Newton Girls Eagle Invite

Scores:
Team Score
Mattoon115
Effingham91.5
Newton90
Teutopolis80
Robinson74.5
Olney (Richland County)33
Red Hill25
Fairfield20
Salem14
Christ Our Rock Lutheran10

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weller, F SR Flora 15.65
2 Welty, F SR Flora 15.88
3 Jett, Beth SO Christ Our Rock Lutheran 16.10
4 Lewis, Abby FR Fairfield 16.37
5 Fatheree, Sam SO Christ Our Rock Lutheran 18.09
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 VanHyfte, Anna SO Mattoon 13.61 2
2 Smith, Shelby SR Red Hill 13.71
3 Greuel, Julia SR Teutopolis 13.79
4 Habing, Rebecca FR Teutopolis 14.06
5 Martin, Brooke FR Salem 14.39
6 Carie, Natalie FR Effingham 14.59
7 Gower, Lexi SR Robinson 15.07
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hillard, Amber FR Robinson 13.00 10
2 Haarman, Alex SO Newton 13.05 8
3 Rivera, Kristina SR Effingham 13.11 6
4 Johnson, Taylor SR Newton 13.41 4
5 Cummins, Kylie SR Olney (Richland County) 13.65 1
6 Frazier, Renee FR Mattoon 13.76
7 Dunn, Savannah SR Olney (Richland County) 13.85
8 Baer, Emily SR Salem 13.88

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Creech, Caitlin FR Red Hill 31.47
2 Jett, Beth SO Christ Our Rock Lutheran 35.16
3 Wolf, Abby SO Christ Our Rock Lutheran 36.49
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hahn, Reagan SR Olney (Richland County) 28.01 2
2 Smith, Shelby SR Red Hill 28.36
3 Baer, Emily SR Salem 29.04
4 Princko, Keleila FR Mattoon 29.31
5 Beavin, Grace SO Salem 29.57
6 Longwell, Bayleigh JR Effingham 29.71
7 Haarman, Mikaela FR Newton 29.94
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Cherree SR Fairfield 26.64 10
2 Hillard, Amber FR Robinson 26.69 8
3 Webb, LeAndra SR Mattoon 27.44 6
4 Rivera, Kristina SR Effingham 27.97 4
5 Hardiek, Julia FR Teutopolis 28.15 1
6 McGahey, Amy SO Robinson 28.20
7 Haarman, Alex SO Newton 28.29
8 Greuel, Julia SR Teutopolis 28.59

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Liberman, Maddie JR Red Hill 1:09.95
2 Kellerman, Tara SO Christ Our Rock Lutheran 1:14.52
3 Moyes, Maddy SO Olney (Richland County) 1:15.23
4 Leib, F SR Flora 1:22.45
5 Zhang, Lei SO Christ Our Rock Lutheran 1:23.33
6 Moats, F SR Flora 1:24.28
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hartke, Anna SR Teutopolis 1:06.13 4
2 Giacone, Molly SR Newton 1:06.48 1
3 Jones, Cheyenne FR Mattoon 1:07.73
4 Barthelme, Jacklyn FR Newton 1:08.18
5 Powden, Olivia JR Red Hill 1:08.68
6 Hails, Brylee FR Salem 1:09.03
7 Schwinke, Christa JR Teutopolis 1:09.43
8 Rios, Laura FR Robinson 1:11.68
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Cherree SR Fairfield 59.76 10
2 Wimberly, Hailey SO Salem 1:02.03 8
3 Weber, Lauren FR Robinson 1:05.10 6
4 Phillips, Shayna SR Effingham 1:06.27 2
5 Wilson, Cortnee FR Mattoon 1:06.80
6 Washburn, Baylie SO Olney (Richland County) 1:10.00
7 Simpson, Lauren JR Fairfield 1:16.78

Women's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weichman, Kara SO Teutopolis 2:39.13 1
2 Grimes, Savannah FR Teutopolis 2:40.13
3 Cordes, Kourtney SO Effingham 2:45.95
4 Angel, Josie FR Newton 2:49.94
5 Simpson, Lauren JR Fairfield 2:51.36
6 Shidler, Gracie FR Robinson 2:55.66
7 Hankins, Darian JR Red Hill 2:57.44
8 Crays, F SR Flora 3:42.00
9 Stanford, F SR Flora 3:48.00
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phillips, Shayna SR Effingham 2:22.97 10
2 Stallard, Holly SR Olney (Richland County) 2:27.59 8
3 Ball, Mariah FR Mattoon 2:30.43 6
4 Krenz, Anna JR Christ Our Rock Lutheran 2:31.39 4
5 Buchanan, Sarah SR Red Hill 2:34.35 2
6 Card, Gillian JR Mattoon 2:40.24
7 Phillips, Chloe SO Salem 2:41.74
8 Quandt, Maddie FR Salem 2:43.21
9 Schalburg, Andrea FR Robinson 2:43.87

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carr, Sarah FR Newton 5:51.20 10
2 Drake, Elle SR Mattoon 5:53.88 8
3 Krenz, Anna JR Christ Our Rock Lutheran 6:01.39 6
4 Monnet, Alexis JR Effingham 6:03.32 4
5 Niebrugge, Shanna SO Teutopolis 6:09.31 2
6 Blanchette, AnnaBelle JR Mattoon 6:11.57 1
7 Waggoner, Kyanne FR Red Hill 6:12.85
8 Hickey, Olivia SR Robinson 6:15.27
9 Brown, Taylor JR Newton 6:20.91
10 Rice, Kelsey FR Fairfield 6:23.76
11 Repking, Emma SR Teutopolis 6:40.44
12 Kellerman, Tara SO Christ Our Rock Lutheran 6:47.39
13 Stewart, F SR Flora 6:55.11
14 Julian, Gracie FR Olney (Richland County) 6:58.95
15 Griffy, Claire FR Salem 7:45.79

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carr, Sarah FR Newton 12:41.65 10
2 Cordes, Kourtney SO Effingham 12:44.97 8
3 Blanchette, AnnaBelle JR Mattoon 12:59.06 6
4 Hawkins, Stephanie SR Robinson 13:16.57 4
5 Miller, Haleigh FR Mattoon 13:52.58 2
6 Aguirre, Rosie JR Red Hill 14:25.05 1
7 Repking, Emma SR Teutopolis 14:33.33
8 Schmidt, Briana SO Effingham 15:03.27
9 Zhang, Lei SO Christ Our Rock Lutheran 15:41.98
10 Griffy, Claire FR Salem 15:44.85
11 Kuhn, Mya FR Newton 15:52.47
12 Malone, Sabrina JR Robinson 16:03.10
13 Niemerg, Hanna JR Teutopolis 17:13.95

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lee, Isabel FR Teutopolis 20.56
2 Brown, Amari FR Mattoon 20.88
3 Shreve, Jevin FR Fairfield 21.51
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wesley, Ashton FR Robinson 19.51
2 Jennings, Rachel FR Fairfield 19.54
3 snyder, alexis SR Olney (Richland County) 19.89
4 Vogt, Jenelle FR Teutopolis 20.89
5 Goff, F SR Flora 21.09
6 Brinkmann, Hope SR Christ Our Rock Lutheran 21.74
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barthelme, McKendra SR Newton 15.54 10
2 Heureman, Camryn JR Effingham 16.71 8
3 Beard, Sydney JR Robinson 17.19 6
4 Boggs, Brianne JR Effingham 17.76 4
5 Smithenry, Stacey SR Newton 17.81 2
6 Ervin, Rachel JR Mattoon 18.18 1
7 Thompson, Corryn JR Olney (Richland County) 18.64
8 Robinson, Jazlyn FR Red Hill 19.54

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jennings, Rachel FR Fairfield 1:00.15
2 Wesley, Ashton FR Robinson 1:02.90
3 Shreve, Jevin FR Fairfield 1:03.64
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Habing, Rebecca FR Teutopolis 54.55
2 Webb, Carlie SR Newton 56.05
3 Brown, Amari FR Mattoon 57.32
4 Robinson, Jazlyn FR Red Hill 59.01
5 Hilliard, F SR Flora 1:00.01
6 Brinkmann, Hope SR Christ Our Rock Lutheran 1:00.21
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kuhlman, Kiyah FR Effingham 50.09 10
2 Beard, Sydney JR Robinson 50.92 8
3 Ervin, Rachel JR Mattoon 51.02 6
4 Mette, Morgan FR Teutopolis 52.01 4
5 Probst, Lauren JR Newton 52.19 2
6 Heureman, Camryn JR Effingham 53.81 1
7 snyder, alexis SR Olney (Richland County) 55.28
8 Rodriguez, Carmen FR Olney (Richland County) 58.11

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hartke, Anna SR Teutopolis 5' 1.0" 10
2 Smithenry, Stacey SR Newton 4' 11.0" 7
3 Ball, Mariah FR Mattoon 4' 11.0" 7
4 Phillips, Chloe SO Salem 4' 9.0" 3
5 Wessel, Lauren SO Teutopolis 4' 9.0" 3
6 Musch, Olivia SR Robinson 4' 7.0" 0.5
7 Martin, Chloe SO Effingham 4' 7.0" 0.5
8 Chansler, Keilah SO Red Hill 4' 5.0"
9 Hanks, Ashlyn SO Effingham 4' 5.0"
10 Creech, Caitlin FR Red Hill 4' 3.0"
11 Shreve, Jevin FR Fairfield 4' 3.0"
12 Plush, Maggie FR Mattoon 4' 3.0"
13 Metiwe, Franka JR Fairfield 4' 1.0"
14 Tennison, Autumn FR Robinson 4' 1.0"
15 Leib, F SR Flora 4' 1.0"

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bueker, Jolenne SO Teutopolis 9' 0.0" 10
2 Schwinke, Christa JR Teutopolis 8' 6.0" 8
3 Hawkins, Stephanie SR Robinson 8' 0.0" 6
4 Taylor, Hannah SO Effingham 7' 6.0" 4
5 Schalburg, Andrea FR Robinson 7' 0.0" 2
6 Wilson, Carlee FR Mattoon -
7 Philpott, Emma FR Mattoon -
8 west, Taylor SR Olney (Richland County) -

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barthelme, McKendra SR Newton 16' 7.5" 10
2 Taylor, Hannah SO Effingham 15' 10.25" 8
3 Hite, Jo SO Mattoon 15' 4.5" 6
4 Hardiek, Julia FR Teutopolis 14' 5.5" 4
5 Fox, Miranda FR Effingham 14' 2.75" 2
6 Wellbaum, Nikki SO Teutopolis 14' 1.5" 1
7 McGahey, Allison SR Robinson 14' 0.25"
8 Callaway, Courtney SR Robinson 13' 3.0"
9 Weber, Emma SO Newton 13' 3.0"
10 Hobbs, Madison SO Red Hill 13' 2.75"
11 Goostree, Zoey SO Salem 13' 2.0"
12 Metiwe, Franka JR Fairfield 11' 10.5"
13 Dunavan, Abby SO Christ Our Rock Lutheran 11' 7.5"
14 Kauble, Logan FR Olney (Richland County) 11' 5.75"
15 Shreve, Jevin FR Fairfield 11' 5.25"
16 Jett, Beth SO Christ Our Rock Lutheran 10' 3.25"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Summerlyn FR Mattoon 33' 6.5" 10
2 McGahey, Amy SO Robinson 32' 2.25" 8
3 Grimes, Savannah FR Teutopolis 31' 3.75" 6
4 Ervin, Rachel JR Mattoon 30' 7.75" 4
5 Weber, Emma SO Newton 29' 10.0" 2
6 Kloppedahl, Kayle SR Salem 29' 3.75" 1
7 Gower, Lexi SR Robinson 29' 0.75"
8 Wellbaum, Nikki SO Teutopolis 29' 0.0"
9 Probst, Lauren JR Newton 28' 8.25"
10 Pike, Hannah JR Effingham 27' 8.0"
11 Dunavan, Abby SO Christ Our Rock Lutheran 24' 5.0"

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weaver, Tayler SR Mattoon 41' 1.5" 10
2 Western, Jamesha SR Red Hill 37' 10.5" 8
3 Inyart, Mary Grace SR Olney (Richland County) 34' 5.5" 6
4 Hoene, Christy JR Teutopolis 33' 3.0" 4
5 Myers, Shelby SO Effingham 32' 5.0" 2
6 Hartrich, Grace JR Newton 32' 0.0" 1
7 Snyder, Leah FR Olney (Richland County) 31' 7.5"
8 Hadra, Courtney JR Newton 30' 6.0"
9 Phillippe, Daphne SO Robinson 30' 5.5"
10 Neuman, Haylee JR Fairfield 30' 4.0"
11 Willey, Sarah JR Teutopolis 29' 4.0"
12 Towle, Hailey SR Mattoon 29' 1.5"
13 Richards, Kyleigh FR Red Hill 27' 8.5"
14 Musch, Olivia SR Robinson 26' 11.0"
15 Fatheree, Sam SO Christ Our Rock Lutheran 24' 9.0"
16 Haythorne, Aisley SO Effingham 24' 5.5"
17 Williams, S SR Flora 23' 8.5"
18 Taylor, F SR Flora 23' 0.5"
19 Wolf, Abby SO Christ Our Rock Lutheran 22' 8.5"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Inyart, Mary Grace SR Olney (Richland County) 108' 11.0" 10
2 Western, Jamesha SR Red Hill 101' 11.0" 8
3 Hadra, Courtney JR Newton 100' 5.0" 6
4 Buening, Ellie SR Teutopolis 94' 11.0" 4
5 Buening, Rachel FR Teutopolis 92' 10.0" 2
6 Hartrich, Grace JR Newton 90' 11.0" 1
7 Musch, Olivia SR Robinson 89' 0.0"
8 Myers, Shelby SO Effingham 87' 6.0"
9 Weaver, Tayler SR Mattoon 87' 2.0"
10 Towle, Hailey SR Mattoon 85' 9.0"
11 Inyart, Colleen FR Olney (Richland County) 83' 3.0"
12 Fatheree, Sam SO Christ Our Rock Lutheran 76' 1.0"
13 Titzer, Sarah SO Fairfield 74' 0.0"
14 Wolf, Abby SO Christ Our Rock Lutheran 70' 5.0"
15 Clark, Madysen SO Robinson 69' 2.0"
16 Goostree, Zoey SO Salem 67' 1.0"
17 Denoyer, Alex JR Effingham 62' 5.0"
18 Miller, Anna SO Red Hill 59' 3.0"
19 Burmeister, F SR Flora 57' 4.0"