Putnam County COED Invitational

Scores:
Men's Score
St. Bede103
Lowpoint-Washburn98
Ottawa Marquette53
Flanagan38
Stark County37
Putnam County31
 
Women's Score
Lowpoint-Washburn104
Stark County96
St. Bede60
Putnam County55
Ottawa Marquette28
Flanagan25

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mallery, Owen SO Putnam County 12.38 2
2 Johnson, David SR Ottawa Marquette 12.79 1
3 Macbean, John SR Ottawa Marquette 12.85
4 Leal, Isaac SO Putnam County 13.30
5 Sander, Dalton JR Stark County 15.09
6 Boland, Chad JR Stark County 15.10
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 West, Matt JR Lowpoint-Washburn 11.40 10
2 Dannis, Bret FR St. Bede 11.49 8
3 Darrow, Stone JR Lowpoint-Washburn 11.50 6
4 Nowotnik, Richard SO Flanagan 12.36 4
5 Shipp, Brady SO St. Bede -

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Evola, Sal SR Ottawa Marquette 26.43
2 Johnson, David SR Ottawa Marquette 27.30
3 Worsfold, Coal SO Stark County 27.50
4 Leal, Isaac SO Putnam County 28.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 West, Matt JR Lowpoint-Washburn 23.38 10
2 Shipp, Brady SO St. Bede 24.05 8
3 Hopps, Baylee JR St. Bede 24.10 6
4 Darrow, Stone JR Lowpoint-Washburn 25.50 4
5 Green, Dominic FR Putnam County 25.78 2
6 Plotner, James SO Stark County 26.40 1

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Trey FR Lowpoint-Washburn 1:02.06
2 Eller, Brandt SO Ottawa Marquette 1:03.64
3 Leal, Isaac SO Putnam County 1:03.95
4 Blankenbeckler, Blake JR Flanagan 1:04.56
5 Aguilar, Luis FR Ottawa Marquette 1:05.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rasmuson, Luke SR Lowpoint-Washburn 52.36 10
2 Hellenberg, Leo JR Stark County 54.75 8
3 Seneca, Daryl FR St. Bede 55.54 6
4 Garcia, Gavin SO St. Bede 56.97 4
5 Plotner, James SO Stark County 58.89 2
6 Hewitt, Jimmy SO Putnam County 59.15 1

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flores, Noe SO Putnam County 2:13.05 10
2 Lechtenberg, Thomas SO Ottawa Marquette 2:15.80 8
3 Funfsinn, Carter SO St. Bede 2:18.84 6
4 Burmood, Zach JR Lowpoint-Washburn 2:19.13 4
5 Zulz, Ethan JR Lowpoint-Washburn 2:24.45 2
6 Williams, Jarod SO Putnam County 2:28.81 1
7 Aguilar, Luis FR Ottawa Marquette 2:29.09
8 Barnes, Jeffery SR St. Bede 2:32.67

Men's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buglehol, Cory SR Ottawa Marquette 5:05.24 10
2 Tyree, Ethan JR Stark County 5:22.38 8
3 Funfsinn, Carter SO St. Bede 5:23.66 6
4 Sabotta, Jon SO Putnam County 5:37.41 4
5 Eller, Brandt SO Ottawa Marquette 5:39.96 2
6 Barnes, Jeffery SR St. Bede 6:03.02 1
7 Dralle, Ashton SO Lowpoint-Washburn 6:13.46
8 Caulfield, Ryan FR Putnam County 6:18.92
9 Anderson, Austin FR Lowpoint-Washburn 7:01.77

Men's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buglehol, Cory SR Ottawa Marquette 10:50.45 10
2 Lechtenberg, Thomas SO Ottawa Marquette 10:52.57 8
3 Sabotta, Jon SO Putnam County 11:36.72 6
4 Tyree, Ethan JR Stark County 12:08.67 4
5 Dralle, Ashton SO Lowpoint-Washburn 14:14.19 2

Men's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dannis, Bret FR St. Bede 43.69 10
2 Hopps, Baylee JR St. Bede 48.28 8
3 Zulz, Ethan JR Lowpoint-Washburn 49.41 6
4 Flores, Mario SR Putnam County 49.72 4

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rasmuson, Luke SR Lowpoint-Washburn 6' 3.0" 10
2 Downey, Bailey JR Flanagan 5' 3.0" 8
3 Brown, Trey FR Lowpoint-Washburn 5' 1.0" 6

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rasmuson, Luke SR Lowpoint-Washburn 19' 5.5" 10
2 Hinckle, Brody SO Lowpoint-Washburn 18' 10.25" 8
3 Dannis, Bret FR St. Bede 18' 10.25" 6
4 Hellenberg, Leo JR Stark County 18' 7.0" 4
5 Leskanich, Sam JR Flanagan 18' 2.0" 2
6 Green, Dominic FR Putnam County 16' 5.25" 1
7 Wamhoff, Luke FR St. Bede 15' 4.5"
8 Worsfold, Coal SO Stark County 13' 7.0"
9 Leskanich, Tony FR Flanagan 13' 5.5"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hopps, Baylee JR St. Bede 40' 6.0" 10
2 Hellenberg, Leo JR Stark County 39' 2.75" 8
3 Hinckle, Brody SO Lowpoint-Washburn 36' 7.25" 6
4 Darrow, Stone JR Lowpoint-Washburn 35' 9.5" 4
5 Seneca, Daryl FR St. Bede 35' 4.0" 2

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Olson, Nick SO Flanagan 51' 8.5" 10
2 Barnes, John JR St. Bede 47' 2.0" 8
3 Earing, Zack SR Flanagan 43' 2.25" 6
4 Macbean, John SR Ottawa Marquette 43' 1.25" 4
5 Manning, Michael SO St. Bede 40' 8.0" 2
6 Plotner, James SO Stark County 36' 1.0" 1
7 Fletcher-Adams, Skylar SO Stark County 35' 1.5"
8 Griffith, Luke FR Putnam County 34' 6.0"
9 Zollars, Kenny JR Ottawa Marquette 30' 8.75"
10 Carlson, Seth SO Putnam County 28' 6.0"
11 Wernigk, Josh SO Lowpoint-Washburn 26' 0.0"
12 Burmood, Zach JR Lowpoint-Washburn 23' 7.75"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Macbean, John SR Ottawa Marquette 153' 3.0" 10
2 Barnes, John JR St. Bede 143' 0.5" 8
3 Olson, Nick SO Flanagan 127' 8.0" 6
4 Manning, Michael SO St. Bede 114' 11.0" 4
5 Gurgone, Matt SR Flanagan 112' 8.0" 2
6 Sander, Dalton JR Stark County 88' 9.0" 1
7 Jaros, Keegan FR Ottawa Marquette 80' 10.0"
8 Griffith, Luke FR Putnam County 79' 4.0"
9 Carlson, Seth SO Putnam County 75' 7.0"
10 Fletcher-Adams, Skylar SO Stark County 75' 3.0"
11 Wernigk, Josh SO Lowpoint-Washburn 66' 8.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ouart, Courtney SO Stark County 14.11 4
2 Poole, Raelee FR Putnam County 14.24 1
3 Heidenreich, Emily JR Flanagan 15.05
4 Keegan, Megan SR Putnam County 15.09
5 Konno, Yayoi JR Ottawa Marquette 15.94
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burkitt, Emily SO Flanagan 13.44 10
2 Vasquez, Shania FR Lowpoint-Washburn 13.52 8
3 Postula, Zoe JR St. Bede 14.07 6
4 Darrow, Madison FR Lowpoint-Washburn 14.12 2

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Condon, Kaelyn FR St. Bede 28.84 2
2 Colby, Lauren SR Putnam County 30.15
3 Heidenreich, Emily JR Flanagan 32.17
4 Vollmer, Liberty FR Flanagan 32.22
5 Tipsord, Stephanney SO Ottawa Marquette 36.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meinders, Briana SO Stark County 25.85 10
2 Mattes, McKenzie JR Ottawa Marquette 26.65 8
3 Roberts, Egan SR Lowpoint-Washburn 28.27 6
4 Vasquez, Shania FR Lowpoint-Washburn 28.79 4
5 Rehn, Megan SR Putnam County 29.01 1

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Downing, Naomi SO Stark County 1:06.27 4
2 Cyr, Emma FR Putnam County 1:08.08 1
3 Haage, Ashlyn JR Putnam County 1:11.05
4 Farris, Ashley SO Flanagan 1:11.63
5 Harms, Alana JR Flanagan 1:16.73
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roberts, Egan SR Lowpoint-Washburn 1:03.29 10
2 Rossman, Olivia JR Lowpoint-Washburn 1:03.57 8
3 Condon, Kaelyn FR St. Bede 1:06.24 6
4 Endress, Brianna SO Stark County 1:06.57 2
5 Murphy, Cassidy JR Ottawa Marquette 1:19.87

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roberts, Kelsey SR Lowpoint-Washburn 2:42.43 10
2 Cyr, Emma FR Putnam County 2:44.79 8
3 Williams, Ashleigh FR Stark County 2:45.99 6
4 Needs, Annie SO St. Bede 2:49.74 4
5 Downing, Kara SR Stark County 2:50.67 2
6 Downey, McKenna SO Putnam County 2:57.09 1
7 Bramen, Brooke FR Lowpoint-Washburn 3:01.02
8 Johnson, Susie SO Ottawa Marquette 3:04.98
9 Dana, Amanda SO Flanagan 3:12.51

Women's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Byrd, Natalie FR Lowpoint-Washburn 5:56.15 10
2 Rumbold, Hannah SO Stark County 5:58.82 8
3 Wiggin, Alexandria FR Lowpoint-Washburn 6:27.03 6
4 Needs, Annie SO St. Bede 6:30.14 4
5 Vesely, Allyssa FR Ottawa Marquette 6:42.96 2
6 Downey, McKenna SO Putnam County 6:59.77 1
7 Landeros, Mariah FR Putnam County 7:42.14

Women's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Byrd, Natalie FR Lowpoint-Washburn 13:02.14 10
2 Storey, Bobbie SR Stark County 14:42.83 8
3 West, Elizabeth SO Stark County 14:50.21 6
4 Vesely, Allyssa FR Ottawa Marquette 15:03.14 4
5 Haage, Ashlyn JR Putnam County 15:32.08 2
6 Anderson, Lexi SR Lowpoint-Washburn 17:27.47 1

Women's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rippel, Celina SO Lowpoint-Washburn 54.07 2
2 Tyree, Taytum FR Stark County 54.08 1
3 Johnson, Susie SO Ottawa Marquette 1:04.34
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kieser, Samantha SR Stark County 49.48 10
2 Griffith, Paige SR Putnam County 49.54 8
3 Lawley, Olivia FR Putnam County 49.74 6
4 Postula, Zoe JR St. Bede 52.50 4
5 Damerell, Alexa FR St. Bede 54.60

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rossman, Olivia JR Lowpoint-Washburn 5' 0.0" 10
2 Postula, Zoe JR St. Bede 4' 8.0" 8
3 Roberts, Kelsey SR Lowpoint-Washburn 4' 2.0" 5
4 Voss, Margaret JR Putnam County 4' 2.0" 5

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Warren, Lydia SR Putnam County 14' 9.0" 10
2 Masterson, Abby JR Stark County 14' 5.0" 8
3 Giordano, Lauren SO St. Bede 13' 10.5" 6
4 Rippel, Celina SO Lowpoint-Washburn 13' 8.0" 4
5 Endress, Brianna SO Stark County 13' 6.5" 2
6 Burkitt, Emily SO Flanagan 13' 4.5" 1
7 Damerell, Alexa FR St. Bede 13' 2.0"
8 Anselone, Anna FR Ottawa Marquette 12' 8.0"
9 Malosh, Julia FR Ottawa Marquette 10' 3.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Downing, Naomi SO Stark County 29' 10.5" 10
2 Rehn, Megan SR Putnam County 29' 0.0" 8
3 Rippel, Celina SO Lowpoint-Washburn 27' 8.0" 6
4 Williams, Ashleigh FR Stark County 27' 3.75" 4
5 Smith, Leanne JR Putnam County 26' 6.5" 2

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murphy, Cassidy JR Ottawa Marquette 33' 5.25" 10
2 Ehnle, Jenna SO Stark County 32' 5.75" 8
3 Pearson, Madison JR St. Bede 28' 6.0" 6
4 Collins, Korbin JR Flanagan 27' 10.0" 4
5 Morales, Makayla FR Stark County 27' 4.0" 2
6 Keegan, Megan SR Putnam County 27' 3.0" 1
7 Cook, Courtney SO St. Bede 25' 6.0"
8 Smith, Sarah FR Ottawa Marquette 24' 7.0"
9 Landeros, Mariah FR Putnam County 19' 6.0"
10 Anderson, Lexi SR Lowpoint-Washburn 17' 0.75"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Collins, Korbin JR Flanagan 91' 8.0" 10
2 Cook, Courtney SO St. Bede 85' 3.0" 8
3 Pearson, Madison JR St. Bede 82' 2.0" 6
4 Murphy, Cassidy JR Ottawa Marquette 70' 10.0" 4
5 Darrow, Madison FR Lowpoint-Washburn 69' 8.0" 2
6 West, Elizabeth SO Stark County 69' 1.0" 1
7 DeRuiter, Madison JR Stark County 65' 7.0"
8 Burkitt, Emily SO Flanagan 61' 9.0"
9 Voss, Margaret JR Putnam County 59' 0.0"
10 Johnson, Katelynn JR Ottawa Marquette 54' 0.0"