Kewanee Brockman Invitational

Scores:
Men's Score
Bureau Valley137
Erie-Prophetstown120
Annawan111
Kewanee66
St. Bede62
Riverdale34
Stark County19
 
Women's Score
Annawan162
Erie-Prophetstown141
Bureau Valley109
Kewanee60
Stark County40
Riverdale29
St. Bede16

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cameron, Seth SO Erie-Prophetstown 12.27 2
2 Oetzel, Connor SR Kewanee 12.68
3 Fisher, Joe SR Bureau Valley 12.79
4 Barnes, Spencer JR St. Bede 12.95
5 Plotner, James FR Stark County 13.21
6 Lester, Jacob FR Riverdale 13.45
7 Robinson, Sean SR Riverdale 13.59
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thomson, Presson JR Annawan 11.74 10
2 Konneck, Will SO Bureau Valley 11.93 8
3 Henkins, Josh SO Kewanee 11.94 6
4 Johnston, Chase SO Stark County 12.21 4
5 Naftzger, Tyler SO Erie-Prophetstown 12.52 1
6 Davis, Jalen JR Annawan 12.64

Men's 200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hopps, Baylee SO St. Bede 24.09 1
2 McKinley, Rylee SR Riverdale 24.55
3 Davis, Jalen JR Annawan 25.59
4 Reynolds, DeAndre SO Kewanee 25.99
5 Barnes, Spencer JR St. Bede 26.50
6 Rohrig, Cameron FR Kewanee 27.19
7 Plotner, James FR Stark County 27.22
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bauer , Chris SR Erie-Prophetstown 22.67 10
2 Thompson, Dvaree JR Erie-Prophetstown 23.18 8
3 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 23.47 6
4 Konneck, Will SO Bureau Valley 23.71 4
5 Loy, Oscar JR Riverdale 23.92 2
6 Johnston, Chase SO Stark County 24.43

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wetzell, Kody FR Erie-Prophetstown 54.76 4
2 Dir, Noah SO Annawan 59.44
3 Elsnicki, Jordan FR St. Bede 1:01.46
4 Worsfold, Coal FR Stark County 1:08.02
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Trone, Daniel SR Bureau Valley 52.86 10
2 Peterson, Colton SR Bureau Valley 53.40 8
3 Lopez, Leo SR St. Bede 54.69 6
4 Henkins, Josh SO Kewanee 55.39 2
5 Loy, Oscar JR Riverdale 55.55 1
6 Goforth, Cody JR Kewanee 56.81
7 Cole, Jared JR Erie-Prophetstown 56.83

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 2:00.97 10
2 DeVault, Tyler SR Erie-Prophetstown 2:06.46 8
3 Stahl, Joel SO Stark County 2:09.02 6
4 Sommers, Alex SR Riverdale 2:10.10 3
5 Lopez, Leo SR St. Bede 2:10.10 3
6 White, Lucas JR Erie-Prophetstown 2:13.47 1
7 Taylor, Ryan SR Bureau Valley 2:13.91
8 Nichols, Tanner JR Annawan 2:18.88
9 Rohrig, Cameron FR Kewanee 2:23.18
10 Murphy, Scott FR Riverdale 2:24.19
11 Barnes, Jeffery JR St. Bede 2:33.31
12 Tyree, Ethan SO Stark County 2:49.21
13 Kelly, Will JR Kewanee 2:53.60

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Michael JR Annawan 4:28.19 10
2 Aguilar, Rolando SO Kewanee 4:49.47 8
3 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 5:01.86 6
4 Behrens , Kyle SO Erie-Prophetstown 5:12.68 4
5 Stahl, Joel SO Stark County 5:15.77 2
6 Smith, Andrew SR Bureau Valley 5:18.95 1
7 Sommers, Alex SR Riverdale 5:21.26
8 Sand, Tyler FR Riverdale 5:37.45
9 Westen, Jackson FR Erie-Prophetstown 5:42.08
10 Barnes, Jeffery JR St. Bede 5:53.51
11 Funfsinn, Carter FR St. Bede 6:32.46
12 Tyree, Ethan SO Stark County 6:32.82

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baele, Cody SR Annawan 10:19.55 10
2 Aguilar, Rolando SO Kewanee 10:22.90 8
3 Smith, Andrew SR Bureau Valley 11:46.50 6
4 Hufman, Brad SO Erie-Prophetstown 11:49.41 4
5 Lotspeich, Charlie JR Bureau Valley 13:14.19 2
6 Tyree, Ethan SO Stark County 13:33.46 1

Men's 110m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Claeys, Travis JR Kewanee 18.81
2 Patton, Collin FR Erie-Prophetstown 21.50
3 Brown, Chris FR Stark County 22.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Binion, Dylan SO Erie-Prophetstown 15.10 10
2 Thomson, Presson JR Annawan 15.74 8
3 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 16.60 6
4 Cook, A.J. SR Riverdale 17.17 4
5 Jones, Jacobii SO Kewanee 17.20 2
6 McKinley, Rylee SR Riverdale 17.27 1
7 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 19.17

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Claeys, Travis JR Kewanee 45.32 2
2 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 47.03
3 Sanquist, Noah FR Riverdale 48.24
4 Fletcher-Adams, Skylar FR Stark County 54.17
5 Brown, Chris FR Stark County 54.83
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thomson, Presson JR Annawan 40.79 10
2 Cook, A.J. SR Riverdale 42.79 8
3 Bauer, Jack SO Erie-Prophetstown 43.96 6
4 Hopps, Baylee SO St. Bede 44.08 4
5 Jones, Jacobii SO Kewanee 46.62 1
6 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 48.88

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex SO Annawan 6' 0.0" 10
2 Ames, Grant JR Erie-Prophetstown 6' 0.0" 8
3 Jones, Jacobii SO Kewanee 6' 0.0" 6
4 Claeys, Travis JR Kewanee 5' 10.0" 4
5 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 5' 4.0" 2
6 Dir, Noah SO Annawan 5' 2.0" 1
7 Holland, Logan SO Erie-Prophetstown -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pillen, Carter JR Annawan 13' 1.0" 10
2 Cole, Jared JR Erie-Prophetstown 12' 9.0" 8
3 Pannier, Kyle SR Erie-Prophetstown 12' 2.0" 6
4 Tuthill, Riley FR Annawan 11' 3.0" 4
5 Taylor, Ryan SR Bureau Valley 10' 9.0" 2
6 Oetzel, Connor SR Kewanee 8' 3.0" 1
7 Roblerto, Ezequiel FR Kewanee 7' 3.0"
8 Schoff, Hunter FR Bureau Valley -

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex SO Annawan 18' 1.5" 10
2 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 17' 5.5" 8
3 Gul, Mike SR Erie-Prophetstown 16' 6.0" 6
4 Elsnicki, Jordan FR St. Bede 15' 7.5" 4
5 Peed, Devin SO Kewanee 15' 5.75" 2
6 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 15' 5.25" 1
7 Sanquist, Noah FR Riverdale 15' 4.0"
8 Lester, Jacob FR Riverdale 14' 8.5"
9 Wetzell, Kody FR Erie-Prophetstown 14' 8.25"
10 Marenda, Joe FR St. Bede 14' 2.0"
11 Worsfold, Coal FR Stark County 12' 11.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hopps, Baylee SO St. Bede 39' 5.75" 10
2 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 38' 1.5" 8
3 McKinley, Rylee SR Riverdale 37' 3.25" 6
4 Reed, James SO Annawan 37' 1.0" 4
5 Reynolds, DeAndre SO Kewanee 35' 5.0" 2
6 Fisher, Joe SR Bureau Valley 34' 6.0" 1
7 Sanquist, Noah FR Riverdale 33' 2.5"
8 Holland, Logan SO Erie-Prophetstown 32' 3.5"
9 Peed, Devin SO Kewanee 31' 5.25"

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Slingsby, Michael SR St. Bede 47' 2.0" 10
2 Buckman, Justin SR Bureau Valley 46' 1.5" 8
3 Barnes, John SO St. Bede 43' 1.0" 6
4 Jacobs, Andrew SR Bureau Valley 39' 7.0" 4
5 Haas, Kody JR Riverdale 38' 9.0" 2
6 Gandarilla, Jose SR Kewanee 35' 8.0" 1
7 Majeski, Josh JR Erie-Prophetstown 35' 5.0"
8 Ringberg, Blake SO Riverdale 33' 9.0"
9 Shipp, Tanner JR Erie-Prophetstown 31' 8.0"
10 Sander, Dalton SO Stark County 28' 0.0"
11 Zavala, Michael FR Stark County 19' 1.0"
12 Smith, Shannon JR Annawan -
13 Foster, Ben SR Annawan -
14 Stevenson, Avery SO Annawan -

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Slingsby, Michael SR St. Bede 127' 8.0" 10
2 Barnes, John SO St. Bede 127' 2.0" 8
3 Buckman, Justin SR Bureau Valley 123' 11.0" 6
4 Foster, Ben SR Annawan 116' 8.0" 4
5 Pierce, Chase JR Bureau Valley 111' 1.0" 2
6 Heene, Joey JR Kewanee 110' 6.0" 1
7 Majeski, Josh JR Erie-Prophetstown 107' 7.0"
8 Bright, Jace SR Erie-Prophetstown 99' 0.0"
9 Ringberg, Blake SO Riverdale 93' 9.0"
10 Johnson, Brandon SO Riverdale 90' 6.0"
11 Smith, Shannon JR Annawan 89' 5.0"
12 Sander, Dalton SO Stark County 77' 3.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeMay, Kayla SO Annawan 13.41 10
2 DeVoss, Haley JR Bureau Valley 13.48 8
3 Russell, Anastasia SO Kewanee 13.98 1
4 Gregorich, Holly JR St. Bede 15.26
5 Patrick, Payton FR Riverdale 15.28
6 Coser, Chloe SR Bureau Valley 15.70
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cobert, Courtney SR Erie-Prophetstown 13.52 6
2 Miller, Taylor SO Annawan 13.90 4
3 Meinders, Briana FR Stark County 13.94 2
4 Strike, Heather JR Erie-Prophetstown 14.28
5 Mercer, Kayleen SO Riverdale 14.52
6 Peed, Erin SR Kewanee 14.63
7 Ellis, Maddy JR St. Bede 14.72

Women's 200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mungia, Marissa FR Bureau Valley 27.61 4
2 Mercer, Kayleen SO Riverdale 28.63
3 Sujuan, Teresa FR St. Bede 29.68
4 Gregorich, Holly JR St. Bede 31.54
5 Barnes, Rebecca SO Kewanee 32.26
6 Jacobs, Emma JR Riverdale 35.17
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 26.55 10
2 Chandler, Raeshonda JR Kewanee 27.17 8
3 Meinders, Briana FR Stark County 27.54 6
4 Kruthoff, Courtney FR Erie-Prophetstown 27.68 2
5 Wetzell, Aly FR Erie-Prophetstown 28.07 1
6 Thomson, Julia JR Annawan 28.95
7 Brown, Lindsey SO Annawan 29.09

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Downing, Naomi FR Stark County 1:07.33 1
2 Cordrey, Alex JR Kewanee 1:11.32
3 Hinde, Jurnie FR Riverdale 1:11.89
4 Downing, Kara JR Stark County 1:12.53
5 Brown, Christina SR Riverdale 1:13.43
6 Ellis, Maddy JR St. Bede 1:14.50
7 Smith, Katie FR Bureau Valley 1:21.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jackson, Maddie SR Annawan 1:01.46 10
2 Webb, Sabrina FR Bureau Valley 1:03.81 8
3 Wetzell, Aly FR Erie-Prophetstown 1:04.18 6
4 Jensen, Breanna JR Erie-Prophetstown 1:05.65 4
5 Vogt, Shauri SO Kewanee 1:06.03 2
6 Silfies, Lauren FR St. Bede 1:09.45
7 Baele, Dana JR Annawan 1:09.82

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reiley, Corrie JR Erie-Prophetstown 2:29.65 10
2 Draminski, Olivia SO Annawan 2:31.82 8
3 Vogt, Shauri SO Kewanee 2:33.78 6
4 Henrekin, Kassi JR Erie-Prophetstown 2:39.08 4
5 Raineri, Shelby SR Stark County 2:46.85 2
6 Maydew, Morgan JR Riverdale 2:51.92 1
7 Rumbold, Hannah FR Stark County 2:51.98
8 Cordrey, Alex JR Kewanee 2:56.29
9 Kruse, Laini FR Bureau Valley 2:56.69

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cline, Kaitlyn JR Annawan 5:55.84 10
2 DeWitte, Olivia SO Erie-Prophetstown 5:59.96 8
3 Arnolts, Rebecca SR Erie-Prophetstown 6:01.99 6
4 Williams, Heather FR Bureau Valley 6:02.09 4
5 Rumbold, Hannah FR Stark County 6:28.03 2
6 West, Victoria SR Stark County 6:32.13 1
7 Haskins, Kenzie FR Riverdale 6:39.26
8 Berge, Lindsey FR Riverdale 6:42.25
9 Gomez, Sarah SO Annawan 6:42.97
10 Needs, Annie FR St. Bede 6:43.64
11 Cordrey, Beth JR Kewanee 6:45.65

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weidner, Regan JR Bureau Valley 13:08.50 10
2 Cline, Kylie JR Annawan 13:25.70 8
3 Hanover, Emily SO Erie-Prophetstown 14:28.90 6
4 Cordrey, Beth JR Kewanee 14:36.00 4
5 Needs, Annie FR St. Bede 14:51.70 2
6 Storey, Bobbie JR Stark County 15:00.20 1
7 Johnston, Chance FR Erie-Prophetstown 15:10.88
8 West, Elizabeth FR Stark County 15:53.60

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burhorn, Dana SR Kewanee 19.25
2 Hill, Savannah JR Kewanee 19.51
3 Howes, Abbey SO Bureau Valley 19.53
4 Heflin, Erin SR Erie-Prophetstown 20.88
5 Hogren, Sarah FR Riverdale 24.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey SO Annawan 16.85 10
2 Medley, Becca JR Annawan 17.36 8
3 Postula, Zoe SO St. Bede 17.75 6
4 Kieser, Samantha JR Stark County 18.02 4
5 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 18.23 2
6 Fringer, Maddie SO Erie-Prophetstown 18.62 1
7 Haskins, Maddie FR Riverdale 18.78

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sierens, Kelly SR Bureau Valley 55.01
2 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 55.98
3 Haskins, Maddie FR Riverdale 58.54
4 Crofton, Jessica FR Kewanee 1:00.43
5 Gerard, Paige JR Stark County 1:09.96
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roman, Karissa JR Annawan 47.31 10
2 Kieser, Samantha JR Stark County 49.38 8
3 Dessing, Shyan SR Erie-Prophetstown 51.05 6
4 Postula, Zoe SO St. Bede 52.16 4
5 Medley, Becca JR Annawan 53.01 2
6 Arnold, Hannah JR Riverdale 53.31 1

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roman, Karissa JR Annawan 5' 7.5" 10
2 Chandler, Raeshonda JR Kewanee 4' 10.0" 8
3 Fringer, Maddie SO Erie-Prophetstown 4' 10.0" 6
4 Postula, Zoe SO St. Bede 4' 10.0" 4
5 Moraski, Rachel FR Kewanee 4' 8.0" 2
6 Haskins, Kenzie FR Riverdale 4' 6.0" 1
7 Kruthoff, Courtney FR Erie-Prophetstown 4' 6.0"
8 Crowley, Katrina SR Stark County 4' 6.0"
9 Miller, Taylor SO Annawan 4' 4.0"
10 Webb, Sabrina FR Bureau Valley -
11 Patrick, Payton FR Riverdale -

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey SO Annawan 9' 3.0" 10
2 Brown, Abigail SR Annawan 8' 9.0" 7
3 DeShane, Allisa FR Erie-Prophetstown 8' 9.0" 7
4 Hill, Savannah JR Kewanee 7' 9.0" 3
5 Steel, Ashlynn JR Erie-Prophetstown 7' 9.0" 3
6 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 7' 3.0" 1
7 Wagenkncht, Corinne JR Bureau Valley -

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeMay, Kayla SO Annawan 15' 5.5" 10
2 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 14' 10.25" 8
3 Claus, Lauren SR Riverdale 14' 4.25" 5
4 Thomson, Julia JR Annawan 14' 4.25" 5
5 Wetzell, Aly FR Erie-Prophetstown 14' 3.0" 2
6 Letko, Payton JR Stark County 13' 8.0" 1
7 Downing, Naomi FR Stark County 13' 4.5"
8 Russell, Anastasia SO Kewanee 13' 0.5"
9 Silfies, Lauren FR St. Bede 12' 8.25"
10 Maydew, Morgan JR Riverdale 12' 5.75"
11 Roberts, Sam FR Bureau Valley 11' 7.5"
12 Simester, Avery FR Erie-Prophetstown 11' 1.5"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cobert, Rachel SO Erie-Prophetstown 34' 6.75" 10
2 Thomson, Katie JR Annawan 31' 8.0" 8
3 Arnadottir, Helena SR Bureau Valley 31' 1.0" 6
4 Kieser, Samantha JR Stark County 30' 3.0" 4
5 Letko, Payton JR Stark County 30' 1.75" 2
6 Medley, Becca JR Annawan 29' 9.0" 1
7 Russell, Anastasia SO Kewanee 29' 8.25"
8 Dessing, Shyan SR Erie-Prophetstown 27' 9.25"
9 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 27' 7.5"
10 Ellis, Maddy JR St. Bede 24' 5.75"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Howell, Alyssa SR Erie-Prophetstown 33' 11.0" 10
2 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 31' 0.0" 8
3 Jordan, Sierra JR Kewanee 30' 8.0" 6
4 Cooney, Ashley SO Erie-Prophetstown 29' 2.0" 4
5 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 29' 1.5" 2
6 Johnson, JeTara JR Annawan 28' 6.0" 1
7 DeClerk, Makayla JR Annawan 27' 11.0"
8 Sherman, Ashten SR Riverdale 27' 10.5"
9 Pearson, Madison SO St. Bede 27' 1.0"
10 Van Melkebeke, Jordan SO Kewanee 24' 9.5"
11 Burger, Michelle SR Stark County 23' 1.0"
12 DeRuiter, Madison SO Stark County 21' 6.0"
13 Cook, Courtney FR St. Bede 21' 5.0"
14 Young, Bailey JR Riverdale 20' 10.5"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 105' 3.0" 10
2 Sherman, Ashten SR Riverdale 94' 0.0" 8
3 Jordan, Sierra JR Kewanee 92' 2.0" 6
4 Van Melkebeke, Jordan SO Kewanee 92' 1.0" 4
5 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 90' 5.0" 2
6 Cooney, Ashley SO Erie-Prophetstown 84' 9.0" 1
7 Pearson, Madison SO St. Bede 77' 9.0"
8 Cooney, Catherine SR Erie-Prophetstown 71' 9.0"
9 Kieser, Heather JR Stark County 71' 6.0"
10 Cook, Courtney FR St. Bede 70' 1.0"
11 West, Victoria SR Stark County 68' 10.0"
12 DeClerk, Makayla JR Annawan 64' 7.0"
13 Johnson, JeTara JR Annawan 64' 1.0"
14 Day, Lauren FR Riverdale 56' 5.0"