2017 Byron Boys Indoor Classic

Scores:
Team Score
Harlem96
Prairie Ridge80
Crystal Lake Central75
Rockford East63
Byron52
Winnebago46
Belvidere37
Christian Life8
Harvard6
North Boone1
Amboy1

Men's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lake, Tayveon SO Rockford East 7.00 4
2 Serrano, Adrian SR Harvard 7.02 2
3 Keeling, Kane SR Harlem 7.14
4 Joyce, Liam SR Harvard 7.15
5 Adams, Jonqueze JR Rockford East 7.17
6 Murphy, Avontay JR Winnebago 7.19
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Haun, Gabe SR Harlem 6.78 10
2 Kurtenbach, Michael SO Belvidere 6.90 8
3 Evans, Samson JR Prairie Ridge 6.95 6
4 Hinde, Jacob JR Winnebago 7.03 1
5 Brittingham, Robert FR Amboy 7.12
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Evans, Samson JR Prairie Ridge 6.92
2 Serrano, Adrian SR Harvard 7.08
3 Mikolajczewski, Justin JR Prairie Ridge 7.33
4 Bradford, Jacob SR Byron 7.60
5 Herebia, Jose SO Stillman Valley 7.69
6 Salazar, F SR North Boone 8.35
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Haun, Gabe SR Harlem 6.86
2 Hinde, Jacob JR Winnebago 7.08
3 Keeling, Kane SR Harlem 7.18
4 Smith, Deshawn SO Crystal Lake Central 7.51
5 Farfan, Ignacio FR Christian Life 7.68
6 Vaupel, Dalton JR Belvidere 7.98
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kurtenbach, Michael SO Belvidere 6.96
2 Murphy, Avontay JR Winnebago 7.16
3 Zwart, Max JR North Boone 7.63
4 Lundquist, Austin JR Amboy 7.71
5 Pannarale, Nicolas JR Stillman Valley 8.15
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Brittingham, Robert FR Amboy 7.05
2 Bisram, Braden JR Crystal Lake Central 7.07
3 Lake, Tayveon SO Rockford East 7.08
4 Joyce, Liam SR Harvard 7.17
5 Adams, Jonqueze JR Rockford East 7.18
6 Wrage , Keith FR Christian Life 9.52

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Jayvious SR Harlem 23.84 10
2 Young, Marco JR Rockford East 25.72
3 Nathan, Cortez FR North Boone 26.91
4 Farfan, Ignacio FR Christian Life 26.99
5 Warner, Eli SR Stillman Valley 28.69
6 Decarlo, Jasper SO Christian Life 29.24
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Salerno, Charlie SO Prairie Ridge 26.49
2 Rivera, Michael JR North Boone 27.58
3 Vincinio, J SR Winnebago 27.84
4 Ludin, Micah SR Stillman Valley 28.44
5 Denton, Caleb JR Byron 28.48
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Joyce, Liam SR Harvard 25.64 2
2 Storm, Haakon JR Harlem 25.66 1
3 Ellis, Chandler FR Winnebago 25.67
4 Serrano, Adrian SR Harvard 26.56
5 Eames, Travis JR Amboy 26.73
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Evans, Samson JR Prairie Ridge 24.39 8
2 Thomas, Stevie JR Rockford East 25.01 6
3 Murray, Kalen JR Belvidere 25.02 4
4 Diaz, Eduardo SR Crystal Lake Central 25.69

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sus, Riley FR Amboy 1:03.83
2 Werntz, Kyle SO Harlem 1:04.19
3 Rodriguez, Miguel FR North Boone 1:04.61
4 Zambrano, Diego FR Harlem 1:04.91
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cascio, Anthony JR Winnebago 1:01.64
2 Stranberg, Alek FR Byron 1:02.81
3 Ooyen, Colton SR Winnebago 1:04.28
4 Gonzales, Jose FR Harvard 1:05.61
5 Barnes, David SR Stillman Valley 1:11.22
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stricker, Reid SO Harvard 59.60
2 Nelson, Joshua SO Christian Life 1:00.20
3 Walzer, Hunter SO Amboy 1:05.89
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Braun, Colin SR Crystal Lake Central 53.81 10
2 Winternheimer, Ethan JR Rockford East 54.61 8
3 Violett, Court SR Crystal Lake Central 55.43 6
4 Tulke, David SR Prairie Ridge 55.86 4
5 Newell, Adrian SO Rockford East 56.24 2
6 Collins, Cole SR Prairie Ridge 57.33 1

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stonecipher, Brandon JR Byron 2:16.59
2 Goodman, Derek SO Stillman Valley 2:24.58
3 Mercado, Miguel SR Harvard 2:26.48
4 Sasse, Cade SO Stillman Valley 2:26.73
5 Bathje, Cole JR Rockford East 2:26.83
6 Lich, JJ FR Harvard 2:27.28
7 Doyle, Brady FR Winnebago 2:27.82
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lasak, James JR Prairie Ridge 2:00.69 10
2 Sarver, Chase SR Byron 2:02.74 8
3 Nix, Chris JR Harlem 2:03.27 6
4 Gille, Michael JR Harlem 2:04.56 4
5 Tomasello, Brandon SR Crystal Lake Central 2:06.87 2
6 Stamberger, Thomas SO Amboy 2:09.69 1
7 Berge, Luke SR Rockford East 2:10.85
8 Norris, Tyler SR Crystal Lake Central 2:11.21
9 Koehler, Jason JR Christian Life 2:11.68
10 Walters, Blake JR North Boone 2:12.98
11 Allen, Jonathan SO Belvidere 2:15.72

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Medrano, Fernando SO North Boone 5:13.14
2 Conderman, Collin SO Byron 5:37.18
3 Contreras, Adrian JR North Boone 5:40.45
4 Sanchez, Samuel FR Harvard 5:43.29
5 Pearson, Jonah JR Byron 5:48.65
6 Friedman, Sammy SR Christian Life 5:50.60
7 Molln, Thomas JR Amboy 5:55.00
8 McCarty, Robert SO Winnebago 6:04.33
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sterchi, Weston SR Crystal Lake Central 4:40.18 10
2 Van Barriger, Jordan SR Rockford East 4:43.00 8
3 Ostrow, Mike SR Prairie Ridge 4:43.80 6
4 Johnson, Brady JR Harlem 4:44.83 4
5 friske, noah SO Rockford East 4:45.58 2
6 Pajak, Filip SR Prairie Ridge 4:47.92 1
7 Procopio, Samuel SO Harlem 4:48.32
8 Arco, Sam JR Belvidere 4:52.94
9 Rynne, Josiah JR Christian Life 4:59.38
10 Pavlak, Dylan JR Winnebago 5:08.96
11 Jankiewicz, Dane SO Belvidere 5:18.48
12 Cobb, Jacob SR Harvard 5:24.51
13 Stamberger, Thomas SO Amboy 5:29.74

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sterchi, Weston SR Crystal Lake Central 9:41.69 10
2 Pajak, Filip SR Prairie Ridge 9:50.99 8
3 Johnson, Brady JR Harlem 10:26.76 6
4 Fiore, Nick SO Belvidere 10:47.19 4
5 Pichardo, Jason SO Harvard 11:49.47 2
6 Conderman, Collin SO Byron 11:50.34 1
7 Wolozyn, Jacob SR Rockford East 11:52.06
8 Bathje, Jack SR Rockford East 11:52.11
9 Molln, Thomas JR Amboy 12:51.82

Men's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ngo, Nick SO Harlem 8.96 4
2 Ellis, Chandler FR Winnebago 9.28
3 Lentz, Tyler SR Prairie Ridge 9.44
4 Norman, Austin FR Amboy 9.68
5 Castillo, Carlos JR Harvard 9.89
6 Hawes, Payton SO Stillman Valley 11.03
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Jayvious SR Harlem 7.97 10
2 Galster, Wyatt SR Byron 8.33 8
3 Malone, Sydney FR Winnebago 8.82 6
4 Byrnes, Spencer SR Crystal Lake Central 9.00 2
5 Braun, Colin SR Crystal Lake Central 9.09 1
6 Eschweiler, Mike FR Prairie Ridge 9.72
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Jayvious SR Harlem 8.18
2 Braun, Colin SR Crystal Lake Central 9.21
3 Ngo, Nick SO Harlem 9.35
4 Ellis, Chandler FR Winnebago 9.52
5 Winchel, Glen SO Belvidere 11.20
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Galster, Wyatt SR Byron 8.39
2 Byrnes, Spencer SR Crystal Lake Central 8.99
3 Lentz, Tyler SR Prairie Ridge 9.42
4 Norman, Austin FR Amboy 9.64
5 Klonicki, Zachary SO Stillman Valley 11.31
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Malone, Sydney FR Winnebago 8.78
2 Eschweiler, Mike FR Prairie Ridge 9.33
3 Castillo, Carlos JR Harvard 10.10
4 Hawes, Payton SO Stillman Valley 11.05

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Galster, Wyatt SR Byron 5' 10.0" 10
2 Sergent, Micah JR Winnebago 5' 8.0" 8
3 Logan, Richard JR Crystal Lake Central 5' 8.0" 6
4 Martinez, Marco SR Harlem 5' 8.0" 4
5 Salerno, Charlie SO Prairie Ridge 5' 2.0" 2
6 Whitehead, Isaiah SR Winnebago 5' 2.0" 1
7 Beck, Anthony SO Crystal Lake Central 5' 2.0"
8 Fist, Ryan FR Prairie Ridge 5' 2.0"
9 Walzer, Hunter SO Amboy 5' 0.0"
10 Goner, Duayne SR Byron -
11 Arata, Nathan FR North Boone -
12 Gonzalez, Sebastian JR Harlem -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Martin, Daniel SR Belvidere 13' 4.0" 10
2 Diaz, Eduardo SR Crystal Lake Central 12' 0.0" 8
3 Criscione, Michael JR Byron 11' 6.0" 6
4 Marquez, Jose SR Harlem 11' 6.0" 4
5 Rudolf, Jack JR Prairie Ridge 11' 0.0" 2
6 Hirsch, Jordan SO Belvidere 11' 0.0" 1
7 Bradford, Jacob SR Byron 9' 6.0"
8 Booker, Darien SO Rockford East 7' 0.0"
9 Fist, Ryan FR Prairie Ridge 7' 0.0"
10 Menke, Carson SR Harlem -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Malone, Sydney FR Winnebago 20' 6.5" 10
2 Evans, Samson JR Prairie Ridge 19' 7.0" 8
3 Byrne, Anthony SR Harlem 19' 3.25" 6
4 williams, romiell JR Rockford East 18' 11.25" 4
5 Logan, Richard JR Crystal Lake Central 18' 6.5" 2
6 Franklin, KC JR Harlem 17' 9.25"
7 McKinney, Isaiag JR Rockford East 17' 7.5"
8 Hausen, Austin SO Belvidere 17' 0.25"
9 Brown, Ryan SR Crystal Lake Central 16' 3.0"
10 Powell, Dylan JR Stillman Valley 15' 10.75"
11 Rhodes, isaiah FR Belvidere -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fortener, Ethan SO Byron 18' 0.0" 1
2 Dolleton, Paolo SO Prairie Ridge 17' 3.75"
3 Brittingham, Robert FR Amboy 16' 10.0"
4 Murphy, Avontay JR Winnebago 16' 9.5"
5 Flores, Cipriano SR Harvard 15' 7.25"
6 Ludin, Micah SR Stillman Valley 15' 0.75"
7 Jones, Bryan JR North Boone 14' 10.75"
8 Clark, Austin SR Harvard 14' 10.75"
9 Sus, Riley FR Amboy 14' 5.0"
10 Mangulabran, Amiel SR North Boone 14' 4.5"
11 Stonecipher, Brandon JR Byron 14' 0.0"
12 Stickler, Isaac FR Byron -

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carrey, William JR Rockford East 37' 5.5" 1
2 Sarff, Caleb JR Amboy 34' 10.0"
3 McGee, Jared SO Harlem 34' 6.5"
4 Brown, Ryan SR Crystal Lake Central 34' 1.5"
5 Castillo, Carlos JR Harvard 33' 4.5"
6 Hatfield, Ryley SR Byron 32' 11.5"
7 Serrano, Adrian SR Harvard 32' 9.5"
8 Banks, Zylik JR Rockford East 32' 2.0"
9 Rosas, Flavio FR Belvidere 31' 6.5"
10 Mangulabran, Amiel SR North Boone 30' 7.5"
11 Arata, Nathan FR North Boone 29' 2.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murray, Kalen JR Belvidere 41' 9.0" 10
2 Hinde, Jacob JR Winnebago 39' 6.5" 8
3 Galster, Wyatt SR Byron 38' 11.5" 6
4 Gende, Drew SO Prairie Ridge 38' 2.0" 4
5 Lentz, Tyler SR Prairie Ridge 37' 7.0" 2
6 O'Brien, Colton FR Crystal Lake Central 36' 9.0"
7 Ngo, Nick SO Harlem 36' 1.5"
8 Pitney, Riley SR Winnebago 35' 7.5"
9 Fortener, Zack SR Byron -

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Haley, Darrin SR Rockford East 41' 8.75"
2 Lynch, John SR Harvard 41' 4.5"
3 Lundquist, Austin JR Amboy 37' 0.5"
4 Schultz, Ben JR Prairie Ridge 36' 7.5"
5 Barth, Steven SR Harvard 34' 1.75"
6 Nugent, Zach JR Crystal Lake Central 32' 2.0"
7 Olson, Jacob SR Stillman Valley 31' 6.0"
8 McKenzie, Braeton SR Stillman Valley 30' 0.75"
9 Thomas, Darius SO Rockford East -
10 Walker, Kamil JR North Boone -
11 Cichon, Jacob JR North Boone -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Braskett, Justin SR Harlem 53' 11.25" 10
2 Nelson , Russell SR Christian Life 49' 10.75" 8
3 Dixon, Max SR Harlem 46' 3.5" 6
4 Jenkins, Jeff JR Prairie Ridge 44' 6.75" 4
5 Munn, Jack SO Crystal Lake Central 42' 7.25" 2
6 Dunbaugh, Josh SR Winnebago 41' 11.25" 1
7 Hunter, Kyle JR Amboy 41' 7.5"
8 Ankerholtz, Mike JR Belvidere 40' 2.5"
9 Hall, Jacob SO Winnebago 39' 0.0"
10 Wiegman, Hayden SR Byron 38' 1.0"
11 Peterson, Jake JR Belvidere 36' 3.5"
12 Trosper, Billy SR Byron 35' 5.5"