2012 Bulldog Invitational

Scores:
Team Score
Lakes202
Grant176
Wauconda71
Mundelein63
North Chicago33
Zion-Benton10

Men's Men 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ostrowski, Danny JR Wauconda 11.70 10
2 Beutlich, Shaun JR Lakes 11.80 8
3 Hertz, Cory FR Lakes 11.90 6
4 Bednarski, Chris JR Wauconda 11.90 4
5 Kilpatrick, Corey JR Grant 12.10 2
6 Smith, Kris JR Grant 12.90 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hertz, Cory FR Lakes 11.90
2 Bednarski, Chris JR Wauconda 12.00
3 Smith, Kris JR Grant 12.10
4 Duncan, Jordan SR North Chicago 12.40
5 Mclean, Kyree FR Zion-Benton 12.70
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Beutlich, Shaun JR Lakes 11.30
2 Ostrowski, Danny JR Wauconda 11.50
3 Kilpatrick, Corey JR Grant 11.80
4 Hurdle, Tyreese JR Mundelein 12.00
5 Miller, Devaughn FR Zion-Benton 12.50

Men's Men 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Beutlich, Shaun JR Lakes 23.90 10
2 Washington, Caleb SO North Chicago 24.20 8
3 Hertz, Cory FR Lakes 24.60 6
4 Smith, Kris JR Grant 24.70 4
5 Hurdle, Tyreese JR Mundelein 25.00 2
6 Kilpatrick, Corey JR Grant 25.10 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Beutlich, Shaun JR Lakes 23.90
2 Hurdle, Tyreese JR Mundelein 24.60
3 Smith, Kris JR Grant 25.60
4 Quinones, Carlos JR Wauconda 25.90
5 Mclean, Kyree FR Zion-Benton 26.10
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hertz, Cory FR Lakes 23.90
2 Washington, Caleb SO North Chicago 24.00
3 Kilpatrick, Corey JR Grant 25.00
4 Hucker, Kyle SO Wauconda 25.30
5 Miller, Devaughn FR Zion-Benton 25.90

Men's Men 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sullivan, Billy SO Grant 52.40 6
2 Bredwood, Jeremy FR Grant 54.00 1
3 Webb, Thomas SR Wauconda 55.00
4 Williams, Romaine FR Zion-Benton 58.00
5 Ray, Richard SR Zion-Benton 58.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ray, Trevor JR Lakes 50.90 10
2 Reffat, Ayman JR Lakes 52.30 8
3 Leppert, Gable SR Mundelein 53.00 4
4 Jones, Rayshawn JR North Chicago 53.60 2

Men's Men 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Prais, Ryan JR Lakes 2:03.10 10
2 Audrain, Peter JR Grant 2:04.90 8
3 Hatton, Kyle SO Grant 2:08.40 6
4 Kumar, Nitesh SR Mundelein 2:11.90 4
5 Balliu, Jake FR Lakes 2:14.20 2
6 Shannon, Tom SO Mundelein 2:15.20 1
7 Theel, Ross SO Wauconda 2:18.80
8 Williams, Connor JR Wauconda 2:24.00
9 Unze, Lucas SO Zion-Benton 2:24.50
10 Olvera, Daniel FR Zion-Benton 2:27.70

Men's Men 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Prais, Ryan JR Lakes 4:48.70 10
2 Romig, Dalyn SO Grant 4:51.60 8
3 Fell, Adam SR Mundelein 4:53.20 6
4 Camp, Josh SR Lakes 4:57.40 4
5 Lohr, Cooper JR Mundelein 4:58.60 2
6 Costilla, Jorge SO Grant 5:06.80 1
7 Theel, Ross SO Wauconda 5:17.60
8 Williams, Connor JR Wauconda 5:23.40
9 Caples, Kenneth FR Zion-Benton 5:35.20
10 Vasquez, AJ FR Zion-Benton 5:41.90

Men's Men 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peters-Clarke, Trent JR Grant 10:08.30 10
2 Richards, Bryce FR Mundelein 10:17.40 8
3 Camp, Josh SR Lakes 10:21.00 6
4 Mellon, Liam SO Mundelein 10:46.10 4
5 Carter, David JR Wauconda 10:48.90 2
6 Marander, Matthew FR Grant 11:28.20 1
7 Naglehout, Ben SO Lakes 11:35.50
8 Jones, Ryan FR Zion-Benton 11:42.00
9 Cashin, Brian FR Zion-Benton 11:42.40

Men's Men 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Sean SR Grant 15.20 10
2 Boyer, Roldophe SO Lakes 15.70 8
3 Mefferd, Matt SR Mundelein 17.80 6
4 Kulesza, Kacper SO Wauconda 18.10 4
5 Bickner, Kevin FR Wauconda 18.20 2
6 Hunecke, Hans SR Lakes 19.20 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Boyer, Roldophe SO Lakes 16.20
2 Mefferd, Matt SR Mundelein 17.50
3 Kulesza, Kacper SO Wauconda 18.00
4 Whitman, Kyle SR Grant 19.50
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Wells, Sean SR Grant 16.10
2 Bickner, Kevin FR Wauconda 17.80
3 Hunecke, Hans SR Lakes 19.60

Men's Men 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Styx, Zach SR Lakes 45.10 4
2 Mefferd, Matt SR Mundelein 46.40 2
3 Craig, Taylor SR Lakes 48.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Sean SR Grant 38.90 10
2 Bednarski, Chris JR Wauconda 42.00 8
3 Tosti, JT SR Grant 42.90 6
4 Fuller, Erik JR Wauconda 46.70 1

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grant A , ,
,
45.10 10
2 North Chicago A , ,
,
45.20 8
3 Lakes A , ,
,
47.10 6
4 Mundelein A , ,
,
47.20 4
5 Wauconda A , ,
,
48.00 2
6 Zion-Benton A , ,
,
50.90 1

Men's 4 x 200m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grant A , ,
,
1:34.00 10
2 Lakes A , ,
,
1:34.60 8
3 North Chicago A , ,
,
1:35.20 6
4 Zion-Benton A , ,
,
1:41.00 4
5 Wauconda A , ,
,
1:42.80 2

Men's 4 x 400m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grant A , ,
,
3:33.40 10
2 Lakes A , ,
,
3:40.50 8
3 Wauconda A , ,
,
3:40.90 6
4 Mundelein A , ,
,
3:43.50 4
5 Zion-Benton A , ,
,
3:56.40 2

Men's 4 x 800m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Grant A , ,
,
8:25.30 10
2 Mundelein A , ,
,
8:40.00 8
3 Lakes A , ,
,
8:40.20 6
4 Wauconda A , ,
,
9:17.70 4
5 Zion-Benton A , ,
,
9:49.80 2

Men's Men High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wells, Jonathan SO Grant 6' 2.0" 10
2 Max, Max SR Lakes 5' 8.0" 8
3 Curry, Kenny SR North Chicago 5' 6.0" 6
4 Clark, Direll JR Lakes 5' 6.0" 4
5 Thomason, Tommy SO Wauconda 5' 4.0" 2
6 Bychowski, Jake SO Grant 5' 4.0" 1
7 Westley, Jamari SO Mundelein 5' 2.0"
8 Fuller, Erik JR Wauconda 5' 0.0"
9 DelCastillo, Tim JR Mundelein -

Men's Men Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hunecke, Hans SR Lakes 12' 0.0" 10
2 Mefferd, Matt SR Mundelein 10' 6.0" 8
3 Knee, Dylan JR Wauconda 10' 0.0" 6
4 Sanchez, Justin SR Grant 10' 0.0" 4
5 DeVito, John SR Grant 9' 6.0" 2
6 Neuman, Jacob SR Lakes 8' 0.0" 1
7 Bickner, Kevin FR Wauconda 8' 0.0"
8 Tazioli, John SR Mundelein -

Men's Men Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Beutlich, Shaun JR Lakes 19' 10.0" 10
2 Savinkov, Idk SR Lakes 19' 4.5" 8
3 Bednarski, Chris JR Wauconda 19' 4.5" 6
4 Bychowski, Jake SO Grant 17' 8.0" 4
5 Volpe, Ryan SR Grant 17' 0.5" 2
6 Summerville, Erik SR Wauconda 16' 10.0" 1
7 Westley, Jamari SO Mundelein 16' 7.5"
8 Hiley, Trenton SR Zion-Benton 16' 2.0"
9 Harvell, Quintin SO Zion-Benton 15' 11.5"
10 Ruffin, Chaney SR North Chicago 15' 8.5"
11 Miguel, Carlos SR Mundelein 15' 7.0"

Men's Men Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Keion JR Grant 42' 3.75" 10
2 Spencer, Andrew JR Lakes 39' 8.5" 8
3 Clark, Direll JR Lakes 36' 9.0" 6
4 Summerville, Erik SR Wauconda 36' 2.5" 4
5 Barrett, Dylan JR Grant 34' 8.0" 2
6 Ruffin, Chaney SR North Chicago 34' 4.0" 1
7 Hiley, Trenton SR Zion-Benton 34' 1.0"
8 Westley, Jamari SO Mundelein 33' 5.0"
9 Harvell, Quintin SO Zion-Benton 32' 8.5"
10 Miguel, Carlos SR Mundelein 29' 11.5"

Men's Men Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Summers, Ty JR Lakes 49' 1.0" 10
2 Gomez, Alan SR Lakes 45' 7.0" 8
3 Orc, Chris SR Grant 45' 4.0" 6
4 Lombardino, Brandon JR Grant 45' 1.0" 4
5 Danner, Will JR Wauconda 42' 4.0" 2
6 Weber, Jack JR Wauconda 41' 4.5" 1
7 Doretti, Nick SR Mundelein 39' 11.0"
8 Scheck, Wyatt FR Zion-Benton 39' 1.0"
9 Johnson, Terell SR North Chicago 38' 6.0"
10 Jones, Emmuanual SR North Chicago 37' 3.0"
11 Doretti, Anthony SR Mundelein 35' 11.0"
12 Bankston, Miles JR Zion-Benton 35' 11.0"

Men's Men Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lombardino, Brandon JR Grant 154' 7.0" 10
2 Tumminello, Darius SR Lakes 132' 5.0" 8
3 Orc, Chris SR Grant 130' 4.0" 6
4 Danner, Will JR Wauconda 128' 11.0" 4
5 Johnson, Terell SR North Chicago 115' 5.5" 2
6 Bankston, Miles JR Zion-Benton 113' 11.0" 1
7 Miller, Joe SR Lakes 110' 10.0"
8 Doretti, Nick SR Mundelein 103' 3.0"
9 Scheck, Wyatt FR Zion-Benton 98' 7.0"
10 Fuller, Erik JR Wauconda 94' 4.0"
11 Doretti, Anthony SR Mundelein 85' 2.0"
12 Jones, Emmuanual SR North Chicago 83' 4.0"