Shelbyville Open

Scores:
Team Score
Shelbyville127
Unity (Tolono)100.5
Newton77
Arcola55
Teutopolis50
Mt. Zion43
Villa Grove35
Patoka34
St. Anthony30
Macon Meridian24
Sullivan20.5
St. Teresa20
Altamont18
Decatur Lutheran15
Sangamon Valley13
Cumberland12
Warrensburg-Latham6
Central A & M6
Marshall5
Neoga4
Cowden-Herrick1

Men's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Riley, Chase JR Patoka 10.99 10
2 Warren, Jamie SR Arcola 11.23 8
3 Allen, Jackson SO Decatur Lutheran 11.28 6
4 Duncan, Jason SO St. Teresa 11.37 5
5 Tedford, Jaiden JR Warrensburg-Latham 11.42 4
6 Guerrero, Kenny JR Villa Grove 11.45 3
7 Bierman, Mitch SO Newton 11.47 2
8 Black, Austin JR Central A & M 11.73 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bierman, Mitch SO Newton 11.41
2 Black, Austin JR Central A & M 11.53
3 Call, Levi SO Shelbyville 11.90
4 Wade, Connor JR Sangamon Valley 12.50
5 Powell, Seth SO Brownstown 12.63
6 Boehm, Gunnar JR Shelbyville 14.09
7 Kaiser, Dawson FR Unity (Tolono) -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Warren, Jamie SR Arcola 11.40
2 Tedford, Jaiden JR Warrensburg-Latham 11.43
3 Landrus, Calen SR Sullivan 11.80
4 Back, Tyler SR Patoka 11.99
5 Wheaton, Kobe JR PORTA 13.07
6 Allison, Brandon SO PORTA 13.88
7 Gregory, Jared FR Decatur Lutheran 15.62
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Riley, Chase JR Patoka 11.17
2 Stewart, Blake JR Sullivan 11.72
3 Jarrett, Zach SO St. Teresa 11.97
4 Dhom, Brycen JR Newton 12.24
5 Utter, Patrick SR Cumberland 12.36
6 Copple, Ian FR Teutopolis 13.09
7 Nohren, Aaron SO Cowden-Herrick -
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Allen, Jackson SO Decatur Lutheran 11.46
2 Salinas, Tony SO Arcola 11.67
3 Abernathy, Caleb JR Neoga 11.89
4 Maynard, Logan SO Marshall 12.09
5 Ballinger, Chandler JR Stewardson-Strasburg 12.14
6 Hardiek, Trevor SO Teutopolis 12.87
7 Lanham, Seth FR Neoga -
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Duncan, Jason SO St. Teresa 11.34
2 Guerrero, Kenny JR Villa Grove 11.48
3 Kestner, Jack JR Villa Grove 11.79
4 Schinzler, Luke SO Central A & M 11.89
5 Turner, Cody FR Marshall 12.26
6 Traxler, Toby SO Unity (Tolono) 12.38
7 Judd, Ryan FR Sangamon Valley 12.82

Men's 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Riley, Chase JR Patoka 22.32 10
2 Allen, Jackson SO Decatur Lutheran 22.80 8
3 O'Leary, Sean SR Patoka 23.02 6
4 Guerrero, Kenny JR Villa Grove 23.03 5
5 Lewis, Zack SR Newton 23.44 4
6 Bierman, Mitch SO Newton 23.66 3
7 Migut, Steven FR Unity (Tolono) -
8 Kaiser, Jayden JR Unity (Tolono) -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Riley, Chase JR Patoka 22.51
2 Kaiser, Jayden JR Unity (Tolono) 22.64
3 Schinzler, Luke SO Central A & M 23.63
4 Beckman, Matt SR Teutopolis 24.08
5 Strader, Conner FR Arcola 24.68
6 Bumgardner, Chance FR Sangamon Valley 25.15
7 Martin, Logan FR Cowden-Herrick 28.50
8 Trader, Zach FR PORTA 29.49
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bierman, Mitch SO Newton 22.83
2 Lewis, Zack SR Newton 22.85
3 Landrus, Calen SR Sullivan 23.74
4 Bryles, John FR St. Teresa 24.50
5 Overbeck, Rich SR Teutopolis 25.06
6 Dunn, Riley SO Decatur Lutheran 25.68
7 Heal, Augie FR St. Anthony 25.74
8 Blythe, Will FR Warrensburg-Latham 26.46
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Migut, Steven FR Unity (Tolono) 22.87
2 O'Leary, Sean SR Patoka 22.88
3 Highley, Nathan SO Sangamon Valley 23.97
4 Durbin, Seth JR Shelbyville 24.42
5 Blanchette, Jon SO St. Anthony 25.03
6 Nichols, Blake SO Stewardson-Strasburg 25.69
7 Lanham, Seth FR Neoga 28.19
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Guerrero, Kenny JR Villa Grove 23.14
2 Rojas, Rigo SR Arcola 23.59
3 Wyant, Cody SR Villa Grove 23.81
4 Stewart, Blake JR Sullivan 23.83
5 Blythe, Aaron SR Stewardson-Strasburg 24.89
6 Jenkins, DJ SO Altamont 26.42
7 Nohren, Aaron SO Cowden-Herrick 28.19
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Allen, Jackson SO Decatur Lutheran 23.60
2 Black, Riley FR Central A & M 24.17
3 Beard, Trevor JR Cumberland 24.85
4 Utter, Patrick SR Cumberland 25.53
5 Wooters, Brayton JR Shelbyville 25.58
6 Brummitt, Brandon FR Warrensburg-Latham 25.61
7 Jarrett, Zach SO St. Teresa -

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hardiek, Trevor SO Teutopolis 1:01.56
2 Edwards, Ethan SO Decatur Lutheran 1:01.69
3 Hemingway, Mason FR Sangamon Valley 1:02.29
4 Morse, Triston SO Central A & M 1:03.71
5 Wolf, Stuart FR Villa Grove 1:06.78
6 Nohren, Aaron SO Cowden-Herrick 1:08.03
7 Rasmussen, Tyler SO Sangamon Valley 1:08.05
8 Brazel, Dalton FR Central A & M 1:10.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stipp, Toby SR Villa Grove 58.25
2 Reece, Levi FR Arcola 58.78
3 Walden, Alex SO Stewardson-Strasburg 58.81
4 Hutchinson, Reece FR Marshall 59.70
5 Belobraydic, Blake FR Cumberland 1:00.06
6 Copple, Ian FR Teutopolis 1:00.42
7 Schweighart, Jackson FR Unity (Tolono) 1:00.77
8 Harpster, Caleb SO Patoka 1:04.14
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deadmond, Logan JR Altamont 55.19 1
2 Brown, Lane JR Marshall 55.90
3 Vought, Clayton SO Decatur Lutheran 56.85
4 White, Jacob FR Sullivan 57.54
5 Goss, Charlie SO Sullivan 57.85
6 Lawrence, Wyatt FR St. Anthony 58.89
7 Terneus, Mason FR Warrensburg-Latham 1:05.97
8 Moore, Richard FR Mt. Zion -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gardewine, Andrew SR St. Anthony 50.61 10
2 Culter, Alex SO Mt. Zion 51.50 8
3 Warnes, Andrew JR Unity (Tolono) 51.66 6
4 Skowronski, Ryan FR Shelbyville 52.00 5
5 Tolliver-Goode, Matthew SR Newton 52.93 4
6 Foltz, Luke SO Shelbyville 53.48 3
7 Lebeter, Brandon JR Arcola 54.24 2
8 Stone, Joseph SO Newton -

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Martin, Johnny FR Sangamon Valley 2:19.20
2 Bain, Steve SO Altamont 2:21.81
3 Sturgeon, Joey SO Patoka 2:25.86
4 Matthews, Nathan SR Brownstown 2:26.01
5 Sustaita, Raul JR St. Teresa 2:27.23
6 Gallion, Tyler FR PORTA 2:28.21
7 Sarver, Jarrett FR Cowden-Herrick 2:31.94
8 Marble, Dylan FR Altamont 2:33.79
9 Leaks, Kholbe SO Decatur Lutheran 2:39.81
10 Trader, Zach FR PORTA 2:40.11
11 Ohl, Jason SO St. Teresa 2:41.45
12 Nacke, Jack JR Arcola 2:44.59
13 Amenda, Ashton FR Central A & M 2:56.03
14 Fox, Ean SO Patoka -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Terneus, Mason FR Warrensburg-Latham 2:07.69
2 Kingery, Tanner SO Cumberland 2:13.52
3 Kastl, Ryan JR Neoga 2:13.86
4 Hewing, Wyatt JR Teutopolis 2:15.52
5 Schumacher, Jordan FR Teutopolis 2:16.37
6 Dawson, Trevor JR Warrensburg-Latham 2:16.68
7 Solano, Michael SO Sangamon Valley 2:16.75
8 Rowe, Brandon SO Marshall 2:16.89
9 Beesley, Alex FR St. Anthony 2:18.95
10 Powell, Seth SO Brownstown 2:21.36
11 Edwards, Ethan SO Decatur Lutheran 2:21.86
12 Bland, J.T. SO Sullivan 2:24.33
13 Nickerson, Cameron FR Sullivan 2:24.78
14 Clark, Tanner FR Stewardson-Strasburg 2:25.14
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gardewine, Andrew SR St. Anthony 1:57.83 10
2 Stone, Joseph SO Newton 1:58.41 8
3 Eisenmenger, Getch JR Unity (Tolono) 2:00.37 6
4 Wade, Trey SR Shelbyville 2:00.51 5
5 Henze, Preston JR Shelbyville 2:02.36 4
6 Lampe, Brandon SO Marshall 2:02.77 3
7 Decker, Robert JR Unity (Tolono) 2:06.68 2
8 Knoll, Gage SO Villa Grove 2:06.69 1
9 Baker, Drake JR Macon Meridian 2:08.66
10 Budd, Collin FR Arcola 2:13.76
11 Koebele, Michael SO Newton -

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rowe, Brandon SO Marshall 5:09.91
2 Steiner, Ian SO Sangamon Valley 5:23.42
3 Helmik, Clayton FR St. Anthony 5:27.08
4 Chesnut, Crayton FR Newton 5:29.21
5 Dunn, Riley SO Decatur Lutheran 5:31.63
6 Slingerland, Toby SO Altamont 5:32.70
7 Sarver, Jarrett FR Cowden-Herrick 5:35.69
8 Brown, Allen JR Sangamon Valley 5:39.38
9 Thompson, JD JR Cumberland 5:40.24
10 Titus, Brody FR Neoga 5:51.95
11 Clark, Tanner FR Stewardson-Strasburg 6:07.89
12 Henderson, Josh FR Warrensburg-Latham 6:35.06
13 Edwards, Ethan SO Decatur Lutheran -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Curtis SR Mt. Zion 4:27.83 10
2 Skinner, Marcus JR Shelbyville 4:32.68 8
3 Woodard, Austin JR Unity (Tolono) 4:39.39 6
4 Wilson, Kenton SR Shelbyville 4:46.19 5
5 Flores, Jesus SO Altamont 4:49.24 4
6 Dodds, Dawson JR Unity (Tolono) 4:50.74 3
7 Knoll, Gage SO Villa Grove 4:55.78 2
8 Isley, Scott JR Teutopolis 4:57.73 1
9 Bland, J.T. SO Sullivan 5:03.57
10 Harris, Collin FR Newton 5:19.35
11 Lampe, Brandon SO Marshall 5:21.28
12 Walk, Ethan JR Neoga 5:28.61
13 Lash, Kyzer SO Sullivan 5:32.98
14 Dawson, Trevor JR Warrensburg-Latham -
15 Probst, Lucas SR Teutopolis -

Men's 3200m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walk, Ethan JR Neoga 11:46.74
2 Clark, Jackson FR Neoga 11:58.61
3 Chesnut, Crayton FR Newton 12:01.54
4 Mauck, Brent SR Sullivan 13:02.28
5 Badgley, Blake SO Sangamon Valley 13:16.76
6 Klein, Duncan SR Marshall 13:45.58
7 Litzleman, Ty SO Newton 13:55.00
8 Henderson, Josh FR Warrensburg-Latham 14:31.12
9 Busch, Jacob JR PORTA 16:21.69
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pasley, Tyler SO Shelbyville 10:14.54 10
2 Flores, Jesus SO Altamont 10:28.20 8
3 Isley, Scott JR Teutopolis 10:38.69 6
4 Olson, Gabe JR St. Teresa 10:39.71 5
5 Hosseini, Mohammad SR Mt. Zion 10:50.55 4
6 Woods, Luke FR Unity (Tolono) 10:52.93 3
7 Tschosik, Nick SO St. Teresa 11:08.08 2
8 Helmik, Clayton FR St. Anthony 11:12.35 1
9 Wells, Ryan FR Marshall 11:12.42
10 Snider, Drew SR Shelbyville 11:24.77
11 Probst, Lucas SR Teutopolis 11:29.61
12 Steiner, Ian SO Sangamon Valley 11:32.16

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Luesse, Aaron SR Unity (Tolono) 14.43 10
2 Drees, Riley SR Teutopolis 15.57 8
3 Blievernicht, Noah JR Teutopolis 15.64 6
4 Volk, Jake SR Newton 15.79 5
5 Probst, Jordan SR Neoga 16.24 4
6 Pullen, Turner FR Shelbyville 16.70 3
7 Brincken, Michael SR Sangamon Valley 16.93 2
8 Nall, Brad SR Arcola 19.61 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Blievernicht, Noah JR Teutopolis 15.68
2 Volk, Jake SR Newton 15.73
3 Pullen, Turner FR Shelbyville 16.97
4 Kline, Austin JR Cumberland 17.57
5 Ballinger, Austin SR Sangamon Valley 18.54
6 Martin, Logan FR Cowden-Herrick 21.85
7 Harner, Mason SO Sullivan 21.98
8 Farris, Logan FR Central A & M -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Drees, Riley SR Teutopolis 15.87
2 Probst, Jordan SR Neoga 16.43
3 Brincken, Michael SR Sangamon Valley 17.23
4 Walden, Alex SO Stewardson-Strasburg 20.47
5 Eaton, Braden FR Neoga 21.33
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Luesse, Aaron SR Unity (Tolono) 16.27
2 Nall, Brad SR Arcola 17.04
3 Hunt, Elijah SO Decatur Lutheran 17.64
4 Baczkowski, Jacob FR Central A & M 19.93
5 Metzger, Ross JR Sullivan 20.56
6 Keepler, Peyton SO Patoka -
7 Apple, Kiel SO Newton -

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eaton, Braden FR Neoga 50.43
2 Harner, Mason SO Sullivan 52.41
3 Keepler, Peyton SO Patoka 52.60
4 Adams, Damian JR St. Teresa 55.66
5 Martin, Logan FR Cowden-Herrick 57.05
6 Nall, Brad SR Arcola -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Whitt, Travis JR Altamont 44.44
2 Ballinger, Austin SR Sangamon Valley 45.14
3 Banning, Cole JR Shelbyville 46.76
4 Spencer, Travis SO Unity (Tolono) 46.81
5 Devore, Jeremy SO Marshall 46.89
6 Davis, Mike SO St. Teresa 47.18
7 Baczkowski, Jacob FR Central A & M 50.54
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pullen, Turner FR Shelbyville 43.83 4
2 Apple, Kiel SO Newton 44.02 1
3 Kline, Austin JR Cumberland 45.13
4 Brincken, Michael SR Sangamon Valley 46.00
5 Devore, Zach SR Sullivan 46.73
6 Sager, Mitchell SO St. Anthony 46.77
7 Silva, John FR Mt. Zion -
8 Hunt, Elijah SO Decatur Lutheran -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Drees, Riley SR Teutopolis 40.55 10
2 Strader, Clayton JR Arcola 41.45 8
3 Daly, Max JR Villa Grove 42.72 6
4 Collins, Dalton SR Macon Meridian 43.55 5
5 Blievernicht, Noah JR Teutopolis 43.88 3
6 Volk, Jake SR Newton 44.01 2
7 Probst, Jordan SR Neoga 45.15
8 Luesse, Aaron SR Unity (Tolono) -

Men's 4 x 100m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Sullivan A Blake Stewart, Zach Devore,
Charlie Goss, Luke Bowman
48.63
2 PORTA A Austin Cuba, Niko Coderko,
Brandon Allison, Kobe Wheaton
49.42
3 St. Anthony A Jon Blanchette, Augie Heal,
Jake Brandt, Jack Nuxoll
49.76
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Sangamon Valley A Michael Brincken, Wyatt Royce,
Connor Wade, Nathan Highley
47.04 2
2 Marshall A Cody Turner, Lane Brown,
Logan Maynard, Chazz Linsey
47.13 1
3 Altamont A Logan Deadmond, Travis Whitt,
Wyatt Stone, Hunter Barns
47.81
4 Teutopolis A Matt Beckman, Rich Overbeck,
Ben Sudkamp, Andrew Kowalski
48.02
5 Central A & M A Luke Schinzler, Riley Black,
Tyler Aydt, Tyler Kapper
48.27
6 Cumberland A Trevor Beard, Austin Kline,
Patrick Utter, Monte Wolke
-
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Unity (Tolono) A Jayden Kaiser, Chris Brandson,
Cameron Reifsteck, Steven Migut
42.75 10
2 Arcola A Clayton Strader, Federico Galaviz,
Tony Salinas, Jamie Warren
43.52 8
3 Shelbyville A Devin Peterson, Tyler Hendryx,
Grant Sims, Brett Peifer
43.87 6
4 Villa Grove A Kenny Guerrero, Max Daly,
Toby Stipp, Jack Kestner
44.95 5
5 Mt. Zion A Josh Carnahan, Tyler Hayes,
Lucas Wolbers, Brandon Price
45.19 4
6 Patoka A Tyler Back, Sean O'Leary,
Jared Cain, Chase Riley
45.21 3
7 St. Teresa A Jason Duncan, John Bryles,
Devin Niederbrach, Jacolby Boston
47.17
8 Newton A Mitch Bierman, Joseph Stone,
Brycen Dhom, Zack Lewis
-

Men's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Central A & M A Tyler Aydt, Tyler Kapper,
Trevor Sloan, Jacob Baczkowski
4:17.15
2 St. Teresa A Gabe Olson, Nick Tschosik,
Raul Sustaita, Jason Ohl
4:33.36
3 Patoka A Ean Fox, Caleb Harpster,
Joey Sturgeon, Peyton Keepler
-
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Altamont A Hunter Barns, DJ Jenkins,
Jesus Flores, Travis Whitt
3:40.10 3
2 Villa Grove A Toby Stipp, Zach Broeker,
Cody Wyant, Gage Knoll
3:44.86 2
3 Marshall A Lane Brown, Logan Maynard,
Cody Turner, Brandon Lampe
3:45.50 1
4 Neoga A Caleb Abernathy, Eric Hohn,
Ryan Kastl, Anthony Miah
3:46.35
5 Sangamon Valley A Michael Brincken, Wyatt Royce,
Austin Ballinger, Parker Ryan
3:47.55
6 Cumberland A Austin Kline, Tanner Kingery,
JD Thompson, Dreyton Ruholl
-
7 Warrensburg-Latham A Mason Terneus, Trevor Dawson,
Dionte Lewis, Jaiden Tedford
-
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Arcola A Brandon Lebeter, Clayton Strader,
Jamie Warren, Federico Galaviz
3:27.15 10
2 Shelbyville A Grant Sims, Tyler Hendryx,
Ryan Skowronski, Brett Peifer
3:27.88 8
3 Newton A Matthew Tolliver-Goode, Brycen Dhom,
Zack Lewis, Keith King
3:31.77 6
4 Mt. Zion A Josh Carnahan, Richard Moore,
Lucas Wolbers, Alex Culter
3:37.80 5
5 Unity (Tolono) A Griffin Boyer, Tyler Clark,
Skyler Sheppard, Chandler Cousins
3:38.23 4
6 Teutopolis A Ben Sudkamp, Eddie Waldhoff,
Zach Mette, Riley Drees
3:53.05
7 St. Anthony A Mitchell Sager, Wyatt Lawrence,
Jack Nuxoll, Andrew Gardewine
-
8 Sullivan A Zane Uphoff, Zach Devore,
Charlie Goss, Calen Landrus
-

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tolliver-Goode, Matthew SR Newton 14' 0.0" 10
2 Wolke, Monte SR Cumberland 14' 0.0" 8
3 Kowalski, Andrew SR Teutopolis 13' 0.0" 6
4 Black, Austin JR Central A & M 12' 0.0" 5
5 Pedigo, Logan FR Sullivan 10' 6.0" 3.5
6 Spencer, Travis SO Unity (Tolono) 10' 6.0" 3.5
7 Foltz, Luke SO Shelbyville -
8 Thompson, JD JR Cumberland -
9 Wortman, Sam SR St. Anthony -
10 Marshall, Jake FR Mt. Zion -
11 McWhorter, Andrew SO Teutopolis -
12 Smith, Sebastian JR Shelbyville -
13 Stark, Grant JR Newton -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allen, Jackson SO Decatur Lutheran 18' 11.75" 1
2 Dunn, Riley SO Decatur Lutheran 17' 5.0"
3 Brandt, Jake FR St. Anthony 16' 9.75"
4 Brownlow, Mason FR St. Teresa 16' 5.75"
5 Gepford, Jason FR Warrensburg-Latham 15' 9.75"
6 Jenkins, DJ SO Altamont 14' 8.0"
7 Matthews, Nathan SR Brownstown 14' 3.0"
8 Floyd, Mack FR Villa Grove 13' 3.0"
9 Kersey, Ronnie JR Neoga -
10 Boston, Jacolby SO St. Teresa -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Powell, Seth SO Brownstown 18' 6.0"
2 Rabanalez, Sergio FR Arcola 18' 3.25"
3 Turner, Cody FR Marshall 17' 4.75"
4 Tedford, Jaiden JR Warrensburg-Latham 17' 4.5"
5 Aydt, Tyler FR Central A & M 17' 1.75"
6 Maynard, Logan SO Marshall 16' 10.0"
7 Cuba, Austin JR PORTA 16' 8.75"
8 Belobraydic, Blake FR Cumberland 16' 6.5"
9 Rayo Moreno, Alby JR Cowden-Herrick 16' 4.5"
10 Gallion, Tyler FR PORTA 15' 8.75"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kowalski, Andrew SR Teutopolis 19' 8.75" 3
2 Salinas, Jonathan SR Arcola 18' 8.5"
3 Nuxoll, Jack FR St. Anthony 18' 8.0"
4 Carlson, Cody SO Sullivan 18' 7.0"
5 Farris, Logan FR Central A & M 18' 5.0"
6 Blythe, Aaron SR Stewardson-Strasburg 18' 4.5"
7 Kocher, Rhett FR Newton 18' 2.5"
8 Baker, Drake JR Macon Meridian 17' 9.25"
9 Willenborg, Cole SO Cumberland 17' 3.0"
10 Abernathy, Caleb JR Neoga 17' 2.25"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Jordan JR Shelbyville 20' 10.0" 10
2 Royce, Wyatt SO Sangamon Valley 20' 8.25" 8
3 Reich, Brandon SR Unity (Tolono) 20' 2.0" 6
4 Lewis, Zack SR Newton 20' 0.0" 5
5 Uphoff, Zane JR Sullivan 19' 11.0" 4
6 Kaiser, Dawson FR Unity (Tolono) 19' 6.0" 2
7 Ballinger, Chandler JR Stewardson-Strasburg 18' 9.25"
8 Highley, Nathan SO Sangamon Valley 18' 7.0"
9 Peifer, Brett SR Shelbyville -

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Uphoff, Zane JR Sullivan 41' 2.0" 10
2 Giannetti, Trevor SR Unity (Tolono) 40' 1.0" 8
3 Kestner, Jack JR Villa Grove 39' 10.0" 6
4 Beard, Trevor JR Cumberland 38' 10.5" 4
5 Smith, Jordan JR Shelbyville 38' 9.5" 3
6 Stone, Wyatt SO Altamont 38' 4.5" 2
7 Rayo Moreno, Alby JR Cowden-Herrick 37' 8.0"
8 Blythe, Aaron SR Stewardson-Strasburg 37' 3.5"
9 Cortez, Mario FR Arcola 35' 5.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kowalski, Andrew SR Teutopolis 39' 6.5" 5
2 Collins, Dalton SR Macon Meridian 38' 4.0" 1
3 Traxler, Toby SO Unity (Tolono) 37' 9.0"
4 Ballinger, Chandler JR Stewardson-Strasburg 37' 2.5"
5 Banning, Cole JR Shelbyville 36' 11.0"
6 Davis, Mike SO St. Teresa 36' 11.0"
7 Willenborg, Cole SO Cumberland 36' 0.0"
8 Farris, Logan FR Central A & M 36' 0.0"
9 Kersey, Ronnie JR Neoga -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nohren, Aaron SO Cowden-Herrick 34' 2.0"
2 Bowman, Luke FR Sullivan 33' 6.0"
3 Rasmussen, Tyler SO Sangamon Valley 32' 8.0"
4 Keepler, Peyton SO Patoka 31' 11.0"
5 Schmidt, Nate SR St. Anthony 31' 5.5"
6 Lindsey, Chazz JR Marshall -
7 Nation, Andrew FR Arcola -
8 Baker, Drake JR Macon Meridian -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lawrence, Wyatt FR St. Anthony 34' 0.5"
2 Cuba, Austin JR PORTA 32' 1.0"
3 Gepford, Jason FR Warrensburg-Latham 31' 11.0"
4 Gallion, Tyler FR PORTA 31' 7.0"
5 Miller, Dylan SO Altamont 31' 2.0"
6 Phelps, Austin SO Newton 31' 0.0"
7 Wade, Connor JR Sangamon Valley 29' 7.0"
8 Robbins, Jason SO St. Teresa -

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Denton, Peyton SO Central A & M 32' 2.0"
2 Roberts, Quincy FR Villa Grove 31' 8.5"
3 Bowers, Noah JR St. Teresa 31' 8.5"
4 Rolfingsmeier, Joshua SO Brownstown 30' 10.5"
5 Myers, Garrick SR Sangamon Valley 30' 7.0"
6 Holste, Ethan SR Altamont 29' 6.0"
7 Morse, Triston SO Central A & M 28' 2.5"
8 Ramsey, Justuss SO Sullivan -
9 Ernst, Josh SO Sullivan -
10 Walker, Kolton FR Patoka -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schlink, Evan SR Teutopolis 36' 5.5"
2 Walle, Kyler SR PORTA 35' 10.0"
3 Leaks, Kholbe SO Decatur Lutheran 35' 0.0"
4 Shaon, Brandon JR Cumberland 34' 7.5"
5 McNeill, Dawson SO Marshall 33' 8.0"
6 Savage, Eric JR PORTA 33' 7.0"
7 Brown, Nate FR Altamont 32' 3.0"
8 Schumacher, Jacob SR Teutopolis 32' 2.0"
9 Pantier, Dalton SO Arcola -
10 Kersey, Ronnie JR Neoga -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Trevor SO Warrensburg-Latham 41' 11.0" 2
2 McColgan, Kyle JR Villa Grove 41' 7.0" 1
3 Esker, Blake JR St. Anthony 38' 1.0"
4 Emberton, Cody JR Mt. Zion 37' 11.5"
5 Rawlings, Brock SO Cumberland 37' 11.5"
6 Stiene, Carson FR Unity (Tolono) 37' 0.0"
7 Gonzalez, Marcello FR Sangamon Valley 36' 3.0"
8 Sherrill, Douglas SR Marshall 35' 4.5"
9 Thomas, Zachary JR Stewardson-Strasburg 35' 1.5"
10 Austin, Brad SO Decatur Lutheran -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Birch, Dillon SO Shelbyville 48' 6.0" 10
2 Moore, Brady SO St. Teresa 47' 9.0" 8
3 Riddle, Cody SR Newton 45' 7.5" 6
4 Kennell, Bart JR Shelbyville 45' 6.0" 5
5 Meuser, Lance JR Unity (Tolono) 43' 8.0" 4
6 Walk, Dalton SO St. Anthony 42' 2.0" 3
7 Cartright, Nicholas SO Newton 40' 4.5"
8 Russell, Harley FR Mt. Zion 40' 0.0"
9 Kuhuring, Clayton SO Arcola 39' 2.0"
10 Renfro, Josiah SR Macon Meridian -

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kennell, Bart JR Shelbyville 145' 2.0" 10
2 Riddle, Cody SR Newton 140' 0.0" 8
3 Snodgrass, Ben JR Unity (Tolono) 132' 7.0" 6
4 Cartright, Nicholas SO Newton 131' 8.5" 5
5 Welton, Mikel SR Shelbyville 127' 7.0" 4
6 Ewing, Nate FR Mt. Zion 124' 5.0" 2
7 Kinkelaar, Ty SO St. Anthony 120' 4.0" 1
8 Renfro, Josiah SR Macon Meridian 119' 3.0"
9 Damery, Troy SR Macon Meridian 110' 7.0"
10 Oberlink, Brock JR Brownstown -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Russell, Harley FR Mt. Zion 125' 5.0" 3
2 Miller, Trevor SO Warrensburg-Latham 119' 4.0"
3 Shaon, Brandon JR Cumberland 119' 0.0"
4 Esker, Blake JR St. Anthony 117' 3.0"
5 Brown, Nate FR Altamont 116' 7.0"
6 Manion, Seth SO Sangamon Valley 112' 5.0"
7 McNeill, Dawson SO Marshall 111' 1.0"
8 Walle, Kyler SR PORTA 98' 0.0"
9 Gonzalez, Marcello FR Sangamon Valley 91' 6.0"
10 Walker, Kolton FR Patoka -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vought, Clayton SO Decatur Lutheran 113' 11.0"
2 Galvan, Luis SR Arcola 110' 6.0"
3 Sherrill, Douglas SR Marshall 107' 1.0"
4 Schumacher, Jacob SR Teutopolis 106' 8.0"
5 Pruemer, Collin JR Teutopolis 106' 6.0"
6 Rawlings, Brock SO Cumberland 105' 10.0"
7 McColgan, Kyle JR Villa Grove 105' 5.0"
8 Miebach, Ethan FR Unity (Tolono) 100' 9.0"
9 Olvera, Ronny SR Arcola 99' 0.0"
10 Bryles, John FR St. Teresa 85' 7.0"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Black, Riley FR Central A & M 105' 6.0"
2 Broeker, Zach SR Villa Grove 99' 9.0"
3 Lorton, Carson SR Cowden-Herrick 95' 2.0"
4 Leaks, Kholbe SO Decatur Lutheran 90' 1.0"
5 Whitaker, Parker SO Sullivan 89' 5.0"
6 Thomas, Zachary JR Stewardson-Strasburg 83' 4.0"
7 Savage, Eric JR PORTA 81' 5.0"
8 Martin, Logan FR Cowden-Herrick 77' 10.0"
9 Robbins, Jason SO St. Teresa 75' 10.0"
10 Berg, Stephen FR Altamont 70' 10.0"
11 Morse, Triston SO Central A & M 70' 6.0"
12 Rolfingsmeier, Joshua SO Brownstown -
13 Ernst, Josh SO Sullivan -
14 Kersey, Ronnie JR Neoga -