Madison County Track Meet

Scores:
Men's Score
Edwardsville188
Alton135
Collinsville88
Granite City76
Triad35
Highland32
 
Women's Score
Edwardsville164
Alton121
Granite City86
Triad86
Collinsville59
Highland32

Men's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lusk, Amaziah FR Triad 12.36
2 Qualls, Cody JR Triad 12.47
3 Guo, Andy FR Granite City 13.77
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stewart, Jermarrion FR Collinsville 11.50 10
2 Tincher, DeVonte' SR Edwardsville 11.55 8
3 Samelton, Kiondray JR Alton 11.90 6
4 Brown, Earlie SO Alton 11.91 4
5 Abdur-Rahman, Kendall SO Edwardsville 11.92 2
6 Wilson, Tyler SR Collinsville 12.04 1
7 DeProw, Chase JR Highland 12.60
8 Orozco, Ivan JR Highland -

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Curtis, Malik SO Triad 24.45 1
2 Ford, Mike FR Granite City 26.42
3 Schrage, Brock SR Highland 26.91
4 Dixon, Nehemia JR Granite City 27.30
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tincher, DeVonte' SR Edwardsville 22.35 10
2 Stewart, Jermarrion FR Collinsville 22.91 8
3 Brown, Earlie SO Alton 23.23 6
4 Wilson, Tyler SR Collinsville 23.95 4
5 Wolf, Seby JR Highland 24.35 2
6 Caldwell, Kevin SO Alton 24.56
7 Abdur-Rahman, Kendall SO Edwardsville -
8 Qualls, Cody JR Triad -

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Miller, Trey SO Alton 58.61
2 Harold, Tony SO Granite City 59.36
3 Winter, Isaac SO Highland 1:07.42
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Harlan, Darryl SR Edwardsville 52.26 10
2 Sanders, Ahmad SO Alton 54.39 8
3 Thole, Grant SR Highland 55.29 6
4 Larue, Anthony FR Triad 56.19 4
5 Smith, Rodney JR Edwardsville 56.43 2
6 Powe, DJ FR Collinsville 56.94 1
7 Williams, Kyler FR Collinsville 57.07
8 Milligan, Garrett SR Triad 57.27

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Keefe, Will SR Granite City 2:01.71 10
2 Macias, Arie SR Alton 2:03.84 8
3 Cummings, Kelvin JR Alton 2:07.54 6
4 Autenrieth, Will SR Collinsville 2:08.05 4
5 Knopf, Zach JR Triad 2:08.32 2
6 Schoenthal, Jacob SR Edwardsville 2:08.71 1
7 Ochoa, Adrian JR Collinsville 2:11.47
8 Romano, Franky JR Edwardsville 2:13.82
9 Nikonowicz, Leo SR Granite City 2:16.25
10 Jung, Zach SR Triad 2:20.90
11 Sexton, Bryce SR Highland -
12 Sherrill, Gabe JR Highland -
13 McCormick, Sam SR Edwardsville -

Men's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Keefe, Andrew SO Granite City 4:33.61 10
2 Prenzler, Roland SO Edwardsville 4:37.36 8
3 Pifer, Jack FR Edwardsville 4:42.27 6
4 Rathgeb, Evan SR Alton 4:46.10 4
5 Havis, Cassius FR Alton 4:52.41 2
6 Hernandez, Benito JR Collinsville 5:00.07 1
7 Perry, Jeremiah FR Granite City 5:03.37
8 Walter, Ben FR Triad 5:03.46
9 Hanratty, Nick FR Highland 5:03.60
10 Martin, Seth SO Triad 5:08.69
11 Ware, Gavin JR Highland 5:17.16
12 Roberts, Austin FR Collinsville -

Men's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 O'Keefe, Andrew SO Granite City 10:09.28 10
2 Plocher, Jacob SR Highland 10:16.04 8
3 Hartmann, Max SO Edwardsville 10:20.15 6
4 Walters, Zach FR Edwardsville 10:30.97 4
5 Sampson, Aidan JR Granite City 11:49.79 2
6 Wilson, Zak JR Alton 12:10.80 1
7 Saffel, Jordan FR Alton 12:27.44
8 Yetter, Shane SR Highland 12:41.56

Men's 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Travis SR Edwardsville 14.46 10
2 Griebe, Matt SR Edwardsville 16.19 8
3 Wilson, Algenon FR Alton 17.22 6
4 Chi, Chris FR Collinsville 17.48 4
5 Smith, Jordan JR Granite City 17.68 2
6 Hutchinson, Richard JR Triad 18.49 1
7 Roach, Austin FR Highland 19.55
8 Wongler, Logan FR Triad 19.55

Men's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Davis, David SR Granite City 49.30
2 Roach, Austin FR Highland -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Travis SR Edwardsville 39.40 10
2 Griebe, Matt SR Edwardsville 41.65 8
3 Wilson, Algenon FR Alton 42.01 6
4 Smith, Jordan JR Granite City 42.61 4
5 Bumpers, Jonathan JR Alton 44.61 2
6 Chi, Chris FR Collinsville 45.64 1
7 Hutchinson, Richard JR Triad 45.90
8 Wongler, Logan FR Triad 46.75

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deal, Torrey SR Granite City 6' 7.0" 10
2 Garth, Juan JR Collinsville 6' 0.0" 8
3 Davis, Jordan JR Collinsville 5' 10.0" 6
4 Bumpers, Jonathan JR Alton 5' 10.0" 4
5 Womack, Ju'qui SO Alton 5' 8.0" 2
6 Hairston, Lovantas SO Edwardsville 5' 8.0" 1
7 Hancock, Will SO Triad 5' 6.0"
8 White, Justin SR Edwardsville -
9 Snead, Montre FR Granite City -
10 McCaw, Blake FR Highland -
11 Portell, Brylee FR Highland -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Neville, Blake JR Edwardsville 14' 0.0" 10
2 Elliott, Jadon SO Triad 12' 6.0" 8
3 Eads, Mason SR Collinsville 12' 6.0" 6
4 Wolf, Seby JR Highland 11' 0.0" 4
5 White, Braden JR Collinsville 11' 0.0" 2
6 Lauber, Jerry SO Triad 10' 6.0" 1
7 Tilden, Sam JR Edwardsville 10' 0.0"
8 Thornton, Deakon JR Highland 9' 0.0"

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bond, Kenneth SO Edwardsville 20' 4.0" 10
2 Smith, Tony JR Alton 20' 3.5" 8
3 Harris, Norman SO Edwardsville 19' 7.5" 6
4 Burns, Malcolm SO Collinsville 19' 2.0" 4
5 Sanders, Ahmad SO Alton 18' 1.0" 2
6 Shaw, Marquis SR Granite City 17' 11.0" 1
7 Towns, Devin SO Triad 17' 6.0"
8 Jones, Isaac SO Highland 16' 2.0"
9 Allen, Andrew FR Triad 16' 1.0"
10 Powe, DJ FR Collinsville 15' 5.5"
11 Geiger, Mason JR Highland -

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deal, Torrey SR Granite City 42' 10.0" 10
2 Smith, Rodney JR Edwardsville 39' 3.5" 8
3 Samelton, Kiondray JR Alton 39' 3.25" 6
4 Shaw, Marquis SR Granite City 38' 2.0" 4
5 Townsend, Jack SO Edwardsville 37' 4.5" 2
6 Wedmore, James SO Triad 36' 9.0" 1
7 Crone, Kyle SO Collinsville 36' 6.5"
8 Sands, Connor FR Highland 35' 0.0"
9 Roach, Austin FR Highland 34' 0.0"
10 Bumpers, Jonathan JR Alton -

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Epenesa, AJ SR Edwardsville 55' 4.75" 10
2 Wachowski, Bruce SR Edwardsville 52' 7.25" 8
3 Samelton, Kalen SR Alton 44' 1.25" 6
4 Petty, Dustin JR Collinsville 43' 9.5" 4
5 Marfell, Myles SR Alton 42' 4.25" 2
6 McAllister, Mason FR Triad 39' 8.25" 1
7 Mazur, Maverick SO Triad 38' 3.5"
8 Scruggs, De Antae JR Collinsville 35' 5.25"
9 Langhauser, Trent SR Highland 32' 9.0"
10 Rolfingsmeier, Dylan JR Highland 32' 8.5"
11 Gassett, Nathan SR Granite City -
12 Clark, Kurt FR Granite City -

Men's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Epenesa, AJ SR Edwardsville 184' 7.0" 10
2 Wachowski, Bruce SR Edwardsville 171' 4.0" 8
3 Samelton, Kalen SR Alton 158' 4.0" 6
4 Petty, Dustin JR Collinsville 133' 8.0" 4
5 Marfell, Myles SR Alton 132' 7.0" 2
6 Guzman, Anthony SO Granite City 131' 0.0" 1
7 Walker, Christopher JR Collinsville 122' 10.0"
8 Mazur, Maverick SO Triad 117' 7.0"
9 Gassett, Nathan SR Granite City 111' 3.0"
10 Boone, Maxx JR Triad 106' 0.0"
11 White, Jacob SR Highland 90' 0.0"
12 Kurwicki, Chance JR Highland 75' 9.0"

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Swanson, Jaydi SO Edwardsville 13.83
2 Grigg, Bailey FR Triad 14.75
3 Roberts, Whitney JR Highland 16.23
4 Mesle, Morgan JR Highland 17.18
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Epps, Jeanea SO Alton 13.13 10
2 Rush, Toni SO Granite City 13.26 8
3 Wilson, Niya SR Granite City 13.35 6
4 Love, Quierra FR Edwardsville 13.40 4
5 Bacon, Breonni SO Collinsville 13.56 2
6 Johnson, Rashia FR Alton 13.80 1
7 Brown, Ashley JR Collinsville 13.82
8 Barton, Kyleigh FR Triad -

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fandrey, Riley SO Triad 29.23 1
2 Tackett, Reese FR Highland 29.34
3 Viviano, Savannah FR Triad 29.36
4 Scholl, Makenna FR Highland 33.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pointer, Robyn SR Granite City 26.65 10
2 Love, Quierra FR Edwardsville 26.86 8
3 Bacon, Breonni SO Collinsville 27.11 6
4 West, Kiera SO Collinsville 27.94 4
5 Holloway, Ty'Riss SR Alton 28.23 2
6 James, India SR Edwardsville 29.37
7 Knight, Kimbreon SR Alton 29.49
8 Hall, Ty'tiana FR Granite City 35.66

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cronin, Emily JR Triad 1:08.54 1
2 Pingsterhaus, Lauren SR Triad 1:10.96
3 Kramer, Allie SO Highland 1:13.90
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mans, Kellie SO Alton 1:01.67 10
2 Du hart, Brooke SO Granite City 1:04.64 8
3 Torres, Corraima FR Collinsville 1:06.02 6
4 Davis, Natasha JR Edwardsville 1:06.76 4
5 Goner, Anyria SR Alton 1:06.80 2
6 Freimann, Alyssa JR Highland 1:09.05
7 Laing, McKenna FR Collinsville 1:09.78
8 Dimick, Honor JR Edwardsville 1:10.84

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cashdollar, Lorie JR Edwardsville 2:24.33 10
2 Tirey, Kayla JR Collinsville 2:34.09 8
3 Comer, Alyssa JR Granite City 2:38.40 6
4 Portell, Rece JR Highland 2:43.65 4
5 Postma, Alyssa FR Triad 2:46.86 2
6 Weiner, Lauren FR Alton 2:49.14 1
7 Wiegman, Sara Beth SR Highland 2:53.44
8 Kilzer, Samantha FR Triad 2:56.60
9 Villegas, Selina FR Collinsville 2:58.71
10 Markel, Jessica FR Alton -
11 Korak, Abby FR Edwardsville -
12 Lahey, Patty FR Granite City -

Women's 1,600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Spencer, Melissa JR Edwardsville 5:34.58 10
2 Tirey, Kayla JR Collinsville 5:49.94 8
3 Walter, Madi JR Triad 5:56.07 6
4 Singh, Kaitlyn JR Edwardsville 6:03.80 4
5 Jestin, Erika FR Triad 6:07.70 2
6 Markel, Jessica FR Alton 6:13.32 1
7 Nikonowicz, Chessy FR Granite City 6:16.22
8 Geppert, Payten FR Collinsville 6:31.84

Women's 3,200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schrobilgen, Abby SO Edwardsville 11:50.50 10
2 Hudson, Jaycie SO Edwardsville 11:55.91 8
3 Keller, Maddie JR Triad 12:38.34 6
4 Kilzer, Samantha FR Triad 14:04.88 4
5 Ham, Autumn SO Collinsville -

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 King, Bria SO Collinsville 20.04
2 Blum, Taylor JR Triad 20.45
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jones, TyKiaza SO Granite City 16.46 10
2 Bell, Kymel FR Edwardsville 16.56 8
3 Griggs, Kendra JR Edwardsville 16.88 6
4 Howliet, Mi'kaylah FR Granite City 17.39 4
5 Knight, Kimbreon SR Alton 17.78 2
6 Smith, Diarra JR Alton 18.91 1
7 Kulage, Megan JR Triad 19.41

Women's 300m Intermediate Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tetreau, Kelsey SO Highland 56.71 1
2 McDonald, Jordan FR Collinsville 58.12
3 Blum, Taylor JR Triad 1:02.47
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Diarra JR Alton 49.35 10
2 Howliet, Mi'kaylah FR Granite City 49.78 8
3 Griggs, Kendra JR Edwardsville 50.18 6
4 Krone, Elise SO Edwardsville 51.24 4
5 Kulage, Megan JR Triad 55.34 2
6 King, Bria SO Collinsville 58.79
7 Knight, Kimbreon SR Alton -
8 Jones, TyKiaza SO Granite City -

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mans, Katie JR Alton 5' 7.0" 10
2 Stahlschmidt, Sierra FR Alton 4' 10.0" 8
3 Grigg, Bailey FR Triad 4' 10.0" 5
4 Allen, Brooke FR Edwardsville 4' 10.0" 5
5 Tolson, Cheria SO Granite City 4' 6.0" 2
6 Nichols, Jailyn FR Edwardsville 4' 6.0" 1

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Holloway, Ty'Riss SR Alton 8' 6.0" 10
2 Postma, Alyssa FR Triad 6' 6.0" 8
3 Weiner, Lauren FR Alton 6' 0.0" 6
4 Meyer, Megan FR Triad -
5 Griffin, Leah FR Edwardsville -
6 Anderson, Jacqueline FR Edwardsville -

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boykin, Alexis SO Edwardsville 14' 11.5" 10
2 Pottorff, Kelly JR Triad 14' 9.0" 8
3 D'Antonio, Denise FR Triad 14' 6.0" 6
4 Davis, Natasha JR Edwardsville 14' 2.5" 4
5 Marshall, Brea JR Collinsville 13' 10.0" 2
6 West, Kiera SO Collinsville 13' 10.0" 1
7 Hall, Ty'tiana FR Granite City 13' 4.0"
8 Clanton, Ayonna SR Alton 13' 4.0"
9 Haire, Jerica SO Granite City 12' 9.25"
10 Stahlschmidt, Sierra FR Alton 12' 3.5"
11 Friederich, Claire FR Highland 11' 3.75"
12 Sutton, Leah JR Highland -

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Kymel FR Edwardsville 32' 3.5" 10
2 D'Antonio, Denise FR Triad 31' 11.5" 8
3 Epps, Jeanea SO Alton 31' 11.0" 6
4 Agustin, Katrina FR Edwardsville 29' 8.0" 4
5 Clanton, Ayonna SR Alton 28' 10.0" 2
6 Smock, Ariel SR Highland 28' 3.0" 1
7 Braswell, Taylor JR Highland 25' 4.0"
8 McDonald, Jordan FR Collinsville -
9 King, Bria SO Collinsville -

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pottorff, Kelly JR Triad 37' 1.5" 10
2 Maloney, Savannah SR Edwardsville 36' 3.75" 8
3 Czar, Polly SR Highland 34' 8.5" 6
4 Tally, Raya FR Alton 34' 7.5" 4
5 Sparks, Haley JR Edwardsville 33' 8.75" 2
6 Witzig, Lexi JR Triad 33' 7.5" 1
7 Thurman, Bria SO Alton 33' 0.5"
8 Beyer, Abbey SO Highland 28' 6.25"
9 Ulery, Anna FR Collinsville 27' 9.0"
10 Frazer, Ciara FR Collinsville 24' 4.75"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pottorff, Kelly JR Triad 126' 9.0" 10
2 Maloney, Savannah SR Edwardsville 117' 3.0" 8
3 Beyer, Abbey SO Highland 102' 7.0" 6
4 Tally, Rayn FR Alton 95' 6.0" 4
5 Czar, Polly SR Highland 94' 4.0" 2
6 Freeman, Kennedi JR Alton 87' 11.0" 1
7 Ulery, Anna FR Collinsville 86' 9.0"
8 Frazer, Ciara FR Collinsville 72' 9.0"
9 Witzig, Lexi JR Triad 65' 8.0"
10 Velez, Mercedes SR Edwardsville 58' 3.0"