Kewanee Brockman Invitational

Scores:
Men's Score
Erie-Prophetstown157
Annawan118
Bureau Valley105
St. Bede58
Riverdale54
Kewanee47
Stark County16
 
Women's Score
Erie-Prophetstown163
Annawan102
Kewanee92.5
Riverdale79
Stark County52
Bureau Valley49.5
St. Bede19

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bauer , Chris JR Erie-Prophetstown 11.88 10
2 DeBord, Rasheed SR Annawan 12.28 2
3 Johnston, Chase FR Stark County 12.49
4 Weaver, Scott SO Riverdale 13.10
5 Heene, Joey SO Kewanee 13.15
6 Reynolds, DeAndre FR Kewanee 13.25
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Konneck, Kristian SR Bureau Valley 12.00 8
2 Johnson, Bart SR Riverdale 12.12 6
3 Gualandri, Steven SR St. Bede 12.13 4
4 Pannier, Kyle JR Erie-Prophetstown 12.32 1
5 Shaw, Justin SO St. Bede 12.36
6 Konneck, Will FR Bureau Valley 12.52
7 Lee, Brandon SR Stark County 12.77

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnston, Chase FR Stark County 24.88 4
2 Rosenberg, Sam SR St. Bede 25.65
3 Loy, Oscar SO Riverdale 25.75
4 Barto, Garrett SO St. Bede 26.15
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeBord, Rashaun SR Annawan 23.66 10
2 Konneck, Kristian SR Bureau Valley 23.88 8
3 Pannier, Kyle JR Erie-Prophetstown 24.85 6
4 Songer, Preston SO Kewanee 24.90 2
5 Goforth, Cody SO Kewanee 25.18 1

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Titlow, Andrew SR Annawan 55.37 2
2 Puhr, Nick SR St. Bede 57.63
3 Strawn, Cody SR Stark County 58.58
4 MacDavitt, Connor JR St. Bede 59.33
5 Henkins, Josh FR Kewanee 59.61
6 Rice, Joel SR Stark County 1:01.01
7 Sommers, Alex JR Riverdale 1:01.27
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Devin SR Erie-Prophetstown 51.11 10
2 DeBord, Rashaun SR Annawan 54.28 8
3 Trone, Daniel JR Bureau Valley 54.40 6
4 Taylor, Trayvond JR Kewanee 55.33 4
5 Fisher, Joe JR Bureau Valley 56.90 1
6 Loy, Oscar SO Riverdale 1:03.71

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Michael SO Annawan 2:04.85 10
2 Sand, Mitchell SR Riverdale 2:05.68 8
3 Eastwood, Kane JR Bureau Valley 2:07.91 6
4 White, Lucas SO Erie-Prophetstown 2:09.34 4
5 Taylor, Ryan JR Bureau Valley 2:11.18 2
6 Stahl, Joel FR Stark County 2:11.38 1
7 Lopez, Leo JR St. Bede 2:22.10
8 Barnes, Jeffery SO St. Bede 2:22.57
9 Rohrig, Damon FR Kewanee 2:27.17
10 Alguire, Cody JR Riverdale 2:31.69
11 Turner, Khalil SR Kewanee 2:35.84
12 Strawn, Cody SR Stark County 2:48.28

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Michael SO Annawan 4:39.16 10
2 Claus, Kevin SR Riverdale 4:44.36 8
3 Aguilar, Rolando FR Kewanee 4:50.63 6
4 Sand, Mitchell SR Riverdale 4:57.75 4
5 Eastwood, Kane JR Bureau Valley 5:00.19 2
6 Lilly, Seth SO Erie-Prophetstown 5:02.08 1
7 Stahl, Joel FR Stark County 5:02.71
8 Smith, Andrew JR Bureau Valley 5:05.58
9 DeVault, Tyler JR Erie-Prophetstown 5:14.12
10 Brolley, Sam SR St. Bede 5:30.44
11 Barnes, Jeffery SO St. Bede 5:36.85
12 Turner, Khalil SR Kewanee 5:59.11

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Claus, Kevin SR Riverdale 10:11.68 10
2 Aguilar, Rolando FR Kewanee 10:22.26 8
3 Bonnell, Braedon SO Erie-Prophetstown 11:31.52 6
4 Lotspeich, Charlie SO Bureau Valley 12:13.32 4
5 Church, Kody JR Bureau Valley 12:28.87 2
6 Brolley, Sam SR St. Bede 12:37.45 1

Men's 110m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Claeys, Travis SO Kewanee 19.39
2 McKinley, Rylee JR Riverdale 19.94
3 Hopps, Baylee FR St. Bede 20.04
4 Applegate, Sam FR Annawan 20.68
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Binion, Dylan FR Erie-Prophetstown 16.35 10
2 Mooney, Conor SR Bureau Valley 17.23 8
3 Schoff, Tucker JR Bureau Valley 17.25 6
4 Knauf, Neal SR St. Bede 17.46 4
5 Nielsen, Matt SR Erie-Prophetstown 17.61 2
6 Cook, A.J. JR Riverdale 17.86 1

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lee, Brandon SR Stark County 44.69 2
2 Thomson, Presson SO Annawan 44.97 1
3 Claeys, Travis SO Kewanee 46.39
4 McKinley, Rylee JR Riverdale 50.74
5 Applegate, Sam FR Annawan 53.33
6 Peed, Devin FR Kewanee 54.63
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gualandri, Steven SR St. Bede 40.52 10
2 Hoffert, Logan SR Bureau Valley 41.22 8
3 Binion, Dylan FR Erie-Prophetstown 43.05 6
4 Cook, A.J. JR Riverdale 44.06 4
5 Bauer, Jack FR Erie-Prophetstown 45.72
6 Knauf, Neal SR St. Bede 46.12

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ames, Grant SO Erie-Prophetstown 5' 10.0" 10
2 Landwehr, Alex FR Annawan 5' 8.0" 8
3 Mooney, Conor SR Bureau Valley 5' 6.0" 6
4 Wiemer, Cody FR Erie-Prophetstown 5' 6.0" 4
5 Kosminsky, Chris FR Riverdale 5' 6.0" 2
6 Claeys, Travis SO Kewanee 5' 4.0" 1
7 Hayden, Bobby SO Riverdale 5' 2.0"
8 Henkins, Josh FR Kewanee 5' 2.0"
9 Blackert, Jeremiah JR Bureau Valley 5' 0.0"

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cole, Jared SO Erie-Prophetstown 12' 0.0" 10
2 Pillen, Carter SO Annawan 12' 0.0" 8
3 Pannier, Kyle JR Erie-Prophetstown 11' 6.0" 6
4 Taylor, Ryan JR Bureau Valley 10' 6.0" 4
5 Hammer, Levy FR Annawan 10' 0.0" 2
6 Oetzel, Connor JR Kewanee 9' 0.0" 1
7 Church, Kody JR Bureau Valley 8' 6.0"
8 Turner, Khalil SR Kewanee -

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Devin SR Erie-Prophetstown 20' 9.0" 10
2 DeBord, Rasheed SR Annawan 19' 1.0" 8
3 Landwehr, Alex FR Annawan 18' 2.25" 6
4 Gul, Michael SR Erie-Prophetstown 17' 1.0" 4
5 Goforth, Cody SO Kewanee 16' 10.5" 2
6 Weaver, Scott SO Riverdale 16' 10.25" 1
7 Blackert, Jeremiah JR Bureau Valley 16' 8.75"
8 Johnston, Chase FR Stark County 16' 5.5"
9 Rhodes, Dillon JR Bureau Valley 16' 1.0"
10 Shaw, Justin SO St. Bede 16' 0.25"
11 Reynolds, DeAndre FR Kewanee 15' 11.5"
12 Sujuan, Firmin JR St. Bede 14' 11.25"
13 Cler, Marcus SR Stark County 11' 8.5"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Andreas, Nate SR Erie-Prophetstown 41' 6.5" 10
2 DeBord, Rashaun SR Annawan 40' 5.75" 8
3 DeBord, Rasheed SR Annawan 40' 1.5" 6
4 Hoffert, Logan SR Bureau Valley 39' 11.0" 4
5 Gualandri, Steven SR St. Bede 39' 9.25" 2
6 Binion, Dylan FR Erie-Prophetstown 38' 7.75" 1
7 Hughes, William SR Kewanee 37' 10.5"
8 Johnson, Bart SR Riverdale 37' 5.5"
9 Blackert, Jeremiah JR Bureau Valley 35' 11.5"
10 Hopps, Baylee FR St. Bede 35' 7.75"
11 McKinley, Rylee JR Riverdale 32' 8.0"
12 Peed, Devin FR Kewanee 30' 11.5"

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oleson, Ethan SR Erie-Prophetstown 49' 5.5" 10
2 Slingsby, Michael JR St. Bede 47' 0.5" 8
3 Foster, Ben JR Annawan 44' 6.0" 6
4 Kirkhove, Donovan SR Annawan 43' 11.5" 4
5 Blasdell, Ryan SR Erie-Prophetstown 42' 6.0" 2
6 Dorsey, Tyler SO Stark County 41' 5.0" 1
7 Buckman, Justin JR Bureau Valley 41' 4.0"
8 Cone, Jake SR Kewanee 38' 1.0"
9 Jacobs, Andrew JR Bureau Valley 38' 0.5"
10 Barnes, John FR St. Bede 36' 8.5"
11 Gandarilla, Jose JR Kewanee 36' 3.0"
12 Rumbold, Jordan JR Stark County 34' 4.0"
13 Haas, Kody SO Riverdale 30' 6.0"
14 Gould, Blake FR Riverdale 28' 11.0"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kirkhove, Donovan SR Annawan 134' 4.5" 10
2 Barnes, John FR St. Bede 131' 1.5" 8
3 Butts, John SR Erie-Prophetstown 129' 1.5" 6
4 Slingsby, Michael JR St. Bede 116' 2.0" 4
5 Oleson, Ethan SR Erie-Prophetstown 115' 10.0" 2
6 Foster, Ben JR Annawan 109' 11.0" 1
7 Buckman, Justin JR Bureau Valley 99' 8.0"
8 Pierce, Chase SO Bureau Valley 98' 10.0"
9 Rumbold, Jordan JR Stark County 90' 1.0"
10 Dorsey, Tyler SO Stark County 90' 0.0"
11 Heene, Joey SO Kewanee 87' 5.5"
12 Costenson, Matt SO Kewanee 85' 2.0"
13 Johnson, Brandon FR Riverdale 83' 6.5"
14 Watters, Laken FR Riverdale 60' 1.5"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Strike, Heather SO Erie-Prophetstown 13.70 4
2 Masterson, Abby FR Stark County 13.81 1
3 Reynolds, Rachinda SO Kewanee 14.12
4 Magnussen, Marissa SR Stark County 14.16
5 Fragoso, Narcedalia SR Kewanee 14.22
6 Gregorich, Holly SO St. Bede 15.16
7 Penrod, Mara SO St. Bede 16.44
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cobert, Courtney JR Erie-Prophetstown 13.19 10
2 May, Elle SR Riverdale 13.42 8
3 Hoffert, Lindsey SO Bureau Valley 13.49 6
4 DeVoss, Haley SO Bureau Valley 13.80 2
5 Miller, Taylor FR Annawan 14.27
6 Arnold, Hannah SO Riverdale 14.42
7 Debord, Mary JR Annawan 14.67

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Magnussen, Marissa SR Stark County 29.41
2 Jordan, Amber SR Kewanee 29.84
3 Gregorich, Holly SO St. Bede 30.91
4 Maydew, Morgan SO Riverdale 31.57
5 Gillan, Jasmine SO St. Bede 32.02
6 Cronbach, Jo Ann FR Riverdale 33.45
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rus, Peyton FR Erie-Prophetstown 26.62 10
2 Hoffert, Lindsey SO Bureau Valley 27.44 8
3 Chandler, Raeshonda SO Kewanee 27.45 6
4 Strike, Heather SO Erie-Prophetstown 28.35 4
5 Masterson, Abby FR Stark County 28.85 2
6 DeVoss, Haley SO Bureau Valley 29.01 1
7 Debord, Mary JR Annawan 30.93

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Henarken, Kari SR Erie-Prophetstown 1:10.38
2 Naatgeboren, Krista SR Bureau Valley 1:12.65
3 Dickson, Meghan SR Riverdale 1:13.81
4 DeMay, Kayla FR Annawan 1:15.63
5 Penrod, Mara SO St. Bede 1:15.99
6 Hamer, Taylor SO St. Bede 1:17.71
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roth, Samantha SR Stark County 1:02.85 10
2 Vogt, Shauri FR Kewanee 1:05.45 8
3 Lamb, Breanah SR Riverdale 1:06.46 6
4 Dorsey, Stephanie SR Stark County 1:07.58 4
5 Bolton, Mikayla SO Erie-Prophetstown 1:07.74 2
6 Cordrey, Alex SO Kewanee 1:08.80 1
7 VanAntwerp, Joycelyn FR Annawan 1:12.15

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Draminski, Olivia FR Annawan 2:32.49 10
2 Reiley, Corrie SO Erie-Prophetstown 2:32.59 8
3 Vogt, Shauri FR Kewanee 2:35.22 6
4 Jensen, Breanna SO Erie-Prophetstown 2:39.84 4
5 Cline, Kaitlyn SO Annawan 2:43.43 2
6 Raineri, Shelby JR Stark County 2:44.50 1
7 Raineri, Jenna SO Stark County 2:45.47
8 Williams, Kiley FR Riverdale 2:46.64
9 Cordrey, Alex SO Kewanee 2:50.55
10 Walls, Ashley SO Riverdale 2:53.55
11 Sickley, Laura JR St. Bede 2:56.34
12 Mauck, Raley JR St. Bede 3:18.88

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weidner, Regan SO Bureau Valley 5:33.57 10
2 Cline, Kaitlyn SO Annawan 6:04.36 8
3 Remley, Brooke JR Erie-Prophetstown 6:13.44 6
4 Cordrey, Beth SO Kewanee 6:17.94 4
5 King, Julia FR Kewanee 6:17.96 2
6 DeWitte, Olivia FR Erie-Prophetstown 6:17.97 1
7 Francis, Riley SO Bureau Valley 6:24.57
8 West, Victoria JR Stark County 6:40.20
9 Claus, Emily SR Riverdale 6:44.80
10 Zavala, Victoria SO Stark County 6:51.16
11 Breaux, Kim JR Riverdale 7:01.31
12 Seitz, Stevie FR Annawan 7:09.66
13 Mauck, Raley JR St. Bede 7:12.41

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodworth, Jennifer SR Erie-Prophetstown 13:26.82 10
2 King, Julia FR Kewanee 14:02.08 8
3 Sickley, Laura JR St. Bede 14:11.83 6
4 Cordrey, Beth SO Kewanee 14:25.12 4
5 Cline, Kylie SO Annawan 14:28.56 2
6 Hanover, Emily FR Erie-Prophetstown 15:10.94 1
7 Gomez, Sarah FR Annawan 15:49.73
8 Simmons, Caroline SR Riverdale 16:02.16

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dessing, Shyan JR Erie-Prophetstown 18.80
2 Sierens, Kelly JR Bureau Valley 19.18
3 Burhorn, Dana JR Kewanee 20.26
4 Brown, Ali SR Kewanee 20.79
5 Crowley, Katrina JR Stark County 22.99
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fisher, Sara SR Annawan 16.71 10
2 Oltman, Elizabeth SR Riverdale 17.01 8
3 Medley, Becca SO Annawan 17.46 6
4 Kieser, Samantha SO Stark County 17.47 4
5 Postula, Zoe FR St. Bede 18.02 2
6 Peterson, Lauren JR Bureau Valley 18.49 1
7 Fringer, Maddie FR Erie-Prophetstown 18.74

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kraklow, Shania SR Stark County 52.63 4
2 Kieser, Samantha SO Stark County 54.83
3 Hill, Savannah SO Kewanee 57.09
4 Sierens, Kelly JR Bureau Valley 57.26
5 Burhorn, Dana JR Kewanee 1:02.89
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oltman, Elizabeth SR Riverdale 47.20 10
2 Roman, Karissa SO Annawan 48.80 8
3 Fisher, Sara SR Annawan 49.09 6
4 Postula, Zoe FR St. Bede 52.86 2
5 Peterson, Lauren JR Bureau Valley 53.05 1
6 Dessing, Shyan JR Erie-Prophetstown 53.51
7 Herrera, Marisela JR Erie-Prophetstown 55.92

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roman, Karissa SO Annawan 5' 7.0" 10
2 Rus, Paige SR Erie-Prophetstown 5' 3.0" 8
3 Kraklow, Shania SR Stark County 5' 0.0" 6
4 Chandler, Raeshonda SO Kewanee 5' 0.0" 4
5 Postula, Zoe FR St. Bede 5' 0.0" 2
6 Hill, Savannah SO Kewanee 4' 10.0" 1
7 Crowley, Katrina JR Stark County 4' 8.0"
8 Fringer, Maddie FR Erie-Prophetstown 4' 6.0"
9 Miller, Taylor FR Annawan 4' 8.0"
10 Howes, Abby FR Bureau Valley 4' 6.0"
11 Lamb, Breanah SR Riverdale 4' 2.0"
12 Nunn, Cassandra FR Riverdale -

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey FR Annawan 9' 9.0" 10
2 Mahnesmith, Morgan SR Annawan 9' 9.0" 8
3 Steel, Ashlynn SO Erie-Prophetstown 7' 9.0" 6
4 Reiley, Cassie SR Erie-Prophetstown 6' 9.0" 4
5 Gunawan, Eva SR Kewanee 6' 9.0" 1.5
6 Naatgeboren, Krista SR Bureau Valley 6' 9.0" 1.5
7 Howes, Abby FR Bureau Valley 5' 9.0"
8 Hill, Savannah SO Kewanee 5' 9.0"

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rus, Peyton FR Erie-Prophetstown 16' 10.75" 10
2 Claus, Lauren JR Riverdale 14' 11.0" 8
3 Reynolds, Rachinda SO Kewanee 14' 2.25" 6
4 Carlton, Molly SO Stark County 13' 10.5" 4
5 Thomson, Julia SO Annawan 13' 9.5" 2
6 Kwiatek, Destiny FR St. Bede 13' 8.0" 1
7 DeMay, Kayla FR Annawan 13' 7.0"
8 Russell, Anastasia FR Kewanee 13' 6.75"
9 Strike, Heather SO Erie-Prophetstown 13' 6.0"
10 Wyant, Corinna SR Stark County 13' 2.5"
11 Dean, Savanah FR Bureau Valley 12' 10.0"
12 Maydew, Morgan SO Riverdale 12' 5.5"
13 Sierens, Kelly JR Bureau Valley 12' 4.0"
14 Gillan, Jasmine SO St. Bede 11' 11.5"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rus, Paige SR Erie-Prophetstown 34' 9.5" 10
2 Cobert, Rachel FR Erie-Prophetstown 33' 7.0" 8
3 Roth, Samantha SR Stark County 32' 7.5" 6
4 Medley, Becca SO Annawan 31' 11.25" 4
5 Brummet, Amanda SR Riverdale 31' 1.5" 2
6 Claus, Lauren JR Riverdale 29' 11.25" 1
7 Thomson, Margaret SR Annawan 29' 5.25"
8 Johnson, Katelin JR Bureau Valley 28' 10.0"
9 Oetzel, Alysh SO Kewanee 28' 3.5"
10 Ellis, Maddy SO St. Bede 26' 8.0"
11 Dean, Savanah FR Bureau Valley 26' 3.75"
12 Letko, Payton SO Stark County -
13 Russell, Anastasia FR Kewanee -

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Block, Freya SR Kewanee 38' 5.0" 10
2 Howell, Alyssa JR Erie-Prophetstown 34' 3.5" 8
3 Lebahn, Sydney SO Bureau Valley 32' 1.5" 6
4 Sherman, Ashten JR Riverdale 29' 5.0" 4
5 Jordan, Sierra SO Kewanee 29' 4.0" 2
6 Cooney, Ashley FR Erie-Prophetstown 28' 10.5" 1
7 Bosnich, Morgan JR St. Bede 28' 4.0"
8 Stocking, Samantha FR Bureau Valley 27' 0.0"
9 Urbanowski, Lauren SR St. Bede 25' 3.0"
10 Kieser, Heather SO Stark County 22' 10.0"
11 Vincent, Sydney SR Annawan 22' 6.0"
12 McGava, Brandi JR Stark County 22' 4.0"
13 DelGrande, Mariana SR Annawan 19' 9.5"
14 Young, Bailey SR Riverdale 19' 8.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Block, Freya SR Kewanee 126' 0.0" 10
2 Achs, Peyton JR Erie-Prophetstown 92' 10.0" 8
3 Urbanowski, Lauren SR St. Bede 89' 3.0" 6
4 Sherman, Ashten JR Riverdale 89' 1.0" 4
5 Lebahn, Sydney SO Bureau Valley 84' 3.5" 2
6 Jordan, Sierra SO Kewanee 78' 6.0" 1
7 Smith, Hannah SR St. Bede 78' 5.0"
8 Sweetman, Shawna SO Riverdale 77' 2.0"
9 Stocking, Samantha FR Bureau Valley 74' 0.5"
10 Cooney, Catherine JR Erie-Prophetstown 68' 4.0"
11 West, Victoria JR Stark County 60' 9.0"
12 Kieser, Heather SO Stark County 60' 0.5"
13 Seitz, Stevie FR Annawan 50' 10.5"
14 DelGrande, Mariana SR Annawan 45' 9.0"