Shelbyville Open 2013

Scores:
Team Score
Newton70
Shelbyville63.33
Neoga54
Unity (Tolono)44
Arcola43
Mt. Zion41
Central A & M31
Stewardson-Strasburg30
Altamont26
Pana25.33
Teutopolis24.83
Villa Grove20
Casey-Westfield19.33
Cumberland18.5
Sullivan18
PORTA8
Cowden-Herrick7
St. Teresa5
Marshall4
St. Anthony4
Sangamon Valley2

Men's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williamson, Derek SR Neoga 10.87 10
2 Johnson, Micah SR Unity (Tolono) 10.96 8
3 Pokalsey, Jason JR Central A & M 11.06 6
4 Johnson, Dylan SR Newton 11.09 4
5 Ray, Austin JR Mt. Zion 11.19 2
6 Moeller, Taylor SO Pana 11.23 1
7 Hawkins, Shane JR St. Teresa 11.32
8 Miller, Eli SR Shelbyville -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hawkins, Shane JR St. Teresa 11.26
2 Johnson, Dylan SR Newton 11.41
3 Setzer, Jesse JR PORTA 11.61
4 Hubbart, Austin JR Villa Grove 11.72
5 Spelbring, Andrew FR Altamont 12.60
6 Koester, Mitchell JR Altamont 12.67
7 Schlink, Evan SO Teutopolis 13.16
8 Greene, Conner SO St. Anthony -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Moeller, Taylor SO Pana 11.52
2 Lucas, Ethan FR Casey-Westfield 11.86
3 Niehart, Cobi SR Pana 11.93
4 Barnes, Brady JR Cowden-Herrick 12.02
5 Reich, Brandon SO Unity (Tolono) 12.32
6 Hayes, Tyler SO Mt. Zion 12.47
7 Wilson, Noah SO PORTA 12.48
8 Shuey, Lawrence JR Cumberland 13.24
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Miller, Eli SR Shelbyville 11.15
2 Williamson, Derek SR Neoga 11.38
3 Ray, Austin JR Mt. Zion 11.45
4 Abernathy, David JR Neoga 12.04
5 Taylor, Allen JR Newton 12.05
6 Blythe, Paul JR Stewardson-Strasburg 12.07
7 Tedford, Jaiden FR Warrensburg-Latham 12.61
8 Ballinger, Chandler FR Stewardson-Strasburg 13.12
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Micah SR Unity (Tolono) 11.12
2 Pokalsey, Jason JR Central A & M 11.55
3 Doty, Adam JR Cowden-Herrick 11.83
4 Vail, Jacob SR Sullivan 11.98
5 Bierman, Nick JR Teutopolis 12.38
6 Ritz, James SR St. Anthony 12.70
7 Shea, Grant JR Warrensburg-Latham 12.94
8 Houser, Ryan JR Central A & M -

Men's 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williamson, Derek SR Neoga 22.42 10
2 Pokalsey, Jason JR Central A & M 22.95 8
3 Moeller, Taylor SO Pana 23.45 6
4 Hawkins, Shane JR St. Teresa 23.74 4
5 Gowin, Austin SR Newton 24.67 2
6 Blythe, Paul JR Stewardson-Strasburg 24.95 1
7 Miller, Eli SR Shelbyville -
8 Doty, Adam JR Cowden-Herrick -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Moeller, Taylor SO Pana 23.68
2 Lehmann, Ethan FR St. Teresa 25.32
3 Overbeck, Rich SO Teutopolis 25.75
4 Plowman, Ryan FR PORTA 26.24
5 Abernathy, David JR Neoga -
6 Walters, Blake SR Warrensburg-Latham -
7 Jones, Clinton JR Pana -
8 Ray, Austin JR Mt. Zion -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Miller, Eli SR Shelbyville 22.36
2 Pilman, Marcus SR Newton 24.45
3 Brumleve, Trevor SR Cumberland 26.42
4 Leitch, Chad JR Marshall 26.98
5 Levy, Dustin SR Marshall 27.08
6 Carnahan, Josh FR Mt. Zion -
7 Bradley, Nathan FR Villa Grove -
8 Greene, Conner SO St. Anthony -
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Pokalsey, Jason JR Central A & M 23.00
2 Gowin, Austin SR Newton 24.20
3 Blythe, Paul JR Stewardson-Strasburg 24.40
4 Reich, Brandon SO Unity (Tolono) 25.38
5 Wheaton, Kobe FR PORTA 25.45
6 Ballinger, Chandler FR Stewardson-Strasburg 25.86
7 Kinney, Lucian SO Altamont 26.25
8 Hubbart, Austin JR Villa Grove -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Williamson, Derek SR Neoga 22.76
2 Hawkins, Shane JR St. Teresa 23.57
3 Doty, Adam JR Cowden-Herrick 24.12
4 Fishel, Wyatt FR Arcola 25.06
5 Koester, Mitchell JR Altamont 25.08
6 Traxler, Matt SO Unity (Tolono) 25.28
7 Skarupa, Trent JR Warrensburg-Latham 25.38
8 Martin, Dylan JR Cumberland 25.73

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schmidt, Nate SO St. Anthony 1:00.83
2 Dixon, Austin JR PORTA 1:01.24
3 Hein, Chris FR St. Teresa 1:01.67
4 Paddock, Quade SO Marshall 1:03.84
5 Ray, Elijah SO Cumberland 1:05.29
6 Timmons, Evan SO Casey-Westfield 1:07.23
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shields, Nick SR Sullivan 53.83 6
2 Houchin, Craig JR PORTA 57.84
3 Stipp, Toby SO Villa Grove 58.81
4 May, Justin FR Mt. Zion 1:00.18
5 Blythe, Aaron SO Stewardson-Strasburg 1:01.11
6 Hanson, Chase SO Sangamon Valley 1:01.54
7 Tabbert, Will JR Stewardson-Strasburg -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miner, Devin SO Shelbyville 58.00
2 Burnside, Jake SR Casey-Westfield 59.84
3 Ramsey, Dakota SR Sangamon Valley 1:00.84
4 Celestino, Vitor SR Altamont 1:01.71
5 Miah, Anthony SO Neoga -
6 Niebrugge, Alex SR Teutopolis -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shuey, Lawrence JR Cumberland 55.76
2 Bumgardner, Brayden SO Pana 56.07
3 Skarupa, Trent JR Warrensburg-Latham 58.69
4 Walters, Blake SR Warrensburg-Latham 1:07.51
5 Henze, Preston FR Shelbyville 1:09.47
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pokalsey, Jason JR Central A & M 50.69 10
2 Stone, Lucas JR Newton 53.60 8
3 Angel, Austin JR Newton 53.94 4
4 Ledbeter, Brandon FR Arcola 54.37 2
5 Barnes, Brady JR Cowden-Herrick 55.19 1
6 Kuhns, Matthew JR Altamont 55.24

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Whitt, Travis FR Altamont 2:21.29
2 Wynn, Cole SO PORTA 2:25.02
3 Dowd, James SR Central A & M 2:26.53
4 Ryan, Parker SO Sangamon Valley 2:27.89
5 Wood, Caleb SO Unity (Tolono) 2:29.32
6 Lagerhauser, Jackson SO Cowden-Herrick 2:34.17
7 Mcgrath, Lincoln SO Pana 2:37.59
8 Johns, Cameron FR Villa Grove 2:39.89
9 Yocum, Taylor SO Casey-Westfield 2:49.70
10 Clark, Tyler SR Pana -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Raygoza, Jesus SR Arcola 2:11.85 1
2 Moore, Connor SR Mt. Zion 2:12.71
3 Mette, Zach SO Teutopolis 2:12.74
4 Shields, Nick SR Sullivan 2:13.55
5 Benefield, Bryce JR Villa Grove 2:13.66
6 Durbin, Devin JR Altamont 2:15.29
7 Tabbert, Will JR Stewardson-Strasburg 2:16.33
8 Goedde, Adam JR Teutopolis 2:16.53
9 Baker, Joe JR Unity (Tolono) 2:18.40
10 Spraul, Jake SR St. Anthony 2:19.38
11 Sanders, Brandon JR Marshall 2:19.44
12 Arnold, Colin FR Central A & M 2:19.51
13 Lewis, Zack SO Newton -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sutherland, Tye JR Cumberland 2:02.05 10
2 Martin, Drennian JR Shelbyville 2:02.70 8
3 Reed, Curtis SO Mt. Zion 2:04.37 6
4 Lehman, Ethan SO Sullivan 2:07.38 4
5 Johns, Alex SR Arcola 2:09.70 2
6 Walk, Trevor SR Neoga 2:12.51
7 Davidson, Corey SR Newton 2:15.00
8 Tasholm, Mikkel SR Casey-Westfield 2:16.02
9 Wilson, Kenton SO Shelbyville 2:19.50
10 Kemper, Ethan JR Cumberland 2:20.02
11 Walk, Travis SR Neoga 2:26.02

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lagerhauser, Jackson SO Cowden-Herrick 5:53.85
2 Voris, Noah SO Casey-Westfield 6:01.89
3 Cummings, Shaughn SO Sangamon Valley 6:21.95
4 Ewida, Mikiel JR Stewardson-Strasburg 6:23.95
5 Stark, Grant FR Newton 6:27.55
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ray, Geoffrey JR Marshall 4:53.76
2 Decker, Robert FR Unity (Tolono) 5:01.15
3 Lehman, Ethan SO Sullivan 5:08.41
4 McNeil, A.J. JR Casey-Westfield 5:12.71
5 Adaii, Benji JR St. Teresa 5:13.83
6 Miller, Jesse SR Teutopolis 5:16.44
7 Mendoza, Jonathan SR Arcola 5:19.42
8 Durbin, Devin JR Altamont 5:21.60
9 Elliott, Mitchell SR Central A & M 5:27.84
10 Kemme, Brendon SO Cowden-Herrick 5:29.01
11 Sutherland, Keegan SR Cumberland 5:29.88
12 Clark, Tyler SR Pana 5:31.44
13 Brown, Allen FR Sangamon Valley 5:34.68
14 Woods, Lance FR Central A & M 5:38.02
15 Tucker, Marco SR PORTA 5:39.24
16 May, Trevor SR Newton 5:48.49
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Jake SR Mt. Zion 4:25.73 10
2 Powers, Cory SR Shelbyville 4:28.72 8
3 Warnes, Andrew FR Unity (Tolono) 4:35.07 6
4 Scamihorn, Ben JR Marshall 4:37.52 4
5 Sharp, Andrew JR Altamont 4:38.89 2
6 Matlock, Alex SR Shelbyville 4:40.75 1
7 Velchek, Madison JR St. Teresa 4:41.49
8 Hosseini, Mohammad SO Mt. Zion 4:47.00
9 Johns, Alex SR Arcola 4:53.65
10 Dilley, Kaelob SO Pana 4:54.03
11 Schultz, Rourke SR Teutopolis 4:55.06
12 Walk, Trevor SR Neoga 5:05.18
13 Walk, Travis SR Neoga 5:15.80
14 Sutherland, Tye JR Cumberland 5:15.81
15 Gardewine, Andrew SO St. Anthony -

Men's 3200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jennings, Caleb JR PORTA 11:27.00
2 Harvey, Alex SO Sullivan 11:28.00
3 Elliott, Mitchell SR Central A & M 11:39.00
4 Kuhns, Eric SO Arcola 11:46.00
5 Montague, Josh JR St. Teresa 11:53.00
6 Tate, Zach FR Sangamon Valley 12:32.00
7 Deadmond, Ethan JR Altamont 12:49.00
8 Cummings, Shaughn SO Sangamon Valley 13:03.00
9 Sustaita, Raul FR St. Teresa 13:04.00
10 Reifsteck, Devin SR Villa Grove 13:10.00
11 Wynn, Cole SO PORTA 13:36.00
12 Stark, Grant FR Newton 13:47.00
13 Ewida, Mikiel JR Stewardson-Strasburg 13:48.00
14 Brumleve, Caleb SO Cumberland 15:11.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sharp, Andrew JR Altamont 9:55.49 10
2 Skinner, Marcus FR Shelbyville 9:59.45 8
3 Godsell, Nick JR Unity (Tolono) 10:05.81 6
4 Gardewine, Andrew SO St. Anthony 10:09.28 4
5 Woodard, Austin FR Unity (Tolono) 10:10.12 2
6 McElroy, Timmy SR Mt. Zion 10:26.77 1
7 Gingerich, Noah JR Mt. Zion 10:37.51
8 Niebrugge, Alex SR Teutopolis 10:51.17
9 Evans, Ryan JR Neoga 10:57.12
10 Mendoza, Jonathan SR Arcola 10:57.63
11 Applegate, Seth SR Shelbyville 11:10.39
12 Woods, Lance FR Central A & M 11:25.61
13 Bradley, Michael SO Teutopolis 11:36.17
14 Walk, Ethan FR Neoga 12:00.84

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Luesse, Aaron SO Unity (Tolono) 15.94 10
2 Hanna, Easton SR Altamont 16.08 8
3 Drees, Riley SO Teutopolis 16.55 6
4 Kibler, Zeke SR Sullivan 16.89 4
5 Becker, Jason SR Stewardson-Strasburg 17.12 2
6 Ballinger, Zack JR Central A & M 17.47 1
7 Hudlin, Dylan SR Pana 17.66
8 McConnel, Luke JR Shelbyville -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hudlin, Dylan SR Pana 17.85
2 Montgomery, Ashton JR Unity (Tolono) 17.95
3 Nall, Brad SO Arcola 18.23
4 Mitchell, Braxton SR Sullivan 18.86
5 Ballinger, Austin SO Sangamon Valley 18.93
6 Wolbers, Lucas SO Mt. Zion -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Drees, Riley SO Teutopolis 16.80
2 Becker, Jason SR Stewardson-Strasburg 16.91
3 Gibson, Matt JR St. Anthony 18.05
4 Cho, Minho JR St. Teresa 19.21
5 Probst, Jordan SO Neoga -
6 Shanks, Tyler FR Villa Grove -
7 Ault, Charles JR Cumberland -
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Luesse, Aaron SO Unity (Tolono) 16.60
2 McConnel, Luke JR Shelbyville 16.82
3 Ballinger, Zack JR Central A & M 17.87
4 DePatis, Kyle SR PORTA 18.04
5 Black, Austin FR Central A & M 19.81
6 Arnold, Lance FR Cowden-Herrick -
7 Barrow, Tyler SO PORTA -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kibler, Zeke SR Sullivan 17.02
2 Hanna, Easton SR Altamont 17.12
3 Volk, Jake SO Newton 17.89
4 Harms, Heath SR Pana 17.97
5 Kline, Austin FR Cumberland 18.62
6 Dooley, Timmy FR Sangamon Valley 21.17
7 Blievernicht, Noah FR Teutopolis -

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cho, Minho JR St. Teresa 46.71
2 Kline, Austin FR Cumberland 47.42
3 Ault, Charles JR Cumberland 47.66
4 Tate, Zach FR Sangamon Valley 52.27
5 Nacke, Jack FR Arcola 52.63
6 Smith, Riley SO Casey-Westfield 54.07
7 Hakman, Benton JR St. Anthony -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Niebrugge, Colin SO Teutopolis 45.36
2 Ballinger, Austin SO Sangamon Valley 45.61
3 Gibson, Matt JR St. Anthony 45.67
4 Arnold, Lance FR Cowden-Herrick 48.82
5 Milliron, Dalton JR PORTA 49.41
6 May, Justin FR Mt. Zion -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DePatis, Kyle SR PORTA 43.38 4
2 Kibler, Zeke SR Sullivan 44.57
3 Brooks, Evan SR Newton 44.85
4 Simms, Chaylin SR Central A & M 45.35
5 Ballinger, Zack JR Central A & M 47.92
6 Hudlin, Dylan SR Pana 48.17
7 McConnel, Luke JR Shelbyville -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Becker, Jason SR Stewardson-Strasburg 40.84 10
2 Blome, Josh SR Casey-Westfield 40.89 8
3 Strader, Clayton FR Arcola 42.63 6
4 Drees, Riley SO Teutopolis 43.58 2
5 Montgomery, Ashton JR Unity (Tolono) 43.79 1
6 Luesse, Aaron SO Unity (Tolono) -

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Warrensburg-Latham A Brian Evans, Jaiden Tedford,
Grant Shea, Trent Skarupa
48.93
2 St. Anthony A Francesco Difilippi, Matt Gibson,
Conner Greene, James Ritz
49.37
3 Sangamon Valley A Sam Henson, Chad Wanless,
Wyatt Beals, Christian McQuality
51.13
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Pana A Caleb Rybolt, Brock Beeson,
Cobi Niehart, Taylor Moeller
45.96 1
2 PORTA A Jesse Setzer, Noah Wilson,
Kobe Wheaton, Dalton Milliron
46.97
3 St. Teresa A Shane Hawkins, Austin Thatcher,
Colton Kramer, Ethan Lehmann
47.74
4 Teutopolis A Colin Niebrugge, Rich Overbeck,
Nick Bierman, Riley Drees
48.11
5 Shelbyville A Seth Durbin, Devin Peterson,
Levi Dodson, Chase Jackson
48.67
6 Cumberland A Trevor Brumleve, Wyatt Lewis,
Dylan Martin, Monte Wolke
48.81
7 Cowden-Herrick A Brady Barnes, Brendon Kemme,
Jackson Lagerhauser, Adam Doty
-
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Newton A Dylan Johnson, Marcus Pilman,
Austin Gowin, Austin Angel
44.38 10
2 Mt. Zion A Austin Ray, Craig Kinney,
Tyler Hayes, Lucas Wolbers
44.67 8
3 Neoga A Corey Kersey, Caleb Abernathy,
David Abernathy, Derek Williamson
44.75 6
4 Arcola A Omar Rojas, Zach Moutria,
Jamie Warren, Fedrico Galaviz
44.95 4
5 Unity (Tolono) A Kameron Heath, Tyler Lindsey,
Justin Deters, Jayden Kaiser
45.10 2
6 Casey-Westfield A Josh Blome, Ethan Lucas,
Nathan Sewell, Mikkel Tasholm
46.94
7 Altamont A Mitchell Koester, Andrew Spelbring,
Matthew Kuhns, Easton Hanna
47.30
8 Central A & M A Chaylin Simms, Zack Ballinger,
Austin Black, Jason Pokalsey
47.58

Men's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Sangamon Valley A Dakota Ramsey, Wyatt Beals,
Garrett Royce, Christian McQuality
3:53.58
2 PORTA A John Schappaugh, Caleb Jennings,
Craig Houchin, Ryan Plowman
4:05.08
3 Marshall A Zach Yeley, Brandon Sanders,
Geoffrey Ray, Ben Scamihorn
-
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Altamont A Andrew Sharp, Logan Deadmond,
Andrew Spelbring, Matthew Kuhns
3:40.72 6
2 Cumberland A Charles Ault, Ethan Kemper,
Tye Sutherland, Lawrence Shuey
3:52.44
3 Central A & M A Gabe O'Brien, Austin Black,
Ryan Houser, Colin Arnold
4:04.55
4 Villa Grove A Bryce Benefield, Cameron Johns,
Steven Miller, Toby Stipp
-
5 Pana A Brayden Bumgardner, Dylan Hudlin,
Caleb Rybolt, Kaelob Dilley
-
6 St. Anthony A Andrew Gardewine, Conner Greene,
Kyle Hartke, Peter Keller
-
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Newton A Lucas Stone, Corey Davidson,
Austin Angel, Dylan Johnson
3:34.21 10
2 Arcola A Brandon Ledbeter, Clayton Strader,
Jamie Warren, Fedrico Galaviz
3:37.14 8
3 Mt. Zion A Curtis Reed, Carson Leiner,
Craig Kinney, Lucas Wolbers
3:41.34 4
4 Teutopolis A Nick Bierman, Cody Heuerman,
Justin Hunt, Kyle Blievernicht
3:41.42 2
5 Unity (Tolono) A Joe Baker, Chandler Cousins,
Justin Deters, Tyler Lindsey
3:43.11 1
6 Shelbyville A Drennian Martin, Myles Foor,
Tyler Hendryx, Cory Powers
3:43.50
7 Casey-Westfield A Josh Blome, Ethan Lucas,
Nathan Sewell, Mikkel Tasholm
3:43.93
8 Neoga A Travis Walk, Caleb Abernathy,
Austin Hernandez, Trevor Walk
3:54.16

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hudlin, Dylan SR Pana 6' 0.0" 8
2 Breeden, Darin SR Shelbyville 6' 0.0" 10
3 Ebeling, Blake SR Newton 5' 10.0" 2
4 Wilson, Ashton SO Arcola 5' 10.0" 4
5 O'Brien, Gabe SR Central A & M 5' 10.0" 6
6 Beeson, Brock JR Pana 5' 8.0" 0.33
7 Sewell, Nathan FR Casey-Westfield 5' 8.0" 0.33
8 Hendryx, Tyler SO Shelbyville 5' 8.0" 0.33
9 Watson, Trevor FR PORTA 5' 6.0"
10 Skarupa, Trent JR Warrensburg-Latham 5' 6.0"
11 Arnold, Colin FR Central A & M 5' 6.0"
12 Jackman, Cameron FR Altamont 5' 4.0"
13 Niebrugge, Colin SO Teutopolis 5' 4.0"
14 Beard, Trevor FR Cumberland -
15 Brumleve, Caleb SO Cumberland -
16 Arkebauer, Adam FR PORTA -
17 Ryan, Parker SO Sangamon Valley -
18 Schum, Tristen JR Mt. Zion -
19 Hanna, Easton SR Altamont -
20 Kemme, Brendon SO Cowden-Herrick -
21 Stone, Lucas JR Newton -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blome, Josh SR Casey-Westfield 14' 3.0" 10
2 Hatfield, Luke SR Shelbyville 13' 6.0" 8
3 Tolliver-Goode, Brandon JR Newton 12' 6.0" 6
4 Tolliver-Goode, Matthew SO Newton 12' 6.0" 2
5 Wenzel, David JR Unity (Tolono) 12' 6.0" 4
6 Wolke, Monte SO Cumberland 12' 0.0" 0.5
7 Overbeck, Rich SO Teutopolis 12' 0.0" 0.33
8 Kowalski, Andrew SO Teutopolis 12' 0.0" 0.5
9 Wortman, Sam SO St. Anthony 11' 6.0"
10 Simms, Chaylin SR Central A & M 11' 6.0"
11 Hartke, Kyle FR St. Anthony 11' 0.0"
12 Davis, Adam JR Sullivan 11' 0.0"
13 Smith, Sebastian FR Shelbyville 10' 6.0"
14 Smith, Riley SO Casey-Westfield -
15 Harbert, Ethan FR Pana -
16 Kemme, Brendon SO Cowden-Herrick -
17 Thompson, JD FR Cumberland -
18 Rybolt, Caleb SO Pana -
19 Williams, Dalton SR Sullivan -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kersey, Corey SO Neoga 21' 3.0" 10
2 Miller, Eli SR Shelbyville 20' 4.75" 8
3 Hunt, Justin JR Teutopolis 19' 10.0" 2
4 Kaiser, Jayden FR Unity (Tolono) 19' 8.5" 1
5 Heuerman, Cody JR Teutopolis 19' 6.0"
6 Keown, Jake SR Shelbyville 19' 6.0"
7 Royce, Garrett JR Sangamon Valley 19' 4.25"
8 Ballinger, Zack JR Central A & M 19' 2.0"
9 Moeller, Taylor SO Pana 18' 7.0"
10 Vail, Jacob SR Sullivan 17' 10.5"
11 Niehart, Cobi SR Pana 15' 8.5"
12 Davidson, Dylan SR Newton -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barnes, Brady JR Cowden-Herrick 20' 2.5" 6
2 Lewis, Zack SO Newton 20' 0.5" 4
3 Lucas, Ethan FR Casey-Westfield 19' 6.75"
4 Lewis, Wyatt JR Cumberland 18' 9.5"
5 Miller, Steven SR Villa Grove 18' 0.0"
6 Ballinger, Chandler FR Stewardson-Strasburg 17' 11.0"
7 Fishel, Wyatt FR Arcola 17' 9.0"
8 Hakman, Benton JR St. Anthony 17' 6.75"
9 Blythe, Aaron SO Stewardson-Strasburg 16' 9.5"
10 Barrows, Gage SR Mt. Zion -
11 Wanless, Chad JR Sangamon Valley -
12 Greene, Conner SO St. Anthony -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hubbart, Austin JR Villa Grove 18' 10.0"
2 Mitchell, Braxton SR Sullivan 17' 5.0"
3 Kersey, Ronnie FR Neoga 17' 2.0"
4 Deadmond, Logan FR Altamont 16' 8.5"
5 Beard, Trevor FR Cumberland 16' 5.75"
6 Tedford, Jaiden FR Warrensburg-Latham 16' 3.5"
7 Leitch, Chad JR Marshall 15' 6.0"
8 Evans, Brian FR Warrensburg-Latham 14' 7.0"
9 Elliott, Tyler SO Marshall 14' 1.0"
10 Timmons, Evan SO Casey-Westfield 13' 6.5"
11 Talkington, Reese JR PORTA -
12 Watson, Trevor FR PORTA -

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kersey, Corey SO Neoga 43' 10.0" 10
2 Beeson, Brock JR Pana 40' 2.0" 8
3 Heuerman, Cody JR Teutopolis 39' 3.75" 6
4 Shields, Nick SR Sullivan 38' 5.0" 4
5 Royce, Garrett JR Sangamon Valley 37' 11.0" 2
6 Becker, Jason SR Stewardson-Strasburg 37' 10.75" 1
7 O'Brien, Gabe SR Central A & M 37' 9.0"
8 Miller, Steven SR Villa Grove 36' 2.0"
9 Davidson, Dylan SR Newton -
10 Keown, Jake SR Shelbyville -
11 Leiner, Carson SR Mt. Zion -
12 Kuhns, Matthew JR Altamont -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gowin, Austin SR Newton 37' 10.5"
2 Brumleve, Trevor SR Cumberland 36' 8.0"
3 Arnold, Lance FR Cowden-Herrick 35' 8.5"
4 Hakman, Benton JR St. Anthony 35' 7.5"
5 Cameron, Kurtis SR Shelbyville 35' 2.0"
6 Dillavou, Austin SR Unity (Tolono) 35' 0.5"
7 Beard, Trevor FR Cumberland 34' 11.75"
8 Schlink, Evan SO Teutopolis 34' 2.0"
9 Lehman, Ethan SO Sullivan -
10 Wanless, Chad JR Sangamon Valley -
11 Milliron, Dalton JR PORTA -
12 Barrows, Gage SR Mt. Zion -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paddock, Quade SO Marshall 32' 10.5"
2 Stipp, Toby SO Villa Grove 31' 7.0"
3 Elliott, Tyler SO Marshall 30' 4.5"
4 Talkington, Reese JR PORTA -
5 Greene, Conner SO St. Anthony -

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kielhorn, Dillon FR Villa Grove 34' 8.0"
2 Esker, Blake FR St. Anthony 33' 8.0"
3 Kinney, Lucian SO Altamont 33' 5.0"
4 Seidel, Jake JR Altamont 33' 2.0"
5 Henery, Patrick JR Arcola 33' 0.0"
6 Harder, Daniel FR Cowden-Herrick 31' 7.5"
7 Kesler, Matt SR Marshall 30' 3.0"
8 Wachtel, Connor FR Cowden-Herrick 28' 6.0"
9 Crain, Colton FR PORTA 28' 2.0"
10 Butler, Kole SR Cumberland -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brandenburg, Nicholas JR Neoga 37' 2.5"
2 Stedman, Ben SO Warrensburg-Latham 37' 2.0"
3 Warrick, Jake SR St. Teresa 36' 9.0"
4 Beals, Wyatt FR Sangamon Valley 36' 5.0"
5 Koester, Alex SO Teutopolis 35' 7.0"
6 Kent, Gabe FR Warrensburg-Latham 34' 11.5"
7 Gruber, Austin FR Pana 34' 5.0"
8 Sherrill, Douglas SO Marshall 33' 6.0"
9 Elkins, Isaac FR Casey-Westfield 32' 9.0"
10 Jansen, Todd JR Teutopolis 32' 9.0"
11 Meuser, Lance FR Unity (Tolono) 32' 8.0"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Ross SR St. Teresa 42' 2.0" 1
2 Helm, Brandon SR PORTA 41' 0.0"
3 Harter, Ryan SR Sangamon Valley 40' 3.0"
4 Mitchell, Kordell JR Unity (Tolono) 39' 10.5"
5 Grotts, Jason SR Pana 39' 1.0"
6 Ferguson, Garrett JR Shelbyville 37' 5.0"
7 Carter, Alex JR Cumberland 37' 2.0"
8 Frohning, Kyle SR Newton 37' 0.5"
9 Thomas, Zachary FR Stewardson-Strasburg 32' 11.5"
10 Houser, Ryan JR Central A & M -
11 Rios, Derek SO St. Anthony -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pearce, Ryan SR Villa Grove 58' 2.0" 10
2 Fry, Jason JR Stewardson-Strasburg 52' 3.5" 8
3 Jesse, Austin SR Mt. Zion 47' 7.5" 6
4 Risley, Quinton SR Arcola 44' 0.0" 4
5 Welton, Mikel SO Shelbyville 42' 11.0" 2
6 Schlieker, Trey JR Sullivan 41' 10.0"
7 Smith, Tanner SR Mt. Zion 40' 11.0"
8 Chepan, Trenton SO Central A & M 40' 8.5"
9 Buenzli, Parker SO Casey-Westfield 40' 7.0"
10 Frohning, Johnny JR Newton 40' 5.5"
11 Morse, Lucas JR Sullivan 38' 1.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pearce, Ryan SR Villa Grove 156' 9.0" 10
2 Fry, Jason JR Stewardson-Strasburg 156' 8.0" 8
3 Risley, Quinton SR Arcola 146' 3.0" 6
4 Helm, Brandon SR PORTA 142' 2.0" 4
5 Grotts, Jason SR Pana 134' 2.0" 1
6 Frohning, Kyle SR Newton 129' 2.0"
7 Jesse, Austin SR Mt. Zion 127' 9.0"
8 Sandefer, Kyle SR Marshall 117' 11.0"
9 Chepan, Trenton SO Central A & M 108' 8.0"
10 Houser, Ryan JR Central A & M -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Riddle, Cody SO Newton 135' 11.0" 2
2 Brandenburg, Nicholas JR Neoga 133' 11.0"
3 Welton, Mikel SO Shelbyville 126' 0.0"
4 Gruber, Austin FR Pana 125' 6.0"
5 Schlieker, Trey JR Sullivan 119' 11.0"
6 Harter, Ryan SR Sangamon Valley 119' 6.0"
7 Morse, Lucas JR Sullivan 114' 2.0"
8 Kennell, Bart FR Shelbyville 112' 3.0"
9 Rodighiero, Ben SR Arcola 111' 10.0"
10 Napier, Houston SO Cumberland -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Payne, Adrian SR Mt. Zion 131' 2.0"
2 Stedman, Ben SO Warrensburg-Latham 114' 4.0"
3 Jansen, Todd JR Teutopolis 112' 7.0"
4 Crowder, Jackson JR Unity (Tolono) 106' 7.0"
5 Schumacher, Jacob SO Teutopolis 105' 3.0"
6 Buenzli, Parker SO Casey-Westfield 105' 1.0"
7 Seidel, Jake JR Altamont 105' 0.0"
8 Snodgrass, Ben FR Unity (Tolono) 104' 11.0"
9 Warrick, Jake SR St. Teresa 90' 4.0"
10 Mendenhall, Noah JR Sangamon Valley -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Elkins, Isaac FR Casey-Westfield 103' 3.0"
2 Hein, Chris FR St. Teresa 100' 7.0"
3 Shaon, Brandon FR Cumberland 98' 7.0"
4 Esker, Blake FR St. Anthony 94' 6.0"
5 Sherrill, Douglas SO Marshall 92' 8.0"
6 Kent, Gabe FR Warrensburg-Latham 91' 10.0"
7 Powell, Joey FR PORTA 86' 7.0"
8 Harder, Daniel FR Cowden-Herrick 84' 11.0"
9 Blythe, Carl JR Stewardson-Strasburg 76' 4.0"
10 Wachtel, Connor FR Cowden-Herrick 44' 8.0"