UBC Invitational

Men's Men 100m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ingram , Travis SR British Columbia 12.13
2 Suzuki, Yuri SR British Columbia 12.24
3 Foster, Ethan SR Langley Mustangs Track & 13.71
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Joyce, keefer SR Unattached 11.36
2 Abosi, Stephen SR British Columbia 11.50
3 Gallaugher, Robbie SR Langley Mustangs Track & 11.62
4 Payne, Cedric SR Coq. Cheetahs 11.77
5 Piaseczny, Matt SR British Columbia 11.81
6 Los, Kenzo SR Langley Mustangs Track & 12.28
7 King, Nathan SR Langley Mustangs Track & 12.57

Men's Men 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Joyce, keefer SR Unattached 22.61
2 Abosi, Stephen SR British Columbia 22.93
3 Litherland, Quinn FR Unattached 24.61
4 Suzuki, Yuri SR British Columbia 24.89

Men's Men 400m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Butler, Michael SR Ocean Athletics 53.74
2 Litherland, Quinn FR Unattached 54.39
3 Walsh, Dustin SR Langley Mustangs Track & 56.21
4 Lucero, Joseph SR Langley Mustangs Track & 58.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Koopmans, Mackenzie SR British Columbia 52.49
2 Elings, Jelger SR Vancouver Thunderbirds 53.18
3 Marshall, Ben SR Langley Mustangs Track & 54.50
4 Wong, Bill SR British Columbia 55.51

Men's Men 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jarron, Lukas SR British Columbia 1:55.88
2 Neufeld, Levi SR WOA 1:58.71
3 Fraser, Travis SR British Columbia 2:03.47
4 Bill, Simon SR British Columbia 2:03.49
5 Kozelj, Joshua SR Coq. Cheetahs 2:12.57
6 Chow, Conrad SR Unattached 2:16.82
7 Rajala, Devin SR British Columbia -

Men's Men 5000m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kent, Justin SR British Columbia 14:46.56
2 Hunt, Theo SR Point Grey Track Club 14:52.45
3 Friesen, Kevin SR Point Grey TFC 14:55.86
4 Hooton, Jesse SR British Columbia 15:06.95
5 Byles, Adam SR Unattached 15:10.63
6 AuCoin, Curtis SR British Columbia 15:14.55
7 Galea, Matt SR British Columbia 15:16.48
8 Cliff, Will SR British Columbia 15:27.56
9 Bourgeois, Michael SR British Columbia -

Men's Men 110m Hurdles 39" JR   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stefanovic, Mihailo SR Unattached BC 16.57

Men's Men 400m Hurdles 36"   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kellner, Thomas SR British Columbia 57.56
2 Strome, Ethan SR Vancouver Thunderbirds 58.54

Men's Men High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mason, Mike SR Valley Royals 2.24
2 Backiel, Filip SR British Columbia 1.80
3 Staeheil, Ivan SR Unattached BC 1.80
4 Chatten, Adam SR Langley Mustangs Track & 1.80
5 Spenst, Spencer SR Valley Royals 1.70

Men's Men Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gallaugher, Robbie SR Langley Mustangs Track & 7.33
2 nicolas, Dennis SR Unattached BC 6.72
3 Staeheil, Ivan SR Unattached BC 6.22
4 Koopmans, Mackenzie SR British Columbia 5.57
5 Foster, Ethan SR Langley Mustangs Track & 5.45
6 Basso-Stephenson, Trevor SR Unattached 5.26
7 Grzelak, Patrick SR British Columbia -

Men's Men Javelin Throw 800g   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Connor SR British Columbia 4' 1.83"
2 Staeheil, Ivan SR Unattached BC 4' 1.77"
3 French, David SR British Columbia 3' 10.13"
4 Koopmans, Mackenzie SR British Columbia 3' 9.8"

Women's Women 100m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Leiterman-Joy, Clara SR Vancouver Thunderbirds 14.65
2 Stresing, Stephanie SR Vancouver Thunderbirds 14.66
3 Goertzen, Kaija SR Vancouver Thunderbirds 15.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Motsi, Tanya SR British Columbia 13.25
2 Shane, Megan SR Langley Mustangs Track & 13.49
3 Gillespie, Caroline SR Langley Mustangs Track & 13.51
4 Adande, Karin Femi SR Norwesters 13.54
5 Taddei, Larissa SR British Columbia 13.86
6 Pelayo Mazzone, Sophia SR Vancouver Thunderbirds 14.23
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Spear Chief-Morris, Joy SR British Columbia 12.53
2 Payne, Shania SR Coq. Cheetahs 12.94
3 Russell, Emily SR Vancouver Thunderbirds 13.17
4 Morrison, Hannah SR Langley Mustangs Track & 13.18
5 Yee, Michelle SR Vancouver Thunderbirds 13.64
6 Nijjar, Gagandeep SR Universal Athletics 14.45

Women's Women 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tjernagel, Raquel SR Coq. Cheetahs 25.25
2 Vlhovic, Katrina SR Universal Athletics 27.24
3 Hetherington, Chloe SR Langley Mustangs Track & 30.93
4 Goertzen, Kaija SR Vancouver Thunderbirds 31.38
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Russell, Emily SR Vancouver Thunderbirds 27.10
2 Adande, Karin Femi SR Norwesters 27.57
3 Beaton, Hannah SR Langley Mustangs Track & 28.30
4 Pelayo Mazzone, Sophia SR Vancouver Thunderbirds 29.20
5 Pauley, Jaclyn SR Langley Mustangs Track & 29.32
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morrison, Hannah SR Langley Mustangs Track & 26.59
2 Buckingham, Robyn SR Langley Mustangs Track & 27.87
3 Nijjar, Gagandeep SR Universal Athletics 28.30

Women's Women 400m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Konrad, Hannah SR Valley Royals 1:00.45
2 Champoux, Megan SR Langley Mustangs Track & 1:01.77
3 Chow, Cheryl SO Unattached 1:04.59
4 Gill, Simerpreet SR Universal Athletics 1:05.24
5 Mcclure, Daisy SR Langley Mustangs Track & 1:05.54
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tjernagel, Raquel SR Coq. Cheetahs 56.49
2 Lowe, Christine SR Coq. Cheetahs 56.58
3 Harris, Tamara SR British Columbia 58.40
4 Douglas, Danielle SR Vancouver Thunderbirds 60.00
5 Tourigny, Katherine SR British Columbia 1:00.19
6 Gill, Jasmine SR Universal Athletics 1:00.93

Women's Women 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Farish, Catharine SR British Columbia 2:13.25
2 Evans, Rhiannon SR British Columbia 2:18.20
3 Dacre, Stephanie SR British Columbia 2:21.23
4 Hannam, Mikaela SR British Columbia 2:23.13
5 Van Tassel, Heather SR British Columbia 2:33.89
6 Gill, Jasmine SR Universal Athletics -

Women's Women 1500m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Crofts, Helen SR Valley Royals 4:24.98
2 Butterworth, Lindsey SR Unattached 4:33.81
3 Kane, Michaela SR Unattached BC 4:44.29

Women's Women 5000m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bernard, Maria SR British Columbia 16:20.41
2 Lee, Kirsten SR British Columbia 17:23.36
3 Watkins, Catherine SR Point Grey TFC 17:25.17
4 Wilkie, Sabrina SR Point Grey TFC 17:26.83
5 de Fenoyl, Amelie SR British Columbia 17:30.89

Women's Women 100m Hurdles 33"   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Motsi, Tanya SR British Columbia 16.25
2 Kramer, Addison SR British Columbia 16.67
3 Lazecki, Natasha SR Simon Fraser 18.01

Women's Women 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cho, Stephanie SR Vancouver Olympic CLub 44.48
2 Johnston, Hannah JR Aiea 46.18
3 Kaye, Steve SR Mounds Meridian 48.25

Women's Women 400m Hurdles 30"   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Korpach, Sarah SR British Columbia 1:05.04
2 Kramer, Addison SR British Columbia 1:07.52

Women's Women 3000m Steeplechase 30"   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gutmanis, Micha SR British Columbia 11:20.10

Women's Women High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schultz, Nina SR New West Spartans 1.65
2 Kandola, Manisha SR British Columbia 1.55

Women's Women Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Abdulai, Ruky SR Valley Royals 5.76
2 Rai, Damanpreet SR British Columbia 5.23
3 Buckingham, Robyn SR Langley Mustangs Track & 5.21
4 Johnston, Hannah JR Aiea 5.02
5 Gregory, Miranda SR Langley Mustangs Track & 4.99
6 Beaton, Hannah SR Langley Mustangs Track & 4.82
7 Hetherington, Chloe SR Langley Mustangs Track & 4.82
8 Huser, Emily SR Vancouver Thunderbirds 4.55
9 Champoux, Megan SR Langley Mustangs Track & 4.41

Women's Women Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hawkins, Julia SR British Columbia 11.28
2 Guerard, Vanora SR British Columbia 11.08
3 Huser, Emily SR Vancouver Thunderbirds 10.58
4 Chow, Cheryl SO Unattached 9.73

Women's Women Shot Put 4kg   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nijjar, Avneet SR Universal Athletics 10.69
2 Beaton, Hannah SR Langley Mustangs Track & 9.80
3 Gabri, Dolly SR Ocean Athletics 9.59
4 Buckingham, Robyn SR Langley Mustangs Track & 9.41
5 Gobina, Christyn SR Unattached BC 9.37
6 Pauley, Jaclyn SR Langley Mustangs Track & 8.70
7 Hetherington, Chloe SR Langley Mustangs Track & 8.11
8 Gregory, Miranda SR Langley Mustangs Track & 7.98

Women's Women Javelin Throw 600g   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ausman, Christine SR British Columbia 3' 5.44"
2 Pauls, Sophie SR Vancouver Thunderbirds 2' 2.26"