2013 MCGE Invite

Scores:
Team Score
Mercer County130
Monmouth-Roseville118
ROWVA104
Sherrard52
Rockridge50
AlWood38
Orion24
Galva9
United2

Men's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hunter, Martel JR Monmouth-Roseville 11.23 10
2 Fippinger, Nathan SR Mercer County 11.30 8
3 McManus, Dalton JR Rockridge 11.58 6
4 Lawrence, John JR ROWVA 11.73 4
5 Gillen, Sam FR Monmouth-Roseville 12.13 2
6 Olin, Michael SR United 12.22 1
7 Waterman, Spencer SO Sherrard 12.28
8 Gross, Jacob JR Sherrard 12.70
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lawrence, John JR ROWVA 11.82
2 Gillen, Sam FR Monmouth-Roseville 12.18
3 Petrie, Devontae SO AlWood 12.35
4 Fippinger, Ben SO Mercer County 12.67
5 Hardy, Austin SO Galva 13.15
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Fippinger, Nathan SR Mercer County 11.40
2 McManus, Dalton JR Rockridge 11.47
3 Olin, Michael SR United 12.20
4 Keleher, Brandon FR Orion 12.49
5 Appell, Cody SR ROWVA 12.89
6 Billingsly, Ryan SR Galva 15.47
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hunter, Martel JR Monmouth-Roseville 11.15
2 Waterman, Spencer SO Sherrard 12.20
3 Gross, Jacob JR Sherrard 12.33
4 Peterson, Dylan FR Rockridge 12.35
5 Brossart, Blake SO Orion 12.70
6 Cook, Jonathan SO United 13.15

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Larson, Logan SO Sherrard 25.49
2 Wynne, Gary SO United 28.34
3 Gerard, Sam SR Galva 31.45
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peterson, Dylan FR Rockridge 25.42 2
2 O'Connor, Carl SO ROWVA 25.44
3 Brossart, Blake SO Orion 25.69
4 Appell, Cody SR ROWVA 26.71
5 Hardy, Austin SO Galva 26.74
6 Chezum, Jordan FR AlWood 30.51
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hunter, Martel JR Monmouth-Roseville 22.73 10
2 Neeld, Chris JR Mercer County 23.83 8
3 McManus, Dalton JR Rockridge 23.85 6
4 Kissner, Jake JR Sherrard 24.35 4
5 Cox, Corey FR Mercer County 25.43 1
6 Keleher, Brandon FR Orion 25.50
7 Gillen, Conner SR Monmouth-Roseville 26.72
8 Palmer, Brayton SO AlWood 28.22

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ryner, Sam FR Sherrard 57.18
2 Soseman, Jeremy SO Mercer County 57.56
3 Harrison, Alex FR Rockridge 57.60
4 Glines, Jeff JR Rockridge 58.03
5 Bersell, Mike FR Galva 58.48
6 Shull, Tanner JR Mercer County 1:01.28
7 Beam, Jason SO AlWood 1:06.69
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hunter, Martel JR Monmouth-Roseville 51.52 10
2 Lawrence, John JR ROWVA 51.99 8
3 Anderson, Austin SR Orion 53.49 6
4 Tomlin, Brad SO ROWVA 54.33 4
5 Sullivan, Charlie SR AlWood 54.39 2
6 Dahlstrom, Reed SR Sherrard 55.28 1
7 Kitchens, Isaak SR Galva 57.91
8 Bertelsen, Matt SR Monmouth-Roseville 58.81

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bonynge, Brett SR ROWVA 2:23.03
2 Miller, Nathan SO Sherrard 2:34.48
3 Wade, Ben SR United 2:41.30
4 North, Chris SO Galva 2:43.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sackville, Zane JR Mercer County 2:12.09 10
2 Kantor, David SR Mercer County 2:15.26 8
3 Logston, Josh FR Monmouth-Roseville 2:17.85 6
4 Molburg, Jonathon JR Sherrard 2:19.00 4
5 Jones, Thomas SR Rockridge 2:21.28 2
6 Klundt, Matt SR Rockridge 2:22.03 1
7 Brown, Anthony SR AlWood 2:22.77

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 VanDeWostine, Bryent FR ROWVA 5:14.35
2 North, Luke SR Galva 5:21.29
3 Foley, Brennan JR Galva 5:27.06
4 Demink, Luke SR Sherrard 5:29.35
5 Bowers, Darron SR AlWood 5:39.72
6 Brooks, James SR AlWood 5:41.89
7 Wade, Ben SR United 5:53.09
8 Henne, Nick SO Sherrard 6:05.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Clark, Devin SR Monmouth-Roseville 4:49.28 10
2 Hatch, Trevor FR Monmouth-Roseville 4:56.72 8
3 Stanley, Ethan SO ROWVA 4:56.79 6
4 Jackson, Austin SO Mercer County 4:57.16 4
5 McVietty, Matt SR Orion 5:05.86 2
6 Sackville, Zane JR Mercer County 5:10.35 1
7 Black, Rimi SR Rockridge 5:10.82
8 Hartsfield, Greg SR Orion 5:11.49
9 Klundt, Matt SR Rockridge 5:45.17

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stanley, Ethan SO ROWVA 10:30.61 10
2 Ault, Nathan SO Monmouth-Roseville 10:38.05 8
3 Black, Rimi SR Rockridge 10:47.38 6
4 Corrales, Jesus FR Monmouth-Roseville 10:53.57 4
5 McVietty, Matt SR Orion 10:54.38 2
6 Hartsfield, Greg SR Orion 11:02.54 1
7 Foley, Brennan JR Galva 11:02.93
8 VanDeWostine, Bryent FR ROWVA 11:14.47
9 Litweiler, Payton JR Sherrard 11:26.27
10 Bowles, Chris SR AlWood 11:32.14
11 Tingley, Mike FR Rockridge 11:35.59
12 North, Luke SR Galva 11:39.10
13 Mack, Kyle FR Sherrard 11:45.92
14 Sabel, Chris FR Mercer County 12:00.37
15 Biddle, Grant SO Mercer County 12:23.52
16 Desutter, John FR AlWood 13:24.92

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holmes, Payton SR Mercer County 15.04 10
2 Stark, Connor JR Sherrard 16.51 8
3 Huffstutler, Adam SO Mercer County 16.55 6
4 Schultz, Dylan SR Orion 17.13 4
5 O'Connor, Carl SO ROWVA 17.45 2
6 Althaus, Sam SO AlWood 18.05 1
7 Collinson, Craig SR Galva 18.37
8 Larson, Greg JR Galva 19.03
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Schultz, Dylan SR Orion 16.34
2 Stark, Connor JR Sherrard 16.77
3 Althaus, Sam SO AlWood 18.23
4 Horton, Dakota SR Rockridge 18.86
5 Wynne, Gary SO United 19.56
6 Helm, Keaton FR Sherrard 20.36
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Holmes, Payton SR Mercer County 15.32
2 O'Connor, Carl SO ROWVA 16.90
3 Huffstutler, Adam SO Mercer County 17.52
4 Larson, Greg JR Galva 18.39
5 Collinson, Craig SR Galva 18.42
6 Glines, Jeff JR Rockridge 20.36

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Althaus, Sam SO AlWood 46.48
2 Collinson, Craig SR Galva 47.89
3 Larson, Greg JR Galva 47.94
4 Appell, Cody SR ROWVA 49.13
5 Wynne, Gary SO United 49.73
6 Williams, Daniel SO Sherrard 55.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holmes, Payton SR Mercer County 40.77 10
2 Schultz, Dylan SR Orion 42.21 8
3 Huffstutler, Adam SO Mercer County 44.29 6
4 Ruddell, Jerry SO Rockridge 44.33 4
5 O'Connor, Carl SO ROWVA 44.78 2
6 Stark, Connor JR Sherrard 45.39 1
7 Horton, Dakota SR Rockridge 45.56

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodside, Kyle SO ROWVA 6' 2.0" 10
2 Ward, Tucker FR Sherrard 5' 4.0" 6
3 Bond, Alex JR Mercer County 5' 4.0" 6
4 Butcher, Brandon JR Mercer County 5' 4.0" 6
5 Helm, Keaton FR Sherrard 5' 4.0" 2
6 Abbott, Logan SO Monmouth-Roseville 5' 4.0" 1
7 Sullivan, Charlie SR AlWood 5' 2.0"
8 Beam, Jason SO AlWood -
9 Smyers, Alex FR Monmouth-Roseville -
10 Johnson, Luke SO Rockridge -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williams, Nathan SO Rockridge 18' 4.5" 3
2 Wexell, Kyle JR Galva 17' 9.5"
3 Stark, Connor JR Sherrard 17' 2.0"
4 Gieger, Adam SR Orion 16' 6.75"
5 Sanders, Colton SO Galva 16' 6.5"
6 Louck, Noah SR Mercer County 16' 2.75"
7 Horton, Dakota SR Rockridge 16' 2.5"
8 Palmer, Brayton SO AlWood 14' 10.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hunter, Martel JR Monmouth-Roseville 20' 6.0" 10
2 Rogers, James SO Monmouth-Roseville 19' 4.5" 8
3 Tomlin, Brad SO ROWVA 18' 10.5" 6
4 Fippinger, Nathan SR Mercer County 18' 4.5" 3
5 Keleher, Brandon FR Orion 18' 0.5" 1
6 Gross, Jacob JR Sherrard 17' 7.0"
7 McCreary, Elisha SR AlWood 16' 9.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Leander, Aaron SR AlWood 43' 6.0" 10
2 Rogers, James SO Monmouth-Roseville 38' 9.75" 8
3 Wheeler, Jason SO ROWVA 38' 1.0" 6
4 Keener, Mike SR ROWVA 37' 7.25" 4
5 Wexell, Kyle JR Galva 36' 7.5" 1
6 Stevens, Nolan SO Rockridge 35' 9.0"
7 Bertelsen, Matt SR Monmouth-Roseville 34' 11.5"
8 Butcher, Brandon JR Mercer County -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Swartz, Dwight JR Sherrard 36' 11.5" 2
2 Penn, Nick FR United 35' 6.5"
3 Tingley, Mike FR Rockridge 34' 8.0"
4 Louck, Noah SR Mercer County 33' 1.5"
5 Johnson, Brandon JR Sherrard 31' 10.5"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tippett, Nathen FR United 37' 2.0"
2 Sanders, Colton SO Galva 36' 5.0"
3 Easterla, Jon JR Rockridge 34' 11.0"
4 Nicholson, Jon SR Orion 34' 5.5"
5 Vanisegham, Justin SO Orion 33' 6.75"
6 Gerischer, Dillon JR Rockridge 32' 0.0"
7 Davis, Thomas SO United 28' 8.5"
8 Smith, Jeffery JR AlWood 23' 10.0"
9 Dearmore, RJ SR AlWood 23' 6.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roberts, Taylor SR ROWVA 48' 2.0" 10
2 Corlett, Ben JR Sherrard 43' 6.5" 8
3 Sabel, Brad SR Mercer County 42' 0.5" 6
4 Shaw, Buddy JR Mercer County 41' 11.0" 4
5 Wexell, Kyle JR Galva 40' 7.5" 2
6 Grawe, Lucas FR ROWVA 39' 4.0" 1
7 Mizaur, Dylan SO Sherrard 39' 3.25"
8 Arteaga, Salvador SO Monmouth-Roseville 37' 9.0"
9 Dace, Jared SR Monmouth-Roseville 36' 5.0"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roberts, Taylor SR ROWVA 138' 1.0" 10
2 Lincoln, Bobby JR Mercer County 130' 9.0" 8
3 Wexell, Kyle JR Galva 130' 4.0" 6
4 Sabel, Brad SR Mercer County 129' 7.0" 4
5 Arteaga, Salvador SO Monmouth-Roseville 118' 10.0" 2
6 Oller, Nathan JR ROWVA 113' 0.0" 1
7 Morley, Alex SO Sherrard 93' 10.0"
8 Sipp, Caleb FR AlWood 64' 10.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tippett, Nathen FR United 107' 1.0"
2 Nicholson, Jon SR Orion 93' 9.0"
3 Abbott, Logan SO Monmouth-Roseville 92' 9.5"
4 Schultz, Emmett JR Rockridge 86' 3.0"
5 Morrison, Connor SR Sherrard 85' 9.0"
6 Ewing, Cody SO Rockridge 79' 2.0"
7 Dearmore, RJ SR AlWood 74' 11.0"
8 Gray, Alec SO Orion 73' 6.0"
9 Newman, Dayce JR Galva 72' 7.0"
10 Davis, Thomas SO United 60' 2.0"