89
5 Huang, Katie SR British Columbia 2:28.49
6 Takacs-Rehm, Norika SR British Columbia 2:31.73
7 Degnan, Etta SR Sunshine Coast 2:45.13
8 Hearn, Ashley SR British Columbia -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Butterworth, Lindsey SR Simon Fraser 2:13.89
2 Soderberg, Nicole SR Edmonton Thunder 2:14.02
3 Norminton, Jennifer SR Running Room Athletic Clu 2:15.24
4 Slinn, Heather SR British Columbia 2:17.62
5 Kane, Michaela SR Simon Fraser 2:18.21
6 Menzies, Miranda SR Coq. Cheetahs 2:20.00
7 Robinson, Mariah SR British Columbia 2:21.04
8 Hutchins, Kathryn SR British Columbia 2:21.17
9 Farish, Catharine SR British Columbia 2:30.21

Women's Women 1500m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Crofts, Helen SR Unattached 4:32.89
2 Bernard, Maria SR British Columbia 4:41.87
3 Norminton, Jennifer SR Running Room Athletic Clu 4:44.11
4 Noel, Peggy SR Ocean Athletics 4:46.05
5 Allison, Katrina SR Vancouver T-Birds 4:46.29
6 Regan, Jackie SR British Columbia 4:50.04
7 de Fenoyl, Amelie SR British Columbia 4:53.82
8 Ginther, Ally SR Coastal Track Club 4:56.08
9 Evans, Rhiannon SR British Columbia 4:56.95
10 Zimmer, Lissa SR British Columbia 4:58.70
11 Gutmanis, Micha SR British Columbia 4:58.85
12 Allen, Kirsten SR Unattached 5:05.67
13 Lee, Kirsten SR Point Grey TFC 5:07.77
14 McCormack, Jennifer SR British Columbia 5:11.23

Women's Women 5000m Race Walk   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Evangelista, Nicola SR Racewalk West 23:32.22
2 Ramage, Katelynn SR Nanaimo 25:00.97

Women's Women High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rolfe, Hannah SR Langley Mustang Gold 1.60
2 Buckingham, Robyn SR Langley Mustang Gold 1.55
3 Ellenwood, Georgia SR Langley Mustang Gold 1.55
4 Smithson, Shelby SR Langley Mustang Gold 1.55
5 Kandola, Manisha SR New West Spartans 1.45
6 Huser, Emily SR Vancouver T-Birds 1.45
7 Padrinao, Jessica SR Simon Fraser 1.40

Women's Women Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baker, Tia Isabelle SR University of Victoria 5.14
2 hawkins, julia FR Unattached 5.10
3 Pauls, Sophie SR Vancouver T-Birds 4.78
4 Padrinao, Jessica SR Simon Fraser 4.73
5 Bains, Chicago SR Com. Cougars 4.58
6 Klippenstein, Aisha SR Simon Fraser 4.56
7 Broomfield, Robyn SR Simon Fraser 4.56
8 Huser, Emily SR Vancouver T-Birds 4.39
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nettey, Sabrina SR Universal Athletics 6.09
2 Sutherland, Carolyn SR Langley Mustang Gold 5.67
3 Crombeen, Charlotte SR Simon Fraser 5.20
4 Rai, Damanpreet SR British Columbia 5.13
5 Gallaugher, Allison SR Langley Mustang Gold 5.04
6 Burke, Jason SR LR Catholic 5.03
7 Rhode, Mercedes SR Simon Fraser 5.03
8 Kennedy, Renee SR Com. Cougars 4.95
9 Lazecki, Natasha SR Kajaks T&F 4.87
10 Cook-Mackenzie, April SR Simon Fraser 4.70

Women's Women Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Templeton, Erin SR British Columbia 11.79
2 Dodd, Sophie SR VANCOUVER OLYMPIC CLUB 10.95
3 Klippenstein, Aisha SR Simon Fraser 10.86
4 Pauls, Sophie SR Vancouver T-Birds 10.37
5 hawkins, julia FR Unattached 10.17
6 Huser, Emily SR Vancouver T-Birds 10.14

Women's Women 16-64 Shot Put 4 K   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hare, Rose SR Kajaks T&F 9.20
2 Weaver, Ash SR Newport School 10.05
3 Rollins, Elisabeth SR Kajaks T&F 7.69
4 Burke, Jason SR LR Catholic 9.02
5 Gillespie, Lauren SR VANCOUVER OLYMPIC CLUB 7.57
6 Hernandez, Tiffanni SR Kajaks T&F 8.01
7 Antle, Georgie SR Langley Mustang Gold 7.93
8 hawkins, julia FR Unattached 7.81

Women's Women Javelin Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ellenwood, Georgia SR Langley Mustang Gold 3' 1.69"
2 Smithson, Shelby SR Langley Mustang Gold 2' 5.45"
3 Gillespie, Lauren SR VANCOUVER OLYMPIC CLUB 2' 3.25"
4 Flavel, Meghan SR British Columbia 1' 11.55"
5 Antle, Georgie SR Langley Mustang Gold 1' 11.06"
6 Hare, Rose SR Kajaks T&F 1' 10.86"
7 Rollins, Elisabeth SR Kajaks T&F 1' 9.37"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Perkins, Tiffany SR Langley Mustang Gold 4' 1.9"
2 Ausman, Christine SR British Columbia 3' 4.7"
3 Weaver, Ash SR Newport School 3' 3.35"
4 Stewart, Kirstin SR Simon Fraser 3' 2.61"
5 Wolczyk, Brittni SR Langley Mustang Gold 3' 1.15"
6 byer, selina SR Unattached 3' 0.87"
7 Stuart, Michelle SR Simon Fraser 2' 11.41"
8 Botsis, Chanell SR Kajaks T&F 2' 8.74"
9 Hernandez, Tiffanni SR Kajaks T&F 2' 8.2"