Annawan Wethersfield Titan Invite 2015

Scores:
Men's Score
ROWVA164
Annawan149
United (Monmouth)58
Cambridge57
Galva35
Stark County34
Putnam County27
 
Women's Score
Annawan207
Stark County94
Cambridge71
ROWVA64
Putnam County40
United (Monmouth)29
Galva20

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, James JR Annawan 11.78 10
2 Mono, Alfred SO United (Monmouth) 11.96 8
3 Woodside, Bret FR ROWVA 11.97 6
4 Rannie, Kyle SR Cambridge 12.22 4
5 Runge, Job SR United (Monmouth) 12.61 2
6 Green, Dominic FR Putnam County 13.02
7 Fletcher-Adams, Skylar SO Stark County 13.04
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hulick, Damon FR Annawan 12.98 1
2 Gorman, Colton SR ROWVA 13.04
3 Fortino, Jake SO Cambridge 13.57
4 Leal, Isaac SO Putnam County 13.63
5 Coakley, Sage JR Galva 14.04
6 Garcia, Austin FR Galva 14.65
7 Sander, Dalton JR Stark County 15.65

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Plotner, James SO Stark County 26.47
2 Bumman, Jack SO Cambridge 26.52
3 Samuel, Alex JR Galva 26.83
4 Worsfold, Coal SO Stark County 27.22
5 Ginther, Gavin SO Galva 27.95
6 LaGrow, Colton FR ROWVA 28.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex JR Annawan 23.14 10
2 Woodside, Bret FR ROWVA 23.67 8
3 Rannie, Kyle SR Cambridge 24.47 6
4 Reed, James JR Annawan 24.71 4
5 Runge, Job SR United (Monmouth) 25.27 2
6 Green, Dominic FR Putnam County 26.37 1

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schultz, Blake JR ROWVA 59.27 1
2 Ford, Kyle JR Cambridge 1:01.50
3 Hewitt, Jimmy SO Putnam County 1:01.92
4 Alepra, David FR Annawan 1:01.94
5 Leal, Isaac SO Putnam County 1:06.67
6 Fortino, Jake SO Cambridge 1:11.17
7 Larson, Knute FR Galva 1:15.22
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tomlin, Brad SR ROWVA 53.54 10
2 Buresh, Ben FR Annawan 54.95 8
3 Hellenberg, Leo SR Stark County 56.14 6
4 Runge, Job SR United (Monmouth) 56.53 4
5 Plotner, James SO Stark County 58.98 2
6 Russell, Ryan SO Galva 59.43

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Michael SR Annawan 1:59.50 10
2 VanDeWostine, Bryent SR ROWVA 2:04.60 8
3 Flores, Noe SO Putnam County 2:09.16 6
4 Bersell, Mike JR Galva 2:09.36 4
5 Campagna, Kyle SO ROWVA 2:10.28 2
6 Olson, Ryan SR Galva 2:11.93 1
7 Bumman, Jack SO Cambridge 2:13.35
8 Smith, Alex FR Annawan 2:20.32
9 Williams, Jarod SO Putnam County 2:34.42
10 Hawk, Blaze JR United (Monmouth) 2:35.04
11 Simmering, Jake SR Cambridge 2:44.04
12 Northrup, Noah FR United (Monmouth) 2:56.95

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Michael SR Annawan 4:42.61 10
2 Stanley, Ethan SR ROWVA 4:52.09 8
3 Flores, Noe SO Putnam County 4:52.30 6
4 Dir, Noah JR Annawan 4:53.47 4
5 Bersell, Mike JR Galva 5:01.13 2
6 Williamson, Isaac SO ROWVA 5:07.06 1
7 Brooks, Dylan SR Cambridge 5:08.34
8 Whitsitt, Toby FR United (Monmouth) 5:09.83
9 Tyree, Ethan JR Stark County 5:19.71
10 Ramires, Andres SR United (Monmouth) 5:21.21
11 Woodbury, Cameron SO Cambridge 5:24.17
12 Sabotta, Jon SO Putnam County 5:24.52
13 Wexell, Brett FR Galva 6:03.74

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stanley, Ethan SR ROWVA 10:29.71 10
2 Davis, Keith JR Annawan 10:36.92 8
3 Whitsitt, Toby FR United (Monmouth) 11:09.10 6
4 Sabotta, Jon SO Putnam County 11:28.80 4
5 Tyree, Ethan JR Stark County 11:37.68 2
6 Ramires, Andres SR United (Monmouth) 11:49.57 1
7 Todd, Mitchell SO Cambridge 12:02.15
8 Poppy, John SO Cambridge 12:10.57
9 Larson, Knute FR Galva 13:08.56
10 Cutts, Nathan FR ROWVA 13:12.46

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Connor, Carl SR ROWVA 16.53 10
2 Althaus, Sam SR Cambridge 16.66 8
3 Battin, Dylan SO Annawan 20.62 6
4 Stone, AJ SO Galva 20.84 4
5 Goss, Brett SO ROWVA 21.22 2

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stone, AJ SO Galva 55.12
2 Zaffagnini, Guido SO Galva 57.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Connor, Carl SR ROWVA 43.85 10
2 Parkinson , Austin SO ROWVA 44.27 8
3 Althaus, Sam SR Cambridge 44.47 6
4 Wynne, Gary SR United (Monmouth) 46.64 4
5 Tuthill, Riley SO Annawan 48.27 2
6 Flores, Mario SR Putnam County 49.65 1
7 Battin, Dylan SO Annawan 51.29

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodside, Kyle SR ROWVA 6' 4.0" 10
2 Landwehr, Alex JR Annawan 6' 4.0" 8
3 Fountain, Cody SR Annawan 5' 8.0" 6
4 Samuel, Alex JR Galva 5' 4.0" 4
5 Ford, Kyle JR Cambridge 5' 2.0" 2

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pillen, Carter SR Annawan 14' 0.0"
2 Tuthill, Riley SO Annawan 12' 0.0"

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Worsfold, Coal SO Stark County 14' 1.5"
2 Amouzovikpongbe, Bethel FR United (Monmouth) 13' 8.0"
3 Garcia, Austin FR Galva 13' 6.0"
4 Coakley, Sage JR Galva 13' 1.0"
5 Schweppe, Jacob SR Annawan 12' 10.0"
6 Lane, John FR ROWVA 11' 1.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodside, Bret FR ROWVA 19' 5.0" 10
2 Hellenberg, Leo SR Stark County 19' 2.0" 8
3 Mono, Alfred SO United (Monmouth) 18' 10.5" 6
4 Buresh, Ben FR Annawan 18' 10.0" 4
5 Reed, Brockton SO Cambridge 18' 3.0" 2
6 Bumman, Jack SO Cambridge 18' 0.0" 1
7 Green, Dominic FR Putnam County 16' 11.5"

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Green, Dominic FR Putnam County 34' 4.5"
2 Goss, Brett SO ROWVA 34' 2.5"
3 Smith, Alex FR Annawan 32' 10.0"
4 Palmer, Brayton SR Cambridge 32' 5.5"
5 Studer, Nathan JR United (Monmouth) 31' 8.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hellenberg, Leo SR Stark County 40' 11.5" 10
2 Wheeler, Jayson SR ROWVA 37' 9.25" 8
3 Bersell, Mike JR Galva 36' 11.5" 6
4 Brown, Anthony JR Cambridge 35' 8.25" 4
5 Runge, Job SR United (Monmouth) 35' 3.5" 2
6 Koga, Da-Mon SO Galva 34' 9.25" 1

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McDorman, Marshall SO United (Monmouth) 36' 7.0" 2
2 Griffith, Luke FR Putnam County 36' 4.0" 1
3 Nicolaysen, Joseph SO Cambridge 31' 5.5"
4 Hopping, James SR Galva 31' 0.0"
5 Russell, Ryan SO Galva 28' 8.5"
6 Welch, Sean FR ROWVA 26' 10.0"
7 Carlson, Seth SO Putnam County 26' 8.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Grawe, Lucas JR ROWVA 45' 0.0" 10
2 Stevenson, Avery JR Annawan 43' 8.0" 8
3 Tippett, Nathan JR United (Monmouth) 40' 0.0" 6
4 White, Jacob SO Cambridge 36' 8.0" 4
5 Plotner, James SO Stark County 36' 3.5"
6 Fletcher-Adams, Skylar SO Stark County 35' 2.5"
7 Walker, Jon JR Annawan 33' 4.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reckers, Quentin SO Cambridge 82' 2.0"
2 Nuckles, Max FR Cambridge 74' 8.0"
3 Carlson, Seth SO Putnam County 74' 6.0"
4 Griffith, Luke FR Putnam County 69' 11.0"
5 Hopping, James SR Galva 68' 6.0"
6 King, Evan SO ROWVA 61' 8.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stevenson, Avery JR Annawan 128' 3.0" 10
2 Tippett, Nathan JR United (Monmouth) 125' 2.0" 8
3 Baker, Terrell JR Annawan 109' 2.0" 6
4 Grawe, Lucas JR ROWVA 104' 2.0" 4
5 Colbrese, Tavis SO United (Monmouth) 91' 2.0" 2
6 Sander, Dalton JR Stark County 89' 10.0" 1

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meinders, Briana SO Stark County 13.12 10
2 DeMay, Kayla JR Annawan 13.38 8
3 Perez, Katie FR Annawan 13.92 6
4 Spicher, Grayce FR Cambridge 13.94 4
5 Gregory, Vada FR United (Monmouth) 14.40 2
6 Wexell, Paige SR Cambridge 14.46 1
7 Ouart, Courtney SO Stark County 14.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Poole, Raelee FR Putnam County 14.55
2 Dillbeck, Kinze SO ROWVA 14.63
3 Goehl, Lacie FR ROWVA 14.77
4 Johnson, Christy SR United (Monmouth) 14.98
5 Schmidt, Samatha SO Galva 16.43

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Goehl, Lacie FR ROWVA 29.60 2
2 Feltmeyer, Ally FR United (Monmouth) 31.52
3 Short, Kylie FR ROWVA 32.78
4 Straitiff, Hannah SR United (Monmouth) 33.12
5 Schmidt, Samatha SO Galva 35.08
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meinders, Briana SO Stark County 26.67 10
2 Reed, Megan JR Cambridge 26.83 8
3 Brown, Lindsey JR Annawan 28.77 6
4 Perez, Katie FR Annawan 29.07 4
5 Masterson, Abby JR Stark County 29.64 1
6 Rehn, Megan SR Putnam County 30.35
7 Colby, Lauren SR Putnam County 31.41

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nail, Julia FR Cambridge 1:09.38 2
2 Poole, Emma FR United (Monmouth) 1:10.54
3 Dillbeck, Kinze SO ROWVA 1:13.07
4 Gavin, Maddie SO United (Monmouth) 1:19.81
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Megan JR Cambridge 1:00.87 10
2 VanAntwerp, Joycelyn JR Annawan 1:07.34 8
3 Satkauskas, Diana SO Annawan 1:07.73 6
4 Endress, Brianna SO Stark County 1:08.14 4
5 Keegan, Megan SR Putnam County 1:09.56 1
6 Downing, Naomi SO Stark County 1:10.03
7 Ledbetter, Annadoria FR ROWVA 1:10.10

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Draminski, Olivia JR Annawan 2:28.28 10
2 Baele, Dana SR Annawan 2:28.52 8
3 Bishop, Caitlen SR United (Monmouth) 2:41.29 6
4 Williams, Ashleigh FR Stark County 2:48.99 4
5 Poole, Nicole FR United (Monmouth) 2:49.19 2
6 Haage, Ashlyn JR Putnam County 2:53.04 1
7 Patch, Carrie SR ROWVA 3:06.33

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ramsey, Kirstie SO Annawan 5:36.93 10
2 Rumbold, Hannah SO Stark County 5:57.16 8
3 Gomez, Sarah JR Annawan 6:25.38 6
4 Harrell, Kelly SO ROWVA 6:29.79 4
5 Gibbons, Ella SR ROWVA 6:38.67 2
6 Bishop, Olivia FR United (Monmouth) 6:50.20 1
7 Johnson, Daisy SO Cambridge 6:51.57
8 West, Elizabeth SO Stark County 6:57.50
9 Seabloom, Andrea FR Cambridge 7:29.08

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cline, Kylie SR Annawan 13:08.89 10
2 Harrell, Kelly SO ROWVA 13:40.61 8
3 Nimrick, Kaleigh FR Annawan 13:41.50 6
4 Haage, Ashlyn JR Putnam County 14:13.62 4
5 Ramirez, Carolina FR United (Monmouth) 14:14.65 2
6 Storey, Bobbie SR Stark County 14:30.04 1
7 West, Elizabeth SO Stark County 14:47.12
8 Schnerre, Emma SR United (Monmouth) 15:09.42

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tyree, Taytum FR Stark County 18.64
2 West, Cynthia SO ROWVA 23.55
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey JR Annawan 16.75 10
2 Medley, Becca SR Annawan 17.05 8
3 Meyer, Allison JR Cambridge 17.16 6
4 Kieser, Samantha SR Stark County 17.83 4
5 Smith, Leanne JR Putnam County 17.95 2
6 Lawley, Olivia FR Putnam County 18.01 1

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hager, Kirsten FR Annawan 54.85 1
2 Gregory, Vada FR United (Monmouth) 57.40
3 Day, Elizabeth SO ROWVA 1:04.91
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roman, Karissa SR Annawan 47.43 10
2 Meyer, Allison JR Cambridge 48.77 8
3 Kieser, Samantha SR Stark County 50.80 6
4 Griffith, Paige SR Putnam County 51.39 4
5 Lawley, Olivia FR Putnam County 52.64 2
6 Gardner, Matti SR ROWVA 54.91
7 Tyree, Taytum FR Stark County 55.23

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roman, Karissa SR Annawan 5' 2.0" 10
2 Carlson, Harley SR ROWVA 5' 0.0" 8
3 Gardner, Matti SR ROWVA 4' 10.0" 6
4 Miller, Katie SR Cambridge 4' 8.0" 4
5 Perez, Katie FR Annawan 4' 4.0" 2
6 Voss, Margaret JR Putnam County 4' 4.0" 1

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey JR Annawan 9' 6.0"
2 Hager, Kirsten FR Annawan 7' 6.0"

Women's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Jessie SR Cambridge 14' 5.0" 1
2 Colby, Lauren SR Putnam County 14' 2.5"
3 Galloway, Lakin SR ROWVA 13' 5.5"
4 Gavin, Maddie SO United (Monmouth) 11' 9.0"
5 Davin, Riley FR United (Monmouth) 10' 11.5"
6 Howell, Rosemary FR Galva 9' 8.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeMay, Kayla JR Annawan 16' 4.5" 10
2 Thomson, Julia SR Annawan 15' 1.0" 8
3 Warren, Lydia SR Putnam County 14' 11.25" 6
4 Spicher, Grayce FR Cambridge 14' 10.75" 4
5 Masterson, Abby JR Stark County 14' 8.5" 2
6 Endress, Brianna SO Stark County 14' 2.5"
7 Dillbeck, Kinze SO ROWVA 12' 6.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williams, Ashleigh FR Stark County 28' 8.0" 1
2 Smith, Leanne JR Putnam County 27' 7.0"
3 Gregory, Vada FR United (Monmouth) 26' 0.0"
4 Davin, Riley FR United (Monmouth) 24' 11.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Megan JR Cambridge 36' 11.5" 10
2 Thomson, Katie SR Annawan 32' 5.0" 8
3 Medley, Becca SR Annawan 31' 5.0" 6
4 Downing, Naomi SO Stark County 30' 6.5" 4
5 Galloway, Lakin SR ROWVA 29' 2.0" 2
6 Dillbeck, Kinze SO ROWVA 28' 5.5"

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Keegan, Megan SR Putnam County 27' 8.0"
2 Gibbons, Annabeth JR ROWVA 25' 7.5"
3 Young, Brittany SO United (Monmouth) 22' 9.0"
4 Ross, Kellyanne FR Annawan 21' 1.0"
5 Hinerichsen, Chloe SO Cambridge 20' 0.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Riley, Curran SR Galva 33' 5.5" 10
2 Bledsoe, Kyla SR ROWVA 32' 8.0" 8
3 Johnson, JeTara SR Annawan 32' 4.5" 6
4 Ehnle, Jenna SO Stark County 32' 1.5" 4
5 Meyer, Lindsay JR Galva 30' 11.5" 2
6 Morales, Makayla FR Stark County 27' 11.0" 1

Women's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schmidt, Samatha SO Galva 61' 11.0"
2 DeRuiter, Madison JR Stark County 58' 5.0"
3 Hinerichsen, Chloe SO Cambridge 57' 3.0"
4 Johnson, JeTara SR Annawan 56' 11.0"
5 Ross, Kellyanne FR Annawan 50' 9.0"
6 Voss, Margaret JR Putnam County 46' 11.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bledsoe, Kyla SR ROWVA 116' 8.0" 10
2 O'Riley, Curran SR Galva 90' 10.0" 8
3 Stowe, Elizabeth SO ROWVA 70' 0.0" 6
4 Young, Brittany SO United (Monmouth) 67' 11.0" 4
5 West, Elizabeth SO Stark County 65' 9.0" 2
6 Miller, Katie SR Cambridge 62' 4.0" 1