Madison West Relays - Class A

Scores:
Team Score
Stevens Point64
Arrowhead61
Mukwonago56
Kimberly51
Oconomowoc47
Madison West33
Brookfield East30
Oak Creek29
Madison Memorial24
Menomonee Falls23.5
Rockford Auburn23
Madison Lafollette22
Middleton21.5
Jefferson20.5
Waukesha South20
Verona Area17
D. C. Everest13
Waukesha North11.5
Wauwatosa East9
Waukesha West8
Hartford Union1

Men's 55m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weah, Jester SR Madison Memorial 6.38 10
2 Duchow, Mark SR Arrowhead 6.55 8
3 Almonte, Christian JR Menomonee Falls 6.65 6
4 Lopez, Christian SO Rockford Auburn 6.69 5
5 russey, keiven SR Rockford Auburn 6.73 4
6 Salzman, Alec SR D. C. Everest 6.74 3
7 Winters, Ernest JR Middleton 6.75 2
8 Bednarski, Casey JR Oconomowoc 6.79 1
Quarters Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Duchow, Mark SR Arrowhead 6.65
2 Salzman, Alec SR D. C. Everest 6.71
3 Bednarski, Casey JR Oconomowoc 6.83
4 Turner, Wezley SO Oak Creek 6.89
5 Sebree, Mark JR Stevens Point 6.97
6 Schessler, Nolan SR Waukesha North 7.04
7 Verstegen, Brett SO Kimberly 7.05
8 Kivisto, Brandon FR Menomonee Falls 7.07
Quarters Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Almonte, Christian JR Menomonee Falls 6.62
2 russey, keiven SR Rockford Auburn 6.70
3 Lopez, Christian SO Rockford Auburn 6.74
4 Garski, Ben SR Wisconsin Rapids Lincoln 6.96
5 Enright, Tyler SR Oconomowoc 6.97
6 Pollard, Marquis JR Madison West 7.01
7 Kizewski, Victor FR Stevens Point 7.04
8 Laundry, Lionel SR Verona Area 7.16
Quarters Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Weah, Jester SR Madison Memorial 6.43
2 Winters, Ernest JR Middleton 6.73
3 Martinez, Yiovan JR Rockford East 6.90
4 Cizauskas, Dominic JR Mukwonago 6.94
5 Behling, Ty SR Mukwonago 6.95
6 Maki, Chris SR D. C. Everest 6.98
7 Tremmel, Karl SR Arrowhead 7.02
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Almonte, Christian JR Menomonee Falls 6.59
2 Winters, Ernest JR Middleton 6.68
3 Cizauskas, Dominic JR Mukwonago 6.88
4 Andraski, Alex JR Waukesha West 7.20
5 Hendel, Joe SO Jefferson 7.31
6 McClinton, Dyami JR Madison West -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Salzman, Alec SR D. C. Everest 6.70
2 Lopez, Christian SO Rockford Auburn 6.74
3 Kizewski, Victor FR Stevens Point 7.04
4 Kivisto, Brandon FR Menomonee Falls 7.07
5 Heindel, Zac JR Brookfield East 7.11
6 Radloff, Nick SO Waukesha West 7.18
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 russey, keiven SR Rockford Auburn 6.75
2 Behling, Ty SR Mukwonago 6.95
3 Schessler, Nolan SR Waukesha North 6.97
4 Tremmel, Karl SR Arrowhead 7.00
5 Cunningan, RaQuan JR Madison Memorial 7.12
6 Fauble, Jacob JR Verona Area 7.14
7 Guilfoyle, Weston JR Kimberly -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Duchow, Mark SR Arrowhead 6.63
2 Turner, Wezley SO Oak Creek 6.80
3 Sebree, Mark JR Stevens Point 6.97
4 Verstegen, Brett SO Kimberly 7.07
5 King, Jaleel SR Wauwatosa East 7.12
6 Leahy, Alex SO Middleton 7.19
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Martinez, Yiovan JR Rockford East 6.92
2 Enright, Tyler SR Oconomowoc 6.94
3 Pollard, Marquis JR Madison West 6.97
4 Maki, Chris SR D. C. Everest 7.00
5 Ross, Devin SR Wauwatosa East 7.29
6 Larsen, John SR Wisconsin Rapids Lincoln 7.31
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Weah, Jester SR Madison Memorial 6.49
2 Bednarski, Casey JR Oconomowoc 6.82
3 Garski, Ben SR Wisconsin Rapids Lincoln 6.96
4 Laundry, Lionel SR Verona Area 7.09
5 Richardson, Tremaine JR Jefferson 7.11
6 Berg, Jason JR Rockford East 7.18

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rideout, Tramel SR Rockford Auburn 24.46
2 Koskinen, Anders SR Madison West 26.26
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boehler, Nate SR Menomonee Falls 24.13 4
2 Williams, Alex JR Waukesha North 24.14 3
3 Martinez, Yiovan JR Rockford East 24.78
4 Cuevas, Adrian FR Jefferson 25.23
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phillips, Steve SR Mukwonago 23.71 6
2 Bryant, DeShawn SO D. C. Everest 24.21 2
3 Okoli, Nnamdi SO Middleton 24.26 1
4 Garski, Ben SR Wisconsin Rapids Lincoln 24.58
5 Ross, Devin SR Wauwatosa East 25.61
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Duchow, Mark SR Arrowhead 22.61 10
2 Pozorski, Zach SR Stevens Point 23.34 8
3 Sutton, Will JR Brookfield East 23.96 5
4 Bednarski, Casey JR Oconomowoc 24.99
5 Hammond, Virgil SR Oak Creek 25.21

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Alex JR Verona Area 54.79
2 Lander, Brian SR Waukesha North 56.75
3 Hunter, Josh SO Rockford East 1:03.64
4 Siad, Mahad FR Madison Memorial 1:05.86
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garst, Brett SR Rockford Auburn 54.70 1
2 Goldsmith, Jaylin JR Jefferson 55.65
3 Nash, Graham SR Wisconsin Rapids Lincoln 55.68
4 Scidmore, Cole JR D. C. Everest 55.77
5 Stephens, Sekon SO Menomonee Falls 58.20
6 Kunsch, Hans JR Middleton 59.78
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brookins, Jordan JR Mukwonago 54.10 3
2 Gilson, Wyatt JR Arrowhead 54.41 2
3 Neale, Bennett JR Stevens Point 55.44
4 Cooper, Desmond FR Wauwatosa East 56.72
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wellenstein, Jack SO Madison West 51.85 10
2 Pitchford, Isaiah JR Waukesha South 51.86 8
3 Sutton, Will JR Brookfield East 52.11 6
4 Ogden, Caleb FR Oak Creek 52.30 5
5 Carrillo, Tyler SR Oconomowoc 52.99 4
6 Pribbenow, Ben SR Kimberly 57.16

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kuenzle, Peter SR Brookfield East 2:12.00
2 Lamb, Casey SR Madison Lafollette 2:12.13
3 Richmond, Matt SR Wisconsin Rapids Lincoln 2:12.52
4 Muffler, Mitch JR Waukesha North 2:12.63
5 Becker, Kaleb JR Menomonee Falls 2:16.09
6 Bratz, Mitch JR D. C. Everest 2:18.32
7 Stigsell, Nick SO Verona Area 2:19.48
8 Cuevas, Adrian FR Jefferson 2:22.77
9 Riffie, Ethan JR Rockford Auburn 2:28.90
10 Soto, Ernesto SR Rockford East 2:28.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kohl, Evan SR Madison West 1:57.66 10
2 Boyle, Sam JR Mukwonago 1:58.12 8
3 Woodford, Brad SR Waukesha South 1:59.25 6
4 Ellis, Corbin JR Oconomowoc 1:59.38 5
5 Gagne, Dan SR Wauwatosa East 1:59.43 4
6 Hoot, Mike SR Middleton 2:05.03 3
7 Franz, Conner SO Stevens Point 2:07.01 2
8 Dueck, Drew SO Hartford Union 2:07.48 1
9 Grothey, Chris SR Arrowhead 2:08.14
10 Kilgas, Kevin SO Kimberly 2:09.66
11 Moses, Tyler SR Madison Memorial 2:14.02

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newman, Jacob SR Menomonee Falls 4:40.98
2 Pelto, Andrew JR Brookfield East 4:44.37
3 Brown, Tim SR Jefferson 4:46.43
4 Weum, Tyler JR Madison Lafollette 4:53.51
5 Sampson, Levi JR Kimberly 4:54.72
6 Gregorich-Trevo, Connor JR Madison Memorial 4:55.19
7 Bogdanski, Brett JR Mukwonago 4:58.60
8 Mayer, Jordan FR Rockford Auburn 5:01.26
9 Comeau, Joe FR Wisconsin Rapids Lincoln 5:08.28
10 Donaldson, Adam JR D. C. Everest 5:11.35
11 Finley, John SR Rockford East 5:39.19
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Larson, Mike SR Stevens Point 4:32.57 10
2 Benson, Tyler SO Waukesha West 4:33.43 8
3 Harris, Steven SR Middleton 4:33.53 6
4 Hacker, Wilson SR Madison West 4:34.95 5
5 Jodat, Jacob SR Waukesha North 4:35.30 4
6 Kelly, Steve SR Arrowhead 4:37.81 3
7 Buchholtz, Brandon SR Oconomowoc 4:38.01 2
8 Contreras, Ricardo JR Waukesha South 4:40.04 1
9 Happel, Sean SR Verona Area 4:48.07
10 Uhrich, Steff SR Wauwatosa East 4:51.57

Men's 3200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dubnicka, Jake SR Arrowhead 10:06.66 1
2 Greiner, Devin JR Wisconsin Rapids Lincoln 10:24.09
3 Hatton, Nate SO Stevens Point 10:24.34
4 Broege, Aaron JR Waukesha West 10:33.68
5 Marrone, David FR Middleton 10:50.30
6 Schultz, Alec SR Kimberly 10:54.25
7 Chavez, Josh JR Rockford East 11:12.28
8 Krueger, Kyle JR Verona Area 11:19.32
9 Laurent, Caleb SR D. C. Everest 11:41.41
10 Hundt, B SO Rockford Auburn 13:33.08
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Diffee, Chandler SR Madison Lafollette 9:33.33 10
2 Weisse, Jonah SR Madison Memorial 9:38.27 8
3 Hacker, Olin SO Madison West 9:45.31 6
4 Salmon, RJ SR Wauwatosa East 9:46.75 5
5 Cyra, Matt SR Mukwonago 9:52.65 4
6 Zack, Joe SR Oconomowoc 9:54.79 3
7 Zajkowski, Austin JR Oak Creek 10:01.54 2
8 Meints, Nate SR Waukesha South 10:07.15
9 Rodriguez, Mike JR Jefferson 10:42.09

Men's 55m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Michels, Shawn SR Oconomowoc 7.67 10
2 Harn, Sheldon SR Stevens Point 7.83 8
3 Douglas, Mitch SR Brookfield East 7.94 6
4 Copeland, Zec JR Brookfield East 8.07 5
5 Johnson, Andre SR Madison Lafollette 8.12 4
6 Griest, Garrison JR Oconomowoc 8.40 3
7 Wozny, Tyler SR Mukwonago 8.42 2
8 Pozolinski, Nate SR Kimberly 12.09 1
Quarters Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Pozolinski, Nate SR Kimberly 7.74
2 Douglas, Mitch SR Brookfield East 7.90
3 Wozny, Tyler SR Mukwonago 8.30
4 Menninga, Nick SR Madison Memorial 8.51
5 Barnes, Larry SR Jefferson 8.56
6 Geocaris, Ian SR Middleton 8.63
7 Boehnen, Noah SR Middleton 8.65
8 Shurilla, Keaton SR Menomonee Falls 8.92
Quarters Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Harn, Sheldon SR Stevens Point 7.85
2 Johnson, Andre SR Madison Lafollette 8.18
3 Wartman, Andrew SR Arrowhead 8.49
4 Brown, Donovan JR Oak Creek 8.52
5 Wettstein, Nick SR Kimberly 8.52
6 Bethia, Justin SR Arrowhead 8.59
7 Hartnett, Steven JR Verona Area 8.75
Quarters Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Michels, Shawn SR Oconomowoc 7.73
2 Griest, Garrison JR Oconomowoc 8.20
3 Copeland, Zec JR Brookfield East 8.22
4 Ulrich, Dylan SO Mukwonago 8.33
5 Thames, Massy SO Wisconsin Rapids Lincoln 8.87
6 Reel, Erik JR Waukesha North 8.88
7 Stolze, Austin SR D. C. Everest 8.99
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Douglas, Mitch SR Brookfield East 8.02
2 Johnson, Andre SR Madison Lafollette 8.38
3 Reel, Erik JR Waukesha North 8.57
4 Wartman, Andrew SR Arrowhead 8.64
5 Shurilla, Keaton SR Menomonee Falls 8.89
6 Soto, Ernesto SR Rockford East 10.77
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Pozolinski, Nate SR Kimberly 7.98
2 Wozny, Tyler SR Mukwonago 8.39
3 Geocaris, Ian SR Middleton 8.74
4 Menninga, Nick SR Madison Memorial 8.84
5 Pozorski, Josh SR Stevens Point 9.09
6 Neuner, Zach SR D. C. Everest 9.35
7 Watkins, Mahid FR Rockford Auburn 10.84
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Harn, Sheldon SR Stevens Point 7.95
2 Griest, Garrison JR Oconomowoc 8.35
3 Ulrich, Dylan SO Mukwonago 8.53
4 Bethia, Justin SR Arrowhead 8.78
5 Wefel, Jake JR Wisconsin Rapids Lincoln 9.88
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Michels, Shawn SR Oconomowoc 7.69
2 Copeland, Zec JR Brookfield East 8.12
3 Wettstein, Nick SR Kimberly 8.45
4 Thames, Massy SO Wisconsin Rapids Lincoln 8.82
5 Henderson, Camcron SO Rockford Auburn 8.83
6 Hartnett, Steven JR Verona Area 8.99
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Brown, Donovan JR Oak Creek 8.66
2 Barnes, Larry SR Jefferson 8.72
3 Boehnen, Noah SR Middleton 8.78
4 Stolze, Austin SR D. C. Everest 8.82
5 Singh, Luquant FR Verona Area 9.11

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Waukesha North A , ,
,
46.39 2
2 D. C. Everest A , ,
,
47.51
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Kimberly A , ,
,
46.00 5
2 Stevens Point A , ,
,
46.20 4
3 Wauwatosa East A , ,
,
49.50
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Menomonee Falls A , ,
,
44.61 8
2 Oconomowoc A , ,
,
45.66 6
3 Mukwonago A , ,
,
46.63 1
4 Jefferson A , ,
,
47.95
5 Wisconsin Rapids Lincoln A , ,
,
49.54
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Arrowhead A Mark Duchow, Steve Radeztsky,
Jake Mentzer, Cody Sellhausen
44.57 10
2 Rockford Auburn A , ,
,
46.28 3
3 Madison Memorial A , ,
,
46.87
4 Waukesha West A , ,
,
46.91
5 Waukesha South A , ,
,
48.94
6 Rockford East A , ,
,
50.26

Men's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Verona Area A , ,
,
1:39.01
2 Rockford East A , ,
,
1:40.30
3 Madison West A , ,
,
1:41.12
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Middleton A , ,
,
1:37.07 2
2 Waukesha North A , ,
,
1:37.93 1
3 Brookfield East A , ,
,
1:39.12
4 D. C. Everest A , ,
,
1:40.04
5 Wisconsin Rapids Lincoln A , ,
,
1:41.11
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Stevens Point A , ,
,
1:35.05 8
2 Jefferson A , ,
,
1:35.84 5
3 Menomonee Falls A , ,
,
1:36.57 3
4 Waukesha South A , ,
,
1:43.72
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mukwonago A Ty Behling, Jeremy Harr,
Jake Krueger, Steve Phillips
1:34.98 10
2 Arrowhead A , ,
,
1:35.18 6
3 Kimberly A , ,
,
1:35.97 4
4 Oak Creek A , ,
,
1:38.45
5 Wauwatosa East A , ,
,
1:39.46
6 Waukesha West A , ,
,
1:39.85

Men's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Rockford Auburn A , ,
,
3:46.10
2 Madison Lafollette A , ,
,
3:46.62
3 Rockford East A , ,
,
4:17.54
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Stevens Point A , ,
,
3:42.12
2 Kimberly A , ,
,
3:42.96
3 Verona Area A , ,
,
3:46.01
4 D. C. Everest A , ,
,
3:48.73
5 Wisconsin Rapids Lincoln A , ,
,
3:58.36
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Oak Creek A , ,
,
3:32.80 8
2 Middleton A , ,
,
3:32.90 5.5
3 Jefferson A , ,
,
3:32.90 5.5
4 Mukwonago A , ,
,
3:33.20 4
5 Madison Memorial A , ,
,
3:36.30
6 Wauwatosa East A , ,
,
3:43.40
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Oconomowoc A Corbin Ellis, Nate Nord,
Andrew Woods, Shawn Michels
3:30.29 10
2 Waukesha South A Isaiah Pitchford, Brad Woodford,
Mike Cournia, DQ Smith
3:33.70 3
3 Arrowhead A Jake Mentzer, Steve Radeztsky,
Wyatt Gilson, Ben Bierman
3:33.85 2
4 Madison West A Evan Kohl, Nick Winder,
Jack Wellenstein, Wilson Hacker
3:35.17 1
5 Menomonee Falls A Adam Vechart, IJ Bullock,
Jacob Newman, Michael Van Alstyne
3:39.15
6 Waukesha West A Brian Waras, Tyler Benson,
Jake Heckel, JJ Grant
3:49.22

Men's 4 x 800m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Madison Lafollette A , ,
,
8:19.18 8
2 Middleton A , ,
,
8:38.41 2
3 Oconomowoc A , ,
,
8:48.42
4 Waukesha South A , ,
,
8:56.11
5 Wauwatosa East A , ,
,
8:58.06
6 Wisconsin Rapids Lincoln A , ,
,
8:59.13
7 D. C. Everest A , ,
,
8:59.83
8 Verona Area A , ,
,
9:05.29
9 Rockford East A , ,
,
-
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Arrowhead A Ben Bierman, Will Simons,
Josh Bodnar, Will Conley
8:16.49 10
2 Madison Memorial A , ,
,
8:27.19 6
3 Jefferson A , ,
,
8:27.53 5
4 Kimberly A , ,
,
8:35.39 4
5 Stevens Point A , ,
,
8:35.84 3
6 Madison West A , ,
,
8:40.02 1
7 Menomonee Falls A , ,
,
8:40.34
8 Waukesha West A , ,
,
8:41.68
9 Mukwonago A , ,
,
8:47.03

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mclain, Mike SR Mukwonago 14' 0.0" 10
2 Harold, Glen JR Brookfield East 13' 6.0" 8
3 McAllister, Derek SR Oak Creek 13' 6.0" 6
4 Kraeger, Tyler SR Stevens Point 13' 3.0" 5
5 Dietlin, Matt SR Verona Area 13' 0.0" 4
6 McVey, Jim SR Arrowhead 12' 6.0" 3
7 Schwartz, Aron JR Menomonee Falls 12' 6.0" 1.5
8 Schwab, Brad JR Waukesha North 12' 6.0" 1.5
9 Tucker, Corey JR Jefferson 12' 0.0"
10 Mazzola, Anthony JR Jefferson 12' 0.0"
11 Wilch, Tyler SR Waukesha North 12' 0.0"
12 McCormick, Thomas SR Arrowhead -
13 Vang, Tou SR D. C. Everest -
14 Fickey, David JR Wisconsin Rapids Lincoln -
15 Bull, Jason JR Stevens Point -
16 VanGrinsven, jeffrey SR Kimberly -
17 Roy, Jake JR Kimberly -
18 Kluender, Chad SO Brookfield East -
19 Mysewski, Josh SR Mukwonago -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jordan, Jake SR Oconomowoc 19' 5.75"
2 Nash, Graham SR Wisconsin Rapids Lincoln 19' 1.5"
3 Rutta, Ryan SR Oconomowoc 18' 9.5"
4 Almonte, Christian JR Menomonee Falls 18' 9.5"
5 Roberts, Noah SO Verona Area 18' 6.0"
6 Johnson, Anthony FR Waukesha South 18' 0.25"
7 Middleton, Jackson SO Madison West 17' 11.0"
8 Boebel, Zach SR Verona Area 17' 11.0"
9 Schoerder, Chris FR Waukesha South 16' 7.0"
10 Harris, William JR Rockford East 16' 2.0"
11 Jones, Dante SR Rockford East 14' 0.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boehler, Nate SR Menomonee Falls 20' 4.75" 1
2 Radeztsky, Steve SR Arrowhead 20' 4.5"
3 Sutton, Will JR Brookfield East 20' 2.5"
4 Clark, Evan SR Stevens Point 19' 11.0"
5 Maki, Chris SR D. C. Everest 19' 3.5"
6 Wilichowski, Nick SO Hartford Union 19' 0.5"
7 Plaster, Eric SR Stevens Point 19' 0.0"
8 Pardee, Micah JR Madison Memorial 18' 10.5"
9 Pollard, Marquis JR Madison West 18' 6.0"
10 Haimeral, Jessie SR Arrowhead 18' 3.5"
11 Petri, Mike SR Hartford Union 18' 2.0"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jefferson, Corey SR Rockford Auburn 22' 0.25" 10
2 Hammond, Virgil SR Oak Creek 21' 10.0" 8
3 Wettstein, Nick SR Kimberly 21' 6.25" 6
4 Dotson, Louis SR Jefferson 21' 2.5" 5
5 Kitchell, Nate SR D. C. Everest 21' 0.0" 4
6 Pozolinski, Nate SR Kimberly 20' 10.5" 3
7 Behling, Ty SR Mukwonago 20' 7.75" 2
8 Harr, Jeremy JR Mukwonago 20' 3.5"
9 Robinson, Jalen SR Jefferson 20' 2.5"
10 Clyce, Blake JR Middleton 20' 0.0"
11 Flemming, Anthony JR Rockford Auburn 19' 7.0"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Banks, Caelin JR Rockford East 36' 8.75"
2 Gomez, Joulian SR Madison West 35' 10.75"
3 Kampe, Josh SR Middleton 35' 4.75"
4 Welch, James SR Madison West 34' 0.75"
5 Carlos, Marcus SO Jefferson 34' 0.75"
6 scott, randy JR Rockford Auburn 32' 11.53"
7 Caudillo, Carlos FR Jefferson 29' 5.75"
8 Hunter, Josh SO Rockford East 27' 10.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bruesewitz, Ryan JR Madison Memorial 39' 0.5"
2 Nwonye, Ezeugo SR Menomonee Falls 38' 2.25"
3 Watzke, Taylor JR Verona Area 37' 11.75"
4 Russo, Anthony JR Menomonee Falls 37' 9.75"
5 Bruesewitz, Sean JR Madison Memorial 36' 7.0"
6 StanFord, John SO Rockford Auburn 36' 1.0"
7 Rahman, Tanner JR Middleton 31' 11.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Krueger, Jake SO Mukwonago 45' 11.25" 4
2 Gjertson, Jared SR D. C. Everest 45' 9.25" 3
3 Stiner, Adam JR Verona Area 44' 4.25"
4 Funza, Alex SR Waukesha North 42' 9.75"
5 Dickey, Jake JR Wisconsin Rapids Lincoln 41' 10.0"
6 Heil, Logan SR D. C. Everest 41' 5.0"
7 LeClaire, PJ SO Brookfield East -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weinhold, Matt JR Kimberly 56' 0.5" 10
2 Betancourt, Dan SR Kimberly 49' 1.25" 8
3 Fisher, Austin SR Arrowhead 48' 7.0" 6
4 Schultz, Brad SR Stevens Point 48' 2.75" 5
5 Tanguay, Nate SR Mukwonago 45' 7.25" 2
6 Clark, Michael SR Stevens Point 45' 6.5" 1
7 Seonbuchner, Sam JR Arrowhead 40' 4.0"