2014-4-7 Bureau Valley Home with Fieldcrest and Henry Coed

Scores:
Men's Score
Bureau Valley108
Fieldcrest27
Henry-Senachwine27
Ohio8
 
Women's Score
Bureau Valley92.5
Henry-Senachwine48
Fieldcrest32.5
Ohio4

Men's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Konneck, Will SO Bureau Valley 11.96 5
2 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 12.38 3
3 Kereta, Bryan SR Henry-Senachwine 13.77 2
4 Breyne, Daniel FR Fieldcrest 13.83 1
5 Elmore, Alex FR Bureau Valley 14.40
6 Sontag, Mac FR Fieldcrest 16.79

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bogner, Evan SO Henry-Senachwine 30.04 1
2 Morse, Dustyn FR Fieldcrest 30.07
3 Lawrence, Andrew FR Henry-Senachwine 33.15
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 24.98 5
2 Breyne, Daniel FR Fieldcrest 27.83 3
3 Kereta, Bryan SR Henry-Senachwine 28.50 2
4 Elmore, Alex FR Bureau Valley 30.64
5 Bane, Sam FR Fieldcrest 31.05

Men's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 56.42 5
2 Fisher, Joe SR Bureau Valley 56.89 3
3 Osario, Yulian SO Bureau Valley 59.26 2
4 Pongracz, Brandon SR Fieldcrest 59.86 1
5 Seggermen, Evan FR Fieldcrest 1:09.23
6 Elmore, Alex FR Bureau Valley 1:14.49

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 2:06.48 5
2 Pongracz, Brandon SR Fieldcrest 2:16.21 3
3 Schulte, Johnee SO Ohio 2:19.26 2
4 Smith, Andrew SR Bureau Valley 2:22.81 1
5 Church, Kody SR Bureau Valley 2:43.04
6 Lotspeich, Charlie JR Bureau Valley 2:45.77
7 Kaiser, Cole FR Bureau Valley 2:46.89
8 Holland, Cade FR Fieldcrest 2:47.59

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schmillen, Levi JR Fieldcrest 4:51.51 5
2 Smith, Andrew SR Bureau Valley 5:29.62 3
3 Tudor, Jacob SO Ohio 5:33.52 2
4 Lopez, Joel FR Fieldcrest 5:53.86 1
5 Waldinger, Jake JR Henry-Senachwine 6:00.00
6 Smith, Brandon FR Henry-Senachwine 6:01.22
7 Watkins, Elliot SO Henry-Senachwine 6:01.65
8 Church, Kody SR Bureau Valley 6:15.13
9 Lotspeich, Charlie JR Bureau Valley 6:15.58
10 Kaiser, Cole FR Bureau Valley 6:25.46
11 McKay, Mitch FR Fieldcrest 6:27.01

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pettis, Alex SR Henry-Senachwine 10:20.49 5
2 Smith, Andrew SR Bureau Valley 11:58.70 3
3 Bogner, Evan SO Henry-Senachwine 13:41.49 2
4 Lawrence, Andrew FR Henry-Senachwine 14:07.62 1

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 18.10 5
2 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 19.82 3

Men's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 White, Dawson SR Fieldcrest 42.33 5
2 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 44.23 3
3 Stromberg, Kevin FR Fieldcrest 48.00 2
4 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 49.74 1

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 5' 2.0" 5

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Taylor, Ryan SR Bureau Valley 9' 6.0" 5
2 Church, Kody SR Bureau Valley 6' 6.0" 3

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Frawley, Lucas SO Henry-Senachwine 17' 10.5" 5
2 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 17' 1.5" 3
3 Schulte, Johnee SO Ohio 16' 8.5" 2
4 Dale, Trey SO Bureau Valley 15' 10.0" 1
5 Osario, Yulian SO Bureau Valley 14' 10.75"
6 Lopez, Joel FR Fieldcrest 13' 5.5"
7 Morse, Dustyn FR Fieldcrest 13' 3.75"
8 Bane, Sam FR Fieldcrest 12' 3.5"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 34' 11.0" 5
2 Dale, Trey SO Bureau Valley 33' 4.5" 3
3 Schulte, Johnee SO Ohio 32' 0.5" 2

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buckman, Justin SR Bureau Valley 46' 0.0" 5
2 Muntz, Trevor SR Fieldcrest 45' 2.25" 3
3 Jacobs, Andrew SR Bureau Valley 39' 3.0" 2
4 Pierce, Chase JR Bureau Valley 35' 0.0" 1
5 Parkinson, Chase FR Henry-Senachwine 32' 8.5"
6 Lauf, Chance SR Fieldcrest 30' 11.5"
7 Eshelmen, Lee FR Bureau Valley 29' 10.0"
8 Gonigam, Tyler JR Bureau Valley 29' 10.0"
9 Mooney, Keegan JR Bureau Valley 29' 6.0"
10 Glubczynski, Nicholas FR Bureau Valley 28' 11.5"
11 Keller, Tim SO Henry-Senachwine 28' 1.0"
12 Sontag, Mac FR Fieldcrest 22' 11.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buckman, Justin SR Bureau Valley 122' 1.0" 5
2 Miller, Tom SR Henry-Senachwine 119' 11.0" 3
3 Lauf, Chance SR Fieldcrest 108' 3.0" 2
4 Muntz, Trevor SR Fieldcrest 106' 7.0" 1
5 Sietter, Austin SR Bureau Valley 99' 4.0"
6 Pierce, Chase JR Bureau Valley 97' 6.0"
7 Jacobs, Andrew SR Bureau Valley 94' 1.0"
8 Parkinson, Chase FR Henry-Senachwine 90' 0.0"
9 Gonigam, Tyler JR Bureau Valley 89' 8.0"
10 Tudor, Jacob SO Ohio 88' 8.0"
11 Keller, Tim SO Henry-Senachwine 78' 9.0"
12 Eshelmen, Lee FR Bureau Valley 72' 3.0"
13 Bane, Sam FR Fieldcrest 71' 8.0"
14 Glubczynski, Nicholas FR Bureau Valley 64' 10.0"
15 Mooney, Keegan JR Bureau Valley 61' 5.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Krugman, Alisha FR Fieldcrest 15.40
2 Johnson, Riley FR Ohio 15.63
3 Pettit, Katie FR Fieldcrest 15.98
4 Koser, Khloe JR Bureau Valley 16.50
5 Smith, Katie FR Bureau Valley 18.01
6 Anderson, Katy FR Ohio 18.62
7 O'Brien, Jennifer FR Henry-Senachwine 19.87
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fuller, Abbie SO Fieldcrest 13.85 5
2 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 14.06 3
3 Arnadottir, Helena SR Bureau Valley 14.41 2
4 DeVoss, Haley JR Bureau Valley 14.43 1
5 Richardson, Tasha FR Bureau Valley 14.61
6 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 15.70
7 Friedrich, Morgan SO Henry-Senachwine 15.82

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Krugman, Alisha FR Fieldcrest 31.69 1
2 Johnson, Riley FR Ohio 35.09
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fuller, Abbie SO Fieldcrest 28.44 5
2 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 28.92 3
3 Kelleher, Abbi SO Henry-Senachwine 31.16 2
4 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 31.87
5 Friedrich, Morgan SO Henry-Senachwine 33.78
6 Smith, Katie FR Bureau Valley 38.31

Women's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 1:05.17 5
2 Kennedy, Tiana FR Bureau Valley 1:08.12 3
3 Roberts, Sam FR Bureau Valley 1:16.23 2
4 Wiest, Cordelia FR Henry-Senachwine 1:18.67 1
5 Johnson, Riley FR Ohio 1:20.55
6 Anderson, Katy FR Ohio 1:26.17

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kereta, Amber JR Henry-Senachwine 2:39.51 5
2 Johnson, Katelin SR Bureau Valley 2:53.89 3
3 Kruse, Laina FR Bureau Valley 3:01.05 2
4 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 3:06.28 1
5 Knisley, Payton FR Henry-Senachwine 3:34.33

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baldwin, Maria SR Fieldcrest 5:46.78 5
2 McKee, Erin SR Henry-Senachwine 5:50.43 3
3 Monier, Jill JR Henry-Senachwine 5:53.82 2
4 Pettis, Ronna SO Henry-Senachwine 5:59.41 1
5 Weers, Claire FR Fieldcrest 6:09.97
6 Williams, Heather FR Bureau Valley 6:09.99
7 Riggen, Roni SR Bureau Valley 6:29.72
8 Francis, Riley JR Bureau Valley 7:00.06
9 Aldana, Kaylee FR Fieldcrest 7:07.81

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weidner, Regan JR Bureau Valley 13:18.75 5
2 Riggen, Roni SR Bureau Valley 13:50.70 3
3 Abella, Jackie SO Henry-Senachwine 14:33.28 2

Women's 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 18.23 5
2 Sendelbach, Lauren SR Henry-Senachwine 18.76 3
3 Goodrich, Brittany SR Fieldcrest 18.85 2
4 Conner, Paige FR Ohio 20.17 1
5 Sierens, Kelly SR Bureau Valley 20.23
6 Wiesenhofer, Emmie SO Fieldcrest 20.48

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 57.14 5
2 Sierens, Kelly SR Bureau Valley 1:00.84 3
3 Pettit, Katie FR Fieldcrest 1:04.57 2

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeVoss, Haley JR Bureau Valley 4' 7.0" 5
2 Richardson, Tasha FR Bureau Valley 4' 3.0" 2.5
3 Petersen, Kaitlyn SR Fieldcrest 4' 3.0" 2.5

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 16' 0.5" 5
2 Fuller, Abbie SO Fieldcrest 15' 0.75" 3
3 Cluskey, Emma JR Henry-Senachwine 15' 0.5" 2
4 Kennedy, Tiana FR Bureau Valley 12' 11.5" 1
5 Mungia, Marissa FR Bureau Valley 12' 11.0"
6 Krugman, Alisha FR Fieldcrest 12' 9.0"
7 Friedrich, Morgan SO Henry-Senachwine 12' 6.0"
8 Johnson, Riley FR Ohio 11' 11.25"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cluskey, Emma JR Henry-Senachwine 33' 5.5" 5
2 Arnadottir, Helena SR Bureau Valley 32' 2.5" 3
3 Mungia, Marissa FR Bureau Valley 28' 5.0" 2
4 Kruse, Laina FR Bureau Valley 26' 8.0" 1
5 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 24' 4.0"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 35' 3.25" 5
2 Johnson-Hough, Jossie JR Henry-Senachwine 32' 3.0" 3
3 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 31' 10.0" 2
4 Wiesenhofer, Emmie SO Fieldcrest 31' 5.25" 1
5 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 23' 2.5"
6 Pettit, Katie FR Fieldcrest 21' 2.5"
7 Gladd, Kayla JR Henry-Senachwine 18' 0.5"
8 O'Brien, Jennifer FR Henry-Senachwine 12' 1.5"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 104' 10.0" 5
2 Martinez, Vanessa SR Ohio 85' 7.0" 3
3 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 79' 4.0" 2
4 Johnson-Hough, Jossie JR Henry-Senachwine 66' 5.0" 1
5 Goodrich, Brittany SR Fieldcrest 65' 8.0"
6 Gladd, Kayla JR Henry-Senachwine 50' 10.0"
7 O'Brien, Jennifer FR Henry-Senachwine 22' 1.0"