2014 West Lafayette HSR Qualifier

Men's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sigman, Skylar SR Twin Lakes 7.11
2 Isom, Elijah SR Rensselaer Central 7.14
3 Pumarejo, David SO Culver Academies 7.16
4 Roth, Nathan SO Hamilton Heights 7.21
5 Lester, Kemony JR Danville 7.28
6 Eastburn, Isaac SR Logansport 7.39
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Afolabi, Daniel SO West Lafayette 6.72
2 Allen, Corwin JR Watseka 7.05
3 Davis, Brett SR McCutcheon 7.16
4 Robinson, J.R. JR Merrillville 7.32
5 Phillips, Jordan SR Rensselaer Central 7.42
6 Moser, Jake JR North White 7.49
7 Martinez, Matt SR Benton Central 7.52
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Matthew SR Lafayette Jefferson 6.58
2 Kidwell, Austin SR Watseka 6.89
3 Williams, Martell FR Lawrence North 6.98
4 Owens, Zac FR Anderson 7.08
5 Gray, Brandon SR Benton Central 7.25
6 Whitfield, Micah SO Rochester Community 7.31
7 Gross, Trisden JR North White 7.78
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blount, Donnie SO McCutcheon 6.69
2 Sherfield, Trent SR Danville 6.85
3 Clay, William SO Lawrence North 7.09
4 Brown, Trevor JR Harrison (West Lafayette) 7.25
5 Williams, Justin SO Tri-County 7.42
6 Robinson, Tyler FR Carroll (Flora) 7.45
7 Bogard, Eli FR Tipton 7.62
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Jamie SR Andrean 6.85
2 Brown, Jesse FR Hamilton Heights 7.05
3 Chamberlain, Nakosh SR Anderson 7.11
4 Dowell, Jesse SR Tri-County 7.24
5 Whitfield, Deshaun SO Rochester Community 7.28
6 Briggs, Sam SR West Lafayette 7.30
7 Losiewicz, Seth JR Twin Lakes 7.85
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Collins, DeAngelo JR Andrean 6.82
2 Jackson, Terry JR Merrillville 6.89
3 Underwood, Morgan SR Carroll (Flora) 7.00
4 Moore, Djivon SR Logansport 7.10
5 Blake, Stetson JR Tipton 7.16
6 Beery, Jackson FR Northfield 7.24
7 Nance, Zack FR Harrison (West Lafayette) 7.50

Men's 3200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Graf, Jacob SO Logansport 11:13.64
2 Miranda, Sergio SR North White 11:38.77
3 Gutteridge, Jacob JR Danville 11:39.45
4 Stevens, Austin SO Anderson 11:39.82
5 Conn, Cameron SR Carroll (Flora) 11:42.47
6 Engleking, Gage SR Rensselaer Central 11:51.66
7 Venters, Isaac FR Twin Lakes 12:00.69
8 Porter, Justin SO Logansport 12:45.78
9 Johnson, Connor JR Anderson 12:50.96
10 Stark, Tyler SR Delphi Community 13:28.93
11 Holeman, Trenton JR North White 14:01.96
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walbolt, Jarrett SR Hamilton Heights 10:34.13
2 Fields, Adam SO McCutcheon 10:35.76
3 Alsman, Anthony JR Rensselaer Central 10:48.45
4 Young, Dylan FR Hamilton Heights 10:56.43
5 Drew, Tim SR McCutcheon 11:04.94
6 Pugh, Eli SO Rochester Community 11:07.26
7 Benefiel, Jacob JR Tipton 11:07.86
8 Beck, Dale SR Rochester Community 11:58.54
9 King, Josh JR Danville 12:36.16
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Evan SO West Lafayette 10:15.69
2 Medrano, Akis JR Benton Central 10:22.96
3 Flannery, Bryan SO South Central (Union Mills) 10:28.10
4 Gonzalez, Nathan SR Tipton 10:28.60
5 Shinsky, Travis JR West Lafayette 10:32.77
6 Long, Joshua SR Lafayette Jefferson 10:52.69
7 Snyder, Kody JR Twin Lakes 11:01.55
8 Danny, Kukla JR Andrean 11:25.09
9 McCrea, Zach SR Andrean 11:48.58
10 Talbott, Quintin SR Lafayette Jefferson 12:11.49

Men's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thiel, Rich JR Andrean 8.21
2 Brown, Carter JR South Central (Union Mills) 8.58
3 Folkers, Jack SO West Lafayette 9.05
4 Olmo, Keyton SO Logansport 9.42
5 Robles, Josiah SO McCutcheon 9.44
6 Blankman, Jordan FR Twin Lakes 10.78
7 McWhorter, Noah SO Anderson 10.81
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilson, Timothy SR Lafayette Jefferson 8.01
2 Gash, Dakota SR Danville 8.17
3 DeFoe, Michael SO Hamilton Heights 8.24
4 Bess, Chase SO Tipton 8.64
5 Jackson, Nygel SR Merrillville 8.81
6 Francis, Garrett JR Carroll (Flora) 9.92
7 Jones, Lawrence JR Delphi Community 10.11
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buggs, Lonnie SR Danville 8.08
2 Mbongo, William SR West Lafayette 8.15
3 Williams, Gano SO Lawrence North 8.51
4 Sturgeon, J.Dan SO Harrison (West Lafayette) 9.24
5 Retherford, Drew FR McCutcheon 9.55
6 Stout, Tyler SO Benton Central 9.88
7 Morales, Wilmer FR Hamilton Heights 9.98
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fernandez, Eric JR Lawrence North 8.10
2 Blake, Brody SR Tipton 8.73
3 Thayer, Jared SR Twin Lakes 9.20
4 Jones, Thomas SO Merrillville 10.06
5 Post, Nate JR Benton Central 10.33
6 Bethel, Teddy FR Watseka 11.87

Men's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Tri-County A Jesse Dowell, Eric Hartley,
Kaden Mussser, Justin Williams
1:41.30
2 Rochester Community A Tannor Campbell, Sawyer Cripe,
Chris Coplen, Micah Whitfield
1:43.91
3 Rensselaer Central A Jordan Phillips, Coy McAlister,
Graham Balvich, Garrett Pinkerman
1:49.73
4 North White A Lawrence Doyle, Zachary Fetten,
Trenton Holeman, Nathan McBurnett
2:03.88
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Hamilton Heights A Jesse Brown, Jesse Kerfoot,
Jacob Glover, Kaleb Rickman
1:39.28
2 Tipton A Eli Bogard, Brody Blake,
Caleb Cubel, Chase Bess
1:45.33
3 Logansport A Isaac Eastburn, Randy Peankhamhor,
Drake Gellinger, Djivon Moore
1:45.55
4 Twin Lakes A Skylar Sigman, Jared Thayer,
Michael Sundy, Tommy Anderson
1:54.96
5 South Central (Union Mills) A Robert Miller, Dillon Johnson,
Blake Werner, Carter Brown
1:57.85
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Danville A Chris Collier, Jelani Day,
Kemony Lester, Trent Sherfield
1:34.57
2 Anderson A Nakosh Chamberlain, Zac Owens,
Terrell Tilford, Semaj White
1:38.39
3 Watseka A Corwin Allen, Andrew Mussard,
Jake Rogers, Austin Kidwell
1:39.05
4 Harrison (West Lafayette) A Marcus Torres, Zack Nance,
Trevor Brown, Chris King
1:42.62
5 Carroll (Flora) A Morgan Underwood, Reid Clingepeel,
Ben Willis, Tyler Robinson
1:43.42
6 Benton Central A Brandon Gray, Leroy Medrano,
Matt Martinez, Charlie Little
1:48.65
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Andrean A Rich Thiel, Jonathan Grady,
Donovan Chandler, Jamie Johnson
1:34.89
2 West Lafayette A Daniel Afolabi, William Mbongo,
Sam Briggs, Brandon Watt
1:36.89
3 Lafayette Jefferson A Timothy Wilson, Matthew Johnson,
Michael Mathews, Kenneth Addison
1:37.93
4 McCutcheon A Donnie Blount, Markeon Devine,
Salvador Salazar, Cole Williams
1:38.80
5 Lawrence North A Brown Adi, William Clay,
Deonta House, Adrian Schumpert
1:39.20

Men's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Watseka A Hunter Lee, Colin Powell,
Joseph Taylor, Cam Eades
3:55.87
2 North White A Trisden Gross, Yubany Ochoa,
Trenton Holeman, Brian Garcia
4:05.70
3 Twin Lakes A Ramsay Snyder, Fernando Barrera,
Michael Sundy, Tommy Anderson
4:08.82
4 South Central (Union Mills) A Bryan Flannery, Eddie Castle,
Reed Satoski, Carter Brown
4:17.91
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Hamilton Heights A Kaleb Rickman, Craig Schildmeier,
Jacob Glover, Wilmer Morales
3:45.73
2 Rochester Community A Jacob Howdeshell, Jay Heckathorn,
Seth Moon, Connor McLochlin
3:54.27
3 Tipton A Codey Thomas, Chase Bess,
Caleb Cubel, Jacob Mahaney
3:58.89
4 Carroll (Flora) A Bradley Brummett, John Cooper,
Aidan Sheagley, Drew Jackson
3:59.04
5 Northfield A Austin Andrews, Joe Burcroff,
Austin Frye, Marcus Kroh
4:00.12
6 Rensselaer Central A Coy McAlister, William Spencer,
Braden Dobson, Ethan Morris
4:04.04
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 West Lafayette A Daniel Afolabi, Christian Burns,
William Mbongo, Brandon Watt
3:39.80
2 Harrison (West Lafayette) A Andrew Prior, Jacob Snyder,
Cameron Greene, Alex Sliger
3:40.97
3 McCutcheon A Justin Berryman, Carson Minick,
Ethan Moffett, Jake Shake
3:41.07
4 Danville A Dakota Gash, Darryl Kelly,
Lonnie Buggs, Jabari Ozaze
3:41.62
5 Anderson A Patrick Cole, Jason Kabir,
Semaj White, Alonzo West
3:58.70
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Andrean A Owen Satoski, Justin Anderson,
Jonathan Grady, Rich Thiel
3:34.89
2 Lawrence North A Dushawn Tunstall, Trevaughn Bonner,
De'Angelo Robinson, Keenan Johnson
3:44.17
3 Logansport A Christain Bedillion, Danny Moore,
Logan Ciotta, Keyton Olmo
3:57.75
4 Lafayette Jefferson A Akintunde Azikwe, Alex Kelley,
DaShawn Holmes, Zachary Barrett
4:05.47
5 Benton Central A Connor Ade, Nate Post,
Tyler Stout, Charlie Little
4:07.14
6 Merrillville A Brian Sales, Reginald Turner,
Robert Riley, Nygel Jackson
-

Men's 4 x 800m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Rensselaer Central A Sam Madson, Jace Horner,
Beau Balch, Anthony Alsman
9:19.37
2 Tipton A Codey Thomas, Jacob Mahaney,
Jacob Benefiel, Steef Brandsma
9:30.85
3 Twin Lakes A Ben Manahan, Will Novack,
Alexis Encarnacion, Justin Demiduk
9:41.48
4 Watseka A Nathan Schroeder, Johnny Tiffany,
Donny McGahan, Andrew Rice
9:53.52
5 Benton Central A Parker Tompkins, Souly Whitaker,
Jacob Johnson, Josiah Johnson
9:57.68
6 Hamilton Heights A Tyler Rickman, Robert Mongin,
John Farley, Ryan Olson
9:58.31
7 Carroll (Flora) A Cameron Conn, Patrick Lewis,
Truman Plank, Brody McCurdy
10:12.28
8 North White A Brian Garcia, Trenton Holeman,
Sergio Miranda, Yubany Ochoa
10:14.04
9 Anderson A Connor Johnson, Roy Thomas,
Nick Harter, Ethan Strangway
10:32.50
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lawrence North A Amulstapha Sylvester, TJ Jerger,
Ethan Hoeft, Joe Murphy
8:20.46
2 West Lafayette A Jake Cohen, Dakota Clark,
Lowell Knight, Dominic Patacsil
8:48.13
3 Merrillville A Marcus Jones, Miguel Tapia,
Brandon Hurson, Reginald Turner
8:50.51
4 Harrison (West Lafayette) A Nick Ensinger, Charlie Brinkerhoff,
Jonathan DeGraw, Nathan Campbell
9:03.39
5 Logansport A Alex Calisto, Orlando Toloza,
Kenny Echols, Luis Gonzalez
9:08.92
6 Danville A Nate Beckett, Jacob Gutteridge,
Tommy Session, Jeremiah Cooley
9:09.73
7 Andrean A Nathan Aboul-Hosn, Erik Shive,
Adam Abul-Hosn, Owen Satoski
9:16.57
8 Northfield A Austin Andrews, Noah Augustus,
Joe Burcroff, Austin Frye
9:17.52
9 Lafayette Jefferson A Kevin Amador, Mitchell Dukes,
Ethan DeWier, Eli Knox
9:31.75
10 McCutcheon A Cody Cornell, Ryan Egan,
Adam Fields, Jacob Graham
9:48.73

Men's 4,000m Distance Medley   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Rochester Community A Nick Shidler, Seth Moon,
Tyler Byerline, Wesley Meyer
11:41.97
2 Harrison (West Lafayette) A Charlie Brinkerhoff, Nick Ensinger,
Jonathan DeGraw, Alex Sliger
12:15.96
3 Benton Central A Aaron Mak Hoffman, Souly Whitaker,
Parker Tompkins, Akis Medrano
12:21.56
4 Rensselaer Central A Beau Balch, William Spencer,
Jace Horner, Sam Madson
12:35.56
5 Twin Lakes A Ben Manahan, Zach Dague,
Will Novack, Edgar Estrada
12:48.51
6 Delphi Community A Tyler Stark, Blake Ragen,
Ben Beeks, Kolt Kinsler
13:05.46
7 North White A Trisden Gross, Jake Moser,
Yubany Ochoa, Sergio Miranda
13:19.84
8 Watseka A Nathan Schroeder, Jake Rogers,
Johnny Tiffany, Andrew Rice
13:25.68
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Danville A Nate Beckett, Jeremiah Cooley,
Jacob Gutteridge, Johnny Leverenz
10:41.57
2 Lawrence North A Joe Murphy, Keenan Johnson,
Robel Teklezghi, Jake Hannawalt
10:45.68
3 West Lafayette A Jake Cohen, Brandon Watt,
Evan Johnson, Dominic Patacsil
11:01.13
4 McCutcheon A Justin Berryman, Adam Fields,
A.J. Funk, Jake Shake
11:35.30
5 Lafayette Jefferson A Daniel Feltis, Juan Tirado,
Preston Forestal, Cayce Griffin
11:55.95
6 Hamilton Heights A Jarrett Walbolt, Jared Osswald,
Dylan Young, Craig Schildmeier
12:03.12
7 Andrean A Adam Abul-Hosn, Justin Anderson,
Donovan Chandler, Danny Kukla
12:19.99
8 Logansport A Jesus Martin, Zach Ellington,
Alex Calisto, Jacob Graf
12:34.09

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Dallas SR Clinton Prairie 14' 6.0"
2 Collier, Chris SR Danville 13' 6.0"
3 Waite, Paul SR Westfield 13' 0.0"
4 Anders, Ryan SR Brownsburg 12' 6.0"
5 Nash, Caleb SR Culver Academies 12' 0.0"
6 Laird, Justin SR Lawrence North 12' 0.0"
7 Strickler, Chris SR West Lafayette 12' 0.0"
8 Lewis, Patrick SR Carroll (Flora) 12' 0.0"
9 Osswald, Jared SR Hamilton Heights 12' 0.0"
10 Ferrell, Garrett JR Merrillville 11' 6.0"
11 Madison, Aaron SR Delphi Community 10' 6.0"
12 Post, Nate JR Benton Central 10' 6.0"
13 Sipkema, J.T. SO Tri-County -
14 Cripe, Sawyer JR Rochester Community -
15 Robinson, Lukas JR McCutcheon -

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burns, Eric SO Culver Academies 21' 6.5"
2 Sherfield, Trent SR Danville 21' 3.0"
3 Mbongo, William SR West Lafayette 20' 9.0"
4 Kidwell, Austin SR Watseka 20' 7.5"
5 Buggs, Lonnie SR Danville 20' 5.5"
6 Downs, Jordan SR Merrillville 20' 5.5"
7 McGee, Marcus SR Westfield 20' 0.0"
8 West, Alonzo JR Anderson 19' 11.0"
9 Greene, Cameron JR Harrison (West Lafayette) 19' 11.0"
10 Brown, Jesse FR Hamilton Heights 19' 10.0"
11 Neal, Christian SR Lawrence North 19' 7.0"
12 Jackson, Nygel SR Merrillville 19' 5.5"
13 Blake, Stetson JR Tipton 19' 5.0"
14 Moffett, Ethan SR McCutcheon 19' 1.0"
15 Legler, Elijah JR Tri-County 18' 10.0"
16 Allen, Corwin JR Watseka 18' 6.5"
17 Gray, Brandon SR Benton Central 18' 5.5"
18 Harrison, Cameron JR Westfield 18' 5.0"
19 Johnson, Garrett SR Delphi Community 18' 3.5"
20 Jensen, Silas SO Harrison (West Lafayette) 18' 2.5"
21 Brown, Carter JR South Central (Union Mills) 17' 7.5"
22 Unbawa, Bryan FR Andrean 17' 6.5"
23 Miller, Robert SR South Central (Union Mills) 17' 5.0"
24 Afolabi, Daniel SO West Lafayette 17' 4.5"
25 Talbott, Quintin SR Lafayette Jefferson 17' 4.5"
26 Davis, Brett SR McCutcheon 17' 3.5"
27 Collins, DeAngelo JR Andrean 17' 0.0"
28 Hinkle, Devin SR Lawrence North 16' 11.0"
29 Harper, Adriel JR Rochester Community 16' 9.5"
30 Patterson, Jaleel FR Anderson -
31 Mussser, Kaden JR Tri-County -
32 Ciotta, Logan JR Logansport -
33 Bogard, Eli FR Tipton -
34 Young, Austin FR Logansport -
35 Campbell , Tannor SR Rochester Community -
36 Ade, Connor SO Benton Central -
37 Moser, Jake JR North White -

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phifer, Dan SO Tipton 41' 0.25"
2 Emmerd, Alex SR Logansport 40' 5.5"
3 Nelson, Jaiden FR Danville 40' 3.0"
4 Murry, Jacob SO Twin Lakes -
5 Pittman, Tim SR Danville -
6 Carl, Cameron SO Hamilton Heights -
7 Puntillo, Raymond SR Andrean -
8 Kayzer, Rome JR Anderson -
9 McBurnett, Nathan SR North White -
10 Johnson, Dillon JR South Central (Union Mills) -
11 Hughes, Scott SR Twin Lakes -
12 Midkiff, Jack SR West Lafayette -
13 Houston, Bryer SR Delphi Community -
14 Wolf, Gavin JR Benton Central -
15 Hutcheson, Devin JR Harrison (West Lafayette) -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dowell, Jesse SR Tri-County 49' 10.0"
2 Luce, Bailey SR Benton Central 45' 10.75"
3 Brisco, Emmanuel JR Lafayette Jefferson 41' 6.25"
4 Calvert, Austin SR Rochester Community 40' 5.0"
5 Baber, Aaron SR Logansport -
6 Collins, Tanner SO Lafayette Jefferson -
7 Cochran, Chance JR Tri-County -
8 Plank, Alex SR Carroll (Flora) -
9 Wickersham, Steven SO Carroll (Flora) -
10 Walker, Marcus SR South Central (Union Mills) -
11 Allen, Andrew JR Watseka -
12 Morris, Tanner SO Tipton -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kopil, Adam SR Andrean 49' 10.75"
2 Price, DeShawn SR Lawrence North 49' 0.5"
3 Cox, Raqib SR Merrillville 47' 10.75"
4 Chambers, Connor JR West Lafayette 44' 8.5"
5 White, Bryant SO Anderson 44' 4.5"
6 Coghill, Tristan SR Merrillville 44' 4.0"
7 Boser, Joel JR Hamilton Heights 43' 7.25"
8 Cox, Nick JR McCutcheon 43' 7.0"
9 Boswell, Beau SR Rensselaer Central 43' 5.25"
10 Basham, Matt SR Rochester Community 42' 1.5"
11 McClung, David SR Lawrence North 40' 5.5"
12 Doyle, Lawrence SR North White 40' 4.0"
13 Berning, Russell JR McCutcheon -
14 Ahler, Noah SR Rensselaer Central -
15 Baker, Austin SO Watseka -

Women's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Isaac, Desiree JR Danville 7.58
2 Smith, Alize' JR Merrillville 7.77
3 Eldridge, Laney JR Harrison (West Lafayette) 7.78
4 Wodicka, Maggie SO West Lafayette 8.15
5 Ingram, Emily JR Kankakee Valley 8.51
6 Henson, Bri SO Hamilton Heights 8.52
7 Kuiper, Jessie FR Rensselaer Central 8.58
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mulloy, Leanna SR Kankakee Valley 7.60
2 Harris, Stephanie SR Lafayette Jefferson 7.99
3 Adjei, Stacey SR McCutcheon 8.00
4 Schrock, Brooklin FR Tipton 8.06
5 Stesiak, Keaton SO Rochester Community 8.20
6 Coy, Adela FR Andrean 8.40
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stewart, Peyton JR Lawrence North 7.23
2 Castonguay, Natalie JR Watseka 7.90
3 Smith, Emma FR Harrison (West Lafayette) 7.93
4 Lynch-Matlack, Nyesha SO Culver Academies 8.23
5 Jones, Regine SR West Lafayette 8.27
6 Miller, Anna SO South Central (Union Mills) 8.60
7 Kock, Taylor SO Northfield 8.83
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Davis, Emone JR Danville 7.37
2 Collins, Ravin JR Lawrence North 7.96
3 eddington, jania JR Kokomo 7.97
4 Eltzroth, Caitlin JR Northfield 8.44
5 Kunzer, Micah JR Hamilton Heights 8.50
6 Massoels, Megan FR Rensselaer Central 8.64
7 Miller, Madison FR Carroll (Flora) 9.07
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pronschinske, Rebecca SO Westfield 7.68
2 Hagen, McKensie SO Watseka 8.24
3 Spear, Ashley SR Logansport 8.25
4 Towne, Hannah FR Rochester Community 8.31
5 Bahler, Amber SR Tri-County 8.37
6 RIce, Hunter SO Benton Central 8.51
7 Bass, Raena FR Andrean 8.71
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dillard, Shequida SR Merrillville 7.67
2 McLean, Mariesa FR Lafayette Jefferson 8.21
3 Miller, Meghan FR Carroll (Flora) 8.27
4 Garcia, Marica SO Twin Lakes 8.44
5 thompson, ja'lyn FR Kokomo 8.57
6 Brown, Josie SR Tri-County 8.61
7 Spear, Amy SR Logansport 8.77
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nunemaker, Rylee SR South Central (Union Mills) 7.92
2 Powell, Leah FR Tipton 7.95
3 Jeffrey, Keana JR McCutcheon 8.15
4 Kendall, Gabby SR Twin Lakes 8.32
5 Budreau, Maria SR Benton Central 8.35
6 Gear, Emilee FR Delphi Community 8.59
7 Wiley, Kaylia SO North White 8.75

Women's 3200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Huckleberry, Desiree FR Danville 13:04.45
2 Bahler, Larissa JR Tri-County 13:13.37
3 Bowers, Shari JR Carroll (Flora) 13:39.05
4 Myers, Katie FR Tipton 13:45.47
5 andrews, cinnamon FR Kokomo 13:54.70
6 Murcia, Ruth FR North White 13:58.32
7 Liu, Mary SO Andrean 14:05.33
8 Amador, Sandy JR North White 14:39.98
9 Ramirez, Nicole SO Lafayette Jefferson 14:50.20
10 Hepe, Annika JR Delphi Community 15:03.77
11 Hipsher, Sara FR Lafayette Jefferson 16:19.16
12 Niblick, Audrey FR Logansport 16:36.89
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barber, Delaney JR West Lafayette 11:29.15
2 Denton, Grace SR West Lafayette 11:41.56
3 Lilly, Madeline SO Twin Lakes 12:02.38
4 Heiny, Kim SR Twin Lakes 12:47.31
5 Hickman, Riley SO Rensselaer Central 12:51.17
6 Singer, Karla JR Northfield 12:58.99
7 Crafford, Jennifer JR Logansport 13:05.18
8 Carbaugh, Aneilya SR Delphi Community 13:23.23
9 Ericksen, Kayla FR Andrean 14:07.84

Women's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lancaster, Brianna SR Kokomo 9.55
2 Folkers, Sarah FR West Lafayette 9.95
3 Getz, Alex SR Harrison (West Lafayette) 10.22
4 Waibel, Kaitlin JR Tri-County 10.75
5 Downs, Tessah SO Watseka 10.85
6 Clemente, Monica SO Rensselaer Central 10.95
7 Ball, Hannah FR North White 10.96
8 Moseley, Denver FR Andrean 12.19
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Payne, Evonnie JR Benton Central 9.15
2 Burge, Haley SO McCutcheon 9.75
3 Johnson, Taylor SR South Central (Union Mills) 9.92
4 Robertson, Emily FR Westfield 9.99
5 Hart, Amber JR Logansport 10.39
6 Kender, Abigail FR Delphi Community 11.72
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Sierra SR Hamilton Heights 8.99
2 Scott, Ally JR North White 9.15
3 Peas, Jacklyn FR Northfield 9.75
4 Rinehart, Madison JR Carroll (Flora) 10.76
5 Sabados, Elizabeth SO Twin Lakes 10.89
6 Plata, Erika JR North White 11.09
7 Fauble, Ashley SO Logansport 11.49
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jungels, Jenna SO Kankakee Valley 9.08
2 Cooper, Britney JR Benton Central 9.58
3 Eltzroth, Caitlin JR Northfield 9.82
4 Vaughn, Ally SO Culver Academies 10.05
5 Brown, Shannon JR Danville 10.08
6 Howell, Hannah JR South Central (Union Mills) 10.78
7 Howard, Keanna JR Lawrence North 11.52
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ash, Alivia SO Merrillville 9.63
2 Whaley, Jordyn SO West Lafayette 9.90
3 Flanigan, Kinzie JR Tipton 10.40
4 Maffett, Lacey SO Lafayette Jefferson 11.26
5 Donaldson, Rachel SR Watseka 11.90
6 McSwain, Madi FR Delphi Community 14.57
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Scott, A'Leah SR Merrillville 9.10
2 George, Jalacia JR Lawrence North 9.67
3 Policka, Macey FR Hamilton Heights 9.93
4 Howe, Grace SR Twin Lakes 10.20
5 Patrick, Shanan JR Kankakee Valley 10.40
6 Maxwell, Bailey SR Carroll (Flora) 11.17
7 Coy, Adela FR Andrean 12.04

Women's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Tipton A Kinzie Flanigan, Kacie Juday,
Lindsey Dick, Leah Powell
2:00.95
2 North White A Teresa Ball, Josie Conn,
Molly Jacobs, Meagan Kesler
2:08.56
3 Northfield A Caitlin Eltzroth, Taylor Kock,
Jacklyn Peas, Kaluna Watson-Dunn
2:15.21
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Watseka A Natalie Castonguay, Kenzie Crabtree,
Samantha Gooding, Katie Kidwell
1:56.85
2 Benton Central A Maria Budreau, Kendra Budreau,
Hunter Rice, Rachel Flynn
2:01.10
3 Twin Lakes A Grace Howe, Gabby Kendall,
Corby Chiszar, Marica Garcia
2:01.40
4 Delphi Community A Emilee Gear, Sadie Jacobs,
Karlee Sparks, Madi McSwain
2:05.52
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Harrison (West Lafayette) A Emma Smith, Erika Shaw,
Jaden Mattox, Laney Eldridge
1:55.58
2 Carroll (Flora) A Alivia Seward, Bailey Worl,
Makayla Jackson, Meghan Miller
1:56.77
3 West Lafayette A Alex Deryn, Hannah DelaCruz,
Madi Jacobs, Maggie Wodicka
1:57.97
4 Rochester Community A Keaton Stesiak, Hannah Towne,
Traci Burch, Jessica Baldwin
2:01.40
5 Andrean A Marisa Beemsterboer, Tessa Wojkovich,
Natalie Nowesnick, Adela Coy
2:01.74
6 Tri-County A Amber Bahler, Chloe Bahler,
Leandra Bahler, Sarah Bahler
2:02.85
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Culver Academies A Motunrayo Adenuga, Nyesha Lynch-Matlack,
Kayla Trefren, Miriam Ramirez
1:56.26
2 Lafayette Jefferson A LaSeanna Harris, Jessica Griggs,
Stephanie Harris, Mariesa McLean
1:57.51
3 South Central (Union Mills) A Taylor Johnson, Sydney Payne,
Riley Popplewell, Rylee Nunemaker
1:58.65
4 Hamilton Heights A Autumn Pryor, Delcie Stajkowski,
Sierra Brown, Macey Policka
2:00.60
5 Logansport A Cynthia He, Kourtney Kniesley,
Carla Petereit, Ashley Spear
2:10.36
6 Rensselaer Central A Emily Barber, Megan Massoels,
Jessie Kuiper, Alysaa Sheets
2:10.49
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Danville A Desiree Isaac, Aariona Graham,
Ambrosia Williams, Emone Davis
1:48.00
2 Lawrence North A Jalacia George, Nijah Colvin,
Destiny Washington, Peyton Stewart
1:49.83
3 Kankakee Valley A Jenna Jungels, Joli Jungels,
Leah Gouwens, Leanna Mulloy
1:50.90
4 Merrillville A Christian Gridiron, Alize' Smith,
Kiara Key, A'Leah Scott
1:53.47
5 Kokomo A jayda andrews, jania eddington,
brooke smith, ja'lyn thompson
1:58.88
6 McCutcheon A Elizabeth Burton, Shaylynn Newkirk,
Alanah Owens, Lindsey Roberts
2:17.36

Women's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 North White A Ally Scott, Erika Plata,
Darian Eccles, Kaylia Wiley
4:39.93
2 Watseka A Kenzie Crabtree, Tiffany Hasbargen,
Olivia Claire, Claire Bossong
4:54.09
3 Twin Lakes A Madison Reddington, Kaitlyn Peters,
Mia Erwin, Madison Seymour
5:00.43
4 Logansport A Camille Tocco, Katrin Winter,
Maria Sanchez, Ella Brunssen
5:20.77
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Hamilton Heights A Sierra Brown, Molly Mitchell,
Kari Pickett, Macey Policka
4:28.49
2 Benton Central A Britney Cooper, Evonnie Payne,
Kayla Schluttenhofer, Kaycie Eide
4:31.26
3 Lafayette Jefferson A Tiffany Holsclaw, Kaitlynn Hess,
Karlie Hamilton, Piper Stamper
4:39.95
4 Rochester Community A Jessica Baldwin, Hannah Shaffer,
Alexa Garrison, Traci Burch
4:45.25
5 Carroll (Flora) A Shania Bordner, Molly McGill,
Schalene Shafer, Lauren Worl
4:46.90
6 Rensselaer Central A Leealison Korniak, Samantha Massoels,
Emily Barber, Regan Rodibaugh
4:55.93
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Culver Academies A Mary Terhune, Olivia Sever,
Ally Vaughn, Miriam Ramirez
4:28.82
2 Andrean A Caryn Kaminski, Allison Janiga,
Marisa Beemsterboer, Tessa Wojkovich
4:28.97
3 South Central (Union Mills) A Rylee Nunemaker, Morgan Harlow,
Kyleigh Werner, Riley Popplewell
4:41.25
4 West Lafayette A Shelby Mann, Alex Deryn,
Hannah DelaCruz, Maggie Wodicka
4:44.52
5 Northfield A Jenna Halderman, Brittany Sloan,
Jacklyn Peas, Taylor Kock
4:45.40
6 Tipton A Lindsey Dick, Micaya Voorhis,
Sydney Hawkins, Natalie Moses
4:51.61
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Danville A Caylin Smith, Imani Hall,
Lashay Grubbs, Ambrosia Williams
4:10.89
2 Merrillville A Dariah Norwood, Maya Griffin,
Kiarra Thompson, Shequida Dillard
4:14.14
3 McCutcheon A Elizabeth Burton, Alanah Owens,
Shaylynn Newkirk, Makayla Merryman
4:14.22
4 Lawrence North A Jalacia George, Nijah Colvin,
Jordyn McCray, Peyton Stewart
4:27.95
5 Kokomo A Brianna Lancaster, Lana Pham,
Deju Miller, cinnamon andrews
4:28.17
6 Kankakee Valley A Kara Gouwens, Julianna Colon,
Ivy Fase, Dannae Yozeman
4:42.17

Women's 4 x 800m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lawrence North A Achzionna Riding, Shania Riding,
Sarah Kilcoyne, Jean Carson
10:32.83
2 Culver Academies A Olivia Martinez, Sydney Wolff,
Kennedy Thompson, April Miltich
10:57.01
3 Merrillville A Aryanna Randall, Camille Ochoa,
Gabrielle Stewart, Tamera Julkes
10:57.01
4 Hamilton Heights A Fawn Goar, Haley Harts,
Molly Mitchell, Haley Jordan
11:46.54
5 Rochester Community A Samantha Ruppert, Alyssa Nolen,
Catie Kamp, Abrianna Leyva
11:58.93
6 North White A Michaela Benitez, Samantha Carlson,
Audrey Minix, Ruth Murcia
12:02.32
7 Logansport A Megan Martin, Ashlyn Lythgoe,
Maddi Zartman, Flori Ramirez
12:17.43
8 Carroll (Flora) A Samantha Dreadfulwater, Jordyn Romanski,
Rebekah Conn, Macy Wright
12:34.98
9 South Central (Union Mills) A Meagan Hanchar, Abbie Smith,
Melissa Rudolph, Ane Osante
12:56.50
10 Kokomo A , ,
,
13:16.06
11 Watseka A Olivia Claire, Savannah Stevenson,
Grace Pavlak, Morgan Depatis
14:01.90
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 West Lafayette A Kristen Johnson, Lauren Johnson,
Erin Brophy, Susan Hubbard
9:33.55
2 Harrison (West Lafayette) A Erin Dark, Sarah Childs,
Carley Circle, Gabrielle Coffing
10:21.93
3 Danville A Caylin Smith, Imani Hall,
Lashay Grubbs, Mercedes Elliott
10:40.60
4 Andrean A Kaycee Crist, Kellyn Vale,
Chloe Killion, Isabella Pradhan
10:47.54
5 McCutcheon A Paige Scherzinger, Kendra Storz,
Madison Wetli, Nora Chidalek
10:50.60
6 Twin Lakes A Petyon Kneadler, Gabby Biggs,
Jenny Rios, Kim Heiny
10:54.52
7 Northfield A Jenna Halderman, Karla Singer,
Brittany Sloan, Jacklyn Peas
10:55.37
8 Benton Central A Xerena Tompkins, Delaney Williams,
Louisa Steup, Katie Post
11:42.52
9 Rensselaer Central A Madeline Barber, Kylie Nugent,
Emily Britt, Valerie Edelman
11:43.83
10 Lafayette Jefferson A Jenifer Anderson, Cecily Cavanaugh,
Ashley Nordyke, Susanna Harmon
12:21.37
11 Kankakee Valley A Sara Dykstra, Heather Jaki,
Allison Schultheis, Audra Lewis
12:37.87
12 Delphi Community A Aneilya Carbaugh, Annika Hepe,
Hanna Schwarz, Abigail Kender
12:40.16

Women's 4,000m Distance Medley   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Northfield A Jenna Halderman, Jacklyn Peas,
Karla Singer, Brittany Sloan
13:42.62
2 Rochester Community A Clair Dunwoody, Catie Kamp,
Emma Feldman, Sarah Burch
13:58.52
3 McCutcheon A Madison Wetli, Emily Cunningham,
Nora Chidalek, Katelynn Hanback
14:37.86
4 Rensselaer Central A Lexie Wuethrich, Samantha Massoels,
Leealison Korniak, Riley Hickman
14:53.12
5 Hamilton Heights A Fawn Goar, Haley Harts,
Sara Sutton, Madison Sauerteig
15:47.21
6 Benton Central A Delaney Williams, Xerena Tompkins,
Louisa Steup, Elizabeth Crane
16:01.23
7 Logansport A Carlie Deardorff, Amber Hart,
Megan Martin, Jennifer Crafford
16:05.10
8 North White A Samantha Carlson, Darian Eccles,
Ruth Murcia, Audrey Minix
16:17.49
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 West Lafayette A Lauren Johnson, Susan Hubbard,
Erin Brophy, Kristen Johnson
12:35.95
2 South Central (Union Mills) A Elspeth Young Brust, Carly Kohout,
Riley Popplewell, Kyleigh Werner
13:48.23
3 Harrison (West Lafayette) A Sarah Childs, Eleanor Sammons,
Gabrielle Coffing, Erin Dark
14:01.47
4 Twin Lakes A Jenny Rios, Gabby Biggs,
Petyon Kneadler, Madeline Lilly
14:09.40
5 Culver Academies A Kennedy Thompson, Mary Terhune,
April Miltich, Sydney Wolff
14:14.59
6 Andrean A Kaycee Crist, Kellyn Vale,
Allison Janiga, Chloe Killion
14:25.36
7 Kankakee Valley A Allison Schultheis, Leah Gouwens,
Brittany Stepp, Brittany Kent
14:45.60
8 Lafayette Jefferson A Emely Aalbers, Olivia Newmen,
Madison Spring, Allie Eavey
14:47.92
9 Lawrence North A Laura Matsuoka, Kenzie Terry,
Meredith Ellison, Helen Khamis
15:06.27

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Washington, Destiny SR Lawrence North 17' 0.5"
2 Graham, Aariona SR Danville 16' 6.0"
3 Jungels, Jenna SO Kankakee Valley 16' 4.5"
4 Dillard, Shequida SR Merrillville 16' 2.5"
5 Jones, Michaela JR Danville 16' 1.0"
6 Scott, Ally JR North White 15' 10.5"
7 Mattox, Jaden SO Harrison (West Lafayette) 15' 10.5"
8 Jones, Autumn JR Lawrence North 15' 6.5"
9 Johnson, Taylor SR South Central (Union Mills) 15' 6.0"
10 Wojkovich, Tessa FR Andrean 15' 5.0"
11 Sever, Olivia JR Culver Academies 15' 5.0"
12 Musi, Katie JR Harrison (West Lafayette) 15' 3.5"
13 Nowesnick, Natalie SO Andrean 15' 3.0"
14 Gridiron, Christian SO Merrillville 15' 1.0"
15 Coram, Taylor SO Kokomo 14' 9.0"
16 Gooding, Samantha JR Watseka 14' 9.0"
17 RIce, Hunter SO Benton Central 14' 8.0"
18 Harris, LaSeanna SR Lafayette Jefferson 14' 8.0"
19 Adjei, Stacey SR McCutcheon 14' 5.0"
20 McGill, Molly FR Carroll (Flora) 14' 1.5"
21 Towne, Hannah FR Rochester Community 13' 11.0"
22 Juday, Kacie SR Tipton 13' 4.0"
23 Stamper, Piper SO Lafayette Jefferson 13' 2.5"
24 Budreau, Maria SR Benton Central 12' 8.0"
25 Powell, Leah FR Tipton 12' 8.0"
26 Stolte, Erin FR South Central (Union Mills) -
27 Bush, Lauren FR Carroll (Flora) -
28 Deryn, Alex FR West Lafayette -
29 Brown, Sierra SR Hamilton Heights -
30 Hagen, McKensie SO Watseka -
31 Spear, Ashley SR Logansport -
32 Waibel, Kaitlin JR Tri-County -
33 thompson, ja'lyn FR Kokomo -
34 Jeffrey, Keana JR McCutcheon -

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jansma, Bethany SR Kankakee Valley 32' 3.0"
2 Kem, Katie FR Rensselaer Central -
3 Jordan, Haley JR Hamilton Heights -
4 Mitzner, Janelle FR South Central (Union Mills) -
5 Jackson, Makayla SO Carroll (Flora) -
6 Langley, Brooke SO Tri-County -
7 Blanding, Michaela SR Tri-County -
8 Royer, Connor SO McCutcheon -
9 Kirchbaum, Kle SR Benton Central -
10 Shafer, Rhiley FR Rochester Community -
11 Longstreth, Paige FR Rensselaer Central -
12 Setzer , Zoe SO Rochester Community -
13 Vandevender, Megan FR Tipton -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eger, Alyssa SO Kankakee Valley 32' 7.25"
2 Hensley, Jackie SR Delphi Community 31' 4.25"
3 Reed, Anna JR South Central (Union Mills) 30' 2.0"
4 Warner, Carly SO Tipton -
5 Shriver, Lexi SR North White -
6 Reecer, Hannah SO Hamilton Heights -
7 Satoski, Allie FR Andrean -
8 Pruitt, Jessica FR Andrean -
9 Carter, Princess FR Lawrence North -
10 Lopez, Haley JR Logansport -
11 Kain, Samantha SR Logansport -
12 Maxwell, Bailey SR Carroll (Flora) -
13 Dickson, Aimee SR Twin Lakes -
14 coe, linda FR Kokomo -
15 Kesler, Meagan FR North White -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blackamore, Summer SR Kokomo 41' 9.0"
2 Heckaman, Leah SR Culver Academies 40' 11.5"
3 Williams, Arvietta SR Harrison (West Lafayette) 37' 6.0"
4 Allhands, Emily JR Watseka 36' 7.75"
5 McQuay, Martina SR Lafayette Jefferson 36' 5.0"
6 Randolph, Julia SR Lafayette Jefferson 36' 3.0"
7 Robertson, Kiersten JR McCutcheon 35' 10.0"
8 Stanley, Jordan JR Merrillville 35' 8.25"
9 Forthenberry, Ashley SR Danville 35' 0.75"
10 House, Daja SR Lawrence North 34' 10.5"
11 Bunting, Allee SO Watseka 34' 10.0"
12 Vedder, Shelby JR Harrison (West Lafayette) 31' 4.0"
13 Propes, Elizabeth SR Twin Lakes 31' 1.75"
14 Lane, Mary Kate SR Benton Central 30' 11.5"
15 Brown, Brianna FR Merrillville 30' 8.5"