Platteville Invitational Relays

Men's 3200m Run Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Momot, Vince SR Platteville 10:03.12 5
2 Iselin, Dan JR Platteville 10:09.79 5
3 Lobdell, Kade JR Lena-Winslow 10:42.57 4
4 Mickelson, Sam FR Galena 11:01.30 2
5 Morley, Weston SO Cuba City 11:25.73 2.5
6 Taber, Mike SR Platteville JV 11:29.84 3
7 Genthe, Austin JR River Valley 11:48.69 1
8 Jerrett, Jordan SR Lancaster 12:04.84 1.5
9 Wells, Eric JR Platteville JV 12:07.11 3
10 Bousley, Preston SO Cuba City 12:19.59 2.5
11 Forntheil, Tom SO Lena-Winslow 12:27.17 4
12 Brunette, Jordan SR Platteville JV #2 12:36.68 0.5
13 Reese, Parker FR Galena 13:01.31 2
14 Larson, Tyler SR Platteville JV #2 13:08.66 0.5
15 Lucey, Austin JR Lancaster 13:10.57 1.5
16 Zumm, Caleb SO River Valley 13:46.20 1
17 Schmitt, Nathaniel SR Potosi 14:47.89

Men's 1,600m Distance Medley   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Platteville JV #2 4:23.94
2 , SR Cuba City JV 4:27.96
3 , SR River Ridge 4:44.75 1
4 , SR East Dubuque 4:48.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Cuba City 4:05.85 5
2 , SR Galena 4:09.66 4
3 , SR Lancaster JV 4:33.83
4 , SR River Valley JV 4:43.62
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Lena-Winslow 3:45.89 10
2 , SR Platteville 3:56.82 8
3 , SR Lancaster 4:02.14 6
4 , SR Platteville JV 4:07.66
5 , SR River Valley 4:12.10 3
6 , SR Belmont 4:12.90 2

Men's High Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schaffer, Jack SR Lancaster 6' 0.0" 4.5
2 Sutter, Christian SO Lena-Winslow 5' 10.0" 4.5
3 Paquette, Jacob JR Cuba City 5' 8.0" 3
4 Bayer, Nate JR Lena-Winslow 5' 8.0" 4.5
5 White, Isaac SO River Ridge 5' 6.0"
6 Gates, Evan SO Lancaster 5' 6.0" 4.5
7 Moss, Tyler FR Platteville 5' 6.0" 2.5
8 Adams, Josh JR Belmont 5' 4.0"
9 Schaller, Kurt JR River Valley 5' 2.0"
10 Gore, Cole SR Platteville 5' 0.0" 2.5
11 Holzemer, Keane SR Cuba City 5' 0.0" 3
12 Johnston, Ben SR Galena 5' 0.0"
13 Peters, Seth FR Belmont -
14 Rodriguez, Orlando JR Galena -
15 Gillen, Chris FR Platteville JV -
16 Johnsen, Dakota FR Platteville JV -

Men's Pole Vault Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Momot, Vince SR Platteville 12' 0.0" 5
2 Donovan, Kevin SR Platteville 10' 0.0" 5
3 Paquette, Jacob JR Cuba City 9' 6.0" 4
4 Gormley, Jackson SR Platteville JV 8' 6.0" 3
5 Lambert, Tom SR Platteville JV 8' 6.0" 3
6 Morley, Keegan SR Cassville 8' 6.0" 2.25
7 Lenzendorf, Caleb FR River Ridge 8' 6.0" 2.25
8 Polzin, Kaleb SO Cuba City 8' 0.0" 4
9 Wernimont, Calvin FR Platteville JV #2 8' 0.0" 1.5
10 Tashner, Gabe FR Platteville JV #2 7' 0.0" 1.5
11 Murray, Nick SO Cassville 7' 0.0" 2.25
12 White, Isaac SO River Ridge 7' 0.0" 2.25

Men's Long Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flack, Caleb SR Galena 22' 4.5" 4
2 Thomas, Kyle JR River Valley 21' 7.5" 5
3 Stillmunkes, Kordell SO Cuba City 20' 11.0" 3
4 Jones, Nyasanu SR River Valley 20' 9.0" 5
5 Bayer, Nate JR Lena-Winslow 20' 0.0" 2.5
6 Shelliam, Brandan SR Cuba City JV 18' 11.0" 1.5
7 Holland, Hunter JR Galena 18' 10.0" 4
8 Hall, Tyre SR Cuba City 18' 9.0" 3
9 Haack, Chris SR Lancaster 18' 6.0" 2
10 Schaffer, Jack SR Lancaster 18' 5.0" 2
11 Xiong, Ying JR Platteville 18' 0.0" 1
12 Brown, Bobby FR Lena-Winslow 17' 1.0" 2.5
13 Irish, Caleb SR River Ridge 17' 0.56"
14 Shelliam, Martin FR Cuba City JV 16' 10.5" 1.5
15 Duplesis, Kieran FR East Dubuque 16' 9.5" 0.5
16 deHaan, Jozef JR Belmont 16' 7.5"
17 Kartman, Jared SR Cassville 16' 4.5"
18 Weber, Andrew FR Belmont 16' 4.5"
19 Greiner, Aiden FR East Dubuque 16' 4.0" 0.5
20 Duncan, Tristehn SR Potosi 16' 2.5"
21 Wein, Austin FR Platteville 16' 2.5" 1
22 Bauer, Christian SR Potosi 16' 0.5"
23 Dalmolin, Lucca JR Cassville 15' 10.0"
24 White, Tristan SR River Ridge 15' 9.5"
25 Johnson, Lucas FR Platteville JV #2 13' 8.0"
26 Olds, Spencer FR Platteville JV #2 13' 6.0"
27 Johnsen, Dakota FR Platteville JV 11' 9.0"
28 Gillen, Chris FR Platteville JV 11' 7.0"

Men's Triple Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Flack, Caleb SR Galena 44' 3.0" 4
2 Hall, Tyre SR Cuba City 42' 2.0" 5
3 Schaller, Kurt JR River Valley 38' 5.0" 2.5
4 Holzemer, Keane SR Cuba City 38' 5.0" 5
5 Gore, Cole SR Platteville 37' 10.0" 3
6 Moss, Tyler FR Platteville 37' 8.5" 3
7 Barth, Braydon SO Cuba City JV 37' 5.0"
8 Haas, Dominick JR East Dubuque 37' 4.0" 2
9 Kartman, Jared SR Cassville 35' 5.0" 1
10 Fransen, Brock JR Lena-Winslow 35' 3.0" 1.5
11 Chitwood, Carter FR Platteville JV 33' 7.0" 0.5
12 Adams, Josh JR Belmont 33' 7.0"
13 Gyland, Keegan FR Lena-Winslow 33' 3.0" 1.5
14 Liegel, Shane FR River Valley 33' 3.0" 2.5
15 Hetcher, Gus SR Cassville 32' 9.0" 1
16 Trautsch, Ivan SO River Ridge 32' 8.0"
17 Kaye, Marvin JR Platteville JV 32' 8.0" 0.5
18 Greiner, Aiden FR Galena 32' 0.0" 4
19 Timmerman, Jack FR East Dubuque 31' 6.0" 2
20 deHaan, Jozef JR Belmont 30' 4.0"
21 Kieler, Casey SR Cuba City JV 28' 5.0"
22 Breuer, Jonathan FR River Ridge 28' 2.0"

Men's Shot Put Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jacobson, Hayden SR River Valley JV 37' 0.0" 2
2 Oyen, Tanner FR Lancaster JV 34' 9.5"
3 Turner , Ryan FR Galena 32' 3.0" 2.5
4 Durns, Shane SO River Ridge 31' 7.5"
5 Diaz, Keshan FR East Dubuque 30' 2.0"
6 Taber, Josh SO Platteville JV 29' 6.0"
7 Reddy, Venkat SO Platteville JV 26' 11.5"
8 Ashford, Keo JR East Dubuque 25' 4.0"
9 deHaan, Jozef JR Belmont 24' 1.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Maring, Bryan JR River Ridge 38' 6.0"
2 Wheeler, Ben SO Cassville 37' 9.5" 1.5
3 Gardner, Dalton SO Lancaster 37' 8.5" 0.5
4 Schaal, Nick SO Cuba City JV 37' 2.5" 1
5 Favreau, Alex SR River Valley JV 36' 11.0" 2
6 Hetcher, Gus SR Cassville 35' 6.0" 1.5
7 Allen, Justin JR Lancaster 35' 2.0" 0.5
8 Mohlmann, Jordan SR Lancaster JV 33' 3.0"
9 Hentrich, Jeremy FR Platteville 30' 2.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eastlick, Cole SR River Valley 46' 7.0" 4
2 Cummings, Tyler SR Cuba City 46' 0.0" 5
3 Wedig, Jacob SO Belmont 43' 6.0"
4 Packard, Michael SR Lena-Winslow 42' 8.5" 3
5 Burkholder, Ben SR Cuba City 42' 5.5" 5
6 Sinagra, Brandon JR Galena 42' 0.5" 2.5
7 Erb, Jared JR River Valley 40' 11.0" 4
8 Carter, Ian SO Platteville 40' 11.0"
9 Broge, Kenny SO Lena-Winslow 40' 5.0" 3
10 McCarthy, Aaron JR Cuba City JV 35' 10.5" 1

Men's Discus Throw Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sonsalla, Alex FR Platteville JV #2 91' 10.0"
2 Diaz, Keshan FR Galena 89' 11.0" 1.5
3 Mish, Camron SO River Ridge 89' 3.0"
4 Turner, Ryan FR East Dubuque 85' 2.0"
5 Garcia, Gilberto FR East Dubuque 81' 3.0"
6 Taber, Josh SO Platteville JV #2 77' 10.0"
7 Wheeler, Ben SO Cassville 75' 9.0"
8 Reddy, Venkat SO Platteville JV 74' 2.0"
9 Adams, Josh JR Belmont 70' 8.0" 1
10 Jacobson, Hayden SR River Valley JV 65' 0.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sinagra, Brandon JR Galena 118' 8.0" 1.5
2 Hetcher, Gus SR Cassville 110' 5.0"
3 Gardner, Dalton SO Lancaster 104' 6.0" 0.5
4 Schaal, Nick SO Cuba City JV 98' 10.0" 2.5
5 Allen, Justin JR Lancaster JV 97' 6.0"
6 Maring, Bryan JR River Ridge 97' 2.0"
7 Mohlmann, Jordan JR Lancaster 96' 9.0" 0.5
8 Hentrich, Jeremy FR Platteville JV 91' 10.0"
9 Erb, Jared JR River Valley JV 89' 4.0"
10 Withey, Ben FR Lancaster JV 85' 4.0"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cummings, Tyler SR Cuba City 150' 8.0" 5
2 Eastlick, Cole SR River Valley 137' 7.0" 4
3 Burkholder, Ben SR Cuba City 134' 8.0" 5
4 Wedig, Jacob SO Belmont 132' 2.0" 1
5 Lueder, Caleb SO Platteville 126' 1.0" 2
6 Milliken, Joe SR Lena-Winslow 124' 8.0" 3
7 Favreau, Alex SR River Valley 123' 2.0" 4
8 McCarthy, Aaron JR Cuba City JV 119' 6.0" 2.5
9 Packard, Michael SR Lena-Winslow 118' 3.0" 3
10 Carter, Ian SO Platteville 91' 7.0" 2

Women's 3200m Run Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murphy, Lydia FR Lancaster 12:22.93 5
2 Hampton, Maddie SO Lancaster 12:42.88 5
3 Brownlee, Kiley SO River Valley 13:20.46
4 Cohen, Hanna FR Lancaster JV 14:30.14 3
5 Kettler, Cori FR Platteville 14:49.37 4
6 Jentz, Courtney SO Platteville 14:55.55 4
7 Karlson, Annika SR Lancaster JV 15:56.23 3

Women's 1,600m Distance Medley   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR River Valley JV 5:17.33
2 , SR Platteville JV 5:26.56
3 , SR Potosi 6:03.80 3
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Lancaster 4:38.38 10
2 , SR Platteville 4:43.48 8
3 , SR River Valley 5:00.56 6
4 , SR Cuba City 5:06.63 5
5 , SR River Ridge 5:13.44 4
6 , SR Lancaster JV 5:33.91

Women's High Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Splinter, Maizee JR Cuba City 4' 10.0" 5
2 Digman, Skye SO Platteville 4' 8.0" 4
3 Steiger, Sammy SR River Ridge 4' 6.0" 3
4 Misky, Elizabeth FR Cuba City 4' 6.0" 5
5 Loeffelholz, Makayla JR Platteville 4' 6.0" 4
6 Murphy, Lydia FR Lancaster 4' 6.0" 2.5
7 Cummings, Keisha SO Cuba City JV 4' 6.0" 2
8 Myers, Bridgette SR River Ridge 4' 4.0" 3
9 Deutsch, Taylor SO Lancaster 4' 2.0" 2.5
10 Langmeier, Taylor FR River Ridge JV 4' 2.0"
11 Neis, Mercedes FR Cuba City JV 4' 0.0" 2

Women's Pole Vault Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gates, Franci SR River Ridge 8' 0.0" 4.5
2 Busch, Emilie SO Platteville 8' 0.0" 4.5
3 Hammermeister, Grace JR Platteville 7' 0.0" 4.5
4 Bloom, Sydney SR River Ridge 7' 0.0" 4.5
5 Prem, Megan JR River Valley 6' 0.0"
6 Breuer, Rebecca JR River Ridge JV 6' 0.0"

Women's Long Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kaiser, Kaitlyn SR Cuba City 17' 9.0" 5
2 Wagner, Devin FR Lancaster 16' 4.0" 4
3 Durni, Maggie SR Platteville 15' 7.5" 3
4 Vaassen, Mykenzie SO Cuba City 15' 3.0" 5
5 Wood, Brinley FR Cuba City JV 14' 4.0" 2
6 Jandro, Karli JR River Ridge 13' 10.5" 2.5
7 Kruser, Madelyn SO Potosi 13' 8.5" 1.5
8 Faltin, Maria SR Lancaster 13' 7.0" 4
9 Eastlick, Jalyn FR River Valley 13' 5.5" 1
10 Burkhard, Rachel FR Platteville 13' 4.5" 3
11 Breuer, Maria SO River Ridge 13' 4.5" 2.5
12 Pitzen, Kaylee FR Cuba City JV 12' 9.0" 2
13 Reynolds, Lily FR Potosi 12' 4.85" 1.5
14 Varvil, Ricca FR Belmont 12' 2.0"
15 Borcherding, Abi SO Cassville 11' 10.5" 0.5
16 Ortiz, Isa JR Cassville 11' 6.5" 0.5
17 Drefcinski, Claire FR Platteville JV 11' 2.5"
18 Gilbertson, Rebecca FR River Valley 10' 9.0" 1
19 Goomey, Talitha SO Platteville JV 10' 5.0"
20 Barth, Brooklyn FR Belmont 9' 1.0"

Women's Triple Jump Relay   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schwingle, Sierra JR River Valley 31' 9.0" 4
2 Langmeier, Hannah SO Platteville 30' 5.0" 5
3 Emendorfer, Rachael SR Platteville 30' 0.0" 5
4 Myers, Bridgette SR River Ridge 29' 5.0" 3
5 Langmeier, Taylor FR River Ridge JV 26' 10.0" 2.5
6 Herrick, Rachael SO River Ridge 26' 7.0" 3
7 Breuer, Rebecca JR River Ridge JV 26' 5.0" 2.5
8 Fingerhut, Dakota SO River Valley 26' 3.0" 4
9 Haack, Maddy JR Lancaster 24' 8.0"
10 Doll, Ashton SR Lancaster -

Women's Shot Put Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Loper, Olivia FR River Ridge JV 26' 0.0"
2 Kelly, Sammy FR Platteville JV 24' 2.0"
3 Bosseti, Anna Judy SR River Ridge JV 24' 1.5"
4 Jacobson, Alysha SO Potosi 23' 0.5" 1.5
5 LeGrand, Jessie JR Platteville JV #2 21' 6.0"
6 Bean, Christal SO Cassville 20' 7.0" 1
7 Kenyan, Abbigail FR Belmont JV 19' 2.0"
8 Miesen, Jayla FR Platteville JV #2 18' 8.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Linder, Taylor JR River Ridge 26' 9.5" 2
2 Kopp, Payton JR Cuba City 25' 11.0" 3
3 Mead, Rabia FR Platteville 25' 9.0" 5
4 Bahl, Mallory JR Lancaster 25' 8.0" 0.5
5 Skubal, Anna JR Platteville JV 25' 6.0"
6 Reynolds, Tessa SR River Ridge 25' 1.5" 2
7 Stone, Alex FR Lancaster 25' 0.0" 0.5
8 Wright, Kylie SO Cuba City JV 23' 11.0" 2.5
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Digman, Skye SO Platteville 34' 10.5" 5
2 Fields, Camry JR Cuba City 33' 3.5" 3
3 deHaan, Elsie FR Belmont 31' 4.0" 4
4 Johll, Paige SO Cassville 30' 4.0" 1
5 Averkamp, Lily FR Cuba City JV 29' 3.0" 2.5
6 Richardson, Jenna FR Belmont JV 28' 5.0"
7 Morgan, Grace SO Potosi 28' 1.5" 1.5
8 Wrege, Sasha FR Belmont 28' 0.0" 4

Women's Discus Throw Relay   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Averkamp, Lily FR Cuba City JV 79' 3.0" 2
2 Hessling, Rachel SO Cuba City JV 69' 4.0" 2
3 Bean, Christal SO Cassville 65' 10.0" 1
4 Reynolds, Tessa SR River Ridge 64' 3.0" 1.5
5 Mead, Rabia FR Platteville JV 61' 1.0"
6 Jacobson, Alysha SO Potosi 60' 3.0" 0.5
7 Kelly, Sammy FR Platteville JV 58' 0.0"
8 LeGrand, Jessie JR Platteville JV #2 56' 6.0"
9 Johnson, Sydney FR Belmont JV 50' 5.0"
10 Miesen, Jayla FR Platteville JV #2 48' 6.0"
11 Schroeder, Megan FR Belmont JV 28' 10.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Digman, Skye SO Platteville 110' 7.0" 5
2 Kopp, Payton JR Cuba City 94' 11.0" 4
3 Wrege, Sasha FR Belmont 91' 10.0" 3
4 Fields, Camry JR Cuba City 88' 0.0" 4
5 Bahl, Mallory JR Lancaster 84' 0.0" 2.5
6 Linder, Taylor JR River Ridge 83' 1.0" 1.5
7 deHaan, Elsie FR Belmont 81' 10.0" 3
8 Skubal, Anna JR Platteville 81' 4.0" 5
9 Morgan, Grace SO Potosi 77' 11.0" 0.5
10 Stone, Alex FR Lancaster 76' 10.0" 2.5
11 Johll, Paige SO Cassville 74' 3.0" 1