Lonnell Poole Invitational

Scores:
Team Score
Bloom Twp.116
Crete-Monee111
Providence Catholic62
Hillcrest60
Harlem57
Kankakee50

Men's 55m Dash F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ledet, Xavier SO Crete-Monee 6.55 10
2 Wallace, Tyrin SO Bloom Twp. 6.66 8
3 Clark, Jasean FR Bloom Twp. 6.71 6
4 Henry, Dejon FR Bloom Twp. 6.91 4
5 Sori, Mariano SO Providence Catholic 6.97 2
6 White, Kwaawczar SO Crete-Monee 7.42 1
7 Croom, Elijah SO Kankakee 7.52
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Henry, Dejon FR Bloom Twp. 6.67
2 Sori, Mariano SO Providence Catholic 6.94
3 Mitchell, Nick FR Harlem 7.27
4 Sanchez, Alfonso FR Providence Catholic 7.55
5 Beckon, Austin FR Hillcrest 8.60
6 Pittman, Antonio FR Kankakee -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Clark, Jasean FR Bloom Twp. 6.58
2 Croom, Elijah SO Kankakee 6.83
3 White, Kwaawczar SO Crete-Monee 7.02
4 Teodoro, Victor FR Providence Catholic 7.23
5 Awoniyi, Michael FR Hillcrest 7.56
6 Moye, Sebastian FR Harlem 7.86
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ledet, Xavier SO Crete-Monee 6.44
2 Wallace, Tyrin SO Bloom Twp. 6.69
3 Mitchell, Khyre SO Crete-Monee 7.47
4 Phillips, Max FR Harlem 8.72
5 Briscoe, Jason FR Hillcrest -

Men's 55m Dash Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Treadwell, Juawan JR Crete-Monee 6.27 10
2 Wallace, Kinley SR Bloom Twp. 6.30 8
3 Knight, Ahmari SR Crete-Monee 6.32 6
4 Caldwell, Deandrea JR Kankakee 6.63 4
5 Warfield, Richie JR Providence Catholic 6.78 2
6 Alexander, Zion SO Bloom Twp. 6.92 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Wallace, Kinley SR Bloom Twp. 6.34
2 Giles, Isaiah SR Bloom Twp. 6.80
3 Smith, Alderiion SR Hillcrest 6.94
4 Simmons, Tiyen SR Crete-Monee 6.98
5 Nash, Kyle SR Harlem 7.29
6 Kaminski, Chris JR Providence Catholic 8.10
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Treadwell, Juawan JR Crete-Monee 6.31
2 Warfield, Richie JR Providence Catholic 6.58
3 Alexander, Zion SO Bloom Twp. 6.66
4 Weaver, Lucas JR Providence Catholic 7.17
5 Gray, Michael SR Harlem 7.77
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Knight, Ahmari SR Crete-Monee 6.35
2 Caldwell, Deandrea JR Kankakee 6.68
3 Corbett, Kendall JR Hillcrest 6.72
4 Sylvester, Najee JR Hillcrest 6.76
5 Hastert, Ethan SR Harlem 7.31

Men's 200m Dash F/S   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sanchez, Alfonso FR Providence Catholic 28.29
2 Awoniyi, Michael FR Hillcrest 30.37
3 Beckon, Austin FR Hillcrest 33.44
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sori, Mariano SO Providence Catholic 26.11
2 Planeta, Nico SO Providence Catholic 26.28
3 Mullins, Logan FR Harlem 29.11
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Clark, Jasean FR Bloom Twp. 25.11 6
2 Leaich, Mason SO Harlem 25.52 2
3 Henry, Dejon FR Bloom Twp. 25.78 1
4 Kordich, Seth FR Harlem 26.14
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stark, Quinton SO Crete-Monee 24.41 10
2 Wallace, Tyrin SO Bloom Twp. 24.69 8
3 Mitchell, Khyre SO Crete-Monee 25.33 4
4 White, Kwaawczar SO Crete-Monee 25.89

Men's 200m Dash Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Byrne, Anthony JR Harlem 25.71
2 Hastert, Ethan SR Harlem 26.41
3 Binder, Chris JR Providence Catholic 27.73
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Alexander, Zion SO Bloom Twp. 24.44 1
2 Haun, Gabe JR Harlem 24.53
3 Warfield, Richie JR Providence Catholic 25.19
4 Weaver, Lucas JR Providence Catholic 25.59
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Alderiion SR Hillcrest 23.91 6
2 Smith, Will JR Crete-Monee 24.23 2
3 Sylvester, Najee JR Hillcrest 24.55
4 Williams, Devonte SR Bloom Twp. 25.49
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Treadwell, Juawan JR Crete-Monee 23.49 10
2 Wallace, Kinley SR Bloom Twp. 23.72 8
3 Knight, Ahmari SR Crete-Monee 23.99 4
4 Corbett, Kendall JR Hillcrest 25.64

Men's 400m Dash F/S   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Awoniyi, Michael FR Hillcrest 1:03.60
2 Gridiron, Anton FR Hillcrest -
3 Beckon, Austin FR Hillcrest -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Watson, Jacob SO Harlem 59.13 2
2 Lange, Zach SO Harlem 1:03.57
3 McGee, Jared FR Harlem 1:06.78
4 Janecek, Axel FR Providence Catholic 1:10.20
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jaime, Gavin SO Providence Catholic 54.78 10
2 Clark, Jasean FR Bloom Twp. 57.78 4
3 Daniels-Simmons, Patrick FR Crete-Monee 1:09.08
4 Jones, Dante FR Crete-Monee 1:15.05
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Safo, Jamal FR Crete-Monee 55.01 8
2 Favela, Eduardo SO Providence Catholic 56.54 6
3 Henry, Dejon FR Bloom Twp. 1:00.69 1
4 Burrows, Christian SO Bloom Twp. 1:02.53

Men's 400m Dash Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Croom, Reggie JR Kankakee 58.46 2
2 johnson, kendrick JR Kankakee 1:00.93
3 Skulemovski, Caleb FR Harlem 1:11.70
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McGee, Anthony SR Harlem 59.67
2 Taylor-Dean, DeAngelo SR Kankakee 1:00.38
3 Mc Kendry, Gavin SR Providence Catholic 1:04.94
4 Giblin, Alec SR Harlem 1:10.90
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Green, Shane SR Hillcrest 58.75 1
2 Russell, L'Melvin JR Crete-Monee 1:00.28
3 Cotman, Brandon SR Crete-Monee 1:01.55
4 Warfield, Richie JR Providence Catholic 1:02.53
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Will JR Crete-Monee 55.15 10
2 Wheat, Amitai SO Bloom Twp. 56.20 8
3 Carbajal, Sam SR Bloom Twp. 56.93 6
4 Nathan, Tayjione SR Hillcrest 57.78 4

Men's 800m Run Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Soto, Josh JR Crete-Monee 2:20.85
2 Zubik, Josh JR Providence Catholic 2:25.97
3 Rivera, Luis SR Crete-Monee 2:26.17
4 Taylor-Dean, DeAngelo SR Kankakee 2:26.17
5 Maxey, Jordan SR Hillcrest 2:29.49
6 Oesterreich, Tyler SO Harlem 2:40.47
7 Moran, Aiden JR Harlem 2:46.64
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Davis, Antonio JR Bloom Twp. 2:02.84 10
2 Bishop, Brandon SR Bloom Twp. 2:03.87 8
3 Rangel, Moises JR Bloom Twp. 2:13.69 6
4 Bowers, Nathan SO Kankakee 2:13.88 4
5 Calvin, Jakjia JR Kankakee 2:17.10 2
6 Wheeler, Jack SR Providence Catholic 2:19.21 1
7 Collins, Anthony SR Hillcrest 2:28.03

Men's 800m Run F/S   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paladino, Shane SO Harlem 2:31.49 2
2 Sanchez, Francisco FR Bloom Twp. 2:32.55 1
3 Middleton, Marc SO Bloom Twp. 2:34.08
4 Mc Ginnis, Liam FR Providence Catholic 2:36.23
5 Pulliam, Ryan FR Crete-Monee 2:38.55
6 Oesterreich, travis SO Harlem 2:46.36
7 Ragland, Laquan FR Hillcrest -
8 Pittman, Antonio FR Kankakee -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Brady SO Harlem 2:20.39 10
2 Holloway, Imani SO Crete-Monee 2:23.90 8
3 Griffiths, Billy SO Providence Catholic 2:29.11 6
4 Ponce, Christian SO Bloom Twp. 2:29.74 4
5 Addison, Steven SO Hillcrest 2:32.59
6 Russell, Jaylon SO Crete-Monee 2:37.95
7 Vidican, Tristan FR Providence Catholic 2:43.33
8 Nieto, Jesus JR Hillcrest 2:52.41

Men's 1,600m Run F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Procopio, Samuel FR Harlem 5:26.79 10
2 Mendoza, Ezequiel FR Bloom Twp. 5:32.53 7
3 Herrera, Jesus SO Crete-Monee 5:32.53 7
4 Flanagan, Dylan SO Providence Catholic 5:32.75 3
5 Treacy, Kevin SO Providence Catholic 5:32.75 3
6 Torres, Alex FR Bloom Twp. 5:33.79 1
7 Bell, Kyle FR Providence Catholic 5:37.74
8 White, Jaycob FR Harlem 5:39.40
9 Sanchez, Francisco FR Bloom Twp. 5:44.13
10 Humphrey, Elantae FR Crete-Monee 6:04.49
11 Nieto, Jesus JR Hillcrest -

Men's 1,600m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Higgins, Mike SR Providence Catholic 5:14.15 10
2 O'Berry, Versye JR Crete-Monee 5:14.67 8
3 Martinez, Gabriel SR Bloom Twp. 5:15.10 6
4 Garcia, Julian SO Bloom Twp. 5:21.55 4
5 Reyes, Jacob SO Providence Catholic 5:35.55 2
6 Bonebright, Jacob SR Harlem 5:37.96 1
7 Ralston, Chandler JR Harlem 5:46.50
8 Harris, Darren JR Bloom Twp. 6:27.09
9 Collins, Anthony SR Hillcrest -

Men's 3,200m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Higgins, Mike SR Providence Catholic 10:56.68 10
2 Bonebright, Jacob SR Harlem 11:14.81 8
3 Garcia, Julian SO Bloom Twp. 11:37.07 6
4 Travis, Walter JR Bloom Twp. 13:23.00 4
5 Wolf, Mike SR Providence Catholic 14:49.00 2
6 Ralston, Chandler JR Harlem -

Men's 3,200m Run F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bell, Kyle FR Providence Catholic 11:45.05 10
2 Torres, Alex FR Bloom Twp. 11:51.43 8
3 Treacy, Kevin SO Providence Catholic 12:08.00 6
4 Miller, Eric SO Harlem 13:40.61 4
5 Alfara, Blake SO Providence Catholic 13:59.00 2

Men's 55m Hurdles F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Safo, Jamal FR Crete-Monee 8.18 10
2 Smallwood, Nick FR Harlem 10.92 8
3 Jaime, Gavin SO Providence Catholic 11.44 6
4 McGee, Jared FR Harlem 11.73 4
Prelim
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Safo, Jamal FR Crete-Monee 8.18
2 Smallwood, Nick FR Harlem 10.92
3 Jaime, Gavin SO Providence Catholic 11.44
4 McGee, Jared FR Harlem 11.73

Men's 55m Hurdles Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Burns, Jaquon SR Bloom Twp. 7.64 10
2 Johnson, Jayvious JR Harlem 7.81 8
3 Crump, Quavies SR Crete-Monee 8.36 6
4 Davis, Jasaun SO Kankakee 8.61 4
5 Corbett, Maurice SO Kankakee 8.89 2
6 Freeman, Donnell JR Crete-Monee 9.06 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Jayvious JR Harlem 7.81
2 Freeman, Donnell JR Crete-Monee 8.15
3 Corbett, Maurice SO Kankakee 8.86
4 Eterno, Josh SR Harlem 9.69
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Burns, Jaquon SR Bloom Twp. 7.81
2 Crump, Quavies SR Crete-Monee 8.08
3 Davis, Jasaun SO Kankakee 8.37
4 Menke, Carson JR Harlem 11.20
5 Green, Shane SR Hillcrest -

Men's High Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gonzalez, Sebastian SO Harlem 5' 10.0" 10
2 Stark, Quinton SO Crete-Monee 5' 4.0" 7
3 Leaich, Mason SO Harlem 5' 4.0" 7
4 Sori, Mariano SO Providence Catholic 4' 10.0" 4
5 Crosse, Matt SO Providence Catholic -

Men's High Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newburn, Luther SR Hillcrest 6' 4.0" 10
2 Corbett, Maurice SO Kankakee 6' 0.0" 8
3 Martinez, Marco JR Harlem 5' 10.0" 5
4 Green, Charles SR Crete-Monee 5' 10.0" 5
5 Probst, Mateo JR Providence Catholic 5' 8.0" 2
6 Hodges, Jordan SR Crete-Monee 5' 6.0" 1
7 Lance, Talon JR Crete-Monee 5' 0.0"
8 Flaherty, Owen JR Providence Catholic 5' 0.0"

Men's Pole Vault F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jaime, Gavin SO Providence Catholic 12' 6.0" 10
2 Sanchez, Alfonso FR Providence Catholic 8' 0.0" 8

Men's Pole Vault Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Weaver, Lucas JR Providence Catholic 13' 6.0" 10
2 Planeta, Nico SO Providence Catholic 12' 6.0" 8
3 Marquez, Jose JR Harlem 11' 6.0" 6
4 Green, Shane SR Hillcrest 8' 5.0" 4
5 Menke, Carson JR Harlem 7' 6.0" 2
6 Ralston, Chandler JR Harlem 7' 0.0" 1
7 Graham, Riley JR Providence Catholic -

Men's Long Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newburn, Luther SR Hillcrest 21' 2.0" 10
2 Treadwell, Juawan JR Crete-Monee 20' 7.0" 8
3 Wallace, Kinley SR Bloom Twp. 20' 4.75" 6
4 Smith, Alderiion SR Hillcrest 19' 11.0" 4
5 Davis, Jasaun SO Kankakee 19' 5.0" 2
6 Zubik, Matt SR Providence Catholic 18' 1.0" 1
7 Gray, Michael SR Harlem 17' 6.25"
8 Nash, Kyle SR Harlem 17' 1.5"
9 Brown, Josh SR Bloom Twp. 17' 0.0"
10 Kaminski, Chris JR Providence Catholic 16' 4.0"
11 Corbitt, CJ SR Kankakee 16' 1.0"
12 Binder, Chris JR Providence Catholic 15' 10.0"
13 Douglas, Franklin SR Crete-Monee -
14 Simmons, Tiyen SR Crete-Monee -
15 Williams, Devonte SR Bloom Twp. -
16 Byrne, Anthony JR Harlem -
17 Calvin, Jakjia JR Kankakee -

Men's Long Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wallace, Tyrin SO Bloom Twp. 19' 6.0" 10
2 Ledet, Xavier SO Crete-Monee 18' 10.5" 8
3 Birt, Khylen SO Crete-Monee 18' 0.0" 6
4 Kordich, Seth FR Harlem 17' 2.0" 4
5 Planeta, Nico SO Providence Catholic 17' 1.0" 2
6 Franklin, KC SO Harlem 16' 9.0" 1
7 Stoub, Ian FR Providence Catholic 15' 5.25"
8 Mullins, Logan FR Harlem 14' 8.5"
9 Crosse, Matt SO Providence Catholic 14' 0.0"
10 Safo, Jamal FR Crete-Monee -

Men's Triple Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newburn, Luther SR Hillcrest 45' 6.0" 10
2 Simmons, Tiyen SR Crete-Monee 41' 6.0" 8
3 Crump, Quavies SR Crete-Monee 39' 1.0" 6
4 Brown, Josh SR Bloom Twp. 34' 5.0" 4
5 Gray, Michael SR Harlem 33' 0.5" 2
6 Binder, Chris JR Providence Catholic 31' 10.0" 1
7 Douglas, Franklin SR Crete-Monee 30' 3.5"
8 Zubik, Matt SR Providence Catholic -

Men's Triple Jump F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ledet, Xavier SO Crete-Monee 38' 7.5" 10
2 Planeta, Nico SO Providence Catholic 36' 4.0" 8
3 Birt, Khylen SO Crete-Monee 35' 6.0" 6
4 Ngo, Nick FR Harlem 33' 9.5" 4
5 Burchett, Thomas SO Providence Catholic 33' 1.5" 2
6 Herrera, Jesus SO Crete-Monee 32' 9.5" 1
7 McGee, Jared FR Harlem 32' 1.0"
8 Carlson, Tristan FR Harlem 28' 7.0"

Men's Shot Put F/S   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mc Farland, Jack SO Providence Catholic 41' 11.0" 10
2 Galgani, TJ FR Providence Catholic 40' 10.0" 8
3 McKenna, Jake SO Harlem 40' 6.0" 6
4 Holloway, Jaleel SO Crete-Monee 39' 10.5" 4
5 Blades, Nick FR Harlem 38' 2.0" 2
6 Davalos, Dylan SR Providence Catholic 36' 5.75" 1
7 Leslie, Anton SO Crete-Monee 34' 2.5"
8 McIntosh, DeMarea FR Crete-Monee 28' 6.5"
9 Beach, josh FR Harlem -

Men's Shot Put Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Black, Josh SR Harlem 55' 2.5" 10
2 Schiemann, Tyler SR Providence Catholic 53' 2.0" 8
3 Kowalski, Josh SR Harlem 51' 0.75" 6
4 johnson, kendrick JR Kankakee 44' 4.0" 4
5 Harvey, Drew SR Crete-Monee 41' 0.0" 2
6 Scheeringa, Jacob JR Providence Catholic 40' 10.0" 1
7 Mc Ginnis, Brendan SR Providence Catholic 39' 8.25"
8 Meyers, Kyle JR Crete-Monee 36' 5.5"
9 Braskett, Justin JR Harlem -
10 Green, Charles SR Crete-Monee -