Morton Bethel Lutheran Invitational

Men's 100m Dash 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Campbell, Amaris SR Christ Lutheran School 14.80
2 Scott, Josiah SR Quest Charter Academy 15.40
3 Tryce, Keishon SR St John Lutheran School 15.80
4 Bonds, Tyler SR Christ Lutheran School 15.85
5 Ward, Donovyn SR Quest Charter Academy 15.90
6 Evans, Spencer SR St John Lutheran School 16.40
7 Thomas, Langston SR Quest Charter Academy 16.50
8 Howell, Hunter SR St John Lutheran School 16.60
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Tryce, Keishon SR St John Lutheran School 15.70
2 Ward, Donovyn SR Quest Charter Academy 15.87
3 Thomas, Langston SR Quest Charter Academy 16.45
4 Alt, Caleb SR Bethel Lutheran School 17.13
5 Booth, Chancellor SR Christ Lutheran School 17.41
6 Flier, Logan SR Good Shepherd Lutheran School 18.91
7 Derrick, Evan SR Zion Lutheran, Lincoln 21.03
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Campbell, Amaris SR Christ Lutheran School 14.71
2 Scott, Josiah SR Quest Charter Academy 15.41
3 Bonds, Tyler SR Christ Lutheran School 15.81
4 Evans, Spencer SR St John Lutheran School 16.36
5 Blocker, Joseph SR Quest Charter Academy 16.56
6 Watson, Garrett SR Good Shepherd Lutheran School 18.02
7 Watson, Isaac SR Good Shepherd Lutheran School 18.90
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Howell, Hunter SR St John Lutheran School 16.51
2 Heerman, Tyson SR Christ Lutheran School 17.40
3 Sprattling, Jaylin SR Christ Lutheran School 17.42
4 Messner, Will SR Zion Lutheran, Lincoln 17.49
5 Lynn, JR SR Zion Lutheran, Lincoln 19.67

Men's 200m Dash 6th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jower, Timothy SR Quest Charter Academy 36.09
2 Carmean, Nick SR Concordia Lutheran School 37.49
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gray, Ernest SR Quest Charter Academy 31.81
2 Hinton, Adrian SR Quest Charter Academy 31.84
3 Brennan, Jack SR Bethel Lutheran School 33.85
4 Elliott-Drouin, Jorden SR Quest Charter Academy 35.43
5 Johnson, Thomas SR Quest Charter Academy 37.04
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, John SR St John Lutheran School 31.74
2 Wilson, Jonah SR Trinity Lutheran School 32.49
3 Hoeft, Jacob SR Trinity Lutheran School 35.90
4 Asper, Patrick SR Trinity Lutheran School 38.53

Men's 400m Dash 5th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kosinski, Andy SR Trinity Lutheran School 1:20.00
2 Robertson, Tim SR Trinity Lutheran School 1:26.56
3 Lowry, Donovan SR Quest Charter Academy 1:28.17
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Wesley SR Bethel Lutheran School 1:13.90
2 Cross, Hayden SR Trinity Lutheran School 1:14.41
3 Thomas, Langston SR Quest Charter Academy 1:24.23
4 Shepherd, Patrick SR Concordia Lutheran School 1:24.61

Men's 400m Dash 6th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dixon, Ricco SR Quest Charter Academy 1:26.19
2 Hermes, Blake SR Zion Lutheran, Lincoln 1:31.58
3 Burton, Elijah SR Zion Lutheran, Lincoln 1:42.72
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Heerman, Isaiah SR Christ Lutheran School 1:03.80
2 Huizenga, Bryan SR Bethel Lutheran School 1:06.57
3 Diffor, Alex SR Trinity Lutheran School 1:15.98
4 Johnson, Thomas SR Quest Charter Academy 1:21.18
5 Verda, Andrew SR Trinity Lutheran School 1:22.00
6 Jower, Timothy SR Quest Charter Academy 1:22.59

Men's 400m Dash 7th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Willey, Adam SR Trinity Lutheran School 1:29.48
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lage, Matt SR Trinity Lutheran School 1:05.27
2 Stevenson, Isaac SR Trinity Lutheran School 1:07.95
3 Barr, Colin SR Concordia Lutheran School 1:12.89

Men's 800m Run 6th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Huizenga, Bryan SR Bethel Lutheran School 2:36.52
2 Han, Abraham SR St John Lutheran School 3:14.50
3 Erbach, Max SR St John Lutheran School 3:16.15
4 Schmidt, Billy SR St John Lutheran School 3:46.39
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Moore, Amir SR Quest Charter Academy 2:55.54
2 Johnson, Marvin SR Quest Charter Academy 2:55.90
3 Morgan, Ben SR Trinity Lutheran School 3:27.46

Men's 800m Run 7th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bennett, Zac SR Good Shepherd Lutheran School 2:30.65
2 Willey, Adam SR Trinity Lutheran School 3:32.30

Men's 800m Run 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cross, Hayden SR Trinity Lutheran School 2:56.92
2 Blanke, Steven SR St John Lutheran School 3:03.35
3 Phillips, Jacob SR Trinity Lutheran School 3:04.71
4 Robertson, Tim SR Trinity Lutheran School 3:24.08

Men's 1600m Run 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hess, Alex SR Trinity Lutheran School 6:00.76
2 Kosinski, Andy SR Trinity Lutheran School 6:29.18
3 Blanke, Steven SR St John Lutheran School 6:37.33
4 Phillips, Jacob SR Trinity Lutheran School 6:42.59

Men's 110m Hurdles 8th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Simpson, Braydon SR Zion Lutheran, Lincoln 18.50
2 Barba, Max SR Trinity Lutheran School 18.80

Men's High Jump 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Wesley SR Bethel Lutheran School 3' 10.0"
2 Watson, Seaghan SR Christ Lutheran School -

Men's Long Jump 5th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Campbell, Amaris SR Christ Lutheran School 12' 7.0"
2 Scott, Josiah SR Quest Charter Academy 11' 9.0"
3 Cross, Hayden SR Trinity Lutheran School 11' 7.25"
4 Gibson, Wesley SR Bethel Lutheran School 11' 2.0"
5 Robertson, Tim SR Trinity Lutheran School 10' 1.75"
6 Bonds, Tyler SR Christ Lutheran School 9' 2.0"
7 Lowry, Donovan SR Quest Charter Academy 8' 7.0"
8 Booth, Chancellor SR Christ Lutheran School 8' 4.25"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ward, Donovyn SR Quest Charter Academy 11' 7.0"
2 Shepherd, Patrick SR Concordia Lutheran School 10' 8.5"
3 Watson, Garrett SR Good Shepherd Lutheran School 10' 8.0"
4 Alt, Caleb SR Bethel Lutheran School 10' 7.5"
5 Howell, Hunter SR St John Lutheran School 10' 3.0"
6 Flier, Logan SR Good Shepherd Lutheran School 9' 3.75"
7 Sprattling, Jaylin SR Christ Lutheran School 9' 0.25"
8 Watson, Isaac SR Good Shepherd Lutheran School 8' 11.0"

Men's Triple Jump 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hess, Alex SR Trinity Lutheran School 24' 1.5"
2 Tryce, Keishon SR St John Lutheran School 23' 10.0"
3 Jewell, Zane SR Trinity Lutheran School 23' 6.0"
4 Alt, Caleb SR Bethel Lutheran School 21' 1.5"

Men's Triple Jump 8th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hayashi, David SR Concordia Lutheran School 30' 6.5"

Men's Triple Jump 6th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Diffor, Alex SR Trinity Lutheran School 26' 9.0"
2 Stevenson, Caleb SR Trinity Lutheran School 26' 7.5"
3 Carmean, Nick SR Concordia Lutheran School 19' 11.5"

Men's Triple Jump 7th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Diffor, Caleb SR Trinity Lutheran School 36' 2.0"
2 Ogden, Mark SR Trinity Lutheran School 29' 4.0"
3 Newhouse, Micheal SR Zion Lutheran, Lincoln 25' 9.0"

Women's 100m Dash 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Potter, Lia SR St John Lutheran School 14.99
2 Solomon, Victoria SR Quest Charter Academy 15.14
3 Evans, Trinity SR Quest Charter Academy 15.72
4 Compton, Aubrey SR Quest Charter Academy 15.78
5 Brooks, Omneya SR Quest Charter Academy 16.04
6 Morris, Jaia SR Quest Charter Academy 16.27
7 Kilgus, Taylor SR Good Shepherd Lutheran School 16.75
8 Phillips, Ny'Ana SR Christ Lutheran School 18.06
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Potter, Lia SR St John Lutheran School 14.65
2 Solomon, Victoria SR Quest Charter Academy 14.73
3 Brooks, Omneya SR Quest Charter Academy 16.14
4 Postlewait, Macy SR Bethel Lutheran School 17.34
5 Thompson, Amya SR Quest Charter Academy 18.21
6 Kell, Erynn SR Concordia Lutheran School 18.29
7 Braggs, Brandee SR Christ Lutheran School 18.37
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Evans, Trinity SR Quest Charter Academy 14.95
2 Phillips, Ny'Ana SR Christ Lutheran School 16.30
3 Kilgus, Taylor SR Good Shepherd Lutheran School 16.34
4 Rucker, Amanda SR Quest Charter Academy 16.46
5 Ries, Sophie SR Trinity Lutheran School 16.74
6 Borchers, Madeline SR Trinity Lutheran School 19.05
7 Blocker, Jae'da SR Quest Charter Academy 20.08
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Compton, Aubrey SR Quest Charter Academy 15.48
2 Morris, Jaia SR Quest Charter Academy 15.69
3 Meyer, Johanna SR Christ Lutheran School 17.17
4 Anderson, JaTayia SR Quest Charter Academy 17.61
5 Carter, Justice SR Quest Charter Academy 17.64
6 Summers, Ja'Nieya SR Quest Charter Academy 19.79

Women's 200m Dash 8th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Sydney SR Zion Lutheran, Lincoln 34.85
2 Postlewait, Kyra SR Bethel Lutheran School 35.50
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Teske, Abigail SR Christ Lutheran School 33.57
2 Cook, Markeanna SR Christ Lutheran School 35.33
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kelly, Maren SR Christ Lutheran School 29.56
2 Trapp, Lyric SR Quest Charter Academy 29.62
3 Bisping, Brandi SR Bethel Lutheran School 29.89
4 McDonough, Meredith SR Bethel Lutheran School 31.34
5 Jones, Jada SR Christ Lutheran School 33.22

Women's 400m Dash 8th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoban, Katie SR Zion Lutheran, Lincoln 1:17.06
2 Cook, Markeanna SR Christ Lutheran School 1:23.12
3 Stage, MacKenzie SR Christ Lutheran School 1:31.31
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hermes, Brooklyn SR Zion Lutheran, Lincoln 1:13.53
2 Linwood, Elease SR Quest Charter Academy 1:15.49
3 Heerman, Rae'Venn SR Christ Lutheran School 1:23.27
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Welch, Kylie SR Trinity Lutheran School 1:03.62
2 McDonough, Meredith SR Bethel Lutheran School 1:05.24
3 Collins, Lexie SR Bethel Lutheran School 1:07.74
4 Sick, Annie SR Concordia Lutheran School 1:18.21
5 Nafzinger, Kirsten SR Trinity Lutheran School 1:19.90
6 Heidbreder, Heather SR Zion Lutheran, Lincoln 1:23.61

Women's 400m Dash 7th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Irving, Emily SR Concordia Lutheran School 1:19.82
2 Peterson, Gabby SR Concordia Lutheran School 1:20.03
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stokes, Keanna SR Quest Charter Academy 1:11.24
2 Wise, Emma SR St John Lutheran School 1:12.81
3 Kirchner, Johana SR Trinity Lutheran School 1:13.04
4 Williams, Gretchen SR Trinity Lutheran School 1:13.54
5 Potter, Molly SR St John Lutheran School 1:15.56

Women's 400m Dash 6th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Prather, Lane SR Zion Lutheran, Lincoln 1:24.60
2 Greenway, Abigail SR Quest Charter Academy 1:42.02
3 Doss, Dana SR Quest Charter Academy 2:08.89
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Siscoe, Chloe SR Bethel Lutheran School 1:14.53
2 Riesenberg, Kelsey SR Trinity Lutheran School 1:16.57
3 Barba, Madison SR Trinity Lutheran School 1:23.19
4 Pace, Tomeisha SR Quest Charter Academy 1:30.28

Women's 800m Run 6th grade   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lauren SR Trinity Lutheran School 2:56.58
2 Riesenberg, Kelsey SR Trinity Lutheran School 3:00.62
3 Joos, Jerelyn SR Bethel Lutheran School 3:15.11
4 Summers, Ryleigh SR Trinity Lutheran School 3:18.96
5 Pithan, Sophia SR Trinity Lutheran School 3:23.48
6 Bailey, Alycia SR Bethel Lutheran School 3:26.81
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Prather, Lane SR Zion Lutheran, Lincoln 3:17.48
2 Gingerich, Ashley SR Christian Life Academy 3:26.23
3 Horning, Marissa SR Christian Life Academy 3:47.06

Women's 1600m Run 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Chojnacky, Bella SR Christian Life Academy 7:17.33
2 Diffor, Maleka SR Trinity Lutheran School 8:06.87

Women's Shot Put 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Braggs, Brandee SR Christ Lutheran School 20' 8.25"
2 Teske, Allison SR Christ Lutheran School 17' 3.25"
3 Griffin, Abigale SR Trinity Lutheran School 16' 4.0"

Women's Discus Throw 6th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Prather, Lane SR Zion Lutheran, Lincoln 55' 8.0"
2 Schuetz, Anna SR Concordia Lutheran School 30' 6.0"

Women's Discus Throw 5th grade   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Braggs, Brandee SR Christ Lutheran School 36' 6.5"
2 Griffin, Abigale SR Trinity Lutheran School 28' 2.5"