Sterling Night Relays 2017

Scores:
Men's Score
Sterling81.94
United Township76.91
Freeport54.94
Dixon53.94
Rock Island52.99
Galesburg48.92
Ottawa Township29.97
Rock Falls25.94
 
Women's Score
Rock Island107.91
Sterling76.93
Geneseo60.98
Dixon60.94
Rock Falls39.94
Ottawa Township30.96
United Township24.98

Men's 1600m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hamblen, Brayden SR Rock Falls 4:17.64
2 Gebhardt, Jacob JR Sterling 4:18.75
3 Masterson, Sean SR Dixon 4:36.96
4 Masterson, Blain SR Dixon 4:38.55
5 Moorman, Isaiah SO Sterling 4:39.71
6 Taylor, Nathan SR Ottawa Township 4:40.65
7 Martinez, Mikio SO Sterling 4:41.72
8 Robinson, Terrell SR Rock Island 4:42.40
9 Smith, Dawson FR Rock Falls 4:43.75
10 Grady, Collin SO Dixon 4:49.42
11 Schershel, Nathan SR United Township 4:51.75
12 Viren, Trevor SR United Township 4:52.14
13 Klatt, Drew JR Ottawa Township 4:52.99
14 Varble, Jacob SR United Township 4:54.51
15 DeLaTorre, Javier SO Rock Falls 4:59.02
16 Frenster, Mark SO Galesburg 5:10.69
17 Peterson, John SO Galesburg 5:11.31
18 Roberts, Aaron SO Galesburg 5:11.79
19 Williamson, Nathan SR Ottawa Township 5:16.69
20 Moshimongu, Aminia FR Rock Island 5:27.56
21 Grizzle, Mitchell SO Rock Island 5:28.35

Men's 300m Hurdles Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Soglohun, Helmut FR United Township 45.48 0.33
2 Springsteen, Brendan JR United Township 45.95 0.33
3 Riley, Caleb SR Galesburg 46.78 1.33
4 Baldwin, Nathan FR Rock Falls 47.93 0.66
5 Perez, Ulices FR Ottawa Township 48.20
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Austin, Michael JR Rock Falls 42.09 0.66
2 Ramos, Orlando SR Sterling 42.12 2
3 Ryan, Isaiah SO Sterling 43.47 2
4 Dar, Win SO United Township 44.49 0.33
5 Wolber, Keyon SO Rock Falls 45.29 0.66
6 Santoyo, Diego SO Galesburg 45.95 1.33
7 Anderson, Trent SR Dixon 47.03 2.66
8 Patel, Shivam JR Sterling 47.45 2
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McShane, Deion JR Freeport 37.40 3.33
2 Harrison, Jared JR Dixon 40.14 2.66
3 Cabrera, Paul SR Galesburg 42.01 1.33
4 Forrest, Bryson SR Dixon 42.04 2.66
5 Couch, Peyton SR Ottawa Township 43.39
6 Walker, Robert JR Freeport 44.24 3.33
7 Johnson, Jaden SO Freeport 46.69 3.33

Men's 4 x 1,200m Relay Division 1   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Sterling A , ,
,
0.01 10
2 Dixon A , ,
,
0.02 8
3 Rock Falls A , ,
,
0.03 6
4 United Township A , ,
,
0.04 4
5 Ottawa Township A , ,
,
0.05 2
6 Rock Island A , ,
,
0.06 1
7 Galesburg A , ,
,
0.07

Men's Pole Vault Relay Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sierra-Lee, Eddie SR United Township 13' 7.0" 2.66
2 Harsted, Ethen JR Ottawa Township 13' 7.0" 3.33
3 Heidenreich, Collin JR Freeport 12' 7.0" 2
4 Nagle, Nolan SR Ottawa Township 12' 7.0" 3.33
5 Francis, Logan JR United Township 12' 1.0" 2.66
6 Parcus, Mike SR Dixon 11' 1.0" 0.66
7 Ulmer, Amonte SO Ottawa Township 10' 7.0" 3.33
8 Deal, Hunter JR Freeport 10' 1.0" 2
9 Stapf, Ryan SO United Township 10' 1.0" 2.66
10 Parker, Devon FR Rock Falls 9' 7.0" 0.33
11 Interone, Arie SR Sterling 9' 1.0" 1.33
12 Reyes, Brayden JR Sterling 9' 1.0" 1.33
13 Giblin, Evan FR Dixon 7' 0.0" 0.66
14 Mcguire, Gabe FR Dixon 7' 0.0" 0.66
15 Soltow, Tyler JR Rock Falls 7' 0.0" 0.33
16 Baldwin, Nathan FR Rock Falls 7' 0.0" 0.33
17 King, Trevor SR Sterling 7' 0.0" 1.33
18 Verner, Diovante FR Freeport 7' 0.0" 2

Men's Long Jump Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sullivan, Nyrell JR Sterling 22' 8.0" 2.66
2 Austin, Michael JR Rock Falls 19' 4.0" 0.33
3 Ross, Johnathan SR Rock Falls 19' 3.0" 0.33
4 Spaulding, Andrew SR Sterling 19' 2.75" 2.66
5 Ibarra, Adrian FR Rock Falls 19' 0.5" 0.33
6 Bland, Connor SO Sterling 17' 8.5" 2.66
7 Couch, Peyton SR Ottawa Township 17' 5.0"
8 Nagle, Nolan SR Ottawa Township 16' 7.75"
9 Pullen, Mark SR Ottawa Township 16' 5.0"
10 Quintana, Sebastian FR Dixon 16' 0.5"
11 Cox, Arthur JR Dixon 15' 9.0"
12 Anderson, Trent SR Dixon 15' 1.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Soglohun, Jean-Luc SR United Township 22' 0.0" 3.33
2 Kimba, Peter FR Rock Island 21' 4.0" 2
3 Ranson, Anton SR United Township 21' 1.5" 3.33
4 McShane, Deion JR Freeport 20' 6.5" 1.33
5 Pruitt, Tijan SR Freeport 19' 7.0" 1.33
6 Polk, Quantrell JR Galesburg 19' 5.5" 0.66
7 Anderson, Seth SR Galesburg 19' 4.0" 0.66
8 Ramirez, Kobe SO Galesburg 18' 11.75" 0.66
9 Taylor Johnson, Ramon SR Rock Island 18' 11.0" 2
10 Heidenreich, Collin JR Freeport 18' 10.25" 1.33
11 Commodore, Casey SR Rock Island 18' 9.5" 2
12 Desilva, Jesse JR United Township 17' 11.0" 3.33

Men's Triple Jump Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jackson, Jojo JR Ottawa Township 36' 8.0" 0.33
2 Handel, Austin SO Rock Falls 35' 2.0" 0.66
3 Veasey, Savion SO Rock Island 34' 10.0"
4 Johnson, Jalen FR Rock Falls 34' 3.0" 0.66
5 Pinex, Terrance SO Rock Falls 34' 0.0" 0.66
6 Perez, Ulices FR Ottawa Township 33' 4.75" 0.33
7 Pullen, Mark SR Ottawa Township 32' 2.0" 0.33
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Soglohun, Jean-Luc SR United Township 46' 4.0" 3.33
2 Anderson, Seth SR Galesburg 42' 11.0" 2.66
3 Kirchhoff, Zach SR Sterling 41' 10.5" 2
4 Houedou, Henoc SO United Township 40' 0.5" 3.33
5 Spinks, Lester SR Galesburg 40' 0.0" 2.66
6 Holloway, Maurice SR Freeport 39' 11.0" 1.33
7 King, Trevor SR Sterling 39' 8.5" 2
8 Polk, Quantrell JR Galesburg 39' 3.0" 2.66
9 Ranson, Anton SR United Township 39' 2.0" 3.33
10 Pruitt, Tijan SR Freeport 39' 1.5" 1.33
11 Patel, Shivam JR Sterling 37' 9.75" 2
12 Marin, Orlando SO Freeport 36' 8.5" 1.33

Men's Shot Put Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fox, Eric SR Ottawa Township 44' 6.0" 2
2 Jung, Issac JR Ottawa Township 40' 11.0" 2
3 Claxton, Blake JR Rock Falls 39' 9.0"
4 Fajardo, David JR United Township 39' 6.0" 0.33
5 Battin, Braeden JR United Township 38' 9.0" 0.33
6 Shetter, Marcus JR Sterling 38' 1.0"
7 Harris, Cade SO United Township 37' 7.0" 0.33
8 Walker, Drew JR Ottawa Township 37' 1.0" 2
9 Wickens, Logan JR Rock Falls 36' 4.0"
10 Ager, Niles SR Rock Falls 34' 10.0"
11 Clodfelter, Mitchell JR Sterling 33' 2.0"
12 O'Brien, Josh SO Sterling 32' 3.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allison, Jered SR Freeport 58' 9.5" 2.66
2 Newman, Collin SR Dixon 46' 4.0" 0.66
3 Rush, Javontae JR Rock Island 46' 3.0" 3.33
4 Ricketts, Matt SR Galesburg 44' 0.0" 1.33
5 Cabrera, Cristian JR Galesburg 41' 6.0" 1.33
6 Duncan, Aaron SO Dixon 40' 11.0" 0.66
7 Horne, Deangelo JR Rock Island 40' 2.0" 3.33
8 Garrard, Vyshar JR Rock Island 39' 11.0" 3.33
9 Moreno, Richy JR Galesburg 35' 8.0" 1.33
10 Fleugel, Parker FR Freeport 34' 2.0" 2.66
11 Derksen, Heath JR Dixon 33' 9.0" 0.66
12 Gerdes, Jonathan SO Freeport 33' 2.0" 2.66

Men's Discus Throw Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McKillup, Blake SO Rock Island 132' 0.0" 2
2 Rush, Javontae JR Rock Island 120' 3.0" 2
3 Ducksworth, Zion SO United Township 118' 7.0" 0.33
4 Newman, Collin SR Dixon 116' 9.0"
5 Garrard, Vyshar JR Rock Island 111' 5.0" 2
6 Battin, Braeden JR United Township 101' 7.0" 0.33
7 Kemp, Nolan FR Dixon 98' 3.0"
8 Delarosa, Tyler JR United Township 92' 8.0" 0.33
9 Claxton, Blake JR Rock Falls 89' 4.0"
10 Wickens, Logan JR Rock Falls 82' 11.0"
11 Oltmans, Jacob JR Rock Falls 81' 9.0"
12 Duncan, Aaron SO Dixon -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fox, Eric SR Ottawa Township 175' 8.0" 3.33
2 Allison, Jered SR Freeport 162' 5.0" 1.33
3 Shetter, Marcus JR Sterling 135' 9.0" 0.66
4 Ricketts, Matt SR Galesburg 123' 7.0" 2.66
5 Cabrera, Cristian JR Galesburg 122' 11.0" 2.66
6 Brackett, Ryan JR Galesburg 122' 11.0" 2.66
7 Fleugel, Parker FR Freeport 112' 9.0" 1.33
8 O'Brien, Josh SO Sterling 109' 7.0" 0.66
9 Smith, Brence JR Ottawa Township 107' 2.0" 3.33
10 Clodfelter, Mitchell JR Sterling 107' 0.0" 0.66
11 Swords, Slaten JR Ottawa Township 104' 3.0" 3.33
12 Gerdes, Jonathan SO Freeport 79' 6.0" 1.33

Men's 4,000 Yard Distance Medley Division 1   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Rock Falls 11:00.41 10
2 , SR Sterling 11:01.11 8
3 , SR United Township 11:01.39 6
4 , SR Dixon 11:45.38 4
5 , SR Galesburg 11:50.04 2
6 , SR Ottawa Township 12:42.98 1

Women's 1600m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McPherson, Maggie SR Sterling 5:07.90
2 Fazekas, Nicquelette FR Dixon 5:26.12
3 Goral, Kira SO Dixon 5:28.92
4 Fortney, Bailee FR Rock Falls 5:31.24
5 Drengenberg, Leah SO Dixon 5:31.72
6 Gomez, Alexandra FR Rock Falls 5:32.50
7 Long, Julia SR Ottawa Township 5:36.36
8 Nicklaus, Madisyn FR Sterling 5:37.35
9 Young, Sydney SR Rock Falls 5:45.66
10 Edwards-Froisland, Sydney SR Ottawa Township 5:54.46
11 Gaffey , Aaliyah FR Sterling 6:00.31
12 Eilers, Veronica JR Geneseo 6:06.96
13 Alexander, Emma SR Geneseo 6:11.77
14 Lopez, Alicia SO United Township 6:23.20
15 Mueller, Rachel JR Ottawa Township 6:27.63
16 LeGrand , Clare FR Geneseo 6:41.40
17 Morse, Ema SR United Township 6:51.03
18 Hamm, Meagan SO United Township 7:33.32

Women's 300m Hurdles Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Austin, Shilah SR Rock Falls 59.28 0.66
2 Rodriguez, Nayelli JR Rock Falls 1:02.20 0.66
3 Keith, McKenna FR United Township 1:04.27 0.33
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Macayleigh FR Rock Falls 51.80 0.66
2 Lopez, Lilah JR Sterling 52.55 2.66
3 Rice, Kaylee SR Dixon 52.92 1.33
4 Gieson, Kylie SR Dixon 54.34 1.33
5 Herbert, Raniesa FR United Township 54.50 0.33
6 Ivarson, Anna SR Sterling 55.09 2.66
7 Scherer, Diana SO Geneseo 55.32 2
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hibbard, Samantha SO Sterling 47.26 2.66
2 Kennedy, Cedreahna SR Rock Island 47.45 3.33
3 Bodeen, Reece JR Geneseo 49.55 2
4 Johnson, Demetria SR Rock Island 50.31 3.33
5 Kelley, Dianthia SR Rock Island 51.30 3.33
6 Versluys , Raelynn JR Geneseo 52.13 2
7 Lynch, Emily SO Dixon 52.25 1.33
8 Mourning, Allura JR United Township 54.68 0.33

Women's 4 x 1,200m Relay Division 1   Top↑

Final
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Dixon A , ,
,
0.01 10
2 Rock Falls A , ,
,
0.02 8
3 Sterling A , ,
,
0.03 6
4 Ottawa Township A , ,
,
0.04 4
5 Geneseo A , ,
,
0.05 2
6 United Township A , ,
,
0.06 1

Women's Pole Vault Relay Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Axup, Alexandra SR Rock Island 10' 6.0" 3.33
2 Zuidema, Kallie SR Sterling 10' 0.0" 2.66
3 Murphy, Mollee JR Rock Island 9' 0.0" 3.33
4 Homan, Kylee SO Rock Island 8' 0.0" 3.33
5 Allen, Rainbow SO Sterling 8' 0.0" 2.66
6 Hobbs, Alyssa SR Sterling 7' 6.0" 2.66
7 Johnson, Alexys SO Geneseo 7' 6.0" 2
8 Johnson, Brynn FR Geneseo 4' 6.0" 2
9 Ryerson, Emily FR Geneseo 4' 6.0" 2

Women's Long Jump Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Maddie SO Ottawa Township 15' 2.0" 0.66
2 Snyder, Faith FR Dixon 13' 9.5" 0.33
3 Harris, Maesa FR United Township 13' 5.75"
4 Renkes, Taylor FR Dixon 13' 2.25" 0.33
5 Hubbard, Bailee SO Ottawa Township 12' 6.25" 0.66
6 Lynch, Emily SO Dixon 12' 3.0" 0.33
7 Zebrauskas, Alex JR Ottawa Township 11' 7.0" 0.66
8 Valdes, Angelena FR United Township 11' 4.0"
9 Griffith, Kiley FR United Township 10' 11.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Furbeck, Erika JR Geneseo 17' 11.5" 2
2 Long, Erin JR Sterling 17' 4.0" 2.66
3 Johnson, Demetria SR Rock Island 17' 1.5" 3.33
4 Shaw, Kennedy FR Rock Falls 15' 1.75" 1.33
5 Parker, Alysse JR Rock Island 15' 0.0" 3.33
6 Barnhart, Megan SR Sterling 14' 8.0" 2.66
7 Mammosser, Molly SR Rock Falls 14' 7.0" 1.33
8 Smith, Samantha FR Sterling 14' 3.0" 2.66
9 Kelley, Dianthia SR Rock Island 14' 2.25" 3.33
10 Johnson, Alexys SO Geneseo 13' 11.0" 2
11 Sierra, Isabel JR Geneseo 12' 10.0" 2
12 Babcock, Olivia SR Rock Falls 12' 10.0" 1.33

Women's Triple Jump Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Beard, Rebekah JR Geneseo 32' 4.25" 2
2 Henderson, Lily SR Geneseo 27' 4.75" 2
3 Raya, Adia SO Geneseo 26' 5.25" 2
4 Hubbard, Bailee SO Ottawa Township 25' 11.0" 1.33
5 Zebrauskas, Alex JR Ottawa Township 24' 2.0" 1.33
6 Bartelmey, Savanna SO Ottawa Township 23' 7.75" 1.33
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Lillian JR Rock Island 33' 5.25" 3.33
2 Kelley, Dianthia SR Rock Island 33' 1.5" 3.33
3 Thomas, Jasmine SR Rock Island 32' 6.25" 3.33
4 Smith, Samantha FR Sterling 32' 5.5"
5 Lynch, Emily SO Dixon 29' 11.0" 2.66
6 Garcia, Jozlyn JR Sterling 28' 10.0"
7 Carr, Zoe SO Dixon 28' 7.5" 2.66
8 Gusse, Madeline FR Dixon 28' 1.0" 2.66

Women's Shot Put Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tanton, Akira JR Sterling 31' 10.0" 0.33
2 Olson, Kelsey SR Geneseo 31' 7.0" 0.66
3 May, Morgan SR Geneseo 29' 10.0" 0.66
4 Davis, Natalie SO United Township 29' 9.0"
5 Rahn, Jessica SR Sterling 28' 0.0" 0.33
6 Francque, Lindsey SR Geneseo 27' 8.0" 0.66
7 Cole, Anika JR United Township 26' 10.0"
8 Hoffman, Julia SO Sterling 26' 0.0" 0.33
9 Hall, Skylar SO United Township 21' 7.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schwarz, Tayla JR Dixon 42' 8.0" 3.33
2 Wymer, Kylie SR Rock Island 39' 9.5" 2.66
3 Satterfield, Samantha FR Ottawa Township 34' 2.0" 2
4 Sebben, Leigha SR Rock Island 32' 8.0" 2.66
5 Romo, Alex SR Rock Falls 32' 4.0" 1.33
6 Jackson, MarCeisha SO Rock Island 31' 6.0" 2.66
7 Kruger, Alyssa JR Dixon 30' 10.0" 3.33
8 Stegbauer, Sarah JR Dixon 30' 7.0" 3.33
9 Preston, Tessa JR Rock Falls 29' 6.5" 1.33
10 Fox, Erika SO Ottawa Township 29' 6.0" 2
11 Straith, Sammy FR Ottawa Township 27' 7.0" 2
12 Romo, Vanessa FR Rock Falls 27' 6.0" 1.33

Women's Discus Throw Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Romo, Alex SR Rock Falls 100' 9.0" 0.66
2 Davis, Natalie SO United Township 97' 4.0" 0.33
3 Tanton, Akira JR Sterling 89' 11.0"
4 Rahn, Jessica SR Sterling 73' 8.0"
5 Olson, Kenzie SO Rock Falls 73' 1.0" 0.66
6 Romo, Vanessa FR Rock Falls 67' 10.0" 0.66
7 Delarosa, Keira FR United Township 64' 4.0" 0.33
8 Diamond, Kendra SO United Township 62' 6.0" 0.33
9 Seeley , Saryn FR Sterling 51' 1.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schwarz, Tayla JR Dixon 119' 8.0" 3.33
2 Wymer, Kylie SR Rock Island 114' 1.0" 2.66
3 Francque, Lindsey SR Geneseo 104' 4.0" 2
4 Beeson, Katie SR Geneseo 103' 8.0" 2
5 Stegbauer, Sarah JR Dixon 101' 8.0" 3.33
6 Satterfield, Samantha FR Ottawa Township 99' 10.0" 1.33
7 Sebben, Leigha SR Rock Island 99' 0.0" 2.66
8 Jackson, MarCeisha SO Rock Island 88' 1.0" 2.66
9 May, Morgan SR Geneseo 87' 11.0" 2
10 Mussatto, Jayden FR Ottawa Township 87' 8.0" 1.33
11 Fox, Erika SO Ottawa Township 80' 8.0" 1.33
12 Kruger, Alyssa JR Dixon 80' 5.0" 3.33

Women's 4,000 Yard Distance Medley Division 1   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 , SR Sterling 13:16.99 10
2 , SR Dixon 13:36.10 8
3 , SR Ottawa Township 13:40.41 6
4 , SR United Township 13:43.25 4
5 , SR Rock Falls 13:51.19 2
6 , SR Geneseo 14:00.16 1
7 , SR Rock Island 14:46.03