2017 VVC Girls

Scores:
Team Score
Bismarck-Henning172
Milford86
Salt Fork (Catlin)85
Georgetown-Ridge Farm52
Schlarman Academy42
Hoopeston Area38
Oakwood24
Armstrong12
Westville6

Women's 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hernandez, Mariana JR Hoopeston Area 16.88
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Green, Odessa SO Salt Fork (Catlin) 14.68
2 Huls, Olivia SR Hoopeston Area 14.88
3 Longest, Hope SO Milford 14.99
4 Craig, Sarah SO Schlarman Academy 15.40
5 Cade, Cheyenne FR Armstrong 16.70
6 Hayes, Haylee FR Georgetown-Ridge Farm -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wessels, Gabby JR Milford 13.24 10
2 Bryant, Sierra FR Bismarck-Henning 13.77 8
3 King, Jayden JR Schlarman Academy 13.91 6
4 Musson, Lexi SR Oakwood 14.14 4
5 Smith, Daisy SO Bismarck-Henning 14.27 2
6 Carder, Aleah SR Salt Fork (Catlin) 14.44 1
7 Personette, Kortney SR Georgetown-Ridge Farm 15.42

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Plotner, McKenna SO Salt Fork (Catlin) 30.18
2 Sollars, Joie FR Oakwood 31.09
3 Personette, Kortney SR Georgetown-Ridge Farm 32.64
4 Longest, Hope SO Milford 32.85
5 Morgan, Ashley SR Hoopeston Area 35.04
6 Hernandez, Mariana JR Hoopeston Area 37.64
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wessels, Gabby JR Milford 27.32 10
2 Smith, Daisy SO Bismarck-Henning 28.29 8
3 Bryant, Sierra FR Bismarck-Henning 28.50 6
4 Kirby, Amber SO Salt Fork (Catlin) 28.65 4
5 Snedeker, Quinci SO Georgetown-Ridge Farm 29.73 2
6 King, Jayden JR Schlarman Academy 29.75 1

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Devore, Milee FR Georgetown-Ridge Farm 1:10.22
2 Welch, Hailey SO Hoopeston Area 1:12.21
3 Richards, Shea SO Salt Fork (Catlin) 1:13.08
4 Craig, Sarah SO Schlarman Academy 1:15.33
5 Friedl, Linda JR Schlarman Academy 1:17.76
6 Zayas, Hanna SO Hoopeston Area 1:27.36
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bryant, Sierra FR Bismarck-Henning 1:01.58 10
2 Snedeker, Quinci SO Georgetown-Ridge Farm 1:02.93 8
3 Duis, Emily JR Milford 1:04.63 6
4 Drennan, Morgan JR Bismarck-Henning 1:07.50 4
5 Plotner, McKenna SO Salt Fork (Catlin) 1:07.80 2
6 Walder, Erica SO Milford 1:08.33 1
7 Davis, Grace FR Oakwood 1:13.49

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jennings, Anna SO Milford 2:36.17 10
2 Wagner, Lela FR Bismarck-Henning 2:38.85 8
3 Davis, Grace FR Oakwood 2:46.86 6
4 Sollars, Joie FR Oakwood 2:51.90 4
5 Clapp, Emma FR Bismarck-Henning 2:55.15 2
6 Richards, Shea SO Salt Fork (Catlin) 2:56.79 1
7 Wells, Autumn SO Milford 3:43.07
8 Smith, Kailey FR Georgetown-Ridge Farm 3:52.71
9 Jones, Niki FR Salt Fork (Catlin) 4:04.96

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Darby, Alexis FR Bismarck-Henning 6:03.99 10
2 Duncan, Allison SR Bismarck-Henning 6:21.46 8
3 Campbell, Serenity FR Georgetown-Ridge Farm 6:38.07 6
4 Teig, Sarah SO Milford 7:04.24 4
5 Rogers, Emily FR Armstrong 7:05.05 2
6 Lewis, Lindsey JR Salt Fork (Catlin) 7:06.45 1
7 Hylbert, Anna SO Milford 7:25.69
8 Lenhart, Natalie JR Georgetown-Ridge Farm 7:33.85
9 Zimmerman, Michaela FR Oakwood 8:01.92

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Darby, Alexis FR Bismarck-Henning 13:29.69 10
2 Rogers, Emily FR Armstrong 14:04.24 8
3 Teig, Sarah SO Milford 14:23.00 6
4 Eighner, Gracie SO Hoopeston Area 14:58.68 4
5 Root, Karsen SR Hoopeston Area 15:03.00 2
6 Greenburg, Aubrey SO Georgetown-Ridge Farm 15:46.31 1
7 Zimmerman, Michaela FR Oakwood 17:52.01
8 Key, Mary SR Georgetown-Ridge Farm 18:40.06
9 Gregory, Lorin JR Milford -
10 Bilstad, Madison SO Bismarck-Henning -

Women's 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meidel, Emily FR Bismarck-Henning 49.94 10
2 King, Jayden JR Schlarman Academy 51.89 8
3 Kirby, Amber SO Salt Fork (Catlin) 55.21 6
4 Willard, Aryn FR Bismarck-Henning 55.40 4
5 Hinchman, Aubrie FR Georgetown-Ridge Farm 59.47 2

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Alyssa SR Bismarck-Henning 5' 0.0" 10
2 Meidel, Emily FR Bismarck-Henning 4' 10.0" 8
3 Duis, Emily JR Milford 4' 8.0" 6
4 Gross, Janie JR Schlarman Academy 4' 4.01" 4
5 Morgan, Ashley SR Hoopeston Area 4' 4.0" 2

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Musson, Lexi SR Oakwood 15' 4.0" 10
2 Brown, Capria FR Schlarman Academy 15' 3.0" 8
3 Huls, Olivia SR Hoopeston Area 14' 5.0" 6
4 Green, Odessa SO Salt Fork (Catlin) 14' 1.5" 4
5 Devore, Milee FR Georgetown-Ridge Farm 13' 5.5" 2
6 Rayburn, Alex SR Bismarck-Henning 11' 4.0" 1
7 Longest, Hope SO Milford 11' 2.0"
8 Cade, Cheyenne FR Armstrong 10' 9.0"
9 Ullbrich, Fabienne JR Salt Fork (Catlin) 10' 2.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Huls, Olivia SR Hoopeston Area 32' 11.0" 10
2 Snedeker, Quinci SO Georgetown-Ridge Farm 31' 8.5" 8
3 Plotner, McKenna SO Salt Fork (Catlin) 29' 7.0" 6
4 Bell, Alyssa SR Bismarck-Henning 29' 2.5" 4
5 Farnsworth, Allison FR Bismarck-Henning 28' 11.0" 2
6 Henning, Olivia SO Milford 23' 9.0" 1

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Rachyl JR Salt Fork (Catlin) 41' 3.0" 10
2 Witte, Katie SR Salt Fork (Catlin) 36' 5.0" 8
3 Severado, Jasman SO Westville 34' 2.0" 6
4 Gross, Janie JR Schlarman Academy 30' 4.0" 4
5 Pickett, Kirten SO Bismarck-Henning 29' 0.0" 2
6 Martinez, Sabrina JR Bismarck-Henning 28' 11.0" 1
7 Patterson, Adriyanna SO Georgetown-Ridge Farm 28' 3.0"
8 Musson, Lexi SR Oakwood 28' 0.0"
9 Turner, Olivia JR Oakwood 27' 10.0"
10 Dillman, Jordyn FR Armstrong 27' 1.0"
11 Hovel, Libby FR Milford 20' 5.0"
12 Watson, Haylee JR Georgetown-Ridge Farm 19' 8.0"
13 Rigg, Alisha FR Armstrong 16' 6.0"

Women's Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anderson, Rachyl JR Salt Fork (Catlin) 133' 11.0" 10
2 Witte, Katie SR Salt Fork (Catlin) 132' 1.5" 8
3 Martinez, Sabrina JR Bismarck-Henning 113' 9.5" 6
4 Wessels, Gabby JR Milford 106' 0.5" 4
5 Dillman, Jordyn FR Armstrong 102' 3.0" 2
6 Gross, Janie JR Schlarman Academy 86' 7.0" 1
7 Turner, Olivia JR Oakwood 85' 0.0"
8 Hall, Dylann JR Georgetown-Ridge Farm 79' 7.0"
9 Davis, Savannah SO Georgetown-Ridge Farm 78' 5.0"
10 Woodard, Layla SO Westville 76' 5.0"
11 Stephenson, Taylor FR Bismarck-Henning 75' 8.0"
12 Hovel, Libby FR Milford 73' 1.0"
13 Cade, Cheyenne FR Armstrong 55' 9.0"