Putnam County Coed Invite

Scores:
Men's Score
Lowpoint-Washburn83
St. Bede82
Somonauk55
Flanagan50
Putnam County48
Ottawa Marquette47
 
Women's Score
Putnam County101
St. Bede87
Lowpoint-Washburn80
Ottawa Marquette67
Flanagan29
Somonauk3

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nowotnik, Richard JR Flanagan 12.10 2
2 Milligan, Andrew SO Somonauk 12.18 1
3 Nedrow, Sam SR Somonauk 12.27
4 Mecagni, Joseph FR Putnam County 13.13
5 Cook, Rick SR Ottawa Marquette 14.71
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dannis, Bret SO St. Bede 11.11 10
2 Darrow, Stone SR Lowpoint-Washburn 11.11 8
3 West, Matt SR Lowpoint-Washburn 11.15 6
4 Croissant, Jacob SO St. Bede 11.95 4
5 Haig, Terrance SO Putnam County 12.96

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ferrari, Davide SR Ottawa Marquette 24.36 8
2 Loddo, Matteo SR Ottawa Marquette 25.15 4
3 Milligan, Andrew SO Somonauk 25.63 2
4 Wamhoff, Luke SO St. Bede 26.35
5 Mecagni, Joseph FR Putnam County 28.31
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hinkle, Brody JR Lowpoint-Washburn 22.49 10
2 Croissant, Jacob SO St. Bede 24.53 6
3 Mangold, Zach FR Lowpoint-Washburn 25.87 1
4 Harms, Christian FR Flanagan 26.19
5 Haig, Terrance SO Putnam County 26.95

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Trey SO Lowpoint-Washburn 59.09 2
2 Aurit, Matthew FR Ottawa Marquette 1:00.69 1
3 Wamhoff, Luke SO St. Bede 1:00.74
4 Eller, Brandt JR Ottawa Marquette 1:02.71
5 Torri, Austin FR St. Bede 1:04.16
6 Bolek, Scott SR Somonauk 1:10.27
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hinkle, Brody JR Lowpoint-Washburn 52.51 10
2 Enders, Luke SR Somonauk 52.78 8
3 Green, Dominic SO Putnam County 56.12 6
4 Hewitt, Jimmy JR Putnam County 57.67 4

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flores, Noe JR Putnam County 2:08.07 10
2 Zaeske, Matt JR Somonauk 2:08.38 8
3 Zulz, Ethan SR Lowpoint-Washburn 2:17.55 6
4 Surratt, Ozzy FR Lowpoint-Washburn 2:17.98 4
5 Funfsinn, Carter JR St. Bede 2:21.33 2
6 Wyatt, Denver SR Putnam County 2:22.71 1
7 Eller, Brandt JR Ottawa Marquette 2:26.25
8 Zaeske, Ryan FR Somonauk 2:32.66
9 Edwall, Ryan FR St. Bede 2:41.05
10 Hettel, Wyatt FR Ottawa Marquette 2:42.04

Men's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lechtenberg, Thomas JR Ottawa Marquette 4:49.95 10
2 Flores, Noe JR Putnam County 4:53.40 8
3 Aguilar, Luis SO Ottawa Marquette 5:04.76 6
4 Funfsinn, Carter JR St. Bede 5:12.72 4
5 Waszak, John FR Somonauk 5:16.50 2
6 Cheney, Mason SR Somonauk 5:28.07 1
7 Dzierzynski, Mike FR Putnam County 5:31.80
8 Burmood, Zak SR Lowpoint-Washburn 5:33.42
9 Canamore, Chris JR Lowpoint-Washburn 6:43.83

Men's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lechtenberg, Thomas JR Ottawa Marquette 10:22.34 10
2 Aguilar, Luis SO Ottawa Marquette 10:28.39 8
3 Waszak, John FR Somonauk 10:42.62 6
4 Cheney, Mason SR Somonauk 10:55.87 4
5 Funfsinn, Carter JR St. Bede 11:21.43 2
6 Sabotta, Jon JR Putnam County 11:38.13 1
7 Edwall, Ryan FR St. Bede 11:55.61
8 Dzierzynski, Mike FR Putnam County 12:13.59

Men's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wyatt, Denver SR Putnam County 54.07 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dannis, Bret SO St. Bede 43.21 10
2 Zulz, Ethan SR Lowpoint-Washburn 44.13 8
3 Leskanich, Sam SR Flanagan 45.50 6
4 Nowotnik, Richard JR Flanagan 48.18 4
5 Sabotta, Jon JR Putnam County 51.52 2

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gastman, Logan FR Lowpoint-Washburn 5' 4.0" 10
2 Eaton, Kory JR Somonauk 5' 2.0" 8
3 Brown, Trey SO Lowpoint-Washburn 5' 0.0" 6

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hinkle, Brody JR Lowpoint-Washburn 18' 10.0" 10
2 Harms, Christian FR Flanagan 17' 11.0" 8
3 Pfau, Austin JR Somonauk 17' 8.5" 6
4 Wamhoff, Luke SO St. Bede 16' 8.0" 4
5 Zulz, Ethan SR Lowpoint-Washburn 16' 0.5" 2
6 Dzierzynski, Mike FR Putnam County 15' 8.75" 1
7 Aurit, Matthew FR Ottawa Marquette 15' 2.0"
8 Wyatt, Denver SR Putnam County 13' 1.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hopps, Baylee SR St. Bede 40' 5.5" 10
2 Green, Dominic SO Putnam County 39' 2.0" 8
3 Pfau, Austin JR Somonauk 38' 8.0" 6
4 Dutko, Austin SR Flanagan 35' 10.0" 4
5 Sabotta, Jon JR Putnam County 34' 1.0" 2
6 Nedrow, Sam SR Somonauk 33' 3.75" 1

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Olson, Nick JR Flanagan 51' 1.0" 10
2 Barnes, John SR St. Bede 50' 2.75" 8
3 Manning, Michael JR St. Bede 41' 7.5" 6
4 Perhach, Blake SO Flanagan 39' 8.75" 4
5 Griffith, Luke SO Putnam County 35' 7.25" 2
6 Woodward, Trace JR Somonauk 32' 5.75" 1
7 Carlson, Seth JR Putnam County 31' 5.0"
8 Yates, Dylan SR Somonauk 30' 2.25"
9 Egner, Trey SR Lowpoint-Washburn 29' 1.25"
10 Cook, Rick SR Ottawa Marquette 25' 6.0"
11 Tieman, Jeremy FR Lowpoint-Washburn 22' 9.5"
12 Ewers, Cole FR Ottawa Marquette 19' 5.0"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barnes, John SR St. Bede 149' 8.0" 10
2 Olson, Nick JR Flanagan 133' 11.0" 8
3 Manning, Michael JR St. Bede 121' 9.0" 6
4 Perhach, Blake SO Flanagan 102' 2.0" 4
5 Griffith, Luke SO Putnam County 100' 9.0" 2
6 Woodward, Trace JR Somonauk 99' 1.0" 1
7 Egner, Trey SR Lowpoint-Washburn 90' 9.0"
8 Carlson, Seth JR Putnam County 86' 11.0"
9 Bolek, Scott SR Somonauk 76' 11.0"
10 Surratt, Ozzy FR Lowpoint-Washburn 73' 11.0"
11 Cook, Rick SR Ottawa Marquette 69' 11.0"
12 Aurit, Matthew FR Ottawa Marquette 67' 3.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mattes, MeKenzie SR Ottawa Marquette 12.73 10
2 Thompson, Izzy FR Putnam County 14.03 1
3 Zintak, Zoe SO Somonauk 14.86
4 Vollmer, Liberty SO Flanagan 14.98
5 Seibert, Paige FR Lowpoint-Washburn 15.16
6 MacBean, Cheyenne JR Ottawa Marquette 15.73
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 13.23 8
2 Burkitt, Emily JR Flanagan 13.35 6
3 Condon, Kaelyn SO St. Bede 13.71 4
4 Heston, Sydney FR Lowpoint-Washburn 13.98 2
5 Eustice, Carly FR St. Bede 14.31
6 Martinez, Victoria SO Somonauk 14.88

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mattes, MeKenzie SR Ottawa Marquette 26.75 10
2 Martinez, Victoria SO Somonauk 29.21 1
3 West, Destiny FR Putnam County 29.73
4 Zintak, Zoe SO Somonauk 32.71
5 MacBean, Cheyenne JR Ottawa Marquette 33.02
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Vasquez, Shania SO Lowpoint-Washburn 27.79 8
2 Condon, Kaelyn SO St. Bede 28.37 6
3 Thompson, Izzy FR Putnam County 28.94 4
4 Postula, Anna FR St. Bede 29.10 2
5 Jones, Hannah FR Flanagan 29.40
6 Heston, Sydney FR Lowpoint-Washburn 29.54

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nino, Asia FR Lowpoint-Washburn 1:14.21
2 Garretson, Molly FR Flanagan 1:17.38
3 MacBean, Cheyenne JR Ottawa Marquette 1:18.13
4 Pellino, Mariah JR Ottawa Marquette 1:21.00
5 Bateman, Faith SO Somonauk 1:26.23
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 1:02.31 10
2 Rossman, Olivia SR Lowpoint-Washburn 1:02.33 8
3 Needs, Annie JR St. Bede 1:06.35 6
4 Postula, Anna FR St. Bede 1:08.20 4
5 West, Destiny FR Putnam County 1:10.96 2
6 Roth, Kenna FR Flanagan 1:11.78 1

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Walker, Emily FR Putnam County 2:44.81 10
2 Downey, McKenna JR Putnam County 2:53.01 8
3 Damerell, Alexa SO St. Bede 2:57.43 6
4 Johnson, Susie JR Ottawa Marquette 2:59.10 4
5 Wiggin, Alexandria SO Lowpoint-Washburn 3:02.16 2
6 Vesely, Allyssa SO Ottawa Marquette 3:08.04 1
7 Needs, Pamela FR St. Bede 3:13.09
8 Braman, Brooke SO Lowpoint-Washburn 3:14.32
9 Harms, Alana SR Flanagan 3:15.14
10 Merkel, Caitlyn SO Somonauk 3:21.16

Women's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Byrd, Natalie SO Lowpoint-Washburn 5:49.62 10
2 Lechtenberg, Sarah FR Ottawa Marquette 6:15.08 8
3 Vesely, Allyssa SO Ottawa Marquette 6:19.76 6
4 Downey, McKenna JR Putnam County 6:51.84 4
5 Merkel, Caitlyn SO Somonauk 6:58.51 2
6 Haage, Ashlyn SR Putnam County 7:13.71 1

Women's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Byrd, Natalie SO Lowpoint-Washburn 12:50.74 10
2 Lechtenberg, Sarah FR Ottawa Marquette 13:06.79 8
3 Pellino, Mariah JR Ottawa Marquette 13:52.38 6
4 Hoopingarner, Abby FR Lowpoint-Washburn 15:38.50 4
5 Ramey, Becky FR Putnam County 16:43.93 2

Women's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lawley, Olivia SO Putnam County 49.46 10
2 Postula, Zoe SR St. Bede 49.85 8
3 Cyr, Emma SO Putnam County 51.88 6
4 Rippel, Celina JR Lowpoint-Washburn 52.26 4
5 Johnson, Susie JR Ottawa Marquette 1:03.07 2
6 Eustice, Carly FR St. Bede 1:06.13 1

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rossman, Olivia SR Lowpoint-Washburn 5' 2.0" 10
2 Postula, Zoe SR St. Bede 4' 8.0" 8
3 Voss, Margaret SR Putnam County 4' 2.0" 6
4 Haage, Ashlyn SR Putnam County 3' 10.0" 4

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Giordano, Lauren JR St. Bede 16' 3.5" 10
2 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 15' 11.5" 8
3 Haage, Ashlyn SR Putnam County 15' 2.0" 6
4 Burkitt, Emily JR Flanagan 14' 7.5" 4
5 Rippel, Celina JR Lowpoint-Washburn 14' 6.0" 2
6 Jones, Hannah FR Flanagan 14' 4.25" 1
7 Zintak, Zoe SO Somonauk 12' 6.0"
8 Martinez, Victoria SO Somonauk 12' 5.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Postula, Zoe SR St. Bede 29' 10.5" 10
2 Rippel, Celina JR Lowpoint-Washburn 29' 2.0" 8
3 Cyr, Emma SO Putnam County 26' 3.75" 6
4 Smith, Leanne SR Putnam County 25' 7.25" 4
5 Nino, Asia FR Lowpoint-Washburn 24' 3.0" 2

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murphy, Cassidy SR Ottawa Marquette 31' 5.0" 10
2 Pearson, Madison SR St. Bede 29' 11.0" 8
3 Collins, Korbin SR Flanagan 29' 4.5" 6
4 Heckman, Lottie FR Lowpoint-Washburn 29' 3.0" 4
5 Ochuba, Naomi FR St. Bede 28' 8.75" 2
6 Reints, Hailey SR Flanagan 27' 1.5" 1
7 Smith, Sarah SO Ottawa Marquette 25' 6.75"
8 Ramey, Becky FR Putnam County 24' 3.5"
9 Sabotta, Annie FR Putnam County 22' 10.0"
10 Wiggin, Alexandria SO Lowpoint-Washburn 20' 2.0"
11 Rausch, Maddie SO Somonauk 16' 11.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Collins, Korbin SR Flanagan 94' 5.0" 10
2 Pearson, Madison SR St. Bede 80' 10.0" 8
3 Heckman, Lottie FR Lowpoint-Washburn 75' 9.0" 6
4 Cook, Courtney JR St. Bede 75' 3.0" 4
5 Murphy, Cassidy SR Ottawa Marquette 67' 0.0" 2
6 Voss, Margaret SR Putnam County 65' 10.0" 1
7 Smith, Sarah SO Ottawa Marquette 65' 7.0"
8 Campbell, Carrie JR Flanagan 64' 11.0"
9 Ramey, Becky FR Putnam County 61' 10.0"
10 Gross, Lea FR Lowpoint-Washburn 57' 6.0"
11 Rausch, Maddie SO Somonauk 53' 4.0"