2016 Huey Johnson Memorial Invite

Scores:
Team Score
Thornton Fractional North139.5
Bloom Twp.96
Simeon85.5
North Lawndale Prep58
Steinmetz29
SETON ACADEMY10

Women's 55m Dash F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 8.22 10
2 Thompson, KeVonna SO Bloom Twp. 8.42 8
3 Gardley, Yani FR Bloom Twp. 8.54 6
4 Williams, Stevelisa FR Thornton Fractional North 8.86 4
5 Sanders, Jocelyn FR Steinmetz 9.47 2
6 Candia, Ingrid FR Steinmetz 9.52 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Gardley, Yani FR Bloom Twp. 8.52
2 Williams, Stevelisa FR Thornton Fractional North 8.77
3 Sanders, Jocelyn FR Steinmetz 9.35
4 Pillow, Canae SO Thornton Fractional North 9.69
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 8.22
2 Thompson, KeVonna SO Bloom Twp. 8.30
3 Candia, Ingrid FR Steinmetz 9.37
4 Houston, DeAnna FR Thornton Fractional North 9.43
5 Loyd, Chiya FR Steinmetz 9.97

Women's 55m Dash Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woods, Mariah SR SETON ACADEMY 7.59 10
2 Griggs, Kierra SR Bloom Twp. 7.60 8
3 Foster, Ari SO North Lawndale Prep 7.75 6
4 Beverly, Tiara SO Thornton Fractional North 7.77 4
5 Morrow, Gladys SR Thornton Fractional North 7.99 2
6 Boyd, Raye SR Bloom Twp. 8.09 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Griggs, Kierra SR Bloom Twp. 7.52
2 Woods, Mariah SR SETON ACADEMY 7.54
3 Beverly, Tiara SO Thornton Fractional North 7.75
4 Bradley, Crystal SO Simeon 8.10
5 Goston, Xharia SO Simeon 8.15
6 Bariso, Kienna FR Steinmetz 9.35
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Boyd, Raye SR Bloom Twp. 7.58
2 Morrow, Gladys SR Thornton Fractional North 7.73
3 Brown, Dashanae SR Thornton Fractional North 7.98
4 Howze, Takeida SR North Lawndale Prep 8.16
5 Solis, Karla FR Steinmetz 9.16
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Foster, Ari SO North Lawndale Prep 7.47
2 Wilson, DaKarie SR Bloom Twp. 7.74
3 Carson, China SO Simeon 7.87
4 Henry, Iesha JR North Lawndale Prep 7.90
5 Banderas, Jessica FR Steinmetz 8.99

Women's 200m Dash F/S   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Kayla FR Bloom Twp. 30.64 4
2 Ambali, Mistura FR Thornton Fractional North 31.69 2
3 Jones, Christine FR North Lawndale Prep 32.41 1
4 Fipps, Kamilah SO Thornton Fractional North 36.72
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Riggens, Amber FR North Lawndale Prep 29.42 10
2 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 29.81 8
3 Thompson, KeVonna SO Bloom Twp. 30.17 6
4 Williams, Stevelisa FR Thornton Fractional North 33.83

Women's 200m Dash Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cole, Danyell SR Simeon 29.02 4
2 Adesola, Victoria JR Simeon 29.45 1
3 Moore, Tyasia SR Bloom Twp. 30.72
4 Morrow, Gladys SR Thornton Fractional North 34.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Scott, Lakisa SR Thornton Fractional North 28.70 6
2 Henry, Iesha JR North Lawndale Prep 29.66
3 Sesson, Charisha SO Bloom Twp. 30.10
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Horton, Charlene SR Thornton Fractional North 26.80 10
2 Mcgee, Jakyra JR North Lawndale Prep 27.75 8
3 Bradley, Crystal SO Simeon 29.05 2
4 Williams, Jasmine JR Bloom Twp. 30.15

Women's 400m Dash F/S   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Norris, Kareema FR Bloom Twp. 1:14.84 6
2 Sulaiman, Sarah FR Thornton Fractional North 1:27.28 2
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McNeese, Kyla SO Bloom Twp. 1:08.18 10
2 Riggens, Amber FR North Lawndale Prep 1:13.13 8
3 Courts, Ahjul SO Thornton Fractional North 1:20.40 4
4 Johnson, Jaslyn FR Thornton Fractional North 1:35.80 1

Women's 400m Dash Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McCarter, Keirra SO Simeon 1:09.39 4
2 Johnson, Arcazha JR Bloom Twp. 1:24.51
3 Goston, Xharia SO Simeon 1:30.45
4 Lewis, Diamond JR Thornton Fractional North -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bradley, Crystal SO Simeon 1:07.99 8
2 Hughes, Laneicea SR Bloom Twp. 1:12.09
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Foster, Ari SO North Lawndale Prep 1:07.97 10
2 Horton, Charlene SR Thornton Fractional North 1:08.40 6
3 Beverly, Tiara SO Thornton Fractional North 1:10.13 2
4 Williams, Jasmine JR Bloom Twp. 1:12.02 1

Women's 800m Run Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cole, Danyell SR Simeon 2:46.68 8
2 Duff, Destinee JR North Lawndale Prep 3:10.25 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Valdivia, Anahi JR Thornton Fractional North 2:43.26 10
2 Baines, Makayla FR Thornton Fractional North 2:50.43 6
3 Gavina, Tanya JR Bloom Twp. 2:51.11 4
4 Del Horno, Mariah JR Bloom Twp. 3:01.13 2
5 Scruggs, Kira SR Simeon 3:13.20

Women's 800m Run F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McNeese, Kyla SO Bloom Twp. 2:51.45 10
2 Osornio, Brisa FR Bloom Twp. 3:05.40 8
3 Osornio, Allison FR Bloom Twp. 3:07.62 6
4 Courts, Ahjul SO Thornton Fractional North 3:08.88 4
5 Martinez, Jennifer SO Thornton Fractional North 3:34.59 2
6 Payne, Danae FR Thornton Fractional North 3:53.74 1

Women's 1,600m Run F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pizano, Lissett SO Bloom Twp. 6:56.19 10
2 Ramirez, Perla FR Steinmetz 7:41.25 8
3 Avelar, Isabel FR Thornton Fractional North 7:55.52 6
4 Colula, Karla FR Steinmetz 8:03.53 4
5 Rodriguez Orona, Marlen SO Thornton Fractional North 8:06.89 2

Women's 1,600m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sanchez, Emily JR Bloom Twp. 6:20.00 10
2 Gavina, Tanya JR Bloom Twp. 6:42.69 8
3 Munoz, Andriana SO Thornton Fractional North 6:48.63 6
4 Figueroa, Maria FR Steinmetz 7:09.09 4
5 Fernandez, Jocelyn JR Thornton Fractional North 7:26.84 2
6 Ramirez, Elizabeth FR Steinmetz 7:33.54 1
7 Scruggs, Kira SR Simeon -

Women's 3,200m Run F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pizano, Lissett SO Bloom Twp. 14:13.69 10

Women's 3,200m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sanchez, Emily JR Bloom Twp. 13:35.01 10
2 Munoz, Andriana SO Thornton Fractional North 14:06.37 8
3 Scruggs, Kira SR Simeon 15:11.31 6

Women's 55m Hurdles Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Horton, Charlene SR Thornton Fractional North 8.63 10
2 Wilson, DaKarie SR Bloom Twp. 9.18 8
3 Adesola, Victoria JR Simeon 9.62 6
4 Holmes, Tatiana SR Simeon 9.94 4
5 McCarter, Keirra SO Simeon 10.20 2
6 Campbell, Tiatiana JR North Lawndale Prep 10.50 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Horton, Charlene SR Thornton Fractional North 8.63
2 Wilson, DaKarie SR Bloom Twp. 9.18
3 McCarter, Keirra SO Simeon 10.20
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Adesola, Victoria JR Simeon 9.62
2 Holmes, Tatiana SR Simeon 9.94
3 Campbell, Tiatiana JR North Lawndale Prep 10.50

Women's 55m Hurdles F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 11.10 10
Prelim
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 11.10

Women's High Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Riggens, Amber FR North Lawndale Prep -
2 Damian, Jahira SO Steinmetz -

Women's High Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rowe, Jelena JR Bloom Twp. 5' 8.0" 10
2 Ozoh, Chinereye JR Thornton Fractional North 5' 0.1" 8
3 Mcgee, Jakyra JR North Lawndale Prep 5' 0.0" 6
4 Howze, Takeida SR North Lawndale Prep 4' 8.0" 4
5 Drake, Kristian SR Simeon 4' 4.0" 2
6 Reid, Alisha SO Simeon 4' 2.0" 1

Women's Pole Vault F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Etheridge, Jillian SO Bloom Twp. 6' 0.0" 10
2 Hubbard, Kyla FR Bloom Twp. -

Women's Pole Vault Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hernandez, Angela SR Bloom Twp. 5' 6.0" 10
2 Anderson, Janai JR Bloom Twp. -
3 Bowling, Camarie SR Bloom Twp. -

Women's Long Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Kaiaja SO Bloom Twp. 14' 9.0" 10
2 Johnson, Kayla FR Bloom Twp. 13' 2.0" 8
3 Fipps, Kamilah SO Thornton Fractional North 12' 4.5" 6
4 Riggens, Amber FR North Lawndale Prep -
5 Jones, Christine FR North Lawndale Prep -

Women's Triple Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 James, Emani SR Thornton Fractional North 37' 8.5" 10
2 Howze, Takeida SR North Lawndale Prep 33' 0.0" 8
3 Holmes, Tatiana SR Simeon 32' 2.5" 6
4 Carson, China SO Simeon 31' 5.1" 4
5 Adesola, Victoria JR Simeon 31' 5.0" 1.5
6 Boulden, Ladeejah JR Thornton Fractional North 31' 5.0" 1.5
7 Ozoh, Chinereye JR Thornton Fractional North 30' 6.5"
8 Dabney, Kyla JR Bloom Twp. 28' 4.0"

Women's Triple Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Kayla FR Bloom Twp. 28' 11.0" 10
2 Lesure, Christine SO Bloom Twp. -

Women's Shot Put F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garrett, Jene SR Bloom Twp. 30' 1.0" 10
2 Palombi, Alina FR Bloom Twp. 21' 5.0" 8
3 Smith, Areion FR Steinmetz 19' 11.5" 6
4 Martinez, Teresa FR Steinmetz 18' 10.25" 4
5 Garcia, Jocelyn FR Steinmetz 14' 1.0" 2

Women's Shot Put Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Chamberlain, Maquia FR Simeon 22' 7.5" 1
2 Torres, Jailene FR Steinmetz 19' 11.5"
3 Coleman, Meeshall SO Simeon 19' 8.75"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allen, Juwanna SR Thornton Fractional North 28' 2.5" 10
2 Gonzalez, Jenny FR Steinmetz 27' 10.75" 8
3 Smith, Melanie SO Thornton Fractional North 27' 6.5" 6
4 Ross, Makayla JR Simeon 25' 5.0" 4
5 Pollard, Kesheva SR Bloom Twp. 23' 10.5" 2
6 Mosley-Williams, Najma JR Bloom Twp. 19' 5.75"
7 Urquizo, Alicia FR Steinmetz 18' 1.0"