A and W Titan Invite 2016

Scores:
Men's Score
Wethersfield174
ROWVA100
Galva83.5
Cambridge64
Putnam County51
United (Monmouth)40.5
Stark County12
 
Women's Score
Annawan157
Stark County130
Cambridge107.33
Putnam County69.33
ROWVA27
United (Monmouth)15
Galva14.33

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex SR Wethersfield 11.48 10
2 Woodside, Bret SO ROWVA 11.69 8
3 Sipp, Caleb SR Cambridge 11.96 6
4 Walters, Ian SR United (Monmouth) 11.97 4
5 Haig, Terrance SO Putnam County 12.77
6 Plotner, James JR Stark County 12.83
7 Fletcher-Adams, Skylar JR Stark County 13.41
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Samuel, Alex SR Galva 12.34 2
2 Ashby, Bryce FR Cambridge 12.46 1
3 Koga, Da-Mon JR Galva 12.73
4 Northrup, Noah SO United (Monmouth) 12.88
5 Alepra, David SO Wethersfield 13.53
6 Lee, Wyatt FR ROWVA 13.57
7 Mecagni, Joseph FR Putnam County 13.79

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Northrup, Noah SO United (Monmouth) 26.44 2
2 McGowin, Mason FR ROWVA 28.64
3 Sedlacek, Jacob SO ROWVA 28.79
4 Ginther, Gavin JR Galva 29.55
5 Allen, Joshua FR Galva 30.73
6 Nimrick, Cade FR Cambridge 31.42
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tuthill, Riley JR Wethersfield 24.66 10
2 Walters, Ian SR United (Monmouth) 24.67 8
3 Bumphrey, Bryce JR Wethersfield 25.48 6
4 Reed, Brockton JR Cambridge 26.19 4
5 Plotner, James JR Stark County 26.72 1
6 Haig, Terrance SO Putnam County 27.91
7 Mecagni, Joseph FR Putnam County 28.85

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wexell, Brett SO Galva 1:01.07
2 Ryner, Blake FR United (Monmouth) 1:03.77
3 Gibson, Noah FR Stark County 1:06.66
4 Perry, Bergen SO United (Monmouth) 1:09.46
5 Lane, John SO ROWVA 1:10.60
6 Crowley, Patrick FR Stark County 1:11.99
7 Stinson, David JR Cambridge 1:17.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex SR Wethersfield 50.92 10
2 Buresh, Ben SO Wethersfield 53.25 8
3 Woodside, Bret SO ROWVA 54.34 6
4 Bersell, Mike SR Galva 54.86 4
5 Green, Dominic SO Putnam County 56.75 2
6 Hewitt, Jimmy JR Putnam County 58.81 1

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flores, Noe JR Putnam County 2:02.65 10
2 Bersell, Mike SR Galva 2:11.73 8
3 Dir, Noah SR Wethersfield 2:14.95 6
4 Russell, Ryan JR Galva 2:21.36 4
5 Anderson, Carson FR Cambridge 2:21.98 2
6 Wyatt, Denver SR Putnam County 2:22.15 1
7 Reed, Austin FR Cambridge 2:22.44
8 Matney, Hunter JR Wethersfield 2:25.98
9 Michael, Robert SO United (Monmouth) 2:36.12
10 Hawk, Blaze SR United (Monmouth) 2:41.61
11 Selman, Bryce FR ROWVA 2:46.77
12 Sharp, Jordan JR ROWVA 3:03.11

Men's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flores, Noe JR Putnam County 5:04.39 10
2 Foley, Caelin FR Galva 5:04.90 8
3 Davis, Keith SR Wethersfield 5:10.14 6
4 Aldred, Hunter SR ROWVA 5:24.60 4
5 Whitsitt, Toby SO United (Monmouth) 5:26.73 2
6 Francis, Jordan FR Cambridge 5:28.05 1
7 Charlet, Jared FR Wethersfield 5:34.98
8 Sabotta, Jon JR Putnam County 5:35.36
9 Larios, Yovani FR United (Monmouth) 5:36.94
10 Peters, Nate SO ROWVA 5:44.94
11 Larson, Knute SO Galva 6:11.20

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Foley, Caelin FR Galva 10:33.15 10
2 Dir, Noah SR Wethersfield 10:34.21 8
3 Davis, Keith SR Wethersfield 10:43.06 6
4 Whitsitt, Toby SO United (Monmouth) 11:33.34 4
5 Sabotta, Jon JR Putnam County 11:36.19 2
6 Larios, Yovani FR United (Monmouth) 11:46.46 1
7 Woodbury, Cameron JR Cambridge 11:49.49
8 Dzierzynski, Mike FR Putnam County 11:57.34
9 Cutts, Nathan SO ROWVA 12:12.40
10 Kuberski , Dylan JR ROWVA 12:44.12

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Parkinson , Austin JR ROWVA 17.67 10
2 Heinrich, Ernie FR Galva 18.82 8
3 Goss, Brett JR ROWVA 19.52 6
4 Battin, Dylan JR Wethersfield 19.99 4
5 Fisher, John FR Wethersfield 21.50 2

Men's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 LaGrow, Colton SO ROWVA 51.66 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Parkinson , Austin JR ROWVA 45.73 10
2 Samuel, Alex SR Galva 48.76 8
3 Sipp, Caleb SR Cambridge 50.21 6
4 Heinrich, Ernie FR Galva 50.57 4
5 Battin, Dylan JR Wethersfield 51.22 2
6 Fisher, John FR Wethersfield 51.72

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Landwehr, Alex SR Wethersfield 6' 5.0" 10
2 Samuel, Alex SR Galva 5' 2.0" 8
3 LaGrow, Colton SO ROWVA 5' 0.0" 6
4 Ponce, Bryan FR Wethersfield 5' 0.0" 4
5 Heinrich, Ernie FR Galva 4' 10.0" 1.5
6 Ehlen, Carter FR United (Monmouth) 4' 10.0" 1.5

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dzierzynski, Mike FR Putnam County 15' 9.0" 4
2 Northrup, Noah SO United (Monmouth) 14' 10.0"
3 Wexell, Brett SO Galva 14' 10.0"
4 Gibson, Noah FR Stark County 14' 9.0"
5 Scholl, Treyton FR Stark County 14' 6.0"
6 Michael, Robert SO United (Monmouth) 12' 2.0"
7 Lane, John SO ROWVA 11' 9.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodside, Bret SO ROWVA 19' 10.0" 10
2 Buresh, Ben SO Wethersfield 19' 3.0" 8
3 Bumman, Jack JR Cambridge 17' 4.0" 6
4 Sullivan, Evan SO Cambridge 15' 7.0" 2
5 Koga, Da-Mon JR Galva 15' 6.0" 1
6 Rees-Buck, Mark SO Wethersfield 15' 1.0"
7 Haig, Terrance SO Putnam County 14' 9.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Haynes, Payton FR ROWVA 35' 1.0" 1
2 Bumman, Jack JR Cambridge 34' 6.0"
3 Sabotta, Jon JR Putnam County 34' 4.0"
4 Goss, Brett JR ROWVA 34' 0.0"
5 Ehlen, Carter FR United (Monmouth) 30' 2.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Green, Dominic SO Putnam County 40' 9.0" 10
2 Reed, James SR Wethersfield 39' 9.0" 8
3 Bersell, Mike SR Galva 39' 9.0" 6
4 Bumphrey, Bryce JR Wethersfield 38' 2.0" 4
5 Koga, Da-Mon JR Galva 36' 4.0" 2
6 Brown, Anthony SR Cambridge 34' 8.0"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Griffith, Luke SO Putnam County 37' 7.0" 1
2 Martin, Jake SR Galva 36' 10.0"
3 Meaker, Eric SO Stark County 32' 3.0"
4 Carlson, Seth JR Putnam County 31' 0.5"
5 Welch, Sean SO ROWVA 29' 4.0"
6 Anderson, Sam SR Galva 29' 2.0"
7 Edwards, Koby FR ROWVA 26' 10.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stevenson, Avery SR Wethersfield 46' 10.0" 10
2 Tippett, Nathan SR United (Monmouth) 41' 8.0" 8
3 White, Jacob JR Cambridge 40' 7.0" 6
4 McDorman, Marshall JR United (Monmouth) 40' 2.0" 4
5 Fletcher-Adams, Skylar JR Stark County 37' 8.0" 2
6 Nuckles, Max SO Cambridge 36' 8.0"
7 Chapman, Kenny SR Wethersfield 34' 9.0"

Men's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cruz, Lucas SO ROWVA 103' 10.0"
2 Lemley, Jordan JR United (Monmouth) 100' 8.0"
3 Griffith, Luke SO Putnam County 93' 0.0"
4 Carlson, Seth JR Putnam County 87' 5.0"
5 Niemeyer, Trenton JR Galva 70' 5.0"
6 Anderson, Sam SR Galva 55' 10.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Grawe, Lucas SR ROWVA 125' 4.0" 10
2 Chapman, Kenny SR Wethersfield 114' 11.0" 8
3 White, Jacob JR Cambridge 112' 10.0" 6
4 Baker, Terrell SR Wethersfield 107' 4.0" 4
5 Tippett, Nathan SR United (Monmouth) 106' 2.0" 2
6 Meaker, Eric SO Stark County 104' 4.0" 1
7 Sipp, Caleb SR Cambridge 85' 7.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeMay, Kayla SR Annawan 13.29 10
2 Perez, Katie SO Annawan 13.63 8
3 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 13.76 6
4 Ledbetter, Annadoria SO ROWVA 14.30 4
5 Feltmeyer, Ally SO United (Monmouth) 14.35 2
6 Adams, Danielle FR Cambridge 14.42 1
7 Thompson, Izzy FR Putnam County 14.61
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sperry, Emily FR ROWVA 15.08
2 Lindberg, Julie SR Galva 15.20
3 Brown, MacKenzie SO Stark County 16.27
4 Richey, Elizabeth SO Cambridge 19.19

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Parkinson, Hannah FR ROWVA 30.72
2 West, Destiny FR Putnam County 31.20
3 Gillespie, Lauren SR Annawan 33.27
4 Wilson, Amanda SO Cambridge 34.16
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Masterson, Abby SR Stark County 28.41 10
2 Gomez, Rachel FR Annawan 29.11 8
3 Nuckles, Olivia FR Cambridge 29.14 6
4 Feltmeyer, Ally SO United (Monmouth) 29.79 4
5 Gregory, Vada SO United (Monmouth) 30.19 2
6 Thompson, Izzy FR Putnam County 30.21 1
7 Baumgardner , Makayla SR ROWVA 31.05

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Whitney FR Annawan 1:03.92 6
2 Ledbetter, Annadoria SO ROWVA 1:09.62
3 Parkinson, Hannah FR ROWVA 1:09.87
4 West, Destiny FR Putnam County 1:12.58
5 Shimmin, Bailey FR United (Monmouth) 1:13.05
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Megan SR Cambridge 1:02.75 10
2 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 1:02.88 8
3 Satkauskas, Diana JR Annawan 1:06.23 4
4 Nail, Julia SO Cambridge 1:06.25 2
5 Gehrig, Brianna FR Stark County 1:06.82 1
6 Downing, Naomi JR Stark County 1:13.62

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Draminski, Olivia SR Annawan 2:28.72 10
2 VanAntwerp, Joycelyn SR Annawan 2:32.20 8
3 Walker, Emily FR Putnam County 2:47.51 6
4 Williams, Ashleigh SO Stark County 2:58.18 4
5 Ramirez, Carolina SO United (Monmouth) 3:00.48 2
6 Shimmin, Bailey FR United (Monmouth) 3:07.04 1
7 Downey, McKenna JR Putnam County 3:12.53
8 Gaspard, Cammille SO Stark County 3:32.09
9 Fortino, Renee SO Cambridge 3:33.59
10 Keeney, Alyssa SO Cambridge 3:50.41

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ramsey, Kirstie JR Annawan 5:37.43 10
2 Rumbold, Hannah JR Stark County 6:08.86 8
3 Rennick, Brooke SO Stark County 6:17.55 6
4 Gomez, Sarah SR Annawan 6:46.17 4
5 Ramirez, Carolina SO United (Monmouth) 6:50.98 2
6 Downey, McKenna JR Putnam County 6:58.01 1
7 Seabloom, Andrea SO Cambridge 7:15.63
8 Swanson, Madison FR Cambridge 7:24.05
9 Haage, Ashlyn SR Putnam County 8:02.68

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rennick, Brooke SO Stark County 12:41.09 10
2 Druckenbrod, Nora SO Annawan 12:51.76 8
3 Cook, Rachel FR Annawan 13:43.55 6
4 Johnson, Daisy JR Cambridge 14:57.39 4
5 West, Elizabeth JR Stark County 15:29.48 2
6 Ramey, Becky FR Putnam County 16:30.86 1
7 Schmidt, Samantha JR Galva 18:03.05

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hager, Kirsten SO Annawan 18.56 1
2 Gregory, Vada SO United (Monmouth) 19.88
3 Meinders, Jordyn FR Stark County 20.93
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meyer, Allison SR Cambridge 16.26 10
2 Brown, Lindsey SR Annawan 17.09 8
3 Tyree, Taytum SO Stark County 17.92 6
4 Smith, Leanne SR Putnam County 18.40 4
5 Lawley, Olivia SO Putnam County 18.50 2

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Lindsey SR Annawan 56.05 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lawley, Olivia SO Putnam County 50.13 10
2 Meyer, Allison SR Cambridge 50.84 8
3 Tyree, Taytum SO Stark County 52.71 6
4 Cyr, Emma SO Putnam County 55.62 4
5 Hager, Kirsten SO Annawan 56.04 2
6 Nuckles, Maddie FR Cambridge 59.43

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schierer, Anna SR Stark County 5' 2.0" 10
2 Stotler, Abby FR Stark County 4' 8.0" 8
3 Meyer, Allison SR Cambridge 4' 6.0" 6
4 Espino, Julissa FR Annawan 4' 4.0" 4
5 Perez, Katie SO Annawan 4' 4.0" 2
6 Voss, Margaret SR Putnam County 4' 2.0" 0.33
7 Clark, Cheyanne SR Galva 4' 2.0" 0.33
8 Ratliff, Lizzy FR Cambridge 4' 2.0" 0.33

Women's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dillbeck, Kinze JR ROWVA 13' 6.0"
2 Gavin, Maddie JR United (Monmouth) 13' 0.0"
3 Cable, Emma JR Annawan 12' 11.0"
4 Haage, Ashlyn SR Putnam County 12' 8.0"
5 Sperry, Emily FR ROWVA 12' 2.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeMay, Kayla SR Annawan 15' 7.0" 10
2 DiazDeLeon, Lindsey FR Putnam County 15' 3.0" 8
3 Spicher, Grayce SO Cambridge 14' 6.0" 6
4 Stromquist, Jenna FR Cambridge 14' 4.5" 4
5 Masterson, Abby SR Stark County 14' 4.0" 2
6 Stotler, Abby FR Stark County 13' 11.0" 1

Women's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Williams, Ashleigh SO Stark County 29' 5.0" 4
2 Dillbeck, Kinze JR ROWVA 28' 8.0" 2
3 Nuckles, Olivia FR Cambridge 26' 4.0"
4 Kendall, Kayla SO Galva 22' 3.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Megan SR Cambridge 36' 1.0" 10
2 Downing, Naomi JR Stark County 31' 11.0" 8
3 Brown, Lindsey SR Annawan 29' 10.0" 6
4 VanAntwerp, Joycelyn SR Annawan 28' 2.0" 1

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sabotta, Annie FR Putnam County 22' 8.0"
2 Fredrickson, Nicolette JR United (Monmouth) 22' 8.0"
3 Ross, Kellyanne SO Annawan 22' 2.0"
4 Johnson, Grace SO ROWVA 20' 4.5"
5 Hinerichsen, Chloe JR Cambridge 19' 8.5"
6 Howell, Rosemary SO Galva 18' 5.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meyer, Lindsey SR Galva 37' 3.0" 10
2 Ehnle, Jenna JR Stark County 33' 11.5" 8
3 Little, Lexie FR ROWVA 29' 5.0" 6
4 Miller, Taylor SR Annawan 25' 9.0" 4
5 Morales, Makayla SO Stark County 25' 2.5" 2
6 Ramey, Becky FR Putnam County 25' 1.0" 1
7 Coziahr, Mackenzie SO Cambridge 24' 6.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Voss, Margaret SR Putnam County 61' 8.0"
2 Cook, Rachel FR Annawan 59' 9.0"
3 Ramey, Becky FR Putnam County 56' 4.0"
4 Hinerichsen, Chloe JR Cambridge 54' 2.0"
5 Ross, Kellyanne SO Annawan 49' 8.0"
6 Lindberg, Sami SR Galva 42' 7.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wiley, Lexi SO Cambridge 77' 8.0" 10
2 Gibbons, Annabeth SR ROWVA 77' 5.0" 8
3 West, Elizabeth JR Stark County 73' 3.0" 6
4 Schmidt, Samantha JR Galva 71' 10.0" 4
5 Evans, McKenzie FR Stark County 71' 9.0" 2
6 Hennefent, Sarah FR ROWVA 69' 3.0" 1
7 Fredrickson, Nicolette JR United (Monmouth) 59' 11.0"