Lady Spartan Classic 2012

Scores:
Team Score
Gibson City-Melvin-Sibley147.5
St. Joseph-Ogden142
Fisher58
St. Thomas More49
LeRoy44
Watseka26
Cowden-Herrick24
University (Urbana)23
Schlarman18
Ridgeview11.5
Paxton-Buckley-Loda6
Clifton Central4
Judah Christian2

Women's 100 Yard Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 12.53 10
2 Nagle, Lauren SO Gibson City-Melvin-Sibley 13.32 8
3 Walls, Libby SO LeRoy 13.60 6
4 Meyer, Jess JR Gibson City-Melvin-Sibley 13.78 4
5 Marry, Miranda SO Fisher 13.90 2
6 Cedeno, Kelsie FR Ridgeview 13.95 1
7 Bossong, Courtney SR Watseka 13.99
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Meyer, Jess JR Gibson City-Melvin-Sibley 13.66
2 Cedeno, Kelsie FR Ridgeview 13.85
3 Conley, Shana SR Watseka 13.90
4 Slauch, Lea SO University (Urbana) 14.13
5 Bagby, Abby JR St. Joseph-Ogden 14.50
6 Rees, Jordan SR LeRoy 15.81
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nagle, Lauren SO Gibson City-Melvin-Sibley 13.24
2 Walls, Libby SO LeRoy 13.73
3 Benefield, Maranda FR Villa Grove 14.09
4 Pratt-Clarke, Raebekkah FR University (Urbana) 14.45
5 Martindill, Anna FR Schlarman 15.00
6 Camp, Kaitlyn FR Paxton-Buckley-Loda 15.35
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 13.68
2 Marry, Miranda SO Fisher 14.01
3 Bossong, Courtney SR Watseka 14.08
4 Boyer, Courtney SO St. Thomas More 14.26
5 Danekas, Taylor JR Cowden-Herrick 14.43
6 Kuester, Tamra FR Paxton-Buckley-Loda 15.43
7 Sageser, Heather SR Schlarman 15.47

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boyer, Kathryn SR St. Thomas More 10' 0.0" 10
2 Nettleton, Jaymi SR Gibson City-Melvin-Sibley 9' 0.0" 8
3 Brooks, Lauren SO St. Joseph-Ogden 8' 0.0" 6
4 Shane, Madi SO St. Joseph-Ogden 7' 0.0" 4

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Clifton, Carli JR Fisher 16' 3.0" 10
2 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 15' 9.0" 8
3 Paruleski, Ava JR Cowden-Herrick 14' 9.0" 6
4 Richards, Kelli SR Ridgeview 14' 2.0" 4
5 Harshbarger, Randa SO St. Thomas More 14' 1.0" 2
6 Hofer, Kandace JR Paxton-Buckley-Loda 13' 11.0" 1
7 Masko, Gina JR Fisher 13' 10.0"
8 Bossong, Courtney SR Watseka 13' 8.0"
9 Black, Ella JR Schlarman 13' 8.0"
10 Benefield, Maranda FR Villa Grove 13' 8.0"
11 Porter, Sydney FR Paxton-Buckley-Loda 13' 7.0"
12 Grant, Katie FR Judah Christian 13' 6.0"
13 Pridemore, Alyssa SO St. Joseph-Ogden 13' 4.0"
14 Zacha, Taylor JR Cowden-Herrick 13' 2.0"
15 Slauch, Lea SO University (Urbana) 12' 9.5"
16 Gooding, Samantha FR Watseka 12' 7.0"
17 Morgan, Chloe FR LeRoy 11' 11.0"
18 Beadles, Kayle FR LeRoy 11' 4.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 34' 10.0" 10
2 Gaesser, Angel SR Gibson City-Melvin-Sibley 33' 6.0" 8
3 Paruleski, Ava JR Cowden-Herrick 33' 4.0" 6
4 Clifton, Carli JR Fisher 32' 8.0" 4
5 Nettleton, Jaymi SR Gibson City-Melvin-Sibley 31' 4.0" 2
6 Hofer, Kandace JR Paxton-Buckley-Loda 31' 3.0" 1
7 Richards, Kelli SR Ridgeview 30' 11.0"
8 Steffen, Shannon JR LeRoy 30' 11.0"
9 Burnes, Kayla SO Paxton-Buckley-Loda 29' 10.0"
10 Vogt, Emilie SR Fisher 29' 7.0"
11 Zacha, Taylor JR Cowden-Herrick 29' 7.0"
12 Black, Ella JR Schlarman 28' 6.0"
13 Gooding, Samantha FR Watseka 27' 7.0"
14 Helm, Courtney JR Villa Grove 26' 7.0"

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gross, Laura FR Schlarman 30' 9.5" 1
2 Gregory, Nicole SO St. Joseph-Ogden 28' 9.0"
3 Johnson, Morgan SO Fisher 25' 0.0"
4 Huff, Madison JR Ridgeview 25' 0.0"
5 Cole, Caitlin SO Fisher 24' 9.0"
6 Gulley, Shelby FR LeRoy 24' 4.0"
7 Richardson, Shelbee SO Judah Christian 24' 4.0"
8 Wolf, Allison FR Judah Christian 21' 6.5"
9 White, Lindsay FR LeRoy 19' 3.0"
10 James, Megan SO University (Urbana) 6' 2.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allhands, Emily FR Watseka 35' 5.0" 10
2 Oneal, Kayla JR Gibson City-Melvin-Sibley 34' 3.0" 8
3 Hoyer, Emma JR University (Urbana) 32' 4.5" 6
4 Massey, Meegan FR Watseka 32' 4.0" 4
5 Trantina, Kylie FR Gibson City-Melvin-Sibley 31' 10.5" 2
6 Daily, Sarah SO Schlarman 30' 9.5"
7 Cowan, Kayla JR Paxton-Buckley-Loda 29' 4.0"
8 Florey, Delaine JR St. Joseph-Ogden 29' 2.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Daily, Sarah SO Schlarman 104' 5.0" 10
2 Hoyer, Emma JR University (Urbana) 103' 3.0" 8
3 Oneal, Kayla JR Gibson City-Melvin-Sibley 101' 6.0" 6
4 Rosenboom, Abby SR Clifton Central 101' 5.0" 4
5 Allhands, Jessica SR Watseka 100' 1.0" 2
6 Taylor, Claire SR St. Thomas More 93' 1.5" 1
7 Massey, Meegan FR Watseka 89' 5.0"
8 Florey, Delaine JR St. Joseph-Ogden 88' 5.0"
9 Sellek, Abby FR Paxton-Buckley-Loda 86' 4.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 James, Megan SO University (Urbana) 84' 1.0"
2 Paap, Michelle FR St. Joseph-Ogden 80' 4.0"
3 Richardson, Shelbee SO Judah Christian 80' 0.5"
4 Johnson, Morgan SO Fisher 77' 5.0"
5 Trantina, Kylie FR Gibson City-Melvin-Sibley 75' 1.0"
6 Schoonover, Sami JR Paxton-Buckley-Loda 72' 6.0"
7 Samawi, Hadeel JR Schlarman 68' 0.5"
8 Wolf, Allison FR Judah Christian 64' 8.5"
9 Cole, Caitlin SO Fisher 56' 7.0"
10 White, Lindsay FR LeRoy 52' 0.5"

Women's 100 Yard Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nettleton, Jordyn SR Gibson City-Melvin-Sibley 16.82 10
2 Tabor, Erin FR Gibson City-Melvin-Sibley 17.12 8
3 Heffernan, Olivia SO Fisher 17.13 6
4 Walker, Kelsey FR LeRoy 17.24 4
5 Strauch, Breeanna SR Cowden-Herrick 17.54 2
6 Bradd, Rachel SR Ridgeview 18.09 1
7 McCollom, Amanda SR Villa Grove 18.52
8 Poplawski, Raychel SR Watseka 18.62
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Tabor, Erin FR Gibson City-Melvin-Sibley 17.06
2 Walker, Kelsey FR LeRoy 17.66
3 Gross, Laura FR Schlarman 18.65
4 Doty, Bailey SR Cowden-Herrick 19.45
5 Kurtz, Katie FR St. Joseph-Ogden 21.85
6 Blackwell, Sydney SO Fisher 22.08
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Strauch, Breeanna SR Cowden-Herrick 17.53
2 Heffernan, Olivia SO Fisher 17.55
3 McCollom, Amanda SR Villa Grove 17.62
4 Kuester, Tamra FR Paxton-Buckley-Loda 20.37
5 Benton, Ashley FR Ridgeview 21.00
6 Copson, Samantha SO Watseka 21.25
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nettleton, Jordyn SR Gibson City-Melvin-Sibley 17.01
2 Bradd, Rachel SR Ridgeview 17.96
3 Poplawski, Raychel SR Watseka 18.13
4 Beaulier, Rebecca SR Schlarman 19.68
5 Beadles, Kayle FR LeRoy 19.76

Women's 4 x 100 Yard Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Cowden-Herrick 56.43
2 , SR Ridgeview 56.50
3 , SR Paxton-Buckley-Loda 56.78
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR St. Joseph-Ogden 51.96 10
2 , SR LeRoy 52.05 8
3 , SR Gibson City-Melvin-Sibley 52.06 6
4 , SR Fisher 53.52 4
5 , SR St. Thomas More 55.02 2
6 , SR Watseka 55.58 1
7 , SR University (Urbana) 56.89

Women's 4 x 400 Yard Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Paxton-Buckley-Loda 4:33.95 4
2 , SR Ridgeview 4:40.23 1
3 , SR University (Urbana) 5:03.18
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Gibson City-Melvin-Sibley 4:06.60 10
2 , SR St. Joseph-Ogden 4:15.12 8
3 , SR St. Thomas More 4:26.72 6
4 , SR Fisher 4:34.18 2
5 , SR Schlarman 4:43.70
6 , SR Watseka 4:55.40

Women's 300 Yard Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Edwards, Chelsea JR University (Urbana) 51.13 1
2 Gross, Laura FR Schlarman 53.11
3 Walker, Kelsey FR LeRoy 54.65
4 Beaulier, Rebecca SR Schlarman 56.36
5 Benton, Ashley FR Ridgeview 58.28
6 Kurtz, Katie FR St. Joseph-Ogden 58.33
7 Copson, Samantha SO Watseka 58.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nettleton, Jordyn SR Gibson City-Melvin-Sibley 48.01 10
2 Masters, Tori JR St. Joseph-Ogden 48.43 8
3 Heffernan, Olivia SO Fisher 49.17 6
4 Baillie, LaToya JR Gibson City-Melvin-Sibley 49.77 4
5 Harshbarger, Randa SO St. Thomas More 50.15 2
6 McCollom, Amanda SR Villa Grove 51.52
7 Bradd, Rachel SR Ridgeview 53.75

Women's 3200 Yard Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blaase, Chelsea SR St. Joseph-Ogden 11:51.25 10
2 Clarke, Jess SO LeRoy 11:57.35 8
3 Crumbaugh, Annie FR LeRoy 13:33.05 6
4 Kollross, Hannah FR Gibson City-Melvin-Sibley 13:36.55 4
5 Vowels, Tessa JR St. Joseph-Ogden 13:44.80 2
6 Lewis, Danielle SO Gibson City-Melvin-Sibley 14:12.92 1
7 Huckstadt, Holly JR Schlarman 15:00.39
8 Orlandic, Lara SO University (Urbana) 15:11.69
9 Jarboe, Brittany FR Paxton-Buckley-Loda 15:44.73
10 Dias, Isabela SR Schlarman 15:57.82
11 Ailey, Molly SO Watseka 16:06.14
12 Johnson, Paxton SO Paxton-Buckley-Loda 16:36.39
13 Ward, Jennifer FR Fisher 17:13.15
14 Bolliger, Quinn FR St. Thomas More 17:36.53

Women's 4 x 800 Yard Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Gibson City-Melvin-Sibley 9:43.81 10
2 , SR St. Joseph-Ogden 10:19.47 8
3 , SR St. Thomas More 11:12.49 6
4 , SR University (Urbana) 11:20.26 4
5 , SR LeRoy 11:42.25 2
6 , SR Watseka 12:23.37 1
7 , SR Paxton-Buckley-Loda 12:26.34
8 , SR Ridgeview 12:42.36
9 , SR Schlarman 12:42.84
10 , SR Fisher 13:17.34

Women's 4 x 200 Yard Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR University (Urbana) 1:57.07 1
2 , SR Schlarman 2:07.25
3 , SR Ridgeview 2:07.30
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR St. Joseph-Ogden 1:50.21 10
2 , SR St. Thomas More 1:51.51 8
3 , SR LeRoy 1:52.75 6
4 , SR Gibson City-Melvin-Sibley 1:53.60 4
5 , SR Fisher 1:53.65 2
6 , SR Paxton-Buckley-Loda 2:01.71
7 , SR Watseka 2:02.91

Women's 400 Yard Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adams, Samantha FR LeRoy 1:14.77
2 Weineke, Claire JR Paxton-Buckley-Loda 1:19.22
3 Snell, Arden JR Ridgeview 1:31.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sermersheim, Molly JR Schlarman 1:10.26 1
2 Burgin, Alexis FR St. Thomas More 1:10.70
3 Knell, Jessica FR Ridgeview 1:13.21
4 Mueller, Kate SO Watseka 1:13.38
5 Crabtree, Kara FR Watseka 1:14.60
6 Moreland, Rachel JR LeRoy 1:18.87
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gaesser, Angel SR Gibson City-Melvin-Sibley 59.51 10
2 Brooks, Lauren SO St. Joseph-Ogden 1:03.25 8
3 Marganski, Jordan SO Schlarman 1:04.80 6
4 Trimble, Bailey JR St. Joseph-Ogden 1:07.24 4
5 Berry, Hannah SR Judah Christian 1:09.50 2
6 Marry, Miranda SO Fisher 1:12.77
7 Vogt, Emilie SR Fisher 1:15.16

Women's 200 Yard Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 25.71 10
2 Nagle, Lauren SO Gibson City-Melvin-Sibley 27.06 8
3 Bristow, Elizabeth FR St. Thomas More 27.10 6
4 Hamer, Kristen FR St. Joseph-Ogden 27.99 4
5 Jackson, Niyah SO University (Urbana) 28.51 2
6 Meyer, Jess JR Gibson City-Melvin-Sibley 28.52 1
7 Marry, Miranda SO Fisher 28.88
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bristow, Elizabeth FR St. Thomas More 27.99
2 Marry, Miranda SO Fisher 28.61
3 Danekas, Taylor JR Cowden-Herrick 29.57
4 Conley, Shana SR Watseka 29.64
5 Bryant, Emily SO LeRoy 30.63
6 Sageser, Heather SR Schlarman 32.63
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nagle, Lauren SO Gibson City-Melvin-Sibley 27.71
2 Hamer, Kristen FR St. Joseph-Ogden 27.98
3 Jackson, Niyah SO University (Urbana) 28.82
4 Browning, Sami SO Fisher 31.15
5 Huff, Madison JR Ridgeview 31.45
6 Martindill, Anna FR Schlarman 31.76
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ballard, Rachel SR St. Joseph-Ogden 28.42
2 Meyer, Jess JR Gibson City-Melvin-Sibley 28.81
3 Cedeno, Kelsie FR Ridgeview 29.69
4 Sage, Bianca FR Paxton-Buckley-Loda 30.54
5 Taylor, Ali SO University (Urbana) 31.03