2015-4-6 Home Coed with Fieldcrest and Henry

Scores:
Men's Score
Bureau Valley101
Henry-Senachwine56
Fieldcrest53
Ohio16
 
Women's Score
Bureau Valley133
Henry-Senachwine61
Fieldcrest35
Ohio15

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Overocker, Nate FR Fieldcrest 13.13
2 Bane, Sam SO Fieldcrest 13.61
3 Elmore, Alex SO Bureau Valley 14.03
4 Groenewold, Alex FR Bureau Valley 14.30
5 Fultz, Dustin JR Ohio 14.85
6 Sontag, Mac SO Fieldcrest 15.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastwood, Michael SO Bureau Valley 11.72 6
2 Schoepke, Gage FR Henry-Senachwine 12.20 4
3 Peterson, Cage SO Bureau Valley 12.39 3
4 Herr, Brian FR Bureau Valley 12.49 2
5 Davis, Drake FR Bureau Valley 12.67
6 Hockings, AJ FR Bureau Valley 12.74
7 Perez, Michael FR Henry-Senachwine 13.02 1

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fultz, Wyatt FR Ohio 28.48
2 Groenewold, Alex FR Bureau Valley 29.05
3 Elmore, Alex SO Bureau Valley 30.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoepke, Gage FR Henry-Senachwine 24.70 6
2 McVey, Nick SR Fieldcrest 24.71 4
3 Ladd, Anthony FR Fieldcrest 25.78 3
4 Herr, Brian FR Bureau Valley 26.22 2
5 Perez, Michael FR Henry-Senachwine 26.67 1
6 Hockings, AJ FR Bureau Valley 26.93
7 Overocker, Nate FR Fieldcrest 27.65
8 Baldoni, Connor FR Henry-Senachwine 28.40

Men's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ladd, Anthony FR Fieldcrest 1:00.13 6
2 Sierens, Bradley FR Bureau Valley 1:03.63 4
3 Fultz, Wyatt FR Ohio 1:07.20 3

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wiley, Trevor JR Henry-Senachwine 2:13.33 6
2 Garrison, Ryan FR Henry-Senachwine 2:21.98 4
3 Sierens, Bradley FR Bureau Valley 2:24.61 3
4 Seggermen, Evan SO Fieldcrest 2:27.07 2
5 Bitting, Kurt FR Bureau Valley 2:43.38 1
6 Catton, Austin FR Bureau Valley 2:49.51
7 Morse, Dustyn SO Fieldcrest 2:57.56

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stromberg, Kevin SO Fieldcrest 5:10.92 6
2 Schulte, Johnee JR Ohio 5:15.21 4
3 Waldinger, Jake SR Henry-Senachwine 5:38.99 3
4 Watkins, Elliot JR Henry-Senachwine 5:43.24 2
5 Zhina, Andres SO Fieldcrest 5:47.21 1
6 Roth, Keegan SR Fieldcrest 5:47.78
7 Tudor, Jacob JR Ohio 5:53.97
8 Catton, Austin FR Bureau Valley 6:12.90
9 Bogner, Evan JR Henry-Senachwine 6:22.01

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schmillen, Levi SR Fieldcrest 11:00.52 6
2 Smith, Brandon SO Henry-Senachwine 12:33.72 4
3 Catton, Austin FR Bureau Valley 14:11.78 3

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McVey, Nick SR Fieldcrest 17.88 6
2 Schoff, Hunter SO Bureau Valley 18.68 4
3 Bitting, Kurt FR Bureau Valley 20.48 3

Men's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoff, Hunter SO Bureau Valley 46.32 6
2 McVey, Nick SR Fieldcrest 46.79 4
3 Bitting, Kurt FR Bureau Valley 52.63 3

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Bureau Valley A Drake Davis, Alex Groenewold,
Brian Herr, AJ Hockings
50.10 6

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ladd, Anthony FR Fieldcrest 5' 0.0" 6
2 Overocker, Nate FR Fieldcrest 4' 8.0" 4

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schoff, Hunter SO Bureau Valley 10' 6.0" 6

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Gailen SO Bureau Valley 18' 7.25" 6
2 Schulte, Johnee JR Ohio 15' 10.0" 4
3 Overocker, Nate FR Fieldcrest 15' 7.0" 3
4 Hockings, AJ FR Bureau Valley 15' 4.25" 2
5 Perez, Michael FR Henry-Senachwine 14' 10.25" 1
6 Fultz, Wyatt FR Ohio 13' 9.0"
7 Elmore, Alex SO Bureau Valley 10' 4.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Gailen SO Bureau Valley 39' 6.5" 6

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pierce, Chase SR Bureau Valley 38' 6.0" 6
2 Parkinson, Chase SO Henry-Senachwine 37' 7.5" 4
3 Peck, Alex FR Bureau Valley 35' 0.0" 3
4 Eshelmen, Lee SO Bureau Valley 32' 3.5" 2
5 Sights, Trevor FR Bureau Valley 31' 7.5"
6 Breyne, Leo FR Fieldcrest 31' 4.5" 1
7 Fultz, Dustin JR Ohio 30' 11.0"
8 Glubczynski, Nicholas SO Bureau Valley 30' 4.5"
9 Bane, Sam SO Fieldcrest 28' 2.25"
10 Barnes, Jed SR Bureau Valley 26' 1.25"
11 Sontag, Mac SO Fieldcrest 24' 2.5"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pierce, Chase SR Bureau Valley 113' 9.0" 6
2 Parkinson, Chase SO Henry-Senachwine 109' 1.0" 4
3 Tudor, Jacob JR Ohio 108' 10.0" 3
4 Fultz, Dustin JR Ohio 102' 9.0" 2
5 Bane, Sam SO Fieldcrest 98' 4.0" 1
6 Peck, Alex FR Bureau Valley 96' 5.0"
7 Eshelmen, Lee SO Bureau Valley 88' 4.0"
8 Sights, Trevor FR Bureau Valley 83' 1.0"
9 Breyne, Leo FR Fieldcrest 75' 2.0"
10 Fultz, Wyatt FR Ohio 73' 9.0"
11 Glubczynski, Nicholas SO Bureau Valley 67' 4.0"
12 Sontag, Mac SO Fieldcrest 57' 11.0"
13 Barnes, Jed SR Bureau Valley 55' 7.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Geary, Alex FR Bureau Valley 14.73
2 Loudenburg, Jessica JR Bureau Valley 15.13
3 Wagenkncht, Corinne SR Bureau Valley 16.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kereta, Amanda SR Henry-Senachwine 12.75 6
2 Kereta, Amber SR Henry-Senachwine 13.38 4
3 Fuller, Abbie JR Fieldcrest 13.65 3
4 Webb, Sabrina SO Bureau Valley 14.03 2
5 DeVoss, Haley SR Bureau Valley 14.43 1
6 Killen, Jordan SO Henry-Senachwine 15.16
7 Coons, Kelly FR Fieldcrest 15.70
8 Oser, Brittnei SR Henry-Senachwine 20.30

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bennett, Heaven SR Bureau Valley 31.60
2 Coons, Kelly FR Fieldcrest 34.15 1
3 Oser, Brittnei SR Henry-Senachwine 44.83
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey SR Bureau Valley 27.20 6
2 Fuller, Abbie JR Fieldcrest 28.51 4
3 Webb, Sabrina SO Bureau Valley 29.05 3
4 Geary, Alex FR Bureau Valley 30.77 2
5 DeVoss, Haley SR Bureau Valley 32.15
6 Wagenkncht, Corinne SR Bureau Valley 32.72
7 Loudenburg, Jessica JR Bureau Valley 33.19

Women's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey SR Bureau Valley 1:04.35 6
2 Roberts, Sam SO Bureau Valley 1:14.23 4
3 Peiffer, Hailey FR Fieldcrest 1:27.03 3
4 Knisley, Payton SO Henry-Senachwine 1:38.65 2

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lohr-Fandel, Gwen FR Fieldcrest 2:35.98 6
2 Weidner, Regan SR Bureau Valley 2:36.06 4
3 Monier, Jill SR Henry-Senachwine 2:36.71 3
4 Weidner, Haley FR Bureau Valley 2:37.80 2
5 Holland, Tessa SR Fieldcrest 2:46.92 1
6 Francis, Riley SR Bureau Valley 2:51.41
7 Johnson, Ellen FR Bureau Valley 3:07.64

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weidner, Regan SR Bureau Valley 5:35.84 6
2 Weidner, Haley FR Bureau Valley 5:45.98 4
3 Weers, Claire SO Fieldcrest 5:46.43 3
4 Williams, Heather SO Bureau Valley 6:35.62 2
5 Anderson, Katy SO Ohio 7:18.01 1
6 Aldana, Kaylee SO Fieldcrest 7:57.69

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Abella, Jackie JR Henry-Senachwine 15:14.15 6

Women's 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hart, Hana FR Henry-Senachwine 18.13 6
2 Loftus, Alexa FR Ohio 18.20 4
3 Howes, Abbey JR Bureau Valley 19.27 3
4 Wirth, Nicole FR Bureau Valley 19.70 2
5 Towne, Kaylee SO Bureau Valley 20.15 1
6 Pettit, Katie SO Fieldcrest 20.18

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Loftus, Alexa FR Ohio 55.83 6
2 Wirth, Nicole FR Bureau Valley 57.38 4
3 Towne, Kaylee SO Bureau Valley 59.12 3
4 Pettit, Katie SO Fieldcrest 1:01.62 2
5 Howes, Abbey JR Bureau Valley 1:03.27 1

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Webb, Sabrina SO Bureau Valley 4' 10.0" 6

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wagenkncht, Corinne SR Bureau Valley 7' 0.0" 6
2 Splitt, Katelyn FR Bureau Valley 5' 6.0" 4
3 Loudenburg, Jessica JR Bureau Valley 5' 6.0" 3
4 Howes, Abbey JR Bureau Valley 4' 6.0"

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hoffert, Lindsey SR Bureau Valley 15' 9.5" 6
2 Moreland, Addison FR Bureau Valley 14' 8.5" 4
3 Fuller, Abbie JR Fieldcrest 14' 8.0" 3
4 Kennedy, Tiana SO Bureau Valley 14' 7.5" 2
5 Loftus, Alexa FR Ohio 13' 7.75" 1
6 Mungia, Marissa SO Bureau Valley 13' 0.25"
7 Roberts, Sam SO Bureau Valley 12' 3.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cluskey, Emma SR Henry-Senachwine 32' 0.0" 6
2 Moreland, Addison FR Bureau Valley 31' 8.5" 4
3 Loftus, Alexa FR Ohio 30' 2.0" 3
4 Bennett, Heaven SR Bureau Valley 29' 0.0" 2
5 Loudenburg, Jessica JR Bureau Valley 27' 1.0" 1
6 Towne, Kaylee SO Bureau Valley 27' 1.0"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney SR Bureau Valley 35' 6.0" 6
2 Jacobs, Lexie SO Bureau Valley 34' 3.0" 4
3 Johnson-Hough, Jossie SR Henry-Senachwine 33' 9.25" 3
4 Gensler, Jayla SR Fieldcrest 30' 7.0" 2
5 Holland, Tessa SR Fieldcrest 28' 3.0" 1
6 Koch, Lexi JR Henry-Senachwine 24' 11.5"
7 Coons, Kelly FR Fieldcrest 17' 11.5"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lebahn, Sydney SR Bureau Valley 108' 2.0" 6
2 Gensler, Jayla SR Fieldcrest 87' 9.0" 4
3 Bennett, Heaven SR Bureau Valley 83' 1.0" 3
4 Jacobs, Lexie SO Bureau Valley 79' 9.0" 2
5 Johnson-Hough, Jossie SR Henry-Senachwine 73' 9.0" 1
6 Koch, Lexi JR Henry-Senachwine 56' 7.0"