2017 Girls Invite

Scores:
Team Score
Mattoon140.33
Teutopolis110
Newton98.5
Robinson72.5
Effingham48.33
Salem41.33
Olney (Richland County)23
Fairfield14
Lawrenceville5

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Milburn, Trinity JR Olney (Richland County) 14.70
2 Warren, Jessica FR Fairfield 14.90
3 Bump, Brianna JR Lawrenceville 15.37
4 Ping, Kylie SR Flora 16.07
5 Adcock, Raya FR Fairfield 16.49
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilson, Cortnee SO Mattoon 13.77
2 Princko, Keleila SO Mattoon 13.87
3 Wellbaum, Nikki JR Teutopolis 14.07
4 Longwell, Bayleigh SR Effingham 14.13
5 Orr, Hannah FR Red Hill 14.55
6 Hilliard, Katelynn JR Flora 14.80
7 Wesley, Ashton SO Robinson 14.87
8 Wright, Maya SO Lawrenceville 15.03
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Herman, Brooklyn FR Newton 13.10 10
2 Wimberly, Hailey JR Salem 13.45 8
3 Haarman, Alex JR Newton 13.49 6
4 McGahey, Amy JR Robinson 13.59 4
5 Ochs, Chelsea FR Olney (Richland County) 13.65 2
6 Koester, Lanae SO Teutopolis 13.69 1
7 Beard, Kylee FR Effingham 13.94

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Alexis FR Lawrenceville 32.08
2 Goff, Mackenzie JR Flora 33.90
3 Schernekau, Tana FR Robinson 34.98
4 Tapia, Alyssa FR Flora 37.13
5 Kuo, Ellie SR Lawrenceville 38.80
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Beard, Kylee FR Effingham 28.70 2
2 Daniels, Olivia FR Salem 29.39
3 Collingsworth, Kacie FR Mattoon 29.52
4 Longwell, Bayleigh SR Effingham 30.74
5 Griesemer, Ryann FR Red Hill 31.42
6 Finely, Kateland FR Fairfield 32.44
7 Weston, Bella FR Red Hill 33.93
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hillard, Amber SO Robinson 27.33 10
2 Hardiek, Julia SO Teutopolis 28.06 8
3 Koester, Lanae SO Teutopolis 28.13 6
4 Thompson, Brina SO Mattoon 28.39 4
5 Weber, Emma JR Newton 28.84 1
6 Beavin, Grace JR Salem 29.46
7 Ochs, Chelsea FR Olney (Richland County) 30.25
8 Haarman, Alex JR Newton 30.43

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Payne, Tristen FR Olney (Richland County) 1:21.94
2 DeVous, Cadie FR Fairfield 1:22.04
3 Moats, Caitlin JR Flora 1:22.55
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Phillips, Kaylee SO Effingham 1:08.70
2 Zumbahlen, Riley FR Newton 1:09.60
3 Schwinke, Christa SR Teutopolis 1:12.05
4 Labo, Whitney FR Red Hill 1:13.77
5 Wright, Maya SO Lawrenceville 1:14.42
6 Wagner, Becky FR Lawrenceville 1:15.16
7 Gallion, Julia FR Robinson 1:16.41
8 Heath, Sophia FR Flora 1:19.83
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wimberly, Hailey JR Salem 59.82 10
2 Smith, Summerlyn SO Mattoon 1:01.22 8
3 Fox, Miranda SO Effingham 1:04.61 6
4 Carr, Claire FR Newton 1:04.66 4
5 Weber, Lauren SO Robinson 1:06.53 2
6 Princko, Keleila SO Mattoon 1:07.80 1
7 Hails, Brylee SO Salem 1:11.72

Women's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Simpson, Lauren SR Fairfield 3:04.99
2 Hays, Annie FR Robinson 3:05.51
3 Yarber, Jaidyn SO Lawrenceville 3:06.64
4 Breer, Audra SR Teutopolis 3:06.70
5 Aden, Mikayla FR Salem 3:20.06
6 Stanford, Faith JR Flora 3:55.43
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hough, Cameron SO Olney (Richland County) 2:31.06 10
2 Quandt, Maddie SO Salem 2:32.58 8
3 Stone, Abby FR Newton 2:32.83 6
4 Card, Gillian SR Mattoon 2:40.47 4
5 Habing, Rebecca SO Teutopolis 2:41.14 2
6 Cordes, Kourtney JR Effingham 2:43.73 1
7 Crawford, Ashley SO Fairfield 2:47.66
8 Clinton, Miranda SR Newton 2:49.65
9 McClain, Taylor FR Mattoon 2:52.74
10 Washburn, Bailey JR Olney (Richland County) 2:54.09
11 Sutton, Taylor FR Lawrenceville 2:57.54
12 Pike, Hannah SR Effingham 3:00.39

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Collings, Quincy FR Mattoon 5:52.02 10
2 Schofield, Mickenze FR Mattoon 6:02.20 8
3 Rice, Kelsey SO Fairfield 6:14.74 6
4 Schalburg, Andrea SO Robinson 6:32.88 4
5 Vogt, Jenelle SO Teutopolis 6:55.01 2
6 Troester, Hallie SO Olney (Richland County) 6:55.03 1
7 Hoyos, Lali JR Effingham 7:00.35
8 Bach, Stephanie JR Lawrenceville 7:07.71
9 Monnet, Hope FR Effingham 7:19.57
10 Thompson, Madison FR Teutopolis 7:20.32
11 Farris, Rachel SO Fairfield 7:33.92
12 Malone, Sabrina SR Robinson 7:42.95
13 Donoho, Dusk FR Salem 7:52.99
14 Griffy, Claire SO Salem 8:55.33

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cordes, Kourtney JR Effingham 12:30.18 10
2 Blanchette, AnnaBelle SR Mattoon 13:09.89 8
3 Steffen, Larrisa SO Mattoon 14:28.57 6
4 Vogt, Jenelle SO Teutopolis 14:44.06 4
5 Julian, Gracie SO Olney (Richland County) 14:56.01 2
6 Bell, Alexis FR Newton 15:12.51 1
7 Bach, Stephanie JR Lawrenceville 15:20.12
8 Shidler, Gracie SO Robinson 15:27.74
9 Niemerg, Hanna SR Teutopolis 15:39.65
10 Gower, Gracie SO Robinson 16:05.96
11 Kuhn, Mya SO Newton 16:11.62
12 Griffy, Claire SO Salem 17:05.79

Women's 100m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brown, Amari SO Mattoon 20.04
2 Yarber, Jaidyn SO Lawrenceville 20.37
3 Nichols, Avy SO Flora 21.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shull, Alivia FR Newton 18.53
2 Wagner, Becky FR Lawrenceville 18.91
3 Robinson, Jazlyn SO Red Hill 18.95
4 Lee, Isabel SO Teutopolis 19.58
5 Goff, Mackenzie JR Flora 20.12
6 Telford, Maggie FR Salem 21.78
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hillard, Amber SO Robinson 16.88 10
2 Ervin, Rachel SR Mattoon 17.02 8
3 Heureman, Camryn SR Effingham 17.04 6
4 Beard, Sydney SR Robinson 17.37 4
5 Volk, Liz FR Newton 17.39 2
6 McWhorter, Micah FR Teutopolis 18.50 1
7 Carie, Natalie SO Effingham 18.70
8 Rodriguez, Carmen SO Olney (Richland County) 19.54

Women's 300m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Barthelme, Jacklyn SO Newton 57.26
2 Hilliard, Katelynn JR Flora 58.86
3 Wesley, Ashton SO Robinson 1:00.50
4 Heureman, Camryn SR Effingham 1:00.51
5 Robinson, Jazlyn SO Red Hill 1:02.75
6 Thompson, Ashley FR Teutopolis 1:03.15
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ervin, Rachel SR Mattoon 49.62 10
2 Beard, Sydney SR Robinson 51.93 8
3 Habing, Rebecca SO Teutopolis 54.83 6
4 Brown, Amari SO Mattoon 55.48 4
5 Probst, Lauren SR Newton 55.51 2
6 Quandt, Maddie SO Salem 56.21 1
7 Rodriguez, Carmen SO Olney (Richland County) 57.06

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ball, Mariah SO Mattoon 4' 11.0" 10
2 Simms, Jacklyn FR Fairfield 4' 9.5" 8
3 Wessel, Lauren JR Teutopolis 4' 9.25" 6
4 Hughes, Tara FR Olney (Richland County) 4' 9.0" 4
5 Bergbower, Mallory SO Newton 4' 7.25" 1.5
6 Chipman, Abby SR Robinson 4' 7.25" 1.5
7 Griesemer, Ryann FR Red Hill 4' 7.0"
8 Plush, Maggie SO Mattoon 4' 5.0"
9 McWhorter, Micah FR Teutopolis 4' 5.0"
10 Martin, Chloe JR Effingham 4' 5.0"
11 Haarman, Mikaela SO Newton 4' 5.0"
12 Leib, Olivia JR Flora 4' 3.0"
13 Chansler, Keilah JR Red Hill 4' 3.0"

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McWhorter, Micah FR Teutopolis 10' 0.0" 10
2 Schwinke, Christa SR Teutopolis 8' 0.0" 8
3 Wilson, Carlee SO Mattoon 7' 0.25" 6
4 Whewell, Elsie FR Lawrenceville 7' 0.0" 4
5 Schalburg, Andrea SO Robinson 6' 5.0" 2

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Carr, Claire FR Newton 15' 9.0" 9
2 Smith, Summerlyn SO Mattoon 15' 9.0" 9
3 McGahey, Amy JR Robinson 15' 6.5" 6
4 Beard, Kylee FR Effingham 15' 5.0" 4
5 Grimes, Savannah SO Teutopolis 14' 6.5" 2
6 Daniels, Olivia FR Salem 14' 0.0" 0.33
7 Collingsworth, Kacie FR Mattoon 14' 0.0" 0.33
8 Taylor, Hannah JR Effingham 14' 0.0" 0.33
9 Barthelme, Jacklyn SO Newton 13' 9.0"
10 Wellbaum, Nikki JR Teutopolis 13' 8.0"
11 Giso, Rebecca SR Fairfield 13' 8.0"
12 Falk, Vanessa SR Lawrenceville 13' 2.0"
13 Brown, Alexis FR Lawrenceville 12' 7.0"
14 Weston, Bella FR Red Hill 12' 0.0"
15 Wirth, Nikki SO Red Hill 11' 10.5"
16 Simms, Jessica SO Fairfield 11' 8.0"
17 Rios, Laura SO Robinson 11' 1.5"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McGahey, Amy JR Robinson 35' 3.0" 10
2 Smith, Summerlyn SO Mattoon 33' 1.5" 8
3 Hite, Jo JR Mattoon 32' 3.0" 6
4 Grimes, Savannah SO Teutopolis 32' 1.0" 4
5 Wellbaum, Nikki JR Teutopolis 29' 9.5" 2
6 Carie, Natalie SO Effingham 29' 9.0" 1
7 Weber, Emma JR Newton 29' 6.0"
8 Weber, Lauren SO Robinson 29' 6.0"
9 Rose, Carly SO Salem 26' 8.0"
10 Brown, Alexis FR Lawrenceville 26' 2.0"
11 Simms, Jessica SO Fairfield 25' 11.0"
12 Probst, Lauren SR Newton 25' 7.0"
13 Robinson, Jazlyn SO Red Hill 24' 11.0"
14 Williams, Summer SO Flora 24' 2.5"

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gillet, Taylor FR Salem 28' 5.0"
2 Himes, Chaselyn FR Mattoon 27' 8.25"
3 Jones, Cheyenne SO Mattoon 26' 2.5"
4 Carroll, Kami JR Red Hill 24' 4.0"
5 Miller, Anna JR Red Hill 23' 1.0"
6 Aden, Mikayla FR Salem 22' 10.0"
7 Denoyer, Alex SR Effingham 20' 11.0"
8 Kittle, Kolbi SR Flora 18' 1.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bushur, Claire FR Teutopolis 38' 9.0" 10
2 Hartrich, Grace SR Newton 33' 4.5" 8
3 Myers, Shelby JR Effingham 32' 7.0" 6
4 Hoene, Christy SR Teutopolis 32' 6.75" 4
5 Snyder, Leah SO Olney (Richland County) 31' 4.0" 2
6 Phillippe, Daphne JR Robinson 30' 2.5" 1
7 Ludwig, Beccah SO Robinson 30' 0.5"
8 Seitzinger, Jayde FR Lawrenceville 29' 1.5"
9 Hadra, Courtney SR Newton 28' 11.0"
10 Neuman, Haylee SR Fairfield 27' 6.5"
11 Titzer, Sarah JR Fairfield 24' 10.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Milburn, Trinity JR Olney (Richland County) 84' 6.0" 2
2 Himes, Chaselyn FR Mattoon 76' 4.5"
3 Goodman, Emma SO Robinson 70' 8.0"
4 Clark, Madysen JR Robinson 69' 3.0"
5 Jones, Cheyenne SO Mattoon 63' 4.5"
6 Denoyer, Alex SR Effingham 62' 5.0"
7 Miller, Anna JR Red Hill 62' 4.0"
8 Nichols, Avy SO Flora 61' 2.0"
9 Aden, Mikayla FR Salem 54' 8.0"
10 Carroll, Kami JR Red Hill 52' 7.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hadra, Courtney SR Newton 99' 4.0" 10
2 Myers, Shelby JR Effingham 97' 0.0" 8
3 Hartke, Katie SO Newton 87' 11.0" 6
4 Gillet, Taylor FR Salem 85' 2.0" 4
5 Seitzinger, Jayde FR Lawrenceville 83' 2.0" 1
6 Willey, Sarah SR Teutopolis 81' 7.0"
7 Snyder, Leah SO Olney (Richland County) 77' 9.0"
8 Buening, Rachel SO Teutopolis 75' 0.5"
9 Titzer, Sarah JR Fairfield 69' 4.5"
10 Neuman, Haylee SR Fairfield 66' 5.5"