Titan Invite 2016

Scores:
Men's Score
Rockridge144
Warsaw102
Monmouth-Roseville96
Bushnell-Prairie City94
Macomb85
Knoxville32
 
Women's Score
Monmouth-Roseville73
Knoxville68
Macomb59
Rockridge56

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Parchert, Nathan SO Rockridge 12.01 6
2 Wilson, Bryce FR Warsaw 12.16
3 Lonzo, Ezra SR Knoxville 14.92
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Panzu, Obed JR Monmouth-Roseville 11.48 10
2 Peterson, Dylan SR Rockridge 11.96 8
3 Harris, Equentin SR Knoxville 12.03 4
4 Coan, Blake SR Warsaw 12.06 2
5 Raines, Nick SO Bushnell-Prairie City 12.11 1
6 Frankhauser, Jacob JR Bushnell-Prairie City 12.21
7 Willett, Ryne SR Macomb 12.23
8 Adler, Quintin JR Macomb 12.63

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paul, William SO Bushnell-Prairie City 25.73
2 Bolon, Jared SR Monmouth-Roseville 27.03
3 Hiller, Noah SR Knoxville 27.78
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Coppess-Buikema, Anthony JR Rockridge 23.40 10
2 Augusta, Tre JR Macomb 24.06 8
3 Hughes, Louie SO Warsaw 24.16 6
4 Adams, Ryan SO Warsaw 24.25 4
5 Harris, Equentin SR Knoxville 24.61 2
6 Raines, Nick SO Bushnell-Prairie City 24.73 1
7 Tennant, Tanner FR Rockridge 24.75

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Condreay, Gabe SR Knoxville 58.41
2 Mencel, Will SO Bushnell-Prairie City 59.94
3 Ellingboe, Drake SO Warsaw 1:00.23
4 Ruiz, Ariel SR Monmouth-Roseville 1:04.72
5 Bolon, Jared SR Monmouth-Roseville 1:07.59
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dedey, Jared SR Warsaw 52.11 10
2 Harrison, Alex SR Rockridge 52.75 8
3 Harris, Equentin SR Knoxville 54.10 6
4 Willett, Ryne SR Macomb 56.05 4
5 Dulin, Riley SO Monmouth-Roseville 56.65 2
6 Frankhauser, Jacob JR Bushnell-Prairie City 57.84 1
7 Rash, Klye JR Macomb 59.20
8 McCabe, Myles FR Rockridge 59.24

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rogers, Gabe FR Rockridge 2:13.47 10
2 Batson, Alex SR Bushnell-Prairie City 2:14.51 8
3 Whittington, Sam FR Rockridge 2:18.91 6
4 Poore, Jacob SR Macomb 2:22.22 4
5 Sandidge, Trevor JR Warsaw 2:35.19 2
6 Singleton, Ethan JR Bushnell-Prairie City 2:37.30 1
7 Meyer, Jonathon SO Macomb 2:49.00
8 Ver Dught, Ethan SR Warsaw 3:03.61

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kibling, Caleb SO Rockridge 4:57.92 10
2 Ellingboe, Dalton SO Warsaw 5:05.29 8
3 Shepler, Dakota FR Macomb 5:07.66 6
4 Johnson, Logan SR Bushnell-Prairie City 5:27.70 4
5 Vigezzi, Tim JR Macomb 5:43.03 2
6 Willis, Zach SO Warsaw 5:43.52 1
7 Landi, Colton SO Rockridge 5:50.63
8 Wilt, Cooper SR Knoxville 5:54.46

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ellingboe, Dalton SO Warsaw 10:49.19 10
2 Shepler, Dakota FR Macomb 11:16.82 8
3 Rudsell, Grady JR Rockridge 12:19.77 6
4 Singleton, Ethan JR Bushnell-Prairie City 12:24.46 4
5 Marshall, Gavyn FR Rockridge 13:30.05 2
6 McIlmoil, John FR Warsaw 15:17.26 1

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fry, Brady SO Rockridge 15.86 10
2 Boyer, Devon SR Bushnell-Prairie City 15.96 8
3 Poore, Jacob SR Macomb 16.92 6
4 Baker, Evan JR Macomb 17.46 4
5 Izquierdo, John SO Monmouth-Roseville 17.52 2
6 Nagel, Nick JR Warsaw 18.11 1
7 McCance, Jace FR Bushnell-Prairie City 22.36
8 Young, Thomas SO Monmouth-Roseville 23.53

Men's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fry, Brady SO Rockridge 43.37 10
2 Slater, Tajuan SR Monmouth-Roseville 44.18 8
3 Nagel, Nick JR Warsaw 47.90 6
4 Baker, Evan JR Macomb 49.44 4
5 Young, Thomas SO Monmouth-Roseville 54.73 2
6 Link, Evan SR Knoxville 56.98 1
7 McCance, Jace FR Bushnell-Prairie City 1:01.72

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Yocum, Devin SO Bushnell-Prairie City 6' 1.0" 10
2 Rogers, Gabe FR Rockridge 5' 8.0" 8
3 Fett, Alex SR Monmouth-Roseville 5' 6.0" 6
4 Loving, Dash SR Knoxville 5' 6.0" 4
5 Baker, Evan JR Macomb 5' 4.0" 2
6 Sandidge, Trevor JR Warsaw 5' 4.0" 1
7 Lewallen, Jacob SR Bushnell-Prairie City 5' 2.0"
8 Whittington, Sam FR Rockridge 5' 0.0"

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fett, Alex SR Monmouth-Roseville 9' 6.0" 10
2 Brown, Seth FR Bushnell-Prairie City 9' 0.0" 8
3 Yocum, Brodie JR Bushnell-Prairie City 8' 6.0" 6
4 Berenger, Nick FR Rockridge 8' 0.0" 4
5 Stineman, Hunter FR Rockridge 6' 6.0" 2

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adler, Quintin JR Macomb 19' 2.0" 10
2 Tennant, Tanner FR Rockridge 18' 10.0" 8
3 Izquierdo, John SO Monmouth-Roseville 18' 7.0" 6
4 Loving, Dash SR Knoxville 17' 2.5" 4
5 Norris, Keegan JR Bushnell-Prairie City 16' 8.0" 2
6 Chandler, Brent SO Monmouth-Roseville 15' 5.0" 1
7 Donaldson, Tyler FR Bushnell-Prairie City 15' 1.5"
8 Murley, Logan SR Rockridge 14' 7.5"
9 Adams, Ryan SO Warsaw 13' 10.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Norris, Keegan JR Bushnell-Prairie City 39' 8.5" 10
2 Yocum, Devin SO Bushnell-Prairie City 39' 2.0" 8
3 Toal, Jared SO Monmouth-Roseville 36' 1.0" 6
4 Harrison, Alex SR Rockridge 35' 11.5" 4
5 Fry, Brady SO Rockridge 35' 8.0" 2
6 Chandler, Brent SO Monmouth-Roseville 33' 4.5" 1
7 Davis, Brayden FR Macomb 28' 11.0"

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bird, Andy SO Warsaw 50' 2.0" 10
2 Augusta, Tre JR Macomb 43' 3.0" 8
3 Wilson, Bryce FR Warsaw 39' 8.0" 6
4 Lindsey, Akira FR Monmouth-Roseville 39' 3.0" 4
5 Mann, Dalton SR Macomb 39' 1.0" 2
6 Lombasio, Ghage SR Knoxville 38' 5.0" 1
7 Crawford, Logan SR Rockridge 36' 9.0"
8 Arnold, Blake JR Monmouth-Roseville 36' 6.0"
9 Taylor, Alex SO Bushnell-Prairie City 34' 10.0"
10 Warren, Tanner SR Knoxville 34' 8.0"
11 Schmidt, Collin SO Rockridge 34' 7.5"
12 McEwen, John JR Bushnell-Prairie City 33' 11.0"
13 Arteaga, Carlos SR Monmouth-Roseville 31' 1.0"

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bird, Andy SO Warsaw 139' 1.5" 10
2 Toal, Jared SO Monmouth-Roseville 104' 5.5" 8
3 Taylor, Alex SO Bushnell-Prairie City 96' 5.0" 6
4 Lindsey, Akira FR Monmouth-Roseville 95' 1.0" 4
5 Musick, Joe SO Macomb 90' 7.0" 2
6 Piper, Zac JR Macomb 90' 7.0" 1
7 Crawford, Logan SR Rockridge 88' 0.0"
8 McEwen, John JR Bushnell-Prairie City 85' 11.0"
9 Dierikx, Logan SO Rockridge 83' 11.0"
10 Benifiel, Jake SR Knoxville 82' 7.0"
11 Corbin, Dan SR Knoxville 75' 9.0"
12 Crum, Joe SR Monmouth-Roseville 92' 6.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hiland, Cheyenne JR Monmouth-Roseville 13.24 6
2 Reid, Destiny FR Macomb 13.26 4
3 Smith, Blessed JR Macomb 13.41 3
4 Rowe, Camryn SO Rockridge 14.21 2
5 Harris, Abigail FR Rockridge 14.55 1
6 Hickman, Sarah SR Knoxville 14.91
7 Thomas, Lazadrea JR Knoxville 15.28

Women's 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hiland, Cheyenne JR Monmouth-Roseville 27.89 6
2 Wise, Allie FR Monmouth-Roseville 29.39 4
3 Long, Sheridan FR Rockridge 29.59 3
4 Peters, Erin FR Rockridge 29.63 2
5 Brown, Emily SR Knoxville 30.41 1
6 Bates, Olivia SO Knoxville 30.64
7 Olds, Iyliana JR Macomb 31.33
8 Wohlstadter, Isabel SR Macomb 33.33

Women's 400m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Blessed JR Macomb 1:02.33 6
2 Rowe, Camryn SO Rockridge 1:05.09 4
3 Hofmann, Arika SO Monmouth-Roseville 1:05.80 3
4 Connell, Mackenzie FR Monmouth-Roseville 1:07.22 2
5 Harris, Abigail FR Rockridge 1:08.84 1
6 Wohlstadter, Isabel SR Macomb 1:09.94
7 McDonald, Kylie FR Knoxville 1:10.23
8 Sprinkle, Samantha JR Knoxville 1:10.28

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stovall, Maya FR Macomb 2:31.32 6
2 Johnson, Madyson JR Knoxville 2:36.48 4
3 Copeland, Jordan SO Monmouth-Roseville 2:44.48 3
4 Heisch, Peyton FR Rockridge 2:54.39 2
5 Letts, Fran SO Rockridge 2:56.15 1
6 Shreeves, Kayla JR Knoxville 2:58.20
7 Mahmoud, Fatima SO Macomb 3:33.30

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stovall, Maya FR Macomb 5:26.10 6
2 Block, Ryan JR Knoxville 5:27.32 4
3 Johnson, Madyson JR Knoxville 6:04.99 3
4 Copeland, Jordan SO Monmouth-Roseville 6:16.92 2
5 Hulderson, Joscalyn FR Rockridge 6:39.43 1
6 Neavear, Courtney SR Macomb 7:19.79

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carlson, Brooke FR Knoxville 13:37.18 6

Women's 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shragal, Maeghan SR Knoxville 16.22 6
2 Huston, Maggie FR Monmouth-Roseville 16.73 4
3 Walker, Katie SO Rockridge 17.64 3
4 Palmer, Chloe JR Knoxville 18.25 2
5 Neve, Alex SO Macomb 18.49 1
6 Porter, Priscilla SR Macomb 18.60
7 Henry, Mattie FR Rockridge 20.27

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wyman, Kelsey JR Monmouth-Roseville 49.55 6
2 Reid, Destiny FR Macomb 50.09 4
3 Walker, Katie SO Rockridge 50.42 3
4 Neve, Alex SO Macomb 51.60 2
5 Stoneking, Raven FR Knoxville 53.44 1
6 Bickell, Alis FR Knoxville 57.17
7 Henry, Mattie FR Rockridge 1:00.52

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Palmer, Chloe JR Knoxville 5' 0.0" 6
2 Ferrier, Kellie JR Knoxville 4' 10.0" 4
3 Atwell, Emily FR Rockridge 4' 6.0" 3
4 Strachan, Carrie SR Rockridge 4' 6.0" 2
5 Venegas, Nalicia SR Monmouth-Roseville 4' 4.0" 1

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bohnsack, Chloe JR Rockridge 7' 6.0" 6
2 Porter, Priscilla SR Macomb 7' 6.0" 4
3 Freesmeyer, Rachel SR Macomb -

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shragal, Maeghan SR Knoxville 15' 1.0" 6
2 Larson, Anna FR Knoxville 14' 4.0" 4
3 Taylor, Dyesha SR Monmouth-Roseville 14' 4.0" 3
4 Freesmeyer, Rachel SR Macomb 13' 10.5" 2
5 Long, Sheridan FR Rockridge 13' 8.5" 1
6 Grissom, Skyler SO Rockridge 13' 1.0"
7 Robinson , Brianna SR Macomb 12' 10.0"
8 Sindani, Ruth JR Monmouth-Roseville 12' 9.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Connell, Mackenzie FR Monmouth-Roseville 29' 8.5" 6
2 Venegas, Nalicia SR Monmouth-Roseville 29' 3.0" 4
3 Bickell, Alis FR Knoxville 28' 10.0" 3
4 Peters, Erin FR Rockridge 28' 8.0" 2
5 Grissom, Skyler SO Rockridge 28' 8.0" 1
6 Robinson , Brianna SR Macomb 26' 9.5"
7 Freesmeyer, Rachel SR Macomb 26' 3.0"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Torrance, Allison SR Macomb 37' 2.0" 6
2 McVey, Hannah JR Monmouth-Roseville 33' 4.0" 4
3 Mindock, Kaylee SR Rockridge 33' 0.0" 3
4 Miller, Kyra JR Monmouth-Roseville 31' 3.0" 2
5 Mann, Kelsi SO Macomb 29' 10.0" 1
6 Stice, Jessica FR Rockridge 28' 0.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Torrance, Allison SR Macomb 115' 6.0" 6
2 Mindock, Kaylee SR Rockridge 101' 9.5" 4
3 Miller, Kyra JR Monmouth-Roseville 96' 9.5" 3
4 McVey, Hannah JR Monmouth-Roseville 90' 8.0" 2
5 Salmon, Emily FR Rockridge 90' 4.0" 1
6 Putnam, Allyn FR Knoxville 86' 2.0"
7 Neve, Alex SO Macomb 77' 9.5"
8 Lenz, Emily SO Knoxville 63' 10.5"