2014-4-21Bureau Valley Boys and Girls

Scores:
Men's Score
LaSalle-Peru108
Bureau Valley78
Somonauk52
Ohio6
 
Women's Score
Bureau Valley131
Somonauk35
Ohio9

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 13.17
2 Woodshank, Eric SR LaSalle-Peru 13.46
3 Jarigese, Thomas SR Bureau Valley 14.12
4 Ohlson, Clayton FR Somonauk 14.21
5 Freeman, Austin SR LaSalle-Peru 14.26
6 Elmore, Alex FR Bureau Valley 14.71
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kowalczyk, Brett JR LaSalle-Peru 12.74
2 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 13.16
3 Taylor, Justin SR LaSalle-Peru 13.18
4 Ledesma, Cory SR Somonauk 13.24
5 Tyrell, Chris FR Somonauk 13.49
6 Roberts, Tyler FR LaSalle-Peru 13.78
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ohlson, Austin SR Somonauk 12.01 6
2 Mireles, Derek SR Somonauk 12.17 4
3 Vaini, Clay SR LaSalle-Peru 12.24 3
4 Lindemann, Alec SR LaSalle-Peru 12.44 2
5 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 12.59 1
6 Lopez, Joel SO LaSalle-Peru 12.71
7 Konneck, Will SO Bureau Valley 12.92
8 Stein, Noah FR Somonauk 13.06

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weiden, Sayer FR LaSalle-Peru 29.38
2 Glubczynski, Nicholas FR Bureau Valley 29.83
3 Rivara, Mike SO LaSalle-Peru 30.18
4 Elmore, Alex FR Bureau Valley 31.19
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Matos, Trey FR LaSalle-Peru 26.70 2
2 Parham, Derek SO LaSalle-Peru 27.20 1
3 Pijanowski, Ryan FR LaSalle-Peru 27.94
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ohlson, Austin SR Somonauk 25.51 6
2 Mireles, Derek SR Somonauk 25.94 4
3 Stein, Noah FR Somonauk 26.28 3
4 Ledesma, Cory SR Somonauk 26.41
5 Tyrell, Chris FR Somonauk 26.93

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Chumbler, Evan SO LaSalle-Peru 1:02.37
2 Weiden, Cory SR LaSalle-Peru 1:06.16
3 Elmore, Alex FR Bureau Valley 1:13.22
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Osario, Yulian SO Bureau Valley 59.13
2 Taylor, Justin SR LaSalle-Peru 59.40 1
3 Small, Kyle SO LaSalle-Peru 59.57
4 Obermiller, Jake JR LaSalle-Peru 1:05.59
5 Weiden, Sayer FR LaSalle-Peru 1:07.39
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 53.51 6
2 Trone, Daniel SR Bureau Valley 54.58 4
3 Peterson, Colton SR Bureau Valley 54.82 3
4 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 55.05
5 Eastwood, Michael FR Bureau Valley 55.20
6 Bolek, Brett SR Somonauk 57.95 2
7 Pfau, Austin FR Somonauk 1:05.28

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Kane SR Bureau Valley 2:15.01 6
2 Smith, Andrew SR Bureau Valley 2:17.02 4
3 Osario, Yulian SO Bureau Valley 2:18.67 3
4 Zaeske, Matt FR Somonauk 2:19.50 2
5 Schulte, Johnee SO Ohio 2:19.52 1
6 Small, Kyle SO LaSalle-Peru 2:24.32
7 Chumbler, Evan SO LaSalle-Peru 2:26.58
8 Weiden, Cory SR LaSalle-Peru 2:38.06
9 Church, Kody SR Bureau Valley 2:44.80
10 Lotspeich, Charlie JR Bureau Valley 2:49.45
11 Adams, Jacob SR LaSalle-Peru 3:11.86

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Broset, Andrew JR LaSalle-Peru 5:03.62 6
2 Porter, Ryan FR LaSalle-Peru 5:10.34 4
3 Kessel, Alec FR LaSalle-Peru 5:11.78 3
4 Cheney, Mason SO Somonauk 5:23.07 2
5 Tudor, Jacob SO Ohio 5:28.98 1
6 Fisher, Jacob SO Somonauk 5:31.07
7 Weiden, Cory SR LaSalle-Peru 5:39.52
8 Bolek, Scott SO Somonauk 6:10.21

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cheney, Mason SO Somonauk 13:33.04 6
2 Bolek, Scott SO Somonauk 13:33.83 4

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walters, Eric JR LaSalle-Peru 19.10 6
2 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 20.11 4

Men's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Zeman, Logan SR LaSalle-Peru 45.85 6
2 Schoff, Hunter FR Bureau Valley -

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Zeman, Logan SR LaSalle-Peru 6' 3.0" 6
2 Dresbach, Luke JR LaSalle-Peru 5' 6.0" 4
3 Parham, Derek SO LaSalle-Peru 5' 6.0" 3
4 Obermiller, Jake JR LaSalle-Peru 5' 3.0"
5 Stein, Noah FR Somonauk -
6 Banister, Tommy SO Somonauk -
7 Colon, Anthony SR LaSalle-Peru -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 8' 6.0" 6
2 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 7' 6.0" 4
3 Banister, Tommy SO Somonauk 6' 0.0" 3

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vaini, Clay SR LaSalle-Peru 18' 10.0" 6
2 Schulte, Johnee SO Ohio 16' 5.25" 4
3 Roberts, Tyler FR LaSalle-Peru 16' 1.75" 3
4 Blackert, Jeremiah SR Bureau Valley 16' 1.25" 2
5 Pfau, Austin FR Somonauk 15' 6.0" 1
6 Tudor, Jacob SO Ohio 15' 0.0"
7 Tyrell, Chris FR Somonauk 14' 6.0"
8 Nedrow, Sam SO Somonauk 12' 7.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hickey, Connor JR LaSalle-Peru 39' 2.5" 6
2 Dale, Trey SO Bureau Valley 33' 7.0" 4
3 Pfau, Austin FR Somonauk 33' 0.5" 3
4 Nedrow, Sam SO Somonauk 32' 11.0" 2
5 Fisher, Joe SR Bureau Valley 32' 2.5" 1
6 Schoff, Hunter FR Bureau Valley 32' 1.0"
7 Burton, Tom SR Somonauk 26' 4.5"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fox, Jake FR Somonauk 30' 8.5"
2 Eshelmen, Lee FR Bureau Valley 30' 8.25"
3 Tyra, Alex JR Somonauk 30' 4.5"
4 Mooney, Keegan JR Bureau Valley 29' 8.5"
5 Ohlson, Clayton FR Somonauk 28' 11.0"
6 Woodward, Trace FR Somonauk 27' 6.5"
7 Gonigam, Tyler JR Bureau Valley 25' 7.75"
8 Glubczynski, Nicholas FR Bureau Valley 24' 4.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kowalczyk, Brett JR LaSalle-Peru 50' 4.0" 6
2 Buckman, Justin SR Bureau Valley 46' 7.0" 4
3 Freeman, Austin SR LaSalle-Peru 42' 10.0" 3
4 Pierce, Chase JR Bureau Valley 37' 5.0" 2
5 Woodshank, Eric SR LaSalle-Peru 36' 8.5" 1
6 Jacobs, Andrew SR Bureau Valley 35' 9.0"
7 Rivara, Mike SO LaSalle-Peru 35' 2.5"
8 Schoff, Tucker SR Bureau Valley 32' 10.5"
9 Burton, Tom SR Somonauk 32' 3.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ohlson, Clayton FR Somonauk 81' 9.0"
2 Zaeske, Matt FR Somonauk 79' 2.0"
3 Tyra, Alex JR Somonauk 76' 4.0"
4 Woodward, Trace FR Somonauk 72' 2.0"
5 Eshelmen, Lee FR Bureau Valley 72' 1.0"
6 Glubczynski, Nicholas FR Bureau Valley 70' 8.0"
7 Fox, Jake FR Somonauk 68' 1.0"
8 Mooney, Keegan JR Bureau Valley 66' 1.0"
9 Banister, Tommy SO Somonauk 60' 9.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Freeman, Austin SR LaSalle-Peru 121' 2.0" 6
2 Buckman, Justin SR Bureau Valley 119' 9.0" 4
3 Sietter, Austin SR Bureau Valley 110' 10.0" 3
4 Woodshank, Eric SR LaSalle-Peru 107' 10.0" 2
5 Pierce, Chase JR Bureau Valley 106' 10.0" 1
6 Tudor, Jacob SO Ohio 101' 11.0"
7 Rivara, Mike SO LaSalle-Peru 98' 3.0"
8 Jacobs, Andrew SR Bureau Valley 96' 1.0"
9 Gonigam, Tyler JR Bureau Valley 85' 11.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeVoss, Haley JR Bureau Valley 14.38 5
2 Richardson, Tasha FR Bureau Valley 14.60 3
3 Zielezinski, Kelly JR Somonauk 15.60 2
4 Roberts, Sam FR Bureau Valley 16.00 1
5 Johnson, Riley FR Ohio 16.47
6 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 17.28

Women's 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeVoss, Haley JR Bureau Valley 29.56 5
2 Bentley, Amanda JR Somonauk 29.77 3
3 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 32.88 2
4 Johnson, Riley FR Ohio 34.71 1
5 koser, khloe SR Bureau Valley 34.79
6 Smith, Katy SR Bureau Valley 39.53

Women's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bentley, Amanda JR Somonauk 1:03.47 5
2 Zaeske, Lauren SR Somonauk 1:07.06 3
3 Roberts, Sam FR Bureau Valley 1:14.00 2
4 Johnson, Riley FR Ohio 1:22.73 1
5 Anderson, Katy FR Ohio 1:23.96
6 Smith, Katy SR Bureau Valley 1:29.80

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kruse, Laini FR Bureau Valley 2:59.85 5
2 Sweenie, Sydney FR Bureau Valley 3:08.81 3
3 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 3:08.84 2

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weidner, Regan JR Bureau Valley 5:40.14 5
2 Williams, Heather FR Bureau Valley 6:12.81 3
3 Francis, Riley JR Bureau Valley 6:52.97 2
4 Schindlebeck, Ariel JR Somonauk 7:48.94 1

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schindlebeck, Ariel JR Somonauk 17:04.25 5

Women's 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 19.04 5
2 Conner, Paige FR Ohio 20.36 3
3 Howes, Abbey SO Bureau Valley 20.76 2
4 Sierens, Kelly SR Bureau Valley 20.86 1
5 Rabe, Lillian JR Somonauk 21.24

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Arnadottir, Helena SR Bureau Valley 54.08 5
2 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 56.67 3
3 Sierens, Kelly SR Bureau Valley 57.82 2
4 Conner, Paige FR Ohio 59.84 1
5 Johnson, Katelin SR Bureau Valley 1:01.07
6 Rabe, Natalie SR Somonauk 1:01.09
7 Howes, Abbey SO Bureau Valley 1:05.31

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Webb, Sabrina FR Bureau Valley 4' 3.0" 5
2 Rabe, Natalie SR Somonauk 4' 2.0" 3
3 Richardson, Tasha FR Bureau Valley -

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kruse, Laini FR Bureau Valley 6' 0.0" 5
2 Ritter, Taylin FR Bureau Valley 6' 0.0" 3
3 Howes, Abbey SO Bureau Valley 5' 6.0" 2
4 Wagenkncht, Corinne JR Bureau Valley -

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey JR Bureau Valley 15' 11.5" 5
2 Rabe, Lillian JR Somonauk 13' 1.0" 3
3 Kennedy, Tiana FR Bureau Valley 12' 8.5" 2
4 Roberts, Sam FR Bureau Valley 12' 7.75" 1
5 Johnson, Riley FR Ohio 12' 0.5"
6 Quezada, Karla SR Somonauk 12' 0.5"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Arnadottir, Helena SR Bureau Valley 29' 1.5" 5
2 Kruse, Laini FR Bureau Valley 25' 5.5" 3
3 Zielezinski, Kelly JR Somonauk 23' 11.0" 2
4 Rabe, Lillian JR Somonauk 23' 9.5" 1
5 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 22' 5.0"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 33' 6.5" 5
2 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 32' 4.0" 3
3 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 25' 7.75" 2
4 Butler, Shayla SR Somonauk 22' 1.0" 1
5 Sweenie, Sydney FR Bureau Valley 20' 2.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney JR Bureau Valley 100' 4.0" 5
2 Martinez, Vanessa SR Ohio 86' 9.0" 3
3 Jacobs, Lexie FR Bureau Valley 71' 9.0" 2
4 Butler, Shayla SR Somonauk 71' 0.0" 1
5 Kruse, Lexie SR Bureau Valley 69' 6.0"
6 Peterson, Lauren SR Bureau Valley 54' 4.0"
7 Sweenie, Sydney FR Bureau Valley 50' 7.0"