2014 Decatur St. Teresa Indoor Invite

Women's 55m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Treat, Rachel JR Sacred Heart-Griffin 7.52
2 Lee, Stacia SO Decatur Eisenhower 7.67
3 Pattie, Micheala JR Springfield 7.76
4 McClintock, Mackenzie JR Glenwood 7.78
5 Oladipupo, Kite' SO St. Teresa 7.80
6 Windisch, Alicia JR Glenwood 8.00
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lee, Stacia SO Decatur Eisenhower 7.72
2 Durflinger, Kirty JR Sangamon Valley 8.54
3 Scott, Dulcenea JR St. Teresa 8.67
4 Siebert, AyRyan SO Taylorville 8.88
5 Campbell, Amanda SR Sangamon Valley 9.04
6 Merris, Kendra FR Macon Meridian 9.84
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Oladipupo, Kite' SO St. Teresa 7.92
2 Thornton, Amirie SO Decatur Eisenhower 8.28
3 McGrath, Carly SO Sacred Heart-Griffin 8.28
4 Althoff, Madelyn FR Taylorville 8.49
5 Largent, Taylor JR Macon Meridian 9.39
6 Cernich, Lydia SO Sangamon Valley 9.70
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Newingham, Isebella SO Macon Meridian 8.07
2 Perrero, Megan JR Mahomet-Seymour 8.09
3 Kuhle, Connor JR Mt. Zion 8.32
4 White, Bayleigh JR Mt. Zion 8.93
5 Markwell, Grace FR Taylorville 9.34
6 Washko, Morgan SR Sacred Heart-Griffin 14.66
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Daily, Caroline FR Sacred Heart-Griffin 8.20
2 Reed, Caderia FR MacArthur 8.21
3 Layden, Jenna SR St. Teresa 8.24
4 Dalluge, Kayla FR Mt. Zion 8.37
5 Arebalo, Chloe SR Shelbyville 9.23
6 Benson, Kaitlyn SO Sangamon Valley 9.81
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 McClintock, Mackenzie JR Glenwood 7.78
2 Young, Derrica SO Decatur Eisenhower 8.25
3 Junious, Danielle SO Springfield 8.31
4 Young, Kashyla JR MacArthur 9.16
5 Robinson, Danaja FR Springfield 9.32
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Woerner, Allison FR Glenwood 8.08
2 Stewart, Bri SR Springfield 8.28
3 Miller, Shatima JR Decatur Eisenhower 8.64
4 Hadden, Caitlin SO Taylorville 9.49
5 Johnston, Macalla SR Shelbyville 9.70
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Treat, Rachel JR Sacred Heart-Griffin 7.58
2 Windisch, Alicia JR Glenwood 7.97
3 Cole, Peyton JR Glenwood 8.69
4 Kassem, Samira FR Mahomet-Seymour 8.93
5 Lee, Kayla JR Shelbyville 9.11
Prelims Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Pattie, Micheala JR Springfield 7.79
2 Shelton, Brooke FR Mt. Zion 8.67
3 Brandt, Zoe SO St. Teresa 9.17
4 Tice, Jessica JR Shelbyville 10.23

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hagler, Shyanne SO Macon Meridian 31.17
2 Siebert, AyRyan SO Taylorville 31.87
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Sydney FR Shelbyville 30.90
2 Leigh, Erica FR Taylorville 32.32
3 Johnston, Jacque FR Shelbyville 32.48
4 Campbell, Amanda SR Sangamon Valley 32.75
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newingham, Isebella SO Macon Meridian 28.64
2 Wilson, Aneeka FR Decatur Eisenhower 31.21
3 Hampton, Wynaiya SO Decatur Eisenhower 35.79
4 Lane, Kasey SO Sangamon Valley -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dalluge, Kayla FR Mt. Zion 31.41
2 Shelton, Brooke FR Mt. Zion 31.93
3 Ross, Maria FR Mahomet-Seymour 32.44
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weakly, Lexi JR Glenwood 29.46
2 Farlow, Kayla FR Mahomet-Seymour 29.77
3 Hale, Melina SR Springfield 30.25
4 Windisch, Alicia JR Glenwood 30.62
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Treat, Rachel JR Sacred Heart-Griffin 28.61
2 Churhill, Katelyn JR Sacred Heart-Griffin 32.62
3 Brown, Ashley SO Springfield 33.04

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Althoff, Madelyn FR Taylorville 1:10.79
2 Fliflet, Ashely SR Glenwood 1:14.97
3 Hagler, Shyanne SO Macon Meridian 1:16.84
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brazier, Haley JR Glenwood 1:16.51
2 Born, Kelsy FR Sangamon Valley 1:25.66
3 Leeper, Jenna SO Sangamon Valley 1:28.06
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bales, Morgan JR Sacred Heart-Griffin 1:08.77
2 Butler, Chritina SR Decatur Eisenhower 1:09.37
3 Powers, Taylor SO Shelbyville 1:10.29
4 Reardon, Calyn FR Sacred Heart-Griffin 1:15.20
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rolf, Carrie SO Springfield 1:05.64
2 Holland, Maddie FR Shelbyville 1:08.96
3 Jordan, Hannah SR Mt. Zion 1:14.85
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sepanski, Sarah SR Springfield 1:02.47
2 Mehta, Twinkle JR Mahomet-Seymour 1:03.56
3 Perrero, Megan JR Mahomet-Seymour 1:04.37
4 Johnson, Amber SO St. Teresa 1:06.14

Women's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jachino, Hannah SO Taylorville 2:54.57
2 Jones, Angelica SR Decatur Eisenhower 3:02.61
3 Brooksher, Peyton SO Mt. Zion 3:06.14
4 Ford, Ashley FR Sangamon Valley 3:12.22
5 Snider, Michaela FR Sangamon Valley 3:21.83
6 Schollmeier, Rachel JR Mt. Zion 3:23.92
7 Hopper, Kaitlin SR Shelbyville 3:29.71
8 Simes, Rachel FR Taylorville 3:40.75
9 Stanley, Tyleeah FR Decatur Eisenhower 3:57.89
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Warrington, Maddie FR Sacred Heart-Griffin 2:42.29
2 Stassi, Paige JR Glenwood 2:49.03
3 Wendel, Emiy SO Glenwood 2:49.64
4 Nallamothu, Thara SO Glenwood 2:53.13
5 McClain, Meghan JR Sacred Heart-Griffin 2:55.51
6 Canum, Katy FR Springfield 2:58.83
7 Wilson, Brandy SO Decatur Eisenhower 3:09.61
8 Cole, Stella FR Springfield 3:09.79
9 Mentzer, Erika SO Sangamon Valley 3:17.47
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Devereux, Rachel SR St. Teresa 2:31.81
2 Tschosik, Bree JR St. Teresa 2:34.41
3 Powers, Morgan SO Shelbyville 2:35.34
4 Cleary, Kelsey SO St. Teresa 2:42.06
5 Thrasher, Jocelyn FR Mahomet-Seymour 2:44.06
6 McAnally, Mariah FR Mahomet-Seymour 2:44.06
7 Boehme, Hannah JR Taylorville 2:46.27
8 Ressell, Ally FR Springfield 2:55.26

Women's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pruitt, Katlynn SO St. Teresa 6:42.54
2 Janes, Kate FR Sacred Heart-Griffin 6:42.83
3 House, Sydney FR Sacred Heart-Griffin 6:51.47
4 Fried, Ella JR Mahomet-Seymour 6:56.59
5 Epperson, Jacqueline FR Taylorville 7:03.71
6 Kleist, Makenzie FR St. Teresa 7:06.66
7 Cawthon, Kirsty FR Macon Meridian 7:10.16
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilson, Cailin FR Shelbyville 6:14.22
2 Kreps, Devon JR Mahomet-Seymour 6:15.26
3 Wilson, Brandy SO Decatur Eisenhower 6:20.97
4 Karraker, Jenny SO Shelbyville 6:31.60
5 Bass, Kersey FR MacArthur 6:33.98
6 Hosseini, Nasrin SR Mt. Zion 6:34.66
7 Thorne, Julia JR Glenwood 6:49.13
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Goff, Ali SO Springfield 5:26.15
2 McClain, Bridget JR Sacred Heart-Griffin 5:37.78
3 Brown, Macy SR Taylorville 5:41.98
4 Lowry, Anna FR Taylorville 5:52.32
5 Hamill, Elle SR Springfield 5:57.24
6 O'Reilly, Kerryn SR Glenwood 6:07.57
7 Pommier, Isabelle SR Mahomet-Seymour 6:09.49
8 Bennett, Clare SR Glenwood 6:20.54
9 Wells, Meredith SR Springfield 6:23.03

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Whitehouse, Lauren SO Mahomet-Seymour 11:37.82
2 Nelson, Mads JR Springfield 12:30.79
3 Cole, Jillian JR Springfield 12:40.86
4 Lowry, Anna FR Taylorville 12:42.95
5 McClure, Megan SR Sangamon Valley 12:48.46
6 Meyer, Olivia FR Mahomet-Seymour 12:58.37
7 Brown, Macy SR Taylorville 13:41.31
8 Schollmeier, Maria SR Mt. Zion 14:12.51
9 Moxley, Blayne JR Mahomet-Seymour 14:18.54
10 Aldridge, Carly SO Taylorville 15:24.48

Women's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Samuels, Ingrid JR Springfield 9.70
2 Link, Kayla SR Glenwood 9.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Washko, Alise SO Sacred Heart-Griffin 10.37
2 Enlow, Haley SO Sacred Heart-Griffin 10.65
3 Ulrich, Madi FR Shelbyville 11.68
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Samuels, Ingrid JR Springfield 9.98
2 Morstatter, LaDonne FR Decatur Eisenhower 11.10
3 McCullough, Keyona JR Springfield 11.92
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Link, Kayla SR Glenwood 9.95
2 Washko, Alise SO Sacred Heart-Griffin 10.43
3 Lauterbach, Kaylie SO Sacred Heart-Griffin 11.01
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Enlow, Haley SO Sacred Heart-Griffin 10.85
2 Johnson, Hope SO Taylorville 10.86
3 Aldridge, Carly SO Taylorville 11.91
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Turner, Olivia SO Mahomet-Seymour 10.85
2 Clemmons, Mykita JR MacArthur 11.06
3 Canum, Elizabeth SO Springfield 11.44
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Niebrugge, Monica SR St. Teresa 10.93
2 Miller, Ashley JR Mt. Zion 11.92
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Hocking, Elise JR Mahomet-Seymour 9.37
2 Sheehy, Ally SO Mahomet-Seymour 11.31
3 Ray, Briana SO MacArthur 11.84
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ulrich, Madi FR Shelbyville 10.80
2 Abdullah, Maram FR MacArthur 11.22

Women's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville B Marissa Travis, Elly Oldham,
Sarah Martin, Kayla Lee
2:17.49
2 Sangamon Valley B Gabi Guerrero, Michaela Snider,
Beth Daniels, Jenna Leeper
2:25.94
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Decatur Eisenhower B Aneeka Wilson, Amirie Thornton,
Shatima Miller, Wynaiya Hampton
2:05.12
2 Shelbyville A Maddie Holland, Sydney Miller,
Jacque Johnston, Madi Ulrich
2:06.08
3 Sangamon Valley A Kirty Durflinger, Kasey Lane,
Lydia Cernich, Amanda Campbell
2:08.94
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Taylorville A Hope Johnson, Madelyn Althoff,
Hannah Jachino, AyRyan Siebert
2:02.39
2 Mt. Zion B Ashley Miller, Shelbi Lahniers,
Bayleigh White, Hannah Jordan
2:07.14
3 Macon Meridian A Taylor Largent, Kendra Merris,
Lexi Doss, Isebella Newingham
2:13.01
4 Taylorville B Madison Taylor, Caitlin Hadden,
Paige Nichols, Grace Markwell
2:26.45
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mt. Zion A Connor Kuhle, Brooke Shelton,
Kayla Dalluge, Madisen Park
2:02.23
2 Sacred Heart-Griffin B Haley Enlow, Morgan Bales,
Megan Lewis, Katelyn Churhill
2:04.52
3 Glenwood B Alix Young, Lauren Folkerts,
McKenna Wyand, Victoria Danmole
2:05.12
4 Springfield B Ashley Brown, Emily Smoot,
Salena Moore, Kametria McCullough
2:08.73
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Glenwood A Natalie Armstrong, Kayla Link,
Peyton Cole, Lexi Weakly
1:58.02
2 Decatur Eisenhower A Derrica Young, Stacia Lee,
Chritina Butler, Adrianna Taylor
1:58.38
3 St. Teresa B Amber Johnson, Dani Tulak,
Monica Niebrugge, Vanessa Nutakor
1:59.58
4 Mahomet-Seymour A Samira Kassem, Kayla Farlow,
Olivia Turner, Maria Ross
2:04.75
Finals Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 St. Teresa A Jenna Layden, Shannen Quehl,
Emma Reedy, Kite' Oladipupo
1:54.31
2 Sacred Heart-Griffin A Rachel Treat, Carly McGrath,
Caroline Daily, Jillian Goetz
1:56.25
3 Springfield A Micheala Pattie, Bri Stewart,
Michelle Hoang, Danielle Junious
1:57.22
4 MacArthur A Maram Abdullah, Caderia Reed,
Briana Ray, Artonia Dear
2:09.20

Women's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Decatur Eisenhower A Jynaiya Austin, Chritina Butler,
Alexis Early, Roniesha Green
5:36.68
2 Sangamon Valley B Kelsy Born, Kaitlyn Tate,
Amanda Campbell, Michaela Snider
5:36.96
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 MacArthur A DeAsia Snowden-Bass, Mykita Clemmons,
Khalyia Lawson, Majaya Baker
4:45.77
2 Mt. Zion B Hannah Jordan, Madisen Park,
Amie Williams, Nicole Beavers
5:16.79
3 Sangamon Valley A Kirty Durflinger, Gabi Guerrero,
Jenna Leeper, Beth Daniels
5:36.07
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Glenwood A Natalie Armstrong, Lauren Folkerts,
Paige Stassi, McKenna Wyand
4:41.24
2 Sacred Heart-Griffin B Taylor Pohlman, Megan Lewis,
Alise Washko, Delaney Jordan
4:46.26
3 Shelbyville A Maddie Holland, Morgan Powers,
Taylor Powers, Madi Ulrich
4:49.48
4 Taylorville B Hannah Jachino, Hope Johnson,
Grace Markwell, Jenny Tullis
5:07.54
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mahomet-Seymour B Devon Kreps, Blayne Moxley,
Ella Fried, Becky Tollackson
4:44.59
2 Taylorville A Madelyn Althoff, AyRyan Siebert,
Hannah Boehme, Erica Leigh
4:46.87
3 Springfield B Danielle Junious, Michelle Hoang,
Emily Smoot, Kametria McCullough
4:54.03
4 Mt. Zion A Celine Damery, Megan Bagelman,
Sydney Forbes, Shelbi Lahniers
5:08.11
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mahomet-Seymour A Elise Hocking, Sarah Knight,
Twinkle Mehta, Madison Buzicky
4:22.47
2 Springfield A Ingrid Samuels, Carrie Rolf,
Ali Goff, Reilly Stiver
4:24.81
3 St. Teresa A Amber Johnson, Emma Reedy,
Monica Niebrugge, Lauren Evelti
4:32.38
4 Sacred Heart-Griffin A Paige Ulrich, Alex House,
Abby Pohlman, Jillian Goetz
4:32.87

Women's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oladipupo, Kite' SO St. Teresa 14' 3.0"
2 Stiver, Reilly SO Springfield 14' 1.25"
3 Nutakor, Vanessa FR St. Teresa 13' 6.0"
4 Largent, Taylor JR Macon Meridian 12' 6.25"
5 Lane, Kasey SO Sangamon Valley 11' 11.5"
6 Clark, Jasmine FR Decatur Eisenhower 11' 7.25"
7 Hadden, Caitlin SO Taylorville 11' 5.0"
8 Kassem, Samira FR Mahomet-Seymour 9' 11.25"
9 Simes, Rachel FR Taylorville -
10 Baker, Jaylah JR Decatur Eisenhower -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woerner, Allison FR Glenwood 16' 6.0"
2 Sepanski, Sarah SR Springfield 16' 5.5"
3 Pealer, Jasonna JR MacArthur 16' 2.5"
4 McAtee, Kelsey SO Mt. Zion 15' 5.75"
5 Weir, Kierra JR Springfield 15' 5.25"
6 Taylor, Adrianna SR Decatur Eisenhower 15' 4.75"
7 McClintock, Mackenzie JR Glenwood 15' 2.5"
8 Hart, Maddy JR Mt. Zion 14' 10.25"
9 Kuhle, Connor JR Mt. Zion 14' 8.0"
10 Durflinger, Kirty JR Sangamon Valley 14' 1.0"
11 Johnston, Jacque FR Shelbyville 14' 0.5"
12 Perrero, Megan JR Mahomet-Seymour 14' 0.0"
13 Reedy, Emma JR St. Teresa 13' 1.0"
14 Abdullah, Maram FR MacArthur -

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Quehl, Shannen JR St. Teresa 32' 6.5"
2 Niebrugge, Monica SR St. Teresa 32' 0.0"
3 Newingham, Isebella SO Macon Meridian 31' 1.5"
4 Kuhle, Connor JR Mt. Zion 31' 0.5"
5 Webster, Kyra SO Springfield 30' 9.0"
6 Rolf, Carrie SO Springfield 30' 3.5"
7 Mehta, Twinkle JR Mahomet-Seymour 30' 1.0"
8 Hart, Maddy JR Mt. Zion 29' 10.75"
9 McAtee, Kelsey SO Mt. Zion 29' 6.0"
10 Knight, Sarah SR Mahomet-Seymour 29' 3.0"
11 Jones, Angelica SR Decatur Eisenhower 28' 4.5"
12 Turner, Olivia SO Mahomet-Seymour 26' 8.0"

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Spence, Kali FR Macon Meridian 28' 11.0"
2 Daniels, Beth JR Sangamon Valley 25' 5.0"
3 Ruot, Jacquelynn SR Sangamon Valley 24' 7.5"
4 Markwell, Grace FR Taylorville 22' 10.5"
5 Lovelace, Dejanira FR Decatur Eisenhower 22' 3.0"
6 Bryant, Chiann JR Decatur Eisenhower 21' 10.0"
7 Taylor, Madison FR Taylorville 21' 9.0"
8 Epperson, Jacqueline FR Taylorville 21' 1.5"
9 Leeper, Jenna SO Sangamon Valley 20' 7.0"
10 Price, Tyann FR Springfield 19' 4.0"
11 Taylor, Maddi FR Macon Meridian 18' 0.5"
12 Thomas, Katoriona FR Decatur Eisenhower 18' 0.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sepanski, Sarah SR Springfield 36' 4.0"
2 Wright, Nicholette SR Glenwood 35' 11.0"
3 Hise, Katie SO St. Teresa 35' 6.2"
4 Kauffman, Emily JR Mahomet-Seymour 34' 2.0"
5 Perry, Cassandra FR Mahomet-Seymour 31' 10.0"
6 Alexander, Elle JR Glenwood 30' 10.0"
7 Niebrugge, Monica SR St. Teresa 29' 0.0"
8 Erewele, A. J. SO Springfield 28' 9.5"
9 Boyster, Shana FR MacArthur 26' 6.5"
10 Morris, Kim SO Mt. Zion 25' 9.5"
11 Holderfield, Lauren SR Mahomet-Seymour 25' 7.5"
12 Cunningham, Deborah JR Decatur Eisenhower 25' 5.0"
13 Bowling, Caroline FR Mt. Zion 24' 10.0"
14 Reed, Alexis SO Mt. Zion 23' 11.0"
15 Tregoning, Amelia FR Glenwood 23' 1.5"